Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Они да су хтели да причају, они би причали, не би жврљали. Док је било батине, ред се барем поштовао. Батине нема годинама и шта смо добили...
 
To su obicni kreteni kakvih ima koliko hocete, ovi su samo usmereni na zvrljanje. E sad, treba videti kako od toga da se odvrate (najefikasnije - po dzepu i po glavi) i po mogucstvu da ne izlaze iz svojih kvartova uglavnom na periferiji. Ti sa grafitima su mi gori od navijackih gluposti iako ih je znatno manje.
 
IMG_20170801_153808.jpg
 
Мислим да би нека нијанса беле или сиве боје лепо легла на кров Економског и стопила га са околином. Принтскрин је једна од три зграде у Војводе Степе које ми увек запдну за око због тробојке на крову.
 
Zgada Srbijateksa iz dvorista, ovako je bilo i ka Terazijama pre rekonstrukcije i dodavanja starinskog dela.

20170801_193028.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468328#p468328:1itwxtg6 je napisao(la):
Дошљак » Ned Jul 30, 2017 9:36 pm[/url]":1itwxtg6]Пази још им замаглили лица као да су они жртве а не криминалци.
Криминалци?! :shock: Док се не докаже кривица логично је да им лица буду замагљена. И о каквом криминалу је реч, забога?
Ако су они криминалци онда би многим фацама које се појављују на ТВ требало замаглити лица.

А ко би да батина... нека батина доказане криминалце који су на слободи а не клинце који из ко зна каквих разлога шарају град. И мени некада дође да испразним боцу спреја с нарочитим задовољством. Бунт!

Ево и Џонтра лепо написао:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468329#p468329:1itwxtg6 je napisao(la):
DzonTravolta » Ned Jul 30, 2017 9:37 pm[/url]":1itwxtg6]Naravno da su zamaglili kad su - maloletnici.
To i jeste problem: loše vaspitanje iz kuće i hormoni (da ne kažem k***enje, da prostite).
Додала бих и "непознати фактор".

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468612#p468612:1itwxtg6 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Avg 01, 2017 12:30 am[/url]":1itwxtg6]
Uostalom, sve i da uvažim tu imbecilnu logiku - otkud novinari znaju da su ovi maloletni, pa da im se zamagljuju lica? I kako misle da iko pomogne u identifikovanju ako ne može da ih prepozna?
Сигруно јесте да је пре него што је видео снимак објављен у јавности неко дао сагласност, односно утврдио да су у питању малолетници. И ко то треба да их идентификује када је то посао за полицију? Логика ти је јача.

Перу ли се фаасаде у Београду или се само крече? Ако се само крече онда ће поново за неку деценију да изгледају као пре кречења и никада краја. Зграде би морале бити обложене перивом фасадом.
 
Neka i nisu maloletni, nego 18-21 god. Ne menja stvar, posto su to i dalje veoma mladi ljudi. Mozda im je to jedini prestup, a mi zelimo da ih kriminalizujemo i javno ponizavamo, znamo kuda takav zivot vodi.. Ovakav vid bunta mi dodje jos simpatican, ma koliko bilo neopravdano, setimo se da su ti mladi ljudi sposobni za mnogo uzasnije stvari, hajde da ih ne mesamo.

Ovo mi jako lici na onu situaciju gde najvecem zlocincu i kriminalcu ne smemo nista da kazemo, jer ode glava, ali zato cemo spaliti na lomaci prvog bezopasnog sirotana koji nesto izvrlja na fasadi, jer neka zrtva mora da padne.
 
Апсолутно, господине Drakche!
 
Žao mi je što to moram da kažem, ali kod nas na Balkanu očito pali ona floskula "Dok nekome ne j***š m***r, nećeš mnogo postići".
Meni je žao što neko mora prvi da strada, ali kada taj strada, jednostavno će se ostalima staviti do znanja da i oni mogu loše da se provedu.
 
Може, новчана казна, никако батине и то само када се нашкраба нека фасада, а део на сајму нека шарају, тамо сам и ја оставила један предиван графит. Сутрадан сам отишла да га фотографишем али авај, неко је преко њега написао "Јулија, не волим те више. Твој Ромео". Дошло ми је да заплачем више због Јулије неог због мог мини мурала. :о(
Мораћу да се поновим.
 
