Šta je novo?

Moje drvo beogradsko

Хајде, погађај, зашто секу тополе?
 
Jablan pripada porodici topola, to visoko i prepoznatljivo drvo, koje je bilo obelezje mnogih beogradskih mesta, se neprestano uklanja svuda.

Da li su i jablanovi prokazeni kao alergena vrsta ili je nesto drugo u pitanju.

Jablanovi su potpuno uklonjeni iz Manjeza, Cuburskog vrta, kod nekadasnje trolejbuske okretnice kod Kalimegdana, u donjem Kalimegdanu, ulici G. Vucica, davno i iz Cvijiceve, Nemanjine i sa mnogih drugih mesta.

Nedavno su jablanovi uklonjeni i u bloku 37 blizu ulice Narodnih heroja i trznog centra i u Bolnickom sredistu izmedju Pasterove i Deligradske ulice.

Ako vi znate gde su nestali jos jablanovi po gradu, napisite.
 
vucko":3ri6lsvp je napisao(la):

Лепа је репортажа али ипак мислим да класично дрвеће нема шта да тражи на балконима, али и те како би стубасте и патуљасте форме могле да се гаје по балконима или мањим двориштима чија величина не дозвољава да се формира крошња. Ево како изгледају стубасте јабуке а како стубасте и патуљасте форме осталих воћки
 
Nasi strucnjaci cesto vole da se bave zelenim krovovima, to bi bilo u redu, jer je to jedan od nacina obnove proterane prirode sa njenog visemilenijumskog tla, ali nije u redu to sto strucnjaci skoro pa nikad se ne bave pitanjem zamene bezbrojnih suvisnih asfaltiranih i betoniranih povrsina grada koje samo dodatno isijavaju toplotu i daju svoj doprinos svetskoj staklenoj basti, tj. pregrevanju planete, travnatim povrsinama, posebno duz ulicnih drvoreda.
 
Ili bar da smisle način da iskoriste taj efekat toplotnog ostrva, tako što će stvoriti mini oazu u urbanom ekosistemu...
 
Na Zelenom vencu je nedavno posecen javor i nedugo zatim posadjena lipa blizu stepeniza podzemnog prolaza. Bolje bi bilo da je zasadjen sitnolisti javor ili bilo koja vrsta sem lipe.

Svako drvo je lepo na svoj nacin, ali lipa ima toliko u Beogradu da to drvo pocinje da mi se nesvidja kao pre.

Inace na Zelenom vencu je nasusno potrebno zasaditi nekoliko drvoreda.

Jedan ispod terase, duz stanica, drugi kod bivse zgrade Beobanke gde je stanica.

Treci drvored od Kamenicke niz Jug Bogdanovu.

I Prizrenska i Brankova bi mogle da dobiju drvorede.

Sta biste vi zasadili?
 
Jos jedno velicanstveno, lepo i staro nase drvo beogradsko je preseljeno u secanje.

Kesten u Krunskoj ulici u Dvorskoj basti, kod galerije Ozon, koji je imao lep postament ozidan belim kamenom poput skulpture koja je delo prirode.

Kesten je pre par godina orezan, a nedavno sasvim obezbedjen od daljeg propadanja.
 
Ćao svima, prvi put postujem na nekom forumu (za ne poverovati , slazem se) pa ako nesto nije kako treba, ispravite me. Elem, posto cesto vozim bicikl po Adi, proletos (otprilike mart) sam ustanovio da je red drveca uz samo biciklisticku stazu, sa makiske strane posecen. U pitanju se verovatno topole koje su drzale debeo 'lad biciklistima , rolerima i pesacima. To se desilo pri samom kraju gde su platforme za skijanje na vodi, tacnije kada se od njih krene ka pocetku ade na potezu od stotinak metara. Sada je neko posekao i panjeve i prekrio ih piljevinom?! Da li neko mozda zna o cemu se radi i kome od nadleznih se u vezi ovoga moze postaviti pitanje? Pozdrav i hvala unapred na odgovoru!
 
jabbu":o75fke6s je napisao(la):
. Sada je neko posekao i panjeve i prekrio ih piljevinom?!
Ta piljevina je u stvari ono što je ostalo od tih panjeva. JKP zelenilo ima nekoliko drobilica za panjeve koje ih relativno lako i brzo uklanjaju.
img1037.jpg
 
Постоји дугорочни план да се са ширег појаса Београда уклоне тополе, јер је ово дрво, уз амброзију, један од највећих изазивача алергије. Ако се питаш откуд онолике маце које изненада запоседну цео Београд - кривац је топола (иначе лепо и брзорастуће дрво).

