Šta je novo?

Pešačke zone

... i razvozice ih, sa sve bakalukom, Vrabac service za "dz"...
 
Ima da se nakrcaju penzioneri u te minibuse i da divljaju okolo naokolo kao onomad kad je puštena u rad 85ica.
 
Ови се и даље буне. Па шта сад хоће?
 
A sta ce im saobracaj? Kakva to oni posla tu obavljaju pa im treba saobracaj? Imaju parkinge i to je sasvim dovoljno.

Zasto kazu "saobracaj" a misle na parkiranje pod sopstvenim prozorom tj. gde im se cefne?
 
Ne zivim u centru pa nisam licno pogodjena ovim, niti (daleko bilo) podrzavam te koji parkiraju pod prozorom. Ali imam visestruki problem s centrom grada kao pesackom zonom.
1. Veliki deo tamosnje populacije je u poodmaklim godinama. Drugi veliki deo ima decu. Sta god mislili o njima, potreban im je pristup autom. Starcima, recimo, taxi, hitna pomoc... Od ovih s decom imate, na primer, majku s bolesnim detetom koja treba po minusu ili ovoletnjem plusu da ga nosi do garaze i vodi kod doktora. Ili, krenete u nabavku za porodicu s dvoje dece, nema tih kolica u koja mozete sve natrpati sto je potrebno za dan-dva.
Po meni, grad bi trebao biti prilagodjen njegovim stanovnicima, a nikako obrnuto (sto je kod nas cest slucaj).

2. Precesto smo skloni da stvari sagledavamo samo i iskljucivo iz sopstvenog ugla i na prvu loptu :), pa odatle i komentar:
Angor":27qgma20 je napisao(la):
... i razvozice ih, sa sve bakalukom, Vrabac service za "dz"...
ili "neka kupe biciklo".
Naravno da ce ih razvoziti sa sve bakalukom, jer ako imate 80 godina i napolju je 36 u hladu, razvozenje zvuci kao mnogo bolja opcija od sipcenja po suncu sa kesama i stapom, pride. Dozvolite, drustvo i drzava se veoma lepo ogledaju u tretiranju svih kategorija stanovnistva. Iako bi verovatno mnogima bilo lakse da se svi starci ubiju cim napune neke godine... :x
Sasvim je druga stvar da li ce taj Vrabac da bude organizovan, kada, kako i po kojoj ceni (jer kod nas ni zdravstvo ni skolstvo nisu besplatni, a ne prevoz).

3. Stubici na dugme su super opcija u normalnim zemljama, ali mi nismo jedna od njih. :( I vec vidim kako se valjaju daljinski po rodjackoj, partijskoj ili mafijaskoj liniji i opet ce ulice biti pune dzipova i ostalih ljutih masina ispred kafica, restorana, prodavnica.

Ja nemam resenje, nisam toliko pametna ni strucna ali bi mi bilo logicno da su najpre obezbedili sve uslove za normalan zivot i rad ljudi u tom delu pa tek onda stvarali toliku pesacku zonu.
 
Lepo bi bilo da imamo metro, ali i da imamo metro, nije stanica metroa na svakih 50m u centru grada u pešačkoj zoni.

Neću nešto previše da tupim kako treba probleme rešavati. Nisam plaćen za to. Ali onaj ko jeste (ili ko živi u pešačkoj zoni) neka pogleda kako je to rešeno u gradovima koji imaju velike pešačke zone po centru grada.

Ja sam dosta putovao po takvim gradovima i nisam video automobile stanara u pešačkoj zoni. Ponekad sam viđao dostavna vozila.

Iznajmljivao sam stanove u blizini ili u pešačkim zonama i znate šta: nemaju ni tamo sve zgrade liftove, a viđao sam i starije ljude da žive na spratovima.

Ponavljam po stoti put da život u centru ima neku svoju cenu, a jedna od tih cena je nemogućnost dolaska kolima do svoje zgrade, kao i kupovina mesečne karte u nekoj od garaža.
 
Ako vec gledamo praksu drugih gradova, treba primetiti da veliki broj gradova oko pesackih zona ima zone ogranicenog saobracaja, gde je moguce uci samo uz posebne dozvole (stanarske izmedju ostalog) i/ili uz placanje. Pogledajte samo italijanske gradove, i njihove ZTL (Zona Traffico Limitato).

