Šta je novo?

Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=366975#p366975:190wd8ne je napisao(la):
laki72 » Pet Jan 15, 2016 1:02 am[/url]":190wd8ne]
I pored toga covek koji zivi u stanu povremeno mora da ukljuci klimu radi dogrevanja!

Koja je to civilizacijska tekovina?

Parno grejanje jeste, ali parno grejanje koje pruzaju Beoelektrane to nije....
Beoelektrane su jedna lopovska bag** koja skupo naplacuje ocajnu uslugu.
Ne znam za tebe, ali ja sam vrlo zadovoljan uslugom koju mi isporučuju beoelektrane. Već sam rekao, bukvalno svaki prozor u stanu mi je otvoren na kip, evo i sada dok ovo pišem, pola radijatora je zavrnuto do kraja, a i ovi što rade rade na nekom minimumu i u stanu je vrelo tako da sam ja i leti i zimi u kratkim rukavima.

E sada to što grejna sezona kalendarski počinje kad počinje i ako se potrefi hladnije vreme pre nego što zvanično počne sezona, onda mi nije problem da se tih par dana zagrevam klimom ili uljnim radijatorom. Uostalom, neozbiljno je uopšte i pomisliti da jedan sistem poput elektrane može da se uključi u roku od nekoliko dana.

Da li je 'skupo', pa verovatno 'jeste'. Skupo je imati i garažno mesto, jeftinije je parkirati na zelenoj površini ispred zgrade. I invertorska klima je skupa, jeftinije je ubaciti smederevac, a za ogrev iseći drvo u obližnjem parku/šumi i eto ti džaba grejanje. Kao što već rekoh, neke određene civilizacijske tekovine postoje, i kome se ne sviđaju slobodno neka ostane na selu, nema potrebe da se seli u grad ako mu smetaju.
 
Nemojte da se zavaravate da je lako isključiti centralno grejanje u kolektivnom stanovanju u Beogradu. Jeste, može i neki su i uspeli, ali daleko da je prosto tipa odem u Toplanu, podnesem zahtev za isključenje, priložim potvrdu o izmirenim računima, platim isključenje i oni me isključe... Lično sam video da ljudima zvanično šalju da im je zahtev odbijen jer "nema tehničkih mogućnosti za isključenje", a usmeno će da Vam kažu da prodate stan ili, ako se odlučite da ne plaćate njihovu uslugu utužiće Vas pa će Vaš stan sud prisilno prodati radi izmirenja potraživanja Toplane (to se već dešavalo nekima u Srbiji !!). Mnogi su na sudu sa njima baš zbog odbijanja isključenja, a to Vam govori koliko je lako isključiti se.

laki72 i Heinz su već objasnili prednosti grejanja Inverter klimom, a pod tim sam mislio na kvalitetan uređaj, laki72 je već to lepo objasnio da ne ponavljam.

Inverter klima je jedna vrsta toplotne pumpe, a ona je zasigurno savremenija tehnologija od daljinskog sistema grejanja koju koristi Toplana. Kvalitet grejanja kvalitetnim inverterskim klima uređajem je daleko ispred grejanja preko Toplane, i po cenovom smislu (višestruko manja cena grejanja !), i po kvalitetu grejanja - daleko brže zagrevanje prostorije, "udobniji" osećaj u prostoriji, mogućnost finog podešavanja željene temperature direktnim unosom u stepen, mogućnost programiranja grejanja u zadato vreme na zadatu temperaturu, itd. Najzad, inverter klima ima funkciju i hlađenja leti, dakle dobijate jedan uređaj i za grejanje i za hlađenje. Radijatori generalno zauzimaju prostor, treba ih skidati ukoliko se želi malati zid iza, često smetaju jer su do zida gde recimo želite da stavite neki komad nameštaja... Te priče da ako se živi u gradu, onda treba da se plati CG su budalaštine, kakve veze ima CG sa životom u gradu ili generalno sa lokacijom ? Većina priključena na Toplanu nema kalorimetar, pa nema ni mogućnost da zavrne grejanje, a kada nikog nema kući ili u nekim prostorijama u stanu, zašto se one greju, zar to nije rasipanje toplotne energije koja je paprena ? U A Bloku nije taj slučaj, ali zavrtanje kalorimetara i potrošnja 0 ne znači da je i račun 0, već kolko Toplana proceni da je fiksni deo, a on je ako se ne varam 30-40% kao da plaćate bez kalorimetara što je besmislica jer usluge grejanja realno nema...

