Šta je novo?

Beogradska predgrađa

belgrey

Higher intermediate
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruke
649
Pohvaljen
261
Lokacija
Belgrade, Serbia
Veoma često pratim beobuild i prilično uživam prateći razne diskusije. Nisam se ranije uključivao pošto ne smatram da bi vam koristile moje nestručne kritike i komentari. Ovom prilikom bih voleo da pokrenem jednu temu o beogradskim predgrađima pošto sam u procesu potrage za nekim pristojnim prostorom za život.
Zbog nerealne cene stanova odlučio sam se za jednu udobniju varijantu - kuću. Tu je nastao problem pošto u celoj Srbiji nedostaje urbanizovanih naselja za individualnu gradnju. Maštam o naseljima američkog tipa ali nažalost toga nema, osim možda Sunčanog brega u Kaću nedaleko od Novog Sada. Što se Beograda tiče dosta sam razmišljao o Kumodražu, Jajincima, Ledinama ali moram priznati da ne znam kako izgledaju ta naselja, tj. kako se u njima živi. Nekako mi se Kumodraž izdvojio kao najstarije i najurbanije naselje ali sam onda poslao prijatelje da mi pogledaju jedan plac tamo i dobio sam užasavajuće komentare. Zato vas molim za vaša iskustva bilo da živite u nekom od tih naselja ili da tamo odlazite pa ste upoznati sa načinom života, izgledom naselja, infrastrukturom, prevozom.
Naselja koja me veoma zanimaju su: Kumodraž, Jajnici, Miljakovac III ili Sunčev breg - Rakovica. Voleo bih da pročitam i neko mišljenje o Ledinama, Borči, Krnjači mada mislim da ipak tamo ne bih išao da živim.
Trenutno maštam o prelepoj kući na Trešnji a u obzir sve više dolaze i Vrčin, Rušanj, Resnik. Nedavno sam čuo i za firmu koja ima svoje kuće "kao iz časopisa" potpuno legalne u krugu od 30 minuta od Beograda i Novog Sada a po veoma povoljnim cenama pa me zanimaju i naselja gde se takve lepotice mogu naći: Brestovik, Grocka ili sremska sela na obodu Beograda poput Ugrinovaca, Dobanovaca, Surčina, Boljevaca i sl.
Nadam se da korisnoj i zanimljivoj diskusiji. Generalno smatram da beogradska prigradska naselja imaju veoma veliki potencijal i izvanredne mogućnosti za život kao i da će bliska budućnost to i pokazati.
 
Pošto živim na Miljakovcu (II), a imam vikendicu u Brestoviku, mogu ti malo govoriti o tim delovima grada.

Miljakovac III je veoma interesantno naselje. Do njega ide autobus 48, okružen je šumom, ali relativno blizu grada. Kad nije gužva, do Slavije se stiže za 25 minuta autobusom. Problem je naravno što se od dela koji je zamišljen kao male kuće sa dvorištem (američki stil predgrađa) sve više ljudi povodi profitom, i niknule su dve tri višespratnice. To može biti problem ako kupite kuću sa pogledom, npr, a posle neko drugi ispred vas izgradi višespratnicu. U pitanju je pravo prigradsko naselje - osim malih bašti, poljoprivrede uopšte nema. Vodovod koliko shvatam postoji. Kablovska i broadband internet funkcionišu kao i u drugim delovima grada. U blizini (3 min busom, 10 minuta hoda) je novootvorena Robna Kuća Miljakovac, više Maxija, kao i kafići na Kanarevom brdu. Drugo naselje koje je možda interesantno a još bliže gradu (potpuno urbanizovano) je Stari košutnjak koji se nalazi u kotlini ispod Kanarevog, u blizini koga staje tramvaj trojka i autobus 42.

Što se Brestovika tiče, tu je stvar malo drugačija. Ono što je primetno je da je to veoma uređeno selo. VIkendaša ima oko 70%, dok se ostali bave poljoprivredom. Pošto je u pitanju mikrolokacija sa možda i najumerenijom klimom u Srbiji, ljudi se bave izvozom voća za hrvatsko i crnogorsko primorje, i većinom za Rusiju. Na padinama ka Dunavu i u glavnom delu sela koji je zaštićen brdom od reke mogu se naći zasadi vinove loze, breskvi, trešanja, jabuka i kajsija. Sve kuće imaju fasade i vrlo su lepo uređene. Vrtovi su obično besprekorni. Putevi su relativno bez džombi, i ljudima je stalo do sela. Čuli smo da će se u selu graditi omanja crkva i renovirati put, a da će doći i do renoviranja Doma kulture, u kome će biti bioskopskih projekcija. U centru sela je i osnovna škola. Selo ima tri prodavnice, jedna radi 24h a druge dve do 22h. Voda nije iz vodovoda, već se doprema iz bunara, ali je pijaćeg kvaliteta. Zemlja je vrlo pogodna za vikendaški zasad vinove loze ili eventualno nekih egzotičnijih biljaka za vrt. Ja imam palme, masline i čemprese, npr. Čempresa uopšte ima dosta, kao i smokava. Veoma je tiho i okrenuto prirodi. Gradski autobus iz Grocke ide na svakih 20 min do Ustaničke, dok Lasta ide direktno iz sela Brestovika do Lastine autobuske u Savamali. Grocka ima interesantnu marinu gde vikendaši i lokalci drže barke. Pecanje je odlično oko tri gročanska ostrva. Nema indicija da će doći do urbanizacije. Selo ima dosta mladih ljudi u poređenju sa drugim mestima u Srbiji, i ima perspektivu. Može se nabaviti broadband internet preko WiFi provajdera GroNeta, mada neke telefonske linije podržavaju ADSL - zavisi od parice u Grockoj. Kablovske televizije za sada nema. Odnosi između starosedeoca i vikendaša su pozitivni, i sve veći broj vikendaša je odlučio da živi tamo, a da ujutru putuje u Beograd. Auto je nažalost neophodan, osim ako živite na vrhu brda gde staje Lasta. Najlepša panorama je ka Dunavu, ali tu je klima malo oštrija zbog vetra, i leti znaju komarci da budu problem ako se ne pobrinete oko vrta i zasadite mirisno bilje. Imam i slike koga interesuje.
 
