Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

@Laki72(82) Šta fali računu?

Proizvodi se zovu tako kako se zovu. Da li kada kupuješ Dove kremu za telu mora na računu da piše "Dove krema", ili je dovoljan naziv "Dove Intensive"?

Uz proizvod piše i šifra (to su ove cifre pre cene) i te šifre su jedinstvene i u svakoj zemlji su iste.

Da li postoji zakon koji kaže da mora stoji opis proizvoda (na srpskom) na računu?
 
@astrodule
Niko nije to direktno rekao na forumu niti su mi komentari sa B92 i blica merodavni ali valjda osecas koliko je narod ocekivao dolazak plave kutije u zemlju Srbiju?
I ne kazemm da je to losa stvar, naprotiv, treba Ikea da postoji u Srbiji, kao sto Lidl treba da postoji u Srbiji i svi ostali zapadni brendovi.
Ja samo podvlacim cinjenicu da treba sagledati te brendove u realnom kontekstu njihove kvalitativne vrednosti, dakle ne treba ih velicati vestacko a ne treba ih ni pljuvat takodje, treba samo biti realan sa njima i pricati neostrasceno o njima tj objektivno o njihovom kvalitetu.
Domaci igraci ce se prilagoditi svakako i neka ih to podstakne da poboljsaju kvalitet.
Cinjenica da je Ikea ponudila Forma Idealu da saradjuje sa njom je meni jasan znak da su kvaliteti oba proizvoda prilicno slicni sto opet znaci da nije domaci prozivod toliko los u odnosu na strani.
 
Narod je očekivao i Ikeu i Lidl i H&M zato što je ili kupovao ili čuo kakav je izbor tamo, pa je naravno, najviše zbog mogućnosti izbora, želeo da svi oni dodju.

Kakva je saradnja sa Forma Ideale ponudjena?

PS: FI koristi ivericu koja se može naći u Agaciji i sličnim prodavnicama. Ikea koristi uglavnom nešto drugačiji tip tih "dasaka".
 
Kao sto je bila saradnja Ikee sa Simpom tako je bilo reci i o saradnji sa Forma Ideale kao dobavljaca za ikeu ali dogovor nije postignut.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470658#p470658:1h7xzobj je napisao(la):
Steva » 11 Авг 2017 10:11 am[/url]":1h7xzobj]

@Gaga

Čudno - deluje ko da račun ima štamparsku grešku. Ne u nazivu samog proizvoda nego u onom delu sšto dolaze posle. Preporučio bi da kontaktiraš IKEA povodom toga, ako imaš FB profil na njihovoj stranici ako ne ovde onda http://www.ikea.com/ms/sr_RS/customer-s ... index.html
@Стево, нема штампарске грешке. У том делу где пише колико је уплаћено, начин плаћања, уплаћено, повраћај,... увек је на сваком фискалном рачуну на ћирилици. Предпостављам да си мислио на тај део. Нема шта Икеји да се обраћам него одмах у главу, тржишној инспекцији.
Иначе немам те разне друштвене мреже, то ме не интересује.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470849#p470849:1h7xzobj je napisao(la):
astrodule » 12 Авг 2017 01:29 am[/url]":1h7xzobj]@Laki72(82) Šta fali računu?

Proizvodi se zovu tako kako se zovu. Da li kada kupuješ Dove kremu za telu mora na računu da piše "Dove krema", ili je dovoljan naziv "Dove Intensive"?

Uz proizvod piše i šifra (to su ove cifre pre cene) i te šifre su jedinstvene i u svakoj zemlji su iste.

Da li postoji zakon koji kaže da mora stoji opis proizvoda (na srpskom) na računu?
@Дуле, имена производа на рачуну морају да буду на језику земље у којој се продају, значи на српском, па макар и на ј...... гајевој латиници. „Дове“ је робна марка, а крема је име производа, као што је и „Нивеа“ крема,... Треба да погађам шта је рецимо са рачуна име производа „SmaTrevlig“ – цена 129,- динара, а то су ти „Миришљаве свеће“ !!!

