Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Evo jedan kontra primer - Berlin.

Milance, ne znam sta mislis sa ovim kontra primerom- Berlin. Berlin ima svoj jedan centar kao i svaki drugi grad i zove se "Berlin Zentrum". Pretrazi preko Google i dobices sve potrebne informacije o centru Berlina.
 
Ne radi se o tome kako se zove neki deo grada. Mozemo i mi da nazovemo Batajnicu - Beograd Centar. Radi se o tome da neki gradovi prosto nemaju klasican centar grada kao sto to jeste slucaj sa Beogradom tj. svim nasim vecim gradovima. Time mislim na jedno jezgro grada gde je najveca koncentracija ljudi, turistickih i shoping sadrzaja a negde i kulturnih. U Beogradu to moze da se kaze za potez Slavija-Terazije-Kalemegdan ali mi se cini da NBG sve vise postaje takvo jedno jezgro grada (dobro nece nikad biti kao stari centar grada ali to i ne treba). Za koju godinu imacemo i tamo jedan centar. Ne vidim zasto se ogranicavati na jednu "centralnu" opstinu. Da se razumemo ja licno ne bih voleo da zivim na NBG.
 
Novi stan u centru

B2 ~ 3.000e/kvm
Kalemegdan park ~ 3.000e/kvm

Marina Dorcol ce, rema najvama, biti jos skuplja, kao i projekat Francuska
Stanovi u Zira centru se ne prodaju vec se samo rentaju i kazu da su skupi u pm

Zvezdara i Vracar nisu centar (iako su blizu, plus je diskutabilno da li je kvalitet gradnje bolji, a realno i kvalitet zivota)

Belleville - nece preci 2.000 (+ odrzavanje celog naselja - fasade, zelenih povrsina, javnog osvetljenja itd. je u nadleznosti firme blok 67)
 
Ima li iko statistiku koliko je prodato stanova u N.Bg od npr. nove godine itd.Obicno se prica dostigao kvadrat neku cenu a vrlo se malo govori o broju prodatih stanova po toj istoj ceni.To bi bili neki parametri o aktivnosti trzista iz koje bi se mogli izvuci neki zakljuci i da li je to stvarna cena.
U jucerasnjoj stampi procitah da je trziste skoro potpuno stalo.Takodje pise i da ljudi listaju stan i da stoji i dugo u ponudi,kao i da je prodajna cena znatno niza od trazene itd.
Ako neko ima stats o broju prodatih stanova u ovom rangu~2000evra molim da postavi. :)
 
@markan
Tacne statistike ne postoje, a problem je u tome sto agencije za nekretnine stvaraju svojevrsni lobi i onda medjusobno dogovaraju cene, sto nekada izgleda totalno nerealno.
 
Jedan isti stan mi je nudilo vise agencija u isto vreme i to mesecima u nazad, sto znaci da se stanovi i ne prodaju bas tako kako bi neki voleli ili to zagovaraju pa i na ovom forumu.
Delta vodi kampanju od kako je pocela izgranja naselja oko toga kolika ce biti cena kvadrata (da bi se cena sto vise naduvala) i to na svim poljima sa ljudima koji za to dobijaju dobru satisfakciju, iako su u startu naglasili da grade naselje srednje-nize klase.
Cene koje su prenaduvane su samo plod necije maste ili politike koja ne da nije realna nego odgovara sam 0.1% stanovnistva.
Dovoljno je pogledati racunicu iz prethodnih postova. Pa sami izracunajte koliko to ljudi u Beogradu (a da ne govorim o ostalim gradovima) ima platu 1200 evra i vise pa da mogu ga otplacuju toliko visoke cene kvadrata.
 
Delta , naravno, pravi kampanju i diže tenziju oko tih stanova.

Ali, ako bude cena oko 1.800 ima da plane za dan - dva.
 
dragan":1z81604g je napisao(la):
Delta , naravno, pravi kampanju i diže tenziju oko tih stanova.

