Šta je novo?

"Ruski car"

1945. су мењали називе не само објеката већ и улица и градова. Сада када се врати на стари назив сви ударе на дреку како је то нешто погрешно и сви су на то навикли. Када су тада мењали нико није смео ни да писне.
Као да Београд и Србија нису постојали пре 1945.

Подржавам
Руски Цар
by
Vapiano
 
mekbejn":3ri1xt31 je napisao(la):
Ispašće da sam advokat Vapijana na forumu, a zaista nisam :)
samo bih da dodam da hrana uopšte nije ni fast fud ni đubre, već vrlo kvalitetna i ukusna. Ko nije jeo tamo nek ne komentariše hranu i sam restoran.

Ruski car
by Vapiano
Ovako nekako i može...
Podržavam i naziv i komentar. A pošto radim u Palati Albaniji, mogu samo da dodam da jedva čekam da se Vapiano otvori da bih imao normalno mesto za klopu gde hrana neće biti loša a skupa (kao što je bio slučaj kod Ruskog cara pre zatvaranja).

Ako ljudi iz Vapiana imaju i malo smisla za marketing, mogu da ostave jedan (reprezentativniji) deo kao poslastičarnicu uređenu u starom stilu a drugi da bude restoran. Na kraju krajeva i u Ušću se Vapiano sastoji iz 3-4 celine.
 
Sammael":15fq6b0q je napisao(la):
mekbejn":15fq6b0q je napisao(la):
Ispašće da sam advokat Vapijana na forumu, a zaista nisam :)
samo bih da dodam da hrana uopšte nije ni fast fud ni đubre, već vrlo kvalitetna i ukusna. Ko nije jeo tamo nek ne komentariše hranu i sam restoran.

Ruski car
by Vapiano
Ovako nekako i može...
Podržavam i naziv i komentar. A pošto radim u Palati Albaniji, mogu samo da dodam da jedva čekam da se Vapiano otvori da bih imao normalno mesto za klopu gde hrana neće biti loša a skupa (kao što je bio slučaj kod Ruskog cara pre zatvaranja).

Ја се извињавам због критиковања ресторана напамет. У њему никада нисам јео из простог разлога што имам одређену дозу гађења према ланцима ресторана који локале имају по шопинг моловима....Сама чињеница да тај ресторан годинама послује само у ТЦ мени довоано говори о квалитету хране...

...када на то додамо да се Мек код нас сматра као неко кул место а у матичној земљи је рециклажа отпада искрено немам неку жељу да у Вапијано икада уђем. можда је боља клопа од Мека или КФС-а али то не мора да значи да је добра...

...можда грешим...волео бих да грешим....
 
Ja sam absolutno za to da onaj kicasti Ruski Car nestane ! Skupo ; Kicasto i naduvano i uz to jos TV ekrani koji su tamo bili kao slon u porcelanskoj radnji
 
stf":2jhevxit je napisao(la):
Ја се извињавам због критиковања ресторана напамет. У њему никада нисам јео из простог разлога што имам одређену дозу гађења према ланцима ресторана који локале имају по шопинг моловима....Сама чињеница да тај ресторан годинама послује само у ТЦ мени довоано говори о квалитету хране...

...када на то додамо да се Мек код нас сматра као неко кул место а у матичној земљи је рециклажа отпада искрено немам неку жељу да у Вапијано икада уђем. можда је боља клопа од Мека или КФС-а али то не мора да значи да је добра...

...можда грешим...волео бих да грешим....
Veruj, živeo sam u Americi i znam tačno ko tamo ide u Mek (čak sam ga i ja kao siromašni student izbegavao). Vapiano nema veze s tim klasičnim franšizama, u pitanju je restoran gde možeš pojesti nešto na brzinu ali i sesti i jesti natenane, paste su njihove a prelive prave pred tobom od svežih sastojaka, salate su im isto tako odlične (iako bi mogle biti veće). Posećujem dosta često "luksuznije" restorane po Beogradu i ono što se sprema u Vapianu je jeftinije a ukusnije od ponude mnogih izvikanih.
 
Немам разлога да ти не верујем.

