Šta je novo?

Zastava Srbije na jarbolu visokom 80 metara

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454167#p454167:1tuyry9s je napisao(la):
laki72 » 27 May 2017 03:32 pm[/url]":1tuyry9s]
Felix":1tuyry9s je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=452668#p452668 je napisao(la):
laki72 » 21 May 2017 11:43 am[/url]":1tuyry9s]Moj licni stav je da nema potrebe da ga vracaju. :D

Diskutabilno je koliki nas je i tada Francuska volela, ali skorija proslost je prepuna kontra pokazatelja...

To naravno ne znaci da sam za mrznju prema Francuskoj (a posebno francuskom narodu) ali mislim da je skoro 100 godina lazi o nekakvom prijateljstvu i ljubavi sasvim dovoljno.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

Naša skorija prošlost je prepuna pokazatelja koji se generalno kose sa zdravim razumom.

Ako je neko u svađi sa celim selom i doskorašnjim prijateljima koji su mu pomogali da sagradi kuću, da je proširi, opremi, da zaseje njivu itd. pre će biti da je on zreo za analizu a ne svi ostali oko njega.

Postujem svacije misljenje, ali smo vec komentarisali koliko je to prijateljstvo i pomoc bilo iskreno u konkretnom slucaju Francuske.

A za ovo se slazem da smo za analizu. Svakako jesmo, ali poted pomenutog dela o svadji sa svima, ne bi bilo lose i da se alalizira i 'ljubav' , 'bratstvo' i 'prijateljstvo' , kojeg realno nikada
nije bilo.

P.S
A mozda bi bilo za ocekivati upravo obratno!
Zasto ne, "spomenik zahvalnosti Srbiji" po prestonicama evrope?
Jer, na preokret toka rata je prilicno uticao "ludi gedža u opancima" jurisajuci na bugare, nemce, ugare i austrijance...

Samo pitam? ;) :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
zaboravio si da navedeš Šiptare,Hrvate,Slovake,Čehe....Svi su rado služili vojsku austrougarske(osim Šiptara)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=454167#p454167:362kvn9a je napisao(la):
laki72 » 27 May 2017 03:32 pm[/url]":362kvn9a]
Felix":362kvn9a je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=452668#p452668 je napisao(la):
laki72 » 21 May 2017 11:43 am[/url]":362kvn9a]Moj licni stav je da nema potrebe da ga vracaju. :D

Diskutabilno je koliki nas je i tada Francuska volela, ali skorija proslost je prepuna kontra pokazatelja...

A za ovo se slazem da smo za analizu. Svakako jesmo, ali poted pomenutog dela o svadji sa svima, ne bi bilo lose i da se alalizira i 'ljubav' , 'bratstvo' i 'prijateljstvo' , kojeg realno nikada
nije bilo.

P.S
A mozda bi bilo za ocekivati upravo obratno!
Zasto ne, "spomenik zahvalnosti Srbiji" po prestonicama evrope?
Jer, na preokret toka rata je prilicno uticao "ludi gedža u opancima" jurisajuci na bugare, nemce, ugare i austrijance...

Samo pitam? ;) :D

Ludi gedža u opancima je izvojevao prvu savezničku pobedu u Prvom svetskom ratu...

Znaš da u centru Pariza postoji avenija Pierre 1er de Serbie ( u osmom arondismanu gde je Trijumfalna kapija i Jelisejska palata)? To je grad koji godišnje poseti preko 15 miliona turista. Ako mene pitaš to je bolja reklama za Srbiju od bilo kakvog spomenika.

Ako su naši preci bili zahvalni Francuzima i podigli im spomenik onda to treba da se poštuje. Isto važi i za Franša d`Eperea koji je komandovao operacijom oslobađanja Srbije i postao počasni vojvoda naše vojske. Žao mi je što se Beograd nije odužio britanskom admiralu Trubridžu koji je vodio rečnu odbranu Beograda od austrougarskih monitora, sa našima se povlačio preko Albanije i sprečio da se narod i vojska samoubilački evakuišu u Medovi gde bi ih masakrirali austrougarski avioni i podmornice.

