Šta je novo?

Blok 13 - Filharmonija

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428182#p428182:1ubjbf4l je napisao(la):
Delija » Ned Jan 15, 2017 4:43 pm[/url]":1ubjbf4l]Ево, гледаћу на лето да одрадим галерију људски па ако неко то примети у јавним структурама или ако неки блог/сајт то објави супер, ако не опет супер, додајем још један пристојан пројекат свом портофолиу, има преко људи који ће то да вреднују.
Obavezno :pob:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428130#p428130:1pevotdj je napisao(la):
johnny_s » 15 Јан 2017 12:47 pm[/url]":1pevotdj]
ideja opere u Oslu je da liči na ledeni breg, pa odatle beli kamen i nepravilni oblici,
Зато је та опера (њен кров), идеална кад падне снег, за зимске спортове - скијање, санкање,... :wink:
Значи, може да има двоструку намену :D
 
Filharmonija i opera su pluskvamperfekt, i to čak ne ni naš, ali je neki sa lošim dioptrijama izgleda vide kao budućnost. Ne znaju gde da najbolje bace pare? Našli su najbolji bunar.
 
Treba svakako ali ovaj grad nema ni sredjen svoj muzej
Trebalo bi da se postave neki prijoriteti
 
Izgleda da sam ja ovde jedini koji ne sluša filharmoniju i ne ide na opere :D Ako sam ja usamljen slučaj onda naravno da treba da se gradi. Samo da podsetim, osim značajnih troškova izgradnje, još značajnije je kasnije pokrivanje troškove održavanja (kolale su priče da Arena mora biti skoro stalno uopslena samo da bi pokrivala svoje troškove).
Meni lično je ta vrsta muzike bliska kolko i afrička i kineska, nije mi u genima. Za mene nema ni tradicionalnu vrednost jer niti je izvorno nastala niti je ikada ozbiljnije prihvaćena od našeg naroda. Sem dečje radosti za novi poklon u gradu, ne vidim ni jedan drugi razlog za ovaj projekat. Zar nemamo sasvim dovoljno prostora za muzičke događaje: Arena, Sava centar, hale Pionir i Pinki, Kolarac, Narodno pozorište, čak i stadione... Mislim koliko je sve to iskorišćeno i da li nam zaista treba još?
I kad smo već kod ove teme, da pohvalim Radio Beograd 2 koji zaista ima dosta emisija o kulturi, umetnosti, arhitekturi, klasičnoj muzici, radio drame, intervjua sa raznim umetnicima, piscima...
 
Pa nisi bas upucen u to da koncerti filharmonije ne mogu da se odrzavaju u Areni i slicnim dvoranama vec je potrebna vrhunska akustika koja je prakticno jedino dostupna u Kolarcu. Inace koliko znam Kolarac je prakticno uvek maksimalno popunjen kada nastupa Filharmonija.
 
"Hvala sto ne dolazite! "
Jel to bese bio slogan muzicara filharmonije u izvedenom performansu u ulici Strahinjica Bana?
 
earthmoving ne blamiraj se. iako ne slusas, komentar da filharmonija moze da nastupa na stadionu je najbolja izjava u 2017. do sad. licno sam isao do kolarca da kupim karte i rekli su mi da ih nema vec 6 meseci, pisao sam o tome u temi o operi na uscu. i ne govorim ovo da bih se pohvalio kako sam posh, samo da ilustrujem koliki je haos sa nedostatkom kapaciteta, iz prve ruke. kolarac ima kapacitet od oko 900 mesta, a beograd je (vise)milionski grad. zato je kic uvek u prednosti, ceca ne zahteva nikakve uslove koje bina na uscu (na otvorenom, po kisi) ne pruza. hleba i igara
 
