Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469244#p469244:q92csury je napisao(la):
Mr.Awesome » 03 Aug 2017 09:17 pm[/url]":q92csury]
Daleko od toga da su loša firma, naprotiv, odlično oni rade. Samo pored znanja, najviše bi nedostajala mehanizacija.

Mislim da si iz Energoprojekta :D

Ali nemoj se obazirati na ovo moje nagađanje, da opovrgavaš ili potvrđuješ. Hvala na informacijama!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469253#p469253:38l0lswl je napisao(la):
milos.tro » Čet Avg 03, 2017 10:48 pm[/url]":38l0lswl]Na sajtu Energoprojekta (engleska verzija) stoji da će oni biti izvodjač radova na Kuli:
Belgrade Waterfront, “Belgrade Tower”, S
Client: “Eagle Hills Properties d.o.o. / Beograd na vodi d.o.o.”
Project: BW Plot 19.1 “Belgrade Tower”, Belgrade
Services: Design & construction supervision consultancy services
http://www.energoprojekt.rs/index.php?o ... 62&lang=en

dok se u srpskoj verziji pominju -Konsultantske usluge u funkciji „Lokalnog Konsultanta“
http://www.energoprojekt.rs/index.php?o ... 62&lang=sr

Da, EP (verovatno Urbanizam i Arhitektura) ce prapakovati projekat uradjen u inostranstvu i korigovati ga kako bi odgovarao našoj pravnoj regulativi u domenu izgradnje. Ali mnogo interesantnije parce kolaca ce biti na samom izvođenju.
 
Bilo bi odlicno da EP ucestvuje na kuli, makar i kao podizvodjac, to bi obezbedilo dotatno angazovanje za radnike jer je rec o velikom projektu.
Energoprojekt ima potencijal da i sam izradi takvu zgradu, ali kao sto neko rece, sa mehanizacijom kaskaju i ne znam da li bi sa te strane mogli odgovoriti na izazove.

Svakako, sa angazovanjem na kuli i recimo BW Galeriji, EP bi se definitivno oporavio kada je rec o visokogradnji.

Videcemo sta ce biti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469244#p469244:377g87r4 je napisao(la):
Mr.Awesome » Čet Avg 03, 2017 10:17 pm[/url]":377g87r4]Ja sam jedim delom video plan, čini mi se da će sve te konstrukcije biti čelične, stubovi i ostalo, e onda se stavljaju kalupi, šaluje se i izliva beton.
Nije primenljivan takav način gradnje kod nas do sad. I Beograđanka je rađena klasično.
Iz tog razloga, mislim da Energoprojekt nema uslova da je uradi.
Daleko od toga da su loša firma, naprotiv, odlično oni rade. Samo pored znanja, najviše bi nedostajala mehanizacija.
Videćete kran koga budu montirali, to je nešto što do sada nismo mogli videti u Srbiji.
Još malo, i sve će biti vidljivo...


Plusevi za lep info. Nadam se da ovo neće biti hit and run, tj. da ćeš nastaviti da nas
obilaziš ovde na forumu i deliš informacije. :sesir:

Da te ne pitamo o tačnim rokovima, pošto pretpostavljam da imaš taj info da bi ga podelio.

Samo po tvom pisanju nećemo dugo čekati predaju gradilišta od strane Novkola.

Na Visti se beše nešto odužilo dok Strabag nije konačno preuzeo gradilište. Nadam se da ovde
neće biti sličan slučaj.

Plus i za Miloša koji u malom prstu drži sve moguće javno dostupne informacije o ovome. :kk:
 
