Šta je novo?

Biciklistička i trotinet infrastruktura (staze, trake, signalizacija) i saveti za bezbednu vožnju

Koristio sam ove bicikle u NjuJorku i Londonu. Tamo daješ depozit putem kreditne kartice u visini, recimo, 100-200$. Dobijes kod sa kojim otključaš bicikl, i ako ga vratiš na drugu stanicu za manje od 30 min besplatno je, ako ne onda ti se sa kartice skida novac. Kroz par dana vrate ti depozit
 
Баш озбиљна повреда бициклисте, не наводи се у чланку начин како је пао. Горе је прошао него ја. Надам се да ће бити све у реду са човеком.

Biciklista završio NA REANIMACIJI nakon pada na Novom Beogradu
M.Brkić | 21. 07. 2017 - 17:44h
Jedan biciklista prevezen je na reanimaciju Urgentnog centra nakon što je pao sa svog dvotočkaša u Gandijevoj ulici i zadobio povredu glave, rekli su u Hitnoj pomoći.
Kako su očevici ispričali ekipi Hitne pomoći, biciklista je pao sa bicikla tokom vožnje oko 17 sati, u Gandijevoj ulici, na uglu sa Pere Segedinca, i bio je obliven krvlju.
Sa povredama glave odvezen je na reanimaciju u Urgentni centar.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/bicikl ... du/bz3ed3f
 
@Nepopravljivi optimista ,
@kopmania

Po + 1 :D

Hvala na iskustvenom pojasnjenju :kk:
Sad je mnogo jasnije , a i nije komplikovano :)

Kako uglavnom uredjuju biciklističke staze po uzem delu grada ovo ce znaciti vecem delu gradjana
jer ne postojanje biciklističkih staza IZ Bg naselja sprečava da koristimo svoj ,,do grada,, (osim Nbgda) :(
pa dok se ne urade jednog lepog dana .... ovo ce biti pravi revolucijonarni spas :kk:

Vecina javnih ustanova se i nalazi na potezu Slavija-Kalemegdan a 30 min. je sasvim dovoljno za stizanje bilo gde na tom potezu
naročito ako biramo izmedju siti-bajsa i prepunog zagušljivog javnog prevoza
naravno ako ne foliraju za tih besplatnih 3o min ...mada to u NSu stvarno 10 din nije mnogo
a vec imaju stečenu biciklističku saobracajnu kulturu :)

Procenjujem da ce vladati prava jagma
a kako potražnja bude rasla
morace da osmisle kako da na malom prostoru ,,uparkiraju,, što više bajseva :roll:

Gledao sam na TVu automatske bajs-stanice , bajs-garage , koje su visoko kapacitetne i koriste podzemne, spratne nivoe i instalacije za robotizovan sitem ,,sardina,, pri skladištenju i čuvanju bajseva - dobra fora , :p
tako su bajsevi gusto naredjani i pirbibijeni, da je kradja iz takve bajs-garage fizički ne moguca
sto jeste bitno jer nam je Bgd prepun koje kavih drp-majstora

:sesir:
 
Rešenja ima toliko mnogo, samo treba obići evropske gradove i kopirati rešenja, a ne pokušavati izmisliti nešto novo (nazubljeni ivičnjaci, uzurpiranje torotara i žuto crne ograde na ukrštanjima sa kolovozom)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466899#p466899:2m0xt7jo je napisao(la):
Гага » Sub Jul 22, 2017 2:20 am[/url]":2m0xt7jo]Баш озбиљна повреда бициклисте, не наводи се у чланку начин како је пао. Горе је прошао него ја. Надам се да ће бити све у реду са човеком.

Biciklista završio NA REANIMACIJI nakon pada na Novom Beogradu
M.Brkić | 21. 07. 2017 - 17:44h
Jedan biciklista prevezen je na reanimaciju Urgentnog centra nakon što je pao sa svog dvotočkaša u Gandijevoj ulici i zadobio povredu glave, rekli su u Hitnoj pomoći.
Kako su očevici ispričali ekipi Hitne pomoći, biciklista je pao sa bicikla tokom vožnje oko 17 sati, u Gandijevoj ulici, na uglu sa Pere Segedinca, i bio je obliven krvlju.
Sa povredama glave odvezen je na reanimaciju u Urgentni centar.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/bicikl ... du/bz3ed3f

Gago uvek ali uvek to naglašavam, kaciga glavu čuva. Ovde kod nas ne postoji kultura bezbednosti.

Mi se bukvalno smejemo biciklistima sa kacigama i po difoltu smatramo da su to oni smešni i
osetljivi stranci.

