Šta je novo?

GSP Gerila

c.s.i.":35eqm24d je napisao(la):
Mislim da nije tesko otkljucati one novije panoe koji su postavljeni na dosta stanica i tu postaviti ove informacije.
Sa jedne strane je spisak linija i 24 sata, a druga je prazna.
Za to gsp koristi one male trouglaste kljuceve, kao oni kojima se mogu otkljucati vrata lifta, samo su manji.
OMG ovo je bas "gerila" predlog.
 
jovanovm":4qa6tf4f je napisao(la):
PauLI, da se razumemo, nista od ovoga nije dozvoljeno! :) Stoga i "gerila" u naslovu. ;)

Moja ideja za "rutu" inace je sledeca.
Odlucis se da pokrijes rutu recimo 48-ice. Pripremis plakate za svaku stanicu, tako sto pogledas koji bus staje na kojoj, i odstampas sve potrebne za buseve koji staju na toj liniji. Ukoliko je neki BGerilac vec pokrio tu stanicu, onda preskocis. Onda odes na prvu stanicu i nalepis/zakacis info plakat. Posle toga peske ako ti je blizu ili busom ako je daleko se otfuras do sledece stanice i tako dalje. Na svakoj stanici gde ima vise autobusa (npr. u ovom slucaju 59, 47, itd itd) zalepis i plakate za tu stanicu koje si vec poneo. Tako se u jednoj turi pokriva vise ruta i koristi isprepletanost gradske mreze za vecu efikasnost.

Sto se montiranja stvari tice, tu ste obojica u pravu da je problematicno, potrebne su nam ideje i resenja, to sam vec komentarisao ranije. :)
Btw. kada ce ta konacna verzija izaci, da vidimo i to? Posle naravno ako ima neko nesto da doda ili oduzme, a ako ne onda lepite :) mene jos to interesuje, a voleo bih da sam u Bgu pa da mogu da pokrijem neku liniju :p
 
pa da ali onda svaki put kada budu menjali reklame na tim panoima će ti ovi iz alme quattro ili čega već to skinuti..
 
Mislio sam na ove panoe. Oni su sa jedne strane vec godinama prazni :kk:

1zgau4k.jpg
 
Au! Ja sam u soku ! :o Pozitivnom naravno ! :kk:

100% podrzavam akciju i zelim da se priljucim, jer sam vec duze vreme ozlojedjen :rant: na GSP i njihovu bahatost oko intervala polazaka.

Prosle nedelje sam zvao GSP i zalio se na liniju 55, gde vozaci redovno preskacu termine polazaka, i ljudi cekaju bus po 35-40 min, sto je suludo ! A navodno u redu voznje pise da su intervali u proseku 10-12 min, sto je potpuno nerealno ! Nije to samo slucaj sa linijom 55, vec i sa mnogim drugim linijama po citavom gradu, jer ti njihovi tzv. polasci su totalmo nerealni i netacni.

Prosle godine, pouzdano mi je vozac privatnog autobusa na liniji 55, rekao ( zalio se ) kako ovi "drzavnici" namerno eskiviraju polaske i preskacu intervale, sto u prevodu znaci da recimo krenu potpuno prazni sa perifernog terminusa u Zelezniku, i ukljuce se tek kod Sajma, gde tek onda primaju prve putnike. Ista stvar je i obrnuto od Cvetkove pijace ka Zelezniku.

Da stvar bude jos gora, odem ja pre neki dan na salter GSP-a kod Cvetka, da mi daju tacan red polazaka iz Zeleznika ka gradu.
Prvi odogovor g-dje koja radi na salteru je bio - mrzi me da pisem :o ,( za stampac i racunar naravno nikada nije ni cula ) ja reko e pa pisaces pa makar zvao Slavena.
Gleda ona mene i onako mrzovoljno krene da pise, ali vec kod 08:15 je opet mrzelo...ja reko dobro...ajde daj meni ja cu da pisem, a odgovor je bio - jeste...ja da ti dam raspored pa da mi zbrises sa njim niz ulicu! - sta reci vise :lol:

E!
Tako da sto se mene tice imate pokrivene linije 55,58,88 :vops:

I jos jednom JovanovM, BRAVO za ideje i akciju ! Dizajn je super, kao i slogan !

