Šta je novo?

Cene nekretnina


Zato sto idemo brzim korakom ka EU, pa valjda ce emigranti da nahrle i kod nas :mrgreen: Mislim, nije nemoguc scenario, za dalju biducnost. Ipak BG raste zadnjih 50+ godina, ne vidim kako ce sad odjednom svi da nestanu, odsele se i pomru.

Drugo je sto nam zivotni standard opada, pa je realna cena 0 evra po kvadratu, kolika su mnogima i primanja.
 
Nece da nestanu, taman posla. Samo sto je sledeca stvar koja ce se posle depopulacije unutrasnjosti, osetiti u padu broja stanovnika Bga. Ne u padu nataliteta. On ce biti nizak ali stalan. Jedino kad babe i dede izumru (generacija bebi buma) saznacemo koliko Bg realno ima stanovnika. Do tada ce se i osloboditi odrejeni zivotni prostor, koji ce verovatno biti prodavan po nizim cenama od strane 3 generacije iseljenika. Uzmimo za primer Stari Grad, gradsko podrucije Palilule, delove Vracara, gde u procentualnom broju vise zive starci nego ostale starosne strukture. Ja licno imam 17 clanova familije u SAD kojima ne pada na pamet da se vrate u Srbiju. Koji je njihov interes da ne prodaju stanove svojih baba i deda. Ravan nuli. Kada ti stanovi pocnu da se prodaju bud zasto, osetice se jos veci pad cena na trzistu nekretnina u Bgu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363168#p363168:knqo92ck je napisao(la):
CASTELBIANCO » 17 Dec 2015 20:26[/url]":knqo92ck]Ja licno imam 17 clanova familije u SAD kojima ne pada na pamet da se vrate u Srbiju. Koji je njihov interes da ne prodaju stanove svojih baba i deda. Ravan nuli. Kada ti stanovi pocnu da se prodaju bud zasto, osetice se jos veci pad cena na trzistu nekretnina u Bgu.
Ja imam 10-tak drugara koji se sigurno nece vraciti ovde, nikome na pamet ne pada da prodaje stan u BG. Sta ce se desiti kada oni pomru to cemo (neki) tek videti . Doduse, ovi moji su u Evropi, cesce dolaze, 2-3 puta godisnje, ko zna kakve ideje (penzija) im se vrzmaju po glavi. Ako neki i imaju takve ideje drzace ih do prvog susreta sa srpskim zdravstvenim sistemom :D

Cak imam i dva ludaka koje za sada uspesno odgovaram od glupih razmisljanja o kupovini stana u Beogradu. Neka prica, ne bas identicna ali slicna kao i ova tvoja dole.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=325641#p325641:knqo92ck je napisao(la):
CASTELBIANCO » 04 Apr 2015 03:06[/url]":knqo92ck]Pomoc za drugara iz inostranstva koji je lepo uspeo u zivotu pa stoga da ne cude i parametri koje mi je zadao:
1. Do 100kvm
2. Do 300.000 - 400.000e
3. Kvalitetnija novogradnja
4. Uzi i Siri centar grada, eventualno Vracar i Neimar, nikako preko mostova.
5. Garazno mesto
Nezavisno od toga, vreme je interneta, zasto mislis da ce te buduce generacije budzasto prodavati? Svima su sa par klikova dostupne informacije sa prosenim i pojedinacnim cenama nekretnina u Bg. I te info ce vremenom biti sve preciznije i dostupnije.
 
Evropa je malo drugacija prica. Slazem se donekle. Blizina otadzbine. Mozda i rezonovanje da je bolje imati vise nekretnine na par mesta po svetu. Ali posto sam suvise pesimistican po pitanju razvoja situacije na duze staze, pricinjava mi se sledeci scenario: da ce posle nekog vremena i oni uvideti da ta varijanta da sede u poluraspaloj Srbiji, primaju penziju sa kojom zive bolje od velike vecine sugradjana, sin se uveliko ozenio i dobio decu sa latinoamerikankom u zapadnom Londonu, familija pomrla a one mladje i ne poznaju, tesko da ce da pije vodu. Daj boze da gresim :)

Za onog ludaka me i ne pitaj. Ja ma koliko voleo sve ovo ovde , ne bih ulozio te pare u bg nekretninu. Pogotovo sto je doslo sopstvenim radom. Retki su takvi. Barem ih ja ne znam u toj meri da kazem da takvi povratnici mogu svojom plateznom moci da uticu na kretanje cena kvadrata u bgu.

