Šta je novo?

Migranti u Srbiji

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ево пар мојих искустава са мигрантима.
Недавно је другарица путовала возом у Руму, и каже да је у Земуну у ФЛИРТ ушло 10ак миграната и село око ње, и каже да се веома уплашила, али јој је онда дошао кондуктер и рекао јој да пређе у предњи део воза где није било миграната.
Већ сам писао о сцени на трамвајском стајалишту економски парк када су око 6 ујутро петорица малђих миграната врло централноазијатског изгледа прескакала ограде стајалишта и оне ограде око парка Луке Ћеловића уз животињске крике и повике, људи који су самном чекали превоз су били крајње непријатно изненађени и сви су имали веома негативне коментаре за мигранте.
Пре неколико месеци сам седео с кумом на клупи испред железничке станице док смо чекали 601, испред нас су наишла два млада мигранта, могу рећи врло фино обучена, џемпери пркео кошуља, фине панталоне, дубље ципеле, слободно ћу рећи отменија одећа од моје, носили су телефоне и причали са слушалицама, али кад су нас прошли, људи моји, није да претерујем, био сам и по шталама, и по свињцима, и по депонијама, и на изливима канализације, по сточним гробљима, у болницама се срео са разним мирисима, али тако гадан смрад какав сам осетио од њих двојице нигде нисам осетио. Хуманитарне организације би могле да им организују тушеве и прање одеће, хигијена је ипак пола здравља.
Е да, један скорији случај од пре месец дана, ишао сам на аутобуско стајалиште Палата Србија и пролазио кроз пролаз ка стајалишту између зграде Напреда и Србија шума у блоку 21, и препало ме је тело које је лежало на стомаку испред једне банке која је у приземљу, у дебелој перјаној јакни. Помислио сам да се неки наркоман оверио или да се некоме слошлио, покушао сам повиком да уђем у комуникацију, а онда сам видео а у је у банци ноћни чувар, покуцао му и рекао за човека, а он је рекао да је то мигрант који се ту склонио да спава и да га је он ту пустио да га полиција не би покупила.

То је неколико непријатноси које смо ја и мени блиски људи доживели са мигрантима.
 
Moja poznanica jedna živi preko parka od ekonomskog. Jedini incident koji je ikad imala u tom kraju je sa manijakom koji je pratio kad je kasno noću ulazila u zgradu (sve se ok završilo na svu sreću) al poenta je da nije ni imigrant ni stranac nego je bio "naš čovek". E pa šta ćemo s tim? Hajde brže bolje da rešimo pitanje Srba koji nam prave probleme u gradu, posle ćemo lako da se izborimo sa šačicom siromašnih stranaca.

A što se tiče netrpeljivosti prema drugim ljudima zbog toga što su stranci i predrasuda na osnovu njihovog fizičkog izgleda ili etničke pripadnosti - to je podloga za širenje straha od drugih na kojoj se fašizam gradi tako da stojim iza svega što sam rekao.

Dosta od mene na ovu temu. Ni sam ne znam zašto sam se upecao.
 
Samo sam čekao kad će neko u nedostatku boljih argumenata da potegne dobru staru retoriku ''pa šta ako migranti prave sranja, prave ga i naši!'' Zamena teza na nivou.

Druga omiljena i najučestalija taktika su upravo propovedanja o fašizmu. Očigledno, danas je sve fašizam. Osuđivanje zadrtosti je fašizam. Ograničavanje slobode i nadziranje stranih uljeza bez dokumenata je fašizam. Odbijanje da se mešaš u tuđe sukobe i svinjarije je fašizam. Težnja da se zaštitiš od još jednog nerešivog problema je fašizam. Usud da imaš nešto protiv nečijeg ponašanja je fašizam. Ideja da smeš nešto da se pitaš u sopstvenoj zemlji je fašizam. Drugačije mišljenje je fašizam. Hodanje je fašizam. Disanje je fašizam. Sve je fašizam.
Ne zaboravite da dodate i nacizam, nacionalizam, šovinizam, rasizam, antisemitizam... Pošto to obično tako ide, u paketima. Čim se neko ne slaže sa svim tim ''open mind'' bljuvotinama, on je automatski oličenje svega lošeg na ovome svetu.
 
Bender, to sto pises je i dalje ksenofobija i generalizacija, kako god okrenes. Ako vec sebe stavljas u hipoteticku poziciju izbeglice, potrudi se jos malo i unesi malo emotivne inteligencije u tu pricu. Ta hladna racionalizacija stvari nas nije dovela do boljeg, humanijeg drustva. Nacisti su bili takvi, a izgleda da je danas taj odnos mnogo bitniji za opstanak nas samih (srba, evropljana...) nego sto se cini.

Izbeglice jesu veliki izazov za evropsku toleranciju, ali ta prica "jadni smo Mi (sa njima)" je stvarno reakacija iz dna ljudske empatije i rasadnik za ono najgore u jednom drustvu. Imamo mnogo primera iz bliske i dalje proslosti dokle to moze da ide. A nije bas ni hriscanski, ako hoces tako.