PS :Ti panoi su nazalost od strane huligana vecinom izlomljeni, a neki Bogami i popaljeni :notok: , trebali su da budu na svim stanicama koda prolaze vozila donacije Japana. Ljudi postavili, huligani polupali, i na kraju su sklonjeni jer su onako osakaceni i u gomili ostrog stakla bili opasni po okolinu. Na kraju vracene su dobre stare zelene sipke iz 70tih...
 
Pa na ovim sipkama, kao sto je ova zelena na slici, stoje table i kod nas u Becu, tako je svuda. Slikacu sutra kako je to prikaceno...nista spec. tesko, mada treba imati taj metalni deo...ne znam kako se kaze na srpskom:) i format nije A4, vec nesto manji, koliko mogu ovako da zamislim....no nebitno...u svakom slucaju, ovakve staklene panoe, nema puno stanica...pogotovu po perferiji....

zexland, bas fino da si se ukljucio, tako i treba, da svako preuzme par linija, no ne zaboravi da ces onda morati da lepis i table za linije koje staju na stanicama ove 3...mislim, imaj u vidu i to :)
 
Malko me nije bilo na forumu proteklih dana pa cu sad da uhvatim da procitam kakve ste vi to gerilske akcije smislili ;) , ali mislim da bi negde na tim flajerima/posterima trebalo napisati nesto tipa "volimo beograd i zao nam je sto flajere lepimo po gradskom inventaru, ali nas je (ne)efikasnost GSP-a na to naterala".
 
shmeksi":klqhhlwk je napisao(la):
Malko me nije bilo na forumu proteklih dana pa cu sad da uhvatim da procitam kakve ste vi to gerilske akcije smislili ;) , ali mislim da bi negde na tim flajerima/posterima trebalo napisati nesto tipa "volimo beograd i zao nam je sto flajere lepimo po gradskom inventaru, ali nas je (ne)efikasnost GSP-a na to naterala".
ma kakav gradski inventar....to je inventar gradjana, jer ga oni placaju i upravo gradjani cine grad :) tako treba posmatrati stvari, dakle da svako ima malo vecu odgovornost! Jos su sad i podigli cene karata... pa bi bilo i red da se kvalitet usluga poboljsa...
 
P.a.u.L.i.":1pdfgtuw je napisao(la):
zexland, bas fino da si se ukljucio, tako i treba, da svako preuzme par linija, no ne zaboravi da ces onda morati da lepis i table za linije koje staju na stanicama ove 3...mislim, imaj u vidu i to :)
Uf!

Pa to ce malo teze da ide, jer sve tri linije prolaze pored Sajma, kroz Banovo brdo ( osim 55 ) - to je usko grlo grada :), a tamo staje po 30 linija, sto mu dodje skoro cetvrtina ukupnog broja svih linija GSP :)

Najbolje je da svako "cepa" svoje linije :) tj. da se podelimo na sektore jer cemo brze da zavrsimo :)
 
zexland":1qy34oug je napisao(la):
P.a.u.L.i.":1qy34oug je napisao(la):
zexland, bas fino da si se ukljucio, tako i treba, da svako preuzme par linija, no ne zaboravi da ces onda morati da lepis i table za linije koje staju na stanicama ove 3...mislim, imaj u vidu i to :)
Uf!

Pa to ce malo teze da ide, jer sve tri linije prolaze pored Sajma, kroz Banovo brdo ( osim 55 ) - to je usko grlo grada :), a tamo staje po 30 linija, sto mu dodje skoro cetvrtina ukupnog broja svih linija GSP :)

Najbolje je da svako "cepa" svoje linije :) tj. da se podelimo na sektore jer cemo brze da zavrsimo :)
hm, pa znas kako....onda uradi prvo samo Sajam recimo....za jedan vikend :) jer ne bi bilo dobro da na jednom stanici staju na primer 4 linije a ima tabla samo za jednu razumes? E sad, sam si izagrabo te linije....u svakom slucaju mozes uraditi za jedan vikend ili nedelju samo stanicu Sajamm tih 20ak papira ili koliko ih ima...posle ovo dalje ide lakse.

