Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

Najbolje bi bilo da se BNV gradi u bloku 18 a ovo pobjednicko rjesenje bloka 18 u savskom amfiteatru, zar ne :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407740#p407740:2ouwrbsn je napisao(la):
Drakche » Tue Sep 27, 2016 7:25 am[/url]":2ouwrbsn]
...
Nije to samo zbog iskoriscavanja zemljista, mislim da je vreme do sada pokazalo da ljudi prosto preferiraju da zive u takvim klasicnim naseljima, gde je ulica - ulica, blize jedni drugima, pa makar sve bilo bez velikih zelenih povrsina.
...

A ja pak ne razmem, zašto neko kome se ne sviđaju otvoreni blokovi sa dosta slobodnog prostora ponovo pretpostavlja da je drugoj strani (kojoj se sviđaju) to prosto posledica sentimentalne vezanosti?

Da li su slobodne površine na kojima mogu da se igraju deca, gde smete da ih pustite a da ne budu ograđeni ogradom nešto što je sentimentalno korisno ili praktično korisno?

Da li je udaljenost od 100m do prvog komšijskog prostora sentimentalno korisna ili je bolje biti 25m udaljen od prve zgrade pored? Da li je mogućnost da sednete na klupu u blokovskom parku koji vam je pod prozorom sentimentalna ili morate da šipčite pola Vračara (zmeni bilo čime) do nekog uređenog parka?

Kako se pokazalo da ljudi prosto preferiraju da žive u klasičnim naseljima, kada nemamo priliku da vidimo ijedan moderni novi otvoreni blok?

Činjenica da je veliki deo zgrada nekvalitetno građen upravo govori o tome koliko je koncept dobar i poželjan, kada su ljudi spremni da gravitiraju ka tim blokovima i pored činjenice da je u 90% slučajeva zgrada sa problemima sa liftom, fasadom, stepeništem. Zamislite kako bi gravitirali da se radi o urednim objektima, kojima bi isto grad pokrio 50% ili više cene renoviranja fasade, zamene stolarije itd?

Kako neko reče, video sam soc blokove drugde, NBG ni u čemu ne liči na te soc blokove i arhitektura ovakva kakva jeste je 100g ispred istih.

Evo ja lično se vrlo predomišljam da li da kupim stan u novogradnji pošto znam par investitora pa mogu da izaberem dobru zgradu ili da se vratim u savske blokove i sve mi se čini da će savski blokovi prevagnuti. Zašto, pa zato što bih mogao da pustim dete napolje i da ne podleti pod autobus pred ulazom u zgradu, prošetam i udahnem vazduh, itd. Sada živim u centru Zemuna i vidim sve nedostatke života u gusto nasljenim četvrtima bez slobodnog prostora. Vidim i neke prednosti, ali sasvim druge u odnosu na koristi života u "širem" naselju, prednosti prevashodno za samce, mlade parove, ljude koji žele da budu "u akciji" čim izađu. Jednostavno sve ima prednosti i mane, a stari blokovi ih imaju dosta i to baš za to za šta su predviđeni - porodično stanovanje. Zašto je to teško razumeti?

Da neko ne shvati pogrešno, što se tiče bloka 18, ja zaista mislim da je dato rešenje totalno pogrešno, bez vizije, mogao ga je nacrtati verovatno svaki student, ali smatram da obzirom na poziciju isti zaslužuje višu gustinu, više zgrade, nikako rešenja iz starih novobeogradskih blokova.

BG ima toliko "slobodnih" prostora u centralim gradskim delovim (i savski i dunavski deo obala), da je suludo insistirati na totalnoj promeni urbanizma celog NBG zato što je eto sada to postao deo užeg urbanog jezgra Beograda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=246941#p246941:3saren8k je napisao(la):
2012 » 18 Sep 2013, 09:27[/url]":3saren8k]Reinkarnacija NBG sa Bečkim šarmom..
1urklo.jpg
aspern16rky6.jpg
45354993-3l6sca.jpg
d13e
d12-aspbtw-ebg-hof-web.jpg
bpld6-suedansicht-oevw-aspern-wbi-120321-web.jpg
bpld2-nordvringstr-oevw-aspern-wbi-2012-03-05-web.jpg
j8-neuland-aspernwbi-web.jpg
hoerbiger-aspern-entwurfquerkraftarchitekten_1024_1024_scale_fff_90.jpg
tovatt-aspern-autumn-in-vienna-copyrightandcredits-www-mir-n.jpg
zinterl-schule-wien-cam-02-small.jpg
BildDB2.asp
d4-gruenemitte-web.jpg
j2-volksbau-aspernwbi-seeblickvtreppe-web.jpg
Luftbildprofis_Aspern-IQ_20120928-1030222.jpg
tovatt-aspern-autumn-in-vienna-copyrightandcredits-www-mir-n.jpg
d5a-urbanbau-aspernwbi-vsuedwesten-web.jpg
d13e-aspbaugr-seestern-hof-web-4.jpg
aspern-seestadt-1zdyee.jpg
aspern3a4jsg.jpg
j9-neuland-aspernwbi-ringstr-web.jpg
bplj7-aphrodite-aspernwbi-web.jpg
d11-eisenhof-aspernwbi-web.jpg



ozgleda da nije baš tačno ovo što spaciotecte priča da se više ne planiraju blokovi kao na NBGD.