CG se uvodilo da bude jeftinije nego grejanje strujom, a ako je ono 3-4 puta skuplje kao što je kod nas sada slučaj, onda je to besmisleno bar za nas korisnike njihovih usluga tim pre što (bar večina) nema mogučnost isključenja sa Toplane... Neko je rekao šta ako struja poskupi, a jer mislite da Toplane neće poskupeti ? Struja će kod nas uvek da bude znatno jeftinija kao energija iz jednostavnog razloga jer ona direktno utiče na inflaciju i porast cena generalno jer sve što se proizvodi koristi struju. Kad podignu cene CG to ne utiče na inflaciju ni cene (industrija nije priključena na Toplanu), dok porast cena struje itekako utiče, a mi smo ionako često rekorder u inflaciji, tako da nije teško zaključiti šta će i ubuduće biti znatno jeftinije za grejanje...

P.S. Ne kažu džabe: Lakše se skinuti sa heroina nego sa Toplane... i "nije to parno grejanje, to je papreno grejanje/smrzavanje"...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=366986#p366986:50kfofib je napisao(la):
nebitan » 15 Jan 2016 01:09 am[/url]":50kfofib]Nemojte da se zavaravate da je lako isključiti centralno grejanje u kolektivnom stanovanju u Beogradu. Jeste, može i neki su i uspeli, ali daleko da je prosto tipa odem u Toplanu, podnesem zahtev za isključenje, priložim potvrdu o izmirenim računima, platim isključenje i oni me isključe... Lično sam video da ljudima zvanično šalju da im je zahtev odbijen jer "nema tehničkih mogućnosti za isključenje", a usmeno će da Vam kažu da prodate stan ili, ako se odlučite da ne plaćate njihovu uslugu utužiće Vas pa će Vaš stan sud prisilno prodati radi izmirenja potraživanja Toplane (to se već dešavalo nekima u Srbiji !!). Mnogi su na sudu sa njima baš zbog odbijanja isključenja, a to Vam govori koliko je lako isključiti se.

Jel govoris iz licnog iskustva? Ocigledno ne citas sta sam napisao, iskljucenje sa dvocevnog sistema grejanja je problematicno, to je stari sistem grejanja, gde cevi idu kroz stanove i iskljucenje je nemoguca misija, u A bloku je jednocevni sistem grejanja sa ormaricem koji se nalazi u hodniku, cevi idu kroz pod do radijatora i tu se iskljucenje resava na zahtev, platis, dodju, zavrnu ti grejanje.
 
@nebitan

Kada je potrošnja nula, zavisno od ugovora, račun će biti ili samo angažovana snaga ili to isto + uvećan za udeo tog stana prema kvadraturi za max 30% troškova gubitaka zgrade. Npr ako je u stanu 5% kvm onda je taj deo 5% od max 30% gubitaka.


@danko

Nema puno smisla diskusija o ceni grejanja i uštedama kad ti držiš otvorene prozore zimi.

S3
 
ja negde citao da mozes da se skines i ako je dvocevni sistem, ali da moras da nastavis da placas nekih 30-40% cene jer kao te cevi ti greju stan?
 
centralno grejanje je civlizacijski pomak u odnosu na ugalj i drva. Komsija me ubi sa svojim kotlom na ugalj, ne mogu prozore ljudski da otvorim. Ugalj treba zabraniti konacno u gradovima.
A sto se tice centralnog, ono je neracionalno, puno ljudi drze otvorene prozore, dok kod nekih cvokocu zubi.
 