Zasto se pravi da je nenormalno sto stanari u blizini svojih zgrada zele da parkiraju auto, a ne dovodi se u pitanje sto ostatak sugradjana zeli da parkira auto pored kafica, prodavnice ili cega vec? Problemi sa parkiranjem u kraju volsebno nestaju kada je lose vreme za sedenje u kaficima i setanje Knezom.

Zasto zonsko/ograniceno parkiranje nije 24x7? Zasto je sat parkiranja na ulici duplo jeftiniji od parkiranja u garazi? Sta zelimo da (de)stimulisemo?
 
Pa neka se onda bore za te zone usporenog saobraćaja (kao Mišarska i još ona jedna ulica), a ne za prestanak širenja zone.

I neka traže da policija radi svoj posao i kažnjava sve nepropisno parkirane.

I neka traži da je prva zona 24/7. Ili da je posle 21h max vreme 3h.

Sa svim tim zahtevima bi se svi složili.
 
Obozavam ovu temu!
Tu se vidi sav nas sebicluk i nedostatak empatije...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Koliko ja vidim, trenutni glavni kamen spoticanja i okidač zajedljivosti je to što javnost kao finansira uvođenje i održavanje mreže minibusa da razvoze ljude po tim pešačkim zonama.
I sve bi to bilo na mestu da ti ljudi u tim pešačkim zonama ne plaćaju dodatni tkz. porez na tkz. život u tkz. ekstra zoni.
Ali plaćaju. I to debelo.
I to ne samo taj tkz porez nego još pregršt drugih gluposti.
Tako da stvarno ne vidim u čemu je problem.

Uostalom, kao što rekoh više puta otkako sam se učlanio na forum - ko god misli da ljudi u centru ništa ne plaćaju a da žive kao Rokfeleri, nek se javi pa da bacimo sve argumente i činjenice na sto. Pa da vidimo ko je u pravu.

Kapiram ja da svi mi kad tad padnemo pod uticaj raznoraznih priča, al ono... I ja slušam svakakve priče o Vračaru pa ne mislim da prosečan Vračarac tamo živi kao car. Svaki prosečan čovek stariji od 20 godina bi trebalo da zna da svaka priča ima dve strane. I da ništa na ovom svetu nema samo neke benefite bez nekih svojih cena. Sve ima svoje cene i mane. Pogotovu u bangavoj Srbiji gde država odlično zna kako da uzme, al ne i da nekad nešto vrati.
 
ne razumem ovu vrstu elitizma, ili sam primitivac da ne shvatam zasto je neko protiv sirenja pesacke zone u istorijskom centru Beograda ili su oni iz kruga buduce pesacke zone dokone budale kojima smeta bilo kakva promena....(izvinite na jakim recima, al drugacije nije moglo biti sroceno)
 
Pokradeno je nekoliko (5+) poklopaca na banderama na Obilićevom vencu.
 
Neki nisu utuvili da su od sada u pešačkoj zoni. On je išao sporo ali njegovi kompanjoni su proleteli pored mene sa 40km na sat

98bb2f13dd357db063b5d27f9a71d346.jpg


Ostavili si svoj prljavi trag

16a39b898c13966423a6b38b8f96dc16.jpg


Ni potapajući stubići ovde ne pomažu

12fd660bc4db7b7445c13f3ac4d619c1.jpg


Slobodno delite fotke, prijavljujte i stavljajte gde treba.
 
Mozes da im izbusis gume, veruj mi nece im pasti na pamet da se parkiraju ovde ponovo.
 
Sudeci po tragovima ovo je krivac za polomljene ploce. To cudo ima oko + tri tone ! Racun za popravku treba da plati viljuskatrista pa bi pazio gde gura tickove.
 
Dobro, to stoji, ali da se ne lažemo - sve te ploče se ionako danas prave (što bi rekli) od paukovih m*da. I isto tako se i ugrađuju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464659#p464659:36x9tv5u je napisao(la):
milos.tro » Pon Jul 10, 2017 2:45 pm[/url]":36x9tv5u]današnje fotke:
file.php

Da nisu malo preterali sa ovolikim prostorom za travu? Jesam pristalica da ima zelenila, ali ova ulica nije široka toliko da su mogli to da priušte. Na sve to će se i bašte pojaviti pa će prolaz još biti manji (cenim da će jedino kod banke biti moguć prolaz).
 
Vrh