Šta je novo?

Brana, Akumulacija Stubo-Rovni

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439774#p439774:1dmng3l6 je napisao(la):
Zoran Arsenijevic » 14 Mar 2017 01:07 am[/url]":1dmng3l6]Direktor brane rece da ce se poribiti kada se zavrsi probno punjenje (do vrha levka) pa kada se voda vrati na operativni nivo (nekoliko metara ispod vrha levka?)
.

Obicno se ostavlja ovaj nivo vode ispod levka
 
@Zoran Arsenijevic

A motornim camcima jer dozvoljavaju plovidbu?
 
Na jezeru Vrutci kod Uzica koje je iste namene zabranjeni su motorni camcki, osim cuvarskoj sluzbi, pa sam gotovo siguranda ce isti slucaj biti i ovde.
 
Obicno se ostavlja ovaj nivo vode ispod levka
Pre bih rekao da se obično ne ostavlja nikakav nivo ispod levka (osim kad je prirodno smanjen dotok)
jer levak upravo služi za prelivanje svog ,,viška,, vode - pa je deci fascinatan doživljaj kada vide ,,rupu,, u vodi :D
evo i sličice sa primerom- Prelivanje vode kod visokog vodostaja-
a evo i link Bovansko jezero opština Aleksinac Nišavski okrug Srbija http://mapio.net/pic/p-52376376/
:sesir:
 
Boco, ako je nivo vode uvek na prelivu, onda nema sanse da se kod pojacanih padavina smanji oticanje vode iz akomulacije i smanji nabujalost nizvodno od brane.
Stoga, mislim da gresis i da pored ovog levka postoji otvor na nizoj koti gde voda stalno otice, a da se ovaj koristi samo kod velikih padavina i priliva vode kada akomulacija dostigne svoje maksimalne kapacitete.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ovo je preliv samo za visoke vode. Postoji otvori koji su znatno niže, na ovom stubu levo:
800px-Brana_Stubo_-_Rovni.JPG

7b56ca39-94c1-e4a7-5ef0-d9c936fe3210.jpg


Ima još zanimljivih slika izgradnje ovde. ;)
 
Hvala Михаило + 1 :)
nisam kriv :lol: video sam do sada uzivo par tih ,,levkova,, i uvek je voda prelivala unutar nj.....
 
Videh i ja uzivo par levkova, i voda je uvek bila par metara ispod ivice (Rgotsko, Radoinjsko, Zlatarsko, Uvačko).
 
@boca-ica and trialin

Samo da pojasnim. Niko mi nije branio da veslam jezerom. Letos je bilo dosta njih koji su veslali ili plivali. Neki ljudi koji imaju kuce kraj jezera vec kupuju rekreativne kajake i leti uzivaju na vodi. Cuvar na brani mi ne dozvoljava da se spustim do vode odmah tu kod brane. On nista nije imao protiv kada sam mu rekao da cu onda morati da obidjem jezero sa druge strane da bih mu pristupio. Odvezao sam 13km dalje i usao u vodu kod Pocute (tu takodje stoji tabla sa zabranom prilaza jezeru). Veslajuci stigao sam do brane i niko mi nije rekao da tu ne smem da budem. Ocigledno da kod uprave postoji strah od moguce nesrece i njihove odgovornosti ako do toga dodje. Svakako da ce postojati opasnost za vreme testiranja levka dok se voda ne vrati na bezbedan nivo ali trebala bi i da postoji neka normalna komunikacija sa gradjanima. Na zalost u Valjevu ne postoji nikakav klub za slicne aktivnosti. Bilo bi dobro da postoji neko nauticko drustvo sirokog spektra (kajak, veslanje, wind surf, ronioci ....) koje bi moglo kao pravno lice da razgovara i saradjuje sa upravom brane i oslobodi upravu brane odgovornosti (ako je to problem).
 
+ 1 :)
Ako nije samo vizuelni efekat , zbog ugla gledanja
čime se objašnjava tamnija ,,pruga ,, nasutog zida brane ?
 
Drugi kamenolom, drugaciji kamen?
;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Inace, danas su oko 18.00 (dokoni) "cuvari" odrzali performans kod RTS-a, bukvalno naz vratima DKC.
Prolazio sam u dolasku na posao i nisam se zadrzavao, ali ono malo sto cuh u prolatu su nebuloze tipa "niko osim nas" i "samo mi znamo"...
Po mojoj slobodnoj proceni (ogradjujem se) bilo je 80-100 ljudi.
Projektor i platno, kao i ozvucenje.

Dakle, 'show mist go on'
;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=440960#p440960:2z6yw2z2 je napisao(la):
laki72 » 19 Mar 2017 02:07 am[/url]":2z6yw2z2]Inace, danas su oko 18.00 (dokoni) "cuvari" odrzali performans kod RTS-a, bukvalno naz vratima DKC.
Prolazio sam u dolasku na posao i nisam se zadrzavao, ali ono malo sto cuh u prolatu su nebuloze tipa "niko osim nas" i "samo mi znamo"...
Po mojoj slobodnoj proceni (ogradjujem se) bilo je 80-100 ljudi.
Projektor i platno, kao i ozvucenje.

Dakle, 'show mist go on'
;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk


Evo ih danas,opet su postavili plutajuci krst na jezeru iznad crkve.
 
Problem kod ove akumulacije za razliiku od drugih u Srbiji je sto u njenoj blizini ima puno kuca i imanja koja su u privatnom vlasnistvu i izlaze na jezero.Tako da svako moze da mu pristupi i baca u njega sta hoce.Kad su vrsili eksproprijaciju oni su otkupili samo zemljiste gde ce biti jezero a ne i okolno to je jedan od problema.
 
trialin wrote: ...Evo ih danas,opet su postavili plutajuci krst na jezeru iznad crkve...

Šteta sto se nema ,,sluha,, da se to iskoristiti pa i nadlezni da im pomognu na opštu korist
da se postavi neka velika atraktivna plutajuca umetnicka-verska instalacija
koja bi povecala turistički sadržaj a ujedno zadovoljila verske potrebe

Ja bi ih još iskoristio kad su vec verski čuvari dodao bi im ekološku funkciju i zdaduženje ako vec ,,plove,, po jezeru
da svake nedelje proveravaju i čistoču vode (uzorkovanjem) u kojoj je nastavila crkva da živi , kako bi sprečili i njeno prljanje
:sesir:
 
Čemu im služe ove mašine tik ispod brane? Hoće li ostajati tu i biti u nekoj funkciji brane ili se sklanjati kao staro gvožđe? Deluju staro ali odavde ne vidim da li sve nisu u radnom stanju (naši ljudi u nedostatku para često krpe i rade i sa ovako starim mašinama). Iznad mašina se vidi veliki plac sa gomilom agregata. Na slikama lokalnog puta iznad brane se vidi da je materijal za proširenje skoro donesen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441454#p441454:o17rcmlw je napisao(la):
Earthmoving » 21 Mar 2017 11:39 am[/url]":o17rcmlw]Čemu im služe ove mašine tik ispod brane? Hoće li ostajati tu i biti u nekoj funkciji brane ili se sklanjati kao staro gvožđe? Deluju staro ali odavde ne vidim da li sve nisu u radnom stanju (naši ljudi u nedostatku para često krpe i rade i sa ovako starim mašinama). Iznad mašina se vidi veliki plac sa gomilom agregata. Na slikama lokalnog puta iznad brane se vidi da je materijal za proširenje skoro donesen.
file.php

To je ostalo od Hidrotehnike to se sklanja dole je prdvidjen neki rekreativni sadrzaj aqua park i sl..
 
Vrh