Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410262#p410262:17z5uxmt je napisao(la):
marrecar » 12 Oct 2016 09:55 pm[/url]":17z5uxmt]Izvinjavam se za duplu poruku, ali vec je proslo nedelju dana od poslednje.
Hteo bih da podelim jedno neobicno, meni sokantno, iskustvo koje sam doziveo juce sa kontrolom.
Ulazim u tramvaj sa drugaricom kod vatrogasne komande u Mije Kovacevica i planiramo da idemo do Vuka, dakle 3 stanice. Sa nama ulazi i kontrola. Drugarica nema kartu, ja, kao sto sam vec gore napisao, imam, ali necu da je koristim zbog nje. I kako smo stali kod vrata, nama odmah prvima prilazi kontrola, zena je u pitanju, verovatno negde izmedju 30 i 40 godina. I krece kao "Dobar dan", a stoji kao neki batinas sa pokeraskom facom. Mi odgovaramo, a drugarica sva nasmejana nastavlja sa "Kako ste? Danas je bas lep dan." i naravno pokusava da je "sarmira" da bi je pustila bez karte. Ova odgovara, nekako nervozno, kao da je na kraju zivaca "Pa jeste, molim vase karte". A onda drugarica nastavlja i dalje sve pozitivno, sa osmehom na licu, pomalo u sali "Kako ste raspolozeni danas?" i tako neke stvari sto nikako nije imalo negativan kontekst. A onda kontrolorka odgovara, sto sam dobro zapamtio jer sam se iznenadio stavom, "Pa meni raspolozenje zavisi od okruzenja i od ljudi koje srecem a danas nesto nisam raspolozena". I dalje nastavlja neku pricu, sa istim polozajem tela kao da je spremna da nas oboje prebije, sa nekakvom besnom facom. I drugarica joj kaze da njeno raspolozenje zavisi samo od nje same i da ne treba niko drugi to da joj remeti, sto ova izgleda shvata kao neki napad i prica nesto u fazonu da to nije tacno da uopste nije raspolozena i tako neke gluposti. I onda nas pita je l' smo studenti, posto je studentski dom bio u blizini, i pita koja smo godina. Tacnije pita prvo drugaricu, a ja namerno ne odgovaram jer je valjda shvatila da je drugarica odgovorila za oboje s obzirom, gledam je i ona se okrene kao meni i gleda, gleda, i klimne mi glavom u fazonu "A ti?" i ne kaze ni rec. Ja znam sta hoce i odgovaram joj "Pa vidite valjda da smo zajedno, isto prva godina (naravno lazemo ali nebitno)" na sta mi ona kaze "Pa otkud ja to mogu da znam". Sto je mozda i u pravu, ali opet taj batinaski stav. I onda kao krece da nam objasnjava da uzmemo potvrde, da izvadimo, kao nije mnogo 1100 mesecno, i sve to i dalje sa nekakvim izrazima lica i pokretima tela kao da je spremna da nas prebije svakog trenutka.
Mozda ovako kako sam ja ispisao nije nesto sokantno, to treba doziveti. Potpuno mi je neshvatljivo da se osoba, kojoj je u opisu posla da radi sa nepoznatim ljudima, zauzima takav negativan i preteci stav. A onda se pitaju zasto ih tuku ljudi svaki drugi dan.

Koliko je bilo lakše umesto ovolikog natezanja jednostavno - kupiti kartu.

Inače, šta mislite o tome da se rampe uvedu na još nekim, pre svega tramvajskim stanicama? Na mnogim mestima bi to moglo da se izvede. Kod autobuskih početnih stanica mogle bi da se prave nadstrešnice zatvorenog tipa, sa klimom i rampama, a onda da se kroz njih ulazi u autobuse i trole.
 
To sam video u Antaliji, nema ulaska na tramvajsku stanicu bez karte, kao metro...
 
nazalost to bi oslabilo upotrebu tramvaja koji i ovako ima dosta mali udeo.
 
