Šta je novo?

Pešačke zone

Malo preuveličavaš.

Nisu ovde SVi protiv ljudi iz centra, šta više, u pitanju je manjina.

Neće se kilometrima pešačiti do gradskog prevoza, već ne više od 200-300m.

Što se tiče kafića, uličnih svirača, prosjaka, hostela, sve je to NORMALNO u svim gradovima Evrope. Što se tiče prosjaka, tu smo još i dobri.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439398#p439398:8749gla2 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 12 Mar 2017 05:29 pm[/url]":8749gla2]
Eto gospodo tako vam izgleda taj ekstra život u toj ekstra zoni. Znači ja ovoj državi plaćam svake godine poreze i namete kao da živim na Beverli Hilsu. A zauzvrat dobijam iste, ako ne i gore uslove života, nego neko ko živi u Bloku 19. Jer taj bar ima mir u kući a plaća manje.

Bender Rodriguez, verujem da ovaj tvoj traktat o lošoj komunalnoj usluzi za sve pare koje plaćamo, može u velikom procentu da potpiše svako od nas. Ne mogu da zamislim kako bi meni bilo da živim u istom ulazu u kome je hostel, mislim da bi me to dotuklo.

Interesuje me samo jedna stvar: pored svega lošeg što si detaljno opisao, da li postoje i neke dobre strane života u strogom centru grada? Šta je to što tebe uopšte drži da ostaneš tu gde jesi? Nije valjda nemogućnost prodaje stana među glavnim faktorima?
 
Сви се ти проблеми могу решити добрим пројектовањем. Безбедност мора да нам буде на првом месту, те прописи морају да задовоље слободан пролазак ватрогасних возила и санитетских возила до сваке течке у пешачкој зони. Стубићи, жардињере, баште кафића и остале препреке просто морају да се прилагоде томе и тачка. Што се тиче просјака, уличних уметника, продаваца и осталог, ту исто треба да постоји ред, а за тај ред би требала да буде задужена комунална полиција. Проблем значи није у идеји о пешачкој зони, већ у томе што надлежни - инспекције, комунална полиција и остали, не обављају свој посао како треба. Сличних појава има и у другим деловима града где и нема пешачких зона. Значи генератори тих појава јесу токови кретања великог броја пешака. Што се тиче паркинг места, ту исто треба да постоји плански приступ, само што ће то решење изгледа доста да кошта.
 
Nije normalno. Normalno je da se emituje muzika u klubovima, ali u većini tih gradova Evrope ta muzika se utišava kad kucne određeni sat ili se nastavlja ako i samo ako klub ima sve potrebne dozvole. Isto važi i za ostalo.

Ja neću ni na momenat da sugerišem da život u centru treba da bude raj na zemlji sa nula obaveza i nula briga. Ali sam alergičan na bljuvotine koje se svode na ''pa živiš u centru, šta se čudiš''. Pa čekaj ja živim u centru, ali zato i plaćam dodatne harače. Znači ako ja platim porez na ekstra zonu onda je valjda logično da inspekcija uradi svoj posao kad je angažujem. A ne da ja plaćam više nego drugi, a da dobijam jedno veliko ništa. O tome ja ovde pričam. Znači slobodno nek se kritikuju ljudi koji žive u centru, ne izmiruju svoje obaveze, a žale se na uslove. Ali neće meni niko da soli pamet što tražim miran san i normalan život dokle god plaćam svaki dinar koji mi dođe na naplatu.

Bender Rodriguez, verujem da ovaj tvoj traktat o lošoj komunalnoj usluzi za sve pare koje plaćamo, može u velikom procentu da potpiše svako od nas. Ne mogu da zamislim kako bi meni bilo da živim u istom ulazu u kome je hostel, mislim da bi me to dotuklo.

Interesuje me samo jedna stvar: pored svega lošeg što si detaljno opisao, da li postoje i neke dobre strane života u strogom centru grada? Šta je to što tebe uopšte drži da ostaneš tu gde jesi? Nije valjda nemogućnost prodaje stana među glavnim faktorima?

Naravno. Samo što ti plaćaš jednu cenu, a ja plaćam pet puta više. Obojica dobijamo nulu ili neku mizeriju od usluge. Ali ja em plaćam pet puta više, em još slušam kako po meni seru ljudi zato što se usuđujem da živim u zgradi u kojoj sam od rođenja. I za koju sam sam svojim rukama učinio više nego npr jedno GS za sve ove godine.

