Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Skupština je bila suspendovana zbog izbora Vučića za predsednika.
 
Ako uopšte smem da budem, ja sam protiv gradnje muzeja jevrejskim žrtvama na Sajmištu. Naime Jevreji koji su preživeli Holokaust poput Medlin Olbrajt i Soroša su nam (ili ajde da se ogradim i kažem bar iz svog ugla - meni) naneli zlo. Da su kojim slučajem i oni završili u tim logorima, znači da bi mi ih trebalo biti žao i da bi im se trebao podizati spomenik. Ali ja ne mogu da volim ili žalim nekoga ko mi je bez ikakvog povoda naneo zlo. Takođe, puno ih je bilo u toj, po nas najgoroj administraciji u američkoj istoriji koja nas je urnisala poput Ričarda Holbruka, Džejmsa Rubina, Vesli Klarka, Vilijema Koena, što je neproporcionalno mnogo u administraciji u odnosu na njihovu populaciju. Dakle, iz svojih ličnih razloga i zla koje su mi bez ikakvog povoda ljudi iz tog naroda naneli, ovo vređa moja osećanja. I verovatno još dobrog dela našeg naroda koji je to od njih preživeo ili kome je neko poginuo u bombardovanju čiji su oni vojni i politički sam vrh, tj. komanda bili. Zato bi bilo lepo da predstavnici Jevrejske opštine to razumeju, uzmu u obzir osećanja domicilnog stanovništva i na drugom mestu, skromnije, bez bodenja očiju obeleže svoje žrtve.
Ako ne smem da iznesem javno ovako osećanje neka Igor obriše post.
 
Zbog pojedinaca generalizuješ ceo jedan narod?

Da li se tako odričeš i srpstva zbog nekih loših Srba kojih je bilo (ne baš tako malo, uostalom svaki narod ih ima) u istoriji?
 
Ja nemam ništa protiv i da Jevreji i Turci i Nemci i Mađari... tj. svi kolonizatori naših prostora imaju neki kutak za svoj spomenik, obeležje muzej i slično, kao i obeležje za njihove stradale ali tome nikako nije mesto u maltene centru grada na ovako velikom prostoru.
Što se tiče generalizacije, i mojoj babi su Nemci 41-e ubili brata kod Pančeva pa ona ne voli Nemce, ko to može da joj zameri? Slično tako i moji drugari su išli tada u vojsku i ratovali protiv vojske kojom su oni komandovali, zatim bili su istaknuti u otimanu naše zemlje - Kosova, uništenju naše ekonomije sankcijama, bombardovanju i satanizaciji Srba u Bosni, podržali čišćenje Srba iz Hrvatske. A pola te administracije, što je priznaćete veoma veliki procenat za tako mali narod, koja je vojno i politički upravljala su bili Jevreji (sem Klintona, Blera, Solane, Šejna... a pitanje je da li su i njih finansijski kontrolisali i imali slučaj kao u Balfordskoj deklaraciji 1917-e kojom je Rotšildima engleska vlada obećala stvaranje Izraela kolko su bili moćni https://www.youtube.com/watch?v=sIA4EkvpLtc), čime oni, slično Slobi, snose komandnu odgovornost ali za šta nikada nisu odgovarali. Takođe, bilo bi lepo da Jevrejska zajednica osudi i distancira se i anatemiše te Jevreje ako već nije.
Bitna stvar je i da Jevreji ovde (time i oni nastradali u logoru) bili kolonizatori i da nikada nisu dobili odobrenje Srba i Srbije da se nasele na našoj zemlji, već su dozvolu za kolonizovanje Srbije dobili od okupatora - Otomana. Stoga su oni sa strane Turaka bili legitimno ovde ali sa strane Srba čija je ovo zemlja nisu jer nikada nisu dobili odobrenje da se kolonizuju na našoj zemlji. Da su se sa Turcima koji su ih doveli, povukli sa naše zemlje do ovog nesrećnog logora nikada ne bi ni došlo.
Opet kažem ako je zabranjeno suprotno mišljenje, nek Igor obriše moje postove.
 