Ne želim da ovaj divan forum opterećujem politikom ali ova tema ima dodira i sa tim i sa istorijom. Ko smo, šta smo i gde smo i zbog čega. I odakle spomenici koje mi danas doživljamo drugačije?

Naši preci su znali da ozbiljne nacije grade savezništva decenijama i ne vode politiku od danas do sutra.

Imali smo kroz istoriju itekako ozbiljne državnike koji su tako radili. Gradili su zemlju uz ljude školovane na najprestižnijim univerzitetima, savezništva pa i uz ozbiljne vojskovođe kada je trebalo. Od Mišića, Stepe Stepanovića i Pavla Jurišića Šturma do pariskog đaka i nadrealiste Koče Popovića.

Kada su se na Pariskoj konferenciji nakon Prvog svetskog rata crtale granice Balkana imali smo jednog Mihajla Pupina koji je kao prijatelj predsednika Vilsona direktno intervenisao u našu korist da dobar deo Vojvodine odakle je deo mojih korena pripadne Srbiji.

A na šta smo se devedesetih sveli? Čoveka koji se kleo u komunizam kada je padao Berlinski zid, forsirao poslušne a ne školovane, govorio da "možda ne znamo da radimo ali znamo da se bijemo", a kada smo krenuli da se bijemo za vojskovođe je izabrao obijače banaka i švercere cigareta i nafte, razne Arkane, Badže i Budže, pravio mega diskoteku u Požarevcu i vodio nas u ponor kao Domanovićev vođa. Tako se ne vodi ni mesna zajednica a kamoli država.

Izvinite još jednog zbog ovog off-a. Ovaj forum je zlato zato što nije uprljan politikom :gobb:
 
A na šta smo se devedesetih sveli? Čoveka koji se kleo u komunizam kada je padao Berlinski zid, forsirao poslušne a ne školovane, govorio da "možda ne znamo da radimo ali znamo da se bijemo", a kada smo krenuli da se bijemo za vojskovođe je izabrao obijače banaka i švercere cigareta i nafte, razne Arkane, Badže i Budže, pravio mega diskoteku u Požarevcu i vodio nas u ponor kao Domanovićev vođa. Tako se ne vodi ni mesna zajednica a kamoli država.
Odusevljen sam ovim sto si napisao. Bas mi je ta recenica trebala pre koji dan kad sam imao diskusiju sa jednim ortakom koji je tvrdio da Slobodan nista bolje nije mogao da uradi i da je sve sto je uradio najbolje za Srbiju :lol:
 
Zastava na Ušće stiže u novembru
M. T. K. - V. R. | 22. jun 2017. 20:02

Simbol Srbije na visini od 120 metara. Ovaj prostor važan za celu državu

04.jpg


OGROMAN jarbol sa kog će se vijoriti srpska zastava, vidljiva iz svih delova Beograda, naći će se u parku "Ušće" već u novembru. Radove će se izvoditi prema projektu poznatog danskog arhitekte Jana Gela. Prema planovima državnog i gradskog vrha, prostor između tržnog centra i Malog ratnog ostrva postaće prepoznatljiv simbol prestonice i cele Srbije.

U cilju jačanja kulta zastave, park "Ušće" dobiće trobojku na jarbolu visokom 120 metara. Oko novog simbola Beograda prostiraće se veliki plato na kome će se naći 13 pravougaonih i tri kružne aleje sa cvećem. Postolje oko jarbola biće prekriveno mermernim pločama.
- Grad će podići jarbol, postaviti zastavu i urediti okolinu parka koji će postati još jedno mesto za uživanje Beograđana i gostiju - rekao je za "Novosti" gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

Na prostoru uz desnu dunavsku obalu, od Brankovog mosta do Zemunskog keja, sa kog će se zavijoriti državno znamenje, do sada se nalazila baza Rečne flote Vojske Srbije. Umesto toga novi park, koji bi sa pločnikom i okolnim klupama izgledao kao amfiteatar, biće mesto za održavanje državnih počasti i ceremonija kakve su one za Sretenje, Dan Vojske Srbije, Dan pobede...