Ali, ako bude cena oko 1.800 ima da plane za dan - dva.
Mozda stanovi od 30 m2 , a i za to treba biti "udaren mokrom carapom". Dati za 30 m2 54000 eura je u najmanju ruku "luda kuca". Zivim u Holandiji i ovdje je cena takvih stanova m2 1800 eura, ali treba uzeti u obzir da je u Holandiji "socijala" vise od 1600 eura sa raznim drzavnim subsidijama i dodacima. Toj istoj "socijali" ni na kraj pameti nije da kupuje bilo kakav stan. Jos kad uzmemo da je u Holandiji hrana, namestaj i garderoba mnogo jeftinija nego u Srbiji (mnoge stvari i duplo), lako je uvideti da je i 1200 eura "nenormalna cena". Vas komentar nije uopste na mestu da ce stanovi "planuti za dan dva po ceni od 1800 eura za m2" (zivi bili pa videli). U Holandiji gde jedan bracni par ima prihode od minimalno 4000eura mesecno, kamata na stanbene kredite skoro duplo manja i gde dobije na kraju godine 40-60 % placene kamate nazad od porezne uprave (zavisno od godisnjih primanja), masa stanova se jos dugo prodaje i nakon zavrsetka zgrade.
Mozete li mi reci kako jedna prosecna porodica u Srbiji moze kupiti jedan dvosoban stan od 60m2 i uzeti kredit od 108.000 eura i otplacivati takav stan, a uzimajuci u racun i tako visoke kamate bez ikakve podrske od drzave?
 
BG berza je pala ove godine vise od 30%, upravo toliko ako ne i vise ce pasti i cene kvm u BG, ja verujem i vise na NBG u drugoj polovine 2008 i tokom 2009. Ako treba da platim stan 1800E/kvm onda pored lux lokacije kakvom se predstavlja Belville ocekujem i makar pristojan kvalitet gradnje, trenutna gradnja u BG je u redu samo tokom garantnog perioda i potom krecu problemi koji iritiraju vezano za nekvalitetne instalacije i gradnju, i los kvalitet upotrebljenih materijala, ono sto je zaista problem je sto ce odrzavanje takvih zgrada za 10god biti preskupo. Meni kalkulacije govore da je jeftinije rentirati stan jos par godina(velika fleksibilnost) i sacekati ozbiljnije investitore i onda platiti stan i 2000E/kvm, u medjuvremneu se mogu pojaviti i stambeni krediti u din ili korekniji uslovi kreditiranja, naravno i niz atraktivnijih lokacija od Belvilla.
 
Sama cinjenica da je glavna atrakcija da radovi teku po planu govori dovoljno o novogradnji tamo.Ponovo da ponovim ogromna neozbiljnost tako velike firme uvezi sa prodajom.Ja jos uvek ne mogu da verujem da ce puknuti cenu u tom rangu jer su u januaru nezvanicno pricali o 1100 do1300 u predprodaji.Mislim da je Delta te stanove mogla mnogo lakse prodati u decembru nego sada.Sta rece onaj direktor prodaje nakon toliko pomeranja,prodaja ce poceti za TRIDESETAK dana. :)
Po mojim info HYPO banka trenutno sa liste zainteresovanih pravi odabir kreditno sposobnih.Pojavili su se bili i dupli spiskovi itd.
 
Dakle ljudi, ponasate se kao zbor radnih ljudi koji ocekuje da direktor iznese ponude za vikend-turu do Trsta. Sve u svemu:

- Ocekujte realne a ne karitativne cene.
- Kada ce preduzece objaviti cene i ostale uslove prodaje njegova je stvar. Oni mogu da odluce i da stanove uopste ne prodaju vec da ih izdaju.
 
