Šta je novo?

Vodovod i kanalizacija - BVK

BVK nema i neće imati problem sa 'sirovom vodom' iz izvorišta, srećom nje ima dovoljno u okruženju.
Nadležni organi su u planskim dokumentima odredili i proširenje, tako da nema razloga za neku brigu.

Primarni problem je niska cena vode, pa prihodi nisu dovoljni za rekonstrukciju mreže gde su veliki
gubici ~30% i rekonstrukciju bunara za veću izdašnost, nap. u gornjem tekstu sa 41 na 90 litara/sek.

Drugi problem je bahato trošenje 'vode za piće', opet zbog niske cene, kao ovih dana kada prigradske
opštine, pogotovu Barajevo, troše i do 7-8 puta više vode od uobičajne potrošnje ili ostatka Beograda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470161#p470161:1jfchaj1 je napisao(la):
laki72 » 09 Avg 2017 01:39 am[/url]":1jfchaj1]
U svakoj zgradi se zna tacan broj stanara, te je sasvim lako utvrditi prosecnu potrosnju po stanaru.
Tako da, tarifna naplata DA , ali svima!...A te bajke o tome kako je veca potrosnja u privatnim kucama, ...
Naravno da i u zgradama ima bahatog trošenja vode na razne načine, pa i neispravne instalacije.
Slažem se da bi svima morala da se uvede Tarifna naplata, ako se predhodno razumno odrede
cene prema umerenoj, povećanoj i prekomernoj potrošnji, nap. do 2, do 3 i preko 3kub po osobi.

Inače, nije možda toliki problem sa potrošnjom u privatnim kućama, ali jeste tamo gde se zalivaju
bašte, plastenici, voćnjaci i ostalo na većim površinama namenjenim za ekonomsku proizvodnju.
Pa, pošto se tako ostvaruje i neka dobit, red je da se ta 'voda za piće' plati i po najvećoj tarifi.
 
Apel građanima da racionalno troše vodu

JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” upozorava građane da se ponašaju racionalno, kako
ne bi došlo do poremećaja u vodosnabdevanju, jer je potrošnja vode u centralnim gradskim
opštinama povećana za 25 odsto, a u rubnim područjima čak i do osam puta.

Vladimir Šobot iz tog preduzeća rekao je Tanjugu da ima delova gde se u troši i po 800 litara
vode po stanovniku u određenim satima, što višestruko premašuje prosečna dnevnu potrošnju
koja inače iznosi od 150 do 200 litara. .

On napominje da je u centralnim gradskim zonama potrošnja veća između 20 i 25 odsto, a u
rubnim delovima grada od tri do šest puta, a u određenom vremenskom periodu čak osam puta.
03.08.2017 ... http://www.politika.rs/sr/clanak/386195 ... a-sve-veca

Apel je neophodan, ali još bolji je 'apel' po novčaniku, pa se ne bi ponavljala ista situacija kao 2012 :

Vodovod izdržao tropsku vrelinu

JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" idnevno isporuči oko 200 litara vode po potrošaču,
što je za 50 litara iznad svetskih standarda.
U periodima kada je spoljašnja temperatura bila u granicama prosečne za ovo doba godine, potrošnja
vode kretala se od 250 do 300 litara po stanovniku na dan.
Redovna prosečna potrošnja vode u Beogradu iznosi od 220-250 litara dnevno po stanovniku.

U danima sa tropskim temperaturama potrošnja vode u nekim delovima grada rasla je i četiri puta.
Najviše problema u vodosnabdevanju imali su stanovnici Barajeva, duž Ibarske magistrale i u Kaluđerici.
U ostalim delovima grada nije bilo teškoća, ali nismo zabeležili ni da su stanovnici štedeli vodu.
Sve što se proizvodilo bilo je i potrošeno istog dana - kažu iz JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija".
3. 9. 2012. http://www.pressonline.rs/info/beograd/ ... elinu.html
 
Јачи млаз под Авалом од септембра
Ј. НОВАКОВИЋ | 08. август 2017. 18:16 |

Драган Ђорђевић, директор градског Водовода, најављује боље снабдевање грађана у насељима под Авалом. Трајно решење следеће године, а овог лета планирана је поставка 400 метара цеви на новој мрежи

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... 1%80%D0%B0
 
Dragane, lepo je to što vodovod DANAS radi kako treba, ali je poenta čitave rasprave šta će biti SUTRA. Tj. da li će suženje zaštićene zone vodoizvorišta smanjiti potencijalne kapacitete Beogradskog izvorišta, da li se povećava rizik od katastrofalnih posledica eventualnog zagađenja zbog gubljenja dva međusobno nezavisna izvorišta na dve reke i uvođenja novih zagađivača iznad njih, i da li će sve to zajedno povećati cenu vode koju plaćamo MI, a ne grad.

