Šta je novo?

Скадарлија - Бајлони

Da ne prizivam suprugu za svedoka :),,, Nikada nismo bili u Skadarliji a da nisam "ronio suze" zbog fasadne cigle na skoli. Ipak Skadarliju volim i nadam se da ce jednog dana biti novca i pameti da se makar fasada prema Skadarliji adaptira. Drago mi je zbog najavljene rekonstrukcije ali ne vidim previse smisla u njoj bez uredjenja nekoliko kljucnih fasada duz ulice. Isto vazi i za Kosancicev venac.
 
- svi dobro znate da nemam ništa protiv tržnih centara, ali ovo je daleko osetljivija lokacija nego Rajićeva ili prostor ipsod Gazele. Radikalna intervencija bi trajno promenila duh Skadarlije.

Na osnovu cega je ovo osetljivija lokacaija od Raijceve i koji je to duh Skadarlije. Skadarlija kao nekakva boemska ulica o kojoj svi pricaju postojala je najvise 2 decenije, od sredine 60-ih do sredine 80-ih i vec tada vise nije tu ostalo nikakvog duha.

Danas imamo Spageteriju, Guli, Red Bar, Striptiz Romansu, rock klub, turbo folk klub... i dalje neko prica o nekakvom duhu Skadarlije.

Ta pekara Spasojevic sa svojim gulasem u lepinji je verovatno jos jedina stvar koja u Skadarliji i vredi.
 
Две деценије у модерно време, али и пар деценија пре Првог светског рата, а мало и после њега. Додуше, истина је да је данас доста тога изгубљено.
 
Скадарлија је нажалост данас одличан приказ стања свести у друштву, стара боемска четврт која треба да аспцира на добра стара времена са све клубовима у којима имамо хаус, турбо фолк, псај тренс, панк и стриптиз. Нажалост нешто као подметачина са морем „кафница" које се отварају по Београду одмах како се затворе сплавови и привлаче углавном студентарију продајући имиџ старих кафана и боема са рустичном.декорацијом и именима а продајући најмодерније хитове турбофолка за столовима за стајање и карираним стоњацима, евентуално сепареима за седење ако се наручи нека флаша од 5-6-7 хиљада динара за друштванце.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373696#p373696:223xn9oq je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » 28 Feb 2016 12:42 pm[/url]":223xn9oq]Nadam se da projekat sa ovakvom arhotekturom na ovom mestu nikad nece doci do realizacije.

Šta god da se napravi neće biti dobro. Čim je to neko kupio, logično je da će ići na to da napravi što veći broj kvadrata, i da ima što komercijalniju namenu da bi ti kvadrati bili skuplji... A to ce biti onda potpuni kraj i ono malo od skadarlije sto je ostalo, i onaj preostali deo sa jos par kafana, ce se uklopiti u taj komercijalni sadrzaj.

Mislim da je prakticno nemoguce napraviti nesto sto bi bilo komercijalno a da Skadarlija ostane (ili bolje je reci ponovo postane) boemska cetvrt.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410068#p410068:51eetd3x je napisao(la):
Дошљак » 11 Oct 2016 18:11[/url]":51eetd3x]Скадарлија је нажалост данас одличан приказ стања свести у друштву, стара боемска четврт која треба да аспцира на добра стара времена са све клубовима у којима имамо хаус, турбо фолк, псај тренс, панк и стриптиз. Нажалост нешто као подметачина са морем „кафница" које се отварају по Београду одмах како се затворе сплавови и привлаче углавном студентарију продајући имиџ старих кафана и боема са рустичном.декорацијом и именима а продајући најмодерније хитове турбофолка за столовима за стајање и карираним стоњацима, евентуално сепареима за седење ако се наручи нека флаша од 5-6-7 хиљада динара за друштванце.

Не видим никакав проблем са овим
 
Nije to samo sudbina Skadarlije,tako je svugde u svetu. Dosla su neka nova vremena,i dolaze neki novi klinci.
Montmartre u Parizu je najbolji (ne i jedini) primer kako jedna boemska cetvrt moze da izgubi svoj duh.
Umesto boema dolaze turisti i partijaneri,a njima trbaju diskoteke i fast food. Stare autenticne kafane su tu jos samo kao dekoracija.
U nekadasnjim javnim kucama na St.Pauliju (najveci svetski red light district) otvaraju se supermarketi,i kiosci brze hrane,i turista je vise nego ikada...ko voli nek izvoli.
 
Bejah u "Tri šešira" pre nepuna dva meseca. Ono što mi je zasmetalo je što su se okolo vrzmali Romi, pokazivali otvorene rane i proklinjali kad im niko nije davao pare.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=412825#p412825:8h8h7212 je napisao(la):
SRBO » Сре Окт 26, 2016 10:00 am[/url]":8h8h7212]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410068#p410068:8h8h7212 je napisao(la):
Дошљак » 11 Oct 2016 18:11[/url]":8h8h7212]Скадарлија је нажалост данас одличан приказ стања свести у друштву, стара боемска четврт која треба да аспцира на добра стара времена са све клубовима у којима имамо хаус, турбо фолк, псај тренс, панк и стриптиз. Нажалост нешто као подметачина са морем „кафница" које се отварају по Београду одмах како се затворе сплавови и привлаче углавном студентарију продајући имиџ старих кафана и боема са рустичном.декорацијом и именима а продајући најмодерније хитове турбофолка за столовима за стајање и карираним стоњацима, евентуално сепареима за седење ако се наручи нека флаша од 5-6-7 хиљада динара за друштванце.