Ja držim prozore na kip i pola radijatora mi je isključeno (Fontana, Blok 3).
Rekao bih da je sve u prozorima (sa nekim gasom između stakala).
Mislim da sam već pisao, ali da ponovim. Renovirao sam stan pre par zima. Stavili smo nove prozore i menjali radijatore (metodom zamrzavanja cevi). U stanu (70m2) su 3 vertikale (dve deblje cevi) i one su održavale stan toplim sa zatvorenim prozorima (bez ijednog radijatora).

Poslato sa telefona
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=367059#p367059:39s24tn8 je napisao(la):
nebitan » Pet Jan 15, 2016 2:14 pm[/url]":39s24tn8]
[url=https://server8.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sxx/slusfnbsq/p1/forum/viewtopic.php?p=367042#p367042:39s24tn8 je napisao(la):
StankoL » Fri Jan 15, 2016 1:15 pm[/url]":39s24tn8]
Zar postoji i ugovor sa Toplanom (kažeš "zavisno od ugovora"), jer mi ostali smrtnici nemamo nijedan pravni akt (bilo sa Toplanom direktno ili vezano za stan/nepokretnost)?
Zašto bi ti imao ugovor sa toplanom? Jel imaš ugovor sa prethodnim vlasnikom placa? Naravno da nemaš. To se zove pravno nasleđe i ti si kao kupac odlučio da li ćeš da preuzmeš sve te obaveze činom kupovine.

Zamisli sada da je investitor napravio ugovor sa vlasnikom placa da gradi zgradu, i da je obavezu plaćanja prebacio na kupce stanova koji treba da mu isplate vrednost placa u narednih 10 godina. I to si vrlo dobro znao kada si kupovao stan. Međutim nakon useljenja ti se setiš da bi jeftinije prošao ako ne plaćaš ništa, i onda se vadiš na izgovor da ti nisi ništa potpisivao. Na šta bi to ličilo?

Zašto da plaćamo uopšte održavanje i čišćenje zgrade? Jeftinije je ako ne plaćamo, a masi ljudi ne smeta prljavština, pa ajde da živimo kao na smetlištu..
 
@nebitan jbg retko koja novogradnja ima tople stanove osim ako nisu svi stanovi useljeni (tako je npr. u Bloku 34 - Napred).
Gledaju da uštede svaki dinar...

Poslato sa telefona
 
[url=https://server8.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sxx/slusfnbsq/p1/forum/viewtopic.php?p=367069#p367069:1syld66p je napisao(la):
danko » Fri Jan 15, 2016 2:47 pm[/url]":1syld66p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=367059#p367059:1syld66p je napisao(la):
nebitan » Pet Jan 15, 2016 2:14 pm[/url]":1syld66p]
[url=https://server8.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sxx/slusfnbsq/p1/forum/viewtopic.php?p=367042#p367042:1syld66p je napisao(la):
StankoL » Fri Jan 15, 2016 1:15 pm[/url]":1syld66p]
Zar postoji i ugovor sa Toplanom (kažeš "zavisno od ugovora"), jer mi ostali smrtnici nemamo nijedan pravni akt (bilo sa Toplanom direktno ili vezano za stan/nepokretnost)?
Zašto bi ti imao ugovor sa toplanom? ...
A kako onda postoji ugovor sa elektrodistribucijom (EPS-om) - lično ga posedujem, sa Telekom Srbije (za fiksni telefon), za mobilni telefon (TS / VIP / Telenor) itd., i svaku od tih usluga možeš jednostavno da otkažeš bez ikakvih problema i naravno bez ikakvih daljih troškova posle raskinutog ugovora/isključenja?! Toplotna energija je jedna od vrsta energije kao i električna energija - struja, i trebalo bi i bilo bi logučno da za obe vrste energije postoje ugovori koji definišu prava i obaveze davaoca usluge i potrošača - korisnika te usluge (tj. nas vlasnika nekretnine), sa neosporivom mogućnošću raskida ugovora sa prethodno izmirenim potraživanjima i podnetim zahtevom za raskid ugovora / isključenjem. To izgleda važi za električnu energiju, ali ne i za toplotnu energiju - korisnike CG (čast izuzecima)...
 