Čak je i u trenutnim, skoro idealnim uslovima za proizvodnju vode (relativno mala potrošnja, velika površina izvorišta, mala zagađenja sa velikim površinama nezauzetog zelenog zemljišta koje služi kao filter) ona toliko skupa da se žestoko subvencioniše. Međutim, Evropska unija nam je praktično naredila da voda mora postepeno da dobije pravu ekonomsku cenu. U ovom članku se kaže:

Svetska banka: Cena vode u Srbiji socijalna, ekonomska cena 1,35 evra po metru kubnom

U Srbiji bi do kraja godine trebalo da bude usvojena Strategija za upravljanje vodama do 2034. godine koja predviđa ulaganje od čak 8,5 milijardi evra u tom periodu, ali i dostizanje ekonomske cene vode od 1,35 evra po metru kubnom, rečeno je u Privrednoj komori Srbije.

Stručnjak Instituta za vodoprivredu “Jaroslav Černi” Slađana Milojković rekla je Tanjugu da bi te uredbe trebalo da budu usvojene krajem 2016. ili početkom 2017. godine.

“Predviđeno je da se ekonomska cena vode od 1,35 evra po metru kubnom dostigne u periodu od pet do šest godina nakon usvajanja strategije. To poskupljenje će biti sukcesivno i neće svuda biti isto, već je reč o proseku. To moramo da uradimo kako bismo obezbedili kvalitetnu vodu budućim generacijama”, naglasila je Milojkovićeva.
http://gdeinvestirati.com/2016/09/06/sv ... ru-kubnom/
Zanimljivo je da baš Jaroslav Černi smatra da se mora povećati cena vode, a ipak ništa ne preduzima da se smanji cena proizvodnje i rizik zagađenja, tako što bi insistirao da se ne smanjuje površina vodoizvorišta koju je očigledno on sam ranije odredio, budući da je baš TA, veća površina ranije bila u planovima?

Trenutna cena je 56,63 din/m3, bez PDV-a, a po ovome plaćaćemo 162 dinara, bez PDV-a. To je povećanje od skoro tri puta za trenutne, idealne uslove eksploatacije. Dakle čak i da se ne smanjuju površine izvorišta i da sve bude idealno, pa bi nam opet trošak za pitku vodu, bez kanalizacije, bio bar 1000 din mesečno.

A šta da radimo ako zbog ovoga što se sad radi zbog interesa par privatnika troškovi prečišćavanja budu veći, a vode bude manje, pa se bude moralo dodatno plaćati skupo širenje mreže? Da izostavimo sad havarijska zagađenja. Ekonomskom cenom će čitav trošak celog, sada nažalost mnogo skupljeg sistema, biti prebačen direktno i SAMO na građane, dok dobit od širenja građevinskog zemljišta po vodoizvorištima ima samo grad. Korist jednima, trošak drugima. I uvek tako.

Zbog toga mi baš nije jasan ovaj tvoj nonšalantan odnos koji kaže, ja ne znam, a i nije me briga pošto na slepo verujem institucijama, a koga interesuje neka sam pita grad. A dobro znaš da će neka buduća vlada prosto da kaže, to su odlučili oni pre nas, mi sa time ništa nemamo. Nego platite ogroman račun za vodu ili vam zavrćemo slavinu. Pa bi bilo bolje da ljudi SADA razmisle šta će biti sutra i kako je ko tome doprineo.
 
Što se tiče cene, jasno je da je ona 'socijalna kategorija' i da mora da se poveća iz više razloga.
Pitanje je kako to uraditi, nap. da li i dalje omogućiti da Sportski centri plaćaju kao domaćinstva.

Zatim tu su i Javna preduzeća : Čistoća, Pijace,...itd. za koja i ne znamo da li uopšte plaćaju.
Onda razna privredna preduzeća za koje bi trebalo naći adekvatnu cenu u Tarifnoj naplati.

