Šta je novo?

Socijalni i stanovi solidarnosti u Ovči"

http://www.lobi-info.rs/pocela-izgradnj ... va-u-ovci/

Термалне воде на гајби, ово/оно...нови Бањски центар Србије. Београд на (термалној) води :p

Шалу на страну 1 000 станова! То је 3-5 000 људи. Школе, вртићи, амбуланте, превоз, посао за људе...???
Никаквих коментара? Нешто ми нема превеликог интересовања?!
Ах да, слабо је испраћен почетак градње, отварање оволиког градилишта, зато што је у хипотетичком делу града :?
На овој страни града изгледа, ништа није довољно занимљиво? Ни 1 000 станова, школа, вртић, амбуланта...нису вест, колико појединачни објекат у другом делу града. Чудно!

Негирање 3 Београда у главама, и његов стални раст у пракси, без интелектуалног присуства у дискусији суграђана. Своди се на вести, јер боже мој, све ово ни не постоји. Зашто би мозгали како да делује боље :(
 
Homer Jay":13hmpl12 je napisao(la):
a14p6_g9a.jpg


a14p6_g9.jpg


a14p6_g8.jpg


a14p6_g7.jpg


a14p6_g6.jpg


a14p6_g5.jpg


a14p6_g4.jpg


a14p6_g3.jpg


a14p6_g2.jpg


a14p6_g1.jpg


a14p6_l.jpg
Зграда са кровом као на кући ми је убедљиви фаворит :blah:
 
Somi303
siguran sam da bi ti se projekat naselja jako dopao :kk: kada bi u svom nesretnom opisnom nazivu
termin ,,socijalni,, stanovi, bio zamenjeni sa terminima studetski stanovi ili mladenački stanovi i sl. :wink:

Projekat je odličan samo ima nesretan opis :kk: :) :kk:
 
Нисам мислио да је цело насеље ружно, већ само ове зграде
a14p6_g8.jpg

Док су ми ове најлепше, јер разбијају монотонију :)
a14p6_g5.jpg
 
Kada se prisetimo problematike ravnih krovova (prokišnjavanja i usijavanje stanova na vrhu)
koja je poslužila kao inicijalni razlog za nadogradnju velikog broja Bg zgrada
onda je daleko kvalitetnije u samom startu praviti kosi krov.

Krovni pokrivači danas se proizvode u raznim bojama te i sama prikaz je mogao biti daleko veselij

Ako prelistaš predhodne tri stranice projekat ima samo jedan negativan kometar
što je dovoljno za nj- potvrdu :kk: u odnosu na nj. namenu :dil:
te je time i u startu onemoguceno da se poredi sa Belville
koj zapravo i nije daleko od ovog kvaliteta (kvalitet je ono iznad dozvoljenog minimuma u izgradnji )
Na pr. Koliko je ,,jača,, konstrukcija, instalcija ili izolacija zgrada Belvilla od ovog naselja :roll:

Sve u svemu Kineski most - obilaznica menja dosta toga ne samo u Ovči-Borči več mnogo šire

Ovakvi projekti su dobrodošli kao uzor u naseljskoj ponudi Bgda :)
 
Пошто знам како је живети у стану/соби/спрату испод косог крова нећу се сложити са тобом. Добра изолација у оба случаја много побољшава ствар, па самим ти коси кров може да се избегне јер је естетски прихватљивији. И опет кажем, само ми се те две зграде не свиђају. Насеље ће бити хиљаду пута боље од нечега што би приватник ту сазидао :roll:
 
Да ли ће изолација бити боља него код Белвила, не верујем. Али коришћење термалних вода за грејање (и мање рачуне) свакако је пробој у Београдској изградњи.
Шоми, те зграде јесу наказне, али не због самог крова, већ начина на који је изведен. Стварно се издвајају на ружан начин. Надајмо се прерађеној изведби :wink: јер остатак насеља заиста не делује лоше. Чак када га упоредимо са окружењем, фантастично делује. Мислим да је доста срећније од Камендина, две класе, а тематски су за поређење.