Како их бре није срамота, а понајвише наше руководеће људи у р.к. Икеја, што су то допустили. Ајде да видим да тако нешто ураде у Мађарској, која изузетно брине о свом језику и практично забрањује употребу страних речи.

Јесу шифре производа исте свуда у свету у њиховим р.к. за исте производе, АЛИ су имена производа на језицима тих земаља где се она налази, ето једино код нас, а ми допуштамо да нам свака шуша гази по језику, па макар, понављам то било и на тој..........латиници.

Наравно да постоји закон, а то је „Закон о заштити потрошача“, Службени Гласник Републике Србије 62/2014 и 6/2016, такође имаш „Закон о фискалним касама“ Сл.гл. РС 135/04 и 93/12. О томе може нешто више и најбоље да ти каже наш Вучко.
 
Cinjenica da je Ikea ponudila Forma Idealu da saradjuje sa njom je meni jasan znak da su kvaliteti oba proizvoda prilicno slicni sto opet znaci da nije domaci prozivod toliko los u odnosu na strani.

Ikea ima standard, i za razliku od domacih proizvodjaca tipa FI, Numanovic ne moze da se desi da dobijete pokidanu ivericu ili drvo sa ziskom. Kod Numanovica sam krv propljuvala da mi zamene (deo) kreveta u kom je ziveo parazit. Morala sam da ih jurim, molim, pretim. Preselo mi je. Nadam se da ce slatko da propadnu. Sto se FI tice, imam samo jednu policu od njih koja jeste bila dzabe, ali je dosla sa ostecenjima. I oni su imali neku smradovsku politiku zamene sad kad se setim. U Vitorogu krevet kad sam kupila, em sto sam cekala isporuku 40 dana, krevet je dosao bas ostecen, sa ekserima koji vire i pocepanim meblom. Morala sam da idem na Zmaj da pretim direktoru da bih mogla da dobijem povracaj novca.
Cinjenica da ni Ikea ne prodaje neki mega kvalitet, ali ne posluju po principu ''da te zajedbem'' sto je slucaj u 90% domacih proizvodjaca i trgovaca. Jedino pozitivno iskustvo imam sa Matisom.

Sto se tice sitnica za kucu, godinama su nas drali Kike, Eurosaloni. Sad odjednom nema Kike eto Emezete, koja je povoljnija dosta, Home centar koji je drao ko sumanut pojeftini 50%.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470809#p470809:r47ht564 je napisao(la):
spatiotecte » Pet Avg 11, 2017 10:28 pm[/url]":r47ht564]
Nikad nisam razumeo to obozavanje Ikee.
Ma nije to zbog nameštaja već zbog viršli i kečapa (bez ograničenja) i ćufti, naravno. :mrgreen:

Moj je stav da IKEA ima dobar dizajn, jednostavan i zgodan za premeštanje. Jedino mi se ne dopada pričvršćivanje plakara za zid, deluje po malo blesavo. Pošto je jednostavan, zbog čega ne bih uposlila našeg stolara koji će mi uraditi isto to ali po meri koja meni odgovara i bez bušenja zidova.

U tome je poenta o čemu je pisao gospodin Earthmoving i ja se u trenu otreznih. Mada, ni do tada je nisam obožavala, prejaka je to reč za ove pinklice.

Ljubitelji viršli i ćuftica, pošto porcija :?:

Moram da se pohvalim, juče sam ispred vrata na otiraču zatekla iznenađenje u vidu kataloga u najlon kesi sa prorezom za rukohvat. Mogli su ga okačiti o bravu a ne baciti. Na tome im jako zameram. :blah:
 
Skoro svi komadi nameštaja koji idu uza zid (ormani, komode) dolaze sa tim "prikačaljkama", ali ih nikada nisam montirao.

Te zakačaljke služe da ih neko ne bi tužio ako se popne na orman ili komodu, pa nameštaj padne i ti sa njim.

A što se tiče računa. Evo sada gledam neki račun iz Metroa i za pola proizvoda se ne može zaključiti šta je u pitanju.