To je tačno, kao i sa BG vozom. Međutim, ljudi bi se vremenom vraćali kada bi videli da mogu komotnije da se voze. Postavlja se sada pitanje ima li smisla redukovati BG voz. Po broju putnika komotno mogao da ide na 30 minuta, ali to onda povlači postepeno pojačanje autobuskih linija. Međutim, zašto bi se pojačavale autobuske linije samo da bi se ljudi u njima švercovali... Manji broj putnika, a plaćena karta je sasvim dovoljno da opravda i nešto praznija vozila.
 
Ја баш и нисам закључио да су возови у тој мери празнији. То путника што је изгубљено, биће надокнађено кад се линија продужи у Банат.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410392#p410392:3732prtz je napisao(la):
Пантограф » 13 Oct 2016 12:08[/url]":3732prtz]Ја баш и нисам закључио да су возови у тој мери празнији.
Cuj zakljucio :lol: ja video a bome i predvideo i napisao na temi Bgvoz....

Svidja mi se ideja da se na pojedinim autobuskim tramvajskim stanicama
uvedu ,,rampe,, za očitavanje bus plus kartica :kk:

al samo iz jednog razloga ..... :mrgreen:
to bi toliko bilo skupo i besmisleno da bi svaki pokušaj održivosti bio čisto bacanje para
sto bi dovelo do bankrota bus-plusa ... sto i nije tako loše , jer vodi do novog koncepta :)

Po meni sva šinska vozila tj. vozila na el. struju
tako i tako nabavljaju i održavaju se iskljulivo iz budjeta
pa korišcenje -vožnja treba da bude besplatna jer su gradjani to vec platili
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410262#p410262:3aswj19h je napisao(la):
marrecar » 12 Oct 2016 09:55 pm[/url]":3aswj19h]Izvinjavam se za duplu poruku, ali vec je proslo nedelju dana od poslednje.
Hteo bih da podelim jedno neobicno, meni sokantno, iskustvo koje sam doziveo juce sa kontrolom.
Ulazim u tramvaj sa drugaricom kod vatrogasne komande u Mije Kovacevica i planiramo da idemo do Vuka, dakle 3 stanice. Sa nama ulazi i kontrola. Drugarica nema kartu, ja, kao sto sam vec gore napisao, imam, ali necu da je koristim zbog nje. I kako smo stali kod vrata, nama odmah prvima prilazi kontrola, zena je u pitanju, verovatno negde izmedju 30 i 40 godina. I krece kao "Dobar dan", a stoji kao neki batinas sa pokeraskom facom. Mi odgovaramo, a drugarica sva nasmejana nastavlja sa "Kako ste? Danas je bas lep dan." i naravno pokusava da je "sarmira" da bi je pustila bez karte. Ova odgovara, nekako nervozno, kao da je na kraju zivaca "Pa jeste, molim vase karte". A onda drugarica nastavlja i dalje sve pozitivno, sa osmehom na licu, pomalo u sali "Kako ste raspolozeni danas?" i tako neke stvari sto nikako nije imalo negativan kontekst. A onda kontrolorka odgovara, sto sam dobro zapamtio jer sam se iznenadio stavom, "Pa meni raspolozenje zavisi od okruzenja i od ljudi koje srecem a danas nesto nisam raspolozena". I dalje nastavlja neku pricu, sa istim polozajem tela kao da je spremna da nas oboje prebije, sa nekakvom besnom facom. I drugarica joj kaze da njeno raspolozenje zavisi samo od nje same i da ne treba niko drugi to da joj remeti, sto ova izgleda shvata kao neki napad i prica nesto u fazonu da to nije tacno da uopste nije raspolozena i tako neke gluposti. I onda nas pita je l' smo studenti, posto je studentski dom bio u blizini, i pita koja smo godina. Tacnije pita prvo drugaricu, a ja namerno ne odgovaram jer je valjda shvatila da je drugarica odgovorila za oboje s obzirom, gledam je i ona se okrene kao meni i gleda, gleda, i klimne mi glavom u fazonu "A ti?" i ne kaze ni rec. Ja znam sta hoce i odgovaram joj "Pa vidite valjda da smo zajedno, isto prva godina (naravno lazemo ali nebitno)" na sta mi ona kaze "Pa otkud ja to mogu da znam". Sto je mozda i u pravu, ali opet taj batinaski stav. I onda kao krece da nam objasnjava da uzmemo potvrde, da izvadimo, kao nije mnogo 1100 mesecno, i sve to i dalje sa nekakvim izrazima lica i pokretima tela kao da je spremna da nas prebije svakog trenutka.
Mozda ovako kako sam ja ispisao nije nesto sokantno, to treba doziveti. Potpuno mi je neshvatljivo da se osoba, kojoj je u opisu posla da radi sa nepoznatim ljudima, zauzima takav negativan i preteci stav. A onda se pitaju zasto ih tuku ljudi svaki drugi dan.
moracu ja jedini da stanem u zastitu marecara jer su tri stanice bile u pitanju ali da ste se vozili od pocetka pa do kraja eeeee to bi bila druga prica
 