Наравно не видим све потребне садржаје, мало шта сем самог становања. А овим насељем би требало да се реше и проблеми околних (дивљих) и да се о истом трошку за све поставе основни услови за живот. Паралелно је потребно и стварати радно окружење, јер не видим смисао даљег насељавања у моментима када од сиромаштва и у постојећим насељима само што до беснила није дошло :( Ипак у односу на Овчу дупло већи број становника, а и постојећи Овчанци сигурно нису збринути ни елементарно.
 
Мени су те ламеле са модерним двоводним кровом једине допадљиве и колико-толико у кораку са скоријим светским тежњама у архитектури.
 
Да ли ове кровове на две воде сврставаш у те модерне? Мени као некоме ко се тек од скоро занима озвиљније за изглед грсђевина, ови делују као кандидати за промену у неки лепши стил. :) Са друге стране, практично сигурно јесте. А сем Тошкета, ретко ко ће га гледати из те перспективе. Са улице је вероватно другачији утисак.

После дужег времена ми делује да за неки пројекат може да се каже да је примерен и на свом месту. Уз потребне додатне садржаје, раније наведене.
 
Да,сврставам их.

19646260494dd3de418edea560884382_v4%20big.jpg


135187_kuca-iz-dvorista_f.jpg


dzn_Backbone-Village-Houses-by-OFIS-8.jpg


dzn_Backbone-Village-Houses-by-OFIS-23.jpg


yamasaki-29-800x542.jpg


3.jpg


dezeen_H-House-by-Budapesti-Muhely_ss_1.jpg


А по Европи има и више зграда изведених у сличном стилу само не могу сад да нађем слике тих зграда.
 
755.jpg

Ево мало ублажено, Србија 1860.
Делује ми као неки средње европски или чак северни старији стил.


oldnewsynagogue-back.jpg

Средњевековна синагога у Прагу подсећа исто.
Мене лично асоцира на врх амбара. Али нека је добро изведу и нека лепо служи будућим станарима и бићу задовољан ако су и они :D

Прегледао сам неке новије слике сличних, и боље ми пасује на породичним кућама него на згради у блоку. Лични утисак...
 
Delija":gzaxfztw je napisao(la):
Ovo je sjajan objekat Terra Panonica u Mokrinu, dakle izveden u Srbiji. Samo sto tehnologija izrade ovakvih krovova je skupa i svaki arhitekta je srecan kad ima investitora koji moze to da priusti. Radi se "dupli krov" gde ispod, u ovom slucaju 'swisspearl' panela, kojima se oblaze zid i krov nalazi krovna konstrukcija sa pravim krovnim pokrivacem, odnosno limom. Kisnica i sneg delom prolaze izmedju spojnica ovih panela i i preko limenog pokrivaca ispod, se slivaju u sakrivene oluke. Ovo je estetski vrlo moderan i lep detalj, jer se stice utisak monolitnog objekta, ali je skupo. Kvadtarni metar ventilisane fasade sa potrebnom termoizolacijom i ovim panelima kosta 80-100e.
 
Борчанац":2nu19bpg je napisao(la):
Ах да, слабо је испраћен почетак градње, отварање оволиког градилишта, зато што је у хипотетичком делу града :?
На овој страни града изгледа, ништа није довољно занимљиво? Ни 1 000 станова, школа, вртић, амбуланта...нису вест, колико појединачни објекат у другом делу града. Чудно!

Негирање 3 Београда у главама, и његов стални раст у пракси, без интелектуалног присуства у дискусији суграђана. Своди се на вести, јер боже мој, све ово ни не постоји. Зашто би мозгали како да делује боље :(
Мислиш да је на Вождовцу боље? Отворих тему пре неколико дана, и мртво море. Са друге, стране, када се птичица попишки по Војвођанској, или Омладинских бригада, сване 10-20 постова...