Apsolutno je nebitno za koju kompaniju radim, recimo da nisam u Srbiji, ali imam uvid u radove i njihov tok. :)
Znam mnogo toga, ali bitno je da razloga za brigu nema. Sve ide kako je planirano, čak neke stvari su bolje nego što se mislilo.
Energoprojekt će sigurno raditi na zgradi i tu nema dileme, samo su mene obavestili da neće on biti glavni izvođač (Ako lažu mene, lažem i ja vas).
Ako nešto saznam, ja pišem.
Rećiću vam samo jedno. Potičem iz siromašne porodice, uspeo sam najviše srećom, eto sad radim jedan pristojan posao, dobro sam plaćen (a znam šta je kad imaš samo 10 dinara u novčaniku), nikada neću ta vremena da zaboravim. Iako sada imam mnogo više nego što mi je potrebno, ja i dalje isto živim. Ali gledam na ovaj projekat, na našu zemlju. Ljudi moji, sugrađani, ovo ima ogroman značaj, najmanje za izgled, to varira od ukusa, nikada se nećemo svi složiti, ali finansijski, može mnogo para da privuče. Svaka gradnja je dobrodošla. A vi, kako hoćete... Možda se neko seti ovih reči nekada i shvati o čemu sam pričao.
Za danas je gotovo, moj radni dan se završio par minuta posle ponoći, tako da se čujemo kada bude bilo informacija.
Laku noć svima. Sve najbolje! :sesir:
 
čitam normalan komentar i onda kada vidim "ovaj projekat ima ogroman značaj za našu zemlju" automatski mi se sloši...

Ogroman značaj za našu zemlju može da ima autoput, novi aerodrom, ulazak u EU, ali jedan stambeno poslovni kvart ne, koliko god slušali te gluposti sa TVa. Pogotovo ne projekat koji se gradi sa 150-200mEUR koje ćemo da rolamo u polu mutnim kombinacijama, a čija je glavna uloga u društvenom životu zemlje bilo neprestano ispiranje usta Vučića tokom svih prethodnih izbora.
 
Ja realno bi voleo da vidik da Beograd krene malo put oblake sa zanimljivim kulama, ali i pored sipovanja i svega toga, jako sam skeptican (((
 
Da, veliki značaj za celu zemlju ne samo za grad Beograd.
Vidite... Kada odete u neki ogroman lep grad, nebitno da li je reč o Moskvi, Parizu, Barseloni, Beču, ma bilo koji od tih uređenih velikih gradova, vas prvo nešto tamo mora da privuče da odete, da nešto vidite (Ako toga nema, nećete ni otići, jel tako?). Vi ste otišli tamo, gde god. Hteli ili ne, morate nešto pojesti, osvežiti se, popiti kafu i tome slično. (Po nekim istraživanjima turista za dan potroši samo na osnovne stvari preko 20€)
Beogradu se taj broj povećava, i to lepim tempom, to bi trebalo da nam se dopadne, jer nam ide u korist. Svaki taj potrošeni evro, ostaje kod nas, našim budžetima ide u prilog, prvo gradskom, a onda i državnom. (Da ne spominjem koliko može da ode tek na šoping i druge troškove).
Gospodin je pomenuo renoviranja i aerodroma, puteva i ostalo. Apsolutno se slažem, bez toga ne može mnogo da se promeni.
Ali dok ne budemo imali čime da privučemo te ljude da dođu, da vide neku lepotu, nešto "da zapadne za oko", džabe širenja i proširivanja.
Dobro je što se zida ovako nešto, to se u mnogim gradovima Evrope i sveta odavno radi, jedino mi zaostali mnogo, ali bitno je da se počelo ovako nešto. E sada paralelno sa ovim, treba početi malo modernizaciju i proširenje dolaznih puteva (aerodrom, autoput i slično), a ako sam lepo obavešten, mislim da se radi i na tome. Tako da iz tog razloga sam napomenuo da je to jako bitno. Vole to turisti, a i nama će biti lepše.
Ne prisiljavam nikoga da se složi sa mnom, ja to gledam iz finansijskog ugla i onoga šta se dobija.