Što se tiče tvog pitanja, moj kraj je nekad bio divno mesto. I prednost mu je to što je blizu Kalemegdana i što je u centru pa je sve blizu. Čak i kad si pešak kao ja. Ali danas, to su jedine preostale prednosti svega toga. Sve ostalo je odavno otišlo niz vodu. Najviše u poslednjih 10ak godina. O selidbi razmišljam, ali samo ako nema alternative. Ne zato što sam snob iz centra koji je navikao da se kupa u zlatu i ne može da podnese da nije unutar kruga dvojke... nego zato što to nije nešto što se tiče samo mene i što se radi preko noći. Lako je prodati. Očuvati je druga priča. Dok ima nade, pokušavaću da se izborim za svoja prava i da sačuvam ovu zgradu.


P.S. Znam da i stanica Hitne pomoći koja se nalazi preko puta škole Kralj Petar muku muči sa tim pešačkim zonama jer svaki put mora da obilazi okolo naokolo da bi došla do Studentskog trga ili recimo Dušanove. Isto je i sa svim drugim javnim službama, od Zelenila, preko Čistoće pa sve do policije, koje redovno viđam kako u suprotnom smeru ulaze u jednosmerni deo Uzun Mirkove da ne bi morali da idu do Dušanove, pa do Francuske, pa uz Francusku do Trga. A kada se zatvori i potez od Trga do Kalemegdana, to će tek biti super.
 
Ovo za hitnu pomoć se lako reši uz bolju organizaciju (postoji Dom zdravlja sa "druge strane" Kneza, koji bi mogao da preuzme deo posla)

Ja bih rekao da je najveći problem života u centru isti kao i svima nama, a to je nefunkcionisanje gradskih službi, komunalaca. Naravno da vas to više boli jer imate veće namete, ali (ponavljam kao papagaj), to je cena života u centru Beograda.
 
Slažem se. Ali da se malo oladi sa poimanjem toga šta je normalna cena života u centru, a šta bezobrazluk. Da li ja zahtevam 0 decibela? Ne. Da li ja zahtevam drvored i mermerne ploče ispred ulaza? Ne. Da li zahtevam obezbeđeno parking mesto sa sve nadstrešnicom za moj Ferari? (zezam se malo :mrgreen: ) Naravno da ne.
Kažem, ja bih čak i prešao preko većine ovih stvari. Mogu da istrpim 4,5,6 problema. Ali kad trpiš 10 muka a plaćaš ko Beverli Hils, i još te neko napada i pljuje, to je onda previše.
 
Kao што рекох, приступ службама у пешачку зону се мора обезбедити, макар то коштало 5-10 рампи и њихових чувара и сигурно по цену смањивања броја столова и столица кафића за 3/4. Безбедност мора да буде императив. Проблем центра је пре свега што нема уличну мрежу да прими све аутомобиле. Сећам се кад год смо ишли у центар колима, лутали смо по Дорћолу једно 20 минута, а онда бих се ја сетио паркинга на Калемегдану и одатле лагано пешке до Кнез Михајлове.

То да су надлежне службе троме и мало чине, а да су харачи велики верујем и то је општи проблем у друштву. Зграде које су неодржаване по 3-4 деценије и оптпадају им фасаде се сматрају за виле на Дедињу. А сви знамо да је за ловаторе много актуелнија новоградња на Врачару.
 
@Bender Nemoj da stekneš utisak da su svi protiv vas. Veruj mi da velika većina saoseća sa svim tvojim problemima, a ova manjina što te napada ne treba da te brine.
 
OK Bender, znači ti se za sada miriš sa višestruko većim porezima itd. jednostavno zato što voliš svoj kraj, blizinu svega nadohvat ruke i vodiš uglavnom pešački način života.
I ako sam dobro razumeo, najveći negativan uticaj pešačke zone vidiš u "proleterizaciji" celog kraja, kroz hostele, svirače, prosjake, birtije. Jednom rečju, nekada si imao utisak da živiš u (uslovno rečeno) stambenoj četvrti, a danas imaš utisak da živiš nasred čaršije.
I da je infrastruktura centra očajna uprkos tome što se ta trulež popločava lepim pločama.

Pošto kažeš da je raspad počeo jako da se oseća poslednjih desetak godina, pitam se da li je suštinski razlog u samoj pešačkoj zoni, ili pak u tome što su elitna trgovina i bioskopi izmešteni iz centra u šoping molove. Možda je to bio onaj tas na vagi koji je učinio da u strukturi strogog centra poraste udeo "polusveta".
Šta misliš, da li će novi tržni centar u Rajićevoj malo pogurati nabolje to loše stanje koje vidiš na ulicama?
 