Po strani toga, velika vecina izbeglica se zaista ponasa krajnje pristojno s obzirom na veliku nesrecu koja ih je zadesila i na (ne)uslove koje su zatekli, ma koji da je razlog njihovog izbeglistva. Koliko smo mi pristojni prema njima, to je druga prica. Svako je vredan minumima ljudskog dostojanstva.

Najgore je kad moras da ispastas zbog nekog bahatog olosa, a sam pokusavas da ostavis najbolji moguci utisak, mada ti ni do ceg' nije, pa ipak, zbog takvih pored sebe moras da trpis predrasude i mrznju ljudi u mestu u kom si se zadesio. Velika nepravda.

Svima je, dakle, lose u ovoj situaciji, ali njima ipak malo vise lose. To ne treba ispustiti iz uma.
Mnogo je lako biti protiv njih, kada smo mi domacini, a oni saka nesrecnika. Mnogo je teze suociti se sa samim uzrokom problema. To je pravi izazov.
 
Mислим да генерално нико није против њих, али неки ред у целој ситуацији са њима, као и неки генерални ред у самом граду, по његовим парковима и улицама мора да постоји. Цео простор око БАСа није ни најмање адекватан за њихов дужи боравак и то је чињеница. Изазови у овој кризи су пре свега комуналне и санитарно-епидемиолошке природе. А због целокупне осетљивости, боље да се њихово кретање и боравак контролише, него да један нежељени инцидент направи гнев код локалног становништва и могуће још веће проблеме. Увек је боље спречити него лечити.
 
Ne razumem potrebu da se raznim etiketama vređa neko ko ne voli imigrante? Mislim, glupo da ikoga silujete da mora nekoga da voli ili da mora nešto da mu se sviđa. Ja nisam primetio da vas koji ih podržavate iko vređa, pa budite učtivi i prestanite i vi da prema drugačijem mišljenju budete netolerantni i verbalno agresivni. Nemaju svi ljudi ista mišljenje kao vi, ok? I zašto iko da se vama pravda, ko da ste španska inkvizicija. Ne razumem zašto naše ljude u toj verbalnoj agresiji nazivate fašisti, rasisiti, ksenofobi i slično kada to čak i nisu naše nego strane reči koje nemaju veze sa nama, našim jezikom, običajima, niti istorijom. Koristite bar naše reči. Recite oni su vam neprijatelji (ne prijatelj ima slično označavanje da nekoga doživljavate da ne pripada vašoj grupi). Ali kako ćete nekome zabraniti da ima neprijatelje? Mi smo slobodni da volimo i ne volimo koga hoćemo i ne moramo ikome da se pravdamo o našem ukusu. Ponavaljam: ne možete siliti nekoga da nešto voli i niko nije dužan da vam se pravda zašto nešto voli ili ne voli. Vaš ukus je drugačiji, ali naučite se toleranciji.
 
Ili ajde da pogledamo to apstratkmo, uopšteno. Imamo dva moguća ishoda: da Nešto bude ovde ili da ne bude ovde. Prvo imamo akciju koja to uvodi i ona u stvari Prva "agresivno" remeti postojeću situaciju, mir, ravnotežu. Ali onda se nepravedno brani reakciji izbor istog ali suprotnog ishoda da to Nešto ne bude tu. Oba ishoda, i da bude i da ne bude su jednaka, ravnopravna, legitimna. Ali ovde imamo grupu ljudi koja traži da njihov izbor ishoda ima veće pravo. Odatle sledi da oni traže da budu iznad drugih ljudi. Znači teze su obrnute, oni su ti koji su agresivno promenili prvobitno stanje i koji dalje agresivno nastavljaju da vređaju pristalice suprotnog ishoda.
Moguće da oni nisu ni svesni šta rade nego da su "isprogramirani" raznim izvorima informacija (obrazovanjem, uticajima, mass medijima...) da budu vojnici tog stava. Ja to srpski nazivam - isprani su im mozgovi. Oni prosto ni ne vide da su dva ishoda u stvari ravnopravna i ne mogu logički da dokažu "Božansko" pravo prvenstva svoga ishoda.
 
Većina normalnih ljudi nema neko loše mišljenje o nečemu jer su tako odlučili preko noći. I to iz razonode. Nego se najčešće radi o tome da neko nešto ne voli. I da za to ima razlog. Prvo to da se razume. Druga stvar koju treba razumeti je da nije isto ne voleti i mrzeti. Osoba koja ne voli migrante i koja ih ne želi u svojoj zemlji (iz mnogobrojnih razloga) nije isto što i fašista, nacista, rasista... Jer jedna grupa ih samo ne želi ovde ali ih ne dira. A oni koji bi ih tukli, ubijali i terali. I to po celom svetu. E to su nacisti.
Što se mene tiče, ja ne volim te migrante ne zato što sam odlučio tako iz dosade, nego zato što sam video o kakvim se ljudima i mentalitetima tu radi. E sad problem nastaje što je meni i drugim ljudima dovoljno da se opečemo jednom i da shvatimo da se s nekim stvarima ne treba petljati. A nekima je potrebno da se opeku 1000 puta.