E da, i ove polumutne stvari, dozvole i to. Kolega koji radi sa mnom, slučajno ima rođaka koji je imao plac tu pored vode. I imam priču iz pouzdanih izvora da ovi ljudi koji su živeli u urušenim starim kućama, vlasnici onih garaža i hangara, svi su pošteno plaćeni i odseljeni i premešteni sa tog mesta.
Ja sam dao dozvolu da ruše, dobio novac, spakovao i preselio na neko drugo mesto. (Ne mogu da ruše dok sam ja u toj kući?)
Taj njegov rođak je dobio za plac (na kome nije bilo ničega izgrađenog), stan od 54m2 i 10000€. Što je on rekao da je zadovoljan, jer misli da plac ne vredi toliko.
Svi ti ljudi su lepo plaćeni i preseljeni. Možda ima nekih drugih nerazjašnjenih radnji, ali već u to ne mogu biti upućen.
P.S. Oni ljudi što su protestovali, sa parolama "Ne davimo Beograd" ili kako već, pa se spominjalo da su čak stanari sa tog mesta u toj grupi koji smatraju da su prinuđeni i oštećeni zapravo ljudi koji čak nemaju veze sa Beogradom, a u najmanju ruku da su živeli tu.
Iz prve ruke znam da su jako lepo plaćeni, i dobre ponude dobili da napuste te stare kuće i pređu u nove stanove i sliče druge dogovore.

Ako budem saznao nešto u vezi dalje gradnje St.Regis kule, javljam obavezno.. Rashladite se, čujem da je dole katastrofa :?
 
Stani, ti ozbiljno tvrdiš da je BNV nešto što će privući hiljade turista u Beograd?? Bole turiste, dupe, da izvineš, za par nebodera i "najbolju, najveću,naj, naj" promenadu (koja nije ništa od toga) kao mamac da posete Beograd.

Pa Beograd je zanimljiv zbog svega što jeste, jedan novi copy paste Dubai kvart ga neće staviti ni na jednu mapu. On je već na mapi turistima, samo da nas protumače kao bar još malo sigurniju destinaciju, biće ih sve više. A iskreno, onda će nam se verovatno smučiti kao i građanima Praga, Varšave i ostalih istočnoevropskih država koje su "otkivene" poslednjih par decenija.

Što se tiče para, eno idi na net, Nelt izdao saopštenje da im je otet/konfiskovan deo imovine i nikako plaćen po realnoj ceni. Ja ne znam nikoga ko tamo živi tako da ne ulazim u priče rekao mi drug, rekao njemu poznanik i tako dalje. A ponovo, nisu ti oni koji su na najvećoj šteti, već mi svi kao društvo, što je neko preko noći potencijalni centar grada u trange frange aranžmanu dogovorio sa nekim.

Eto, taman nisam jedno 4-5 meseci gledao ove teme oko BnV i lepo se odmorih i jedna rečenica me izbaci iz takta. Tako da uz izvinjenje svima, neću dalje da trolujem na ovu temu, sve ranije rečeno.
 
Mozda BnV nece direktno privlaciti turiste (da neko dolazi u BG samo zbog njega) ali indirektno svakako. Zahvaljujuci njemu turisticka ponuda grada i citav utisak ce biti bolji, isto vazi i za sredjivanje fasada. Niko nece doci u Bg samo zato sto je sredjena neka zgrada.
Turisti ce svakako ici na vidikovac na vrhu kule i u veliki trzni centar. Sve to povecava dozivjaj turista koji posete Bg. Posle kada se vrate izmedju ostalog mogu da kazu kako Bg ima lepa setlista, moderne trzne centre i da Srbija nije onoliko bedna koliko se misli da jeste.
 
Kada pricamo o Kuli, ona je jedini objekat u celom projektu za koji se moze reci da je jedinstven jer koliko znam ne postoji takva kula sa torzom od 180 stepeni u vidu Mikrofona, te postoji mogucnost da ona bude nekakva atrakcija.
 
@spatiotecte
Ona 'moze' eventualno da bude atrakcija, ali da ce zbog nje dolaziti turisti, a posebno strani turisti je budalastina.
Ni u Bec ljudi ne idu da bi se peli na "Dunavski toranj" (Donauturm). Posete (neki) oni i njega ali dolaze zbog drugih objekata. Tako i u Beogradu, svakako da ce odredjen broj turista posecivati 'kulu', ali to su turisti koji bi svakako posetili Beograd iz ovih ili onih razloga.