E sad za ove Arape, Albance, Sirijce itd sto prizeljkuju doticni, vec ne znam koliko ce uticati na rast cena, ukoliko nagrnu da kupuju i naseljavaju
 
Nece uticati kao sto nisu u proslosti apostrofirani Crnogorci i povratnici, tih pojedinacnih slucajeva investiranja iz inostranstva je uvek bilo i bice ali samo unutrasnja traznja moze da vrsi veliki uticaj na trziste. Moguce je jedino da se na odredjenoj mikrolokaciji desi lom ali je to samo izuzetak koji potvrdjuje pravilo. Dok se ekonomija zemlje ne oporavi od svih gluposti ucinjenih u zadnjih 25 godina nece biti nikakvih velikih lomova na trzistu.
 
ne znam kako ce se kretati cene u daljoj buducnosti, ali ne ocekujem trajniji pad.
Iako kratkorocno gledano nisam optimista, gajim nadu u mladje generacije kao sposobnije, pametnije i mudrije od nas.
Istorija (ko nije bezao sa casova) nas je naucila da sve ima svoj pocetak i svoj kraj.
Istorija nas je takodje naucila da su pre 100-tinak godina ljudi iz raznih krajeva Evrope dolazili u Beograd i trajno se nastanjivali u njemu.
Istorija nas je isto tako naucila da danas niko ne bezi iz Drezdena, Berlina, Praga iako su pre 30 godina rizikovali zivote bezeci...

Dal je tesko i prilicno lose stanje? Jeste.
Dal se moze promeniti. Svakako da moze, samo ako postoji volja.

I da se nasalim malo, posle svih vasih sumornih prognoza:
Dal je sve to moguce? Moguce je , jer ako je moguca danasnja vest da je u CG uhapsen Marovic, onda je sve moguce. :D
http://www.blic.rs/vesti/hronika/hapsen ... ja/42wjbzg

Sto bi rekli, `ipak se okrece` ;)
 
Ono sto sam pricao ranije se ubrzano ostvaruje. Studenti sve vise ne moraju da dolaze u Beograd jer se ispostave privatnih fakulteta otvaraju u svakom vecem mestu pa samim tim pritisak na cene stanova u Beogradu dodatno pada. Ima jos par interesantnih detalja koje sam boldovao.

"Jagma za stanovima - gastarbajteri kupuju sve
Požarevac
-- Ekonomska kriza godinama pogađa tržište nekretnina u Srbiji, ali ne i u Požarevcu, u kojem se proda sve što se izgradi.

IZVOR: VEČERNJE NOVOSTI PETAK, 25.12.2015. | 11:32


O tome svedoče i mnogobrojna gradilišta u užem i širem centru grada, gde trenutno niče 12 novih stambenih zgrada.

Prema proceni vlasnika agencija za promet nekretnina, godišnje se u ovom gradu proda od 300 do 500 stanova, pa se zidanje novih godinama ne smanjuje, kao uostalom ni cene, koje se kreću od 600 do 800 evra po kvadratnom metru, pišu Večernje novosti.

Za razliku od stanova, prodaja kuća ide slabije, zbog viših cena, kao i placeva, jer se retko ko odlučuje da gradi kuću. Lokali se češće iznajmljuju, naročito oni veći, u kojima se otvaraju banke, kladionice i prodavnice sportske opreme. Za takve lokale najveća potražnja je u Tabačkoj čaršiji i u Ulici Moše Pijade, u njenom delu od autobuske stanice do početka Ulice Lole Ribara.
Među kupcima je najviše gastarbajtera, po čijem broju Braničevski okrug prednjači u Srbiji. Iz ovog kraja čak 50.000 ljudi hleb zarađuje u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj, Italiji i Holandiji.

“Oko 90 odsto stanova kupe gastarbajteri. Zbog dece koja im se školuju u Požarevcu, najviše traže jednosobne stanove i garsonjere, koji idu "kao alva". Za te manje stanove, čija je cena do 30.000 evra, tolika je jagma da se pravi lista čekanja”, kaže Vladan Petrović, koji se već 23 godine bavi prometom nekretnina.

Najviše se traže stanovi u centru grada, i to do trećeg sprata.

“Imali smo jednu porodicu koja je dugo živela u Americi.Oni su hteli isključivo da kupe stan na periferiji, zbog prirode. Međutim, većina želi da živi u centru grada”, kaže on.