Drakche

Prvo, većina njih nisu nikakve izbeglice. Sirijci sada čine svega 14% svih migranata. Najviše je Avganistanaca (55%), Pakija i Bangladešana. To su zvanični podaci Komesarijata i UNHCRa. To nisu izbeglice nego ekonomski migranti, koji pod lažnim imenima i sa skrivenim motivima idu u Evropu da tamo žive na državnim sisama, propovedaju islam i kukaju kako ih zli zapadnjaci tlače i ubijaju dok žive na socijalnoj pomoći.
Drugo, većina njih se ponaša pristojno ovde samo i samo zato što se boje da ako budu pravili probleme, da će ući u evidenciju i da će im se time umanjiti šanse da uđu u druge zemlje. Koje su,za razliku od nas, mnogo rigoroznije u selekciji i strože u kažnjavanju. Ovde svi oni nose maske. Njihova prava lica se vide u samoj Evropi, gde isti ti ''mučenici'' gaze ljude, dižu se u vazduh, kamenuju autobuse, pale čitave četvrti i siluju koga stignu. I pre nego što mi kažete ono čuveno ''ali nisu svi oni takvi'', reći ću vam - da, nisu svi oni spremni da se dignu u vazduh ili pogaze ljude kamionom. Ali recite mi, koliko je muslimanskih i imigrantskih organizacija ikad osudilo terorističke napade u Evropi? Ili bilo gde u svetu? Kad ste u nekoj muslimanskoj zemlji videli anti-ratne proteste i osude terorizma i kršenja ljudskih prava?
Treće, kažeš treba se suočiti sa uzrokom problema. Pa, jel Srbija uzrok njihovog problema? Kakve veze ima Srbija sa bedom u Bangladešu? Ili sa ratom u Afganistanu? Ili sa ratom u Siriji? Kakve veze ima Srbija sa bilo kojim od njih? Takođe, jel ih neko terao da ulaze ovde? Svi oni kad dođu do Makedonije vrlo dobro znaju da je kod Horgoša čep. I opet ulaze, ne razmišljajući o tome. I naravno, završe u ćorsokaku. I ko je za to kriv? Srbi ili oni sami? Jel ih Srbi vuku preko granice ili oni sami ulaze? Ne, Srbi im čak govore da ne mogu dalje. Ali ne, Ahmed rešio da uđe i Ahmed će da uđe a tebe Srbijo ko je*e. To je njihov stav. A kad uđu u Srbiju, pokupe sve one humanitarne pomoći koje mi plaćamo i onda to lepo preprodaju po buvljacima. I sad ja kao treba da imam razumevanja prema takvima?

I naravno da ću svemu da pristupam sa striktno racionalne strane. Jer kad se govori o uređenju države i međunarodnoj politici, tu nema emocija nego samo interesa i razuma. I ako nijedna normalna zemlja ne bi želela da se petlja u tuđe sukobe i svinjarije, ne vidim zašto bi to radila Srbija? Zašto mi uvek moramo da budemo neke Majke Tereze, svetski mirotvorci, uzorni đaci i šta ti ja znam? Koliko još puta treba da tresnemo glavom u zid da bismo shvatili da se s nekim stvarima ne treba petljati?

Uostalom, šta mislite, da je situacija obrnuta, i da mi kucamo njima na vrata, mislite da bi se oni potresli? Pfff. Pa samo bi se opasali naoružanim graničarima i rekli ''produži dalje, ne zanimaš me''. Da im umremo pred granicama ne bi prstom mrdnuli. Jer ih prosto ne zanima. Gledaju svoj interes i to je to. A ovde se kuka što se, zamisli, horde talibana i prevaranata smeštaju u bivše kasarne o državnom trošku i tako već 4 godine. I što se od njih zahteva da se jednom nedeljno jave u Kancelariji. Uf uf uf... Fašizam, nema šta. Samo, ako je to fašizam, šta je onda ono što im rade u drugim zemljama? Uključujući i njihove sopstvene zemlje, gde njihovi životi ne vrede ni pet para i gde se ide na lomaču ako se usudiš da misliš drugačije?
 
Kao da nemam pametnija posla... al ajde.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449882#p449882:317axta0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 12:37 am[/url]":317axta0]Samo sam čekao kad će neko u nedostatku boljih argumenata da potegne dobru staru retoriku ''pa šta ako migranti prave sranja, prave ga i naši!'' Zamena teza na nivou.

Zapravo nije zamena teza nego primena iste teze koja se ovde provlači kroz postove nekoliko članova foruma. Primena iste teze na nov fenomen se inače zove analogija i često se koristi da bi se ilustrovao problem sa nekom tezom. To je upravo ono što sam ja gore uradio.

Primenio sam tezu da se delovanjem pojedinaca može okarakterisati cela grupa ljudi na naše ljude umesto, kako se to inače u ovoj temi radi, na izbeglice po principu "oni su ovakvi ili onakvi, verujtemi, ja sam ih video da rade ovo ili ono". Prečešljaj sam postove u prethonih par stranica i videđeš da se o celoj kategoriji ljudi, u ovom slučaju "izbeglice", sudi na osnovu ponašanja nekolicine pojedinaca.

