Šta je novo?

Hram Svetog Save

nista onda, da je rusimo ako je vec na zemljistu manastira koji je i onako to zemljiste dobio na poklon od drzave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=453144#p453144:25ls3l0i je napisao(la):
orjen » 23 May 2017 04:34 pm[/url]":25ls3l0i]Nikolaj Muhin je odrzao predavanje na Univerzitetu Likovnih Umetnosti u Beogradu.
Bilo bi lepo negde naci zadrzaj tog predavanja:
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?na ... id=1262400

Видех и ја јуче да је ово било, нисам нигде могао да нађем снимак нити било шта слично...
 
с обзиром да сам, због јајара које ту седе, постао велики противник СПЦ (као организације), треба им залепити порезе на све
 
Због Педра сам замрзо све Мексиканце...
 
Iako BG verovatno nikad neće moći da se meri sa većim delom evropskih prestonica što se turističke ponude i posećenosti tiče, sreća je što smo bar na Dunavu. Jedan vodič mi je rekao da je prošle godine 700 kruzera u sezoni pristalo u BG, svaki sa do 200 putnika. Generalno, grad beleži rast posećenosti, ali ponuda ostaje relativno "tanka". Pogledah sad prvi put na istagramu kako stoje stvari što se tiče Hrama i utisaka stranaca, i zaista mogu reći da ima potencijala da Hram postane jedna od tri najvažnije turističke tačke grada, ako ga završimo (ispred njega će ostati Kališ sa Savom i Dunavom i generalno taj segment "gastronomija+provod+pristupačne cene"). Na tripadvisoru Hram uglavnom dobija 3 ili 4 od 5 zvezdica, uz komentar da je lep i impozantan, ali da je nezavršen (zapravo, većina stranaca u komentarima smatra da je reč o "restauraciji"). Međutim, od kako je Kripta skoro uvek otvorena, ocene su se blago popravile. Bilo bi odlično kad bi Crkva skupila novac i obložila mozaikom celu unutrašnjost, o čemu sam već smarao na ovoj temi. (znam da mi ovaj Hram gradimo "za i zbog sebe", da je to "zavatni hram" i sve to, ali važno je da se, kao sekularna država, osvrnemo na ovaj praktični deo i razmislimo kako Hram "iskoristiti" na pravi način). I sve ovo bezobzira šta mi mislili o umetničkim dometima kripte i Hrama u celosti, o Derokovom i Nestorovićevom rešenju, o Pešićevim izmenama, o betonu i ciglama, o kvalitetu radova, o Crkvi i plaćanju poreza i svemu ostalom što smo prežvakali u ovoj temi. Zato evo par komentara koje sam pokupio sa instagrama, svi iz poslednjih mesec-dva:

"Vau, kako sam ovo propustio prošli put"



"zlato svuda" "vogue-crkva" "remek delo"



"Putin je dao 60 miliona za kupolu" "kripta nije onakva kakvu sam očekivao, zlato je do plafona, ludilo"



"Ma kakva Sikstinska..."



"kripta je neverovatna"



"ostavlja bez daha"



"ostavlja bez daha" "navikli smo na protestantske crkve, ovo je za nas sasvim novo isustvo u estetskom smislu"

 
Zna li neko detalje o samoubistvu vajara Nebojše Mitrića 1989. godine? To je čovek koji je, između ostalog, osmislio krst na Hramu, a navodno je njegovo samoubistvo na neki način bilo skopčano sa nezadovoljstvom tim krstom. Međutim, ništa više o tome nisam mogao da nađem na internetu...
 
Pre tri nedelje stigla je u BG i druga četvrtina mozaika. Sada je tu polovina od predviđenih 40 tona. Muhin je izgleda u Moskvi, gde se taj preostali deo mozaika za kupolu izrađuje - moja pretpostavka je da je on kontrolisao postavljanje mozaika prvih mesec i po dana, a da je sada moguće da ekipa radi bez njega. Na ovom snimku od pre par dana mislim da prvi put vidimo već završene delove kupole...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MBsXuwGQEVk[/youtube]
 
Na kom je jeziku tekst u kupoli? Posto na srpskom nije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471830#p471830:19n0bw90 je napisao(la):
Sreda » 17 Aug 2017 07:16 am[/url]":19n0bw90]Na kom je jeziku tekst u kupoli? Posto na srpskom nije.

Na crkvenoslovenskom. Otprilike piše:

Voznesalsja jesi vo slavje Hriste Bože naš, radost sotvorivij učenikom, objetovanijem svjatago Duha, izvješčenim im bivšim blagoslovenijem, jako Ti jesi Sin Božji, izbavitelj mira.

Dakle:

Vazneo si se u slavi Hriste Bože naš, radost učinivši učenicama, obećanjem Duha Svetoga, pošto ih prethodno utvrdi blagoslovom, jer Ti si Sin Božiji, Izbavitelj sveta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471838#p471838:144v3elr je napisao(la):
Sarajevska » Čet Avg 17, 2017 9:42 am[/url]":144v3elr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471830#p471830:144v3elr je napisao(la):
Sreda » 17 Aug 2017 07:16 am[/url]":144v3elr]Na kom je jeziku tekst u kupoli? Posto na srpskom nije.

