Šta je novo?

Podzemne vode u Beogradu

grk_passava

Novice
Učlanjen(a)
27.06.2014.
Poruke
4
Pohvaljen
0
U procesu sam kupovine stana u Beogradu, i tek skoro su mi skrenuli paznju an ovu problematiku.
Pokusavao sam da nadjem mape podzemnih voda (pre svega za Novi Beograd) ali - bez uspeha.

Sta imate da kazete na ovu temu? Da li neko ima iskustava sa ovim - koji krajevi su kriticni? Ja sam na primer cuo da skoro ceo Novi Beograd boluje od ovog problema i veci deo starog... Da li postoji neki kraj koji je "bezbedan" ?
 
pa pre nego što kupiš stan pozovi rašljara da ga detaljno prođe rašljama.

je*******iga bolje odmah da platiš to nego kasnije da se kaješ.
 
Највећи проблем са подземним водама имају део око Крњаче и Борче и поред њих и Нови Београд.
 
@grk_passava
Otvorio si interesantnu temu, pa sva saznanja do kojih dodješ okači ovde
e da moze da zatreba i ovo :)

podyemne-vode-bgda.png
 
Mozda previse brines? Ako kupujes stan ne bi trebalo da te toliko brinu podzemne vode. A ni to ti nije veliki problem, odes u podrum i vidis da li negde izbija! A ako mislis na podzemne tokove koji uticu na zdravlje onda poslusas savjet MilisavaV. Nisam od te struke ali mislim da su veoma retke lokacije gde nema podzemnih tokova vode.
 
Ова мапа ће ти вероватно показати где тражити приликом куповине. Показана подручја су проблематична са водом (могуће поплаве плаво) или клизиштем (црвено и нијансе)

Qw6x9bl.jpg


http://i.imgur.com/Qw6x9bl.jpg

А ако инсталираш autodesk и покренеш само у оквиру интернет експлорера сајт
http://mapa.urbel.com/beoinfo/
можеш погледати и детаљније, и не само то него и још много више.
Нпр планове будућих улица, магистралне правце у оквиру Београда и слично.
 
boca-ica":1g97s7rb je napisao(la):
@grk_passava
Otvorio si interesantnu temu, pa sva saznanja do kojih dodješ okači ovde
e da moze da zatreba i ovo :)

podyemne-vode-bgda.png

jel moze neko da mi rastumaci ovu kartu.
sta znace ovi brojevi na plavim linijama . vidim da imaju veze sa nadmorskom visinom , ali mi nije bas najjasnije kakve veze imaju sa podzemnim vodama
 
Prosečna nadmorska visina gornjeg nivoa podzemnih voda.
 
to sam i ja pomislio , ali mi nije logicno , da je recimo , gledajuci ovaj potez od save prema surcinu ,veca podzemna voda kod surcina nego kod save. cini mi se da ide 68 69 70 71 72 73 74 . po toj logici ovo sto je blize reci savi manje plavi od ovog sto je dalje

druga stvar tu postoji sistem kanala , koji odrzavaju neki nivo vode , koji je skoro uvek na istoj koti , pa me zanima kako se podzemna voda od kanala siri dalje u polja , tj. da li opada , podize se ili ima isti nivo ....
 
Nivo podzemnih voda zavisi od mnogo faktora (zemljišta, padavina, nivoa kanala, reka, stanja kanala, ustava, crpnih stanica itd.).
 
bboris7":3992xcua je napisao(la):
.... ali mi nije logicno , da je recimo , gledajuci ovaj potez od save prema surcinu ,veca podzemna voda kod surcina nego kod save..... da li opada , podize se ili ima isti nivo ....

Malo pojednostavljeno
Podzemne vode su podzemne zato sto površinski sloj ih propušta u dubinu
koliko duboko ce da ,,zadju,, zavisi na kojoj dubini se nalazi nepropusni sloj
sto je svuda raziličito (rekla mi učiteljica u 4 raz. os. šk. :laugh: )
zbog različitih uslova i vrste formiranja gornjeg sloja te tako u odnosu na Savu navedeni teren (B.Kosa, gornji Zemun, Surčin.. ) ima višlju nadmorsku visinu
ali ima i različitu dubinu na kojoj se nalazi i nepropusni sloj.

Kao primer je drumski prelaz preko pruge u Batajnici, pa kada padne kiša
sa jedne strane pruge voda se ne zadržava dugo
a sa druge strane na površini ista voda ,,leži,, danima
Sto zanči ( na drugoj strani ) da je nepropusni sloj jako blizu same površi

Na datom linku (dir. gradj. zemlj.)postoje karte sa vrstama Bg zemljišta (kategorije)
od kog zavisi i brzina upijanja kao i čuvanja vlage itd...

Podzemni tokovi (vodene žile) su opet nesto trece a njima se bavi i radiostezia (ono zračenje)

Ovo je malo uprošteno tumačenje
geolozi a kao naj dostupniji su geometri, koj ce to da ti objasne daleko daleko stručnije :D
 
Hvala mnogo na informacijama, dosta su korisne.
Da, mene ustvare zanimaju ovi podzemni vodeni tokovi, upravo zbog zracenja.
Na primer, cuo sam da je Juzni bulevar na veoma losoj poziciji u tom smislu...
To se delimicno i vidi na ovoj gornjoj mapi (vidi se ucrtana mala recica na tom potezu)...
Je l postoji neka mapa kriticnih tacaka?
 