Inace moja "OMG" reakcija se manje odnosi na kulu, kao potencijalni jedini markantan objekat u celom SA, vec na hvalospeve o sopingu i slicnim generickim glupostima koje turista moze danas da nadje u svakom kutku sveta.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Jasno je da Kula ne moze biti toliko markantan objekat kao sto su Ajfelova kula, Big Ben ili Kip Pobednika pa da turisti dolaze iz celog sveta da bi je videli.
Ali u neku ruku moze da pomogne zbog svoje pecificnosti da ljudi povezu njen izlged mikrofona sa veseljem, pesmama i dobrim provodom koji bi imali u Beogradu tako da njena simbolika moze uticati pozitivno na globalnu sliku Beograda.

Ja gledam na BnV kao neki eksperimentalni projekat koji, iako je dosta prosecan po pitanju arhitekture, moze da aktivira proces spustanja grada na reku i iz njega mogu da se izvuku pouke "sta je to grad po meri covekai kako treba da izgleda u buducnosti"
Treba da se iz njega uzme ono sto je dobro a da se izbaci sto nije da bi sledeci projekti na obali Beograda bili kvalitetniji i funkcionalniji.

Grad je kao organizam, kad je zapusten, treba mu vremena da se vrati u top formu, isto tako je i sa kvalitetom arhitekture, ne moze taj kvalitet da se vrati od jednom posle 25 godina rasula, morace da prodje dosta vremena da se estetski projekti poprave.
 
Nemam ja šta dalje da pričam pojedinima koji znaju svoje i to teraju do kraja. Ne sviđa vam se projekat, ok, razumem, ni ne treba svakom da se svidi.
Priča meni neko nešto o značaju, a radim u oblasti arhitekture i projektovanja skoro 9 godina. Uz pomoć posla, sastanaka, putovanja, video sam i upoznao se sa mnogim i gradovima i njihovim arhitekturama.
Ne pričam ja ovde da će ta kula privući turiste, pričam da mi nemamo taj moderni deo grada. Što Dubai? Pa mnogi gradovi su mnogo pre Dubai-ja počeli sa ovakvim pravcem arhitekture, niti je on jedini, a još manje da je prvi.
Beograd kao grad ima mnogo toga da privuče ljude, samo nešto moderno i savremeno nema. Eto, toliko...
2014. godine došle su neke kolege iz Londona, i hajde da im pokažemo BG, da ih prošetamo i to. Pogledali su Kalemegdan, vodali smo ih po Skadarliji, šetnja tu po centru i to je to, nemaš gde više da prošetaš, a da imaš i prizor i atmosferu. O tome ja pričam.
Neće ljudi zbog Beograda na vodi da dođu (možda pojedini). Oni dolaze generalno zbog Beograda, a ovo je samo jedan veliki plus što će imati i ovo.
Promenada jeste najduža u Evropi to tvrdim (Za ceo svet ne znam jer nisam ga toliko obilazio). Proputovao sam bar 50 velikih gradova Evrope i niko nema šetališta ili promenadu u toj dužini, to tvrdim. Niko nema toliki izlaz na reke koliko ima Beograd, i to treba da se iskoristi, da i to bude još jedan od pluseva. Nešto modernije, svetla, staklo, LED rasveta i te fore, to nema. A kod njih u Londonu ko god je otišao, Tower Bridge (onaj stari most na Temzi) i ona kula od stakla u obliku jajeta ( 30 St Mary Axe ), ne mogu da omaše a da se ne fotografišu pored toga... Eto tako će i nekome ko dođe kod nas, da se zalepi za kulu, promenadu, ta svetla i to... Njima je atrakcija. Sve to vuče turiste, samim tim i novac.
On je došao da pogleda, da se fotografiše, mora nešto da pojede i popije, plati tu i tamo po neku ulaznicu, eventualno da kupi nešto, i on je već ostavio 50€ ovde... Desetine hiljada turista svraća i posećuje grad, biće ih i više to je sigurno. To se o milionskim prihodima radi, nije to nikakva "sića".
Stari objekti da se renoviraju, a novo da se sagradi. Umesto da bude drago ljudima što se tako nešto radi, oni dođu kao ovde njih par da šire mržnju i žale se kako im se ne sviđa ovo ili ono... Ne dopada ti se, znaš gde se vadi pasoš i beži odavde.
 
