Šta je novo?

Pešačke zone

Danas snimljeno u Maršala Birjuzova. Samo ova dva radnika postavljaju kocku. Ne vidim da koriste šablon.

Na drugoj fotografiji se vidi da će trotoar biti popločan kockom. Prilazi ka ulazima će biti poločani granitnim pločama.

 
Ne dopada mi se ovako složen trotoar od kaldrme. Ako bude neravan kao na slikama, biće teško hodati tuda. Takođe, čišćenje snega ispred ulaza i lokala će biti mnogo teže.
 
Можда не би било лоше да су залили нечим другим простор између (нека врста бетона?), таман би било равније и не би се стварали канали па би се теже и распадала калдрма.

Виђао сам то често по Европи, не знам који је тачно материјал који се лије између, али свакако је равније и лепше након тога.
Примера ради, парк код обелиска у Бранковој је такође поплочан калдрмом, али је поприлично нераван, зазори између коцки су огромни, чак се свашта завлачи између. Штета је употребљавати тако скупе материјале, ако се не одради то како треба.

Баш су скоро заливали простор између плоча на недавно реконструисаној пијаци у Земуну, јер се песак који су преткодно користили сав испрао пошто су плато прали под притиском.
 
Nije mi jasno to sa Birjuzovom, u jednom delu (ka Carice Milice) ce kocka biti na kolovozu samo, a u drugom (posle garaze) na trotoaru?

Pri tom je vec jedan deo slozene kocke unisten/rasturen, da l od automobila, da l od kamiona.

I da, i onaj nerastureni deo, izgleda poprlicno ofrlje uradjen.
 
На тај начин се визуелно пешацима одваја и назначава њихов део.
 
Mili bože čuda velikoga!

Neko ladno počinje da kolko-tolko vodi računa o ovoj novouspostavljenoj pešačkoj zoni. :o

Fenomen 1 : Naime, pre tri dana je još jedna ulična svetiljka na samom početku Đure Jakšića oštećena. Ali nije je niko namerno oštetio nego joj se vrh, kandelbar sa staklom, preturio i pao, i ostao da visi sa strane na žicama. Danas sam prošao tuda i vidim da je popravljena i vraćena u prethodno stanje.

Fenomen 2 : Kafić koji sam opisivao, koji se nalazi odmah tu pored, prekoputa Tanjuga, ipak više ne zauzima 1/3 pešačkog prolaza nego se ograničio na oko pola metra. Odnosno 1/5 ukupne širine prolaza. I čini se da se više neće širiti, jer su postavljeni trajni metalni držači i ogradice. Mada nikad se ne zna s našim ugostiteljima, ali dobro, za sad je dakle doveden u red.

Fenomen 3 : Na Trgu Republike, odma ispred Ruskog cara, pre dva dana je propala jedna granitna ploča. I to dosta, u rupu duboku bar pola metra. Evo već danas videh bagerče i radnike kako je krpe i trenutno se čeka da se osuši zakrpa pa da se sve vrati kako je bilo. Pritom je mesto sve lepo obeleženo i označeno sa trakama i BP barijerama. Ono, ko u onim civilizovanim zemljama što gledamo na televizoR.

Sva tri fenomena desila su se, i sredila, za manje od tri dana! :shock: Počinjemo da ličimo na... na... zapadnjake! Kod njih isto tako, danas nešto pukne a oni već sutra dolaze da srede. Pa ljudi bre, ako se ovako nastavi, postoji opasnost da postanemo prava metropola i turistička destinacija! :o

:mrgreen:

Šalu na stranu, drago mi je da se pojam i koncept ''redovno održavanje'' polako ali sigurno širi Srbistanom. E jedino što me je malo razočaralo je što su vrhovi onih novopostavljenih granitnih stubića puni štrokavih pikavaca. Valjda Srbistanci misle da je to neka pepeljara posađena tu baš za njih. Tako da bi valjalo da se ti grbovi grada što pre završe i postave na te vrhove. I naravno da se zalepe/zavare što jače, da ne mogu Srbistanci da ih marnjavaju i prodaju po otpadima. :wink:
 
Redovno održavanje, tj. đubrenje

678d1d56ffc6ade37c9f487b99f73fd3.jpg


Poslato sa telefona
 
Ovo je jos i nekako ali juce je gospodja koja pripada klasi "gospoda sa visokim plafonima u pesackoj zoni" na obodu pesacke prosetala svog ljubimca koji je na par mesta ostavio izmet za sobom. Ona je to naravno ostavila i tek na jednom mestu prekrila maramicom valjda jer je to gospodski :) Naravno ne treba da napominjem da se "miris" sirio ulicom od mesta do mesta gde je pas ostavio trag. Nije pas kriv :(
 
Trebo si da je fotkas i da joj kazes da joj je nesto ostalo
 
Oвај улични џеки је ипак обавио потребу на зеленој површини где неће бити ризика да неко нагази на мину.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460284#p460284:3carlokn je napisao(la):
astrodule » Uto Jun 20, 2017 10:40 pm[/url]":3carlokn]Redovno održavanje, tj. đubrenje

678d1d56ffc6ade37c9f487b99f73fd3.jpg


Poslato sa telefona

kulturan pas!
 