E sad zamislite stare blokove na nbgd samo u boljoj izvedbi.....
 
Милисаве, ово (Зештат Асперн) није исто што и Нови Београд. Јасно је да улице имају класичну (историјску) форму, да их чине зграде дуж уличног фронта са локалима у приземљу. Ово, донекле, има додирних тачака са Бежанијском косом (2. и 3. МЗ), као и са новијим интервенцијама на НБ (рецимо, са прављењем уличног фронта дуж Јурија Гагарина), али са "старим" Новим Београдом баш и нема много, осим обиља зеленила.

(Да не буде забуне, мени НБ одговара овакав какав је.)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407641#p407641:31kdvvw0 je napisao(la):
spatiotecte » 26 Sep 2016 15:50[/url]":31kdvvw0]Novi Beograd je proizvod Atinske povelje, ne razumem kako ti to nije jasno?
Takodje ne razumem tvoju tvrdnju da se u svetu u 2016oj godini i dalje grade naselja poput Novog Beograda...


blok_1_Novi_Beograd_zpsybhw1duo.jpg


Blok 1 - Novi Beograd


Izvini što nisam mogao ranije da odgovorim, ali evo valjda nije kasno.
Vidim sada na koje konterno blokove misliš tačnije samo dva bloka. Blok 1 i blok 2 koji su zarasli u šumu i sa nedovoljno komercijalnih sadržaja, a na tako dobroj lokaciji. @Astrodule me je sa ovim prikazom ta dva bloka podsetio.

Konkretno Novi Beograd ima taj blok 1 koji je izgrađen u tom naletu totalno "nekomercijalnog bloka" osim jedne stvari po kojoj je poznat i kao deo grada Beograda, a to je tržni centar "Fontana". Tržni centar ima i bioskop, fontanu i nalazi se na uglu dve saobraćajnice. Dakle sve parameter koji su neophodni za dobru investiciju u trgovini. Međutim ceo blok 1 ima još tri ugla koja nisu adekvatno komercijalno iskorišćena, a trebala su biti. Takođe lokacija koju sam označio sa brojem 2, označena zelenom bojom trebala je biti popunjena sličnim ili većim arhitektonskim poslovno trgovačkim zdanjem kao na suprotnom uglu (lokacija broj 1) "Fontana". Čini mi se da je to i bilo predviđeno autorskim rešenjme ovog bloka 1, ali su je ilegalni komercijalni objekti popunili i činjenica da važna saobraćajnica pod sadašnjim nazivom Bulevar dr Zorana Đinđića tada nije bila izgrađena u celosti kao i okolni građevinski prostor ka bloku 31 i 32.

Dok uglovi bloka 1 sa kulama označeni crvenom bojom su ipak pod upitom za njihov opstanak na tako dobrim lokacijama za koje smatram da pre svega moraju biti namenjen trgovini ili kancelarijskim objektima sa lokalima u prizemlju, ali nikao stambenim. Takođe kada se pogleda malo šire vidi se da su prekoputa tih solitera javni ili komercijalni objekti. Možda su autori hteli da naprave protivtežu relaksirajući te uglove od komercijalnih i javnih objekata izgradnjom ta dva stambena solitera!? Kao što sam već napisao s obzirom na atraktivnost lokacije i ta dva ugla označena crvenom bojom su potencijalne lokacije za kancelarijske ili trgovačke objekte, ali nikako stambene i sl.