Na crkvenoslovenskom. Otprilike piše:

Voznesalsja jesi vo slavje Hriste Bože naš, radost sotvorivij učenikom, objetovanijem svjatago Duha, izvješčenim im bivšim blagoslovenijem, jako Ti jesi Sin Božji, izbavitelj mira.

Dakle:

Vazneo si se u slavi Hriste Bože naš, radost učinivši učenicama, obećanjem Duha Svetoga, pošto ih prethodno utvrdi blagoslovom, jer Ti si Sin Božiji, Izbavitelj sveta.


Pa sto ne napisase lepo na srpskom da moze jos neko da procita. Glupa je praksa pisati na jeziku (a i pismu) koje maltene niko sem njih ne razume.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471839#p471839:3mcgc21w je napisao(la):
Sreda » 17 Aug 2017 08:49 am[/url]":3mcgc21w]

Pa sto ne napisase lepo na srpskom da moze jos neko da procita. Glupa je praksa pisati na jeziku (a i pismu) koje maltene niko sem njih ne razume.

Jbg, kako kad - recimo u Kripti je sve na savremenom srpskom, dok evo vidimo u Kupoli crkvenoslovenski. I jedan i drugi koriste se aktivno u živopisanju crkava.

Razumem zamerku, verovatno se i većina ljudi slaže s tobom. Ja opet lično više volim crkvenoslovenski, tako mi je čelendž da pročitam i probam da razumem što više, kao što volim natpise i na latinskom i grčkom da vidim...
 
Zato moze da se postavi mobilna tabla sa slikom teksta i prevodom na vise jezika, ili flajeri na ulazu slicnog sadrzaja i sa par tehnickih detalja o kupoli.. visina, raspon, tezina.
 
Ma jok најбоље на енглеском да су писали на куполи. Ко још користи српски, или не дај боже црквенословенски. Ионако је најважније шта ће рећи туристи.
 
Ја на бих волео да Храм постане грађевина пуна гласних туриста, јер онда нема своју сврху. Ипак не треба комерцијализовати све, али Храм ће највероватније то постати као и све остале велике цркве и катедрале по Европи..
 
Ako sav mozaik bude izgledao kao na ovom snimku iz kupole, Beograd će imati čime da se ponosi. Ali, kripta neće biti razlog za to, jer iako na slikama pod specijalnim osvetljenjem izgleda lepo-uživo je utisak mngo lošiji. Počevši od samog silaska onim šljašteće belim stepenicama-delovalo mi je da silazim u tržni centar, a ne u kriptu. Nisam mogao da ne napravim paralelu sa silaskom u kriptu na Oplencu i osećaj svečanosti i dostojanstva koji izaziva. U kripti mi samo slikarstvo ne izgleda toliko loše, ali centralni polijelej izgleda neverovatno jeftino. Mislim da je preterano izražen i politički momenat-na svim stranama su oslikani mučenici iz Jasenovca, Prebilovaca itd. Dalje-ne znam šta se dešava sa ulaznim vratima Hrama-kad su postavljena pre mnogo godina pričalo se da će biti optočena bronzanim reljefima, ali već dugo stoji obično drvo. I platou okolo treba dosta poboljšanja-izlomljene ploče, fontana koja prska svuda unaokolo i jedan vašarski utisak koji ne priliči najvećem Hramu kod nas. Uzgred, ne znam da li ste primetili-ali na svim pešačkim prilazima ka Hramu stoje masonski simboli-beli mermerni stubovi suženi pri vrhu, sa svake strane staze po jedan i nemoguće je ne proći izmedju njih jer je pored posadjena živa ograda...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472151#p472151:14ner1mp je napisao(la):
Vox91 » Sat Aug 19, 2017 12:09 am[/url]":14ner1mp]Ali, kripta neće biti razlog za to, jer iako na slikama pod specijalnim osvetljenjem izgleda lepo-uživo je utisak mngo lošiji. Počevši od samog silaska onim šljašteće belim stepenicama-delovalo mi je da silazim u tržni centar, a ne u kriptu. Nisam mogao da ne napravim paralelu sa silaskom u kriptu na Oplencu i osećaj svečanosti i dostojanstva koji izaziva.

Ovde je previše akcenat stavljen na ove zlatne elemente, kripta na Oplencu je remek delo, tamo je isto veoma bogato ukrašeno, ali kad uđeš tamo osetiš neko strahopoštovanje i sve izgleda prikladno takvom mestu, ovde imam osećaj kao da sam u kući nekog milijardera. Ali kao što vidite savršena za je turizam i selfije :twisted:
 
sta se desava na kupli gore? treba da se zavrsi do kraja godine posto je mozaik dosao...nigde nema neke slike. dal se ne vidi ili uospste ne rade nista?
 
Radi se u kupoli, na gornjem snimku Sarajevske se vide već završeni delovi i izgleda zaista lepo. A i u Blicu je nedavno pisano o radovima.
 
Vrh