Несврстани друже Африканац, нама остаје... зумба... (из оног старог вица када је Хрушчов посетио Африку).
 
milanche":29dbom46 je napisao(la):
Delija":29dbom46 je napisao(la):
Ovo je sjajan objekat Terra Panonica u Mokrinu, dakle izveden u Srbiji. Samo sto tehnologija izrade ovakvih krovova je skupa i svaki arhitekta je srecan kad ima investitora koji moze to da priusti. Radi se "dupli krov" gde ispod, u ovom slucaju 'swisspearl' panela, kojima se oblaze zid i krov nalazi krovna konstrukcija sa pravim krovnim pokrivacem, odnosno limom. Kisnica i sneg delom prolaze izmedju spojnica ovih panela i i preko limenog pokrivaca ispod, se slivaju u sakrivene oluke. Ovo je estetski vrlo moderan i lep detalj, jer se stice utisak monolitnog objekta, ali je skupo. Kvadtarni metar ventilisane fasade sa potrebnom termoizolacijom i ovim panelima kosta 80-100e.

Ја сам за дипломски радио сличну ствар с тим што је била још скупља варијанта дрвене проветрене фасаде

https://www.behance.net/gallery/1108953 ... in-cottage
 
1.jpg

Ово је вероватно градилиште насеља, поред се у горњем углу види и где ће проћи/докле је стигао пут од Борчанског моста. Као да се само насипа још, овако из ваздуха гледано, и пут и насеље.
 
Greska je u knceptu. Socijalni stanovi se ne grade u ovolikom broju na jednom mestu. Ovakva izgradnja socijalnih stanova na ledini kako god je dizajnirate postace slam. Nema nikakvih sadrzaja. Skole i ostala infrastruktura su kilimetrima od tog mesta. Socijalna struktura katastrofalna. Gustine su prevelike i postignute na los nacin. Onaj ko je dao porojektni zadatak, pa i ovi sto su ucestvovali ne znaju mnogo o savremenom urbanizmu. Ovo je mnogo gore od satelit beogradskih naselja. Socijalni stanovi se doziraju u manjem broju blizu trzisnih stanova - to je recept da se socijalno disadvantaged populacija u sledecoj generaciji digne po obrazavanju i sansama za uspeh u zivotu. Ovo je pravi geto. Vecina ce biti Romi, zbeglice i porodice koji se izmestaju da bi tzv investitori pravili trzisne stanove i oslobodili bolje lokacije. Zoboravili su da nacrtaju bodljikavu zicu oko ovog prostora, sto ce za 15-ak godina biti potrebno.
Nacin na koji je ovo uradjeno je primer kako - ne treba. I primer da u ovoj zemlji urbanizam ne vode urbanisti, jer svi profesionalci koje znam nikada ne bi potpisali ovako nesto.
Isto neznanje pokazali su i DS-ovci, a SNS-pokazuje da su za par stepenica gori.
Jedino resenje koje vidim za K/O/B je: celu zonu treba proglasti zonom devastacije i izuzeti je iz uprave drzave Srbije i prepupstiti je panelu evropskih strucnjaka koji bi upravljali ovom lokacijom sledecih 20-ak godina uz formiranje posebne lokalne samouprave i ucescem EBRD-a i novoformirane lokalne razvojne banke.
 
Ovo je pravi geto
Sva Bg naselja su pravljena na taj način
obilni dokazi su ovde na Beobuildu a mnoge teme i započinju naslovima
novi vrtič, škola, dom zdravlja, crkva, pijaca.....

Često se zapitam šta uče u tim školama
njihov maksimum je da isprojektuju spavaonicu sa minimalnim br. parking mesta i po nekim lokalom
Kako onda da ne niknu karabudjevine
Stanove pretvaraju u igraonice, zelene ili parking površine u divlje pijace itd
Opravdanje
ko ce da finasira potrebnu izgradju kad stanari placaju samo svoj kvadrat i parking mesto
Pa jednostavno, onaj koj je izdao dozvolu
ali važno je samo da na ime saglasnosti uzmu svoj deo , a ljude u obor tj. geto

Poredjenja radi m2/e
naselje Belvile dal ima mini pijacu -nema
pa tek nece je imati novo i lepo naselje u Borči
tj imace je, al divlju, kao i sve pratece karabudjevine

nije ni čudo,
koje kakve kare su i postavljene od raznih budja
te zato kod nas i cvetaju karabudjevine :D
 
Da sam faca ja bih......
Pa koncipirao bih stanovanje u Banatu i Sremu oko kanala. Potencijalno i možda u nekoj dalekoj budućnosti, ti kanali su izvor veoma prijatnog i prirodi bliskog svakodnevnog života ljudi koji već imaju sreću da tu žive. Ako na ovoj južnoj strani imamo brojne parkove i velike zelene površine, onda u ravnici nešto vizuelno mora da razonodi te ljude . E sad nije da ne znam koliko smo nesposobni da održavamo kanale i za poljoprivredu, a kamo li kao dugačke vodene parkove....
 