Kada se to radi

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449882#p449882:317axta0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 12:37 am[/url]":317axta0]Samo sam čekao kad će neko u nedostatku boljih argumenata da potegne dobru staru retoriku ''pa šta ako migranti prave sranja, prave ga i naši!'' Zamena teza na nivou.
Druga omiljena i najučestalija taktika su upravo propovedanja o fašizmu. Očigledno, danas je sve fašizam. Osuđivanje zadrtosti je fašizam. Ograničavanje slobode i nadziranje stranih uljeza bez dokumenata je fašizam. Odbijanje da se mešaš u tuđe sukobe i svinjarije je fašizam. Težnja da se zaštitiš od još jednog nerešivog problema je fašizam. Usud da imaš nešto protiv nečijeg ponašanja je fašizam. Ideja da smeš nešto da se pitaš u sopstvenoj zemlji je fašizam. Drugačije mišljenje je fašizam. Hodanje je fašizam. Disanje je fašizam. Sve je fašizam.
Ne zaboravite da dodate i nacizam, nacionalizam, šovinizam, rasizam, antisemitizam... Pošto to obično tako ide, u paketima. Čim se neko ne slaže sa svim tim ''open mind'' bljuvotinama, on je automatski oličenje svega lošeg na ovome svetu.
[/quote]

Ne, nije fašizam "drugačije mišljenje" niti "da smeš da nešto pitaš u sopstvenoj zemlji" niti "disanje" ili "hodanje". Fašizam je društveno-politička pojava i, uprkos činjenici da je složena, može da se definiše. Moja definicija (mada odmah priznajem da nije jedina) je da je fašizam način dolaska i opstanka na vlasti koji koristi radikalan autoritarni nacionalizam (kao i nasilno suzbijanja bilo kakve političke opozicije) da bi postigao spoj društvenog i državnog kapitala sa privatnim kapitalom (u korist drugog i na štetu prvog). Fašističke vlasti najčešće veličaju "svoj" narod kroz to što umanjuju druge narode (i to najčešće neke koji ili žive u istoj državi ili koji imaju blizak kontakt sa glavnim narodom iz te države).

Da je fašizam opasan, ne moram nikome da pričam. Kada se pojavio u Španiji, desetine hiljada ljudi iz ostatka Evrope (uključujući naše španske borce) su išli da bi se borili protiv njega.

Ono što je za ovu diskusiju bitno je da se fašizam gradi na tom strahu drugih grupa ljudi (najčešće kroz strašne,ali ne uvek tačne, priče o nekim "strancima" u žutoj štampi). Da bi to bilo moguće, ljudi moraju biti naučeni da vide druge ne kao pojedince koji imaju slične namere i želje kao i mi nego kao pripadnike grupa koje su nama skroz drugačije i strane, a zbog toga i strašne.

Da bi se sprečilo to (ti uslovi koji su zgodni za fašističke poluge kontrole), potrebno je da ljudi razumeju druge ljude iz drugih sredina kao kompleksna bića koja imaju (skoro pa uvek) slične želje i potrebe.
 
Da da, ''nekolicina'', kako da ne...

Tako su pričali i u Evropi pre 10ak godina pa su im svi zatvarali usta govoreći kako je to preterivanje i fašizam. Sada u toj istoj Evropi svake nedelje odjekne poneki masakr, bomba, silovanje ili neredi. A što se tiče Srbije, kao što rekoh - 16 registrovanih incidenata u poslednje dve godine. Neregistrovanih je bar 5 puta više. Kao onaj kome sam lično prisustvao, kada je nasred pune Knez Mihailove jedan drugog ubo u glavu.
Ali kapiram... kao što rekoh - postoje ljudi kojima je dovoljno da se opeku jednom, i postoje ljudi kojima ni 1000 puta ne pomaže.
Moja definicija (mada odmah priznajem da nije jedina) je da je fašizam način dolaska i opstanka na vlasti koji koristi radikalan autoritarni nacionalizam (kao i nasilno suzbijanja bilo kakve političke opozicije) da bi postigao spoj društvenog i državnog kapitala sa privatnim kapitalom (u korist drugog i na štetu prvog). Fašističke vlasti najčešće veličaju "svoj" narod kroz to što umanjuju druge narode (i to najčešće neke koji ili žive u istoj državi ili koji imaju blizak kontakt sa glavnim narodom iz te države).
I ko je to radio na ovom forumu ili po komentar sekcijama naših novina?
Vama je danas sve fašizam. I nacionalizam. Znači, ako neko smatra da u konfliktu Muslimani - Zapad, Srbija treba da se drži podalje i da zatvori vrata dok njesra ne prođe... to je nacionalizam? Fascinantno.
Pa ne kažu ljudi za džabe da su upravo liberali i anti-fašisti sami zapravo najveći fašisti. i diktatori. Jer su obično toliko zadrti u tim svojim stavovima i toliko izparanoisani i opterećeni tim fašizmom, da daju sebi za pravo da se mešaju u tuđa posla i da drugima određuju šta da rade i misle. I to se ovde upravo i vidi.
O licemerju da ne pričam. U Turskoj su te izbeglice duhovi, u Makedoniji ih proteruju. Mađari ih mlate i vraćaju. Za Poljake i Čehe oni ne postoje. Nemci ih primaju ali ih zato koriste kao jeftinu radnu snagu za najgore poslove. I tako je bilo od početka, još od 2013. Jedino su u Srbiji dočekani sa pozdravima i razumevanjem. Ljudi su im odnosili hranu i pomoć, a neki su ih čak i primili u kuće. I to ne samo u Novom Pazaru nego je bilo par slučajeva i po BG i Srbiji. I opet nije bilo dovoljno. Jer sram da nas bude, umesto da ih primimo 600.000 i smestimo u Hajat, mi primili samo 6.000 i smestili u kasarne. E jesmo đubrad zaista.
I naravno, posle 4 godine, narodu i državi kreće malo da bude dosta. Jer pored svih svojih problema, treba još naredne 4 godine da dvorimo tuđine. Koji nisu čak ni izbeglice nego džabalebaroši, divljaci i talibani. I eto odma dežurnih NVO i antifašista da krekeću o tome. A to što su sami migranti svedočili da u Srbiji najbolje prolaze, to se ne računa. Ne, dokle god ih ne primimo sve i ne odvedemo u Hajat, mi smo fašisti i nacionalisti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449929#p449929:4vow3g8z je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:00 pm[/url]":4vow3g8z]
Prvo, većina njih nisu nikakve izbeglice. Sirijci sada čine svega 14% svih migranata. Najviše je Avganistanaca (55%), Pakija i Bangladešana. To su zvanični podaci Komesarijata i UNHCRa. To nisu izbeglice nego ekonomski migranti,