Prema zamisli danskog arhitekte Jana Gela, ovaj prostor zauzimaće 80 hektara i biće podeljen u sedam tematskih zona. Planirani su i promenada, biciklistička staza, mesta za zabavu, šetnju.

Na izgradnji jarbola, Grad Beograd radi sa republičkim institucijama, a sama ideja za njegovu gradnju potekla je od predsednika Aleksandra Vučića. Narednih mesec dana sledi javna nabavka za projekat i izvođenje radova, a sami radovi biće izvedeni na jesen.

U novom parku postojaće i šetalište posvećeno muzici sa nekoliko otvorenih prostora za festivalske događaje, igraonice, pa i staza slavnih. Staze će povezivati Muzej savremene umetnosti i niz eksponata i skulptura.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... u-novembru
 
Ако ништа, надам се да ће постављање јарбола приморати на уклањање сплавова на овом везу низводно од базе РФ.
 
Neko je beše napisao "Vučić bacaio žišku"?

Nije da me mrzi, ali nemam vremena da prebrojavam silne "nove simbole Beograda", kako inače zovu gluposti i prevare koje uvaljuju narodu.

Izgleda da će "kosovski mit" da bude zamenjen "kultom zastave"... i onda će, kada bude "teška srca primoran" da potpiše priznanje Kosova, verovatno će da tu zastavu, patetično, spusti na pola koplja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460786#p460786:3jxrjm1t je napisao(la):
relja » Pet Jun 23, 2017 12:24 am[/url]":3jxrjm1t]Neko je beše napisao "Vučić bacaio žišku"?

Nije da me mrzi, ali nemam vremena da prebrojavam silne "nove simbole Beograda", kako inače zovu gluposti i prevare koje uvaljuju narodu.

Izgleda da će "kosovski mit" da bude zamenjen "kultom zastave"... i onda će, kada bude "teška srca primoran" da potpiše priznanje Kosova, verovatno će da tu zastavu, patetično, spusti na pola koplja.


ajde molim te politika se ovde ne vodi. ova strana je za projekte. hvala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460837#p460837:cdvyy95s je napisao(la):
bullwye » 23 Jun 2017 08:29 am[/url]":cdvyy95s]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460786#p460786:cdvyy95s je napisao(la):
relja » Pet Jun 23, 2017 12:24 am[/url]":cdvyy95s]Neko je beše napisao "Vučić bacaio žišku"?

Nije da me mrzi, ali nemam vremena da prebrojavam silne "nove simbole Beograda", kako inače zovu gluposti i prevare koje uvaljuju narodu.

Izgleda da će "kosovski mit" da bude zamenjen "kultom zastave"... i onda će, kada bude "teška srca primoran" da potpiše priznanje Kosova, verovatno će da tu zastavu, patetično, spusti na pola koplja.


ajde molim te politika se ovde ne vodi. ova strana je za projekte. hvala

Ne, ovo nije projekat, ovo jeste politika. Ideja jednog bolesnika koji se okružio klimoglavcima i poltronima koji sprovode svaku njegovu želju.
Nema potrebe da moliš i da se zahvaljuješ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460837#p460837:1ples8s4 je napisao(la):
bullwye » 23 Jun 2017 08:29 am[/url]":1ples8s4]
ajde molim te politika se ovde ne vodi. ova strana je za projekte. hvala
Ne vodi se sve dok ne počne da utiče na projekte i izgled grada. A posle toga i nije politika u užem smislu nego rasprava o uzrocima takvih projekata i takvog izgleda. Pošto je bez jasnog saznanja o korenu i pokretačima nekog lošeg trenda svaki napor za njihovu promenu jalov. Grci su imali posebno neugodnu reč za "one koji se ne bave politikom", ne zato što su je smatrali posebno uzvišenom nego zato im je bilo više nego očigledno da je nužna za apsolutno svakog u svakom civilizovanom i demokratskom društvu. Kad većina Srba u svojim shvatanjima najzad uznapreduje do tog nivoa, svanuće nam.
 