Inače, nemam šta ja da 'slepo verujem Institucijama', a niti sam 'zabrinuti katastrofičar', već
ja nisam stručan i kompetentan da odredjujem zaštićena zone ili lokacije novih vodoizvorišta.

Takodje uopšte nisam zabrinut da li će biti kvalitetne vode za piće u Beogradu, već kako da se
Tarifnom naplatom obezbede sredstva za BVK i tako omogućimo uredno snabdevanje vodom.
 
Jelte socijalna cena.... :shock:

Pa o time bi smo mogli da pricamo
samo u slucaju da je Bgd vodovod
sve svoje kapitalne objekte izgradio
O SVOM TROSKU
pa sad da moze da trzisno da razmislja

Nego se islo logikom
vama treba pa izdvojite iz zajednicke kase-budeta
E onda kad je tako nama treba i ova cena :)

ili ti uprosceno
nas butik nasa cena :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470343#p470343:292qhswz je napisao(la):
dragan » 09 Aug 2017 06:55 pm[/url]":292qhswz]
Inače, nemam šta ja da 'slepo verujem Institucijama', a niti sam 'zabrinuti katastrofičar', već
ja nisam stručan i kompetentan da odredjujem zaštićena zone ili lokacije novih vodoizvorišta.
Pa nisam ni ja "zabrinuti katastrofičar" nego se prema svakom odnosim u skladu sa iskustvom koje imam sa njim. Isto kao što rade i svi drugi ljudi. Nadam se da mi sad nećeš reći da je ova politička opcija poznata po svom istinoljublju i otvorenosti? Ili da su čak "neutralni" u tom pogledu? Pošto bi jedino to bio osnov za ono kako si opisao svoj stav. Naime, nebitno je da li smo mi stručni ili nismo, ako nam višegodišnje iskustvo neprekidne i očigledne medijske manipulacije i stroge partijske kontrole svih državnih institucija govori da oni koji jesu stručni ne smeli reći istinu ako ona ide protiv interesa vladajuće grupe. Pa nam elementarna logika kaže da je zbog toga sasvim nebitno koliko su stručni bilo mi bilo oni, pošto bez svih mogućih provera za koje smo sposobni nema šanse da tek tako možemo verovati onome što kažu. Vernik te vrste može biti samo neko ko je do sada živeo u pećini. I to je istina sasvim nezavisna od stručnog znanja bilo koje od dve grupe.

Takodje uopšte nisam zabrinut da li će biti kvalitetne vode za piće u Beogradu, već kako da se
Tarifnom naplatom obezbede sredstva za BVK i tako omogućimo uredno snabdevanje vodom.
A zašto nisi zabrinut da li će vode biti za sve po ceni koju će ljudi moći platiti? Zašto nisi zabrinut što će se možda novac za vodu koja će biti skuplja nego što bi trebala biti preko računa za vodu odlivati iz naših džepova u džepove onih koji će od ove odluke o novom građevinskom zemljištu imati koristi, za razliku od svih ostalih, kojima bi bilo korisnije da vodoizvorište nije smanjeno? Ova preraspodela društvenog bogatstva te ne zabrinjava?
 
@boca-ica
Vidis boco, apsolutno si u pravu, iako mi po ovoj letnjoj vrucini mozak trokira, pa se ne setih toga citajuci prethodne postove.
Ali , iako takav, primetio sam jedan propust ili tacnije gresku.
Naime, povecanje cene ne trazi EU, vec Svetska banka. Ta ista 'institucija' (za koju vecina stanovnista smatra da je neka globalna medjudrzavna finansijska neprofitna organizacija) nam kroji i nove izmene u sistemu zdravstvene zastite, kao i nacinu izfavanja lekova.
Zasto?
Ne zasto oni to rade (rade zbog profita i zbog naseg neokolonijalnog statusa poslusnog vazala), vec zasto nasa drzava pristaje da bezpogovorno izvrsava naredjenja i direktive?
Zasto bi se nas trebalo da tice kolika je prosecna cena vode u EU ili u SAD?
Pa ni radnici BVK nemaju istu platu kao njohove kolege u EU, zar ne? :)
I na kraju, ima gradova koji maltene imaju pobodenu cevku u izvor , a ima i onih kojima se voda doprema sa velike udaljenosti, kao i onih koji moraju imati kompleksne sisteme za preradu vode.