Opa, pa nije ni cudo sto vam grad tako izgleda kada vec nekoliko komentatora em brani huligane, em i sami pisu grafite. Samo potvrdjuje teoriju da je Beograd svinjac... zbog svinja koje u njemu zive. Oprostite, grubo zvuci, ali mi je neshvatljivo da vi nalazite opravdanje za ove huligane. Pa da su 10 godina stari, zasluzuju debelu kaznu.

Ksenija, molim vas, nemojte da se ponovite, nego cetku u ruke i ocistite Beograd pobogu.
 
+B92
+N1 (juče CEO prilog u jutarnjem programu o festivalu ulične likovne umetnosti - iako je to načelno druga stvar, svi znamo šta se time promoviše)
+Vice (čiju bih redakciju vrlo rado spalio).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468838#p468838:167gawkk je napisao(la):
Drakche » Sre Avg 02, 2017 10:06 am[/url]":167gawkk]Neka i nisu maloletni, nego 18-21 god. Ne menja stvar, posto su to i dalje veoma mladi ljudi. Mozda im je to jedini prestup, a mi zelimo da ih kriminalizujemo i javno ponizavamo, znamo kuda takav zivot vodi.. Ovakav vid bunta mi dodje jos simpatican, ma koliko bilo neopravdano, setimo se da su ti mladi ljudi sposobni za mnogo uzasnije stvari, hajde da ih ne mesamo.
To nije nikakav bunt nego majmunisanje. To je bunt koliko bi bio bunt kada bih ja, kivan na birokratiju i državni aparat kao sistem, otišao u poštu i isprebijao nasumičnog radnika za šalterom, tvog prijatelja, koji nije ništa kriv što su meni političari povećali porez. Ili kada bih gađao tvoju kuću đubretom zato što sam kivan na radnika Parking servisa što mi je lupio kaznu. To je običak kukavičluk i licemerje.

Ako neko hoće da glumi buntovnika i da se bori protiv tog sistema (o kome huligani i propaliteti stalno nešto drve) neka ide pa neka šara zgradu Vlade, zradu Predsedništva, zgradu Apelacionog suda... nek ide neka urla političarima pod prozor, ili nek organizuje proteste, drži govore, deli letke, okuplja ljude... Nek uradi nešto što će zapravo dospeti do onih koji su odgovorni za njegov bunt, i što će proizvesti neku dugotrajniju i smisleniju poruku.
A ne da zapišava i usvinjava imovinu ljudi koji nemaju apsolutno nikakve veze sa njegovim problemom i njegovom borbom. I da ostavlja poruke koje aspolutno nikoga ne zanimaju. Dakle ako hoćete da budete buntovnici i borci za ovo i ono, uzmite odgovarajuće sredstvo, okupite odgovarajuće ljude i uputite se na odgovarajuću adresu gde ćete uputiti odgovarajuće poruke. A obične ljude i njihovu imovinu ostavite na miru. Imaju već dovoljno briga i problema da se povrh svega bakću i sa vašim majmunisanjima i dečjim kompleksima.

Ovo mi jako lici na onu situaciju gde najvecem zlocincu i kriminalcu ne smemo nista da kazemo, jer ode glava, ali zato cemo spaliti na lomaci prvog bezopasnog sirotana koji nesto izvrlja na fasadi, jer neka zrtva mora da padne.
Ko ne sme šta da kaže o kome? O čemu ti pričaš? Ljudi ne komentarišu samo grafitere. Komentarišu i korumpirane političare, i kriminalce, i dilere, i teroriste, i mafijaše... sve redom. Odakle ti ideja da se kritikuju samo grafiteri?

Ej bre, pa grafiteri ovde divljaju bez kontrole već 5 godina, nema jednog gradskog bloka koji nije zasran grafitima. I onda se sa 5 godina zakašnjenja malo digne prašina o tome i skreće pažnja na taj problem i eto odma vas dežurnih dušebrižnika da drvite o lepoti tog bunta, o agresivnoj raji koja bi da ih pali i secka na komade, o mržnji prema umetnosti... Kakva bre mržnja čoveče? Pa mržnja je kad nekom ni krivom ni dužnom uništavaš imovinu i zagorčavaš život. I ne, to ne mora da bude samo političar koji te potkrada, nego može da bude i degenerik sa sprejem koji ti uništava fasadu, srozava ceo kraj i navlači komunalce, koji njega neće juriti ali će tebi rado da klepe kaznu za fasadu.