Kao prvo, Avganistan je u ratu već od 2001 (a može i pre, zavisi kako računaš), a taj rat se proširio na velike delove severnog Pakistana.

Kao drugo, pa šta ako su ekonomski migranti? Jel to znači da su nešto manje ljudi?

Da li treba prema Bosancima, Hrvatima ili, ne daj bože, prema Srbima koji su iz bivše Juge bežali u Kanadu, Australiju ili gde god hoćeš, tamošnji meštani da se ponašaju kao da su ljudi nižeg ranga samo zato što su u potrazi za boljim životom?

Istorija čovečanstva je u velikoj meri istorija migracija. Jel to znači da si manje čovek ako napustiš svoju zemlju i kreneš u drugu?

To ne samo da je nehumano, to nije domaćinski.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449929#p449929:4vow3g8z je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:00 pm[/url]":4vow3g8z]Drugo, većina njih se ponaša pristojno ovde samo i samo zato što se boje da ako budu pravili probleme, da će ući u evidenciju i da će im se time umanjiti šanse da uđu u druge zemlje. Koje su,za razliku od nas, mnogo rigoroznije u selekciji i strože u kažnjavanju. Ovde svi oni nose maske. Njihova prava lica se vide u samoj Evropi, gde isti ti ''mučenici'' gaze ljude, dižu se u vazduh, kamenuju autobuse, pale čitave četvrti i siluju koga stignu.

E vidiš, to je ono fašističko razmišljanje o kome sam pričao u prethodnom postu. Nije ti mnogo trebalo da kreneš o svim tim ljudima (iz raznih država i sa raznim životnim pričama) da govoriš kao da su svi isti, a ne samo isti nego svi loši ili čak zli i sa skrivenim namerama.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449929#p449929:4vow3g8z je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:00 pm[/url]":4vow3g8z]I pre nego što mi kažete ono čuveno ''ali nisu svi oni takvi'', reći ću vam - da, nisu svi oni spremni da se dignu u vazduh ili pogaze ljude kamionom. Ali recite mi, koliko je muslimanskih i imigrantskih organizacija ikad osudilo terorističke napade u Evropi? Ili bilo gde u svetu? Kad ste u nekoj muslimanskoj zemlji videli anti-ratne proteste i osude terorizma i kršenja ljudskih prava?

Ne znam za sve imigrantske ili muslimanske organizacije ali znam da u Britaniji sve najveće i najbitnije muslimanske organizacije su među prvima koji osuđuju terorističke napade i koji se uporno bore protiv krvoprolića bilo koje vrste. Samo gugluj malo pa ćeš videti.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449929#p449929:4vow3g8z je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:00 pm[/url]":4vow3g8z]Treće, kažeš treba se suočiti sa uzrokom problema. Pa, jel Srbija uzrok njihovog problema? Kakve veze ima Srbija sa bedom u Bangladešu? Ili sa ratom u Afganistanu? Ili sa ratom u Siriji? Kakve veze ima Srbija sa bilo kojim od njih? Takođe, jel ih neko terao da ulaze ovde? Svi oni kad dođu do Makedonije vrlo dobro znaju da je kod Horgoša čep. I opet ulaze, ne razmišljajući o tome. I naravno, završe u ćorsokaku. I ko je za to kriv? Srbi ili oni sami? Jel ih Srbi vuku preko granice ili oni sami ulaze? Ne, Srbi im čak govore da ne mogu dalje. Ali ne, Ahmed rešio da uđe i Ahmed će da uđe a tebe Srbijo ko je*e. To je njihov stav. A kad uđu u Srbiju, pokupe sve one humanitarne pomoći koje mi plaćamo i onda to lepo preprodaju po buvljacima. I sad ja kao treba da imam razumevanja prema takvima?