Zbog toga sam te pitao što ceo Novi Beograd kritikuješ, kada je on u nastavku gradnje posle ovog bloka 1 i bloka 2 građen u stilu zatvorenih blokova koje ti podržavaš sa komercijalnim sadržajem u prizemlju stambenih zgrada i javnim objektima na uglovima tipa manji tržni centar sa MZ i slično.


blok30_zpsn3rzfyag.jpg


Nedaleko od bloka 1 je ovaj blok 30 oko 1979 god. koji je očigledno zatvoreni blok sa komercijalnim sadržajem kod solitera u prizemlju i na suprotnom uglu sa tržnim centrum i MZ. Takođe dugačke zgrade su sa poslovnim prostorom u prizemlju.





blok_333738_Novi_Beograd_zpsweq6akcy.jpg


Takođe blokovi 33,37 i 38 u blizini bloka 1 koji su nastavak gradnje Novog Beograda su već tada odmah osmišljeni kao zatvoreni blok sa počecima komercijalnog sadržaja u prizemlju stambenih zgrada, a blok 38 na uglu sa ulicom Narodnih heroja ima komercijalni objekat.





blok21_zpsoks4jj6b.jpg


Blok 21 izgrađen oko 1965 god. prvi koji je izgrađen u ovom delu Novog Beograda. Izgradnjom njega i njegovim urbanizmom je odmah napušteno to komercijalno pogrešno pozicioniranje zgrada u bloku 1 i 2. Tako da mi u stvari imamo čisto "Atinskopoveljske" principe samo u bloku 1 i bloku 2 na Novom Beogradu.




blok28_zpswb75onpb.jpg


Blok 28 zatvoren blok.




blok29_zpsnozlj8o1.jpg


Stari deo blok 29 označen zelenom bojom koji koji je takođe zatvoren. Jedino što nema lokale u prizemlju stambenih zgrada, pa to može biti tema rasprave, ali ima tržni centar na uglu.





blok23_zpsqtpurci1.jpg


Blok 23, izgrađen oko 1976 god. sa 2300 stanova koji je urađen u komercijalnom stilu zatvoren sa lokalima u prizemlju dugačkih stambenih zgrada. On je odmah izgrađen u celosti sa školom i predškolskim objektima kao i tržnim centrom pa je dugo godina bio jedina društvena i trgovačka sredina i ako je pretežno stambeni blok za okolne stambene blokove 22,19A i 24. Danas se sa izgradnjom blokova 43 I 42 u blizini pozicionira na tržištu kao stambeni blok sa školom i dva predškolska objekta i bezbrižan boravak dece u naselju.
 
Mair, mislim da nemamo isto shvatanje zatvorenog bloka.
Zapravo ovo sto si naveo kao primere na ovim slikama iznad nisu zatvoreni blokovi vec otvoreni. Oni mozda jesu gusci kao sto si rekao ali i dalje vaze za otvorene blokove.

U strucnom pogledu reci "zatvoreni blok" mozemo da razmatramo kroz ovu definiciju:
Da bi blok bio zatvorenog tipa iliti istorijski tradicionalni blok, on mora da bude oivicen ulicama i da stvara kontinualni ulicni front na svim s ulicama koje ga formiraju. Moze da bude sacinjen od vise parcela ili vise zgrada iliod jedne jedine zgrade koja bi pratila ulice bloka.

Zatvoreni blokovi su "na primer" blokovi u centru grada ili ovi blokovi pobednickog resenja konkursa za blok 18
 
Mair, na mestu ti je zapažanje da su samo blokovi 1 i 2 čisti otvoreni blokovi strogo po Atinskoj povelji, ali mislim da ti nije na mestu da sve dvocifrene blokove nazivaš zatvorenim. Zapravo su to otvoreni blokovi, s tim što ih zatvorenim blokovima približava to što su dominantne lamele snažno orijentisane prema uličnom frontu. Naravno da se još uvek ubrajaju u otvorene blokove zato što su po pravilu objekti povučeni u odnosu na ulični front i nikad ne stoje u neprekidnom nizu po celoj dužini bloka.
 
Ulica_Milutina_Milankovica_jul_2016_zpsenfscfwr.jpg


Vidite. Taj ulični front koji želite da imate u tako bliskom odnosu glavne saobraćajnice se isto postiže i na Novom Beogradu, ali prema potrebi okolne zgrade. Ako je stambena zgrada kao ova odakle sam fotografisao ovo mesto, onda je poželjno da bude udaljena od tih saobraćajnica. Zbog zagađenja svih vrsta koje je Atinska povelja ukazala i htela novim pravilima da poboljša život u stambenim zgradama i u novim gradovima svuda u svetu. Smanjenje buke i zagađenja od izduvnih gasova sa glavne ulice. Isto tako ulice su provetrene jer su zgrade udaljene od glavne ulice. Luksuzno jeste, ali je zdravije. Ovaj primer ima svugde u Beogradu. Ima na Vidikovcu, Cerak Vinogradi, Bežanijskoj kosi (ulica Marka Čelebonovića i okolina.), Medaković 3, Mirijevo 2, Čukarička padina, naselje Nova Galenika u opštini Zemun itd.