[url=https://server8.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sxx/slusfnbsq/p1/forum/viewtopic.php?p=367071#p367071:2oqdelid je napisao(la):
astrodule » Fri Jan 15, 2016 2:59 pm[/url]":2oqdelid]@nebitan jbg retko koja novogradnja ima tople stanove osim ako nisu svi stanovi useljeni (tako je npr. u Bloku 34 - Napred).
Gledaju da uštede svaki dinar...

Poslato sa telefona
Kakve veze ima kvalitet grejanja mog stana sa time dali je susedni stan prodat ili ne i dali neko boravi u susednom stanu ili ne ? Sistem grejanja svakog stana treba da bude potpuno nezavistan od svih drugih, jer su to nezavisne pravne celine, a ne postoji ni ugovor, pa samim tim ni obaveza da komšija treba da greje / dogreva ili na bilo koji način utiče na grejanje suseda... Zajednički zid/pod/plafon između dva susedna stana nije grejno telo, to je već toliko puta prežvakano i od strane veštaka za tu oblast...
 
Laki72 nemogu da vjerujem sta su vam sve toplane trazile sto ste se uopste petljali sa njima .
Prilikom kupovine stana koji nije novogradnja ugovori sa jp nasledjuju se po pravu sledjenja i samo se preprave racuni na novog vlasnika .
Kod novog stana trebalo bi da se potpisuju ugovori sa svakom jp posebno novi vlasnik stana .
Recimo eps ostavlja obavjestenje da se novi vlasnici jave do tad i tad itd .
Sto se tice grejanja po utrosku to je prilicno lose pravno regulisano plus usteda moze biti minimalna zbog nacina rada toplane
Plus pojavljuje se posrednik naplacivac usluge onaj ko je isporucio uredjaje termoglave itd .
Zavisno od zgrade moguca su velika odstupanja u ocitavanju od firme koja to radi brukata termo nesto simens itd.
Plus formula za naplatu gubitaka sistema itd sve je traljavo osmisljeno .
I sve se radi kontra od normalnog svjeta
Prvo je trebalo pokrenuti jeftine kredite koje subvencjonise eu za enorgetsku efikasnost
1.zamjena stolarije
2 .renoviranje fasade
3.sredjvanje drugih gubitaka .
4.termo mostova prekida gubitaka itd
5.energetski pasos
Pa tek onda prelazak naplate po utrosku

Igore premjesti ove postove u temu koju imamo o toplanama negdje na forumu
 
nebitan":3o4c2x40 je napisao(la):
[url=https://server8.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sxx/slusfnbsq/p1/forum/viewtopic.php?p=367071#p367071 je napisao(la):
astrodule » Fri Jan 15, 2016 2:59 pm[/url]":3o4c2x40]@nebitan jbg retko koja novogradnja ima tople stanove osim ako nisu svi stanovi useljeni (tako je npr. u Bloku 34 - Napred).
Gledaju da uštede svaki dinar...

Poslato sa telefona
Kakve veze ima kvalitet grejanja mog stana sa time dali je susedni stan prodat ili ne i dali neko boravi u susednom stanu ili ne ? Sistem grejanja svakog stana treba da bude potpuno nezavistan od svih drugih, jer su to nezavisne pravne celine, a ne postoji ni ugovor, pa samim tim ni obaveza da komšija treba da greje / dogreva ili na bilo koji način utiče na grejanje suseda... Zajednički zid/pod/plafon između dva susedna stana nije grejno telo, to je već toliko puta prežvakano i od strane veštaka za tu oblast...
Naravno da ne treba nas to da briga, ali onda mora da se do zgrade dođe sa višom temperaturom, a onda bi to investitor morao da doplati, a njima je to trošak, pa ih zabole za ljude koji su im platili stanove...

Poslato sa telefona
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=367077#p367077:flwkqm06 je napisao(la):
nebitan » 15 Jan 2016 02:16 pm[/url]":flwkqm06]
Kakve veze ima kvalitet grejanja mog stana sa time dali je susedni stan prodat ili ne i dali neko boravi u susednom stanu ili ne ? Sistem grejanja svakog stana treba da bude potpuno nezavistan od svih drugih, jer su to nezavisne pravne celine, a ne postoji ni ugovor, pa samim tim ni obaveza da komšija treba da greje / dogreva ili na bilo koji način utiče na grejanje suseda... Zajednički zid/pod/plafon između dva susedna stana nije grejno telo, to je već toliko puta prežvakano i od strane veštaka za tu oblast...