Naši problemi nisu daleki ratovi niti to možemo da rešavamo. Naš problem je što kroz našu državu prolaze ljudi koji su siromašni, uplašeni i koji žele samo da nađu za sebe bolje živote tamo negde van granica naše male siromašne Srbije, a mi (koje smo budale) ne znamo ni prema njima da se ponašamo humano nego ih osuđujemo da su zli i da im se "je*e" za nas.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449929#p449929:4vow3g8z je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:00 pm[/url]":4vow3g8z]I naravno da ću svemu da pristupam sa striktno racionalne strane.

Prijatelju, tu si priliku uveliko već propustio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449925#p449925:5epup339 je napisao(la):
Earthmoving » 06 May 2017 01:12 pm[/url]":5epup339]... to čak i nisu naše nego strane reči koje nemaju veze sa nama, našim jezikom, običajima, niti istorijom. Koristite bar naše reči.

Za nekoga ko ne voli strane reči, koristiš ih baš dosta u svojim postovima. :lol:
 
Prvo, uzmi kartu u ruke i pogledaj gde su Afganistan i Pakistan, a gde je Srbija. Onda uzmi wikipediju u ruke pa potraži šta je ekonomski migrant, a šta su ratne izbeglice.
E vidiš, to je ono fašističko razmišljanje o kome sam pričao u prethodnom postu. Nije ti mnogo trebalo da kreneš o svim tim ljudima (iz raznih država i sa raznim životnim pričama) da govoriš kao da su svi isti, a ne samo isti nego svi loši ili čak zli i sa skrivenim namerama.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_I ... tacks#2013
Ne znam za sve imigrantske ili muslimanske organizacije ali znam da u Britaniji sve najveće i najbitnije muslimanske organizacije su među prvima koji osuđuju terorističke napade i koji se uporno bore protiv krvoprolića bilo koje vrste. Samo gugluj malo pa ćeš videti.
Super. Svaka im čast. Baš su fini.
Samo... šta je sa ostalih par miliona muslimana u Evropi? I šta je sa onih drugih par stotina miliona muslimana širom sveta? Ne računajući retke racionalne pojedince (koji su uglavnom ateisti), kad su oni ikad digli glas protiv neke terorističke organizacije ili islamskog esktremizma?
Naši problemi nisu daleki ratovi niti to možemo da rešavamo. Naš problem je što kroz našu državu prolaze ljudi koji su siromašni, uplašeni i koji žele samo da nađu za sebe bolje živote tamo negde van granica naše male siromašne Srbije, a mi (koje smo budale) ne znamo ni prema njima da se ponašamo humano nego ih osuđujemo da su zli i da im se "je*e" za nas.
Naša država - naše pravo da se ne mešamo u tuđe konflikte i probleme. Kratko i jasno.
Prijatelju, tu si priliku uveliko već propustio.
Izvoli pa me demantuj, prijatelju. :wink: Nisam ja taj koji ovde cmizdri zbog migranata i priča kako politiku i državu treba krojiti na osnovu emocija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449931#p449931:1gf1n0zq je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:31 pm[/url]":1gf1n0zq]Da da, ''nekolicina'', kako da ne...

Tako su pričali i u Evropi pre 10ak godina pa su im svi zatvarali usta govoreći kako je to preterivanje i fašizam. Sada u toj istoj Evropi svake nedelje odjekne poneki masakr, bomba, silovanje ili neredi.

Ne znam u kom svetu ti živiš uopšte. Hajde molim te pogledaj malo negde na netu statistike o terorističkim napadima u Evropi pa se onda vrati i podeli sa nama neke prave činjenice umesto ovih koje si izvukao ne znam ni ja odakle.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449931#p449931:1gf1n0zq je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:31 pm[/url]":1gf1n0zq]A što se tiče Srbije, kao što rekoh - 16 registrovanih incidenata u poslednje dve godine. Neregistrovanih je bar 5 puta više. Kao onaj kome sam lično prisustvao, kada je nasred pune Knez Mihailove jedan drugog ubo u glavu.

Ok, aj da kažemo da je incidenata bilo, recimo, 100 u poslednje dve godine (to ti je i više nego tvojih 16 puta 5). Koliko je izbeglica bilo u Beogradu, odnosno, Srbiji u tom periodu? 10.000? 100.000? Koliki je to onda procenat njih izazivač incidenata? Pošto se meni čini da je manje od 1% (a možda čak manje od 0.1%) al ti me slobodno ispravi.

