Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Ne.

Meni to zvuči kao dopunjavanje freona (ili čega već) kod klime. Gde može da "iscuri" taj gas osim ako ne dođe do fizičkog oštećenja?
 
Pa nemam pojma, baš zato i pitam. A i na kraju krajeva, sad se mislim - ako može argon da iscuri iz prozora, može onda i vazduh da uđe u vakuumirane prozore, jelte...

Pff.

E što volim ove situacije kad svako ima svoju verziju priče... (Mislim na majstore)
Ne bi me čudilo da im tad nisu radile mašine ili da nisu imali gasa u fabrici pa da su mi zato rekli da je bolje da ne uzimam sa argonom. :D
 
Gas Leaks

Gas-filled windows will leak over time -- as much as 1% per year, according to some estimates -- depending on the quality of the window and its installation, the building’s climate, including its exposure to the sun and the altitude, and other factors. However, these windows will usually perform adequately even after many years of gradual depressurization. According to the National Glass Association, if 80% of the gas remains in spite of gradual leakage over time, a window can be expected to maintain its properties and effectiveness. That means that, "even if 1% was leaking out per year, the window would still be effective in 20 years.”

If the breach is significant, however, the window will no longer be an effective thermal barrier and may require replacement. Condensation or fog inside the window unit indicates that the gas fill has escaped and been replaced with moisture-laden air. Homeowners should clean the window's exterior to be sure that the observed moisture is, in fact, within the window rather than on its surface. The manufacturer or installer should be contacted if the window fails. Leaks can be detected only with special gas-detection equipment. But homeowners should rest assured that leaked argon or krypton poses no health hazards to a home's occupants.

https://www.nachi.org/window-gas-fills.htm
 
Dobro mi je ono, vakumitano staklo, al sa silica kuglicama izmedju da kupe vlagu.
Samo postavlja se pitanje, "vlagu iz cega" ako je vec vakum izmedju dva stakla ???

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453853#p453853:3hs1eay8 je napisao(la):
astrodule » 26 May 2017 12:28[/url]":3hs1eay8]Ako misliš na mene i zastakljivanje terese i zamenu i premeštanje radijatora ...
vecina umesto premeštanja radijatora, Iznad nj, (umesto prozora) stavljaju šank, a ti ? :roll:
u ovakvim situacijama, kada je radijator ispod šanka
umanjuje stvaranje kondeza u prozoru jer je termo kontrast udaljen te tako i mnogo manji (nije direktan)
kao kad je radijator neposredno ispod prozora :)
 
Ako neko stavlja krovne prozore moja topla preporuka je Roto, ima raznih varijanti otvaranja, drveni ili pvc, boje zatamnjenja stakala spolja, unutra, otvori protiv kondeza ....
https://www.google.rs/url?sa=t&source=w ... _OPJhE_ZJA
6fc5e86a2b51036e276346d8be0193c6.jpg


Послато са S57 уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453904#p453904:2e8iug1b je napisao(la):
boca-ica » 36 minutes ago[/url]":2e8iug1b]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453853#p453853:2e8iug1b je napisao(la):
astrodule » 26 May 2017 12:28[/url]":2e8iug1b]Ako misliš na mene i zastakljivanje terese i zamenu i premeštanje radijatora ...
vecina umesto premeštanja radijatora, Iznad nj, (umesto prozora) stavljaju šank, a ti ? :roll:
u ovakvim situacijama, kada je radijator ispod šanka
umanjuje stvaranje kondeza u prozoru jer je termo kontrast udaljen te tako i mnogo manji (nije direktan)
kao kad je radijator neposredno ispod prozora :)

Ostavio sam prozore, a radijator sam okrenuo na susedni zid i iznad njega probio šank ka kuhinji.

Izbacio sam i par rebara na terasu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453903#p453903:kfbq28du je napisao(la):
laki72 » Pet Maj 26, 2017 4:29 pm[/url]":kfbq28du]Dobro mi je ono, vakumitano staklo, al sa silica kuglicama izmedju da kupe vlagu.
Samo postavlja se pitanje, "vlagu iz cega" ako je vec vakum izmedju dva stakla ???
Unutra nije totalni vakuum već samo proređeni vazduh tako da je ipak moguće javljanje kondenza između stakala. Silikon/kristali služe da upiju to malo vlage tako da se staklno nimalo ne magli.
 
Jedini proizvođač PVC prozora kojeg sam našao da su korektni ljudi, da su izdali račun i garanciju. Sunce 034. Imaju poslovnicu u Belvilu.

Ovi ostali su uglavnom banda, pogotovu Hram 032 koji se svugde reklamiraju ali ne izdaju račune jer je to "politika firme".
 
Na stranu racuni kakvi su sto se tice prozora?
 
Ja sam zadovoljan, nemački REHAU profil sa sve deklaracijom i sertifikatima 2 godine savršeno radi. Većina naših prodavaca uvaljuju turske profile i prozore koji su u smislu kao kineski kvalitet. Takođe, i kvalite bravica i zaptivki je važan. Ja sam se zeznuo kada sam uzeo neke prozore pre 10 godina pa sam morao da ih krpim, baš su bili ti niskokvalitetni turski, nisam imao predstavu da to uvaljuju pa sada to skupo plaćam, a promenio sam svaki deo na prozoru u pogledu ogova, gumica i ostalih zezancija, ali su mi ti prozori krš.

Što se tiče ALU nisam čuo previše ljudi da je uzimalo, uglavnom je to PVC standardna verzija ili neko ludilo sa 7 komora i tri stakla.

P.S.Punjenje gasom za izolaciju tipa argonom je zvrčka jer to brzo iscuri jer prozor nije hermetički zatvoren, samo služi da uzmu dodatne pare od lakovernih.
 