meni jednom rekla kontrolorka da se i jedna stanica mora placati.Ja ne delim tako misljenje sa njom pa sam bio sisao na sledecu :twisted: :laugh:
 
Pa samo se za jednu stanicu i placa - validira
sve ostale su besplatne
zato inije bitan broj stanica ni dužina vožnje kad se validiraš :laugh:
 
a i ove namrgodjene kontrolorke bi umesto sto se mrgode trebale da dele cokoladne bananice mozda je nekom pao secer :) marecare dobro si se ti spasao od te namrgodjene
 
Za sada samo..... kod muških .....al bez čokolade

Nisam mogao da odolim i ako ih ni ja nevolim :)
 
Пантограф":1qz9qpov je napisao(la):
Ја баш и нисам закључио да су возови у тој мери празнији. То путника што је изгубљено, биће надокнађено кад се линија продужи у Банат.
Meni ce to da odgovara ako ce BG voz stajati na Pancevackom mostu a ne tamo dole gde staje za Vrsac...

Kako cu onda ako idem ulazim u stanicu a putnik sam Beovoza, oce li oni pavijani da mi traze da kucam Bus Pljus...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410438#p410438:sumhfcnk je napisao(la):
dex87 » 13 Oct 2016 02:33 pm[/url]":sumhfcnk]
Пантограф":sumhfcnk je napisao(la):
Ја баш и нисам закључио да су возови у тој мери празнији. То путника што је изгубљено, биће надокнађено кад се линија продужи у Банат.
Meni ce to da odgovara ako ce BG voz stajati na Pancevackom mostu a ne tamo dole gde staje za Vrsac...

Kako cu onda ako idem ulazim u stanicu a putnik sam Beovoza, oce li oni pavijani da mi traze da kucam Bus Pljus...

Beovoz više ne postoji.

Ako se bude uvodio putnilki voz za Pančevo do Prokopa, on bi svakako mogao da preskače sve gradske stanice, a to će i morati ako krene Štadler. Tako da, neće nikada biti problem te rampe na ove tri stanice. NBG je već problem, ali tu mogu da se odvoje dva koloseka za BG voz, dok bi Tošin bunar, Zemun, Zemun polje i Altina mogli da budu takođe stanice samo za BG voz.
 
Матеја Бељан":1nuwzm2m je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410438#p410438 je napisao(la):
dex87 » 13 Oct 2016 02:33 pm[/url]":1nuwzm2m]
Пантограф":1nuwzm2m je napisao(la):
Ја баш и нисам закључио да су возови у тој мери празнији. То путника што је изгубљено, биће надокнађено кад се линија продужи у Банат.
Meni ce to da odgovara ako ce BG voz stajati na Pancevackom mostu a ne tamo dole gde staje za Vrsac...

Kako cu onda ako idem ulazim u stanicu a putnik sam Beovoza, oce li oni pavijani da mi traze da kucam Bus Pljus...

Beovoz više ne postoji.