Druze jedan dobar kometar si obrnuo i preneo na drugu vodenicu. Kakvi crni tiristi zbog BNV mozda domaci samo ako njih racunas kao dobit Bg u odnosu na druge gradove...da si krenuo sa pricom kako ce BNV uposliti gradjevinsku operativu u zemlji pa da te i podrzim sa tim ali ovo...

Elem radujem se novom stranom izvodjacu radova ukoliko je info tacna...valjda cemo u narednom periodu videti obecana pomeranja i dizanja standarda u izgradji i arhitekturi jer to sa BW res. Vistom, Parkom i cuvenom obaloutvrdom nismo ič videli.

Cekam i tu novu hi-tek mehanizaciju sa velikim nestepljenjem.

Pozdrav...i te price 9 godina iskustva na ovom forumu stvarno nemaju mesta...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
spatiotecte":10r1t8mb je napisao(la):
Ali u neku ruku moze da pomogne zbog svoje pecificnosti da ljudi povezu njen izlged mikrofona sa veseljem, pesmama i dobrim provodom koji bi imali u Beogradu tako da njena simbolika moze uticati pozitivno na globalnu sliku Beograda.

Megalol.
 
Ne znam da li je megalol ili ne ali vise volim da Beograd povezu sa mikrofon kulom nego sa Milosevicem i ratom kao sto je dosad bilo slucaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469483#p469483:1nkoudiy je napisao(la):
Bulbulderac17 » Pet Avg 04, 2017 8:40 pm[/url]":1nkoudiy]Druze jedan dobar kometar si obrnuo i preneo na drugu vodenicu. Kakvi crni tiristi zbog BNV mozda domaci samo ako njih racunas kao dobit Bg u odnosu na druge gradove...da si krenuo sa pricom kako ce BNV uposliti gradjevinsku operativu u zemlji pa da te i podrzim sa tim ali ovo...

Elem radujem se novom stranom izvodjacu radova ukoliko je info tacna...valjda cemo u narednom periodu videti obecana pomeranja i dizanja standarda u izgradji i arhitekturi jer to sa BW res. Vistom, Parkom i cuvenom obaloutvrdom nismo ič videli.

Cekam i tu novu hi-tek mehanizaciju sa velikim nestepljenjem.

Pozdrav...i te price 9 godina iskustva na ovom forumu stvarno nemaju mesta...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pa neko se očigledno pravi lud. Ja kažem da će to biti dodatan "plus" za ceo Beograd, a ne da će zbog njega da dolaze.
Upošljavanje se podrazumeva, pa neće valjda Arape da dovedu pored tolikih firmi, to je valjda svima jasno... Ali izgleda da ni to nije.
Nije to nikakav Hi-tech mehanizacija (jer postoji i novije od toga), pričam o nečemu što se nije do sada koristilo kod nas.
A da su naše firme stvarno toliko dobre, ne bih posao tražio u inostranstvu jer mi nemamo ni smerove na fakultetima što bi trebalo, a još manje firmi koje će to uraditi. Sve su one dobre, ne bi radile na ovakvim projektima da nisu dobre, ali da "spakuju" celu kulu, to teško. Treba malo bolja tehnilogija za takve stvari.
Što se mog iskustva tiče, imam ga sigurno više od 90% inženjera u Srbiji, u ostalom da sam mogao kod nas da završim sve i dobijem posao, ne bih završavao van zemlje i tamo se zaposlio. Radim u sektoru arhitekture za projektovanje ovakvih objekata (zato samo ovu temu pratim), a ono što rade moje starije i iskusnije kolege, više je i veće od ove naše kule 2x. :)
 
Скоро сам био у Порту и тамо се возио гондолом од њихове верзије Савамале до видиковца на брду и платио 6 евра и добио гратис чашу португалског вина и верујте да је то оставило велики утисак на мене. Зашто на пример уз карту за видиковац куле посетилац не би добио чашицу српске ракије и уз испијање ракије гледао наш град..То мени делује као туризам у Београду на води а верујем да су и они размишљали о овоме што ја сада пишем. Уз мало рекламе се од било чега може направити атракција.
 