belgrey":3w0ymlul je napisao(la):
Nisam se ranije uključivao pošto ne smatram da bi vam koristile moje nestručne kritike i komentari.
Dobrodosao na Beobuild. Samo rokaj svoj pogled na svet i slobodno daj komentare, pa to je najvece blago koje imamo ovde, a nismo svi strucnjaci za urbanizam, arhitekturu, dizajn, ekologiju, sociologiju. Bitno je da volis svoj grad... :kk:

Ovako, ja zivim u Batajnici (Opstina Zemun), za one koji ne znaju to je naselje od stotinak hiljada stanovnika (verovali ili ne), prilicno veliko, ako pogledas na mapi grada videces da je povrsine kao i sam Zemun bez nje... Elem, onaj glavni, urbani deo nalazi se nekih 4-5 km od obale Dunava, a sa gradom je povezana dvema linijama: 73 do Save (blok 45) i 706 do Z. Venca (nazalost obe su druga zona). Naravno, gradski prevoz nije bas najsjajniji ali se polako popravlja. Ako imas kola i uslove za svakodnevno koriscenje istih, onda si na konju, za 10 minuta si u gradu, bilo autoputem, bilo kroz Zemun...

Bataja ima nekolliko vizuelno karakteristicnih celina. Svima je prva asocijacija glavna ulica koja zaista izgleda kao pravo vojvodjansko selo: usorene kuce, dzada sa dve trake, 4 semafora (nesto slicno Vojvodjanskoj u Bezaniji)... Ona se inace nastavlja na Batajnicki drum koji pocinje kod Saobracajne skole u Zemunu i ide sve do vojnog aerodroma i N. Pazove (dakle, ako krenes od Brankovog mosta picis samo pravo 10km i tu si). Sa njene leve strane nalazi se tzv. Novo naselje, nesto tipa blokova zgrada u bilo kom delu grada, zatim odmah pored je jako lep deo sa dupleksima koji jako podsecaju na one na B. Kosi, tu je i Z. stanica, postoje 2 crkve, ima 3 osn. skole (ako imas ali ako uskoro planiras klince mislim da ti je to korisna informacija), jedna od njih se upravo renovira (privodi se kraju izgradnja druge zgrade na Osn. skoli Branko Radicevic (moja skola a i preko puta kuce mi je :)), to je valjda grad finansirao). Uskoro ce i salu da zavrse, pa onda sledi izgradnja balona za fudbal koju finasnsira mali Sulejmani, fudbaler amsterdamskog Ajaksa i reprezentativac Srbije (sjajan decko inace). A sa desne strane je deo sa dupleksima. Takodje, ima krajeva koji su prilicno haoticno i divlje naseljeni, najvise 90-ih nakon ratova u bivsoj Jugi... Sto se tice nocnog zivota, ja sam zaljubljen u jedan pab pod imenom Laki, tu se pusta jako bobar r'n'roll, reggae, blues. Ekipa je super. Na "in" mesta slabo zalazim.

Sto se tice ljudi, ima ih svakakvih, kao i svugde... Tu ti ne bih mogao pomoci jer mislim da ne postoje pravila u toj sferi... Stanovnisto je uglavnom sa zaposlenjem u gradu ili pak u lokalu (ono: kladionice, butici, benzinske pumpe, ugostiteljstvo, Maxi, kafici...standardno). Poljoprivrednog stanovnistva je sve manje.

Eto, ja toliko, nadam se da nisam ugnjavio. :) Sve i svemu, nisam u Munze Konza fazonu, ali ono, ako imas kolica, mislim da je sasvim ok mesto za zivot, naravno ako volis ravnicu. Kao i svako drugo naselje u gradu, Bataja ima svojih prednosti i mana. Najbolje je da se licno dobro upoznas sa svim mestima koje te zanimaju i da lepo izvagas. Ma znas i sam...

P.S. Da, zaboravih, malko izvan (citaj: ispred, ako ides iz pravca grada) Batajnice je fabrika Coca-Cola, zatim oooogromna fabrika Ball Packaging (izgradjena pre nekih 4-5 godina), tu ti je i Metro Cash & Carry na dohvat ruke, a uskoro (nadam se) i deo obilaznice i direktna veza sa Aerodromom N. Tesla. Ima i cuvenih njiva u okolini, mada sve manje... A jos cuvenija deponija je pre par godina unistena... :kk:
 
Veoma interesantna tema. Evo mog doprinosa.