Ako se bude uvodio putnilki voz za Pančevo do Prokopa, on bi svakako mogao da preskače sve gradske stanice, a to će i morati ako krene Štadler. Tako da, neće nikada biti problem te rampe na ove tri stanice. NBG je već problem, ali tu mogu da se odvoje dva koloseka za BG voz, dok bi Tošin bunar, Zemun, Zemun polje i Altina mogli da budu takođe stanice samo za BG voz.
Kako ne postoji Beovoz?!
Zar nece vise biti Pancevacki most - Pancevo Vojlovica? '
 
Nažalost, varijanta za koju su se papci odlučili je (po svemu sudeći) BG Voz do Ovče pa presedanje na neki prigradski do Pančeva. Slično se planira i za drugi krak (kad bude gotov): BG Voz do Resnika, pa prigradski do Mladenovca.
 
Evo i ja da stignem da se opravdam, posto vidim da su uglavnom negativne reakcije :oops:
Najpre, tehnicki ja se nisam svercovao, kao sto sam napisao ranije, vec imam uplacenu mesecnu kartu. Drugo je to sto ja nisam hteo da pokazem kartu zbog toga sto sam hteo da ispostujem drugaricu i da je ne ostavim na cedilu. Ne znam da li se nekome od vas to desavalo, ali ja sam cesto bio u prilici, pogotovo u srednjoj skoli kada sam redovno uplacivao, dok neki moji drugari nisu, pa sam opet ispao covek i "svercovao" se sa njima i izlazio kada smo morali.
S druge strane, drugarica nije u prilici da kupuje mesecnu kartu, kako zbog rasporeda predavanja (nema svaki dan), tako i zbog materijalne situacije. Jos manje je u prilici da baca pare na dve-tri stanice. Ne bih da diskutujem i detaljisem kakva je njena situacija, ali jednostavno receno, nema sredstava za jos jedan takav trosak.
Nas razgovor, iliti caskanje, sa kontrolorkom ni u jednom trenutku nije bilo "podje*******avanje", ruganje, zezanje, ismejavanje, nije bilo nikakvog negativnog konteksta niti negativne namere. Sve izreceno je bilo potpuno ozbiljno i pozitivno, s jedne strane da se kontrolorka oraspolozi i progleda nam kroz prste, s druge strane jer je tako ljudski razgovarati sa nekime, a ne zapoceti razgovor krajnje nervozno i negativno (kako je ta kontrolorka upravo ucinila). E sad, verovatno je moja greska, lose izrazavanje, nesporazum ili sta god da sam ucinio napisavsi prethodni komentar, sto je dovelo do toga da vecina ovde shvati nas razgovor neozbiljno i bezobrazno. Tako da se izvinjavam zbog toga i napominjem opet da smo mi u svakom trenutku bili ozbiljni i pozitivni, salili se s namerom da budemo u pozitivnom odnosu sa kontrolorkom, nikako da joj se podsmevamo ili da je "podje*******avamo".
S toga, danas smo dosli u istu situaciju, sada u drugom smeru i sa dve stranice. I ovo je potpuno drugaciji razvoj situacije. Dakle, ista trasa, dve stanice od Dalmatinske do Vatrogasne komande. Sa nama ulazi kontrola. Prilazi nam kontrolor, lepo kaze "Dobar dan, da li imate karte?", na sta mi odgovaramo da nemamo, izvinjavamo se i kazemo da izlazimo za dve stanice. I onda nas on lepo pita da li smo studenti, mi odgovaramo, i on se nasmeje, i na jedan predivan nacin pocne da nam objasnjava da to ne treba da radimo, da ne treba da se svercujemo. Kaze da nas potpuno razume, ali da sebe dovodimo u nezgodnu situaciju jer mozemo da naidjemo na neke "opasne" kontrolore koji nece prihvatiti to sto nemamo kartu. Uz to je spomenuo nesto, sto u pocetku nisam razumeo zbog buke, ali kako sam shvatio, uskoro ce se pojaviti ti "superkontrolori" (tako ih je nazvao) koji ce uvek sa sobom imati pratnju komunalne i obicne policije i da ce redom kaznjavati, sto je kao neki potez i posledica toga sto vrlo malo ljudi placa kartu i dao primer toga da od 50 000 srednjoskolaca njih tek 1500 ima redovnu mesecnu kartu. Ja sam bio krajnje odusevljen nacinom na koji nas on upozorava i savetuje, sto je krajnja suprotnost od situacije od pre par dana. Zatim nas je zamolio da imamo kartu sa sobom i da ce nam ovaj put progledati kroz prste, na sta mu smo se mi zahvalili, za sve sto je rekao, i naravno izvinili.
Tako da, nadam se da niko ovde ne shvata da se mi svercujemo sa namerom da se protivimo tom nekom sistemu, da se rugamo kontrolorima, da pravimo neki problem, da budemo neke "face" ili nesto slicno. Ne, to je cisto zbog toga sto neko jednostavno ne moze da priusti ovako skup trosak.
I dok je neko spomenuo da je uvek sretao prijatne kontrolore, ja se slazem sa time. I ja sam uglavnom u takvoj prilici, ali kada sretnete 99 prijatnih ili neutralnih kontrolora, a 1 krajnje negativni, bezobrazni kontrolor sa pretecim stavom, taj jedan ce ostaviti daleko jaci utisak nego ovih 99. Pri tome, u mom poslednjem komentaru, nisam generalizovao sve kontrolore, kao sto sam uvek stao u odbranu vozaca i govorio da jedan los vozac ne znaci da su i svi ostali takvi. Jednostavno sam se osvrnuo na cinjenicu da je krajnje bezobrazno i neprofesionalno da se neko tako ponasa ako vi prema njemu imate pozitivan stav. Ali cak i da je najobicnija situacija, da se vi normalno obracate toj osobi, pa cak i negativno, kontrolor ni u jednom trenutku ne sme da se ponasa na takav nacin, bilo da je u pitanju starija ili mladja osoba.
Toliko od mene, ja se izvinjavam sto je ispao takav utisak, verovatno zbog mog izrazavanja i pisanja, i opet kazem da mi nismo bili takvi, nego krajnje ozbiljni i pozitivni.
 