Evo upravo na gorepomenutom Radiju Beograd 2 malopre uz ovu vest, iz istih razloga kao I ja se dotakose Kolarca I rekose da grca u finansijskim problemima, da im svaki mesec da bi pokrili troskove treba 1,5 miliona dinara (kolko je to ulaznica?), da su zaposleni na minimalcu... Pa nek im prvo Kolarac bude bar u plusu pa nek prave novu zgradu.
Bio sam precizan - naveo sam neke od prostora za "muzicke dogadjaje".
A ono za Strahinjica Bana je bilo pateticno - tipa mi smo kulturni, a vi ste nekulturni, zato sto se njima tako cini :) Meni se cini drugacije. Da ih podsetim da su muzika, crtanje, sport...nastali nekada davno za zabavu ljudi, a kakva je danas zabava opera ili filharmonija? Forma koja je izgubila samu svoju sustinu. Verujem da je bila vrhunska zabava pre koju stotinu godina ali vreme je pregazilo, danas ljudi vole neke druge zabave. A ovi sto gube imaju prava po Strahinjica Bana da se ljute.
Volim da volim ono sto deca vole, ono sto je puno zivota, a ne ovu predsmrtnu muziku
 
Da zanemarimo sad ukuse, treba naglasiti par stvari, a bilo bi lepo da dopuni neko ko ima preciznije podatke. Dakle, Kolarac i Filharmonija su dve stvari, nezavisne institucije. Kolarac je zadužbina koja izdaje svoj prostor, a u dugovima su jer su nesposobni što za upravljanje, što za povraćaj celokupne zadužbine. Ne znam koliki procenat dobijaju od Filharmonije.
Filharmonija NEMA pravu salu, već samo malu koja se koristi za dečije koncerte. Inače nalazi se pored Kinoteke, produži se pravo pored bočnog ulaza u istu. Svi koncerti u sezoni su obično rasprodati još u kompletima, pa onaj ko nije pretplaćen ne može ni da dođe do karte. Dakle, čak je i finansijski opravdano pravljenje nove zgrade, većeg kapaciteta. Da, kampanja "hvala što ne dolazite", iako zanimljiva, bila je potpuno bespotrebna, i tad su koncerti bili rasprodati.
Što se tiče drugih prostora, Arena ima katastrofalnu akustiku, stadioni takođe, jedino je Sava centar projektovan tako da bi mogao da zadovolji potrebe, ali uz uslov da se osposobi pokretanje zidova. Osim toga, namena mu je kongresna, pa ako ćemo razvijati kongresni turizam, ne bi trebalo da ga okupiramo drugim sadržajima.
 
Neke stvari se ne izdržavaju samo od ulaznica i reklama. Valjda je interes države (grada) da ima kulturne manifestacije, a ne samo Farmu i Zvezde Granda koji mogu sami sebe da isplate jer većina ljudi to gleda.
 
Earthmoving, Kolarac se na zalost ne subvencionise iz budzeta grada/drzave, za razliku od gomile sportsko-mafijaskih klubova, a farmu i ostale jeftine zabave verovatno finasiras i sam ti dok se zabavljas ispred TV-a
 
A Kolarac se ne subvencioniše zato što je zadužbina. Verujem da bi dobar menadžer mogao da izvuče Kolarac iz teške materijalne situacije, ali mora da se zna da kultura uglavnom uspeva samo ako ima dobrog sponzora.
 
Preziru primitivnu vecinu sem ako od njihovih para u gradskom budzetu ne treba sebi da izgrade zgradu ;)
"Hvala sto nas ne slusate"
 
Fičuka mi se za filharmoniju. Ionako će proces propadanja početi prekosutra od otvaranja.
Operu nam dajte !
Evo, već sedam godina nema nove postavke ni jedne Buffo opere, a kamo li Seriose !
Pa zar da za Muke po Mateju treba da putujem u Beč ? Pa , jel' moram Madlen Zepter da molim da isfinansira još neko izvođenje Cossi fan Tutte ?
Beograd, a i Srbija trepti dok ne dobije novu operu.
Filharmonija je samo prelazno rešenje.
A gde je balet ? Krcka Oraščića nisam gledao eonima !
Sad, kad ima para, dajte malo tih betonjerki zgrada , da ih deca iškrabaju po fasadi nekim veselim sprejevima ... i to... to nam dajte !
U pravu je Earthmoving . Ako se skupilo nešto para, dajte ih Kolarcu. Ta ustanova radi na silu, ali , ipak radi .
 