Уколико је тако, треба да задрже име како је већ горе предложено и то је то. :)
 
^ Luxembourg je verovatno mislio na ruski car kakav je sada.
Nadam se.
 
Ruski car” menja ime u „Vapijano”

Dosadašnji vlasnik „Ruskog cara”, Dragan – Aca Bulić još se nije oglasio, ali jeste Zoran Antonijević čiji su otac, stric i tetka podigli zdanje u kojem se danas nalazi restoran i uknjiženi su kao vlasnici još 1934. godine

ruski-car.jpg


Zgrada je oduzeta porodici Antonijević posle Drugog svetskog rata i pretvorena je u društvenu svojinu, a potom i privatizovana (Foto A. Vasiljević)
Smena na tronu zadesila je jedan od najpoznatijih prestoničkih restorana – „Ruski car” – vlasništvo nad ovim otmenim stecištem Beograđana i njihovih gostiju preuzeo je međunarodni lanac ugostiteljskih objekata „Vapijano”. U ovoj kompaniji najavljuju da bi posle prilagođavanja enterijera zdanja u Knez Mihailovoj ulici kafana koja je zatvorena pre nekoliko dana trebalo ponovo da proradi krajem juna i da neće promeniti dosadašnji izgled.

– Zgrada je kao spomenik kulture pod zaštitom, spoljna i unutrašnja forma neće biti menjana. Posebna pažnja biće posvećena projektu prilagođavanja unutrašnjosti. Sve radove obavljaćemo po uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Staro ime – „Ruski car” nismo u mogućnosti da zadržimo. Zvanično ovaj ugostiteljski objekat zvaće se „Vapijano”. Investicija za novi restoran vredna je oko 1,2 miliona evra i biće zaposleno 100 mladih. Na javnom konkursu za nova radna mesta stiglo je oko 600 prijava, a među njima su i one koji su poslali bivši radnici restorana – ističu u kompaniji „Vapijano”.

Dosadašnji vlasnik „Ruskog cara”, Dragan – Aca Bulić još se nije oglasio na temu prodaje restorana, ali jeste Zoran Antonijević čiji su otac, stric i tetka podigli zdanje u kojem se danas nalazi restoran i uknjiženi su kao vlasnici još 1934. godine. Antonijević je zbog toga podneo zahtev za povraćaj ove imovine na osnovu Zakona o restituciji. Zgrada je oduzeta njegovoj porodici posle Drugog svetskog rata i pretvorena je u društvenu svojinu, a potom i privatizovana.

– Zbog toga sam 2006. tužio Ugostiteljsko preduzeće „Stari grad” koje je ranije upravljalo ovim mestom. To preduzeće je 2002. i zvanično prodalo restoran Snežani Bulić, supruzi Jusufa Bulića, koja je kao zakupac u „Ruski car” došla 1998. godine – ističe Antonijević kojem je osim kafane oduzet i ceo sprat iznad nje.

On kaže da je kafana bila u sastavu Ugostiteljskog preduzeća „Stari grad” koje je nakon što su Bulići stigli bilo privatizovano i pripalo je firmi „Midlend”. Iz ove prodaje bio je izuzet „Ruski car”, pa ga je nakon toga u dogovoru sa „Starim gradom” kao vlasnica preuzela Snežana Bulić, a Antonijević tvrdi da ovaj posao nije bio legalan.

Srboljub Panić iz republičke Direkcije za imovinu tvrdi da mu nisu poznati detalji privatizacije ugostiteljskog preduzeća „Stari grad” ni to kako je „Ruski car” došao u posed porodice Bulić. U načelu, kaže Panić, ako je neko zakonito stekao pravo svojine nad nepokretnošću koja je bila u državnom vlasništvu on ima pravo da je proda. Starim vlasnicima ona neće moći da bude vraćena u naturi nego će njih država da obešteti.

– Prošlogodišnjim Zakonom o povraćaju oduzete imovine i obeštećenju zabranjeno je da se otuđuje ili opterećuje državna imovina do odluke o pravu svojine po zahtevu bivših vlasnika. Ali svi oni koji su pre toga legalno došli do vlasništva na nekretninama koje potražuju izvorni vlasnici, mogli su da kao svaki privatni vlasnik takvom imovinom slobodno raspolažu – poručuje Panić.