Bender Rodriguez

1.Toplane ako ne ispunjavaju minimalnu zakonom obaveznu temperaturu od 21 +- 1 C ti se lijepo odjavis sa istog ili da ti umanje cjenu grijanja ili da predjes na naplatu popotrosnji ili pak na neki drugi vid grejanja
2.GS promjenis firmu koja odrzava zgradu nemora biti gradsko stambeno ima ih toliko u bg koji ciste i zimi zgrade isto vazi za liftove
ako vec oces da ostanes kod istih onda mozes da ti izvrse sredjivanje zgrade fasada na 60 rata itd ugrade citac sa karticama na ulazu u zgradu ,ugrade nove sanducice pp aparate pp vertikalu itd itd .
3.Telekom ili kako ga zoves lelkom otkazes ugovor imas toliko drugih operatera danas i za sve usluge
4.Epsu mozes da trazis da zamjeni stari razvod do zgrade promjeni strujomjere i ormar u kojem se isti nalzae to je nihova obaveza cak ako ti zgrada ima vazdusni vod a radi se pjesacka zona dobices novi podzemni vod
5.Zavod za zastitu spomenik jednostvan zahtjev se podnese i nje to toliko papirologije mozda vecc ima projekat tvoje zgrade koji je radjen kad je radjen projekat pjesackih zona prije 40 godina
6.Parking servis imaces povlascenu cijenu
7.Sto se tice buke komunalan policja sto se tice nereda komunalna inspekcija gradska cistoca itd itd
8.Sto se tice grafitia imas firme koje profesjonalno uklanjaju grafite po smjernicama zavoda za zastitu spomenika neprekrecuje se to bilo kako i bilo kojom bojom
9.Sto se tice hostela vi kao stanatr mozete zabraniti rad hostelu u zgradi za to vam je pptreban skupstina stanara registrovana sa urpvnikom zgrade
koja doznosi odluku da nemoze biti hostel
10.Za vecinu radova na zgradi uredjenju iste treba vam registrovan skupstina stanara i uprvnik koga birate ili angazujete profesjonalca .

Hvala sto si sa nama podjelio svoje muke i ukljucio se na bb forum
 
Sviđa mi se direktorov pozitivan stav. Stanari mnogo toga mogu postići za svoju zgradu, ako su rešeni. Jedino ako postoje nekakvi komplikovani i nečisti odnosi, tako da vlasnik hostela na određen način kontroliše većinu u zgradi, pa da ne može biti iseljen...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439398#p439398:3gq9062l je napisao(la):
Bender Rodriguez » 12 Mar 2017 05:29 pm[/url]":3gq9062l]Pozdrav svima. Već dugo pratim ovaj forum i nisam imao neku preku potrebu da se uključim u diskusije. Ali usled najezde malicioznih bljuvotina i laži o ljudima iz centra koje svakodnevno čitam po medijima i forumima, odlučio sam da iz prve ruke opišem kako izgleda taj privilegovani život u centru (svaka sličnost sa ''white privilege'' glupostima iz Amerike je namerna).

Ja živim u jednoj starijoj zgradi u centru, u zoni koja se nedavnom odlukom naših prepoštenih vlasti i gradske uprave vodi kao ''ekstra zona''. Kao takav, ja plaćam porez na stan koji godišnje premašuje jednu solidnu srpsku platu. Pored toga, svakog meseca plaćam Infostan sa sve grejanjem (''grejanjem...'' ) koji iznosi više od pola srpske prosečne plate. Uz sve to naravno plaćam i ostale račune za struju, telefon, kablovsku i internet. I na kraju, kada budem imao kola plaćaću i mesečnu pretplatu za parking.

Dakle ja Gradu Beogradu, Državi Srbiji i svim njenim beskorisnim institucijama i preduzećima svake godine, ostavim od 350 do 400.000 dinara. Šta sad ja kao stanovnik te ''ekstra hyper ultimate zone'' dobijam zauzvrat?