Iznenadio me Relja zbog ove izjave, ali kad sam video kontekst, moram da ga podržim.
 
Samo bih napisao umesto "ti si id***" - "ti si, po mom mišljenju, id***" jer je to subjektivna ocena čija tačnost zavisi od ugla gledanja, a ne verujem da si mislio na medicinski termin (kao imbecil ili moron) gde se misli na određeni IQ.
 
Ако некоме делује да сам увредио особе са лекарском дијагнозом доводећи их у везу са овом особом, желим да буде јасно да ми није била намера да их вређам и омаловажавам.
 
Предлажем да се оф брише.

Елем, са изложбе: "На врелу неимарства"..

 
Pošto me Relja gore uvredio i nazvao idiotom, a moderator nije reagovao, da dodam da se sad na drugoj temi pojavila informacija, a on ju je sam potvrdio da je radio u Izraelskom Airport City-ju. Dakle, on nije nepristrastan o ovoj temi već ima poslovne interese, pa u tom kontekstu treba razumeti prošle komentare I uvrede.
 
Pa, vidi, ovde forumaši koji su od ranije registovani znaju iz pisanja na temi o APC da sam radio u firmi koja je iznamljivala prostorije u APC, a ne za APC, tako da "tu informaciju" Gaga nije "otkrio", nego je ona opšte poznata...

viewtopic.php?f=3&p=459669#p455798

a ti si samo potvrdio ono što sam napisao za tebe.
 
Earthmoving » 04 Jun 2017 10:47 wrote :

.....Bitna stvar je i da Jevreji ovde (time i oni nastradali u logoru) bili kolonizatori i da nikada nisu dobili odobrenje Srba i Srbije da se nasele na našoj zemlji, već su dozvolu za kolonizovanje Srbije dobili od okupatora - Otomana....

.....Takođe, bilo bi lepo da Jevrejska zajednica osudi i distancira se i anatemiše te Jevreje ako već nije.....

Ok privukao si mi pažnju, ali za mene je to totalno nov ugao gledanja ,
(sto znači da sigurno ne navijam ni za tebe ni za njega)
ali imam molbu
da malo bolje pojasniš obe citirane a podvucene stavke

-odakle i kada da se nasele - :shock:
-zar još se nisu ogradili od ljudi (naročito ,,svojih,,) koje čine zlo bilo kome i bilo gde u svetu - :shock:
 
Један меморијал, три спомена


Радна група завршила Закон о Старом сајмишту. Музеј Холокауста и Музеј ромског страдања неће имати аутономију

ЗАКОН о Старом сајмишту, односно Установи спомен-жртве, као лекс специјалис завршен је, а до краја августа би требало да буду усклађени преостали ситни детаљи, после чега иде у јавну расправу и даљу законску процедуру. Ово је, за "Новости", потврдио епископ славонски Јован Ћулибрк, председник Комисије за Сајмиште. Следећи састанак Комисије заказан је за 31. август, када ће чланови бити упознати са финалном верзијом.

- Закон је суштински готов, остале су најситније нијансе - каже епископ Јован за "Новости". - На Сајмишту неће постојати три музеја, као што су поједина тумачења, већ једна кровна институција, под којом ће, осим комплекса сећања на српске жртве, бити и Музеј Холокауста и Музеј ромског страдања, и ова два ће имати аутономију. Имаће посебне директоре и подрачуне, као и своје програме, али неће бити засебна правна лица. Директор Музеја Холокауста биће биран на предлог Савеза јеврејских општина (СЈОС), а директор Музеја ромског страдања уз консултације са Националним саветом ромске националне мањине.

Рад ових музеја биће усклађен са радом кровног меморијала. Ово, по речима епископа славонског, неће бити само музеј страдања на Сајмишту, већ општи музеј страдања три народа, са фокусом на страдање у Другом светском рату.