“Stari stanovi često imaju praktičniji raspored prostorija, ali je problem u tome što se stare zgrade loše održavaju, pa se kupci obeshrabre kad vide u kakvom su stanju”, navodi.

Iako je gradnja stambenih zgrada godinama intenzivna, Gradska uprava nema podatak o tome koliko ih je do sada izgrađeno i koliko ih se trenutno gradi. Vlasniku placa u centru grada investitor najčešće daje 30 kvadratnih metara za ar. U poslednjih 12 meseci prodaje stanova na kredit gotovo da nije bilo, ali su sada, pred kraj godine, kupci počeli da se javljaju."

Znaci kako su kreditni kupci dosli i duplirali cene sada imamo obrnut proces.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1078555
 
Za sve smrtnike najveći problem je po meni što za kupovinu stana moraju da uzmu kredit. Znači moraš da pljuneš pare za učešće koje nemaš i onda da plaćaš ratu veću od trenutne zakupnine koju plaćaš , da bi za 30 godina postao ponosni vlasnik nekretnine. Uzmeš staviš pare sa strane koje bi dao za učešće i svaki mesec odvajaš 100-200 eur više koje bi davao za ratu , i za 30 godina kupiš stan lepo bez kredita. A nisi u riziku ako ostaneš bez posla ili nedaj bože nešto gore da se desi.I uvek ako iskoči neka dobra prilika za investiciju imaš odakle da povučeš pare.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=366811#p366811:292i3jj8 je napisao(la):
gradski čovek » 14 Jan 2016 01:39 pm[/url]":292i3jj8]Za sve smrtnike najveći problem je po meni što za kupovinu stana moraju da uzmu kredit. Znači moraš da pljuneš pare za učešće koje nemaš i onda da plaćaš ratu veću od trenutne zakupnine koju plaćaš , da bi za 30 godina postao ponosni vlasnik nekretnine. Uzmeš staviš pare sa strane koje bi dao za učešće i svaki mesec odvajaš 100-200 eur više koje bi davao za ratu , i za 30 godina kupiš stan lepo bez kredita. A nisi u riziku ako ostaneš bez posla ili nedaj bože nešto gore da se desi.I uvek ako iskoči neka dobra prilika za investiciju imaš odakle da povučeš pare.
Ne bih se složio. S obzirom na pad cene nekretnina manje više je cena iznajmljivanja i kredita ista ako ne živiš van svojih mogućnosti.
 
Izasli novi NKOSK proseci realizovanih cena za nekretnine uzete na kredit:

Vracar pao na 1403 Eura/kvadrat sto je pad na 62% od cene koliko je kvadrat na Vracaru vredeo sredinom 2009 godine (ide tu i neka godisnja inflacija pa je priblizavanje cene realnosti jos vece)


http://www.nkosk.rs/srlat/content/indek ... ih-kredita
 
Srbi opet kupuju stanove, jeftino - Ovča, Borča...
Autor: MONDO/Agencije

Tržište nekretnina u Srbiji je počelo da se oporavlja i beleži blagi rast, kažu stručnjaci navodeći da su stabilne cene i pad kamata na stambene kredite povećali tražnju.


"Tržište nekretnina je oživelo u prethodnih godinu dana. Imali smo mali rast i oseća se da prometa ima više nego u periodu od 2012. do 2014. godine", kazao je Tanjugu predsednik Upravnog odbora Klastera nekretnina Nenad Đorđević.

Kako kaže, u odnosu na prošlu godinu nema nekih bitnih promena, ali je značajno to što postoji stabilna tražanja i cene ne osciliraju, bar što se tiče Beograda.

Đorđević je naglasio da je tržište stabilno i da kupci više ne odlažu kupovinu nekretnina.

"Jedino što se promenilo u odnosu na 2015, a što se odrazilo na odnos ponude i tražnje, jeste primena Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti koja je drastično smanjila broj oglasa. Tako je ponuda u oglasima usklađena sa realnom ponudom nekretnina", kazao je Đorđević.

Prema njegovim rečima, prethodnih godina je bilo oko 100.000 lažnih oglasa za prodaju ili izadavanje nekretnina u Beogradu i u 2014. i 2015. broj oglasa je smanjen za 70 do 80 odsto.

"To je uticalo na stanje na tržištu i kupci su prestali da odlažu kupovinu u nadi da će naći nešto što je mnogo jeftinije, a što su videli u oglasima - što realno ne postoji", rekao je Djorđević.