Jednostavno treba uvesti propise i na neki način staviti pod moranjem nošenje kacige tokom
bici vožnje.

Užas, nadam se njegovom brzom ozdravljenju.
 
Da li je kaciga obavezna u zemljama gde se mnogo više vozi bajs? Da li je smrtnost veća u zemljama gde kaciga nije obavezna?

Pre nego što zahtevaš neko "moranje" prouči statistiku i iskustva zemalja sa biciklističkom kulturom.
 
Kaciga ne treba da bude obavezna, zapravo ništa u saobraćaju ne treba da bude obavezno. Potrebno je sprovoditi edukaciju od malih nogu i sa pravim stručnjacima i dokazima. Kaciga je meni uvek pomagala pri padu da ne dobijem teže povrede, naravno ona nije svemoguća, bitna je edukacija biciklista oko brzine vožnje, poštovanja saobraćajnih pravila i još mnogo toga.
 
Kaciga je jako bitna. Meni je zivot sacuvala, kolega biciklista iz Le nije bio te srece. Vozimo po asfaltu/betonu, brzine mogu da budu poprilicne.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
@Biciklistkinja

Znaci da ukinemo i obaveznu kacigu za motor?
 
Ne verujem da se može naći zemlja u kojoj je nošenje kacige obavezno, možda grešim. U Beogradu je sigurno veoma preporučljivo da se nosi. Ja je lično ne nosim (rob loših navika), ali se i ne tarzanišem na bajsu. Primer kaže ovako (slušao sam na nemačkom radiju): zašto 70 posto Nemaca nosi kacigu, a 70 posto Holanđana ne? Zbog toga što je Holandija mnogo opuštenija sredina, sa mnogo višom kolektivnom pažnjom u javnom prostoru. Prosto, tamo niko ne srlja i svi poštuju sva pravila. U Nemačkoj je mnogo napetije, tako da se ljudi prelome na drugi način, sledeći preporuke statističara, itd. Speak easy and wear that helmet! :)
 
Istina da je važna kultura u saobraćaju ali šta ćemo sa faktorom iznenađenja?
 
Ne treba gnjaviti ljude i uvoditi zakone koji obavezuju da se nosi kaciga non stop i svuda zato što ne voze svi biciklisti ulicama i ne izlažu se svi opasnostima podjednako često. Ja npr po kolovozu vozim samo kroz male ulice. Inače koristim trotoare i staze. Zašto bih onda stalno nosio kacigu kad nemam toliko opasnih situacija?
Sad neko može da kaže kako postoji šansa da se negde i nekad desi neki sudar ili pad i da ja preletim baš tako da idem glavom na nešto tvrdo. I to je tačno. Postoji šansa. Moguće je. Ali postoji šansa da poginem i dok ulazim/izlazim iz autobusa a on krene pre vremena, dok se vozim u njemu a on naglo zakoči i ja poletim u neku šipku, čekam semafor pored tutnjećeg saobraćaja i nekome se zanese auto , da mi padne komad fasade posred glave (što je sve češća pojava)... Postoji xy mogućnosti. Pa ipak ne nosimo kacige i štitove zbog toga. Tako da mislim da opšta obaveza nošenja kaciga nije dobro rešenje. A ni sam takođe ne znam za neku zemlju koja to ima.

Edukacija i kampanje, s druge strane, su nešto na čemu svakako treba raditi i što se pokazalo kao potencijalno vrlo efektivne metode. Ako se smisle i sprovedu na odgovarajući način.
 
Mislim da bi i biciklisti kao i motociklisti jačeg kalibra morali polagati testove vožnje prikladno vozilu. U tom slučaju kaciga bi mogla da se prilagodi vozilu - biciklu što znači da bude nešto lakša od kacige za vozače motora.

U pravu si Rodriguez, od nevolje čovek ne može pobeći ali ipak moramo biti oprezni.

Svojevremeno, pre bombardovanja Bejruta u prošlom veku, javna glasila saopšte građanstvu da će u toliko i toliko sati Bejrut biti bombardovan. Ljudi vest primili kao "ma kakvi". Ko se sklonio sačuvao se, ko nije... nema ga više.
 
Znam, ali ja bih je ipak još malo olakšala zbog Rodrigueza. :mrgreen:

Svojevremeno sam stanovala u mansardi, na Miljakovcu. Grede su davale posebnu rustičnost enterijaru u koje su gosti redovno udarali glavom i odlazili sa modricama i blagim frakturama. Jedna gošća mi je rekla da obavezno nabavim lakšu kategoriju kaciga. Malo šale, ne zameri/te.