Pa mi i jesmo zbor radnih ljudi koji bi za svoje pare da kupi nesto.Sta tu ima lose da razmenjujemo misljenja,zato su forumi i namenjeni.Samo mi kazi da je za tebe realna cena od skoro 200% profita!!!!!!!!
:)
 
markan":1hc6vvod je napisao(la):
Pa mi i jesmo zbor radnih ljudi koji bi za svoje pare da kupi nesto.Sta tu ima lose da razmenjujemo misljenja,zato su forumi i namenjeni.Samo mi kazi da je za tebe realna cena od skoro 200% profita!!!!!!!!
:)
Pa iskreno i nije realna cena, ali zamisli da si ti prodavac i da treba da prodas 20 cokolada koje u produkciji svaka kosta 30 dinara. Imas 400 dece koje hoces da kupi iste... e sada... ako znas da 100 klinaca zeli da kupi sve cokolade za cenu od po 70 dinara svaku, a 300 klinaca bi uzelo sve cokolade za 40 dinara, za koju bi cenu prodao iste?

Trziste jbg... :)
 
Kad smo vec kod trzista, ceo svet polako klizi u recesiju tako da ja ne bi kupovao jos uvek nista...
 
mm":3o8hcoku je napisao(la):
Kad smo vec kod trzista, ceo svet polako klizi u recesiju tako da ja ne bi kupovao jos uvek nista...
Pametno......:kk: Koliko su se kapitalisti pomamili za novcem, nema vise nikakve mere. Ja sam istog misljenja da odgodim kupovinu najmanje za jednu godinu, pa tada da vidimo kako ce biti.;)
 
@ 'mm'.... ako ne bi kupovao, onda znači da imaš novca.

Šta , po tebi, treba raditi sa slobodnim kapitalom ? .. gde ga uložiti?
 
Sve zavisi koje su ti sklonosti - trenutno bi ulozio u berzu - npr zlato. to je barem do sada bio "safe haven" kad sve ostalo pada. postoje i komplikovanije varijante ali nisu za ovaj forum. S'tim sto ovo verovatno nije moguce iz Srbije ali cisto kao primer.

Kupovanje stana je dobra varijanta dugorocno, ali je trenutna cena jako visoka za ono sto se dobija, barem u BG-u. Plus, kao sto sam ranije pominjao, sve zavisi od demografije ljudi koji kupuju.

Trenutna situacija u svetu je jako losa zbog "credit crunch"-a, a mi smo zemlja u razvoju i dosta zavisimo od stranih investicija za dalji razvoj. Bez investicija nema posla, bez posla nema para, bez para nema kredita a bez kredita nema stanova. Kes kupovina ne moze da traje zauvek a i razlog zbog cega se dosta gradi u Bg-u su marze koje su ogromne, tj. risk/reward je dobar.

Ne znam, kao sto niko verovatno ne zna za sigurno, ali to je moje misljenje.
 
Cene u BG kvadrata su previsoke i zbog izrazito neravnomernog razvoja Srbije. Veci deo Srbije je zapostavljen na racun vecih gradova medju kojima je, naravno na prvom mestu, Beograd. Sto se tice trenutne cene stambenog prostora u BG ona je previsoka i izraz je nerealne zelje vlasnika. Sad, sto neko nasedne na tako visoku cenu i kupi nekretninu to je njegov a onda i indirektan problem svih ostalih koji su potencijalni kupci, jer se na taj nacin vestacki naduvava cena kvadrata. Sta ce biti sa Belvillom videcemo. Mislim da ce biti dosta stanova po nerealno visokoj ceni. Izbori se priblizavaju. Dinar vestacki pliva na povrsini. Zasto kazem nerealno visokoj ceni. Zato sto je sada vecina investitora, opijena eventualnom zaradom i trenutnom nestasicom kvadrata, zalepila cene van svake pameti. Npr. stanovi na Bezanijskoj kosi 3. mesna zajednica - bice gotovi u toku iduce godine - cena 2200 eur/kvm?!? Ocekujem da ce se slicno desiti sa Belvillom - dace visoku cenu u startu a onda ce je polako spustati. Trziste ponude i traznje ce na kraju uciniti svoje.
Samo mi nije jasno zasto se ovde na forumu javljaju ljudi koji pisu hvalospeve o Belvillu i na taj nacin indirektno uticu na visinu buduce cene kvadrata. Ako su sigurni u kupovinu, neka kupe ali neka ostave druge da o svemu odluce na miru i bez zurbe. I cipele kada se kupuju (ukoliko niste brzopleti i puni para) obidje se nekoliko radnji.
 