No, lako cemo to....nismo se jos ni dogovorili oko konacnog izgleda, stampanja, kacenja i sl. .... a i trebaju se linije podeliti po ljudima. Nazalost, ja nisam u Bgu pa to necu mocu raditi fizicki...bar ne pre leta :|
 
^^
Kapiram ja skroz, samo sto se Sajma tice, tu ce biti problem za lepljenje, jer na strani ka gradu nema cak ni stajalista, jer su skinuli zbog rekonstrukcije trmvajskih sina i trotoara...i naravno ko zna kada ce da ih vrate...

Ma resicemo sve vec nekako, vazno je da akcija uspe ! :kk:

Tebi kada dodjes, ostavicemo pod-Avalska naselja :laugh: salim se naravno :)
 
zexland":2h6ytlxi je napisao(la):
^^
Kapiram ja skroz, samo sto se Sajma tice, tu ce biti problem za lepljenje, jer na strani ka gradu nema cak ni stajalista, jer su skinuli zbog rekonstrukcije trmvajskih sina i trotoara...i naravno ko zna kada ce da ih vrate...

Ma resicemo sve vec nekako, vazno je da akcija uspe ! :kk:

Tebi kada dodjes, ostavicemo pod-Avalska naselja :laugh: salim se naravno :)
ma ja dok dodjem, da je srece da se ukljuci i GSP pa da se iznenadim kad vidim kako super izgleda ;)

a za sajam i takve velike stanice cemo se jos dogovarati kako i sta.
 
Ja bih uz rasporede ostavio i poruke tipa 'Gospodo iz GSP-a (Zelenila... na koga će se već odnositi akcije) , jel bilo toliko teško ovo uraditi'?
 
pozdrav svima. još jedan entuzijasta. ;)
nadam se da se ne ljutite što sam sebi uzeo slobodu da malo variram ovu početnu ideju.
prepravljano u paint-u, jer me mrzelo da svlačim druge programe, te - nemojte da se smejete.:)

rotirao sam pan. most i miljakovac 3, jer je red da u smeru u kom se nalazi stajalište budu prilagođeni i tzv. elementi rada linije.

stajalište na kome je papir obešen bi bilo jednostavno highlight-ovano (kontrast - umesto crno na beloj podlozi - belo na crnoj) i to sam zaboravio da odradim.

od najbitnijih inovacija - moja prepravka umesto mape ima drugu komponentu - za svako stajalište nabrojane linije na koje se tu može presedati. pojavio se problem na par mesta (slavija, franš i autokomanda) sa nedostatkom prostora za sve linije i to je nešto što će se desiti na još svega par mesta (trg republike, sajam, ada ciganlija, zeleni venac, gl. žel. stanica, so nbg).
rubrika se može nazvati i moguća presedanja ili kako već mislite da bi bilo najjasnije prosečnom konzumentu.
zajedničke linije poklapanja za više stanica nisu odvojene crtom.

ono gde sam ostao bez rešenja, nažalost, jeste šta u ovom mom slučaju sa intervalima i polascima. jedino pomoću neke legende.

naravno, sve ovo bi bilo na latinici, bez prevoda na english, i dvojezično oko generalija (bus stops, departures, work day...)

edit: sad videh da ste se sličnom idejom bavili na drugoj temi. ovo bi onda bila low-fi varijanta.

2hehjxf.jpg
 
inače, iluzorno je da mislite da će grad ikada imati kvalitetne stajališne subove na svim mestima. to je nešto na šta se čak i ne računa.
3-4 stajališta pred poslednju stanicu se ne postavljaju niti čekaonice, niti ozbiljnija stajališta zbog (sasvim logične) pretpostavke da tu ljudi prevoz ne čekaju, već samo izađu iz vozila i odu. tako npr. nikada nećete videti išta osim zelenih motki od borske do miljakovca 3, stare do karaburme 2, šumica do učiteljskog naselja...
mislim da bi se slična ušteda mogla postići i na primeru ove akcije. koga na miljakovcu 2 zanima trasa do miljakovca 3?
 
