Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441190#p441190:zfrt7n5b je napisao(la):
Drakche » Mon Mar 20, 2017 5:51 am[/url]":zfrt7n5b]jedna od top 5 za rekonstrukciju
fadf80119648c3bfcd81b0d73890be68.jpg

Neverovatno koliko je lepo izgledala ta zgrada. Danas izgleda previse obicno i svakako bi bilo dobro da joj se vrati stari izgled (to je trenutno velika prakasa u Evropi, posebno u Nemackoj i Rusiji).

66_big.jpg
 
Jel neko procitao sta Relja napisa iznad? Volim kad su svi najpametniji....
 
Pa šta? Može se to pristojno isprojektovati sa 4 umesto 2 sprata. A izlog može i da ostane veliki.
 
Немојте Скопље 2014 синдром људи ....
 
Није то ни близу Скопљу. Мени се на оригиналној фасади највише допада часовник као детаљ и мислим да би лепо изгледао.
 
Inače akademija nauke i umetnosti je nekada davno imala nadstresnicu iznad prižemlja od kovanog gvoždja, verovatno prva i poslednja nadstresnica zbog koje mi je žao što je uklonjena.
serbian-royal-academy-1924_5051f499897e0.jpg
 
Inače danas sam prolazio, nisam nažalsot mogao da fotkam otišle baterije, pa
ću se poslužiti slikom forumaša Autoputevi kao hobi.


7154e48b8c8a1e9ab70b2b1608d2622f.jpg


Naime ova zgrada je ponovo osvanula pod skelama, mislim i na onaj već urađeni deo,
i u tom delu isto vrše radove, ponovo.
 
Moжда ће да склањају климе? Иначе ради се доста фасада у Карађорђевој, вечерас сам прошао, пoставља се скела и на згради број 36 (најближа Бранковом мосту).
 
Oni su vratili klime a bila je idalna prilika da se sakriju i sklone
 
Pozdrav,

Pratim ovaj forum ali nikad jos nisam nista postovao.

Igrom slucaja sam u Danskoj i gledam kako ovde rade promene na fasadama i uporedjujem njihove sa nasim skelama.

Evo jedna slika skela u Danskoj. Metalne su i imaju stepenice izmedju raznih nivoa. Nije cesta pojava da mogu da se vide jer koliko sam primetio ostale skele su u potpunosti prekrivene.

Ovo nije deo sa ulice vec iz dvorista jedne druge zgrade.

2u5z061.jpg


Inace, ono sto me najvise fascinira ovde je kako su svi prozori svugde iste boje, nema zatvorenih terasa, antena, klima uredjaja, kablova. Svi oluci idu direktno u kanalizaciju i nista ne curi po trotoarima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441358#p441358:3o1o363l je napisao(la):
Дошљак » Пон Мар 20, 2017 10:39 pm[/url]":3o1o363l]Moжда ће да склањају климе? Иначе ради се доста фасада у Карађорђевој, вечерас сам прошао, пoставља се скела и на згради број 36 (најближа Бранковом мосту).

Решење је сасвим једноставно - нека их ставе на дно зида у делу терасе !
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441370#p441370:20rwq1op je napisao(la):
rbq » Yesterday, 22:17[/url]":20rwq1op]
Inace, ono sto me najvise fascinira ovde je kako su svi prozori svugde iste boje, nema zatvorenih terasa, antena, klima uredjaja, kablova. Svi oluci idu direktno u kanalizaciju i nista ne curi po trotoarima.

Sve bi to moglo i kod nas da se uvede sa par pravilnika koji bi se poštovali.

U Barseloni je recimo slično definisana boja cirada na terasama. Svaka zgrada ima svoj tip i boju, tj. šaru.

Doduše, kod nas su klime neminovne zbog vremenskih uslova, ali kada bi se propisalo da sev stoje u jednoj liniji, bilo bi prihvatljivo.
 
Propisi postoje niko ih ne zarezuje niti kaznjava iako je sve propisano to je najveci problem
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441236#p441236:1tuelx3z je napisao(la):
Max15 » 20 Mar 2017 11:02 am[/url]":1tuelx3z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441190#p441190:1tuelx3z je napisao(la):
Drakche » Mon Mar 20, 2017 5:51 am[/url]":1tuelx3z]jedna od top 5 za rekonstrukciju
fadf80119648c3bfcd81b0d73890be68.jpg

Neverovatno koliko je lepo izgledala ta zgrada. Danas izgleda previse obicno i svakako bi bilo dobro da joj se vrati stari izgled (to je trenutno velika prakasa u Evropi, posebno u Nemackoj i Rusiji).

66_big.jpg

Nikako ne uspevam da pronadjem koje su to firme u Evropi koje se uspesno bave rekonstrukcijama straih zgrada u ovom smislu, da su za to specijalizovane. Mislim da i kod nas ima dovoljno strucnjaka koji bi to mogli da projektuju, ali ako se ljudi (s pravom) plase "skoplja" onda treba angazovati projektante koji to najbolje i nepogresivo rade.

Skopljanske zgrade su izmisljenje, lose projektovane i sto je najgore totalno fuserski odradjene.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441201#p441201:1tuelx3z je napisao(la):
relja » 20 Mar 2017 07:23 am[/url]":1tuelx3z]Drakče, Zoru su preuredili vlasnici (Popovići, od kojh je i Koča Popović), posle 1. svetskog rata.
A drugo, pre toga je imala dva sprata a da nas ima četiri i ima mnogo veći izlog u prizemlju.

