Šta je novo?

Куће у низу - Видиковац и Церак и сл. примери

Радила је, али у веома малом проценту.
 
rasho62":2w427g71 je napisao(la):
Гаго, радила је војска и кућице у низу. Примера ради, Нови Загреб, преко пута Велесајма. Ако је било у Загребу сигурно има и у Београду. Па ено их на Бањици, поред касарне а станицу прије ВМА, урађене прије коју годину.
Рашо, ја сам говорио само о Бежанијској коси, а не о Бањици, а посебно не о тамо некаквој "њиховој лепој".
 
Вожд":a2qb40yu je napisao(la):
KAKO SE NEKAD OZBILJNO GRADILO Evo zašto je Cerak naselje po meri stanara
Ana Đokić | 15. 09. 2015. - 23:19h | Foto: V. Živojinović, V. Lalilć | Komentara: 0

Svakog dana morali smo da budemo na gradilištu, a svakog ponedeljka, sve nas, od montažera do arhitekte preslišavao je gradonačelnik.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/590938 ... ri-stanara

Zanimljiv clanak ali po meni je taj projekat urbanisticki promasaj kao u ostalom mnogi projekti koji infrastrukturno povezivanje dijelova grada stavljaju u drugi plan. Gradimo solitere na brdima a doline preskacemo. Zasto? :shock:

U stvari, znam zasto. Zato sto je na brdu zemljiste najjeftinije :roll: ali zar niko od urbanista ne razmislja bar jedan korak dalje da se zapita koliko ce kostati sve drugo kad se na brdu izgrade soliteri. Koliko ce kostati, voda, kanalizacija, saobracjana infrastruktura, kako sav taj narod povezati javnim gradskim saobracajem sa gradom. Kad se i to ukljuci u racunicu dobije se "skuplja pita nego tepsija".

Najzalosnije je sto takve projekte danas hvalimo bez kritickog osvrta. To onda znaci da nista ne ucimo i nikud ne napredujemo.
 
Ja za naselje cerak - cerak vinogradi imam samo pohvale.

Doline kazes Rio?
Pa doline koje su na ovom potezu su u vreme izgradnje naselja bile veliki industrijski proizvodno usluzni centri!
Dolina topciderske reke je zaposljavala nekoliko desetina hiljada ljudi... :)

Kamo lepe srece da su nam se 'nastavile desavati' ovakve 'greske', umesto raznih Altina, rupcina, pa i onoga sto se sada raxi i gradi po beogradu.

O kvalitetu stanovanja u ovom naselju najbolji polazatelj je cena nekretnina u njemu, koja je od kako je ozgradjeno pa sve do dan danas iznad beogradakog proseka.
I danas, 30 godina nakon izgradnje, stan u ovom naselju je skuplji od mnogih novogradnji na 'izvikanim' lokacijama.
 
Mislim da je i tada (70-tih) kao i sad postojalo mnogo preskocenih lokacija. Nisu doline u potpunosti bile zauzete industrijskim proizvodno usluznim centrima.
Evo, na prvi pogled, povoljnije lokacije su ovde...

untitled-1.jpg


jedna lokacija je bulevarom povezana sa centrom grada a druga zeljeznickom prugom.

Ako iz nekog razloga tu nije bila moguca izgradnja, ima i drugih dijelova grada. Recimo Novi Beograd.
A sam Cerak i Petlovo Brdo su fine lokacije za porodicno stanovanje, nize spratnosti i gustine.

Sustina je da se izborom lokacije za stanovanje, bira ona lokacija koja zahtjeva manje troskove za infrastrukturno povezivanje a ne ona lokacija koja bi stanograditeljima donosila kratkorocno profit ili kao sto mislim da je bilo 70-tih, da se izgradi stambeni fond po sto nizoj cijeni uz sto veci volumen. To su onda pogresne smjernice koje uticu i na izmjene GUP-ova a dugorocno stvaraju velike troskove. Troskove koji danas dolaze za naplatu jer kad razmisljamo o metrou moramo planirati podzemnu trasu od Banovog Brda do Petlovog brda koja ce skupo kostati. (umjesto da smo se oslonili na postojece zeljeznicke kolosjeke u dolini Topciderke, npr)

Kad se planira kratkorocno i ne promisljeno obavezno dodje vrijeme kad se greske moraju platiti.
 