BNV kao turisticka atrakcija?!?!? Sta to moze da privuche coveka, stranca, tamo osim vidikovca na vrhu kule? I kad ode tamo, sta ce da gleda osim stvari koje je bolje direktno posetiti - Kalemegdan ili Zemun/Gardos. BNV ne sadrzi nikakvu potpuno javnu funkciju/prostor osim uske promenadice koja ce biti uvek manje privlachna od promenade ispod kalemegdana ili one na drugoj strani (zbog sirine i parka, dakle svezine u letnjim mesecima kada ovaj grad ima 90% svojih turista). Osim promenade, jedine druge "javne" funkcije ce biti genericki restorani kakve ima svaki veci EU grad ili soping...a niko ne dolazi u bg zbog sopinga jer svi znamo koliko su nize cene u nekim susednim zemljama gde ne postoje uvozni monopoli i postoji trzisna konkurencija. Da je u sklopu projekta odradjen neki objekat poput Amsterdam Eye (kongresno-bioskopski centar naspram centralne stanice u zalivu) ili da se kreativno odradi park (koji je inache na svim renderima preuvelichan da deluje kao njujorski central park, a ne nesto poput poljane u bloku 30). Tvrditi da ce BNV biti atrakcija pokazuje da se ne zna kakav je profil aktuelnih turista (kojih je najvishe izmedju 18 i 30 godina i koji dolaze zbog Skadarlije, splavova, "ljudske atmosfere" itd a ne zbog staklenih kula kakve ima i njihov rodni grad) i da se ne zna koliko ovaj grad malo radi da se ovom gradu da neki dodatni sadrzaj - zatvoreni muzeji, zapostavljanje FEST-a itd....Sava centar kao moguci centar kongresnog turizma u stanju blagog raspada i oblepljen reklamama za sladoled. U ovaj grad ce se vishe sliti stranih para godisnje preko Cetinjske, splavova, zemuna nego BNV za godinu dana jer se ne radi nista da se promeni "Brend" ovog grada niti ce shopping centar okruzen "modernim" stambeno-poslovnim objektima to uchiniti.

i za zaposljavanje gradjevinske operative - ovaj projekat ce biti gotov u roku od 15 godina najmanje (2 godine im treba da zavrshe Vistu) i isti kapaciteti se pomeraju sa jednog na drugo gradiliste. Nikakav spin ne moze promeniti cinjenicu da je BNV iskljuchivo ekonomski projekat bez ikakve realne vizije kako ce njime poboljsati zivot celog grada, za koji je najbolja stvar koja se moze reci da nam je pomogao da dobijemo kredite za popunu budzeta i sto ce neka "elita" da ima stanove sa lepim pogledima dok prosechan Beogradjanin gleda kako da pobegne iz ove zemlje umesto da se na tom mestu napravi nesto sto pokazuje da ovo drustvo ima neku viziju i ponudu za sve.
 
Mr.Awesome, u pravu si ali veruj mi koliko god da napises nesto, neki ljudi ce ignorisati to sto si napisao i okrenuti neku njihovu pricu. Ovde se svi razumeju o stranim turistima a nemaju pojma o cemu pricaju.
Kao neko ko zivi u americi i koristi svaku sansu da odbor provedem u nekom drugom gradu ili zemlji i u prici sa amerikancima, mogu da garantujem da ce bar njima beograd biti mnogo privlacniji sa ovim. Za vecinu njih slika srbije i vecine istocne evrope su stari "sovjetski" soliteri, predrasude kako smo mi neka zemlja divljaka koja je i dalje u ratu.
Da rezimiram, BNV verovatno nece direktno dovesti ljude u beograd ili srbiju, ali ce doprineti u borbi protiv predrasudama koje dosta zapadnjaka ima prema nasoj zemlji.
 