Kako je rekao, na tržište je uticalo i usvajanje Zakona o ozakonjenju bespravnih objekata, jer su počele da se prodaju i nekretnine koje nemaju sve papire.


Đorđević je naveo da je u prethodnih godinu i po dana, otkada je počeo da se primenjuje Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, oko 1.735 ljudi položilo stručni ispit i da je oko 640 privrednih subjekata upisano u privredni registar posrednika.

"U većim gradovima je zato dosta smanjena siva ekonomija, dok u manjim mestima još ima rada na crno. Ipak, dosta se promenila situacija na bolje pošto sada imamo pregled ko radi posao, da li ispunjava minimum zahteva i da li ima znanje potrebno za obavljenje posla", istakao je Đorđević.

Takođe, na tržište je dosta uticao i pad kamatnih stopa na stambene kredite.

"Kamate su značajno smanjene, uz Euribor (Evropska međubankarska stopa) koji je na rekordno niskom nivou tako da ljudi mogu jeftinije da se zaduže. Takođe, pre oko godinu i po dana kamate na devizne štedne uloge su drastično smanjene i sada su oko jedan odsto, pa se više ne isplati štednja u evrima", kazao je Đorđević.

Kako je naveo, dosta tog novca je krajem 2015. počelo da odlazi u kupovinu nekretnina tako da je to uticalo dosta da tržište živne.

"Govorili smo 2014. i 2015. da NBS i poslovne banke dosta greše što drže relativno visoku kamatu na oročenu štednju u devizima, jer do pre tri ili četiri godine ona je bila između šest i sedam odsto, što je destimulisalo ljude da ulažu u nekretnine. Tada je zabeležen značajan rast devizne štednje u evrima, koja je godišnje rasla 600 do 700 miliona evra", naveo je Djorđević.

Osnivač agencije Panorama Radmila Stanković je rekla Tanjugu da toj firmi ove godine posao ide još bolje nego u 2015.

"Pojačana je tražnja ove godine, a naročito u ovom periodu za buduće studente. Inače, najviše se traže garsonjere i prostrani salonski stanovi kojih trenutno nema u prodaji", rekla je Stanković.

Ona je istakla da su cene trenutno stabilne u Beogradu i da je potražanja malo porasla zbog veće sigurnosti.

"Pozitivan znak je i da mladi sve više uzimaju stabmene kredite, što znači da su zasnovali stalni radni odnos", dodala je Stanković.

Kako je rekla, oni koji imaju novac najviše traže centar, kupci sa ograničenim sredstvima stanove na Voždovcu, Čukarici, Zemunu i sličnim delovima grada, dok oni sa najmanje novca kupuju nekretnine u naseljima potput Borče i Ovče.

Glavni menadžer agencije Vila Slobodan Milošević je rekao da je stabilno i tržišta nekretnina za izdavanje, kao i da je povećan promet u odnosu na 2015, a posebno kada je reč o poslovnom prostoru.

"Primećen je veći broj stranih firmi koje potražuju poslovni prostor, dok je kod naših građana situacija slična kao i prethodne godine. Najviše se potražuju jednosobni stanovi, dvosobni, garsonjere", kazao je Milošević Tanjugu.

On navodi da se najviše traže "top lokacije" - centar i Vračar dodajući da se ranije poslovni prostor najviše tražio na Novom Beogradu, dok je sada tendencija ka Starom gradu i Vračaru.

"Studenti traže što jeftinije stanove, jer imaju ograničen budžet, pa se najčešeće opredeljuju za cimerske varijante da bude dvoje ili troje u stanu. Garsonjera za 100 evra postoji samo na obodima Beogada, recimo u Borči, dok u centru, ili na Vračaru ne može da se nađe garsonjera pristojna za život bez 200 evra mesečno", rekao je Milošević.

Cena zakupa poslovnog prostora je, prema njegovim rečima, od pet do 30 evra po kvadratu i u proseku kancelarijski prostor je oko 10 evra po kvadratu.

Milošević dodaje da se cene poslovnog prostora kreću od 500 do 5.500 evra mesečno u centru i na Vračaru, u zavisnosti od veličine.

http://mondo.rs/a899122/Info/Ekonomija/Porasla-potraznja-za-stanovima-u-Srbiji.html
 
Nije tekst o tome kako se stabilizovalo nego kako je 'ozivelo' tj. kako je prodaja krenula. Agencijama je najbitnije da se desava sto veci broj realizacija, nebitno po kojoj ceni(ako vec ne moze po velikoj). Jednostavno agencije menjaju pristup marketingu tj. pokusavaju na svaki nacin da uticu.
 