*Da krenem od početka. Od kada znam za sebe, živeo sam u Padinskoj Skeli. "Znate gde je to? Ono naselje iza Borče, pa iza Kovilova... Tamo je, bre, Frikom i PKB... Ring any bells? No. Tamo ima ludnica i zatvor." I onda shvate.
*To mesto je okarakterisano loše, upravo zbog ove dve ustanove koje baš i nemaju dodirnih tačaka sa rezidentalnim delom Padinske Skele, to jest poteza koji počinje od skretanja sa Zrenjaninskog puta.
*Do pre godinu dana, na njenom ulazu je bila šuma, što je bilo dobro jer je na taj način bila izolovana od prašine i buke sa Zrenjaninskog puta, no postojao je problem komaraca koji su se tu množili. Sada je ta šuma raščišćena i na njenom mestu je podignuta crkva.
*Kada se kolima nastavi pravo glavnom ulicom, prolazi se pored Industrijskog naselja (lokalno poznatog kao Tovilište). Prelazi se mali interesantan mostić koji se često prefarbava, i uvek bude druge boje, a ispod koga teče Vizelj. To je valjda kanal (poveći doduše) koji služi za izbacivanje otpadnih voda iz okolnih fabrika i zbog toga je jako prljav i neprijatnog izgleda, osim leti kada na njegovim obodima izrastu bambusi. Ima sitnih ribica i žaba.
*Nakon tog mostića, ulazi se u Novo naselje koje karakterišu zgrade iz istog perioda, veoma sličnog izgleda i uređenja. Trospratnice boje kajsije sa odličnim rasporedom prostorija u stanovima, prostranim hodnicima i odličnom fasadom. Bilo je izuzetno prijatno živeti u jednoj od tih zgrada. Jedina mana je, što kažu lokalni, loša izolacija i nedostatak centralnog grejanja. Parking mesta ima i viška, a zelene površine su tamo stvar koja se podrazumeva, iako je Gradska čistoća tamo zakazala. Dijapazon od 30 metara oko svake zgrade je zelena površina, obično sa cvećem i drvećem koji su komšije zasadili i održavaju. Tu je i nekoliko limenih, veoma dobro snabdevenih trafika. Na izlazu iz Novog naselja, postoji 5 zgrada drugačije gradnje. One su petospratnice, ako me pamćenje dobro služi i imaju crvenu fasadnu opeku. Izgledaju prilično moderno naspram većine stambenih zgrada koje se grade danas. Lepe su estetski.
*Kada se one prođu, sa obe strane ulice su omanje njive. Sa desne strane je Vizelj, a malo ispod je i Dom Zdravlja, takođe građen od crvene opeke, a sa leve strane je deo Novog naselja sa kućama.
*Kada se prođe i Dom Zdravlja i kuće, stiže se u Srednje naselje u kome preovladava stariji tip zgrada koje nisu baš u spektakularnom stanju niti izgledaju najbolje. Taj deo baš odiše socijalizmom, no još uvek je tu ista situacija sa zelenilom i uređenjem okolo zgrada. Ovaj kraj je manje spektakularan od novog naselja i u njemu baš nema ništa vredno opisa. Tu je lokalni frizer, Ćera, koji šiša celo naselje otprilike.
*Posle Srednjeg naselja, pretpostavićete, sledi Staro naselje, koje je i poslednje ovde. U njemu preovladavaju mnogo, mnogo stare kuće, dosta ljudi tu uzgaja i životinje, a još malo niže, iza okretnice je i PKB-ov svinjac i silos. Odatle smrad koji se u večernjim satima oseti u celoj Padinskoj Skeli. Na okretnici se okreću linije 101 i još nekoliko stotki.
*U njenoj blizini je Osnovna škola "Olga Petrov" za koju mogu da tvrdim da je jedna od najlepših škola u gradu. Dobro ograđena, sa velikim dvorištem, velikim igralištima. Kao građevina lepo izgleda. Tu odmah ispod škole je i vrtić "Lastavica", takođe fasadiran crvenom opekom i koji takođe lepo izgleda. Pored njega je i Mala škola, deo "Olge Petrov" koji je ranije služio za decu od 1. do 4. razreda, a koji se jedno vreme nije koristio.
*Za kraj, naselje je prilično malo. Može da se prošparta celo za isto vreme koje je bilo kome trebalo da pročita ovaj tekst. Stanovnici se većinom znaju međusobno, što je normalno za takve krajeve. Kablovski operater je od skoro Radijus Vektor, koji je preuzeo infrastrukturu operatera Masko. Kvalitet slike se poboljšao i imaju uslova za priključak na kablovski internet, dok je ADSL nemoguće realizovati zbog PCM centrale.

Wikimapia: http://wikimapia.org/#lat=44.936123&lon=20.4327089&z=18&l=0&m=a&v=2
Permalink vodi ka mestu skretanja sa Zrenjaninskog puta. Možete primetiti pet zgrada koje se razlikuju od drugih sa sivim krovima. TIh pet su one sa crvenom opekom.

U sledećem postu ću opisati kraj u kome trenutno živim.
 