- Za debele pare koje dajem Toplanama cele godine dobijam 4-5 meseci blago tople radijatore, koji zadovoljavajuće greju tek kada dođu praznici pa dobri radni ljudi iz Toplana odluče da ''časte'' (kako oni to vole to da nazovu) svoje korisnike malo jačim grejanjem čitavih 20 dana. Jer daleko je lokalna toplana, ima ''čak'' 3 km do nje, pa ne može temperatura da se održi iznad 15 stepeni. To traži izolaciju i moderne cevi, a Toplane ipak više vole tehnologije 19. veka.
- Za pare koje dajem Gradskom stambenom dobijam ''održavanje zgrade'' koje se svodi na postavljanje odvratne mrežice na unutrašnjoj fasadi, popravku lifta po sistemu ''samo da se kotrlja'' i tzv. čišćenje hodnika koje se svodi na jednomesečno brljanje jednom te istom krpom i kofom od vrha zgrade do prizemlja. To čišćenje se inače suspenduje u periodu od decembra do marta pod izgovorom da GS neće da kvasi hodnik jer je u hodniku -50 stepeni pa može da se zaledi voda i da neko padne. To je inače jedan od najoriginalnijih izgovora koje sam ikad čuo od nekog preduzeća i toliko je bezobrazan da je čak i simpatičan na neki čudan način.
- Za pare koje dajem Telekomu dobijam telefonsku i internet ADSL liniju koja je, isto kao i pre 100 godina, prikačena na paricu u zgradi pored. U tu paricu redovno upada neka voda i uništava veze i nama i njima. Naravno, ja ne smem da dovedem PTT tehničara da o mom trošku to zameni jer je to vlasništvo Lelekoma. A Lelekom, razume se, neće da interveniše po tom pitanju i zameni svoju infrastrukturu jer dokle god ta rđa i trulež ne pojedu sve do podzemnog kabla i dokle god broj pucanja veza ne premašuje 1000 dnevno, to je za njih sasvim prihvatljivo i normalno.
- Za pare koje dajem EPSu dobijam struju prepunu spajkova koji žderu elektroniku u stanu i raspadnute instalacije u zgradi i ispod nje zbog kojih moram da gasim kompjuter i televizor kad god naiđe oluja sa gromovima. Naravno, EPS ne zna ništa o tome niti je nadležan, niti misli da ikad išta uradi po tom pitanju. Dokle god je zgrada u jednom komadu, sve je savršeno.
- Od Zavoda za zaštitu spomenika dobijam vezane ruke da uradim bilo šta konstruktivno na svoju inicjativu. Jer eto ako ja hoću da o svom trošku i svojim golim rukama obnovim ulazna vrata, ja to ne smem. Jer mi za to treba nadležnost Zavoda. A da bih dobio nadležnost, ja moram da se vucaram po šalterima i kućnim savetima i da čekam mesecima dok oni to odobre. Isto je i za fasadu, za hodnik i za lift. I za grafite, koje ne smem da skinem i prekrečim bez prethodne saglasnosti Zavoda. Ne smem ništa da uradim i olakšam svima život, a sebi ulepšam dom i kraj, jer kada država Srbija treba da radi svoj posao, nema je nigde. ALi kad treba da se napije krvi poštenim smrtnicima koji pokušavaju nešto da urade, onda odmah reaguje. Jer lakše je drndati nekog što farba vrata nego juriti mafijaše u kafićima ili neregistrovane manjine po ulicama.
- Od para koje ću davati Parking Servisu dobiću mogućnost, dozvolu, da ostavim svoj auto (luksuz na četiri točka, kako se popularno opisuje na ovom forumu i u državnim glasilima kad god treba da se udari novi harač...) na njihovim improvizovanim smandrljanim parking mestima koja ne zadovoljavaju standarde i propise. I u koje mogu da uđu samo automobili kalibra Smarta i eventualno Punta. Ali pre nego što uopšte dođem do toga, ja moram da kružim pola sata kao lešinar dok ne nađem prazno mesto. A i kad ga nađem, moram da vidim kako da se uglavim u njega jer Parking Servis rado kažnjava one koji ne plate parking ali ne i one koji blokiraju druge.
- Od trista pedeset poreza koje plaćam Gradu i Državi za to što živim u ekstra zoni, ja dobijam štrokavu ulicu punu smeća, rupa, raspadnute infrastrukture i buke. Pre podne moja ulica je hub svakakvih cigana i prosjaka koji se dernjaju i prljaju sve oko sebe non stop. Kolovoz postaje improvizovani ekstra parking pun zaustavljenih kola zbog kojih druge Srbende odmah legnu na sirenu a i na gas, pa uz ekstra buku dobijem i ekstra zagađenje i prašinčinu. A uveče ulica postaje mini Bangkok kad kafići odvrnu ekstra muziku i počnu da okupljaju ekstra pijandure i vucibatine koji se deru, tuku i pišaju gde stignu. Uz sve to imam i ekstra hostel u zgradi sa gostima koji svojim koferčinama razbijaju ulazna vrata i olupavaju stepenice i originalni Schindler lift. Na spoljašnjosti zgrade imam ekstra grafite, a od nedavno i unutra. Ni prosjacima, ni kafićima, ni infantilnim žvrtljatorima, ni hostelu ja zakonski ne mogu apsolutno ništa. Jer u Srbiji porezi i računi služe da se plaćaju besposličari u Skupštinama (Gradskoj, Narodnoj, opštinskoj...) koji će da donose zakone tako da štite svaku moguću protuvu, štetočinu i kriminalca više nego poštenog čoveka koji plaća sve svoje dugove društvu. Znači ja plaćam 300 nameta da bi mi štetočine i propaliteti uništavali zdravlje, ulicu, zgradu pa i vlasništvo.