А да прошетате ако вам је карта луксуз? Ја док нисам имао карту избегавао сам било какав сусрет са контролом, а шлихтање тек није долазило у обзир јер бих баш таквима писао казну да сам контролор јер се гадим тога.
 
Ja sam uglavnom sretao bezobrazne kontrolore kada je bila stalna kontrola tada su bili ljubazni.Imam jednog poznanika hvali se kako kontrolore vrti oko malog prsta kako nikad ne placa kartu kaze kao uvek je nasmejan kaze mu da je ne zaposlen a laze :twisted: da nema licnu kartu.Stalno se provlaci a ne namerava da otkuca kartu :evil:Tako da ne vidim sta je lose uradio marecar malo se uslihtao ali boze moj snasao se
 
Mateja dobro te vidjeti ponovo na bb poslije duzeg vremena
Taj antalija primjer jok probali su u sarajevu na par stanica tramvaja i nije se bas pokazalo
Recimo da se to uradi na svim stajalistima na nbg a ne uradis za buseve nista se ne bi postiglo
plus bi se morao onemoguciti ulazak sa sina
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410484#p410484:2jvo7j1i je napisao(la):
Somi303 » 13 Oct 2016 06:06 pm[/url]":2jvo7j1i]А да прошетате ако вам је карта луксуз? Ја док нисам имао карту избегавао сам било какав сусрет са контролом, а шлихтање тек није долазило у обзир јер бих баш таквима писао казну да сам контролор јер се гадим тога.
Pa pazi, ni to setanje nije naivno jer od fakulteta do doma Karaburma ima 1.5km, a s obzirom da sam ja svaki dan na fakultetu od 8 do 5-6, a nekad i 7, jos je manje naivno. I sam znas vec gde otprilike zivim i verovatno si nebrojano puta vec citao koliko se zalim na prevoz i pristupacnost. I opet, nije "nama" karta luksuz, ja imam kartu, ona nema, a razlozi zbog kojih nema ne treba niko ovde da zna, niti za to ima ikakve potrebe jer je potpuno neumesno pitati nesto takvo, a jos vise da ja pricam i detaljisem. Njoj karta jeste luksuz i ne znam zasto je to toliki problem.
 