Kao i da vakuum prave uz pomoć Slobode 700K.
 
Pošto i meni predstoje ozbiljni radovi na zameni stolarije, da pokušam da dobjem mišljenje nekog više upućenog u materiju
- da li insistirati na Rehau / Veca profilima ili imaju neki treći nešto jeftiniji? Isplati li se plaiti i Veca koji je koliko razumem tu i naskuplji.
 
Ja imam Veca jedan sprat i Rehau drugi i Roto krovni prozor, prezadovoljan sam sa svim , ovu stolariju imam vec 7 godina osim krovnog kojeg imam godinu dana i sve savrseno funkcionise i dihtuje. Samo dobro isplanirajte sta vam treba , koje krilo kako da se otvara koje sirine.... Nemojte presiroke i previsoke prozore stavljati, bolje podeliti na manje. I bolje isplanirajte odmah sve dodatke, komarnici, roletne, zastite od sunca...

Послато са S57 уз помоћ Тапатока
 
Da li je moguce pvc/alu stolariju koja je vec montirana, demontirati i kasnije montirati na drugo mesto? Konkretno se radi o izlogu i ulaznim vratima u lokal.
 
Moguce je naravno gledali smo kako to rade na nbg ovih dana
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458453#p458453:1httrh1s je napisao(la):
abre » Sre Jun 14, 2017 8:51 am[/url]":1httrh1s]Da li je moguce pvc/alu stolariju koja je vec montirana, demontirati i kasnije montirati na drugo mesto? Konkretno se radi o izlogu i ulaznim vratima u lokal.
Pa puna su stovarišta te polovne stolarije iz Nemačke.
Samo je bitno da se pri demontaži ne uvije tj ne deformiše.
 
Čuo sam od nekih ljudi da pvc navodno "zrači"ili tako nešto i da nije zdravo da bude u domovima. Navodno je u Nemačkoj zabranjena instalacija istog na dalje, da li neko ko poznaje materiju zna da li u ovome ima neke istine.

Ja sam iskreno planirao ove prozore i imam ih sada u stanu, ali čisto mi sada ubacili buvu pa ne znam šta da mislim.
 
Od PVC stolarije prodaje se svašta od polovne kineske i turske do nemačke. Ne verujem da PVC zrači nego u EU masovno zamenjuju stolariju i ugrađuju energetski još efikasniju. A polovnu prodaju na Balkanu i po Istočnoj Evropi. Ali i ta je solidna, samo treba paziti na kvalitet (i da je nemačka). Osim VEKA, može i INAUTIC

U polivinil hloridnu masu se dodaju rayni aditivi i u zavisnosti od njih kvalitet varira: https://pvcstolarija.blogspot.rs/2016/10/o-polivinil-hloridu-i-aditivima.html

http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Plastifikacija-polivinil-hlorida.php

Ovi naši trgovci nemaju pojma o čemu se radi, ali može se tražiti neki sertifikat ili specifikaciju za PVC profile. Ako ništa više proizvod treba da ima CE oznaku.
 
Mislim da su te priče o toksičnosti, kao i o zabranama u Evropi, prenaduvane.

Ljudi kažu PVC isparenja su toksična, kad isparavaju na Suncu izbacuju štetne materije. Samo što zaboravljaju da i farbe kojima se premazuju drveni prozori rade isto. Isto važi i za impregnaciju i ostala sredstva za obradu drveta. Jednostavno ne može nešto da bude i jeftino, i dostupno, i lako za obradu, i čvrsto, i da dobro dihtuje... a da pritom bude savršeno bezazleno i da nema nijednu manu. Kad se radi o tehnici i materijalima, sve se uglavnom vrti oko toga da na svakih par prednosti, na drugi tas ''vage'' mora da se ''doda'' i po jedan nedostatak. Prosto ne postoji savršenstvo i sve ima svoju cenu.

Što se tiče zabrana po Evropi, ja se naslušah stotina priča kako je to svuda izbačeno i kako nam stranci uvaljuju đubre i toksine dok oni tamo svi nabavljaju samo ALU ili drvo. Ali nijednom ne videh nikakav dokument niti novinski članak koji to potvrđuje. Štaviše, sami majstori su mi pokazivali slike PVC prozora u Francuskoj, tj. kako je u nekoj staroj zgradi PVC prozor ugrađen u stari, drveni štok, da se ne bi čukali zidovi i time narušavala arhitektura.

Tako da mislim da je u cirkulaciji mnogo netačnih rekla-kazala priča kad se radi o tim PVC prozorima.

Uostalom evo kad se ode na net i ukuca ''PVC windows'', može se naći na stotine slika novougrađenih PVC prozora u Engleskoj, Francuskoj, Nemačkoj...
A ovamo mi poznanik kaže ''ma to je otpad, čak su i Rumuni izbacili to''. Znači ispade da jedni Rumuni znaju bolje od Nemaca i Engleza. I da su ujedno i bogatiji čim mogu da priušte sebi isključivo ALU i drvo. :D
 
Može da ispušta štetne materija kao i svi veštački proizvodi (od nafte). I Dormeo dušeci , jastuci su iste osnove.
Svuda po zapadu imaš PVC i to nemoj da te plaši.
Evo ti jedan podatak , naši odavde rade kuće po Norveškoj i sve osim peska i vode je iz Srbije (kolko to može da bude). PVC prozore domaće proizvodnje isto izvoze i jedina je razlika što profile pune pur penom.
 
Mislim da je fora što u slučaju požaru oslabadjaju neki užasno otrovan sastojak od koga će se pre umreti nego od "običnog" dima
 
hvala svima na brzim odgovorima :)

Uslučaju požara me iskreno ne brinu, druge stvari bi mi bile preče.
 
Vrh