Eto gospodo tako vam izgleda taj ekstra život u toj ekstra zoni. Znači ja ovoj državi plaćam svake godine poreze i namete kao da živim na Beverli Hilsu. A zauzvrat dobijam iste, ako ne i gore uslove života, nego neko ko živi u Bloku 19. Jer taj bar ima mir u kući a plaća manje. A ja imam haos a plaćam sve petostruko. I onda još povrh svega toga, ja treba da slušam po medijima i forumima pljuvačine i laži o meni i drugim ljudima zato što se, zamisli bezobrazluka, usuđujemo da živimo u centru. Evo pozivam sve te pojedince koji su izvori takvih jadnih izjava da se nađu sa mnom pa da uživo popričamo o svemu tome i da mi objasne po čemu sam to ja kriv što Jajinci prepuni divlje gradnje u 2017. godini nemaju kanalizaciju. Ili što su Toplane aljkave pa im puca gasovod na Mirijevu. Ili što je Beograd Put lenj i nesposoban pa neće da asfaltira ulicu u Grockoj.

To što ja živim u centru,i što za sve pare koje ostavljam ovoj lenjoj nesposobnoj državi, imam određene prohteve, to je moje puno pravo. Koje ima da isterujem dok sam živ. Pogotovu što ja plaćam svaki dinar koji dugujem,i nikada, apsolutno nikada, nisam učestvovao ni u jednoj ilegalnoj radnji, niti bio bezobziran ili ne-fer prema nekome. Moj stav po pitanju svega toga je vrlo jednostavan - tuđe neću, svoje ne dam. A za sve reklamacije i primedbe oko raspodele gradskih i državnih para, obratite se u Nemanjinoj 11 i na Trgu Nikole Pašića ne znam ni ja već koji broj. A ako imate neke primedbe na moj, ili račun drugih ljudi koji žive ovde a koji sve uredno plaćaju, izvolite pa iz iznesite, ali argumentovano. A možete i uživo da mi sve to obrazložite, pošto ja jako volim da pričam sa ljudima koji propagiraju priču da je život u centru Beograda jednak životu na Beverli Hilsu. I da zemlja propada zbog zlikovaca iz kruga dvojke koji se kupaju u zlatu i Mercedesima gaze sirotinju. Takve budalaštine, kao i celokupni taj lokal-patriotizam i lokal-animozitet, to sam video jedino ovde na Balkanu i nigde drugde. Posebno je jadno što u Srbiji sedi 700.000 nelegalnih objekata a na jugu samo par sela duguje državi više para nego pola Beograda, al oni ljudima ovde nisu problem. Problem su zlikovci koji se usuđuju da žive u delu grada u kome su se i rodili, i da zahtevaju da za eksta hyper ultimate harače ponekad dobiju i nešto zauzvrat. A ako ne zauzvrat, onda bar da im se Grad i Država skinu s k... i ostave da žive svoj život na miru.

:kk: od reci do reci i sto te nije mrzelo da ovo napises.
 
Hvala Dule i svrco.

Došljak,
Upravo tako. Dedinje i Vračar su puni skupocenih nekretnina ali o njima niko ništa.Pročitao sam svakakve pljuvačine po celokupnom krugu dvojke. I poneku o Vračaru. Ali o Dedinju nijednu. Naravno ne kažem da su svi na Dedinju muljatori a svi ovde poštenjačine. Ali kad se radi o tom lokal patriotizmu a i pričama o budžetu, uvek je krug dvojke prvi na udaru a Dedinja se niko ni ne seti.

No dobro, da ne ulazim sad u to. Što se tiče fasade, i uopšte svih tih dadžbina za održavanje, ja sam uvek za to. Rado dajem svaki dinar koji vodi nečemu konstruktivnom. Moja spoljna fasada je trenutno u dobrom stanju. Unutrašnjoj se kruni malter pa je zato stavljena mreža radi prevencije. Elem, ja bih prvi dao pare da se sredi i to, i lift i ulaz. Čak bih sam o svom trošku uradio što više mogu. Jer mi je lakše tako nego da se bakćem s drugim stanarima i raznim Zavodima. Ali onda kad se uradi ta fasada, i sve ove druge po gradu, da lepo Komunalci i policija špartaju i hapse žvrljatore i vandale. Tj. da ono što se plati i uradi, da traje što duže i održava se tako. Što zaslugama grada, što zaslugama nas stanara. U suprotnom je sve džaba.