Ma... Miljakovac je najbolji kraj :D
Ja živim kod Slončeta (kafić) i sve što treba je tu. Prodavnice, škola, obdanište, pijaca, stanica sa 5 prevoza ispred nosa, pošta itd. I Robna kuća pored pijace :)
 
rusanj, resnik i sl.--tamo cujem cesto nema struje pa ni vode (ovo mi kazu prijatelji koji zive tamo..a kazu da neki ljudi i dalje drze svinje pored zgrada i ostalih lepo izgradjenih kuca)--to je ocaj onda i muka za tebe i tvoju porodicu. plus dete ce ti ici u skolu sa puno cigana, sto bas i nije primer za neko dobro skolovanje. to sve moras da uzmes u obzir. pozz
 
Ја сам живео у Реснику годинама, и насеље је нормално као и свако друго, зграде из комунистичког периода, струја, вода, кабловска, телефон, интернет, превоз. Једино што је мало далеко. Не кажем да нема и тога о чему ти говориш, али ја се таквих ствари не сећам као обележавајућих.
 
Bas mi je drago da je tema zazivela. Hvala svima na veoma detaljnim i zanimljivim opisima. Sutra cu verovatno da se provozam do Tresnje da pogledam kako to tamo izgleda. Svi kazu da je raj na zemlji, srpska Toskana i slicno mada zaista ne znam da li je super samo za vikendašenje ili tamo može i da se živi. Ja trenutno imam posao koji me veže za grad i to za Novi Sad gde nažalost uopšte nisam srećan. Zato se iskreno nadam da ću se ubrzo vratiti u Beograd pa makar to bila i druga zona gsb-a.
 
Vračar":s5tpfyer je napisao(la):
^^
A gde se nalazi ta Trešnja?
Podno Avale, prema Kosmaju. Koliko sam shvatio to je vikend naselje nastalo duž starog kragujevačkog puta. Pripada Vrčinu. Na Google Earth sam našao šumu i jezero sa nazivom Trešnja dok je negde u šumi obeleženo i lovačko gazdinstvo Trešnja. Pretpostavljam da je onda to taj deo planete Zemlje. Navodno naselje ima vodu, struju, telefone, prodavnice a čak i gradski prevoz (408 sa Trošarine) koji saobraća u intervalu od oko 40 minuta. Naselje se nalazi na 30-tak km od Slavije. Veoma je popularno u poslednje vreme i sve više ima stanovnika pored velikog broja vikendaša. Mnogi ga nazivaju "srpska Toskana". Placevi se mogu naći od 400 eur/ar pa do 1500 eur/ar. Gradnja je dozvoljena.

P.S. Ne bi trebalo da po dvorištima gaje svinje ili kokoši. Jedina poljoprivredna aktivnost je voćarstvo.
 
belgrey":3b8iwbuy je napisao(la):
Vračar":3b8iwbuy je napisao(la):
^^
A gde se nalazi ta Trešnja?
Podno Avale, prema Kosmaju. Koliko sam shvatio to je vikend naselje nastalo duž starog kragujevačkog puta. Pripada Vrčinu. Na Google Earth sam našao šumu i jezero sa nazivom Trešnja dok je negde u šumi obeleženo i lovačko gazdinstvo Trešnja. Pretpostavljam da je onda to taj deo planete Zemlje. Navodno naselje ima vodu, struju, telefone, prodavnice a čak i gradski prevoz (408 sa Trošarine) koji saobraća u intervalu od oko 40 minuta. Naselje se nalazi na 30-tak km od Slavije. Veoma je popularno u poslednje vreme i sve više ima stanovnika pored velikog broja vikendaša. Mnogi ga nazivaju "srpska Toskana". Placevi se mogu naći od 400 eur/ar pa do 1500 eur/ar. Gradnja je dozvoljena.

P.S. Ne bi trebalo da po dvorištima gaje svinje ili kokoši. Jedina poljoprivredna aktivnost je voćarstvo.
Naselje je vrlo daleko od grada (45min voznje min), ima valjda 2 "minimarketa" i dosrta vikendica u kojima su ljudi poceli da zive 90ih, npr. izbeglice isl. Nema skolu, niti bilo kakvu insinstituciju. Jezero izgleda kao kanalizacioni kolektor... uopste uzev receno rec je o seoskoj naseobini, ne o "predgradju." Interesanstno je da skroz na rubu naselja staje Beovoz.
 
Ja zivim u Bolecu, opstina Grocka. To je nekih 20-ak kilometar od centra grada. Jako losa infrastruktura.

Prilazi gradu, imas dve varijante:

- Smederevski put koji bukvalno u jednom momentu postaje Bulevar Kralja Aleksandra, tako da je naizgled to jedna saobracajnica koja vodi pravo do centra. Ali problem je sto je jako uska, pa traktori, GSP autobusi, kamioni i slicna vozila naprave ogromna zakrcenja.

- Autoput - iskljucis se kod Bubanj Potoka i onda imas jos 6km do Boleca. Autoputem stignes brzo, narocito je koristan ako ides na NBG, ali kruzni put je u jos jadnijem stanju nego smederevac. Cuvaj tockove.

- ako nemas kola, GSP linija 305 ide relativno redovno, na 15 minuta tokom dana, uvece se proredi na 20-30 minuta. Autobusom ti treba oko 25 minuta do okretnice tramvaja kod Istocne kapije. Odatle dalje mozes tramvajem, ili 17, 19, 31.