Slažem se za održavanje kanala ali isto tako pamtim vreme kada su se isti poprilično dobro održavali
ali i tada boravak (pecanje) uz kanale je bio gotovo nemoguca misija
šarani i krupne babuške kad vide plovak sami su se na udicu kačili i bila bi to idila
al nažalost to je tadkodje (polu močvarno) stanište raznih komaraca
koj su i u to vreme i zaštitni autan smatrali kao posebnu pozivnicu za najludji pir

Bez makro reonskog uredjenja život u svim tim naseljima uvek ce imati otežavajucu okolnost
 
boca-ica":3kblnnrc je napisao(la):
Ovo je pravi geto
Sva Bg naselja su pravljena na taj način
obilni dokazi su ovde na Beobuildu a mnoge teme i započinju naslovima
novi vrtič, škola, dom zdravlja, crkva, pijaca.....

Često se zapitam šta uče u tim školama
njihov maksimum je da isprojektuju spavaonicu sa minimalnim br. parking mesta i po nekim lokalom
Kako onda da ne niknu karabudjevine
Stanove pretvaraju u igraonice, zelene ili parking površine u divlje pijace itd
Opravdanje
ko ce da finasira potrebnu izgradju kad stanari placaju samo svoj kvadrat i parking mesto
Pa jednostavno, onaj koj je izdao dozvolu
ali važno je samo da na ime saglasnosti uzmu svoj deo , a ljude u obor tj. geto

Poredjenja radi m2/e
naselje Belvile dal ima mini pijacu -nema
pa tek nece je imati novo i lepo naselje u Borči
tj imace je, al divlju, kao i sve pratece karabudjevine

nije ni čudo,
koje kakve kare su i postavljene od raznih budja
te zato kod nas i cvetaju karabudjevine :D

Имамо и песника на БеоБилду. Мало је слободна форма, али... :kk:
 
Осврнућу се на више постова...
Карло.
Наравно да ни на Вождовцу није боље, тек ретке теме без неког логичног реда имају пажњу коју заслужују. Кривац је наравно више у самом друштву него у томе да је Војвођанска важнија тема од Клиничког центра и слично. Осим тема које по правилу носе и медијску фаму па и позорност. Има и тема где се просто теже човек ангажује. Шта ја да кажем о здравству и железници, сем површног и једностраног контакта који се остварује са моје стране, по потреби. Ту сам само посматрач, неко ко је овде да подигне свој ниво опште културе за нијансу.
А свакој теми посебан тон треба да да струка, и да буде упорна. Као удружење о трамвају за Степу, као Делија о крову на две воде и трендовима. Као Досен о дози и позицији насеља... тако ствари треба да теку. У супротном ми пајсери по осећају за достигнућа мутимо воду. То сам хтео да кажем оним постом... посветили сте се томе, страст вам је то, слободно то и изнесите. Не можемо овако мали, где се при томе скромно и ради, дозволити да неком урбанисти, архитекти, саобраћајном познаваоцу, буде испод части да се бави Овчом и Степом.
Зато браво за истицања без комплекса и елитизма попут Делијиног, Миланчетовог, Досеновог на овој теми и сличних на другим.
Са моје стране биће увек интересовања, када могу даћу допринос мишљењем, сликом, мапом, информацијом или како будем знао, уз наду да ћете стрпљиво исправљати погрешне смерове.