Osnovno sto moramo znati je sledece:
Kapitalisti NE ODGOVARA da visemilionski grad ima jeftinu i kvalitetnu vodu iz obliznjeg vodoizvorista!!!
Ne, njemu (njima) odgovara sto veca udaljenost, jer je to vise cevi za postaviti i odrzavati.
Sto losiji kvalitet vode, sa kupovinom skupih postrojenja i zahtevnim odrzavanjem.
I naravno, na kraju i sto veca prodajna cena da se svi troskovi pokriju i da se zaradi.
Pri tom u kapitalizmu, nikakav problem ne predstavlja nedovoljna kolicina vode u odnosu na potraznju, jer to direktno znaci jos vece cene po litru (jer je traznja veca od ponude).
Mislite da je to kraj?
Sumnjam. Pretpostavljam da je sledece izvrsavanje naredbe o privatizaciji vodovoda i vodozahvata...

Zivot pocinje sve vise da lici na neke filmove koje smo gledali.
Ne bi me cudilo da se u cilju profita u neko dogledno vreme krene i u naplati vAzduha koji disemo...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Pošto je sada cena vode vrlo mala, ljudi će lako moći da plate povećanje cene, a
pogotovu ako budu malo vodili računa kako i koliko je troše i ako je malo prištede.

Što se tiče vodoizvorišta, očigledno je došlo do promene tehnologije proizvodnje
vode, jer se za 'Makiš 2' koristi površinska voda iz Taložnika jezera, a ne kao za
'Makiš 1' podzemna iz reni bunara, pa su tako neke zaštićene zone smanjene.

"Projekat za Makiš 2, kao i svu potrebnu opremu napravila je izraelska firma Tahal".
http://embassies.gov.il/Beograd-Se/news ... -vode.aspx
 
.....Naime, povecanje cene ne trazi EU, vec Svetska banka.....

E vidiš tu je zakčkolčjica u reci svetska....

Kažu da ce se na kraju ratovati zbog vode.... dal ce .... NE vec ratuju uveliko

U pozadini decenijama kojekakvih sukoba se krije voda.... da voda....
Nekoliko primera ,, pozdine,,
- -Veliki problem Izrael ima zbog akvafora (ležišta podzemene vode) sa susednima sa koima je bio ili jeste u teškom sukobu
- - U Siriji prvo je ,,nestala,, voda za i onako oskudnu poljoprivredu te su mase naroda napuštali farmu išli u gradove kao sirotinja a onda nezadovoljstvo iskoristili oni..... itd sve poznato ....
- - Na Tibetu su gleceri iz kojih izvire puno vode .... koja završava u Indiji
Ko je aneksirao Tibet i ko gradi veliki kanal koj ce tu vodu da pokupi te Indija ostati ,,žedna,,, i skim ce se onda sukobiti ?

Jako velika reka Kolorado ....par kilometra pre uliva u okean postala je velićine piškiriškenja...
jer kako kuda prolazi svako ima ugovor koliki procenat sme da zahvati za navodnjavanje i na kraju i ne stiže ni do okeana....
a kako su izabrali nesuprotstavljeni stav ... znaš gde im narod beži da bere pamuk i dr.

Svetski... e to svetski nije naše ...
jer po našem greh je ne davati vodu ili s njome dr. ucenjivati

Voda mora svima da bude dostupna
naročito sto su iz te firme BKVa Beogradske izvore potoke i dr. su namerno preveli u kanalizaciju
da ljudi ne mogu da koriste blagodeti vode i nj. divote


a sad kad imaju punu kontrolu nad vodom za koju smo im mi dali i pare i nadležnost
da nas još ucenjuju sa tom svetskim vodenom strategijom
more i svetska motka je mala za takvu hajdučinu

voda nije njihova ona je naša dajemo im plate dajemo im posao dajemo im poverenje
a oni ko hajduci ... malo im je pa daj još da uzimaju

Uporedi koliko imaju majstora za vodu a koliko pisara u toj BKV kući
jel za zaludne pisare da nam poskupi voda
u šta li su se to pretvorili ....