Taj čovek lično crta trase puteva, odlučuje da li će neko (p)ostati gradonačelnik, zabada zastave, ruši, gradi...

Neki nesposobni ljudi dogurali su daleko. Ko je nesposoban, može raditi sve, sposobni samo ono što umeju. (Duško Radović)
 
Politika neminovno utice na sve sfere zivota. Izbori postoje da bi gradjani zemlje na demokratski nacin, bar u teoriji, izabrali izvrsnu vlast na republickom, gradskom i opstinskom nivou. Zadatak pozicije je da upravlja poverenim im mandatom i da odrzi i unapredi demokratsko uredjenje, ustav, nezavisnost drzavnih organa i povrh svega omoguci bolji i lagodniji zivot gradjana i da vodi racuna o nacionalnoh koheziji i buducnosti drzave i naroda.

Drzavni aparat je kompleksna i neverovatno intertna masinerija gde i banalna, zdravorazumska promena moze naici na bezbroj prepreka i opstrukcija sto u vidu nekompetentnog drzavnog aparata, neprimerenih i nekompletnih zakona, raznih interesnih sfera kao i generalne opstrukcije opozicije.

Svaki politicar ce prvenstveno gledati da kroz prizmu raznoraznih projekata velica sebe i svoju partiju da bi na sledecim izborima zadrzao, odnosno napredovao na novu i znacajniju funkciju. U tom kontekstu sve sto je uradjeno je nus produkt ega i licnih ambicija. Mi kao gradjani, prvenstveno ljudi od struke na ovom forumu, treba da sagledamo svaki projekat po osnovu njegove funkcije, generalnog znacaja i damo predloge ili konstruktivne kritike o istom a ne da vodimo racuna da li neki Vucic predlaze jarbol ili pak Djilas most, itd... Dakle za ovaj konkretni projekat, kao izmedju ostalog i svaki drugi, treba da se posmatra namena, cilj i svrha na duzi vremenski period, jer Vucic ce otici u istoriju kao i Djilas pre njega, gde ce biti zaboravljeni, a iza njih ce ostati nama na koriscenje ono sto je izgradjeno bez politickog tereta.

U tom kontekstu zastava predstavlja simbol i pripadnost jednog naroda i jedne drzave. Na duze staze, pored estetskih i trustickih benefita smatram da bi ovakav projekat unapredio drustvenu koheziju i solidarnost i bez da zvucim previse senzacionalisticki, predstavljao svetionik za buduce narastaje koji se nadam da ce iz toga uzeti ono najbolje iz nase proslosti, od moralnih i drzavnickih vrednosti i koristiti ih za stvaranje jedne bolje buducnosti. Mi nemamo razlog da se stidimo nase zastave i istorije.
 
Ja uvek kao objekat koji je politika uništila pominjem Mirin obelisk, tj. Večnu vatru. Oblisk kao obelisk, Miljkovićevi stihovi, sve je OK, ali činjenica je da se Mira krije iza svega toga je učinila da se taj spomenik "nije primio" u narodu.

Ova zastava me podseća na to.
 
Malo ljudi zna, a i primeti, ogromnu zastavu u Londonu, odmah pored London Eye, u Jubilee Gardens. Razlog je sto je taj plato uvek krcat ljudima, postoji i nekoliko visikih stabala odmah pored, a sam jarbol je drveni.

I ovo zaista lepo izgleda, ne vulgarno patriotski. Naravno, jarbol nije 100m i nema kic osvetljenje. Ja mislim da nasa verzija moze lepo da izgleda, ali se bojim da ce preterati u kicerici, pa ce sve izgledati jako jeftino i banalno, i samim tim probuditi negativne emocije.
 
Sve je politika i nije sramora pričati o politici. Upravo nam političari nabacavaju tu temu da ne treba da se zanimamo politikom da im ne bi smetali u krađama. Ali mi baš hoćemo i moramo da se bavimo politikom.