Stanislawe,
Ima tu mnoštvo faktora. Hosteli su počeli da niču u celom Beogradu pre oko 7 do 10 godina (ako se dobro sećam). Takođe je u tom periodu došlo do brzog širenja kafića i klubova po svim delovima grada, bez pravila. Dalje, moj kraj je, kao i veći deo starog dela grada, rekonstruisan pre 5-10 godina i tad je sve bilo lepo i novo jelte. Ali je sve to moralo da se plati nekim kreditima. A sad kad je sve nagrzilo vreme i kad traži obnovu, para nema. Pa i to utiče na sveukupnu sliku i doživljaj. Tako da dosta je tu faktora koji su doprineli tome. Ali svakako je najveće propadanje u poslednjih 10ak godina, kad je usledila najezda kafića i bahatih ''preduzetnika'' koji uzurpiraju ne samo zgrade i tuđi mir, nego i javne površine.
I još jedan, najgori i najjači faktor, je prebacivanje nadležnosti sa obične na komunalnu policiju. Mislim da to ne moram da objašnjavam, pošto sigurno se svi članovi ovde sećaju koliko je bilo grafita po zgradama 2010. godine a koliko ih je danas. Dok je obična policija bila zvana i nadležna za komunalne poslove, ipak se održavalo nekakvo stanje. Sad je sve u kompletnom raspadu.

Što se tiče tržnog centra Rajićeva o njemu imam pomešana mišljenja. Kao i većini članova, ne sviđa mi se kako se (ne) uklapa u svoju okolinu. Ali sačekaću da se otvori i da počne da radi pa ću onda da komentarišem.

Direktore
Protiv hostela se ne može ništa, jer se oni samo preregistruju kao lica koja izdaju sobe i apartmane. Bilo je reči o tome i u novinama. Dok se ne izmeni zakon, ne može im niko ništa.
Slično je i sa kafićima, koji uglavnom imaju veze u službama pa se izvlače bez kazni. A neki čak i popiju kazne al ih briga jer niti im iko to uteruje niti im to značajno narušava zaradu kad oni namlate mnogo više.
Za grafite se slažem ali sve to košta. I tačno znam da dan nakon pranja, naći će se neko đubre koje će sve opet da užvrlja.

P.S. Odjava sa grejanja se ne isplati a nekad i ne odobrava. Jer kod nas Toplane imaju tu moć da zgrade posmatraju kao ''grejne celine'' pa kad se neko na 3. spratu isključi, a 4. i 2. i dalje imaju, on i dalje mora da plaća to neko indirektno zagrevanje koje mu stiže iz drugih stanova. Znam, imbecilno do koske. Ali očigledno je to ovde tako.
 
U prevodu, ili bolje reći da ne okolišamo, ono što je iniciralo buđenje komšijske ili građanske svesti
u samom centru grada i podstaklo sve ove sastanke jeste ŠIRENJE PEŠAČKE ZONE.

I to je sama suština koju dobar deo vas iz centra pokušava da kamuflira raznoraznim drugim komunalnim
problemima koji inače muče i sve ostale stanovnike Beograda, neke više neke manje.

I pomozite mi da shvatim, ko je ovde protiv građana iz kruga dvojke, ja to nisam uspeo da vidim. Ono što sam
uspeo da vidim jeste relativiziranje suštine njihovih zahteva klasičnim spinovanjem jadni mi svi su protiv nas.

Ne, ne i ne. Niko vam ovde ne brani pravo na parking mesto, dobićete ga. Iz tvog posta vidim da pominješ nekakvu
najezdu prosjaka kao rezultat širenja pešačke zone!? Ljudi ni vi sami ne znate više čega se plašite, i šta vam tačno
smeta kod širenja.

Sve ono što si ti naveo i neki drugi pre tebe su ne tako veliki problemi koji se koordinacijom gradskih službi daju lako
rešiti.

Direktor vam je lepo sve napisao, ali džabe. Vraćamo se na suštinu, vi jednostavno želite svoj asfalt nazad i ekskluzivno
pravo na sam centar bez ikakve namere da ga podelite sa drugima.
 
Ja to uopšte nisam shvatio iz postova Bendera Rodrigeza. Jedino što traži je da nadležni rade svoj posao i da mu olakšaju sređivanje zgrade.
 
Apsolutno ni jedna pomenuta negativna stvar nema veze sa pesackom zonom, odnosno nijedna pomenuta cinjenica nije direktno povezana sa ovom temom.
 