U jednom od gore navedenih tekstova "Lane samo 3.000 zajmova
Lane je u Srbiji odobreno tek 3.000 stambenih kredita, a ni ova godina nije počela mnogo bolje, ako je suditi po podacima Kreditnog biroa Srbije za prvi kvartal. Ukupna suma stambenih kredita povećala se sa 374,62 milijarde dinara na 378,82 milijarde dinara."
 
To samo znaci da ljudi racionalnije donose odluke i da su svesni da je nemoguce otplacivati stambeni kredit sa platom od 300EUR.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Da li moze neko da mi da realizovane cene za Cerak Vinograde, molim vas, dobio sam ponudu za stan od 45m2 ulica Breze, terasa,CG, topla voda, sprat 3, pogled na dvoriste,sobe: dnevna soba, kuhinja + trpezarija, dve manje spavace sobe, terasa.Skoro su neki kupili stan tu, samo su ga okrecili, i nista, nisu potrebna nikakva ulaganja.Cena 54,000e ( 1200 e m2).Da li vredi toliko zbog udaljenosti tj. da li bi to bila realna cena za taj deo grada?

PS. oglas nije na internetu, tako da ne mogu da vam dam link, jer su mi prijatelji koji zive tamo nasli taj stan iz zgrade prekoputa.
 
Udaljenosti od čega? Škola je odmah tu, tržni centar, pijaca, Dom zdravlja doduše malo dalje, ali su prevozi u tom kraju odlični. Mirno je tiho, kao da si daleko od buke a na 3 min vožnje od Ibarkse magistrale. Zgrade su gradjene vrhunski, jesu sad stare 30 godina ali su i dalje bolje od mnogih novogradnji. 23, 52, 53, Banovo Brdo na 10 mion vožnje, Centar na 20 do 25. Savršeno i prelepo porodično naselje puno zelenila. I jako dobra cena za taj stan.
 
Mislim da su Cerak vinogradi najbolji deo, i to ubedljivo, tih naselja gore. Jesu malo povučeniji od centra Vidikovca (nazovimo to tako), ali to može da bude i prednost. Tu stanovi sigurno više koštaju nego na Vidikovcu.
Obrati pažnju na to da li je u pitanju ona zgrada koja je imala problem sa toplom vodom/grejanjem jer ih održava neka vojna ustanova, a njih baš briga da rade svoj posao. Pisalo je u novinama o tome, čini mi se da je čak i ulica i broj zgrade naveden, verovatno se može pronaći (mada ako imaš tamo prijatelje, oni to sigurno znaju).
Kao što tragač reče, dobro je to povezano sa gradom. Imaš autobuse koji idu na Trgovačku, one koji idu preko Košutnjaka, a onda i one koji idu preko Rakovice i Miljakovca. Bitno je imati više mogućnosti, a ne samo jedan izlaz. Naravno, ti autobusi nisu na istoj stanici, ali sve je to blizu.
Da ja moram da idem u ta nešto udaljenija naselje, verovatno bih birala baš to naselje.
Sa druge strane, jeste to udaljenije ako često moraš do grada - može prevoz da ti se smuči, ali to je više do prevoza, nego udaljenosti :).
Još ako ikada proradi Bg voz, eto te začas i do Vuka/Novog Beograda :).
E sad, da li je cena prava ili ne, možda je najbolje da proveriš tako što ćeš otići u poresko opštine Čukarica pa da ti kažu koliko oni procenjuju. Valjda se uzima prosek tri poslednje prodaje ili tako nešto. Naravno, ne mora to da bude baš najtačnije, ali ćeš imati neku približnu sliku. Ali, najbitnije je da znaš da stvar vredi onoliko koliko je neko spreman da plati.
 
Pusti ti sajt, pitanje je koliko je to ažurno. Eto, u mojoj zgradi je jedan stan prodat ove godine, a nema ga na njemu.
Moj drugar je pre 2 godine išao u poresko baš Čukarice i rekli su mu cenu za dva poslednja prodata stana na toj lokaciji, slične kvadrature. Doduše, on je bio taj koji je želeo da proda. I prodao je za otprilike upravo te pare.
 
Ok moja iskustva sa njima su zaista ko iz zone sumraka. Sajt je azuran samo moras da ubacis bas taj vremenski interval kad je prodat i prikazace se.
 
Vrh