Hajde neko od forumaša neka napravi računicu kako neko ko na primer radi u maxiju za 25 000 sveukupno, i živi na primer na Karaburmi a radi u centru ima najmanje jedno dete da plati kartu od 3 000? Evo od toliko pametnih forumaša neka jedan napravi realnu računicu sa svim mesečnim troškovima pa da zatvorimo za svagda i temu i furum.
 
Maksi (delez) uplacuje prevoz svojim radnicima.
No, nebitno za maksi, kapiram na sta mislis, posto vecina "privatnika" ne uplacuje radnicima za prevoz.
E sad, ajd da stvari postavimo na svoje mesto. Zasto bi mi od nasih poreza finansirali nekog ko ne ispunjava obaveze po osnovu zakona o radu?
I jos jedna stvar. Prevoz nije socijalna kategorija. Postoje (ili treba da postoje) pomoc za ugrozene, deciji dodatci, subvencionisane kategorije. Al pre svega toga mora poreska uprava da se sastavi i kao u svakoj normalnoj zemlji da bude jedan od stubova oslonaca.
Krajnje je apsurdno da jedan moj poznanik ima 50% popusta na infostan, povlastice za struju, svojevremeno besplatan vrtic za decu, dok istovremeno vozi automobil od 70k Eura, ima jahtu i kucu u CG, kafanu u okolini BG, firmu, nekoliko lokala koje izdaje...
I sad on sebe (i svoje DOBRO PLACENE radnike) prijavi na 'minimalac' i ima sve povlastice (i jos mu se klinci svercuju u prevozu) ?

Mene jako brine svest nas kao nacije.
Moramo shvatiti da nista nije besplatno. Sve se plati na ovaj ili onaj nacin.
Ne platimo prevoz, vec grad vise mora da dotira iz budzeta, oni smanje izdvajanja za ugrozene, ili za kulturu. Ne platimo na mostu, platimo na cupriji.
Ne znam dal u evropi postoji grad sa nizim procentom naplate prevoza. Takodje, ne znam dal igde u svetu neko ko je uhvacen u prekrsajnom delu moze da ocekuje da onaj ko ga je uhvatio u prekrsaju ljubazno sa osmehom caska o vremenu i slicno.
Ok, probao-la si da izbegnes placanje, da za__bes sistem. 6 puta ti je uspelo, 7. put te uhvatili. Budi covek i izvini se, napusti vozilo a ne jos da se izrugujes nekome ko samo radi svoj posao za koricu hleba.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Taj prijatni kontrolor koji vas je pustio nece dugo. Ne vole u busplusu takve
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410538#p410538:tzc6ky92 je napisao(la):
laki72 » 13 Oct 2016 20:17[/url]":tzc6ky92] Moramo shvatiti da nista nije besplatno. Sve se plati na ovaj ili onaj nacin.
Ja bih rekao drugačije
Moramo shvatiti sve mora da se zaradi .
Sve nemože da se višestruko naplacuje

Da pojasnim, da li bi bio zadovaljan da ti ja budem lični šofer al tako
-Da mi uplatiš za kupovinu kola, goriva, rezervne delove....
-Da mi uplatiš za platu i dr.
-I svaki put kad sedneš da te prevezem još da platiš za svaku vožnju

suludo zar ne :laugh:

Istina je da sa dna čabra modernizacijom naplate jeste nas izvukao Apex
ali zašto usavršavanje tu da se završi ?
treba iči i dalje ,
naći napredniji - pošteniji model :)

U nekom predhodnom postu sam predložio
a to je da se u šinskim-električnim vozilima koja se kupuju iz budjeta . ne naplacuje prevoz
jel time su gradjani vec platili
a tako bi smo stimulisali kao ekoloski i jevtiniju vecu njegovu upotrebu, razvoj-raširenost
Takav predlog o ,,polovičnom Bg besplatnom prevozu,, je možda i loš
ali
konstruktivne postove o promeni modela naplate
nisam zapazio u značajnijem broju
baš naprotiv
pisanije se svele na (često opravdanu) pljuvačinu po kontrolorima
:sesir:
 
Vrh