@RioBL
Deo koji si markirao je svojim vecim delom park i tako treba da ostane.

Od banovog do petlovog brda postoji koridor duz trgovacke ulice, koji je ostavljen za razvoj sinakog sistema, bilo tramvaja, bilo za metro tunel u plitkom iskopu, tako da on tu ne bi trebao biti preterano skup.

Kakve veze sad ima novi Beograd? Grad se u istom periodu sirio mnogo vise na novobeogradskoj i zemunskoj strani. Ne znam zasto, ali kao sto ima ljudi koji vole kucu, a neki drugi opet preferiraju stan, tako isto ima onih koji vole ravnu niziju pored Save, ali i onih koji preceriraju neka od beogradskih brda i uzvisenja.
Stvar licnih afiniteta i ukusa, poput prica o crnkama i plavusama. ;)

Licno, volim uzvisenja, a jesenja i zimska jutra kada su Cerak i 'pticja brda' okupana suncem, sa pogledom na maglom zavijen NBG mi samo daju potvrdu za to ;)

Salim se malo, naravno.
 
Ovaj dio pored Topciderke je park. Divno.
U dolini park a na Vidikovcu zgrade. Beograd je pun kontradiktornosti. Zar sam naziv "vidikovac" ne sugerise sta tamo treba biti? Zar ne bi bilo logicnije i bolje da su u dolini uz prugu zgrade a na Vidikovcu park pa da ljudi gradskim vozom dodju u dolinu i onda naprave izlet na Vidikovac i uzivaju u pogledu?

Pa ne bi bilo bolje, jer na Vidikovcu mozes napraviti zgradu pa prodavati pogled iz zgrade a to sto ce hiljade automobila morati svaki dan dva puta dnevno da putuju sa tih brda preko mostarske petlje u centar a zeljeznica da propada jer samo "smeta razvoju grada" to nikog ne zanima. I onda se pitamo sto je guzva na mostarskoj petlji. Osim toga jednog dana ce neko tamo drugi praviti metro. Sta nas briga.

Bice nas briga. Neko je jednom iznosio podatak koliko kosta metar metro tunela pa cemo to mnoziti sa razdaljinom Centar - Petlovo Brdo i onda za taj iznos traziti kredit uz koji ce nam neko drugi sracunati kamatu, pa ce neki treci politicar/gradonacelnik iz toga izvuci slavu (citaj procenat) a na kraju sve platiti generacije koje jos nisu ni rodjene! Kakav crni urbanizam. Slavimo nesto cega bi se zapravo trebali stidjeti.

Do Petlovog Brda ne treba graditi metro tunel sve i da je 100 dinara metar tunela jer je to van pameti...a gradice se znam :(

Ja se izvinjavam sto sam ovako ostar :D
 
Pa rio, onda koji je predlog?
Porusimo ceo stari deo beograda, sa akcentom na 'krug dvojke' i tu napravimo naselje oblakodera???
Na mostarskoj petlji tada ne bi bilo guzve, osim mozda leti vikendom, kada bi ti isti ljudi skoknuli do Ade ili Vidikovca.
U tom slucaju bi mogli ukinuti i vecinu Autobuskih linija a bogami bi i tramvajske mogli znacajno skratiti.
Eto ustede, milina...

Sa druge strane, kada ne bi bio toliko iskljuciv u svojim razmisljanjima, video bi da zeleznicka pruga tunelom prolazi upravo ispod Vidikovca :D
Jes' doduse prilicno duboko, al tu je
A po pitanju Topciderskog parka...
Pa sta ces, eto taj park je prilicno stariji od svih 'pticijih naselja' sve zajedno sa Milosevim konakom.
I gle cuda, i beogradski urbanisti (ma kakvi kada bili) su ga ostavili, poput beclija koji ostavise Pratersku sumu i park.