Ocita je razlika nekad i sad, ali ipak mislim da "Zora" nije toliko beznadezna sto se rekonstrukcije tice, ako to zelimo. Prizemlje sa izlozima bi ostalo kakvo jeste, a poslednji sprat bi postao krov kao na staroj fotografiji. I dalje bi imali sprat "viska" u odnosu na staru zgradu, pa bi zato sva ova dekorativna plastika mogla da se podigne za 1 sprat vise, kao i terase. Bilo je vec nekih foto montaza koje su imale smisla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441370#p441370:f5cr43km je napisao(la):
rbq » Mon Mar 20, 2017 11:17 pm[/url]":f5cr43km]Pozdrav,

Pratim ovaj forum ali nikad jos nisam nista postovao.

Igrom slucaja sam u Danskoj i gledam kako ovde rade promene na fasadama i uporedjujem njihove sa nasim skelama.

Evo jedna slika skela u Danskoj. Metalne su i imaju stepenice izmedju raznih nivoa. Nije cesta pojava da mogu da se vide jer koliko sam primetio ostale skele su u potpunosti prekrivene.

Ovo nije deo sa ulice vec iz dvorista jedne druge zgrade.

Inace, ono sto me najvise fascinira ovde je kako su svi prozori svugde iste boje, nema zatvorenih terasa, antena, klima uredjaja, kablova. Svi oluci idu direktno u kanalizaciju i nista ne curi po trotoarima.

Što se tiče ovih skela kao na slici iz Danske, one su obaveza "Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu" kako na zapadu, tako i na istoku i mogu se naći i kod nas. Ja sam lično do sada samo takve i koristio u poslu.

Nije mi jasno kako do sada nisu i kod nas zabranili korišćenje ovih starih skela sa fosnama, jer su prilično nebezbedne kako za one na skeli, tako i za one ispod skele, i pri tom ne poseduju nikakve ateste, a što bi trebao da bude predulsov za poštovanje "Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu.

P.S. Ove stare skele verovatno i nisu dozvoljene za korišćenje, ali onda neko ne radi svoj posao kako treba. Kod nas je važnije "uštedeti " na skeli, a radinik ako padne ko ga j..., što nije gledao kuda gazi.
 
Bravo Horuse na eksluzivi. Ma da li je moguće nema one klime što smo se pribojavali.

Pozdrav i svima koji su se potrudili i slali prijave beokomu, verujem i da je to imalo udela.

Molim samo ljude da nastave i prijave, ja sam prijavio u Karađorđevoj 69, koja se sada radi,
a na četvrtom spratu je neki mamlaz podigao na terasi nadstrešnicu. Nadam se da će je skinuti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441524#p441524:1igmi3pz je napisao(la):
GOJE » 21 Mar 2017 03:11 pm[/url]":1igmi3pz]Ljudi moji, da li je ovo Beograd? Ja sam oduševljen.

Beograd je Riga!
 
Pisanje grafita bi trebalo okarakterisati kao krivično delo.
Jedini način da se grad očuva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441424#p441424:tmkjd8yn je napisao(la):
Drakche » 21 Mar 2017 05:32 am[/url]":tmkjd8yn]

Ocita je razlika nekad i sad, ali ipak mislim da "Zora" nije toliko beznadezna sto se rekonstrukcije tice, ako to zelimo. Prizemlje sa izlozima bi ostalo kakvo jeste, a poslednji sprat bi postao krov kao na staroj fotografiji. I dalje bi imali sprat "viska" u odnosu na staru zgradu, pa bi zato sva ova dekorativna plastika mogla da se podigne za 1 sprat vise, kao i terase. Bilo je vec nekih foto montaza koje su imale smisla.


Vidi, a ko smo "mi" i ko "nama" ili ikome daje za pravo da menja fasadu ove zgrade?
Fasada je izmenjena kada je zgrada nadzidana po želji vlasnika i po nečijem projektu, potpisanom, overenom i odobrenom.
Da su vlasnici želeli da zadrže plastiku, balkone i kupolu na svojoj zgradi, oni bi ih i zadržali. Ali to je bio njihov izbor, i samo njihov.

Da, video sam te montaže na SSC-u. I iz njih se može naslutiti zašto su se u XX veku odlučili da na svojoj zgradi, koja više nije dvospratnica nego redefinisana kao četvorospratnica, ne zadrže kopije stilova iz XIX ili možda čak XVIII veka, Beča ili Pešte (mrskih neprijatelja), i da primene neko savremeno rešenje (inspirisano npr Parizom).
Drugi vlasnici su svoje zgrade u Knezu nadziđivali u istom ili bliskom stilu, Popovići su se odlučili da svoju zgradu na ćošku nadzidaju i izmene.

Uostalom, to bi bio mutant - imalo bi dimenzije sadašnje zgrade a fasadu pre nadziđivanja. Dakle nije ni rekonstrukcija, već izmišljanje, a zgrada je i ovako samo par decenija imala taj izvorni oblik, duže postoji u ovom koji vidimo danas.
 
Skele postavljaju i na zgradu Doma sindikata, verovatno pada pranje.
 
Одлично...плусић.

Кад су већ ту могли би да истуширају и зграду Новости...
 
Vrh