----------------------------------------------

Bez formalnosti i „dres koda”

Kada je reč o ambijentu, ali i jelovniku, karti pića i vinskoj karti novi vlasnici napominju da će oni biti koncipirani tako da odgovaraju individualnim željama gostiju. U „Vapijanu” kažu da će insistirati i na ambijentu koji nije opterećen formalnostima, bez „dres koda”, a neće biti obavezne ni rezervacije.

U „Vapijanu”, čiji se restoran već nalazi u Tržnom centru „Ušće”, poručuju da je „Ruski car” prešao u vlasništvo lanca koji je u konkurenciji restorana sa svežom i zdravom hranom, proglašen za najbrže rastući u Evropi. U svetu postoji više od 100 ugostiteljskih objekata u sklopu ove kompanije, od Brizbejna i Tajpeja, preko Londona, Pariza, Beča, Berlina, do Čikaga i Njujorka.

----------------------------------------------

Restoran „Zagreb” umesto Romanovih

„Ruski car” zavladao je među prestoničkim otmenijim stecištima odmah po otvaranju koje se odigralo još 1890. godine, a nazvan je u čast vladara Aleksandra Drugog Nikolajeviča Romanova koji je Rusijom upravljao od 1855. do 1881. godine. Gotovo od osnivanja, na ovom mestu okupljala se prestonička elita i ugledni gosti iz inostranstva. Koliko je kultno sastajalište vremenom postao ovaj restoran najbolje opisuje rečenica da se „ovde dolazilo, da bi bio viđen”.

Zdanje u kojem se i danas kafana nalazi sagrađeno je između 1922. i 1926. prema idejnom projektu Petra Popovića i uz saradnju Dragiše Brašovana. „Ruski car” je posle Drugog svetskog rata „razvlašćen” i 1960. pretvoren u društvenu svojinu. Otvoren je tada novi ugostiteljski objekat – ekspres restoran „Zagreb”. U tim godinama ovde se pripremala kuvana hrana i gosti su se sami služili, a luksuzni nameštaj i escajg zamenili su plastični poslužavnici na liniji.

Devedesetih godina Ugostiteljsko preduzeće „Stari grad” je ovaj prostor dalo u zakup Srbinu iz Australije Džeku Samardžiji koji je preuredio restoran i vratio mu stari naziv „Ruski car”.


N. Belić – D. Mučibabić
objavljeno: 14.05.2012.
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Ruski-car-menja-ime-u-Vapijano.lt.html
 
Ovo me podseća na slučaj McDonald's-a u Budapeštu koji nosi titulu najlepšeg McDonadl's-a. Nalazi se u Nyugati Palyaudvar-u.

126793659.hyfjXLnu.budapest64.JPG
 
1991/92 Dzek je preuzeo Car, kada je kafana i renovirana (klasican stil 90tih, mesing varijanta)
1998-Caca Bulic preuzima Car od njega
2005-e, Car se zatvara i sve do
2007-e kada biva ponovo otvoren, rekonstruisan i u novom ruhu...
 
Kapitalizam ide svojim tokom.Sve ima svoju cenu,a glavno je da to bude ekonomski isplativo inace se mora ukinuti jel da?

Zasto se ljudi ne pozivaju na vracanje imovine originalnim vlasnicima u ovom slucaju?Koliko primetih oko vecine ostalih slucajeva gde je nacionalizovana imovina se pominje to dok se ovde izbegava,zasto?
 
jlaki":v86roxpj je napisao(la):
Ovo me podseća na slučaj McDonald's-a u Budapeštu koji nosi titulu najlepšeg McDonadl's-a. Nalazi se u Nyugati Palyaudvar-u.

126793659.hyfjXLnu.budapest64.JPG

eh, kada bi Beograd imao ovakvih prostorija na pretek mogle bi da sluze i kao lageri, ne samo kao restorani i kafici.
 
Када у Суботици видите Мек у оној прелепој згради градске управе, после тога вас ништа не изненади.
 