Градски менаџер и члан Комисије Горан Весић поздравио је привођење крају рада на овом пропису:

- Драго ми је што ће закон бити усвојен и што ћемо ову тему подићи са градског на републички ниво, јер је њен значај националан. Град је за три године урадио оно што деценијама уназад није урађено. Раселио је Централну кулу, пописао кориснике у другим павиљонима, ко је легалан, а ко не, расписао конкурс за идејни пројекат за Централну кулу...

Оног тренутка када лекс специјалис ступи на снагу, решиће се и хаос у власничким односима и биће могућа експропријација, јер овај акт тачно наводи катастарске парцеле које улазе у меморијални комплекс.

Радна група је заседала у петак

Савез јеврејских општина Србије (СЈОС) раније је тражио да Музеј Холокауста, у оквиру комплекса, има потпуну аутонимију и својство правног лица. Имао би управника кога поставља Савез јеврејских општина, управни одбор у коме би били чланови СОЈС, Светског јеврејског конгреса и Владе, и надзорни одбор у ком би били представници Савеза, Светског јеврејског конгреса, ИХРА, Јад Вашема и Владе Србије. Статут Музеја такође би доносио СЈОС.

- И даље стојимо на становишту да би Музеј Холокауста требало да има суштинску аутономију, као и програмску и независност у погледу научноистраживачке делатности. Активност би била координисана са централном установом, али бисмо имали самосталност у вођењу музеја - каже Харис Дајч, члан Комисије у име Јеврејске заједнице.

ДИПЛОМАТЕ

САСТАНКУ Комисије присуствовали су и амбасадорка Израела Алона Фишер Кам, политичка саветница Амбасаде САД у Београду Чери Данијелс и представник ИХРЕ Бруно Бојар. - Наш интерес је партнерство са Србијом. Били смо на истој страни у Другом светском рату и надам се да ћемо увек бити на истој страни - рекла је госпођа Данијелс.

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... ri-spomena
 
На Сајмишту неће постојати три музеја, као што су поједина тумачења, већ једна кровна институција, под којом ће, осим комплекса сећања на српске жртве, бити и Музеј Холокауста и Музеј ромског страдања, и ова два ће имати аутономију. Имаће посебне директоре и подрачуне, као и своје програме, али неће бити засебна правна лица. Директор Музеја Холокауста биће биран на предлог Савеза јеврејских општина (СЈОС), а директор Музеја ромског страдања уз консултације са Националним саветом ромске националне мањине.

Neće postojati tri muzeja, nego će postojati jedan muzej sa jednim direktorom koji će u svom sastavu imati tri muzeja sa svojim direktorima i podračunima?????

Da se ja pitam (a ne pitam se) ovakav predlog bih vratio nazad.

Čisto kao primer iz prakse koliko je to loša ideja: Muzej Vazduhoplosvtva i Muzej Ratnog vazduhoplovstva.... jedna tema, jedna nekretnina, dve institucije ...i haos.

I rešenje jednog jedisntvenog muzeja i rešenje sa tri posebna imaju i svoje mane i svoje prednosti, ali ova "tri u jedan" je najgore.
 
Relja ako se jasno definisu prava i obaveze i prostor svakog od njih mislim da nece biti problem svakom po jedan paviljon i to je to plus ja bi vratio sve paviljone u izvorno stanje pa ubacio jos neki muzej kojem fali prostor .Bitno da se definise izvor novca za odrzavanje zgrada placanje racuna jer to sigurno nece moci od ulaznica
 
Ti si trebao da više posećuješ školu, za početak.

I da, i***, čisto da ti bude jasno

Устав Републике Србије

Забрана изазивања расне, националне и верске мржње
Члан 49.

Забрањено је и кажњиво свако изазивање и подстицање расне, националне, верске или друге неравноправности, мржње и нетрпељивости.
 
Spomenik vec postoji za sve zrtve i neradi se o spomenuku vec o buducim odjeljenjima muzeja logora svaki narod ce imati po pavjon
 
Vrh