:sesir:
 
Ovde povećanje vode tražim ja, a ne Svetska banka, i to kroz Tarifni sistem.
Sada je cena za 1.000 litara vode za piće bednih 57din ?!.. i to je mala cena.

Javno preduzeće koje radi niske cene ne može da pokrije troškove poslovanja
mora da se dotira iz državne kase, pa tako ustvari dotiramo bahatu potrošnju.

Zato bi trebalo i uvesti Tarifni sistem i tako pravednije naplatiti utrošenu vodu
i obezbediti da se bolje vrši tekuće i investiciono održavanje celog sistema BVK.
http://www.bvk.rs/osnovni-podaci/

Druga je stvar reorganizacije i boljeg rada BVK, jer to uvek može da bude bolje i
treba ih kritikovati kada postoje realni razlozi, da bi poboljšali svoj rad na terenu.
 
Sve je to lepo, samo što trenutno najvažnija tema nije tarifni sistem. Pa čak ni koji deo ekonomske cene narod treba da plaća. Nego zašto bi ta puna ekonomska, odnosno proizvodna cena, zbog loših odluka o gradskom prostoru morala biti VEĆA nego što nam priroda Beograda nudi? Zašto potpuno odustati od jednog velikog izvorišta i smanjiti drugo? Zašto se polako uvodi trend skoro isključivog oslanjanja samo na uvek potencijalno problematičnu površinsku vodu, i to u SAMO JEDNOJ od dve reke? Tema je dakle strateška i bezbednosna odluka najvišeg mogućeg reda, nešto što povećava rizik, a u perspektivi verovatno i cenu proizvodnje vode, pa bukvalno određuje sudbinu čitavog grada: neobrazloženo pretvaranje vodoizvorišta u građevinsko zemljište, koja je donesena skoro TAJNO, bez bilo kakve javne rasprave i promenom ranije važećih planova. Zašto? Shvataš li važnost ove odluke?
 
Shvataš li ti da je ova tema 'Tarifni sistem' koju sam ja pokrenuo najvažnija za budućnost
jer će da obezbedi novac za održavanje mreže koja curi i za dalji razvoj čitavog sistema.
To je aktuelna tema, a ne neko teoretisanje o odlukama nadležnih Institucija Beograda.

Evo malo da pojasnim o čemu se radi i koliko je sadašnji sistem cena nepravedan, nap. :
možemo da posmatramo potrošnju domaćinstva u zgradi na petom spratu, zatim u kući
sa ukopanim bazenom i u kući koja ima veći plastenik u kojem se gaji radi prodaje robe.

U prvom slučaju se voda umereno troši za osnovne potrebe domaćinstva, kuća sa bazenom
dodatno troši vodu i za lukcuz, a treća koristi i vodu za sticanje neke materijalne dobiti .

Zašto bi Mi iz gradske kase dotirali takvo nenamensko trošenje vode za bazene i plastenike?
Zato mora da se uvede Tarifni sistem po kojem bi se uvećana potrošnja, uvećano i plaćala.
 
Prvo jedna fabeika vode na Dunavu
pa onda moze i prica o bilo cemu drugom pa i o tarifi....
Zna se sta je prioritet nad prioritetima :dil:
 
Tema nije tarifni sistem, vec je tema "vodovod i kanalizacija" , te smatram da je jednako bitno prodiskutovati kako o izvoristima, potencijalnom zagadjenju, tako i o namenskoj potrosnji i vise ili manje ekonomskoj ceni.

Ovu pricu koju ponovo pokreces sa pricom o 'umerenoj potrosnji' sam ti vec demantovao i to na konkretnom primeru, kakvih ima koliko hoces.
Takodje, BVK ima ogroman rastur vode (voda koja vidljivo ili nevidljivo nekontrolisano iscuri iz vodovodne mreze), te bi se i time trebalo pozabaviti.

Dakle, ja i ti se slazemo da cena treba biti ekonomska ili sto manje subvencionisana.
Ono u cemu se ne slazemo je to da ti smatras da vodoizvorista sadasnja i buduca treba unistavati bez obzira sto to povecava cenu prerade vode, pa samim tim i ekonomsku cenu pijace vode ka stanivnistvu, dok ja smatram da je to potpuno pogresno.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470438#p470438:i1uetkvb je napisao(la):
laki72 » 10 Avg 2017 09:14 am[/url]":i1uetkvb]..Ono u cemu se ne slazemo je to da ti smatras da vodoizvorista sadasnja i buduca treba unistavati ..
Malo si preterao i ne znam odakle ti takav besmisleni zaključak da ja TO smatram ?!
Inače, u mom primeru sam naveo da to domaćinstvo 'umereno troši za osnovne potrebe'.