Blok 45 ima buku sa splavova. Senjak ima visoke poreze. Krnjača ima infrastukturne probleme. Blok 37 ima buku od autoputa. Ali vidiš centar ima sve to, i još štošta. I sad povrh svega toga ja treba da slušam da sam đubre što živim u centru i što se usuđujem da za 350.000 koje svake godine ostavim imbecilnoj državi, tražim da imam ili mir i tišinu ili bar da mi ne širite pešačku zonu pa da povrh svega navedenog još treba da pešačim da bih kući doneo namirnice ili dete?

Kažeš ne znamo šta nam smeta? Jesi ti pročitao šta sam napisao? Sve sam ti stavio i boldovao. Šta koliko plaćam, a šta dobijam. Kažeš što mi smetaju prosjaci? Ajde reci mi u kojoj zgradi živiš, pa da dođem da ti se derem malo i da ti ostavljam smeće u ulazu. Pa da vidim što bi mi onda pričao to.

Direktor je dao predloge za rešenja onako kako to stoji na papiru. U realnosti je sve to jako drugačije. Odjavljivanje sa grejanja je odiseja koja se nikad ne završi, čak ni kad te puste da se odjaviš, jer im plaćaš ''indirekno zagrevanje''. Lelekom ne mogu da otkačim iz brojnih tehničkih uslova u mojoj i susednoj zgradi. Grafiti se prekreče i očiste za sat vremena ali su sutradan opet tu, jer Komunalci ne rade posao za koji ih JA plaćam. Hostelu i kafićima ne mogu ništa, jer njih štite zakoni Apsurdistana. Za GS i Zavod je u pravu, i hvala mu na tim predlozima, to ću da probam. Ali sve ovo ostalo sam već sam probao i video kakav je to Sizifov posao.

Ko mi ne veruje poslaću mu lepo snimak koji ću da napravim sledeći put kad odem u Sekretarijat ili pozovem Komunalce. Pa da vidim šta ćete onda da mi pričate. Lično sam gledao komunalce koji umesto kazne pružaju bahatom vlasniku kluba ruku i pitaju ga kako ide. A onda on njih pita ko ga je prijavio i oni mu sve lepo recituju. Iako čak i po zakonu to ne smeju. Dakle da, na papiru sve to ima rešenje. Ali u realnosti ne. A sa dolaskom novih pešačkih zona, broj problema raste, a broj rešenja ostaje isti - nula.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439452#p439452:1wyqvdeo je napisao(la):
Galeks » Ned Mar 12, 2017 8:06 pm[/url]":1wyqvdeo]Apsolutno ni jedna pomenuta negativna stvar nema veze sa pesackom zonom, odnosno nijedna pomenuta cinjenica nije direktno povezana sa ovom temom.

Ajde još jedanput za vas što nećete da pročitate. Buka, prosjaci, hosteli, traženje parking mesta. Sve je to posledica širenja pešačke zone. Nije ona jedini uzrok tih problema. Ali jeste najveći faktor. Posebno kad se to širenje radi preko k i bez ikakvog plana, čak i bez najosnovnijih principa protivpožarne zaštite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439451#p439451:2sf6wdi5 je napisao(la):
astrodule » Ned Mar 12, 2017 9:03 pm[/url]":2sf6wdi5]Ja to uopšte nisam shvatio iz postova Bendera Rodrigeza. Jedino što traži je da nadležni rade svoj posao i da mu olakšaju sređivanje zgrade.

Astrodule, iskreno se nadam da grešim.


Ok, sada pročitah i poslednji Benitov post. Buka, jeste veliki problem, ali opet ma koliko
to neke iritiralo to je ono negativno što ide uz život u samom centru.

Beograd sa preko milion stanovnika, kao prestonica jedne evropske države, posebno centar
gde cirkuliše ogroman broj ljudi, što turista što onih koji tu dolaze zbog posla.

Sitacija po pitanju buke neće biti ništa bolja, šta više verovatno će sa povećanjem broja turista
a samim tim i ponude biti još kritičnije po tom pitanju.

Što se tiče hostela, apsolutno razumem i delim tvoje stavove, da se ja pitam a ne pitam se iste bih
zabranio, ili strogo ograničio po pitanju lokacija i zgrada u kojima smeju da budu.
 
@Bender Rodriguez , dobro dosao na BB :kk:
Ispustio si problematiku sa buba-švabama koje nocu se razmile po tim starinskim zgradama i stanovima i po stolu i po krevetu... :(

ha,ha, ha .... opšti napredak je ne zaustavljiv- samo to niko nije šapnuo na vreme Dinosaursima.... :lol:
svaka medalja ima dve strane
umesto Don Kihotske borbe ja uteko na periferiju u novogradju bas iz takvog pakla 8)
 
Prosjaci, buka i hosteli postoje i van pesacke zone, pa cak i (ne)pesackim ulicama (Cetinjska npr).