Нема више Руског цара? И треба то да се дешава. Јер, то је воља народа. Већ 12 година објекти од културног и националног значаја бивају претварани у коцкарнице, парфимерије, фаст-фуд локале и народ из избора у изборе награђује власт која иза тога стоји. Према томе, шта сте тражили то сте и добили.
 
Bas tako, kako bi rekli glasali ste dobili ste. Umesto narod da izmeni ovim izborima opet smo na istom i postavljam sebi pitanje zasto smo uopste izlazili na izbore. Beograd ce da nastavi da tone sve vise i vise na veliku zalost :(
 
Uf, uf, uf. Molim Vas, ljudi, nemojte da zaoštravate diskusiju i objektivan problem "Ruskog cara" pretvorite u subjektivno prepucavanje između forumaša.

Tendencija pojedinih forumaša da politizuju sve moguće teme mi je donekle razumljiva jer je ipak izborni proces u toku, atmosfera je malo podgrejana, a i forumi su dobri poligoni za vrbovanje glasača i istresanje na političkim neistomišljenicima. Ali to svakako ne može biti razlog da im se odgovara sa "iš sa ove teme!".

Izbori će proći, a naš forum ostaje. Trudite se da održavate diskusije na prihvatljivom nivou, uvažavajući sagovornike, čak i kada se ne slažete sa njima.
 
U pravu si Homere, preterao sam.
Nego jbg, do sad smo i normalno diskutovali ali me ova politizacija izbacila iz takta. Što se mene tiče, moj post slobodno brišite sa ove teme.
 
Оно што је утешна предност у односу на култна места која су нестала (нпр. Домовина) је тај што се Руски цар налази на препознатљивом месту и велика је шанса да остане одредница "код Руског цара" шта год да буде у том локалу а то је добра основа да једног дана ствари поново легну на своје место.
 
Pa tako ce i da bude :kk:
Ja sam poslao i mail gospodi iz Vapiana, mada naravno oni to sve znaju...i bas zbog toga me cudi zasto su u tim pregovorima verovatno insistirali da ime bude samo Vapiano. Mada verovatno su i Bulici prilikom pregovora i sami se dodvoravali ovim prvima, da prostor sto bolje prodaju :/
 
Izgleda da po pravilima frašize mogu da se zovu samo "Vapiano", ali će "Ruski car" ostati kao lokacijska odrednica. Kao što imamo McDonald's Slavija, McDonald's Bezistan... Tako će sada biti Vapiano Ušće i Vapiano Ruski car.

Nije baš mnogo utešno, ali makar će staro ime opstati na neki način.

Bizarno je, ali mislim da mnogo klinaca zna da se Bezistan zove Bezistan baš zbog McDonald'sa :D
 
Nikada se nece desiti da bude Ruski Car by Vapiano jer Vapiano ima svoje standarde fransize.

Vecina u taj "restoran" nece ni ici jer targetira mlade yapi-je i turiste...

Ko god da je bio u Vapijanu a kaze da je hrana prekrasna ili sta ti vec ja znam, taj je opasna bu****. Pa bar u Beogradu ima dobro da se jede gde oces...

Da negde platis picu (najobicniju) 600 i nesto dinara i pritom da je jedes u onome sto je realno KANTINA, to je suludo...

Taj restoran jedino funkcionise ako si cheapster odnosno kad ides s nekim na rucak kao... - Ko ce da plati? - Sha ko che da plati? - Pa imas svoju karticu ja imam svoju... plachaj sha oces, ja chu svoje...

Novi stil, novo doba, opet ce biti kafane Ruski Car... a nama tako treba kad dozvoljavamo kome stignemo da nam rusi istoriju i tradiciju.
 
Lebanon":2798c4rk je napisao(la):
Nikada se nece desiti da bude Ruski Car by Vapiano jer Vapiano ima svoje standarde fransize.

Vecina u taj "restoran" nece ni ici jer targetira mlade yapi-je i turiste...

Ko god da je bio u Vapijanu a kaze da je hrana prekrasna ili sta ti vec ja znam, taj je opasna bu****. Pa bar u Beogradu ima dobro da se jede gde oces...
Kolega, opasno obrati pažnju na izražavanje. Da ne ulazim u pitanje ukusa, očekujem minimalno poštovanje. Nije sve crno-belo
 
Vrh