"...Samo mi nije jasno zasto se ovde na forumu javljaju ljudi koji pisu hvalospeve o Belvillu..."a jos su i veoma zainteresovani za kupovinu istog...to po 2200E prodaje Eneroprojekt (blok 23) i ima samo 22 stana, recimo kao da su kuce i naravno bez obzira cena je van pameti: www.energovg.co.yu/sales/blok23.html
Sve ove price su OK, medjutim cene kvm rastu ovim tempom u zemljama u razvoju, zaboravlja se da i ekonomija tih zemalja raste tim tempom i "mladi bracni parovi "mogu biti relativno sigurni oko hipotekarnog stambenog kredita koji uzimaju, koliko Vas poznaje par koji ima legalna primanja 1200E i moze samopouzdano da se upusti u avanturu stambenog kredita sa deviznom klauzulom u zemlji Srbiji? Ja vrlo malo!!!
 
Ovde nastavljamo pricu o ceni stanova u Beogradu, trenutnom i buducem stanju na trzistu ukljucujuci naravno i Belvil
 
Dnevnik 19.03.2008.
....
Lemajić kaže da se trenutna politička situacija još nije odrazila na tržište nekretnina, potražnja za stanovima je i dalje velika, završenih novih kvadrata nema dovoljno, ali je zato dobra ponuda onih starijih, koji su uknjiženi, što prodavci znaju da zacene. Ipak, nije naodmet da oni koji su odlučili da kupe stan još jednom razmisle, pa možda i sačekaju maj, posebno ako treba da se dugoročno zaduže.
http://www.dnevnik.co.yu/modules.php?name=News&file=article&sid=37684
 
Mogu oni da pisu sta god hoce,ali...Sinoc je bio prilog u dnevniku RTS o nekretninama u BG.Po meni jako interesantan.Pocinje bas kao i u svim ovim clancima kvadrat dostigao 3500 evra etc,a onda prikazuju par agencija gde kazu da trziste bukvalno stoji zbog nerealnih cena prodavaca.Jedna agentica onako simpaticno kaze da ljudi traze za svoje stanove ne koliko je realno vec onoliko koliko im treba novca. :)
I na kraju priloga mr.Mihajlovic iz Delte gde kaze da ce prodaja stanova u bloku 67 poceti za mesec dana i da ce cena biti takva da ce SPUSTITI CENU POLOVNIH STANOVA NA TRZISTU.
E sad ono:Sta je pisac hteo da kaze?????
 
markan":23q126rl je napisao(la):
I na kraju priloga mr.Mihajlovic iz Delte gde kaze da ce prodaja stanova u bloku 67 poceti za mesec dana i da ce cena biti takva da ce SPUSTITI CENU POLOVNIH STANOVA NA TRZISTU.
E sad ono:Sta je pisac hteo da kaze?????
Mislim da bi bilo suvišno diskutovati o tome da li je cena za belvil pravedna ili nije, ali imam utisak da će spustiti cenu ostalih stanova s obzirom da će se za iste pare nuditi dosta bolji kvalitet stanova. Uskoro će biti završen paviljon sa stanovima pa će te se sami moći uveriti u kvalitet stanova i da li je cena pravedna, pre toga delta ne želi nikako da objavljuje informacije o ceni :)
 
Nece da objave jer ciljaju na maximalnu cenu. Gledaju da maximizuju profit. Logicno.
 
Vrh