Mi se isto zalazemo za komunalni red. Ti pokusavas da napravis korelaciju izmedju komunalnog nereda i pesacke zone, a to jednostavno nije tako.
 
Kao što rekoh, odlično sam svestan da ne postoji nijedno parče grada bez ijednog problema, niti ja to očekujem. Fora je u tome što većina plaća standardne dadžbine a ima par problema. Centar plaća ''ekstra'' dadžbine a ima triput više problema.

I sad još povrh svega toga treba da mu se nakenteri još pešačkih zona, koje će ljudima dovesti još par novih problema, a nikakva rešenja i beneficije.

Kad bi svi ti novi potezi pešačkih zona bili kao onaj sadašnji između Čika Ljubine i Vasine, ja bih prvi to podržao. Lepo, mirno, novo, zelenilo u žardinjerama... Ali većina pešačkih kvadrata koji se ovde naprave završe kao prostori za kafiće, bašte i prosjake. Znači ajde da bar mogu da kažem da je lepo tim pešacima tu. Ili da je lepo gradskim službama koje lakše sve to održavaju. Ali ni njima to nije lepo. Lepo je samo divljacima koji uzurpiraju te površine i naprave svoje brloge na njima.

Da mi sutra Sekretarijat kaže da će novi potezi pešačkih zona izgledati kao taj sređeni deo kod Pošte, ja bih prvi podržao to. Nema veze za auto, nema veze za pešačenje. Bolje ljudi i zelenilo nego kola, tu se svi slažemo. Ali to neće biti tako. Biće isto kao i sada, samo još gore.
 
Komunalni nered je u celom gradu, sve ovo sto si naveo Rodriguez, postoji svuda. Vama ce pesacka zona da poveca atraktivnost nekretnina, podigne cenu kvadrata. Tvoja prica je kao kad bih se ja bunila sto mi ispred zgrade ciste strnjiste, smetliste pa umesto njega prave park igraliste, jer sad ce umesto nicega tu da budu deca koja ce da vriste po ceo dan, pa ce buka da mi smeta.

Ne razumem svu tu paniku oko parkinga, kolika je udaljenost od prve automobilske ulice, realno?
 
Prvo, ja ne želim da prodajem stan pa da mi znači cena kvadrata. Mislim, radije ga ne bih prodavao.
Drugo, kako će da poraste cena kvadrata kad će da nikne još hostela, buke i nereda? Nije to buka od govora dvoje ljudi na ulici. To je urlanje gostiju i rokanje basa od kog odzvanja cela ulica.
A ja se najmanje brinem oko parkinga. Više me brine haos koji su dobili svi koji su u Beogradu dočekali pešačku zonu ispred svog ulaza. Takođe vidi gornji post, dopisao sam šta je to što mene brine i zašto.
 
Razmišljam o svemu što piše Bender Rodriguez i sve sam sigurniji da je ključni problem centra strukturne, a ne čisto saobraćajne prirode.
Vrlo jednostavno - pre jednu, dve, tri decenije centar je služio da idemo u kupovinu firmiranih stvari, da idemo u bioskope. Danas tome služe šoping šolovi. Odlaskom trgovine i entertejnmenta iz centra nastao je vakuum koji se ispunjava skitničenjem (hosteli, prosjaci, bircuzi, klubovi...)

Ipak mislim da nije ključ u tome hoće li nasred ulice biti asfalt ili pločnik - trgovinsko-komunikološka funkcija centra je degradirana u eri šoping molova, pa je samim tim centar sveden na čaršiju. Hosteli, bircuzi, klubovi, uličari. Ništa skupe krpice, ništa projekcije, ništa mesto sastajanja, ništa porodični izlasci - sve je to otišlo u šoping molove.
U tom smislu ste ga, gospodo iz centra, još odavno, još od dolaska Ušća i Delta Sitija, ugasili. Pešačka zona je u svemu tome samo tehnički detalj, a strukturno se centar raspada - ako vas Rajićeva ne izvadi, ništa neće.

Pre 12-13 godina je moj kolega iz Bugarske prošao Knez Mihajlovom i bio apsolutno oduševljen atmosferom i zadivljem BROJEM knjižara na tom potezu. Već tada je centar Sofije bio pregažen i unakažen tranzicijom. Od tada do danas, centar Beograda je pukao na potpuno isti način. I jednostavno ne možete kriviti pešačku zonu u fizičkom smislu za to što je centar pukao, pa je pukao.
 
Vrh