I sad ti meni reci, ko je tu maloumnik, i ko tu zapravo mrzi i ponaša se kao bezumna srednjevekovna rulja?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468865#p468865:44o7lf0t je napisao(la):
Zombieboy » Sre Avg 02, 2017 11:52 am[/url]":44o7lf0t]Opa, pa nije ni cudo sto vam grad tako izgleda kada vec nekoliko komentatora em brani huligane, em i sami pisu grafite. Samo potvrdjuje teoriju da je Beograd svinjac... zbog svinja koje u njemu zive. Oprostite, grubo zvuci, ali mi je neshvatljivo da vi nalazite opravdanje za ove huligane. Pa da su 10 godina stari, zasluzuju debelu kaznu.

Ksenija, molim vas, nemojte da se ponovite, nego cetku u ruke i ocistite Beograd pobogu.

Господине Zombieboy,

Прво, ја нисам свиња већ жена, по вокацији сликар, дизајнер... Друго, мини мурал сам урадила на месту које је градска власт одредила за графите што значи да нисам починила вандалски чин већ оплеменила зид. Треће, опет ћу то урадити докле год градска власт то дозвољава.

Да вам објашњавам мој допринос чистоћи Београда немам намеру, ко треба да зна тај зна, ко не може да зна, нека не пише неистину. Пункт!
 
Ne menjaj(te) teze, niko ovde nije protiv profi murala i crteža koje odobrava Grad, nego protiv nasumičnih škrabotina na stambenim zgradama i privatnim objektima koje ispisuju nedorasli degenerici koji nemaju muda da se ''bore protiv sistema'' na odgovarajući način nego glume ludilo i face uništavajući imovinu običnih ljudi. I krijući se iza nakaradnih zakona i pamfleta o ''uličnoj umetnosti'' i ''slobodi govora''.
 
@Bender Rodriguez

To uputi gospodinu Zombieboy koji me je nazvao svinjom, i ne samo mene. On ne razlikuje zidnu umetnost (mural) od škrabotina. Čak i grafiti mogu da se svrstaju u vid umetnosti i naravno, na mestu koje je predviđeno za iste.

Nego, čini mi se da neko ne čita pažljivo šta se piše pa onda napadne prvog a to obično bude žena a zamislite, jedna sam od tri na BBF, a hiljadu muškaraca. Ovo ja zovem diskriminacijom!

Kako je gospodinu Zombieboy bilo lako da me nazove svinjom, tako će i klinca koji je napisao nekoj Sanji da je voli odvrnuti glavu. Hoće li odvrnuti glavu i nazvati svinjom nekog zaista huligana koji odlučuje o svemu i svačemu u našoj lepoj i žalosnoj Srbiji s kojom se igraju kao da je stvarno sastavljena od lego kocki.
 
Nema to veze sa time što si žena. I nije ova rasprava krenula sad. Nego ste ti, Drakche, i još par drugih članova isto ovo pričali još par strana ranije.
Samo što ljudi sada više reaguju na vaše postove jer je većini nama nepojmljivo da neko staje u odbranu degenerika koji su u stanju da tek okrečene fasade, zbog kojih je ceo jedan kraj grada dobio potpuno novo lice pa i imidž, usvinje svojim škrabotinama jer nemaju šta pametnije da rade u životu.

I vi još pričate o nekom buntu, o nekom izražavanju, o nekoj umetnosti, o njihovim vizijama, trte mrte... a očigledno odbijate da prihvatite činjenice da ti grafiti veze nemaju ni sa borbom protiv sistema, ni sa borbom protiv političara, protiv korupcije, protiv cenzure, protiv bilo čega... nego su produkt zavisnika i survanih mozgova koji nemaju šta da rade pa idu okolo i proživljavaju predškolski uzrast ispočetka.

Nema sumnje da grafiti mogu da budu umetnost i da mogu da oplemene neki prostor u nekim slučajevima. Nekadašnji zid kod NIS-a, razni grafiti na basket terenima, murali na zgradama... sve su to pozitivni primeri. Ali ovo nije takav slučaj. Ovo o čemu se ovde priča je čisto majmunisanje i uništavanje tuđe imovine. Ovo je u rangu ludila da ja idem po gradu i bušim nasumičnim automobilima gume jer sam (recimo) besan zbog saobraćaja. I recimo da igrom slučaja i vama izbušim gume. Jel biste i onda pričali o toj kul borbi protiv sistema, o slobodi izražavanja, o prihvatanju novih ideja,o uličnoj umetnosti...?