U Francuskoj su kacige obavezne. Videla sam čoveka koji je oboren dok je vozio motor. Da nije bilo kacige, ni pomisliti ne smem.
 
Mislim da grešiš. U nekim evropskim zemljama je kaciga obavezna za decu, ili na otvorenom putu, ali za odrasle mislim da nigde nema totalne obaveze.

Svako će da odluči šta mu je činiti. Ima primera gde su ljudi razbili kacigu pri padu pri maloj brzini, a neko padne nizbrdo bez kacige pri 50km/h a glava mu ostane netaknuta (ja).
 
Koliko sam ja do sada primetio, možda grešim, kod nas kacige od biciklističke polupacije 18+ nose najpre aktivni i bivši sportski biciklisti (ozbiljni biciklisti, poštujem), a osim njih nose ih i ljudi koji od skoro voze bicikl a daju puno para na opremu, i toliko imaju "osećaj" za ovaj vid rekreacije da npr. svoja prejaka LED svetla uvek drže kao da osvetljavaju železnički tunel a ne da voze po osvetljenoj stazi, apsolutno nesvesni da to svetlo zaslepljuje one koji im idu u susret...
 
Kao što je Relja primetio kod nas kacigu uglavnom nose 18+ i iskusniji biciklisti iz prostog razloga što su verovatno padali i po više puta i znaju šta kaciga znači pri padu. Znači samo treba videti od iskusnih i njih konsultovati pri izradi zakona.
 
Shvatite jednu stvar vi koji se zalažete za bilo koji vid obaveze nošenja kaciga. To bi značilo da su kacige obavezne i za žitelje vojvođanskih sela. Da li to možete da zamislite?

Iskusne bicikliste možemo konsultovati za savete. Jedan savet je "kaciga glavu čuva" i to svi znamo.

Pogledajtu listu zemalja gde postoji obaveza nošenja kacige. Hoćete i tu da budemo lideti u regionu pa da uvedemo tu obavezu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_h ... by_country

480px-Mandatory_bicycle_helmet_legislation.svg.png
 
Mnogo se mešaju teze i mnogo se igra sa statistikom ovde. Kacige ovde nose prvenstveno 1) stariji i 2) biciklisti koji voze tzv. Road bike-ove. Jasno je zašto. Prvi nose jer su svesni da s godinama ide i duže vreme reagovanja, kao i vreme oporavka, pa žele da se zaštite i ''poštede'' što je moguće više. A drugi nose, kao što im ime kaže, zato što više voze po putevima i kolovozima. Te se samim tim više izlažu opasnim situacijama. I idu većim brzinama nego prosečan MTB. I ti ljudi ne nose samo kacigu nego nose i odeću za bicikliste, koja nema veze sa bezbednošću nego sa komforom i potrošnjom energije. Dakle nose jer su entuzijasti koji mnogo vremena provode na biciklu i jer ih voze svuda, pa i po opasnim kolovozima.

S druge strane, ja evo vozim bicikl 23 godine pa za svo to vreme nisam imao nijednu situaciju gde bi mi kaciga pomogla. Još jedanput - nijednu. Padao sam na kolena, na ruke, na leđa, na zadnjicu, pa čak i na bradu. Ali nigde i nikad na glavu, odnosno na onaj deo glave koji štiti kaciga - čelo, teme, potiljak i strane. U ovom padu na bradu (pravo vrhom brade u asfalt, i to na nizbrdici) mi kaciga ne bi ništa pomogla. Čak mi ne bi pomogao ni njen kaiš, koji stoji 3 cm ''iza'' vrha brade, odnosno mesta udara.

I šta sad? Sad ja mogu da uzmem tu svoju statistiku i iskonstruišem suprotnu priču da su kacige potpuno besmislene i da ne treba ni da se prave, a kamoli nose. Mislim nije mi to stav, nego kažem kako mogu da izmanipulišem ili pogrešno protumačim činjenice i dođem do sasvim suprotnog, a validnog zaključka, da su kacige nepotrebne za sve. I šta ćemo onda?