Досен.
Одлично запажање. Постоји и такав пример какав си описао у Борчи. 215 станова солидарности у већем, раније формираном насељу у центру 5. Пре пар година људи су се уселили, одмах интегрисали и као да су ту од увек.
Само ово даље мислим да је утопија због недостатка новца и интересовања. Вероватно ће временом само исправљати брљотине до колико толико прихватљивих решења, где може.

Arahne.
И ја сам то помињао, канале чак и сликао па објављивао на форуму и описивао благодети њихове близине. Можда да се чак искористе за неку врсту саобраћаја, што да не?! Уз разумљив опрез због самог одржавања како кажеш али и због комараца што рече Бока. Е да, а што да ниси фаца :wink:

Морам да приметим да је овде чак и Ж.Станица даље него што сам мислио, а то је уз само насеље на пар корака. Кад на мапи тачке на прузи, Себеш и Овча, а око њих километрима ни кућа :shock:
Мало сам критиковао на почетку стране али сте одмах одговорили на леп начин, интересовањем. Хвала свима.
 
šta sada ispade problem što ljudi više kometarišu neke teme, pa ja u Borču dođem svake 4 godine, naravno da ne mogu da imam isti stepen interesovanja kao za nešto što se dešava u neposrednom komšiluku, a isto je verujem i sa velikim delom forumaša. Kakva crna krivica društva, sada da imputiramo ljudima da su za nešto krivi što kometarišu za njih bitne stvari u životu, a druge ne. LJudi nemaju vremena da provode sate na forumu i gledaju svaku temu Evo ja sam krajnje onda nezadovoljan što ne postoji više postova na uništavanje gradskog priobalja, mada mi je jedan forumaš imputirao da se temeom bavim iz političkih razloga, valjda bolje da zatvorimo temu...

Inače slažem se da samo naselje je totalno bezveze da bude samo za socijalno stanovanje, iz gorepomenutih razloga, doprinosi samo segregaciji (dobro ne samo, ali bar delimično). Sa druge strane čak mi i nije toliko katastrofalan izgled samog bloka, ali je da je ovako usamljeno na livadi, stvarno nejasno. A glasam za ravne krovove, svi krovovi propadnu ako se ne održavaju i kosi i ravni, iskustvo iz blokova.
 
Опусти се! Да ли те је неко прозивао? Наравно да не.
Ако си пажљиво читао не разумем како си ово овако повезао...

Мислим да они који имају шта да кажу, при томе су усмерени и интересовањем, морају да нађу да је у нашем граду крупна ствар било где 1000 станова, 3-4 000 судбина, ко зна колико новца у оптицају, утицаја на друге сфере живота града, па и на другим местима сем датог. Ако то нема ко да испрати политичари могу по ободима све паре да оперу, да се утале. Лакше им је тако него на мосту на Ади рецимо. Мислим да зато и граде све ово далеко од интересовања, очију, по разним забитима ван логике.
Можда те изненади, овде нисам био никада, тешко ми је да замислим да било ко ту може да нађе интересовање. Био у Борчи некад, пре 4 године, или живео у њој, или у Железнику, тешко да можеш лако да дођеш у директан физички контакт са овим беспућем.

Нисам рекао да је проблем, чак сам и написао да није лако да се сви баве сваком темом. Свакако нисам хтео да будем негативан нигде у тексту па не знам шта те је испровоцирало. Хтео сам да тргнем људе мало јер ово није толико ситно, а знам и да нису без интересовања. Само да неко повуче ногу...
Скоро сви су овде пуни ентузијазма и сви су добровољно на форуму, мени то говори да желе да помогну и да желе све да испрате...тако да сам упутио позив раније. А сада само захвалност за одзив.

Не знам, ако сам нешто написао несвесно или неспретно. Извини
 
izvini ti Borcanac posto sam bio malo plahovit, slazem se ja sa tobom da je ovo ogroman projekat koji zasluzuje vecu paznju, ali to nicim utice na broj postova po drugim temama. kada svako ocisti oko svog dvorista stvorice se atmosfera i drustvo u kome je teze da na vrhu budu bahati, bezobrazni, korumpirani, itd.. a samim tim i nestrucni, koji prave projekte poput ovoga, da i ne ulazimo u to da li je cilj da se neko ugardi negde..
 
Vrh