Sinoc prosetao kroz Birjuzova, kaldrma izgleda kao da je postavljena pre 50 godina. Videcemo sta ce biti sa vodom, odnosno barama.
 
Pas ko pas.... šta on zna ... nije on prolem
vec vidi tekst ispod
77 svidjanja -lajkova ljudi koj ne razlikuju sta je lepo ... :(
 
Jedini ulaz u garažu Obilićev venac sa 600 parking mesta je iz ulice Maršala Birjuzova, a oni postavljaju kaldrmu. po meni je to loše rešenje. Ljudi koji tamo žive ima da polude od buke vozila koja će da voze po toj kaldrmi, a i kaldrma će vrlo brzo da postane prljava i ružna jer prosečna staros vozila u Srbiji je oko 10 godina tako da skoro svakom drugom automobilu kapa ulje iz motora. Problem parkiranja na pločniku u toj ulici je bio prisutan i do sada kada smo imali denivelisane pločnike u odnosu na kolovoz, a po novom ako ne postave neke žardinjere biće totalni haos, parkiranih vozila će biti na sve strane, dok će oni nervozni da se provlače ispred samih ulaza u stambene zgrade, što će drastično smanjiti bezbednost pešaka.

Mislim da su bar do ulaza u garažu trebali ostaviti asfalt i denivelisani trotoar.
 
Strce neke armature izmedju ploca na trotoarima, kao da su predvidjeni stubici.
 
Sreda":3qmijhsc je napisao(la):
Sinoc prosetao kroz Birjuzova, kaldrma izgleda kao da je postavljena pre 50 godina. Videcemo sta ce biti sa vodom, odnosno barama.

Evo primera iz Brisela, većina trotoara su ovakvi ili se radi na tome da budu jer im je ovo novi građevinski standard u rekonstrukciji trotoara u delu grada u kome sam bio (behaton koji je ravniji vade).

Kocke su većen, popunj je deo između kocki betonom ali je neravno svakako.

10f2132a0dc7ff92d2af8d9f05e38fc5.jpg


7b7d97c59ea8c11e393137eb064e5ced.jpg
 
Stomatolog je potpuno u pravu, ne znam zašto su postavljali kaldrmu za kolske prilaze garaži. Možda zvuči trivijalno ali zvuk automobila koji špartaju po njoj nije baš prijatan. A nije kao da je ulica dobila bog zna kakav šmek s tom kaldrmom. Mislim da je bolje (bilo) staviti asfalt a ostatak para iskoristiti za uređenje još neke fasade u toj ulici.

A da... oće možda biti drvoreda sad? :o
 
У улицама ове ширине у ужим деловима градова целе Европе се улице раде по овом принципу. Нису наши измислили никакву топлу воду већ преузели већ опробан принцип. Опробан у стотинама и хиљадама других примера.
 
Ja sam protiv stavljanja kocke na trotoar jer ona nije pre svega funkcionalna. Neugodno je, teško, zamorno i bučno po kocki gurati kolica sa detetom jer se točkići zaglavljuju između kocki, teško je gurati invalidska kolica, dečiju guralicu ili kolica za pijacu. Dopada mi se što su se odlučili za kvalitetan materijal, ali on je na pogrešnom mestu. Trotoare bi trebalo pokrivati asfaltom ili kamenom većih dimenzija poput onih u knezu.

Zadovoljavajuće rešenje sa druge strane je u pešačkoj zoni u Zemunu gde je deo namenjen za gust saobraćaj popločan pločama velikog formata dok je deo uz objekte i sa slabom cirkulacijom ljudi popločan kockama. Tako je isto moglo biti urađeno i ovde, glavnu liniju popločati većim formatima, a delove između drveća i sl. popločati kockom.
 
Па тако је и овде урађено ...
 
I ja sam protivnik kocke na kolovozu, sve u svoje vreme, danas je prevazidjena. Pravi dosadnu buku, trucka... Cemu to?
 
Svuda u Evropi se stavlja kocka po centralnim gradskim ulicama.

Na šta bi to ličilo da se stavi asfalt, a sa strane kaldrma. To bi trebalo da je zona usporenog saobraćaja, pa ni buka ne bi trebalo da je velika.

A siguran sam da postoje i načini da se ta buka smanji, a ako i ne postoji, više puta sam spominjao rečenicu - to je jedna od cena života u centru.
 
Vrh