Ako ti misliš da je na osnovu ponašanja jednog čoveka okej da se loše misli i priča o 99 ili 999 njeovih ne čak sunarodnika već, ne znam, ljudi koji su povezani sa njim samo zato što su stranci u Srbiji onda ok, ja ne mogu da ti pomognem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449937#p449937:3n0rcdl0 je napisao(la):
ink » Sub Maj 06, 2017 2:44 pm[/url]":3n0rcdl0]Ne znam u kom svetu ti živiš uopšte. Hajde molim te pogledaj malo negde na netu statistike o terorističkim napadima u Evropi pa se onda vrati i podeli sa nama neke prave činjenice umesto ovih koje si izvukao ne znam ni ja odakle.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_I ... tacks#2013
Ok, aj da kažemo da je incidenata bilo, recimo, 100 u poslednje dve godine (to ti je i više nego tvojih 16 puta 5). Koliko je izbeglica bilo u Beogradu, odnosno, Srbiji u tom periodu? 10.000? 100.000? Koliki je to onda procenat njih izazivač incidenata? Pošto se meni čini da je manje od 1% (a možda čak manje od 0.1%) al ti me slobodno ispravi.

Ako ti misliš da je na osnovu ponašanja jednog čoveka okej da se loše misli i priča o 99 ili 999 njeovih ne čak sunarodnika već, ne znam, ljudi koji su povezani sa njim samo zato što su stranci u Srbiji onda ok, ja ne mogu da ti pomognem.
Pa tu se vraćamo na onaj problem od malopre. Meni je dovoljno da se opečem jednom i da znam da se s vatrom više ne igram. Ti ipak ne odustaješ ni posle 1000 puta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449935#p449935:4bhvcl9j je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:41 pm[/url]":4bhvcl9j]Nisam ja taj koji ovde cmizdri zbog migranata i priča kako politiku i državu treba krojiti na osnovu emocija.

Zapravo si ti taj koji cmizdri zbog migranta i priča kako politiku države treba krojiti na osnovu emocija.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449935#p449935:4bhvcl9j je napisao(la):
Bender Rodriguez » 06 May 2017 02:41 pm[/url]":4bhvcl9j]
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_I ... tacks#2013

Na link se linkom odgovara:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/03 ... an-almost/

Ovo ti je iz jednih konzervativnih, da ne kažem desničarskih, engleskih novina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=449939#p449939:2zo9q3q1 je napisao(la):
ink » Sub Maj 06, 2017 2:49 pm[/url]":2zo9q3q1]
Zapravo si ti taj koji cmizdri zbog migranta i priča kako politiku države treba krojiti na osnovu emocija.
Jok, to si pomešao sa svojim postovima. Ja sam obrazložio zašto sam protiv primanja migranata.
Na link se linkom odgovara:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/03 ... an-almost/

Ovo ti je iz jednih konzervativnih, da ne kažem desničarskih, engleskih novina.
Ti si okačio suvoparnu i pažljivo skrojenu statistiku.
Ja sam okačio konkretnu listu svih terorističkih napada koji su se dogodili otkako je počela ''migrantska kriza''.

P.S. Te tekstove ''Evropa je danas bezbednija nego pre 40 godina'' pišu isti oni novinari i ''istraživači'' koji tvrde da je Beograd drugi najopasniji grad Evrope posle Kijeva, da Srbija ima srednji nivo opasnosti od zemljotresa, itd itd... (staviću linkove ako treba) Dakle to pišu ljudi koji uglavnom nemaju veze s mozgom.
 
Ja se samo protivim dehumanizaciji drugih.

Dovoljno dobro poznajem istoriju da znam gde to vodi i kako to mogu da iskoriste vladajuće strukture.

A sa druge strane, sramotu osetim kad to čujem od ljudi iz Srbije, koja je takođe svašta prošla u svojoj istoriji i skoroj i davnoj. Pa upravo je dehumanizacija Srba, krojena istom logikom, dovela do Jasenovca i drugih zločina u NDH (da ne pričam o skorijim zločinima). Baš žalosno i baš baš jadno.
 
Znaš kako, i Jelena Milić se protivi udaljavanju Srbije od zapada. Pa svojim nastupom i zadrtošću pomaže upravo tome protiv čega se načelno bori. Šta hoću da kažem - vi antifašisti i kolege ste u poslednjih desetak godina postali toliko opterećeni i paranoični da u svemu vidite fašizam, mržnju i dehumanizaciju. Ne nastaju ovakve rasprave samo kad neko kaže da je protiv migranata. Nastaju čim se neko usudi da ima iole drugačije mišljenje nego vi. I tako na 1000 tema i 1000 mesta. Internet i javnost su bukvalno postali taoci vas tzv. antifašista i vaših prijatelja liberala i PC ratnika. Jer ste, kao što rekoh, preoptrećeni i zadrti. Vidite Hitlere u običnim ljudima koji na netu komentarišu problem koji nas izjeda već 4 godine. Vidite gasne komore u Bogovađi i Krnjači. Vidite Gorana Davidovića u svakome ko ne želi da se petlja sa (stranim) muslimanima. Vidite pripreme za rat, oštrenje sekira, kačenje svastika i slavljenje Hitlera svaki put kad pročitate nečije zadovoljstvo zbog migrantske krize u koju nas niko nije terao da se petljamo.
Ali ste toliko bandoglavi da vam je nemoguće objasniti da sve to što radite, radite na svoju štetu. Kao što je nekim feministima nemoguće objasniti da svojim akcijama i stavovima sebi čine više zla nego dobra, tako je i vama nemoguće objasniti da svojim nastupima samo udaljavate ljude od toga što želite da propagirate.
 