Ovaj jarbol je čist dokaz autokratije i diktature. Svi "Državnici" poput Vučića kada se nađu u bezizlaznoj situaciji i počnu da vladaju diktatorski, da bi se još malo održali na vlasti, počnu da prave ultra nepotrebne i skupe projekte kako bi sebe predstavili kroz njih u nekom drugom svetlu i skrenuli pažnju javnosti sa načina vladanja na neke iracionalne stvari poput nacionalizma.

Grad i država su nam prepuni problema, ulice su nam pune rupa, u bolnicama porodice bolesnika moraju da donose posteljinu, na hitnu pomoć se čeka pola sata, a na vađenje zdravstvene knjižice se izgube dani u redovima, a na samu knjižicu se čeka godinu dana. Radnici u metalskim preduzećima nam se ubijaju jer ne dobijaju platu(Goša), penzije i plate su mizerne, a školarine nebeske. U takvoj situaciji apsurdno je praviti i običan jarbol, a kamoli jarbol od 100m i ko zna koliko miliona. Apsurdno je praviti pevajuću fontanu, a da ljudi u kolicima ne mogu da koriste Zeleni Venac ili Terazijske prolaze.

Mora da se zna šta nam je hitno i šta utiče na kvalitet života građana, a šta su ukrasi.
 
Mali offtopic, mene politika jako zanima, ali registrovao sam se na Beobuild da se odmorim malo od iste.

Zivim u inostranstvu, bez velikog dodira sa zivotom u Beogradu (stari roditelji, prijatelji svugde okolo), i moj jedini nacin da ostanem u vezi sa gradom koji volim je da pratim domacu stampu. Ali kolicina gluposti u komentarima na B92, u svakoj vesti me samo uznemiravaju. Zar moram i ovde o tome da citam?

Znam da nije fer traziti da se malo manje kuka na forumu, i ja kao jako mladi clan poslednji imam pravo na to. Ali zaboga, neki ovde ponavljaju jedno te isto, kao pokvarena ploca. Jeste, veliki jarbol sa zastavom je nesto drugaciji od obicnih projekata, i o tome treba diskutovati iz svih uglova, ali dati komentar "lecimo decu SMSom" je kontraproduktivno i besmisleno.
 
Pre je internet bio oaza iole normalnog razmišljanja jer su tu bili uglavnom obrazovani ljudi.

Vremenom je SVAKO naučio da koristi internet, pa se nivo diskusije počeo srozavati kako na forumima, a naročito u komentarima po medijima.

my 2 cents
 
Zombieboy, to je razumljivo. Ali što i sam znaš, ovde je politika toliko ukorenjena kao gangrena, da postaje nemoguće diskutovati čak i o svakodnevnom funkcionisanju grada a da se ne uključi politika. Makar ostao i neutralan, kad se analizira neki problem, u 80% slučajeva koren problema leži u nekom vidu politike.

Evo upravo gledam snimak kako deset vatrogasnih kamiona i xy policajaca ide na NBG da stoji satima na 40 stepeni. Za koji sat, pridružiće im se i hiljade besnih ljudi koji će da se zaglave u gužvama. A sve to zato što je neko odlučio da glumi Trampa i leči komplekse iz detinjstva. Imali smo nešto ranije i onu situaciju, da se u Pionirskom parku asfaltira jedna staza, a ostale se ostave da stoje kao Mogadiš. Opet, sve zbog politike.
Sad i ja offtopicujem ali čisto da objasnim kroz primer koliko ovde politika sve diktira, svidelo se to nama ili ne. Mada slažem se da ne valja kad se iznese neka kritika i onda se vrti u krug sto puta a pritom se ništa ne menja.
 
U Jordanu, u Akabi, ima ogromna zastava na ogromnom jarbolu. Pored je Eilat gde tih stvari nema. Džaba im zastava...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460905#p460905:dzb5w61d je napisao(la):
astrodule » 23 Jun 2017 12:09 pm[/url]":dzb5w61d]Pre je internet bio oaza iole normalnog razmišljanja jer su tu bili uglavnom obrazovani ljudi.