Infrastruktura u samom mestu:

- vodosnadbevanje je jako lose, buduci da Bolec nije prikacen na gradski vodovod nego bunare vocarskih plantaza koji jednostavno ne mogu da podmire potrebe mesta sa 10.000 stanovnika. Leti su nestasice gotovo svakodnevne.

- kanalizacija u vecem delu mesta ne postoji. ono sto je izgradjeno, hm pa nije bas legalno, ali opstina tolerise to, posto gradjani bukvalno rade njen posao. ako imas takvu kanalizaciju, neces imati problema. ako nemas, vec imas septicku jamu, moze da bude gadno jer ima dosta podzemnih voda i plaljenja nisu bas retka (fuj, znam)

- ulice su u jako losem stanju, uske, krivudave i ima dosta slepih ulica i sokaka. dosta ulica u perifernim delovima naselja je neasfaltirano.

- struja je uglavnom OK. mada su se neki delovi mesta isuvise izgradili, pa je opterecenje veliko, a napon mali.

- telefonska centrala je digitalna, ovih dana bi trebalo da se steknu uslovi za ADSL (trebalo je od 1. mata, ali je nesto pomereno).

- internet mozes da uzmes wireless kod lokalnog provajdera Groneta. Malo su skuplji (jer prakticno imaju monopol na sirokopojasni net). zaj**** je i to sto moras da imas opticku vidljivost, ali ako krene ADSL onda nemas frke.

- kablovski operater u Bolecu su "Pogledi". Jeftniji su dosta nego u gradu, prikljucak je malo skuplji, pre dve godine je bio 6.000 dinara. Ja nisam prikljucen na kabl, ali oni koji jesu su uglavnom zadovoljni. Imaju oko 30 kanala u ponudi.

Obrazovanje, zdravstvo, kultura, razonoda:

- velika mana je cetvorogodisnja skola, od petog razreda deca idu u Vincu, sto je oko 2km daleko. Najblize srednje skole su ili u Grockoj (gimnazija, trgovacka i ne znam da li ima jos nesto) ili na Zvezdari (sesta, sedma gimnazija....). Nastavnicki kadar je prosecan. Romska deca su ovde jako dobra i fino vaspitana ;)

- u Vinci je i manji Dom zdrtavlja, ali u losem stanju - i infrastrukturno, i u ljudstvu.

- od mesta za izlazak ima par kafica, uglavnom na Smederevskom putu. Neki i nisu tako losi. Restorani su mnogo bolji. Neki su klasicne kafane, ali imaju dobru, a jeftinu hranu. Nije lose nekada otici na Dunav u Vincu.

- ostali sadrzaji su misaona imenica

- za snabdevanje imas relativno blizu Maxi i IDEA-u.

- u celom mestu ne postoji Javni prostor. Mozda zidic kod skole gde balavurdija uvece bleji i pije pivo.

Sad se sigurno pitas ima li nekih prednosti, pa ima - jeftino je. Mozes da kupis pristojan plac i napravis kucu (montaznu doduse) od 120kvm za manje od 50.000 evra (znam skoriji primer, pa eto). Ako imas kola, do grada ti treba pola sata - 45 minuta. Priroda je lepa. Nazalost, nedostatak kanalizacije je unakazio lokalne potoke kojih ima par. Dunav je relativno blizu (oko 4-5 km).

No, uglavnom, ako ti nije frka za kintu, ne savetujem ti da dolazis ovde. Pored lose infrastrukture, politicka situacija je ovde jako nestabilna, ovde ljudi menjaju vlast cesce nego carape, nikakva pravila ne vaze, ima dosta grupa gradjan u kojoj su raznorazni hostapleri i vucibatine, a u svim "velikim" strankama su manje-vise ljudi istog kova - sitni preduzetnici, lokalne baje, prosvetni radnici, veciti studenti i ugledni strarosedeoci. svi su sa svima bili u koaliciji, ovde ne vaze nikakva pravila.

Opstina je pritom jako razudjena, ovaj deo blize gradu je relativno kompaktan niz naselja i Kaludjerica, Lestane, Bolec, Vinca, pa i Ritopek su prakticno jedna celina, dok je donji deo opstine dosta ruralniji. Ova naselja vise prakticvno nisu seoska (kao pre 20 godina), sad su manje-vise radnicke spavaonice.

Savet - ne otpisuj toliko Ca, Ca, Ca naselja. Krnjaca je npr jako blizu gradu (10 minuta bukvalno, OK kada nije guzva na Pancevcu). Najveci problem je u sustini kanalizacija. A vrednost placeva u tom kraju ce da raste u buducnosti.
 
Ja mogu da napišem za Kumodraž, tamo su mi kum i ortak.
Ortak je blizu sela Kumodraž a možda čak i u samom selu. i tamo jeste užas.
Kum mi je 3 stanice posle Farmaceutskog faksa, kada se pogleda sama ulica Vojvode Stepe i tu je očajno ali kada se skrene u neku ulicu desno (gledano od grada) stvari su drugacije sve velike i srednje kuce, moderne, lepe itd. Vazduh je čist.
Tako je bar u njegovoj ulici, a on mi kaže da je to iu još nekoliko ulica u tom delu naselja.
Veza sa gradom:
Autobusi:
25P Karaburma II - Vukov spomenik - Kumodraž II - MZ Kumodraž
33 Pančevački Most - Slavija - Voždovac - Kumodraž (selo)
39 Birčaninova - Kumodraž 1
Sa 33 Na Voždovcu možeš presesti na tramvaje 9, 10 i 14.
 