Akom možeš nadji neki forum za radiosteziju , pa ono revelantno prenesi ovde :)
 
Čuh juče zanimljivu priču, pa da je podelim ovde.

Naime, verovatno znate da malo po malo pa se ulica 22. oktobra u Zemunu zatvara. Priča kaže da je tokom sređivanja zemunskog keja zatrpano ušće jedne podzemne reke u Dunav i da je ta reka "skrenula" i spojila se sa drugom podzemnom rekom koja teče kroz taj deo Zemuna (22. oktobra). Sad je tu formirano podzemno jezero koje ne može da otekne.

Ako su lagali mene i ja lažem vas, a bilo bi lepo da ako je neko upućen nešto više napiše o tome.

edit:Evo o čemu se radi ovoga puta http://cpmconsulting.rs/radovi-ulici-22 ... le-asfalt/

Radovi u Ulici 22. oktobar u kojoj su podzemne vode “progutale” asfalt

U Ulici 22. oktobra u Zemunu nakon što se 4. avgusta urušio asfalt zbog podzemnih voda u toku su radovi na zameni dotrajalih cevi i sanaciji kolektora, koji datira iz 1934. godine.

Kvar je nastao usled obilnih podzemnih voda, a radovi se odvijaju na osam metara dubine. Za utvrđivanje tačne lokacije kvara korišćene su specijalne kamere a urađen je i improvizorijum i podzida kolektora, jer se radi o peskovitom terenu, kažu u opštini Zemun.

Dok traju radovi kanalizaciona mreža je u funkciji, a postavljene su i pumpe kako ne bi došlo do zagušenja. Posle sanacije kolektora će biti postavljene nove cevi, zatim će se raditi drenaža tla a nakon toga i popunjena rupa u asfaltu sa oko 80 kubika šljunka.

22-oktobar-ulica-foto-opstina-zemun-1_f

Sanacija kanalizacione instalacije u ovom delu Zemuna obezbediće trajno rešenje problema izlivanja kanalizacije i urušavanja asfalta usled podizanja nivoa podzemnih voda.

Završetak radova se očekuje u toku oktobra. U dogovoru sa Sekretarijatom za saobraćaj ta će saobraćajnica biti zatvorena za saobraćaj do završetka radova.

Radove su obišli predsednik opštine Zemun Dejan Matić, zamenik predsednika Damir Kovačević i zamenik generalnog direktora JKP ”Beogradski vodovod i kanalizacija” Vlado Sekulić.
 
Нешто из личног искуства.
1. Живео сам у Котежу дуго година. Тамо није извршено насипање као на Новом Београду тако да је вода врло близу.
Истини за вољу никада нисам имао проблема.
2. Радио у Влајковићевој. Сами центар града. Пумпа у подруму стално ради и избацује воду.
3. Радио у Немањиној. Зграда Судова, испод Владе. Кажу да испод Немањине тече поток и улива се у Саву.
Нисам довољно дуго радио да доживим неки проблем; колеге кажу да је подрум знао да буде поплављен.
 
Nastavljaju se problemi u Ul. 22 oktobra u Zemunu sa podzemnim vodama. Postavljene su pumpe oko ekonomske škole po kozna koji put u prethodnih 30 god.

pumpa1.jpg

pumpa2.jpg


Inače kompletna ulica je zatvorena za saobraćaj avgusta prošle godine, i ne zna se da li će i kada biti ponovo otvorena.
 
A zato busevi krivudaju inace da ukopaju te cjevi naprve saht za pumpu pa neka puma
 
Trenutno stanje zgrade u 22. oktobra u Zemunu

Bocna strana
bocno.jpg


Postavljena spravica
mere.jpg


Prednja strana
spreda1.jpg

spreda2.jpg
 
astrodule":1uplobug je napisao(la):
Ne verujem da su sanirali uzrok. Šta su uopšte tamo uradili? Napravili kolektor?

Astrodule radjeno je nesto izmedju ekonomske skole i Planum-a, i to po ko zna koji put.
Ali izgleda mrka kapa jer je pocetak ulice koji je prvobitno radjen pre godinu i kusur (koji se tada urusio) ponovo ponovo počeo da tone. Verovatno zato i nisu vratili 15-icu u ovu ulicu.
 
Update, dve godine kasnije: Autobusi i dalje ne smeju da prođu kroz ulicu 22. Oktobra, nego gube vreme krivudajući oko nje. Izgleda da su izgubili svaku nadu i digli ruke. Nešto su kao privremeno sanirali jednu zgradu koja je pukla i počela da tone, ali se po autobusima vidi koliko veruju u taj posao. Zadnje što sam čuo je da se time bave neki profesori na fakultetu. Ali to je bilo davno, i od tada svi ćute. Nigde junaka da stanarima i javnosti na megdan izađe ...
 
Vrh