Stvar je u tome šti se ne shvata da se prešlo na novu tehnologiju prerade 'sirove vode', tj.
izgradnjom postrojenja Makiš 2 i rekonstrukcijom Makiš 1 koristi se i 'površinska voda' iz
Taložnika jezera, a celo Jezero kod Ade je ustvari potencijalni rezervoar za hitnu preradu.

Pošto je sada nova situacija, korigovane su neke zaštitne zone kao nap. u Makišu i tu je
omogućana urbana gradnja, a od prodaje te lokacije može da se investira delom i u BVK.
Ako bude potrebe u budućnosti, može da se izgradi i Makiš 3 , samo treba naći 40mil. €.
 
I vrtimo se u krug...
Kazes, "u Makisu je omogucena urbana gradnja, a od prodaje te lokacije moze da se investira delom i u BVK"

Ajde stvari da posmatrao iz drugacijeg ugla. Imamo Prostor nekadasnjeg IMT-a, zatim prostor nekadasnjeg IMR-a.
Oba su okruzena urbanim tkivom. Moze se prodajom tog zemljista takodje zaraditi, a deo investirati u BVK.
BONUS, ne smanjujemo i ne ugrozavamo VODOIZVORISTE.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
A, otkud tebi ideja da je taj deo Makiša vodoizvorište ?! ... to je promblem ovde
na forumu šta svako proglašava da je negde vodoizvorište, a koje to ustvari nije.

Zato se i 'vrtite u krug', jer vam nije jasno odakle se sada uzima 'sirova voda' i da
je to iz starih reni bunara i Jezera kod Ade i da je samo to izvorište, a ne ostalo.

Još jednom: moderna tehnologija će u budućnosti koristiti samo vodu Jezera !
 
Ajd sad i ja tebi da ponovim jos jednom.
"Savremena tehnologija" i od zagadjene morske vode pravi pijacu!
I ta 'savremena tehnologija' nije od juce, a igrom sudbine sam je pre 40 godina koristio.
No, takav nacin prerade vode je VISESTRUKO SKUPLJI!!!
Kome to odgovara?
Pa gradjanima sigurno NE, a proizvodjacima opreme, firmama za odrzavanje, hemijskoj industriji (a da ne zaboravim ni kreditore) svakako DA.

Proveri odakle je voda u Savskom jezeru (koje jeste rezervoar za 'zlu netrebalo).

Takodje, interesantno je da jedan veliki grad na obali Dunava vodi vodu sa izvorista ugaljenog 30km, a nije presao na 'savremenu tehnologiju'

I jos nesto. Da, mi ovde pogresno koristimo termin 'vodoizvoriste' za nesto sto je u stvari zona zastite vodoizvorista.
Tu jesi u pravu, ali to ne umanjuje znacaj Makiskog polja kao celine u smislu snadbevanja grada pijacom vodom.


Pri tom Dragane, vest o si izbegao odgovor na pitanje zastto bas na makiskom polju graditi, kada je Beograd prepun velikih zapustenih i napustenih parcela koje 'cekaju' da se urbanizuju i zasto se od dela novca dobijenog njihovom prodajom ne bi unapredila mreza BVK?

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470470#p470470:21cw3gub je napisao(la):
laki72 » 10 Avg 2017 12:22 pm[/url]":21cw3gub].."Savremena tehnologija" i od zagadjene morske vode pravi pijacu!
.. zastto bas na makiskom polju graditi, kada je Beograd prepun velikih zapustenih i napustenih parcela..
Ovde nije baš takva skupa tehnologija, jer vidiš da su cene vode ostale iste, a ako
te baš interesuje šta je sve izgradjeno, možeš da vidiš u 'Specijalnom izdanju Makiš 2'

A, samo pretpostavljam da se tamo gradi jer postoji zainteresovani investitor, pa
kada tako bude i za te ostale lokacije, verovatno će se i tamo graditi neki objekti.
 
