Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Mogu da provere dokumentaciju ako im vlasnici pruze uvid a najcesce ni sami prodavci ne znaju sta imaju od papira.

Drugarica mi radi kao agent i to su price za verovali ili ne, sad je zavrsavala prodaju stana sa 5 naslednika i tu je morala da ih miri jer su vec primili kaparu za stan ali su onda poceli da se natezu tipa ko je kad kupio dedi lekove a ko je koliko potrosio za krompir dedi itd.

Najzesce jedan od njih treba da izvadi neki papir za 700 dinara on nece nego ceka da i ostali daju svoj udeo, inace taj isti ce dobiti 17 000 evra od prodaje ali eto problem mu je 700 dinara.

bu**** na sve strane
 
Da li posti neki sajt gde pisu cene kvadratni metara.ari itd po Beogradu?
 
Ako je off molim za izvinjenje i slobodno obrišite post ili ga premestite na adekvatnu temu, još se ne snalazim.

Naime, problem oko prodaje mog stana je nemanje lifta što znači da me zanima tema o liftovima.

Hvala na razumevanju.
 
Da li zgrada ima okno za lift a investitor nije ugradio ili stanari zele naknadno da ugrade lift
 
Ako mogu da pišem na ovoj temi o liftu, rado ću u par rečenica objasniti.

Zgrada je građena oko 57. godine i ima 5 spratova + nadzidani deo.
Projekat je predvideo i lift što znači da postoji prostor lepo ucrtan u planu ali i vidljiv okom.
Lift nije ugrađne a zbog čega, to se ne zna.
Decenije su prolazile, stanari su se dosetili i svaki stan koji se naslanjao na prostor za lift je uzeo taj prostor i proširio svoj stan nekakvim špajzom, kupatilom, ostavom i sl. bez ičije saglanosti.
Zgrada se nadzidala i postala je šestospratnica, a stanari su se uselili '97.
Jedna sam sa "vrha" i pitala sam se, kako je moguće da ljudi do sada nisu pitali nadležne gde je lift?
Kako je moguće da su ljudi do te mere trpeljivi da zbog visine ne izađu godinama napolje jer su invalidi, bolesni?

Zakon predviđa da lift mora postojati u zgradi sa četiri sprata, a preko četiri + teretni.

Sada je problem jer preko zida gde bi se ulazilo u lift postavljene su silne cevi (od hidrofora, kablovske, centralnog...) što znači da nije celishodno sve to izmeštati.

Postoji mogućnost panoramskog lifta. Sada, po najnovijem, lift bi se mogao kupiti na rate ali da ga plate isključivo stanari.

Ko je od stanara zainteresovan da plati lift? Zamalo niko pa čak ni oni sa viših spratova, niti oni koji su okupirali nelegaln o prostor za lif. Nečuveno!

Podnela sam zahtev, krenula u realizaciju ali mora se sačekati izrada detaljnog urbanističkog plana pa tek onda zahtev za lift. A lift ne možemo birati mi, stanari, već samo grad i to od onih firmi sa kojima su klopili ugovor, a to su uglavnom najskuplji liftovi.

Da bismo dobili dozvolu potrebno je samo za papirologiju izdvojiti min. 5.000€.

Kako da prodam stan da se trudnica ne bi penjala 113 strmih stepenika, nosila kolica i dete, pa čak i kada nema prtljaga osim džepova, ni malo nije lako?

To je ukratko.
 
Nije to jedini slucaj na zalost u bg to otimanje okna lifta mi je apsolutni hit umjesto da traze lift .
Koliko ima stanova u zgradi zasto je data nadogradnja tj saglasnoat stanara za nadogradnju .
Recimo ljudi na zvjezdari su nasli lift za 18 000 evra u postojece okno mislim da je pan lift nisam siguran
Bez stambenog tad jos oni nisu davali mogucnost na 60 rata .Morate imati organizovanu skupstinu plus potpise stanara
 
Nije jedini ali nije ni opravdanje da postoji ni jedan a naročito u ovako specifičnoj situaciji gde lepo u projektu zgrade (od '57.) piše i ucrtan je projekat za lift.

Zgrada ima u dva ulaza po 16 stanova, znači 32 stana (stepenice nemaju odmarališta već su zamalo spiralne). Graditelj koji je dobio dozvolu za nadziđivanje bio je u obavezi da ugradi lift ali tog dokumenta nema (pojela maaca). Ako nije bilo celishodno da se oslobode okupirani prostori, potrebno je zgradu proširivati jer za panoramski lift su potrebne sve dozvole kao i za standardnu gradnju objekta jer de facto zgrada bi zauzela novi građevinski prostor.

Cene liftova na 60 rata su daleko skuplje nego neke kod drugih proizvođača ali, u tom slučaju, stanari bi lift morali platiti kešom + trošlovi za dokumentaciju.

Hoću da prodam stan jer delim domaćinstvo, lep je, svima se dopada samo... lift. Koga za gušu?!
 
