Šta je novo?

Pešačke zone

"Zna se ko ovde krade!"
(B.Stojkovic - Ko to tamo peva)
;)
:D


Izvinite, bilo je jace od mene ;)


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Možete misliti koliko smo bezbedna zemlja kada neko u samom centru grada uspe da pokrade sve poklopce na rasveti i deo kante. Policije naravno nigde, odgovoran naravno niko.
Kao i za sve ostale mračne stvari o kojima svakodnevno čitamo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisu nadležni ™.
Lopov nije uhvaćen na delu ™.
A i načinjena šteta (po jednom komadu) ne prelazi 15.000 RSD ™.
 
Po meni najveci promasaj pesacke zone - NJIVE u Kralja Petra. Upropascena je najvrednija poprecna ulica, jedina koja izbija na cistinu ka Savi. Zar nije bolje da je do kandelabera ostavljen prostor za neizbezne kafice a sredina gde su ove njivetine za pesake?

Starija slika:

G0022885.jpg


Sad je situacija daleko gora, moras dobro da se potrudis da se izbegnes prolaznike i konobare sa punim tacnama:

20170722_190132.jpg


Sad nam stizu jos dve parcele, mogu da ih ponude njkv stranim investitorima za proizvodnju zitarica:

20170722_190033.jpg


Koliko sam branio zelenilo na Obilicevom toliko mi je ovo bolesno i vulgarno. Definitivno ovde nije problem (samo) u kaficima. Ne postoji nikakav uzitak u ulici kao takvoj - a jedna je od najboljih - gledas samo kako da se provuces tik uz zgrade jer - njive.
 
Odakle ta potreba da se od otvorenog i širokog prostora napravi tesnac, klanac, jedan klaustrofobični prostor koji ostavlja utisak nedostatka vazduha ? To je Jovin započeo osamdesetih godina, kada je od Trga republike, napravio špajz, pun šerpi i staklenih tegli u kome ne možeš ništa da nađeš, a ovi "urbanisti" se kunu u njega i nakon trideset-četrdeset godina ?!? Ovo je naučni dokaz da smo zemlja seljaka na brdovitom Balkanu.
 
Srećom, Trg Republike će naredne godine (a trebalo je ove, grrrr!) biti zaravnat, "očišćen" od žardinjera, fontanica i sl. i pretvoren u pravi trg.

Kada je reč o zelenim površinama u Kralja Petra, evidentno je da se prati matrica koja je nekada davno postavljena, budući da nove žardinjere samo prate liniju postojećih koje su postavljene prilikom rekonstrukcije pre 10ak godina.

Ipak, odluka da se taj profil zadrži je jako čudna budući da su zamislili da oni "Vrabac" kombiji idu baš kroz Kralja Petra. Kako će to čudo da se probija između žardinjera i baštica restorana, bog sveti zna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466735#p466735:2bmpuzyy je napisao(la):
DzonTravolta » Fri Jul 21, 2017 2:09 pm[/url]":2bmpuzyy]Btw, ubedljivo najveća boleština koju sam video je to što u Krakovu kao turističku atrakciju reklamiraju Aušvic.

Ne razumem zašto? Pa naravno da treba da bude turistička atrakcija, mesto gde su se počinili užasni zločini, koje čovečanstvo ne sme da zaboravi, kako iste ne bi ponovio. Svaka osoba/turista koje to vidi je jedna osoba više koja postaje svesna tih zločina, i samim time uvek ima u podsvesti na šta je čovek spreman ako pređe tanku liniju između razuma i ludila.
 
Ja bih zabranio suncobrane u celoj pesackoj zoni i na takav efikasan nacin suzbio sirenje basti.
 
Takodje mislim da ne treba raditi travnjake u Kralja Petra jer ta ulica ima potencijal da bude nova Knez Mihajlova. Ima lepe zgrade i nalazi se u pravcu komunikacija. Strmina moze da joj da i neki shmek.
 
Slažem se da je zeleni pojas previše širok i da bi mogao da bude diskretniji ali da nije bahaćenja sa baštama ne bi bilo uskih grla. Samo pogledajte koliko je Grad dozvolio da bašte budu velike i koliko su preko toga se oni proširili na svoju ruku.