Upravo ovo je ono protiv cega sam se borio u bitki sa toplanama. Svaka nova zgrada je duzna da ima ugradjenu automatiku. Automatika na osnovu parametara kao sto su ukupna potrosnja zgrade, spoljna temperatura i unutrasnja temperatura u zgradi, diktira najvecu mogucu toplotu koja se isporucuje na radijatore. E sada posto placamo po utrosku postavlja se pitanje cemu to sve, posto ja placam koliko potrosim, ako hocu havaje da pravim u sred zime i da me za to oderu, ne moze, jer je maximalna temperatura dirigovana od strane toplane, sto je bezobrazluk. Sad kad na sve to dodate da stan ispod nije useljen i da je novogradnja po usljenju puna vlage dobijate smrzavanje u stanu. CG jeste civilizacijski napredak, ali ne na nacin koji toplane zamisljaju, voleo bih da sam uzeo stan sa EG.
 
@nebitan

Prve dve godine obračun potrošnje radi firma koju je investitor izabrao (čija je oprema za obračun). Posle dve godine skupština stanara potpisuje novi ugovor (verovatno najčešće sa istom firmom), ako ga ne potpiše prelazi se na obračun po kvm.

Inače, situacija iz naše zgrade: oprema Techem, čitanje radi Beohome, zamenu opreme radi neki Termoekonomik (valjda), pa se raspodela radi na osnovu očitavanja Beoelektrana za podstanicu, a naplatu grejanja vrši Infostan.

Reklamacija koju sam podneo pismeno Techemu pre nove godine još nije rešena, račun Infostana došao na naplatu, a radi se o potrošnji iz novembra meseca. Da li za njih važi neki zakon (o zaštiti potrošača npr.) nemam pojma, rade kako oni misle da treba. Ja moram da platim i to je to.
 
Heniz a da ih malo propustis kroz rts emisiju potrosacki savjetnik nebi bilo lose
 
Grejanje treba da radi u svim stanovima, "vecina" nije prihvatljiva kategorija
 
U ovoj vec postojecoj temi nastavljamo pricu o centralnom grejanju i grejanju po utrosku
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=367272#p367272:2qlepo2p je napisao(la):
Viliman » 16 Jan 2016 05:13 pm[/url]":2qlepo2p]Grejanje treba da radi u svim stanovima, "vecina" nije prihvatljiva kategorija

Ne mora grejanje stana da bude na CG da bi stan bio topao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=367272#p367272:2eyxbp6l je napisao(la):
Viliman » Sub Jan 16, 2016 5:13 pm[/url]":2eyxbp6l]Grejanje treba da radi u svim stanovima, "vecina" nije prihvatljiva kategorija

Moj rodjak radi u bg elektranama, kaze da su iz City Facilitya tamo vec dva puta bili i posvadjali se sa prodajom bg elektrana..na kraju je cela stvar otisla do direktora i izgleda da je dogovoreno da izadju u ponedeljak (jer se danas ocekuju najnize temperature), da urade merenja (obicno izlaze na +15, tako da je super sto su to izgurali). Na osnovu toga ce i da prepravljaju sistem

Javljam vam rezultate čim saznam...
 
Milanche71 svoj post slobodno napisi u temi o ABloku posto je direktno vezan za projekat. Ovde smo prebacili postove koji se ticu opste teme o grejanju i grejanju po utrosku i mogucnostima pojedinacnog iskljucenja sa mreze i sl.
 
20160115_155032.jpg


20160115_155039.jpg


20160115_155059.jpg


20160115_155111.jpg


20160115_155155.jpg


ima li ko ovu vrstu grijanja u bg zna li neko nesto koliko se isplati :?:
 
pa .... vidjao sam davno u nekim Bg podrumima za one male pilice
al kako Petrija reče.... ,,Čovek ti je kao živinče... ,,
pa onda sto da ne :lol:
 
Vrh