Takodje, besmisleno je sto protivljenje izgradnji (vec izgradjenog) Vidikovca, ____brda, Ceraka, a zalaganjem za izgradnju naselja u Topciderskom parku pravdas smanjenjem guzve na Mostarskoj petlji. I da je izgradjeno u dolini, opsluzivali bi ga autobusi, jer je zeleznica u beogradu zapostavljen vid transporta.
Kao dokaz, pogledaj naselje Barajevo. Zeleznica prolazi kroz centar naselja, ali se transport putnika ogromnom vecinom obavlja drumskim saobracajem.
Razlog???
Pa, sam izvuci zakljucak zasto.

Budi ostar, to nije problem ;)
 
Pošto je tema otvorena sa pitanjem zna li se ko je arhitekta ovih stanova na Vidikovcu... skoro ceo Vidikovac i Labudovo brdo projektovali su Mihailo Čanak i Aleksandar Đokić, da li su i pomenute zgrade/kućice nije mi poznato, ali je moguće...
 
laki72":2daw6zhx je napisao(la):
Pa rio, onda koji je predlog?

Sad je kasno za dobre predloge.
Najbolje bi bilo da izmislimo vremeplov i da se vratimo u 70-te i sve promjenimo samo bi morali pustiti zulufe i nositi hlace na zvono :D
Ali na zalost to nije moguce pa imamo dvije opcije:

1. da hvalimo urbaniste koji su nam uvalili ovaj Beograd i djelimo im nagrade za zivotna dijela, ili
2. da se postidimo i ukazemo na greske "svetaca" iz proslosti i probamo plivati u blatu u koje smo upali

no, medjutim, samo opcija 1 je zaista realna. opcija 2 nam je daleko koliko i izum vremeplova.

P.S.
nemam ja nista protiv topciderskog parka. neka ga. lijep je. Lijep je i pogled sa Ceraka ali sve treba da ima svoju pravu mjeru i dimenziju da bi grad funkcionisao kao skladna cjelina.
 
Ovo su valjda bile kuce u nizu

20151013143730.jpg


20151013143732.jpg


20151013143755.jpg


20151013143922.jpg


zemun kod fk zmaj
 
Јесте, потврђујем да је куће на видиковцу пројектовао Александар Ђокић, иначе судије су својевремено добијале те куће и генерали. Насеље је замишљено као луксузније него што је изведено, сећам се приче да је свака кућа требало да има базен, не знам шта је пресудило крајњи дизајн.

Иначе, куће на цераку имају јако сличан распоред, неке су чак и идентичне поред тога што имају косе кровове. Али има и различитих типова, овај нпр. је подељен на хоризонталне станове:

https://www.google.rs/maps/@44.7484905, ... 6656?hl=sr

2 стана по улазу:

https://www.google.rs/maps/@44.7487264, ... 6656?hl=sr

Мање и веће један до другог низа, ове имају 4 собе на спрату:

https://www.google.rs/maps/@44.7495281, ... 6656?hl=sr

А ове са ужим терасицама имају 2 собе на спрату.

https://www.google.rs/maps/@44.7495281, ... 6656?hl=sr


Него, ето део живота сам провео на цераку, део на видиковцу, и не видим шта је лоше у функционисању овог насеља? Па мени треба 15 - 20 минута колима до новог београда и до центра, превозом мало дуже али је супер повезан са градом, има све потребне садржаје за нормалан живот, и да, волео би да има метро, али знамо каква је ситуација па се баш не надам превише. Али знам да лети када је гужва, често ми прија клупичарење по парковима по насељу уместо гурања по градским улицама. Ту је кошутњак, ада је близу..Главна улица на видиковцу лети је пуна живота, људи више него у кнез михајловој, сви изађу напоље, а ја сам размишљао нешто и дошао до закључка да је још једини пример насеља у београду поред видиковца, у коме можеш да уживаш у пространству, пријатног терена, без пуно узбрдица, а да имаш и довољно активности око себе, насеља око блока 45, уз савски кеј.

Не видим ни проблем са високоградњом, која чини ово насеље разноврсним. Да није високоградње не би било интересантно, Видиковац би био рупетина попут белих вода. Иначе и мени је петлово брдо енигма, насеље је прелепо замишљено али је девастирано до мере непрепознавања. Често пролазим туда али никад нисам успео да провалим који је изворни изглед вертикала.
 