U novom delu, NBS sigurno neće imati baštu :D

Zelenilo je blago na svim mestima u centru gde je to moguće i baš zbog toga Knez Mihalova ima šmek u odnosu na neke druge pešačke zone u Beču npr.

viena-pedestrian-street-vienna-austria-january-main-central-vienna-dominated-centre-vienna-packed-tourists-43778462.jpg


Razumem vizure, razumem disanje, protočnost ali meni je ovo lepše nego varijanta iz Beča:

knez1.jpg
 
Optimista, nisam doveo u pitanje zelenilo u pesackim zonama, naprotiv! Mislim da sam bio jasan u cemu vidim problem sa Kralja Petra.

Ostaje nada da se jednog dana naici bagercic i otvoriti ovu ulicu. Kao sto ce Trg. Dogodine. Mozda.
 
Ovako po sredini i ovako nisko je meni OK za pešačku zonu.

Ali nije neophodno, a naročito ne na trgovima.

Lepo je imati zelenilo, ali ni u jednom trenutku mi nije nedostajalo kada sam po evropskim gradovima šetao trgovima i pešačkim zonama.

Ako nekome treba hlad, Madrid ima sjajno rešenje za uže pešačke uličice.

8a7063ed865361dee28f366f2f2a0b2e.jpg


betw-7.jpg
 
Nemam ništa protiv zelenih povrsina u Kralja Petra kada bi se održavale .
Sada je to samo spaljena trava puna pikavaca na koju se pešaci čak i penju i
preko nje prelaze na drugu stranu ulice (video svojim očima više puta) .
Generalno u celom gradu kao da ne postoji koncept zalivanja trave i održavanja zelenila ZELENIM.
Nijedne prskalice u parkovima koje se automatski uključuju,spaljena trava po Novom Beogradu...
 
Kao što lepo reče amigo Dule, mislim da su ti (preširoki) zeleni pojasevi rezultat ne baš uspešnog pokušaja da se te ulice malo oplemene zelenilom.
I znam da se ponavljam ali... ceo taj problem ne bi ni postojao da ovde kafedžije nisu postali zaštićena vrsta kojoj se sve dozvoljava i ugođava do besvesti.

P.S. Sviđa mi se ovo u Madridu. Simpatično, a jednostavno. I lako se skine/namesti kad dođe trenutak. Ovde bi to moglo da se koristi u ulicama kojima fali hlada ili gde sunce direktno udara. Montiraju se u junu i skinu u avgustu. Po meni dovoljno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467092#p467092:3f56k6wh je napisao(la):
Sreda » 23 Jul 2017 08:47 am[/url]":3f56k6wh]Po meni najveci promasaj pesacke zone - NJIVE u Kralja Petra. Upropascena je najvrednija poprecna ulica, jedina koja izbija na cistinu ka Savi. Zar nije bolje da je do kandelabera ostavljen prostor za neizbezne kafice a sredina gde su ove njivetine za pesake?

Starija slika:

G0022885.jpg


Sad je situacija daleko gora, moras dobro da se potrudis da se izbegnes prolaznike i konobare sa punim tacnama:

20170722_190132.jpg


Sad nam stizu jos dve parcele, mogu da ih ponude njkv stranim investitorima za proizvodnju zitarica:

20170722_190033.jpg


Koliko sam branio zelenilo na Obilicevom toliko mi je ovo bolesno i vulgarno. Definitivno ovde nije problem (samo) u kaficima. Ne postoji nikakav uzitak u ulici kao takvoj - a jedna je od najboljih - gledas samo kako da se provuces tik uz zgrade jer - njive.

Greska i to velika, pogotovo sto se u toj ulici nalaze najreprezentativniji primerci beogradske arhitekture, koja na ovaj nacin ne dolazi do izrazaja jer ljudi gledaju kako da se provuku, i ne obracaju paznju na lepotu objekata.
Dimenzije tih zardinjera potpuno nepotrebne i one same obesmisljene sa tom zakorovljenom pozutelom travom. Jos bi i imalo smisla da je posadjeno bogato dekorativno zelenilo i cvece. Ovako se ne zna sta to u stvari predstavlja.
 
A što banku briga šta se dešava ispred?

Ovo je posao za komunalce koji sigurno prođu tuda par puta dnevno.