7bb79c414a715dbe7a5be9e053561107.jpg


ARO BABY VLAZNE MARA : Vlazna beba zvana Mara?
TOMATO KETCHUP :
MEDENO SRCE MARINI
VILEDA RUKAV. MULTI
SPORT RECHARGE
ZOTT LIEGEOIS

Ako gledamo tu vašu logiku, plašim se da je dosta firmi u Srbiju u problemu. Čekamo Vučka da se oglasi kao eksperta za potrošačke probleme (a možda i da snimi emisiju).
 
Moja prethodna firma je bila vezana za maloprodaju i u pravu je Gaga, mora da ima naziv na srpskom vrsta robe. Tržišna inspekcija to kontroliše, sad imaš ograničen broj karaktera, pa kad se oduzme šifra i eventualno barkod, često se koriste skraćenice.
 
astrodule":1z5cstlo je napisao(la):
Skoro svi komadi nameštaja koji idu uza zid (ormani, komode) dolaze sa tim "prikačaljkama", ali ih nikada nisam montirao.

Te zakačaljke služe da ih neko ne bi tužio ako se popne na orman ili komodu, pa nameštaj padne i ti sa njim.

A što se tiče računa. Evo sada gledam neki račun iz Metroa i za pola proizvoda se ne može zaključiti šta je u pitanju.



ARO BABY VLAZNE MARA : Vlazna beba zvana Mara?
TOMATO KETCHUP :
MEDENO SRCE MARINI
VILEDA RUKAV. MULTI
SPORT RECHARGE
ZOTT LIEGEOIS

Ako gledamo tu vašu logiku, plašim se da je dosta firmi u Srbiju u problemu. Čekamo Vučka da se oglasi kao eksperta za potrošačke probleme (a možda i da snimi emisiju).
Da, iz ovog tvog posta se potvrdjuje da ti zaista "obozavas" lanac IKEA.
Jer da nije tako, ne bi uporedjivvao neuporedivo. A upravo su ova 2 iz ikee i metroa, racuna neuporediva

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470872#p470872:19230gtl je napisao(la):
astrodule » 12 Aug 2017 09:12 am[/url]":19230gtl]

ARO BABY VLAZNE MARA : Vlazna beba zvana Mara?
TOMATO KETCHUP :
MEDENO SRCE MARINI
VILEDA RUKAV. MULTI
SPORT RECHARGE
ZOTT LIEGEOIS

Astrodule vlazna beba zvana mara, da da kako da ne?
A ovo ispod ti je sve jasno?

- BORJA
- ELLY
- KORKEN
- GNARP
- SMARTREVLIG
- GUBBRORA
- LAMPLIG

Mora da si ucio Svedski u osnovnoj ili ti je Zlatan Ibrahimovic neki rodjak?
 
Samo sto svi ovde znamo sta je tomato ketchup ali gnarp niko osim tebe ne zna sta znaci.
 
Pa? Onaj ko ide u Ikeu zna šta su ti proizvodi?

Oba računa su nepravilna, i inspekcija mora da uradi nešto. Ako ti nešto znači, nije mi problem da kažem da je Ikein nepravilniji sa stanovišta da ništa ne piše na srpskom jeziku, ali je sigurno lakši za proveru jer na sajtu može da se ukuca šifra proizvoda, a Tomato Ketchup ne znam da li je Hajncov, Feliksov, Polimarkov ili neki četvrti, niti postoji način da to proverim.

Ono u šta sam siguran je da če Ikea da ispravi grešku u ekspresnom roku, a za domaće firme i nisam siguran.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470940#p470940:o90sxjod je napisao(la):
spatiotecte » 12 Aug 2017, 18:05[/url]":o90sxjod]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470872#p470872:o90sxjod je napisao(la):
astrodule » 12 Aug 2017 09:12 am[/url]":o90sxjod]

ARO BABY VLAZNE MARA : Vlazna beba zvana Mara?
TOMATO KETCHUP :
MEDENO SRCE MARINI
VILEDA RUKAV. MULTI
SPORT RECHARGE
ZOTT LIEGEOIS

Astrodule vlazna beba zvana mara, da da kako da ne?
A ovo ispod ti je sve jasno?