Vremenom je SVAKO naučio da koristi internet, pa se nivo diskusije počeo srozavati kako na forumima, a naročito u komentarima po medijima.

my 2 cents
Delimično, ali je mnogo važnije što je Internet ranije bio alternativni, pomoćni i za vlast bitno manje važan kanal informisanja, a sada je skoro glavni. Zbog toga je kontrola morala da se proširi i na njega. Jer je elita uvek kontrolisala potčinjene i kroz kontrolu medija. Uvek, otkad postoje države. Razlika je bila samo u stepenu kontrole, u zavisnosti od stepena autoritarnosti. Ovo nepregledno more gluposti i haos na Intenetu NIJE njegovo prirodno stanje, samo nužna i verna slika njegovih učesnika. Jer, kad ih niko ne dira, ovako ogromne informacione mreže ipak imaju izvestan nivo samoregulacije. Postoji tu i neka vrsta Darvinističke selekcije, uslovno rečeno "kvaliteta", koja funkcioniše donekle pristojno. Nažalost, u modernom svetu smo daleko čak i od toga. Informisanje, ali i kontrola komunikacija uopšte, imaju veliki uticaj na raspodelu društvene moći, pa su previše važni da bi se prepustili slučajnosti. U pitanju je namerna aktivnost usmeravanja ili bar unošenja haosa, za koju se troši ogromna količina para i veliki resursi.

Ukratko, nema tu ništa slučajno ili nužno. Tako je zato što se troši puno para da bude tako. Zbog svesne odluke i svesnog političkog izbora koji je u svetu danas prihvaćen skoro bez izuzetka. Razlika je samo do koje je mere neki narod toga svestan, jer on samo do te mere može uspostaviti neki balans.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460883#p460883:1ob5wwcp je napisao(la):
astrodule » Пет Јун 23, 2017 12:16 pm[/url]":1ob5wwcp]Ja uvek kao objekat koji je politika uništila pominjem Mirin obelisk, tj. Večnu vatru. Oblisk kao obelisk, Miljkovićevi stihovi, sve je OK, ali činjenica je da se Mira krije iza svega toga je učinila da se taj spomenik "nije primio" u narodu.

Ova zastava me podseća na to.

Izvinjavam se na of topiku, ali je i vezano za ovaj prostor o kojem je tema. Postoji nova inicijativa za obnovu spomenika Večne vatre (čišćenje i ponovno puštanje plamena) - http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ecna-vatra
 
Ako je baš morala zastava, trebalo je postaviti iza 'Pobednika' na malom praznom uzvišenju.

Ovako je u ravnom Sremu, umesto na Kalemegdanskoj tvrđavi koja dominira ušćem i okolinom.
 
@dragan - bas naprotiv, Kalemegdan, VRO, Avalu treba ostaviti na miru. I onako su krcati svim i svacim. Park Prijateljstva i obliznju obalu bas treba srediti - opera, tematske parkovske celine, vecna vatra, gondola, MSU, a upravo zbog blizine SIVa i taj jarbol. I na toj vasoj slici se bas vidi kako tom delu nedostaje sadrzaja. A pod sadrzajima ne mislim cevabdzinice i cirkus, nego lep park, gde moze da se dzogira, piknikuje, seta, vozi biciklo, kupuje (Usce), sedne na tu gondolu i predje reka...

Opet, necu da ulazim da li su sve to puste lazi, ali mi i danas gledamo plan za Terazijsku terasu od pre 100 godina - nek i nase ideje ostanu nekom drugom ako ne budu za naseg zivota.
 
Na tvrđavi bi to bio kao jarbol sa zastavom na brodu, vidljiv sa mnogo veće udaljenosti, a

to nije neki 'parkovski sadržaj', već mogući simbol Beograda... i zato samo na tvrđavu. :)
 
Vrh