Директоре, те куће су биле са по 2 стана по хоризонтали. Него девастирано бре! Свака шуша је дигла спрат додала мало лево, мало десно, комшијски... Ово је најприближније изворном облику.

https://www.google.rs/maps/@44.7498502, ... 6656?hl=sr
 
Takozvano "Budzino sokace" :D
 
Sta nije zlocin u ovoj zemlji... Ovo?

https://www.google.com/maps/@44.7412569 ... 6?hl=sr-RS

Ovo?

https://www.google.com/maps/@44.7412569 ... 6?hl=sr-RS

Ovo je sasvim legalno uradjeno, i to je radio jedan profesor sa arh. fakulteta da stvar bude gora, kao tipska nadogradnja.

https://www.google.com/maps/@44.7389424 ... 6?hl=sr-RS

A ovo je zgrada gde se skoro odvalila izolacija uradjena prilikom nadogradnje, verovatno kao kompenzacija stanarima. :lol: :lol: :lol: :lool:

https://www.google.com/maps/@44.7400042 ... 6?hl=sr-RS
 
posto sad vec 3/4 zivota zivota provedoh u jedoj od tih zgrada da prokomentarisem iz prve ruke. Nadogradnja i zavrsetak fasade na ovim zgradama su generalno uradjeni uzasno stim da ima dosta razlika od zgrade do zgrade. Pojedine zgrade su bile pod skelama godinama, ljudima je bukvalno lila voda po zidovima posto su naceli fasadu (izbusli rupe) a onda napustili gradiliste pa je to tako stajalo godinama do kao nekakvog zavrsrtka. Pre te spoljne izolacije u stanovima je bilo uzasno hladno, zimi si morao da sedis u rukavicma nakon sto prestane grejanje. sada je situacija mnogo bolja, narocito sto smo mi u nasem stanu uradili i unutrasnju izolaciju paralelno sa spoljnom i sada je to potupno druga prica. jedini pravi dobitak od nadogradnje, makar u mojoj zgradi, su novopridosli stanari, uglavnom mladji ljudi sa decom, koji su svojom brojnoscu uspeli da "razvodne" ekipu starosedelaca i unesu malo gradjanskih navika medju nas, interfon i svetlo u liftu su godinama bili misaona imenica za nas, sve dok oni nisu dosli i preuzeli stvar (kucni savet) u svoje ruke.

btw..da zloupotrebim forum, ako nekoga zanima taj stancic od oko 80 kvadrata neka se javi privatnom porukom, cena prava sitnica :)
 
Ovo na Vidikovcu je potpuno divljastvo nad arhitekturom i urbanom celinom
 
Ventilator_BGD":1x6vvqe6 je napisao(la):
Ovo je sasvim legalno uradjeno, i to je radio jedan profesor sa arh. fakulteta da stvar bude gora, kao tipska nadogradnja.

https://www.google.com/maps/@44.738...yaw=280.05914&pitch=0!7i13312!8i6656?hl=sr-RS

Pretpostavio sam da nije amaterski već je neki profesionalac. Ne izgleda to loše, ali za tu visinu raditi bilo kakvu nadogradnju? To samo čeka prvi ozbiljniji zemljotres, pa da se svi zapitaju. Šta više i otapanje snega sa takvog krova može biti nezgodno. Na Banjici je pre par godina usled otapanja leda sa krova došlo do smrtnog slučaja s tim što je tamo zgrada bila izvorna sa kosim limenim krovom, pa je tragedija time veća.