- BORJA
- ELLY
- KORKEN
- GNARP
- SMARTREVLIG
- GUBBRORA
- LAMPLIG

Mora da si ucio Svedski u osnovnoj ili ti je Zlatan Ibrahimovic neki rodjak?

To su nazivi IKEA produkata i oni su isti svuda u svetu. To je kao da očekuješ od Applea da preimenuje iPhone u iTelefon za srpsko tržište. Ono što bi trebali da urade na računu je npr. BILLY regal itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470836#p470836:1e7qhggm je napisao(la):
spatiotecte » 11 Aug 2017 10:29 pm[/url]":1e7qhggm]Mislim da Vucic ovde realno nema nikakve veze sa ovim o cemu pricamo.

Ljudi se dive Ikei i obozavaju je jer su snobovi koji pate od toga da imaju nesto sa zapada, pa makar to bilo neko smece.
Fora je da se vidi da si kupio u Budimpesti namestaj u rangu Forma Ideale na steroidima ali posto ti imas to sto tvoj komsija nema onda si ti baja u tvom selu/kraju jer te to cini jedinstvenim zato sto to do sada nije moglo da se kupi u Srbiji.
Kupovina u ikei se u Srbiji do sada na zalost dozivljavala kao donosenje nekog trofeja sa trulog zapada.

Ovde nije poenta u tome da li je nešto sa istoka ili zapada nego u tome što u Srbiji godinama ne možeš da kupiš gomilu stvari prilagođenih individualnim potrebama.

Po tvojoj logici ja sam snob jer mi trebaju police za knjige koje nijedan proizvođač nameštaja u Srbiji ne pravi serijski :violina: . Ili zato što mi treba organajzer za fioke koji isto niko u Srbiji ne pravi? Ili priručno postolje za laptop koje isto niko u Srbiji ne pravi?

Idem često u Italiju pa mogu da prokomentarišem kako je tamo: Ikea u Milanu je uvek puna. U Villesseu i Padovi takođe. Neko nema para da kupi Artemide osvetljenje, Poliform, B & B Italia ili Kartell nameštaj a neko naprosto neće toliko novca da odvaja za to. I onda pravac Ikea ili italijanski factory outleti robe za opremanje kuće. Ko hoće još jeftinije taj ide u Conforamu (Emezzeta).

Priča o "smeću" je prilično uvredljiva i snobovska sama po sebi. Ako ja imam novca da kupim BMW ili Mercedes a ti Fiat 500, da li je pristojno da ti kažem da voziš smeće?
 
Pošto su me neki dozvali na temu rekoh da bacim svoje "stručno" mišljenje oko problematike sa računom:
Kod nas u Srbiji je definisano šta treba mora sastavni deo fiskalnog računa, a to je ime kompanije(uglavnom na latinici) i PIB i IBFM koji su uvek na ćirilici, donji deo računa sđ i ostalo na dole(sve na ćirilica) sa 4 SSSS ocila itd.

Nigde nije navedeno da artikli moraju biti na srpskom, već da je naveden naziv artikla, bio on na klingonskom, švedskom, engleskom ili srpskom. Npr VIP i još neke firme imaju na engleskom a ponekad i na nemačkom iskazane artikle ili usluge koje prodaju i to tržišna inspekcija nikada nije sankcionisala jer su ispoštovane obavezne gore navedene stavke na računu.

Drugi put više o tome što na istom papiriću od fiskalnog računa miksamo malo ćirilicu, malo latinicu, malo engleski, malo švedski.

To su bili mojih 99 para, hvala na pažnji.
Vučko over and out :sesir:
 
Хвала на одговору @Вучко, а за који смо ти изгледа дужни 0,99 динара. :wink:
Рачун који сам поставио је неисправан, као и рачун Метроа који је @Дуле поставио, мада је тај рачун делимично неисправан, јер су нека од имена производа ипак исписана на "српском".