Lucifer":30qkg311 je napisao(la):
belgrey":30qkg311 je napisao(la):
Vračar":30qkg311 je napisao(la):
^^
A gde se nalazi ta Trešnja?
Podno Avale, prema Kosmaju. Koliko sam shvatio to je vikend naselje nastalo duž starog kragujevačkog puta. Pripada Vrčinu. Na Google Earth sam našao šumu i jezero sa nazivom Trešnja dok je negde u šumi obeleženo i lovačko gazdinstvo Trešnja. Pretpostavljam da je onda to taj deo planete Zemlje. Navodno naselje ima vodu, struju, telefone, prodavnice a čak i gradski prevoz (408 sa Trošarine) koji saobraća u intervalu od oko 40 minuta. Naselje se nalazi na 30-tak km od Slavije. Veoma je popularno u poslednje vreme i sve više ima stanovnika pored velikog broja vikendaša. Mnogi ga nazivaju "srpska Toskana". Placevi se mogu naći od 400 eur/ar pa do 1500 eur/ar. Gradnja je dozvoljena.

P.S. Ne bi trebalo da po dvorištima gaje svinje ili kokoši. Jedina poljoprivredna aktivnost je voćarstvo.
Naselje je vrlo daleko od grada (45min voznje min), ima valjda 2 "minimarketa" i dosrta vikendica u kojima su ljudi poceli da zive 90ih, npr. izbeglice isl. Nema skolu, niti bilo kakvu insinstituciju. Jezero izgleda kao kanalizacioni kolektor... uopste uzev receno rec je o seoskoj naseobini, ne o "predgradju." Interesanstno je da skroz na rubu naselja staje Beovoz.
Naselje nije 45 min od grada, živim u Vrčinu pa znam bolje od tebe.. Jeste seosko naselje ali jako uređeno (za naše uslove). Napisaću detalje kasnije ali kada je prevoz u pitanju - Iz Vrčina se kolima za 20 minuta stiže do Slavije, a busom (uglavnom lastinim pošto su brži a većina stanovništva koristi lastu),linija preko avale - ca 40 min do Autokomande, a preko autoputa - ca 30 min do Konjarnika.

Jednom prilikom sam snimio to :)

[video]http://www.youtube.com/watch?v=KI-dja-mYIc[/video]

p.s.
imamo veliku osnovnu školu sa 2 odeljenja na rubovima naselja, vrtić, dobar dom zdravlja, više apoteka a prodavnica ima 10+ ......
 
b92 je ranije imao emisiju koja je u formi reportaže opisivala beogradska predgrađa i bila vrlo interesantna. Poseban kavalitet je što su stanovnici tog kraja govorili o istorijatu i sadržaju naselja. Meni lično je bilo smešno kada su pravili reportažu o bloku 61 ali činjenica je da su na 500m od zgrada (iza bloka 72) njive tako da se kvalifikuje kao predgrađe. :)
 
Da, zvala se Predgradje i radili su je Dusan i Dusan, mislim, Dzamonja, verovatno gresim u imenima. Kad su obisli prvo sva predgradja, presli su na ostale krajeve grada, Zemun, razne blokove, Senjak, Banjicu.. Ne secam se koliko su blizu centra prisli na kraju.. Bila je odlicna emisija. :D
 
Njih dvojica su uvek imali te kul emisije, baš mi je žao što ih odavno nema na televiziji.
 
Steva":1ttxw6gi je napisao(la):
Lucifer":1ttxw6gi je napisao(la):
Naselje je vrlo daleko od grada (45min voznje min), ima valjda 2 "minimarketa" i dosrta vikendica u kojima su ljudi poceli da zive 90ih, npr. izbeglice isl. Nema skolu, niti bilo kakvu insinstituciju. Jezero izgleda kao kanalizacioni kolektor... uopste uzev receno rec je o seoskoj naseobini, ne o "predgradju." Interesanstno je da skroz na rubu naselja staje Beovoz.
Naselje nije 45 min od grada, živim u Vrčinu pa znam bolje od tebe.. Jeste seosko naselje ali jako uređeno (za naše uslove). Napisaću detalje kasnije ali kada je prevoz u pitanju - Iz Vrčina se kolima za 20 minuta stiže do Slavije, a busom (uglavnom lastinim pošto su brži a većina stanovništva koristi lastu),linija preko avale - ca 40 min do Autokomande, a preko autoputa - ca 30 min do Konjarnika.

Jednom prilikom sam snimio to :)

[video]http://www.youtube.com/watch?v=KI-dja-mYIc[/video]

p.s.
imamo veliku osnovnu školu sa 2 odeljenja na rubovima naselja, vrtić, dobar dom zdravlja, više apoteka a prodavnica ima 10+ ......
dobro stevo, oprosti, ne treba 45 minuta do grdada (centra), nego 40 do autokomande.
 