Calexico, ova verzija mi se bas svidja, uz mali redizajn, naravno. Inace, imam ideju za ove Alma Quattro stanice, kad bude malo stao sneg, isfuracu se do stanice da uzmem dimenzije, pa stize novi mockup.
 
hvala. ovo bi bilo kako to izgleda na primeru linije 22 (15 stajališta). u ovoj verziji ostaje više mesta desno za intervale levo, ali imam utisak da to ipak nije dovoljno da bude pregledno.:/

preskočih kod beograđanke linije na koje se može presedati kod londona i tramvaje, pa me mrzelo da sve pomeram za šlajfnu niže.

34838df.jpg
 
Ovo je fantasticno! Ja sam spreman da se pridruzim.

Sledeca stvar mi je pala na pamet:

Informacije bi se mogle stampati na vecem formatu (A3 ili A4) - to bi mozda bilo i jeftinije nego vise A4 papira. Stampa bi bila linijska crno-bela. Takav "poster" bi se lepio na bilo koju ravnu povrsinu (kao plakati) - na zid stanicne kucice, na one prazne bilborde ili cak na neke objekte u neposrednoj okolini (na primer neiskoriscena strana kioska - mislim da se mnogi ne bi bunili ako bi bilo lepo dizajnirano - a bilo bi).

Prednosti su: lako postavljanje, mala cena (nema plastifikacije), deluje ozbiljnije, jednostavna izrada... a i bilo bi dugotrajnije nego nesto sto na primer visi odnekud (to ti je kao udica - a ima mnogo somova po beogradu :) ).

Pored toga, mislim da je neophodno da napravimo neku radnu grupu, ili tako nesto, zatim da se nadjemo negde u gradu i porazgovaramo o tome uzivo i da postavimo rokove.

Bilo bi stvarno steta da se ovakva ideja ne ostvari. Stoga, ako do ostvarenja ne dodje ovde u razumnom vremenu, uzimam sebi za pravo da pocnem sa organizovanjem akcije na drugim mestima (sa studentima arhitektonskog fakulteta i sa jos nekim ljudima za koje mislim da ce bili zainteresovani) :cool: :gobb:
 
Ako hoćeš da se nešto ne uradi napravi radnu grupu ili komisiju :lol:
 
Nije baš GSP, ali gerila jeste! :laugh:
Pada mi na pamet da samoinicijativno obnovim jedan već odavno zarastao i zapušten teren za mini golf, i postavim neku tablu. Već sam se raspitao kod par majstora, moglo bi da se uredi. Naime, u BG postoji jako puno propalih stepeništa, prljavih parkića, zaraslih asfaltiranih površina, možda bi i tu mogli da usredsredimo svoju energiju, a to su stvari koje ne koštaju puno, a stvarno ulepšavaju grad.
Što se zaraslog terena za mini golf tiče, stay tuned do sredine juna! ;)
 
http://i43.tinypic.com/5b6urp.jpg

Ovo je super! Ja sam se mucio u beogradu jer nisam nikako mogao da pronadjem gde autobusi idu, za nekoga ko nezna imena ulica je mapa dobra stvar i imena svih stanica na kojima staje, i nisam uvek bas razumeo kad idu autobusi i kad ide zadnji tako da sam dosta puta isao peske.
Samo bi bilo dobro da se nekako iznace najvaznije stanice (zato sto su neki trg ili zato sto se preseda itd.)

Ja sam navikao na ovakve table gde mi uvek pise kad ide Autobus, metro, tramvaj itd. Gde mi pisu sve stanice i kolko minuta treba do koje, i gde mogu da presednem.

http://www.mvg-mobil.de/aushangfahrplan/pdf/58_H_HBF_3.PDF

http://www.mvg-mobil.de/aushangfahrplan/pdf/U1_R_HU_53.pdf

http://www.mvg-mobil.de/aushangfahrplan/pdf/U1_R_HU_53.pdf

Odma znas kad ti ide i mozes da planiras da nebi isao i cekao na slepo, i znas kad su zadnja (pise i na tvom planu). Ali na ovima koja su sad u beogradu uopste nisam nista razumeo, niti gde sta ide niti kad ide, uvek sam morao da se raspitam kako gde da stignem.
 
Miljakovac 1 rules :D Sviđa mi se ovo sa preklapanjem linija kao i ostatak ideje :)
Ćirilica/English varijanta
Kad se setim da je moja drugarica pisala ruski latinicom došlo mi je da zaronim glavu u turšiju :(
 
Vrh