Тржишна инспекција то контролише, али што каже један инспектор пре неких годину дана са којим сам разговарао на сличну тему, контролишу по овом питању углавном мале и средње радње, велике и не баш !!! Мало су и они дволични, али ето, иде се уз длаку великим системима !

То са страним изразима на рачунима је нажалост и заслуга и неких наших произвођача који имена својих производа, да би била интересантнија и да привуку потрошаче, „крсте“ на „срањском“ језику. И наравно онда и трговци на фискалним рачунима тј. у фискалним касама, морају да убацују таква имена. Има и трговина које једноставно преведу изразе и убацују у касе, рецимо „кечап“ и шифру за тај производ.

@Дуле, произвођача кечапа је исто лако пронаћи на интернету тј. сајту Метроа, знаш и сам, укуцаш шифру тог производа и сазнаш име произвођача. Али ево ти произвођача тог кечапа – Хајнз https://catalogues.metro-group.com/metr ... page/16-17 , мада је сад цена мања - 109,99 динара. Вероватно си давно купио тај "кетцуп" :D

Иначе Икеја има још једну брљотину, а то је да уопште нема декларација на српском, на производима које продаје !!!

Да ли мора да буде декларације са описом производа на српском, наравно да мора, али то код Икеје изгледа да није правило. Па ево, опет ове SMÅTREVLIG (ја полако већ учим шведЦки :roll: ), две слике тих миришљавих свећа које је купала моја супруга. Лепо се види да ни на предњој ни на задњој страни упакованих свећа нема декларације, хм.
Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2

Наравно ево како то раде професионалци и они који не желе да крше прописе. Исто су у питању миришљаве свеће које је супруга пре пар месеци купила у ДМ продавници овде на Бежанијској коси. Исто сам снимио обе стране паковања свећа, а декларација се лепо види. А ове свеће из Немачке су ипак много квалитетније и трају нешто дуже. :)
Pogledajte prilog 1


А можда за Икеју наши прописи и не важе !?!
 
+1 Gago, tako je, svaki prozivod mora da ima deklaraciju i to je jos jedno krsenje zakona Ikee.
 
:D

kafu vučić aleksandar pije
prvu noćnu dok mu raja spije,
dok je srče, novi zakon piše,
da spavanja raji nema više:
"zašto spavaš, roblje moje drago,
o, besplatna moja radna snago,
kada grehe nemaš čim da platiš,
ako svoje radno vreme skratiš?
kada umreš, spavaćeš ko klada!
harač plaćaj državi do tada,
i prenesi tu marljivost deci,
da i oni rade kao preci!
ikea je primer kako treba,
bez motike kako nema hleba;
na gotovo nema ni za kupce,
nego kupe daske si i trupce,
pa kod kuće stolove si prave,
svi su siti, jer se poslom bave!"
ka ikei hita narod jadan
švedski sto da kupi jer je gladan,
kad shvatili da je sto bez hrane,
otadžbinu rešili da brane!
merka ženska čeljad oklagije,
da se ima čime boj da bije,
kad za vojsku poziv se dobije;
to gledao od vulina jedan,
pa besedi: "al' je neko vredan!
kad obuku uniforme tesne,
pa okolo kad počnu da besne,
pa o rame kad okače puške,
popadaće dušmani ko kruške!"
izjednači košmar se i java,
niko više ni neće da spava,
ali pamet snom dubokim sneva,
vučiću joj uspavanke peva...

https://www.facebook.com/Anica-djev...FeOFuJww4vRq40hK0I7J2hFIO5-4DfvazPVFA&fref=nf
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471027#p471027:vh4yvvve je napisao(la):
Гага » Нед Авг 13, 2017 1:51 am[/url]":vh4yvvve]
Иначе Икеја има још једну брљотину, а то је да уопште нема декларација на српском, на производима које продаје !!!