Ove druge nadogradnje što si postavio su isto pravljene da budu prve vesti posle zemljotresa. Na primer kod nas je 5,5 Rihtera sigurno ostvarivo, ali 6 ako se desi i potraje 60 sekundi može svašta da se desi. Da je potrajao malo duže zemljotres u Kraljevu, u Beogradu bi bilo dosta oštećenja pogotovu na tim visokim nadogradnjama. Sva sreća kod nas su pojave 5,5 ili više Rihtera zemljotresi tek na 30-40 god.
 
razgradjevinar":tl9gvnkn je napisao(la):
posto sad vec 3/4 zivota zivota provedoh u jedoj od tih zgrada da prokomentarisem iz prve ruke. Nadogradnja i zavrsetak fasade na ovim zgradama su generalno uradjeni uzasno stim da ima dosta razlika od zgrade do zgrade. Pojedine zgrade su bile pod skelama godinama, ljudima je bukvalno lila voda po zidovima posto su naceli fasadu (izbusli rupe) a onda napustili gradiliste pa je to tako stajalo godinama do kao nekakvog zavrsrtka. Pre te spoljne izolacije u stanovima je bilo uzasno hladno, zimi si morao da sedis u rukavicma nakon sto prestane grejanje. sada je situacija mnogo bolja, narocito sto smo mi u nasem stanu uradili i unutrasnju izolaciju paralelno sa spoljnom i sada je to potupno druga prica. jedini pravi dobitak od nadogradnje, makar u mojoj zgradi, su novopridosli stanari, uglavnom mladji ljudi sa decom, koji su svojom brojnoscu uspeli da "razvodne" ekipu starosedelaca i unesu malo gradjanskih navika medju nas, interfon i svetlo u liftu su godinama bili misaona imenica za nas, sve dok oni nisu dosli i preuzeli stvar (kucni savet) u svoje ruke.

btw..da zloupotrebim forum, ako nekoga zanima taj stancic od oko 80 kvadrata neka se javi privatnom porukom, cena prava sitnica :)

Te zgrade su uradjene pre nego sto je pocela sira primena izolacije, ne moze se reci da nisu kvalitetne, jer u isto vreme moji mi pricaju u stanu u cvijicevoj, dok pojam cg nije bio poznat ziveli su u kuhinji celu zimu oko sporeta na drva, pa je preseljenje na cerak u ono vreme kad su stanovi tamo izgradnjeni bilo kao preseljenje na dvor.

Nego malo se dramatizuje oko temperature u poslednje vreme. Postali smo mnogo veliki konformisti, jer ako nema u kuci 25 stepeni, ljudi se ne osecaju prijatno, a da ne govorim o tome da je po standardima projektovana temperatura za srbiju 21 stepen. Za severne zemlje 19 npr. Sa 19 stepeni koliko je standard u svedskoj, prosecna srbenda bi dobila upalu mozga.

Sa druge strane, te zgrade kao i sve druge nisu projektovane da se neodrzavaju. Ti krovovi su kisli, ali uglavnom samo stanari na poslednjim spratovima su znali kako im je bilo, sve ostalo boli dupe. E pa jbg, ako je to izgovor za renoviranje krova, prvi put posle 43 godine, onda je meni to ekstra kvalitetna gradnja. Na dugorocnom nivou, vi, stanari tih zgrada ste sinhronizovano izgubili na kvalitetu zgrada, manje parking mesta, losija statika, posle par godina, bonitet tih zgrada bice na drasticno losijem nivou nego sto je bio, a samim tim uz tragicno ruzne nadogradnje, sveukupan utisak naselja i zgrada je drasticno pogorsan. Zato npr. cene stanova na ceraku za razliku od vidikovca vrede koju hiljadarku vise.

Jbg, treba uvrstiti i te stvari u racun. Ljudima je pamet kratka, a ko zeli 25 stepeni u stanu, izolaciju moze i iznutra da uradi. Sta da kazemo kad u svedskoj ravni krovovi sasvim uobicajena stvar, po svetu grade bazene po krovovima, kad sam bio u dubaiju svaka stambena zgrada je imala po bazen na jednom takvom krovu.

Nego primecujem da ljude za 40 godina mrzi i da okrece stan, da zamene luster, pa ko ce da se jos mlati sa krovovima? Hocu reci, nama su kriterijumi za stambenu kulturu toliko spali da ja nemam reci.
 
U nemackoj bi svaki pojedinacni primer popio tuzbu zbog ruzenja pogleda komsija iz zgrade prekoputa, licno poznajem zenu u cijem komsiluku u nemackoj postoji takav primer.
 
Vrh