Koncepcija planiranih hotela u BnV je takva da će zaista doneti nešto novo koliko god kritičari mislili da je to politički marketing. Jednostavno, hotele u klasi St Regis i W-a mi nemamo u Beogradu. Ostaje da se vidi da li će to sve biti uspešno, ali taj deo zapravno ne kači nas ostale - ti hoteli će ili raditi dobro ili neće, a njihove zgrade sigurno neće biti zapuštene. Tih par stotina soba neće mnogo uticati na promet turista u ostatku grada.

Da li će ljudi dolaziti u Beograd samo zbog BnV-a? Naravno da ne, tu ne može biti polemike. On je tu samo da upotpuni ponudu koja je jako mršava za grad od 2 miliona stanovnika. Veći i brži efekat bi npr. imalo renoviranje Narodnog muzeja i Muzeja Savremene Umetnosti.

Što se ugostiteljstva i hotelijerstva u Beogradu tiče, svedoci smo da se novi hoteli otvaraju na svakih par nedelja. Kapaciteti su relativno mali, ali je i broj turista mali, tako da relativno veliki porast ne dovodi do saturacije. Hoteli koji su se dobro pozicionirali (lokacijom i svojom ponudom) imaju popunjenost od 50-70% što je sasvim fino. Ima tu i nekih newcomer-a koji ne uspevaju da popune kapacitete pa prodaju svoje usluge i putem telefona, ali to su već dečije bolesti. Hoteli koji nisu deo neke franšize su uglavnom loše vođeni, ali i pored toga funkcionišu pristojno. Mahom je tu kriva država koja nije dovoljno uredila poslovanje smeštajnih objekata, ali i to će doći narednih godina, ako ne zbog naše "pameti", ono zbog EU.

Moj zaključak, BnV je lep dodatak, ali ne utiče na suštinu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469453#p469453:3ljcicd4 je napisao(la):
Mr.Awesome » 04 Avg 2017, 18:31[/url]":3ljcicd4]
Priča meni neko nešto o značaju, a radim u oblasti arhitekture i projektovanja skoro 9 godina. Uz pomoć posla, sastanaka, putovanja, video sam i upoznao se sa mnogim i gradovima i njihovim arhitekturama.

O pa divno onda, onda sigurno znas nesto sto se zove projektovanje u kontekstu grada, u odnosu na istorijski centar, u odnosu na vizure grada (koje su ovde izvrgnute ruglu), u dnosu na konfiguraciju terena....tebi je to sve onda dobro poznato, osim mozda ako ne smatras bliskoistocne gradove kao primere "dobrog" urbanizma.

Sto se tice kule, ili bilo koje visoke zgrade, nije sporna zgrada kao zgrada, ali je sporan polozaj, raspored. Nije lose postojadi "lendmark", kao nesto sto se izgdvaja od ostalog, daje na atraktivnosti okolnom prostoru, ali se onda postavlja da "komunicira" sa ostatkom grada, ne podredjuje se ulicna mreza kuli, nije to svetiliste.

Evo ga jedan video koji na deciji nacin objasnjava sta to cini grad i kako se on planira. Mislim da bi trebao da bude deo obaveznog obrazovanja. [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Hy4QjmKzF1c[/youtube] Obratiti paznju na deo 1.13 i 12.25
Ima jos jedan video koji na slican nacin pokazuje gde se i kako postavljaju visoke zgrade ali ne mogu da nadjem. U svakom slucaju najvise zgrade se ne grade na samoj liniji obale.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=469453#p469453:3ljcicd4 je napisao(la):
Mr.Awesome » 04 Avg 2017, 18:31[/url]":3ljcicd4]Umesto da bude drago ljudima što se tako nešto radi, oni dođu kao ovde njih par da šire mržnju i žale se kako im se ne sviđa ovo ili ono... Ne dopada ti se, znaš gde se vadi pasoš i beži odavde.
Tako je skroz si u pravu. Ljudi koji postavljaju pitanja oko urbanizma grada u kojem zive, ako postavljaju pitanje o imovini svog grada, o postovanju prava, o postovanju institucija zapravo sire mrznju. Ti ljudi su zapravo protiv svega novog, oni bi voleli jos da su pacovi i zmije tamo na SA, jel alternativa ovakvom urbanizu zapravo ne postoji.
 
Vrh