Да ли мора да буде декларације са описом производа на српском, наравно да мора, али то код Икеје изгледа да није правило. Па ево, опет ове SMÅTREVLIG (ја полако већ учим шведЦки :roll: ), две слике тих миришљавих свећа које је купала моја супруга. Лепо се види да ни на предњој ни на задњој страни упакованих свећа нема декларације, хм.
Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2

Наравно ево како то раде професионалци и они који не желе да крше прописе. Исто су у питању миришљаве свеће које је супруга пре пар месеци купила у ДМ продавници овде на Бежанијској коси. Исто сам снимио обе стране паковања свећа, а декларација се лепо види. А ове свеће из Немачке су ипак много квалитетније и трају нешто дуже. :)
Pogledajte prilog 1
U međuvremenu su menjali propise, ali znam da je ranije bilo da si kao uvoznik bio u obavezi da mirišljave sveće pošalješ na analizu. S obzirom da ti carina to ne traži prilikom uvoza, mnogo firmi to ne uradi. Ista je situacija i za nameštaj koji treba da se ovde ispita(rezultti važe 3 ili 5 godina) i na deklraciji treba da stoji ko je radio ispitavanje i po kom standardu, mislim da nakon što se SGS povukao, da su ostali samo Šumarski fakultet i Jugoinspekt da rade to.
 
Hvala Gago. Nisam znao to za Metro.

Deklaracije na srpskom su se pojavile na nekim proizvodima pre oko 2-3 godine.
2ea63ff796a6ba0180ae944fcfb4fe6d.jpg


Poslato sa telefona
 
Samo da konstatujem da je od 11.8. u Forma Ideale salonima gomila proizvoda na popustu i do 55%, u Emmezeti su sniženja do 30% od 10.8, a na FB mi iskače i gomila drugih salona koji ovih dana imaju akcije :)

A sad malo predizbornog loženja!

IKEA MAGNET ZA INVESTITORE Turci zainteresovani da na Bubanj potoku podignu AKVA PARK

Milica Rašić | 12. 08. 2017 - 17:51h

"Ikea" planira gradnju tržnog centra, "Kaufman" i "Bauhaus" su zainteresovani za svoje objekte, dok su investitori iz Turske predložili da naprave akvapark na prostoru kod Bubanj potoka!

- Od trenutka kada smo postavili kamen temeljac za "Ikeu", potencijalni investitori pokazuju ogromno interesovanje za ovaj deo grada. Bilo je reči o izgradnji ritejl parkova, a razgovarali smo i sa investitorima iz Turske koje je zanimala izgradnja akvaparka - otkriva gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

...

Kako kaže, poznato je da dolazak "Ikee" u svakoj zemlji znači i brži komercijalni razvoj prostora oko robne kuće.

- Upravo zato se nadamo da će oni svoju drugu robnu kuću napraviti u zoni ka Aerodromu "Nikola Tesla", kako bismo razvili i taj deo grada. Važno je da imamo ovakve investitore i sadržaje u opštinama na obodima grada, kako bi se ceo Beograd ravnomerno razvijao. To, naravno, znači i više radnih mesta, što nam i jeste prioritet - kaže Mali.

U "Ikei" ne kriju nameru da se uz robnu kuću razvije ritejl park i najavljuju da će se odluka o tome doneti do kraja ove godine.

- Mi smo još ranije izradili i finansirali plan detaljne regulacije za celokupnu oblast Bubanj potoka i time napravili osnov za dalji komercijalni razvoj tog dela Beograda. Ritejl park bi trebalo da ima oko 40.000 metara kvadratnih, u pitanju je investicija vredna između 60 i 70 miliona evra, a otvorilo bi se dodatnih 400 radnih mesta - izjavio je Vladislav Lalić, regionalni direktor za razvoj u kompaniji "Ikea" za jugoistočnu Evropu.

Da "Ikea" ima velike planove, svedoči još jedan podatak.

- Kupili smo 31 hektar zemlje. Robna kuća se sa svim pratećim sadržajima prostire na 14, dok je ostatak placa planiran za dalji komercijalni razvoj - zaključuje Lalić.

Izvor: Blic
 
Vrh