Јесте штета што су уклоњена нека од стабала која дају најбољу хладовину, али је заузврат јесенас посађено више стотина младих стабала племенитих лишћара - храста, јавора, платана... Биће Ада још лепша.
 
Drvece u gradu je jedna od mojih najvecih dilema vezanih za Beograd. Imam utisak da su stabla sadjena po gradu nekako random prikrivavsi neke od najlepsih zdanja (kao da je to i bio plan). U medjuvremenu su ta stabla narasla dajuci skoro pa divlji izgled nekim ambijentima, pogotovu u centru grada. Medjutim, ona su godinama dobila svoj karakter, pricu, istoriju, tako da je postao pravi greh poseci ih , a neka mesta su pocela da izgledaju jos gore nakon sto su ih posekli ostavljajuci utisak pustosi.

Zelenilo oplemenjuje, prociscava, ali moze da bude leglo insekata i polena loseg za one s osetljivim plucima/alergijama ako se zanemari.

Glas prirode":1v8c15zn je napisao(la):
Iako zalosne vrbe rastu pored vode, ima ih na prste da izbrojis.

Mozda je samo moj subjetivni utisak, ali u Srbiji kao da generalno postoji neka neobjasnjiva odbojnost prema zalosnim vrbama. Jedino sto znam je da su za nju vezane neke sujeverne price, pa se zbog toga u narodu nije rado zasadjivala.
 
И да додам да постоји нелогичан избор дрвећа за поједине локације. Можда је платан најбољи пример, прелепо дрво које најбоље лежи парковима поставља се на просторима где нема где да се шири и због тога имамо у 90% случајева искасапљене платане.
 
dsc09459.jpg

kad bi bilo vise ovakvih ulica Desanke Maksimovic
 
direktor":40hypqzy je napisao(la):
dsc09459.jpg

kad bi bilo vise ovakvih ulica Desanke Maksimovic

Prelepo. Drvored moze toliko da oplemeni ulicni ambijent koliko nebriga grada prema fasadama moze da ga naruzi. Stvarno na prvi pogled ona garava zgrada pored se ni ne vidi od bistre zelene bolje.
 
Naravno da bi grad bio lepsi kada bi vecina ulica ovako izgledala, pritom nije zrtvovano mnogo parking mesta.
Kod mene u ulici , prilikom zidanja novih objekata nijedno novo drvo nije zasadjeno, iako je u dupu, ili kako se zove vec taj dokument napisano da ce se prilikom izgradnje novih zgrada, na mestu nekadasnjih privatnih kuca, saditi drvece (pogledacu da tacno nadjem kako su oni to formuslisali).
Naime oni su iako je parkiranje organizovano u podzemnim garazama, sto je i navedeno u tom dookumentu, prostor oko zgrade-okucnicu , gde je moglo i neko drvo da se zasdaii, u potpunosti zauzeli ili parking mestima ili samo beton, bez drveta.
Da su ispred svake nove zgrade zasadili samo 1 (bolje 2 drveta), ulica bi izgledala kao Desanke Maksimovic.
Svaka ulica je sposobna da primi ovakvo drvece, ali....
 
Pa pogledaj Vojvode stepe i novogradnju tamo. Drvo u toj ulici je odavno ugrozena vrsta. Prosto se zacudim sto i postojeca ne poseku.
 
bfe4119a0fc7.jpg

Primer iz Bakua koji bi Djilasa oborio sa nogu
 
Hm ja je vidim ako jos neko ima problem ponovicu probaj na drugom racunaru
 
Vrh