Da li bi dva ulaza mogla da djele jedan lift bilo u oknu bilo panoramski Obratite se opstini potrazite pomoc od njih .
I oko stare i oko nove dokumentacije .Postoji mogucnost da ogranicite koriscenje lifta samo onima koji plate dobiju karticu za ulaz u lift Ostali kad plate dobijaju tako da mogu naknadno da plate .Samo polazna stanica mora biti slobodna jeste mali cim kad gosti dolaze ali vozi se ko je platio Recimo da vas lift kosta 26 000 evra na 32 stana pod pretpostavkom da mogu oba ulaza da pristupe to izadje 800 € po stananu ili nekih 30€ na 24 rate
Treba vidjeti koliko gubite ako stan prodate u zgradi bez lifta a koliko u zgradi ako bi imala lift .Takodje bitna je sloga stanara i da imate skupstinu stanara inace vam negine privremeni upravnik .
 
Zgrada ima dva identična ulaza što znači da bi trebalo ugraditi dva lifta tačnije, ko želi. Za moj ulaz tehnički uslovi postoje.

Formirana je skupština stanara odnosno savet stanara, izabran predsednik, zamenik predsednika sve po propisu ali dalje ništa od toga. Koja je svrha formiranja istog ako ništa ne preduzima?

Za ugradnju lifta odnosno postavljanje panoramskog potrebna je saglasnost više od polovine stanara. Za sada su svi raspoloženi da daju potpis ali kada treba da se plati taksa svi ćute. Napravila sam prvi korak, platila dve takse i ništa (oko 5.000 din.), verovatno će se na tome završiti. Čak stanari koji su okupirali prostor za lif ćute, poklonila im država odnosno stanari zajednički prostor za dž. Da je taj prostor slobodan, lift bi se ugradio bez problema jer se zgrada ne bi morala proširivati, a i u planu je.

Bila sam u opštini, oni izdaju dozvole a kako rekoh, dok se ne uradi detaljni urbanistički plan za taj deo Bg., obustavljeno je izdavanje dozvola za gradnju, do okočanja plana.

Nemanje lifta umnogome devalvira cenu stana tačnije, ne mogu ga prodati, neće niko da se penje na šesti sprat bez obzira na kvalitet stana.

Nešto drugo mi nije jasno. Zbog čega bismo mi stanari finansirali nešto što je bila obaveza ondašnjeg investitora pa neka je to bilo i u prošlom veku. Kada fizičko lice odstupi od plana država reaguje, obustavi gradnju itd. itd., a kada država ne poštuje plan nikom ništa.

Padaj silo i nepravdo!
 
Da probaš da kontaktiraš Beogradsku hroniku. Zvuči idealno za jedan prilog od 5 minuta sa sve Palikućom kako rukom pokazuje ka mestu gde je trebalo da bude okno od lifra, ali gde su se sada komšije proširile.

Naravno, komšije koje su se tu proširile će te mrzeti, ali to je cena :(
 
Nešto nisam raspoložena da javnost obaveštavam mada bi to bilo jako dobro jer je očigledno da se zakon i prilikom izgradnje zgrade i prilikom nadziđivanja, nije poštovao. Da se izmeštaju silne cevi sa zidova gde su predviđena vrata za lift, da se ruši betonska ploča stanarima koji su ušli u taj prostor, koštalo bi daleko više nego da se ugradi panoramski lift.
Čim se završi detaljni urbanistički plan moram se strpiti a onda dalje pa... ko izdrži. Za lift spremna! :D
 
Ja zaista ne vidim zasto bi ste ugradjivali 'panoramski lift' ako vec imate prostor za lift.
Verujem (siguran sam) da niko od stanara koji je svoj stan prosirio u okno lifta nema papire za to, te je to bespravno zauzece zajednickog prostora.
Dakle, oni ni u katastru, ni pri otkupu stana nemaju tu kvadraturu, te bij ja da sam na vasem mestu izvrsio pritisak na njih da to vrate u predjasnje stanje.
A nakon toga, srusiti naknadno izlivine ploce u oknu je maciji kasalj, (naravno o trosku onih koji su taj prostor oteli ;) :D

Nego to je ono nase,
normalni cute, da se ne zamere nenormalnim komsijama :(

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Tačno, niko od stanara nema papire za uzurpirani zajednički prostor pa još lift. Nije velika investicija da se osposobi prostor za lift odnosno vrati u prvobitno stanje kako je predviđeno planom, po cenu da se stanari pobune samo ne znam na osnovu čega bi se bunili, ćute kao zaliveni. Problem su cevi od hidrofora, kablovske, centralnog grejanja (naknadno uvedeno). Ko bi to izmeštao, investirao i odradio?