Još samo fali argument - bolje dajte pare za bolnice nego za Filharmoniju.

Pare se mogu naći za sve te stvari i jedna stvar ne isključuje drugu. Na vlasti su sebični lopovi i to je problem zašto nemamo sve te stvari.
 
Neki od komentara odišu onim "da komšiji crkne krava". Umesto da se zajedno borimo za sve, svako gleda svoje i to po mogućstvu na štetu drugoga. :notok:
Nego, Kolarcu ne davati pare, imaju prostor u centru grada, neka osmisle programe i aktivnosti, izdaju prostor i nauče kako se radi van udobnog državnog posla. Uprkos tome što smo manjina ima i nas koji rado posećujemo ono malo kulturnih događaja koji vrede i Kolarcu bi se isplatilo tako nešto. Ako ne mogu da ustanu iz fotelja i urade nešto, neka propadnu.
Što se opere i baleta tiče, mislim da su istog prioriteta kao filharmonija jer su u gotovo istoj situaciji (neodgovarajući prostor, velika posećenost). Opera (i balet?) bi mogli da se izvedu u sklopu sređivanja Trga republike jer su pri poslednjem renoviranju Narodnog pozorišta napravljeni kapaciteti za operu i balet (kostimi, delovi scenografije...) u starom delu i ostavljena je mogućnost tople veze sa zgradom koja bi trebalo da se izgradi na mestu staklenca. Pošto imamo ideju kako će trg izgledati, trebalo bi pogurati da se raspiše i konkurs za Operu.
 
Kada se za direktore državnih firmi budu postavljali profesionalni menadžeri videli biste kako se može stvoriti profit. Šta može glumac, lekar, dirigent da zna o profesionalnom upravljanju?
 
Dnevnik zabluda,Iza fasada dva konkursa
Piše Slobodan Maldini
http://crystalshipghosts.blogspot.rs/20 ... ernje.html (ceo tekst)


Dok se stručna javnost iznenađuje zbog plagijatorstva koje karakteriše prvonagrađen rad na konkursu za urbanističko-arhitektonsko rešenje dela Bloka 13 i projekat zgrade Beogradske filharmonije, retko ko se fokusira na još ozbiljniji problem koji sadrži prvonagrađeno rešenje. Radi se o prostoru parka neposredno pored palate "Srbija", na kom su prvonagrađeni autori predložili izgradnju čak četiri dvadesetospratne kule (na slici)! I dok je konkursni žiri podizao kriterijume za usklađivanje zgrade filharmonije sa palatom "Srbija", dozvolio je da u parku ovog nacionalnog simbola i zaštićenog kulturnog dobra budu postavljeni monstruozni, bezlični, kvadratni stakleni soliteri. Ovakvom neverovatnom gradnjom u dvorištu spomenika kulture ruše se svi vrednosni elementi ove najreprezentativnije beogradske lokacije i dobija još jedno katastrofalno urbanističko rešenje koje se može porediti samo sa poznatim Beogradom na vodi. Međutim, tu priči nije kraj.

Isti koncept izgradnje četiri socrealistički brutalna dvadesetospratna solitera sadržan je i u drugonagrađenom radu Branislava Redžića i tima ARCVS. Trećenagrađeni rad je u prostor pored palate "Srbija" postavio višespratnu lamelu dugačku neverovatnih 370m meanderom povezanu za soliter koji dimenzijama nadvišuje i poslovnu kulu "Ušće"! Toliko o očuvanju prostora novobeogradskog Bloka 13, zaštićenog kulturnog dobra.
 
Nekad zna da ubode koliko je sad omasio glupom pricom o plagijatorstvu uz zdusnu podrsku novosti
 
Штета што степенасте зграде попут блокова 61-64 нису изграђене негде у близини СИВа, једино су ми оне некако прикладне. А ова четири солитера су ми ипак некако мање неугледни у односу на "црвенкапу".
 
Малдини наставља да се бламира за све паре. То је када српског архитекту пукне сујета у мозак па иде дотле да пљује сам по својој личности.
 
Vrh