I prestanite više da ih nazivate dečicom i da furate tu priču da su većina grafita u stvari romantične ljubavne poruke. Prvo, dečica ne koriste sprejeve. Nemaju oni para za to, a ni veštine. Dečica ispisuju flomasterima. Konjine koriste sprejeve. A drugo, fala bogu pa imamo Google street view i mnogobrojne slike naših članova. Hoćete da prođemo malo kroz njih pa da vidimo koliko tih grafita zapravo ima neke smislene ili romantične poruke, a koliko njih nemaju veze sa životom?
 
Bender,
To o čemu pišeš meni je odavno jasno a sigurna sam i ostalima. Ne razumem samo jedno, zbog čega se u toj gomili autora grafita ne napravi nekakva selekcija. Negde sam već pisala da treba razlikovati žvrljotinu od grafita/poruke, grafita na zidu koji je predviđen za to, i murala. Nekoliko puta sam navela da je zaista strašno uništiti fasadu zgrade, pa takve slučajeve sam prijavljivala, čistila ulazna vrata moje zgrade (litru acetona sam potrošila)... itd. itd.

Nemam više snage da razglabam o tome, a da ima veze što sam žena, itekako ima samo što se gospodin malo prešao, pokazao se kukavicom. Neka se i tokom dana isto ponaša pa će da vidi kako će ga neka druga verbalno odvaliti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468883#p468883:1btaxodn je napisao(la):
Ksenija » Sre Avg 02, 2017 12:37 pm[/url]":1btaxodn]Bender,
Negde sam već pisala da treba razlikovati žvrljotinu od grafita/poruke, grafita na zidu koji je predviđen za to, i murala.
Većina ljudi ovde to i radi.
Na primer, ne znam nikoga, ni sa Beobuilda ni iz društva, kome su smetali oni grafiti što su nekad stajali na zidu kod NIS-a.
Ali jedno je to, a drugo je škrabanje neprepoznatljivih gluposti po tuđoj imovini ili na mestu za koje je jasno da mu to ne stoji.
 
@Ksenija Daj boze da imamo vise forumasica ovde, jer previse muskaraca na jednom mestu, to ne moze da izadje na dobro :D

@Bender Mogao bih u velikoj meri da se slozim s tobom, ali previse se na ovoj temi zahuktalo protiv njih. Ovaj delikt je na nivou bacanja djubreta na ulici, ili malo gore, zavisi, ne treba preterivati u osudi, ma koliko nas nervirali ti klinci (za mene su klinci jbg).
Umesto osude bolje da smislimo tacne mere kako bi se sprecilo/smanjilo zvrljanje po fasadama, barem u ovom reprezentativnom delu grada, jer to stvarno nigde nema.
 
Ksenija, nije nikakva selekcija u pitanju. Ovo je Balkan, nije Pariz, nažalost ili na sreću. Na Balkanu stvari generalno funkcionišu tako što se uhvati prvi koji nije bio dovoljno vešt da pobegne, javno se kazni i(li) ponizi i onda ostali shvate da je to moguće i primire se. Naravno, neće se problem grafitiranja rešiti time što će se ovi klinci kazniti, ALI već posle 2-3 takva slučaja kažnjavanja stvari neće biti iste. Danas kazne njih, sutra uhvate u železničkom depou u Zemunu one što grafitiraju BG voz, treći dan neke treće i problem će polako početi da nestaje :)

Nažalost, mi još uvek nismo mnogo odmakli od mentaliteta vremena Kneza Miloša, koji je i te kako dobro umeo da kažnjava sa 25 po turu za takve stvari. I zato je Srbija u njegovo vreme i iskočila iz blata. Ali ne mogu se preskočiti vekovi, koje smo mi nažalost proveli pod neprosvećenim okupatorom. :sesir:
 