Jednom sam prijavio neku sličnu stvar (tipa rupu u Knezu) i tražio sam da mi kažu čiji je to reon i zašto nije prijavljeno i tražio sam da se svi komunalci čiji je to reon bio u poslednjih mesec dana kazne i naravno da mi nisu odgovorili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467092#p467092:2i0ygo9q je napisao(la):
Sreda » 23 Jul 2017 08:47 am[/url]":2i0ygo9q]
Starija slika:

G0022885.jpg

Oduvek sam se pitao zbog cega mi ova staklena, socijalisticka zgrada na uglu deluje tako lepo, a da u biti nije nista posebno, nije cak ni renovirana.
Ima neku svoju eleganciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467246#p467246:3n69mjok je napisao(la):
Drakche » 24 Jul 2017, 10:06[/url]":3n69mjok]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467092#p467092:3n69mjok je napisao(la):
Sreda » 23 Jul 2017 08:47 am[/url]":3n69mjok]
Starija slika:

G0022885.jpg

Oduvek sam se pitao zbog cega mi ova staklena, socijalisticka zgrada na uglu deluje tako lepo, a da u biti nije nista posebno, nije cak ni renovirana.
Ima neku svoju eleganciju.

Pa isprve ima vanvremenski stil bez bespotrebnih skarabuđevina na fasadi, korišćeni su prijatni i očigledno veoma kvalitetni materijali, nema klima uređaja i generalno arhitektura prijatna oku koja poštuje svoje okruženje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467099#p467099:15twafgk je napisao(la):
VeniVidiVici » 23 Jul 2017, 10:37[/url]":15twafgk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466735#p466735:15twafgk je napisao(la):
DzonTravolta » Fri Jul 21, 2017 2:09 pm[/url]":15twafgk]Btw, ubedljivo najveća boleština koju sam video je to što u Krakovu kao turističku atrakciju reklamiraju Aušvic.

Ne razumem zašto? Pa naravno da treba da bude turistička atrakcija, mesto gde su se počinili užasni zločini, koje čovečanstvo ne sme da zaboravi, kako iste ne bi ponovio. Svaka osoba/turista koje to vidi je jedna osoba više koja postaje svesna tih zločina, i samim time uvek ima u podsvesti na šta je čovek spreman ako pređe tanku liniju između razuma i ludila.
U redu je što postoje ture, ali nije u redu da se to reklamira kao odlazak u Diznilend, što je ovde slučaj. Tim pre što je uloga Poljaka u holokaustu problematična.
 
Prošetao sam juče novom pešačkom zonom kod Obilićevog venca, pa hajde da prenesem svoje utiske. Sve izgleda lepo, daleko bolje nego što je bilo. Ali to ne znači da ne može bolje. Recimo, ove betonske žardinjere su neprimerene svom okruženju. Tu su nabacane kao neka vrsta prepreke, ne bi li sprečile nekog teroristu da se zaleti kamionom u masu. Mislim da bi to bilo idealno mesto za neki spomenik, fontanu, ili drvo, sa zidićem i klupama okolo.

Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
U međuvremenu je nikla nova baštica:

Pogledajte prilog 4
Bilo bi više mesta za pešake da umesto ovih ivičnjaka oko drveća upotrebljene rešetke u nivou. Kad-tad će „Proleće” proširiti svoju baštu i smanjiti slobodan prostor za pešake:

Pogledajte prilog 3
Međutim, sve je bolje od ovih ogromnih zarđalih ograda oko drveća kod bivšeg „Ruskog cara”:

Pogledajte prilog 1

Grb Beograda na stubićima je lep detalj:

Pogledajte prilog 2
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467598#p467598:js356xxl je napisao(la):
Bukira » 26 Jul 2017 12:34 pm[/url]":js356xxl]Prošetao sam juče novom pešačkom zonom kod Obilićevog venca, pa hajde da prenesem svoje utiske. Sve izgleda lepo, daleko bolje nego što je bilo. Ali to ne znači da ne može bolje. Recimo, ove betonske žardinjere su neprimerene svom okruženju. Tu su nabacane kao neka vrsta prepreke, ne bi li sprečile nekog teroristu da se zaleti kamionom u masu. Mislim da bi to bilo idealno mesto za neki spomenik, fontanu, ili drvo, sa zidićem i klupama okolo.

Mislim da je neko u diskusiji pominjao da je dobio off the record info od radnika da je u pripremi izgradnja fontanice na toj "raskrsnici".
 
Vrh