Ambassador":3e5cyfai je napisao(la):
Da, zvala se Predgradje i radili su je Dusan i Dusan, mislim, Dzamonja, verovatno gresim u imenima. Kad su obisli prvo sva predgradja, presli su na ostale krajeve grada, Zemun, razne blokove, Senjak, Banjicu.. Ne secam se koliko su blizu centra prisli na kraju.. Bila je odlicna emisija. :D
Jeste, zvala se Predgradje. Imala je cool spicu sa jos cool-jom :)D) pesmom u spici (Slayer - Seasons In The Abbys). Nisu je radili Dusan Saponja i Dusan Cavic(autori emisije Marka zvaka), nego onaj novinar sa djozlama i bradom i grubljim glasom, mislim da mu je nadimak Cirilo... Inace, kada su radili reportazu o Bataji, navatali su drugara na ulici pa im je bio sagovornik i vodic. Kasnije je ta emisija dobila malo siri dijapazon, pa su krenuli u predgradja drugih gradova, pa i odlazili u bivse Republike SFRJ, ako se ne varam...

Vratite nam Predgradje! :kk:
 
belgrey":2npkl20r je napisao(la):
Veoma često pratim beobuild i prilično uživam prateći razne diskusije. Nisam se ranije uključivao pošto ne smatram da bi vam koristile moje nestručne kritike i komentari. Ovom prilikom bih voleo da pokrenem jednu temu o beogradskim predgrađima pošto sam u procesu potrage za nekim pristojnim prostorom za život.
Zbog nerealne cene stanova odlučio sam se za jednu udobniju varijantu - kuću. Tu je nastao problem pošto u celoj Srbiji nedostaje urbanizovanih naselja za individualnu gradnju. Maštam o naseljima američkog tipa ali nažalost toga nema, osim možda Sunčanog brega u Kaću nedaleko od Novog Sada. Što se Beograda tiče dosta sam razmišljao o Kumodražu, Jajincima, Ledinama ali moram priznati da ne znam kako izgledaju ta naselja, tj. kako se u njima živi. Nekako mi se Kumodraž izdvojio kao najstarije i najurbanije naselje ali sam onda poslao prijatelje da mi pogledaju jedan plac tamo i dobio sam užasavajuće komentare. Zato vas molim za vaša iskustva bilo da živite u nekom od tih naselja ili da tamo odlazite pa ste upoznati sa načinom života, izgledom naselja, infrastrukturom, prevozom.
Naselja koja me veoma zanimaju su: Kumodraž, Jajnici, Miljakovac III ili Sunčev breg - Rakovica. Voleo bih da pročitam i neko mišljenje o Ledinama, Borči, Krnjači mada mislim da ipak tamo ne bih išao da živim.
Trenutno maštam o prelepoj kući na Trešnji a u obzir sve više dolaze i Vrčin, Rušanj, Resnik. Nedavno sam čuo i za firmu koja ima svoje kuće "kao iz časopisa" potpuno legalne u krugu od 30 minuta od Beograda i Novog Sada a po veoma povoljnim cenama pa me zanimaju i naselja gde se takve lepotice mogu naći: Brestovik, Grocka ili sremska sela na obodu Beograda poput Ugrinovaca, Dobanovaca, Surčina, Boljevaca i sl.
Nadam se da korisnoj i zanimljivoj diskusiji. Generalno smatram da beogradska prigradska naselja imaju veoma veliki potencijal i izvanredne mogućnosti za život kao i da će bliska budućnost to i pokazati.
Ja bih pokusao sa Banovcima. Nije jeftino, ali infrastruktura je na ulici. Ima i starih kuca , za rusenje gde kupujes plac, i svu infrastrukturu. Cak, prednji deo kuce , do ulice , napravis isti kao sto je bila stara kuca, a u dvoristu mozes na kvarno da odradis sta hoces i posle zavrsis legalizaciju.
Ako naidjes na plac na istocnoj strani naselja, koja izlazi na Dunav, otvaraju ti se prilicne mogucnosti. Ovi placevi su skupi i retki!
Mesto je odmah do autoputa Bg-NS, 14 km do Zemuna, 25 km do Terazija. 70 km do NS. Oko 20 km do Aerodroma.
 
najlepse beogradsko predgradje sa kucama je izdvojen deo petlovog brda sa kucama, tamo gde je poslednja stanica valjda 56-ice
 
Lucifer":21jr9qxj je napisao(la):
najlepse beogradsko predgradje sa kucama je izdvojen deo petlovog brda sa kucama, tamo gde je poslednja stanica valjda 56-ice
Možda pre dvadeset godina. Danas je toliko devastirano divljim nadziđivanjima svih tih nekada lepih kućica. Baš šteta.
 
Evo sada i konkretno o Vrčinu :)

Naselje se prostire od okoline Autoputa jedno 5-6 km posle Bubanj Potoka sa obe strane, uglavnom prema Avali i zapadu. Deo oko autoputa je Donja Mala, Centar se zove veoma inventivno Centar, Brdski deo na zapadu ka Centru Ramnice, prema dolini ka Avali su Bajić Kraj i Ciga Mala, avalski deo je opet podeljen u naselja Avala, Vikend Naselje i Trešnja (zadnja dva su uz put ka mladenovcu).