Stvar je prosta i ne treba praviti nauku i izmišljati toplu vodu. Pogotovu ne u Srbistanu gde se sve nakrivo zasadi i još krivlje izraste, pa i zakoni (u stvari posebno zakoni :mrgreen: ). Treba raditi na edukaciji i obuci novajlija. Što znači da se usadi ljudima navika da ako su nesigurni, ako voze brzo, ili ako nameravaju da idu bajsem na Obrenovačkom ili po Kralja Milana, da bi bilo bolje po njih da stave kacigu. I naravno da paze na svoje okruženje, poštuju propise, bla bla... sve to što se podrazumeva pod edukacijom.
A gnjaviti sve, pa samim tim i one koji voze bajseve po nisko prometnim ulicama, kejom, stazama, ili pak seoskim putevima... bi stvarno bilo bespotrebno a i besmisleno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467169#p467169:2kasf6w7 je napisao(la):
relja » 23 Јул 2017 07:24 pm[/url]":2kasf6w7]Koliko sam ja do sada primetio, možda grešim, kod nas kacige od biciklističke polupacije 18+ nose najpre aktivni i bivši sportski biciklisti (ozbiljni biciklisti, poštujem), a osim njih nose ih i ljudi koji od skoro voze bicikl a daju puno para na opremu, i toliko imaju "osećaj" za ovaj vid rekreacije da npr. svoja prejaka LED svetla uvek drže kao da osvetljavaju železnički tunel a ne da voze po osvetljenoj stazi, apsolutno nesvesni da to svetlo zaslepljuje one koji im idu u susret...
Такође, приметио сам да кациге све више носе, а то ми је посебно драго, деца која су тек научила да возе бицикл или који возе бицикл неко време. Наравно ту њихови родитељи имају највише заслуга и то је посебно добро јер се мисли на безбедност деце.
 
Sto se tice kaciga za biciklo, citao sam dosta na tu temu, jer malo malo, ovde (London) hoce da ih uvedu kao obavezu pri voznji.

Istrazivanja kazu da ukoliko padnete na glavu moze da vas zastiti, ALI verovatnoca da cete pasti - je mnogo veca kad nosite kacigu, jer vozaci obracaju manje paznje na vas. Naravno, govorimo o gradskoj i prigradskoj voznji, ne o sportskoj i slicno.

Ja licno ne sedam na biciklo bez kacige, vozim se oko 5 sati nedeljno svaki dan (do posla i nazad), sa jednim izletom mesecno po unutrasnjosti od po dan ili dva voznje. I tad je kaciga najpotrebnija jer cesto moras da vozis po putu.



Pokrenuli ste jos jednu zanimljivu temu, o javnim biciklima. Da ne tupim, svi znate kako to funkcionise u Parizu, Londonu, Njujorku - nadam se uskoro i u Beogradu. U Melburnu takodje postoje, ali je tamo kaciga obavezna za sve. I kako su to resili? Nista, udjes u novinarnicu, radnju i jako jeftino kupis kacigu ($5, £0.6, 500 DIN). Ja mislim da sam svoju ostavio na bajsu za nekog drugog da koristi, sto dosta ljudi radi.

Da li ste culi za oBike? Ja sam ih tek pre dva dana prvi put video, a izgleda da su se u Londonu pojavili pre dve nedelje. To su javni bicikli, koji se otkljucavaju skeniranjem QR koda. Medjutim, posebni su jer ih mozete ostaviti bilo gde, ne zahtevaju parking stanice.

Inace jako zanimljiva prica - firma iz Singapura je hiljade njih, preko noci, stavila na ulice. Izgleda da jos nemaju ni dozvole za njih. Naravno, vec desetine je unisteno, polomljeno, ukradeno. Vise o tome na http://www.wired.co.uk/article/obike-lo ... t-problems

Sto se tice iznajmljivanja bicikla u Beogradu, pre neku godinu smo iznajmili bicikl na dan kod pristanista, a mislim da smo isti mogli da ostavimo u drugoj radnji na adi, ili na 25om maju. To je sasvim ok za turiste - mislim da u Londonu nikako ne bi uzeli te javne bicikle za citav dan, jet izadje puno skuplje (nisam siguran doduse).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467203#p467203:1r2wps3f je napisao(la):
astrodule » Ned Jul 23, 2017 11:03 pm[/url]":1r2wps3f]Shvatite jednu stvar vi koji se zalažete za bilo koji vid obaveze nošenja kaciga. To bi značilo da su kacige obavezne i za žitelje vojvođanskih sela. Da li to možete da zamislite?
Ja ne mogu. Ko piše propise uvek može da upotrebi reč "izuzev".
 
Kaciga je obavezna izuzev za odlazak do prodavnice do koje vodi put na kome dnevno prođe manje od 100 vozila?

Tako nešto?

Odrasli smo ljudi, svako je gospodar svog života, ne treba sve obuhvatiti nekim zakonom.
 
Vrh