Ne, grafit nije na nivou bacanja đubreta. Zato što jedan bačeni otpadak ne dovodi do materijalne štete. A svaki ispisani grafit na privatnoj imovini dovodi.
Što se osuda tiče, kao što rekoh, to nisu dečica iz osnovne škole koja ostavljaju potpise i ljubavne poruke flomasterima. Nego punoletne konjine koje svesno idu da rade to, znajući da time ruže grad i prave ljudima štetu. I nema tu šta da se polemiše. Kad neko ima 20 godina i svesno ide da pravi njesra, on treba da popije kaznu za to. Vreme ćaskanja, moljakanja, nagrađivanja ako bude dobar i objašnjavanja zašto da to ne radi je odavno prošlo. Uostalom, ima među tim debilima i ljudi od po 30 i 40 godina. I ako on kao takav i dalje nije u stanju da na lep način shvati zašto se nešto ne radi, onda nema šta da se razgovara sa njim nego ima da plati kaznu. Pa će, uz dovoljno zveketa po novčaniku, naučiti da to ne radi.

Što se tiče mera da se to smanji - ajde da se kladimo da šta god da se predloži, a što bi većina podržala, ti bi to video kao surovo, nepravedno ili pak nazadno rešenje koje ubija slobodu govora i umetnost? Slobodno me ispravi ako grešim, ali tako mi se čini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468868#p468868:2ba3pw4s je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 12:00 pm[/url]":2ba3pw4s]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468838#p468838:2ba3pw4s je napisao(la):
Drakche » Sre Avg 02, 2017 10:06 am[/url]":2ba3pw4s]
(...)
To nije nikakav bunt nego majmunisanje. To je bunt koliko bi bio bunt kada bih ja, kivan na birokratiju i državni aparat kao sistem, otišao u poštu i isprebijao nasumičnog radnika za šalterom, tvog prijatelja, koji nije ništa kriv što su meni političari povećali porez.
(...)
Sto puta sam se našla u situaciji kada su nameravali da mi podvale i naravno nisu uspeli. Usledila je moja kritika radniku da li prodavcu, šalterskom službeniku ili nekom drugom izvršiocu posla. Zašto njima, pa zato što ne mogu da dođem do glavnih pa neka onaj ko mi je hteo podvaliti prenese moju poruku. Najgore je ništa ne uraditi i biti ovca.

Ovo ima indirektne veze sa temom jer neretko vidimo na zidu grafit sa porukom nadležnima i sigurno da ih nije pisao desetogodišnjak. Zatim, grafiti mogu biti i stranački a ko im to dozvoljava nego stranka koja će možda čak i dobiti koje mesto u skupštini na bilo kom nivou od tri.
 
I šta sad, zato što ja ne mogu da dođem do Onog gore, Skupštine ili Vlade, ja ću da odem i na tvom automobilu ili ulazu ispišem ''Vučiću Pederu!'' ?
I to će kao nešto da promeni? Ne, ništa se neće promeniti. Naprotiv, samo ću da navučem bes ljudi na sebe i da napravim kontra-efekat.

A te ''poruke'' političari ni ne gledaju. Ako ja, kao pešak koji svakog dana prolazi pored hiljadu zgrada, ne pamtim ni jedan jedini grafit, odakle ti ideja da će neki tamo Vučić, Dačić ili Stefanović, koji žive u dobro čuvanim kvartovima, i koji se svuda voze u zatamnjenim limuzinama, da vide te poruke? A i da ih vide, jel vi stvarno mislite da će oni nešto da se potresu zbog toga?

Isto tako, jel neko stvarno misli da kad običan čovek prođe pored grafita na kome piše ''STU'' ili ''FAGS'', pardon - ''FYGS'' , da će on sad da stane i razmišlja šta to STU i FYGS može da znači i koja je filozofija iza svega toga? Ma kako da ne. Samo će da se zgrozi i da nastavi dalje. Jer ga ne zanima to. Ima već dovoljno problema i misli da bi se povrh svega zanimao i grafitima.
 
@Bander, mislila sam na štancovane grafite uglavnom u predizbornoj kampanji koje pišu aktivisti po zadatku što bi značilo da glavni vrlo dobro znaju šta se uradilo. Čak ne smeju da omaše u broju nalepljenih grafita. Slično je sa plakatima.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=468889#p468889:ywfgckgo je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 12:57 pm[/url]":ywfgckgo]Ne, grafit nije na nivou bacanja đubreta. Zato što jedan bačeni otpadak ne dovodi do materijalne štete.
Koliko možeš biti siguran da se u samo jednom kontejneru ne nalazi sadržaj koji će biti ubitačan. (lekovi, halogene sijalice i ostali štetni materijal).
 
Vrh