U centru vrčina se u jednoj ulici (29 Novembra) nalaze velika osnovna škola sa skoro završenom sportskom halom, obdanište, crkva, dom zdravlja, pekabetom, 6 dosta dobro opskrbljenih "kiosk marketima", 2 kineske prodavnice, 3 pekare, 3 butika, mesara, ribarnica, policija, 6 kafića (za svakoga ponešto, od sjajno uređenog "paba" do obične treš birtije).

Što se prevoza tiče, od Vrčina saobraćaju Lastini busevi i uslovno rečeno gradski GSP. GSP ima svoju liniju na granici između Zuca i Vrčina kod vikend naselja na Avali. Lasta ima 3 linije, 1 za grocku koja saobraća 3 dnevno i 2 za Beograd. Jedna linija za grad ide preko Autoputa iz Ramnica i Jaričišta (Avala), a u samom selu ima 4-5 stajanja gde svi staju u centru. U špicu linija preko Autoputa ide na svakih 40 minuta dok "regularno" ide na svakih sat vremena (kao i vikendom). Do grada se do konjarnika stiže za ca ~25-30 minuta vožnje, a preko avale gde bus ide znatno ređe i to avalskim putem za 40min do Autokomande. Doduše linija preko Avale je jako lepa za gledanje a uvek ima mesta za sedenje, tako da ja uvek koristim ovu liniju za odlazak na posao ujutru :)

Kako izgleda vrčin? Pa ok, manje više sređene kuće, lepa dvorišta i sl.. deo oko Autoputa je naravno malo... bučan :) AIi u zaleđu Donje Male (kod autoputa) je dosta fino ali ne tako aktivno kolko recimo u Centru ili okolini. U Centru su kuće dosta bliže jedni drugima, manja su dvorišta ali je zato se i oseća da je sve "dinamičnije" (kolko to može da bude za selo). Bajić Kraj se dosta "profinjio" u zadnje vreme, tamo se nalazi i jedini stambeni blok sagrađen početkom 90ih, dosta je tih deo mesta uvek sunčan i pun zelenila (naravno da reklamiram moj kraj :laugh: ).

Ramnice su OK, niš spec. U Trešnji nisam nikad bio, ali vikend naselje je super, ima mnogo lepih kuća, mirno okruženje, dosta šuma i sl... ali.. imati auto je must have pošto je daleko i od centra Vrčina + retki busevi.

Inače celo naselje je je veoma brdovito, pa ako ste bajkeri ima da ojačate samo tako za par meseci života ;)

Skoro celo selo radi u gradu, tako da je do ca 5 sati manje više prazno, a posle toga se oseća gužva, u centru nema mesta za parkiranje, puni kafići i tako to...

Još bonus, u skoro završenoj sportskoj hali svakodnevno ima raznih grupa za sportove, fudbal, košarku, stoni tenis, džudo, rukomet... ima i za klince, a i za starije čike, isto tako ima grupa za žene i muškarce tako da je to super po meni, e da.. besplatno je :)

Infrastrukturno je OK, bolje stojimo od "konkurentnih" sela, 90% ulica je asfaltirano (neke pre XYZ godina), a u toku je obnova nekih glavnih pravaca... moj kraj je skoro kompletno reasfaltiran pre ca godinu dana.

Konklažn - Ovde može fino da živi neko ko voli puno prirode, brdovit kraj, mnogo hladova, ima porodicu auto/ne mrzi ga da ide 30-40 min do slavije), meni je ovde kul i ne bi tako lako menjao život ovde za život u gradu. Slobodnih placeva ima jako malo, a praznih kuća skoro ni da nema, naprotiv gradi se dosta novih zgrada pošto ima puno došljaka tamo iz urbane zone iza avale :D
 
Goldstein":1yyksvnw je napisao(la):
Lucifer":1yyksvnw je napisao(la):
najlepse beogradsko predgradje sa kucama je izdvojen deo petlovog brda sa kucama, tamo gde je poslednja stanica valjda 56-ice
Možda pre dvadeset godina. Danas je toliko devastirano divljim nadziđivanjima svih tih nekada lepih kućica. Baš šteta.
Na Petlovom Brdu su kuće prilično zbijene, ali su uglavnom baš lepe kućice. A divlja gradnja... pre par dana sam se šetao tamo, iz dvorišta jedne "tvrđave", koja se i ne vidi od visoke ograde, čuo se takav lavež i cviljenje, verovatno 10ak pasa, kao je neka gladijatorska arena. Za sada nema puno takvih kuća, mada kako popularnost PB raste, verovatno će ih biti više.

Inače, što se infrastrukture tiče, odlično je povezano. Izlazi na ibarsku magistralu, i obilaznica je stvarno blizu, preko Kneževca se brzo stiže u Rakovicu, ima i škole, obdaništa, 15. gimanaziju na Labudovom brdu (koje je potpuno spojeno sa Petlovim), autobus 56 (do Z.Venca) koji ide jako često, 59 i 42 koji idu do Slavije (različitim putanjama) i E2 do kraja Francuske. Ako se ikad bude izgradio "Brdo grad" (ili kako god da se već zove) preko puta ibarske magistrale, vrednost ovog naselja će drastično da se poveća.

Rakovica je još poznata po jako zagađenom vazduhu (doduše kako je stala industrija, više i nije), ali Petlovo, Labudovo brdo i Vidikovac su skroz izdignuti i to ne predstavlja problem.
 
Vrh