Не видим никакав проблем са овим

Jeдини проблем по мени је што се нешто продаје за оно што у суштини није ;)
 
Ne zivim u Beogradu vec dugo, da li neko mozda zna da li i dalje postoji ono predivno dekorativno osvetljenje na ulazima u Skadarliju iz Jevremove i (cini mi se) Brace Jugovica / Simine? U pitanju su ukrasne lampice, u obliku cveta, razapete izmedju dve zgrade.

Mislim da ih nikada nisam ni video ukljucene, ali su tu bili tokom 90ih.

U vezi sa tim, oprostite ako pitam gluposti, da li postoji nesto poput Prijatelja Skadarlije, neko neprofitno volontersko udruzenje gradjana koji vole Skadarliju? Neko ko moze da lobira, odrzava, prijavljuje kvarove, promovise, itd. Skadarliju?

Na primer, u Londonu postoje takva drustva za skoro svaki park ili slicno javno dobro. Ti ljudi, mahom penzioneri, imaju svoje uniforme, pomazu lokalnom stanovnistvu i turistima, i da, na kraju, ciste bandere od nalepnica i kupe zaostalo djubre. Naravno, organizuju i "street party" za komsije, sakupljaju donacije kada treba i slicno.
 
Ovo što se dešava u Skadarskoj mi prema svemu što sam do sada video deluje kao presedan, gde državna institucija - Ministarstvo turizma - daje novac da se obnovi nešto u Beogradu. Uvek je lokal radio takve stvari. Dobro je da povlače taj modalitet finansiranja, jer će to biti neophodno za metro ponajviše.
 
To su pare za poboljsanje turizma a i fasade na kosancicu placa republika
 
Laki, nije bitno da li finansira grad ili ministarstvo, sve su to naše pare.
 
Наравно да је битно ко финансира будући да београдски буџет пуне Београђани а републички буџет пуне људи из целе Србије.

Стварно не разумем колико неко треба да изгуби сваки морални компас да верује да паре сиромашне породице из Врања која једва саставља крај са крајем (нпр.) треба да иду на фарбање фасада по Београду и лаже себе да је то тобоже исправно зато што ће туристи да од целе Европе похрле баш у Београд због неколико прекречених зграда.
 
E pogledaj punjenje budzeta i koliko procentalno bg ucestvuje u tom i meni je smjesno bolje da republika sredi pruge oko bg
 
skadarlija-radovi-25.jpg

skadarlija-radovi-22.jpg

skadarlija-radovi-26.jpg

Izvor: Mondo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=491172#p491172:1zne1ulq je napisao(la):
astrodule » Pet Nov 10, 2017 9:06 pm[/url]":1zne1ulq]I naravno, u nekim medijima vest da će umesto kaldrme biti asfalt.

А кад калдрма буде постављена, онда ће следећа вест бити да је баш захваљујући њима спречена "крађа" калдрме, јер су на време "алармилари" јавност...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=491169#p491169:3bu4ruwo je napisao(la):
CASTELBIANCO » Fri Nov 10, 2017 7:47 pm[/url]":3bu4ruwo]
23473039_10155121786558575_923311911076564671_n.jpg

Jel to stvarno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409908#p409908:20h6z8ue je napisao(la):
boca-ica » 10 Oct 2016 06:39 pm[/url]":20h6z8ue]Ajde... mozda i shvatiš :D

Davno pre Meka... musavio sam se sa gulašom u lepinji-zemički uzivajuci u čarolijama Skadralije...
zamišljajuci kako je baš tu na toj kaldrmi uz tu čemu Marko Kraljevic mlatio Turke :laugh:
ali i tada mali i musav ...nikako nisam mogao da shvatim otkud Marku i Turcima fasadana cigla za česmu ...
a nešto niže sa leve strane u izmaglici od prženih gilica
prikazivali su crtane i neme filmove na jednom malom platnu ukucanog na drvenoj banderi...

Koju godinu kasnije cesto sam sa drugarima ,,pratio ,, slamnate šeširice sa uvojcima
koj su šetajuci išli gore dole ,
ali i tada izbegavao sam da produžim do kraja Skadarske ulice
jer odmah iza tog tog malog bioskopa u zasedi čekali su školski zidovi od fasadne cigle
koja je razbijala i ubijala tu čaroliju

Eto po veka čekam ipravke a vidim i da nece ih ni biti ....
prošli vajni nabedjeni Bg urbanisti sj*bali meni i mnogima idealne slike iz detinstava
fasadnom ciglom uzidanoj na pogrešnom mestu...
:sesir:

file.php

iliti kako zal za mlados` iskaliti na skadarlijskoj fasadnoj cigli? :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=491200#p491200:xknyuauw je napisao(la):
astrodule » Pet Nov 10, 2017 11:35 pm[/url]":xknyuauw]Ide kaldrma preko. Tako se radi u poslednje vreme popločavanje u Beogradu.

Komentar prenesen sa Blica:

Podtlo, dva sloja tampona od drobljenog kamena (20cm+20cm), jedan ili dva sloja asfalta (8 do 10cm), rizla (4 do 5cm) i na kraju završni sloj popločavanja (behaton ploča, kamena kocka ili stara turska kaldrma koja se skida i vraća)
 
Vrh