Možda sam maštar ali mi pada na pamet da pozovem nekoga iz vrha vlasti pa makar i lokalne, da dođe do ulaza u zgradu, ponese malo dete u naručju, kolica i torbu pa da ga dovodim k svesti kada se popne do šestog nego, bojim se da mi ne presvisne u stanu. :D (smeh na nervnoj bazi)
 
A da fotkas ta jedna vrata lftovskog okna da vidimo raspored cijevi prosto mi je nevjerovatno da je neko naknadno uvodjene instalacije provodio preko sred buducih potenncjalnih vrata lifta .Da li su na svim spratovima zauzeli prostor za lift i probili vrata ka svojim stanovima
 
Ajde sad da pitam ovde, kad ste vec u temi?
Jel ovo za ogranicenje koriscenja lifta vazi samo ako se "krece od nule" ?
Posto naravno, u mojoj zgradi kod pregovora za renoviranje postojeceg lifta ili kako se vec ta operacija zove, stalno nailazimo na problem: Sta ce meni lift i zdravije mi je ovih 3-4 sprata peske?
 
Onemoguceno je pokretanje lifta sa bilo kog sprata bez kartice ali detalji zavise od vrste lifta da li ima automacka brata ili ne itd
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454831#p454831:340hbidz je napisao(la):
direktor » Uto Maj 30, 2017 5:56 pm[/url]":340hbidz]Onemoguceno je pokretanje lifta sa bilo kog sprata bez kartice ali detalji zavise od vrste lifta da li ima automacka brata ili ne itd
Uhhh bio sam neprecizan, mislio sam na to da samo ako se uvodi lift tamo gde ga nije bilo. :D
Zato sto kad smo jednom na skupstini stanara raspravljali ja rekao, dobro onda cemo da onemogucimo koriscenje tim spratovima koji kolektivno nece da ucestvuju i kazu da im ne treba!
Onda mi je predsednica ss rekla da to zakonski ne moze..
 
Zamoli je ljubazno da ti kaze po kom zakonu je to zabranjeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454858#p454858:3a0d2k8c je napisao(la):
marat » Uto Maj 30, 2017 8:41 pm[/url]":3a0d2k8c]Zamoli je ljubazno da ti kaze po kom zakonu je to zabranjeno.
Hocu na sledecem sastanku, kad bude bilo opet.Ona je zena advokat, mozda je blefirala iz ko zna kojih razloga....
 
Ima li neko informacija oko kvalitetnijih novogradnji po centru (do 20ak minuta peske od skupstine i trga)? Razmatrali smo Central Garden ali on je rasprodat (u strukturi koju gledamo).

Stariji stan i sredjivanje su takodje opcija, ali bih vise vole nesto sa recepcijom i ozbiljnijim odrzavanjem zgrade.
 
Recepcija tesko sad pocijnje gradnja u vojvode brane 42 ako ti nije daleko a imas i onu kod parka manjez sto se gradi imas takodje u celopeckoj
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454517#p454517:2je5msqv je napisao(la):
direktor » Pon Maj 29, 2017 7:25 am[/url]":2je5msqv]A da fotkas ta jedna vrata lftovskog okna da vidimo raspored cijevi prosto mi je nevjerovatno da je neko naknadno uvodjene instalacije provodio preko sred buducih potenncjalnih vrata lifta .Da li su na svim spratovima zauzeli prostor za lift i probili vrata ka svojim stanovima

Sutra sigurno, ako treba svaki sprat. Prizor je očajan, ovo je upozorenje i za 18+. :mrgreen:

Jesu, svi su uzurpirali prostor bez ičije saglanosti pa samim tim i nelegalno. Upravo zbog toga smatram da i onaj sa prvog sprata mora da plati što bude bilo potrebno bez obzira da li ga lift interesuje ili ne. Ako ne, neka izvoli osloboditi prostor.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454833#p454833:2je5msqv je napisao(la):
SerbPacker » Uto Maj 30, 2017 7:01 pm[/url]":2je5msqv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454831#p454831:2je5msqv je napisao(la):
direktor » Uto Maj 30, 2017 5:56 pm[/url]":2je5msqv]Onemoguceno je pokretanje lifta sa bilo kog sprata bez kartice ali detalji zavise od vrste lifta da li ima automacka brata ili ne itd
Uhhh bio sam neprecizan, mislio sam na to da samo ako se uvodi lift tamo gde ga nije bilo. :D
Zato sto kad smo jednom na skupstini stanara raspravljali ja rekao, dobro onda cemo da onemogucimo koriscenje tim spratovima koji kolektivno nece da ucestvuju i kazu da im ne treba!
Onda mi je predsednica ss rekla da to zakonski ne moze..

Za dobijanje dozvole potrebna je saglasnost/potpisi 51% vlasnika stanova što ne znači da svako mora finansirati izgradnju lifta ali zato neće dobiti ključ. Tako je kod mojih prijatelja. Domišljati stanari čekaju da naiđe neko sa ključem za lift i švercuju se što je prilično nekorektno. Nisam nehumana ali nisam ni ovca.
 
Ako je nekom ok da čuči pored lifta , i "prosi" za prevoz liftom onda ok...
Naravno kod ovih mojih nećemo ni doći do tog stadijuma. SS u rasulu, bio sastanak samo što tuča nije izbila. Mislim da smo i ostali bez predsednika SS . Ma cirkus!
 
Vrh