Cena vode je subvencionisana, a ionako pričamo o budućoj, proizvodnoj ceni vode, sa uračunatim NOVIM i verovatno nepotrebnim troškovima koji sada ne postoje. Plus rizici crpljenja površinske vode, bezbednost snabdevanja i zagađenja. Ako se ozbiljnije zagadi Sava na bilo kom mestu uzvodnog sliva, bićemo gotovi. Kaput. Nema više zemljanog filtera koje su već prošle podzemne vode. Nema zamene Savske sa Dunavskom vodom. Ako industrija bilo gde u slivu Save čak i samo malo poveća stepen zagađenja, nama se AUTOMATSKI povećava cena prečišćavanja (verovatno čak i nesrazmerno više) pošto to više ne radi besplatno sama zemlja kao prirodni filter Beogradskog vodoizvorišta. A pogledajte koliko je to ogromna površina i koliko industrije ovde može da stane. Svi ti ljudi moraju od nečeg da žive (a otpad su im pesticidi, hormoni, industrijska ulja i hemikalije...). Sve gadosti sa ČITAVE ove površine će stizati u Beogradske fabrike vode (ako se sirova voda bude uzimala uglavnom iz Save, a ne iz bunara). Koliki deo će te fabrike vode uopšte moći ili uspeti pa očiste? I koliko će taj nepotrebni posao kroz račun za vodu koštati direktno GRAĐANE, a ne Gradsku kasu?

_428381034.jpg


A investitori se automatski pojavljuju čim se ponude uslovi bolji od tržišnih ili poželjan, a do tada nedostupan prostor. To je jedan od najbudalastijih Vučićevih argumenata (za bnv) koji su svejedno maltene svi progutali, što na nesreću pokazuje da problem nedovoljne sposobnosti za razmišljanje i nikakvog obrazovanja ima naš nesrećni narod, a ne Vučić. Ali je tebi to sasvim sigurno jasno.

Pa se zato sada već mora zaključiti da uporno i namerno menjaš temu.
 
За почетак треба увести мерење потрошње у приградском насељима. Зашто да плаћа воду скупље моје петочлано домаћинство и двочлано (моје комшије) који уредно заливају парадајз, травњак, пуне велики базен за унуке, сваки дан перу кола итд. Притом је водовод прављен из самодоприноса и као такав је за БВК илегалан те морамо да ангажујемо геометре да га уцртају па би можда после тога почели да нам читају водомере који су некада били редовно очитавани.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470541#p470541:2pp5opee je napisao(la):
Zuma » 10 Avg 2017 04:46 pm[/url]":2pp5opee].. Ako se ozbiljnije zagadi Sava na bilo kom mestu uzvodnog sliva, bićemo gotovi. Kaput. ..
I onda kažeš da ti nisi 'zabrinuti katastrofičar'.... da dodam i koji ima bujnu maštu, jer
je teško zamisliti neko takvo katastrofalno, dugotrajno i veliko zagađenje reke Save.
To nije zabeleženo ni u mnogo većem slivu Dunava, gde ti predlažeš novu fabriku vode.

U prošlom veku kada je bila mnogo veća proizvodnja u slivu Save nije bilo nekih akcidenata.
Eventualno se tu i tamo i pojavi neka 'naftna mrlja' ili slično i to obično na ograničenom delu.
U tom sličaju, uvek može da se privremeno isključi prepumpavanje vode u Taložnik i koristi
rezerva iz Jezera dok se situacija ne normalizuje ili reka odnese 'mrlju' dalje od Jezera Ade.

Pošto se ovde pominjala i 'Nuklearna elektrana Krško', koja koristi Savu za hlađenje, kao
mogući zagađivač, a udaljena više od 500Km i mnogo bliža Zagrebu, tamo je urađen ovaj
'Program nadogradnje sigurnosti (osam projekata), koji će koštati 218 milijuna eura'.
 
Covek ti lepo argumetovano napise sve
A ti pises:
imaju oni neki plan i zelje...

Da je SADA babi ono sto ima deda
ne bi bila baba vec deda :lool:

CINjENICA je da i njima i babi fali opipljiva stvar

Prestar i polu raspadnut Krsko na Savi
UGROZAVA postojanje i zivot Beograda
sa hladjenjem nuklearnog reaktora Savskom vodom koja je u Bgd vodovodu
 
Vrh