O čemu se zapravo radi u ovom primeru? Ako bi se iz glavne saobraćajnice ulazilo u garažu to bi usporavalo saobraćaj i ugrožavalo bezbednost na glavnoj saobraćajnici u ovom slučaju ulica Milutina Milankovića. To je jedan razlog. Drugi razlog je što je ovo stambena zgrada sa 630 stanova i neka svako ima po jedan automobil treba ti 630 parking mesta, a toliki broj vozila ne može da stane ako bi zgrada sa koje je fotografisano bila direktno na saobraćajnici. Konkretno garaža ove stambene zgrade ima oko 300 parking mesta i plus parking napolju na ovoj unutrašnjoj parking saobraćajnici naselja za još oko 150 mesta. Naravno u ovoj zgradi od 630 stanova nemaju svi automobile. Ali kako god, direktan ulazak automobilom u zgradu kada ne bi bilo ovog parkinga i kružne lokalne parking saobraćajnice bi ugrozio saobraćaj na glavnoj ulici i život u takvoj stambenoj zgradi koja je tako blizu glavne saobraćajnice. Podsetiću da je ulica Milutan Milankovića projektovana kao jedna od glavnih saobraćajnih arterija na Novom Beogradu.

Takođe na ovoj fotografiji se vide novi objekti u izgradnji ili već izgrađeni sa svojim podzemnim garažama i parkingom oko njih (neparna strana ulice Milutina Milankovića). Te zgrade su bliže trotoaru jer su to poslovne zgrade sa lokalima u prizemlju i na taj način će lokal biti bliži slučajnom pešaku sa trotoara i ujedno uočljiv iz automobila u prolazu. To je ono što @spatiotecte želi kada kaže "tradicionalno". Međutim za poslovne zgrade je to poželjno kao i za trgovačke objekte kao što su ovi, ali za stambene je odlično samo kada je udaljeno od glavne saobraćajnice kao što se vidi na ovoj fotografiji. Inače ovo je pogled sa moje terase.
 
Ovo je novi render. Ima već dva meseca da su postavili, a u daljini se preko reke Save vidi blok 18, Novi Beograd (neki ga nazivaju naselje "Staro sajmište").

BW_Residences_zpseekqz5ue.jpg


BW Residences
 
Realno, ko i kako može da raseli taj blok 18 i pretvori ga u nešto urbano?
Zar broj objekata na gornjoj slici ne premašuje broj svih objekata i stambenih jedinica koji leže po uličnim frontovima beogradskih ulica koje već imaju izrađene PDR-ove za proširenje na 2+2 trake? Pa još kad dodamo sve stambene jedinice koje leže na trasi UMP-a, ne znam da li bismo dostigli broj objekata koji postoje u bloku 18.
 
Elaborat navodi stanje u bloku 18 po popisu iz 2011: 664 stana, 1836 ljudi, 34 hiljade stambenih i 14 hiljada poslovnih kvadrata (ne računajući Zemunski put sa parking servisom i drugim javnim preduzećima!)
Od svega toga je katastarski legalno jedno 50%, što je za naše uslove vrlo, vrlo visok procenat! Pošto eksproprijacija svega toga?
 
Prvo se izracunaju troskovi raseljavanja, pa se onda raspise medjunarodni konkurs sa zadatim parametrima isplativosti

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Kakve sad ovo ima veze sa pobednickim resenjem konkursa za blok 18?
 
Колико се ја сећам расписа конкурса, један од задатака је био да се блок тако осмисли да га је економски могуће урбанизовати. Овај усвојени план не даје могућност да се ради фазно, већ мора да се експроприше цео блок 18, што је немогуће па сам план ничему ни не служи јер се неће остварити.
 
To sam hteo da kažem. Ovde po ovom planu je jedino moguće da se odmah sve sruši odmah sve izgradi i da posao dobije jedna firma da bi to bilo isplativo. Tipa eagle hils NBG. U suprotnom ako neko dobije plac sa 5 raseljavanja a neko plac sa 55 raseljavanja a spratnost je u frontalnom delu koliko vidimo na renderu jednaka, to znači da je ovaj drugi u gubitku a prvi na dobitku.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
To je ona stvar koja me nervira u Beogradu, svaki put kad se razpise konkurs, ili ne bude nista od toga ili u retkim slucajevima bude nesto ali potpuno drugacije. Cemu konkursi onda?
 
Како сам ја чуо, приликом сређивања меморијалног комплекса на Старом сајмишту биће примењена експропријација по моделу БнВ (лекс специјалис). Сад, то се не односи на ово насеље, али, можда би некако могли да прогурају те две ствари у пакету.
 
Pa za sajmiste je zakon u prirpemi gdje ce se rijesiti svi imovinsko pravni odnosi
 
Dragi sugradjani,

evo i ja da se ukljucim i uzmem ucesce na forumu, s obzirom da zivim u bloku 18....
 
Vrh