Pa da, ignoriši potpuno ono što sam rekao i usmeri se na to da mi pričaš kakav sam ja. Dobra ti je to taktika za diskusiju. Odmah si me osvojio ovim argumentima. Sad se potpuno slažemo.
 
Pa ti stalno pričaš o nekom fašizmu, pripremi za rat, nacionalizmu, oštrenju sekira, logorima... Potpuno isti obrazac kao i kod ostalih social justice i PC ratnika i aktivista.
A nisam ja ništa izignorisao, odgovorio sam ti na sve što si pisao. Ovo što sam napisao je pokušaj da ti objasnim da nije svako ko ima loše mišljenje o migrantima (opet da se podsetimo, loše mišljenje =/= mržnja) prikriveni nacista i sadista koji samo čeka da počne frka pa da kolje sve oko sebe. Štaviše, ja prvi zagovaram stav ''ne diram te, ne diraš me''. Što se mene tiče, neka ti migranti i zapad rade šta god oće, ali nek ne uvlače moju zemlju u to. Isti stav ima i većina drugih ljudi u Srbiji.
 
U više navrata, sa puno strpljenja i veoma jasno sam ti objasnio zašto su tvoji stavovi (po meni) "loši". Koji stavovi? Ovi:

Ovde svi oni nose maske. Njihova prava lica se vide u samoj Evropi, gde isti ti ''mučenici'' gaze ljude, dižu se u vazduh, kamenuju autobuse, pale čitave četvrti i siluju koga stignu.

Ako ti i dalje nije jasno zašto su loše upravo ovakve osude celih grupa ljudi i gde to vodi, zamolio bih te da se malo informišeš - imaš pristup svom ljudskom znanju preko interneta pa izvoli.
 
Pa što se ti ljudi ne angažuju malo da dokažu da ja i drugi koji misle kao ja grešimo? Što se ne asimiluju? Što ne osude terorističke napade? Što ne preispituju svoju mafiju u crnom koja ih huška i inspiriše da rade to što rade? Što se ne bore za okončanje ratova i kriza u svojim zemljama? Što ne izađu na TV i argumentima dokažu svoje tvrdnje i stavove?
Nego se svi dokopaju te zle Evrope, nakače se tamo na sisu, i provode ostatak života sisajući fondove i pričajući koliko mrze taj zapad. Sve dok im jednog dana ne klikne pa ne uzmu tako, kao neki, kamion i počnu da ubijaju sve oko sebe. S nadom da će im to kupiti kartu do Raja.
Još pre nego što je počela migrantska kriza, muslimani i imigranti na zapadu su kukali kako se o njima širi pogrešna slika. I na tome bi sve ostalo. Na kuknjavi. Niko da izađe i kaže šta nije tačno. Niko da se suprotstavi šeicima, imamima i vehabijama. Niko da osudi terorizam. Niko da pozove na dijalog i saradnju. Nego svi samo sede, kukaju i reže ali ne pomeraju ni prstić. Jer ko veli jes' Evropa zla ali bato dolar je dolar... U svom Vukoje*******adu sam morao da kopam za dolar dnevno, a ovde dobijam 20 komada dnevno ne radeći ništa. Još ako naštancujem još koje dete... ma milina. Leba bez motike.

Šta je tu za poštovanje i razumevanje, stvarno ne znam.
 
Jedan makro pogled..... :D
Osnova se sastoji u neuspehu upucivanja misionarstva (civilizovanja)
pa je stvar izvrmuta
tako da svi oni dolaze kod kuce misionara kako bi proces bio izuzetno ubrzan i naravno uspesan
Cemu i kome na korist. ?
Pa sto ujednacajnije civilizacije laksa je globalizacija
 
Vodila ja kevu da vidi Bg na vodi :mrgreen: i kao ajde idemo iz pravca Nemanjine pa cemo da preprecimo preko zeleznicke, i sa zadnje strane autobuske do tamo. Po bela dana. Kad smo izasle iz zeleznicke i krenule ka autobuskoj vidim ja sve se crni, nigde nikog naseg, geto. Ok, to je to, nagrabusile smo sigurno, ima da nas izbodu i opljackaju u najboljem slucaju. Kad ono u daljini kamion, nazire se bela kuvarica u njemu. Ok, prezivecemo, vreme je rucka. Idemo blize kamionu, sad se vec nazire kolona. Kilometarska cini mi se u tom trenutku. Uredno cekaju rucak. Neki vec klopaju iz plasticnih tanjira, na zemlji. Suze mi krenuse, scena koju slike nikako ne mogu da prenesu. Odosmo na tramvaj pa kuci. J***s Bg na vodi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh