Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465164#p465164:35pm219y je napisao(la):
stf » 13 Jul 2017 07:10 am[/url]":35pm219y]Нема ту никакве неправде. Сваки инвеститор за сваки плац који купи може да плати да се изради нови урбанистички план који мења првобитне параметре. Касније тај план иде на јавни увид, јавну расправу па усвајање или одбијање. И тај процес је завршен

Ovaj post odiše legalizmom jednog Koštunice.
Propustio si samo da spomeneš da što god stručna javnost i ljubitelji beogradskih žalosnih vrba laprdali na javnoj raspravi, konačno će usvajanje ili odbijanje parametara novog urbanističkog plana zavisiti od političke volje gradske vlasti. Tako da se s pravom postavlja pitanje: da li izmena urbanističkih parametara privatizovanog placa zavisi samo od toga hoće li investitor uplatiti troškove izrade novog planskog dokumenta sa ispravnim pozivom na broj i bez da mu Fali Jedan Papir, ili će pak taj investitor materijalno dodatno motivisati onu političku volju koja će novi plan dizanjem ručice usvojiti, čim prođu javni uvid, rasprava i sva ta trućanja. Izvinte me što psujem: korupcija.

Tu sad možemo da potonemo u onu večitu raspravu šta je koruptivnije, da li stroga pravila koja svojom rigidnošću navodno pozivaju na masnu korupciju, ili pak plati-pa-klati sistem u kome su neki jednakiji od drugih zato što se nekima svašta dozvoljava, možda zato što su uplatili i na šalteru a i iza šaltera.
Sigurno je samo da taj "liberalno tržišni" sistem vodi ka proizvoljnosti, u smislu da je sve moguće kako se nekome digne ona stvar, a to je teško braniti sa stručne i urbanističke pozicije. Jer onda imamo situaciju da grad plati nekakvu studiju visokih objekata, a onda sledeće godine obrišemo dupe sa njom jer je neki investitor kupio parcelu XY, pa je znao gde potplatiti da se 8 spratova konvertuje u 80, naravno sve u skladu sa zakonom, što ga čini uspešnim tržišnim igračem, jer on je pametan a neko drugi je glup pa je kupio tamo gde može samo 6 spratova. Očevidan nedostatak učenja i ugledanja na Vebera, Ingvara Kamprada i ostale protestantske humaniste i renesansiste.
Američki protiv evropskog urbanizma. Srbija bira (što me i brine).
 
"Danas", Piše: Radomir Lazović, 18. avgust 2017. 15:00

Ko se pita šta nam treba - blok 45

1704.jpg


Procedura učešća građana u donošenju odluka obesmišljena je time što informaciju da li je urbanistički plan ili projekat uopšte u izradi, možete dobiti samo ako redovno pratite sajt Grada i sekciju namenjenu planovima. Teško da ćete tek tako, svako malo, proveravati da li je možda u izradi neki plan koji bi vas se mogao ticati. Ali ako nekako i čujete za plan, razumevanje šta je njime obuhvaćeno i kako se to tačno tiče vas kao komšije ili stanovnika obuhvaćenog prostora, nije jednostavno ako ste laik, obični građanin bez iskustva sa sličnim problemima. Da stvari budu teže, grafički prikazi koji prate dokumentaciju na sajtu, objavljeni su u .dwg formatu koji je moguće otvoriti samo ako imate odgovarajući program. Ipak, ukoliko imate pitanja ili pripremate pismenu primedbu pa su vam potrebna dodatna razjašnjenja, predviđena je mogućnost da se kod predstavnika obrađivača raspitate o onome što vas zanima. Ova dobra opcija, nije mogla proći, a da i ona ne bude na neki način obesmišljena. U ovu svrhu, u podrumu gradske uprave u Kraljice Marije obezbeđen je ponižavajuće neadekvatan prostor, dostupan samo u radno vreme kada je većina građana na poslu. Radi se zapravo o običnom prolazu pored stepenica, gde se na nakrivo postavljenim panoima okače šareni planovi čija realizacija vredi milione evra i utiče na sudbine desetine hiljada ljudi.

I na sve to, u takvom prostoru, sa tom atmosferom nemara i koja bi demotivisala većinu građana, u trenutku dok su se u junu u blokovima 70a i 44 građani okupljali na zelenim površinama i protestovali, ovde je, ispod planova na panoima, organizovana mini pijaca, prodaja naočara sa dioptrijom i za sunce, na pravim malim tezgama i mogućnošću oftamološkog pregleda. Predstavnici obrađivača koji dočekuju građane nisu imali čak gde ni da sednu. Fotografija uz ovaj tekst snimljena je za vreme radnog javnog uvida u Plan detaljne regulacije područja Bloka 44 i možda na najbolji način oslikava bahatost i nezainteresovanost gradske vlasti prema interesima i potrebama onih koji su drektno pogođeni nekim planom ili projektom.

http://www.danas.rs/licni_stavovi/licni ... +-+blok+45
 
Ne vidim kakve veze ima ovaj gornji post sa skylineom ali je zanimljiv :)
 
Pročitaj samo malo pažljivije nekoliko postova iznad.
Na primeru projekta Skyline Stf tvrdi da je današnja politika investicija grada Beograda jedno oličenje liberalnog, tržišno orijentisanog kapitalizma u uređenom građanskom društvu, gde svaki vlasnik i investitor može da inicira promenu urbanističkih uslova, kako bi gradio više na dobrobit zajednice, pa onda sledi javni uvid, javna rasprava i konačno odlučivanje u demokratskim političkim institucijama.

A onda dolazi slika koja najbolje ilustruje sa koliko prezira, podsmeha, cinizma, nipodaštavanja se gradska vlast Beograda odnosi prema instituciji javnog uvida. Nije dovoljno što je javni uvid skrajnut u podrumsku prostoriju tokom prepodnevne smene, nego taj hodnik mora i da se pretvori u buvljak sponzorisan od strane gradske uprave, kako bi se institucija javnog uvida dodatno ponizila.
Nije to ništa slučajno, u pitanju je gradska administracija sastavljena od iskompleksiranih i bahatih likova, na čelu sa gradonačelnikom koji prezire i gazi članove svoje najuže porodice, a kamo li tamo neke građane miševe koji ne dele njegovo mišljenje šta je najbolje za Beograd.

Nisu ni oni pre njih bili cveće, ali ovo je sto puta gore. Sećam se one godine kada je Đilas jednog jutra inaugurisao lopovski Busplus sistem, tako što je sa svitom krenuo u vožnju CAF-om od okretnice u Požeškoj ka gradu. Ušli su u dvanaesticu na redovnom polasku koja je bila otvorena i za obične građane pa sam seo direktno preko puta njega i Pece Popovića. Tokom vožnje sam gradonačelniku vadio mast, te zašto su ušli u tramvaj na izlaznoj stanici, te zašto ne na prednja vrata za ulaz putnika, sve kontra tadašnjim odlukama o režimu u vozilima javnog prevoza. Pa zašto je samo njegov BusPlus validiran a cela svita mu se švercuje. Pa zašto silazi kod gospodarske mehane, zar neće da preseda na 23 ili 37 pa da nastavi ka Skupštini grada gde mu je radno mesto. Đilas je sve ovo stoički istrpeo i niko iz svite nije krenuo da mene građanina hvata za gušu. Posle kada je Đilas sišao kod gospodarske mehane tamo je neki odrpanac fizički nasrnuo na njega i njegovu svitu. Ja sam nastavio vožnju tramvajem, a nastavio je i Peca Popović, sišao je negde kod Savske i uljudno rekao doviđenja, ništa se nije mešao u razgovor dok sam poprckivao gradonačelnika...

Zašto ovo pišem: svaka vlast voli poslove sa masnim ugrađivanjem, svaka vlast je sklona da na stvari gleda sa visine i da za sirotinju raju priprema nebulozna rešenja koja veze nemaju sa realnošću, ali niko nije bahat, nadmen, osion, prezriv nad običnom rajom, miševima, čak pokvarenjački i sadistički sklon da se ruga narodu, kao ovi sadašnji. Samo se vratiti na ilustrovanu reportažu iz posta iznad.
 
Zao mi je Stanislawe sto toliko pises. Ako je sve tako sto si napisao onda se ovaj primjer iz NBG blokova moze kaciti na svaku temu jer "ima veze" sa svakom temom. Znaci univerzalan post koji samo treba izvuci iz rukava kad se zeli nesto reci. No dobro. To je vec stvar moderatora da procjenjuje sta ima veze s cim i gdje je kom postu mjesto.
 
Nego, da li je neko bio na promociji projekta? Ja nisam uspeo da stignem i nadao sam se da će se do sada već pročuti šta je rečeno.
 
Moja greska, ja sam video da je svecana promocija 14. i odmah pomislio da je bila u avgustu. Tek sada vidim da ce biti u septembru.
 
Sutra veliki vodja objavljuje pocetak radova na ceremoniji. Koja ce biti odrzana u Airport City-ju
 
stanislaw":8iaog5f0 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465164#p465164 je napisao(la):
stf » 13 Jul 2017 07:10 am[/url]":8iaog5f0]Нема ту никакве неправде. Сваки инвеститор за сваки плац који купи може да плати да се изради нови урбанистички план који мења првобитне параметре. Касније тај план иде на јавни увид, јавну расправу па усвајање или одбијање. И тај процес је завршен

Ovaj post odiše legalizmom jednog Koštunice.
Propustio si samo da spomeneš da što god stručna javnost i ljubitelji beogradskih žalosnih vrba laprdali na javnoj raspravi, konačno će usvajanje ili odbijanje parametara novog urbanističkog plana zavisiti od političke volje gradske vlasti. Tako da se s pravom postavlja pitanje: da li izmena urbanističkih parametara privatizovanog placa zavisi samo od toga hoće li investitor uplatiti troškove izrade novog planskog dokumenta sa ispravnim pozivom na broj i bez da mu Fali Jedan Papir, ili će pak taj investitor materijalno dodatno motivisati onu političku volju koja će novi plan dizanjem ručice usvojiti, čim prođu javni uvid, rasprava i sva ta trućanja. Izvinte me što psujem: korupcija.

Tu sad možemo da potonemo u onu večitu raspravu šta je koruptivnije, da li stroga pravila koja svojom rigidnošću navodno pozivaju na masnu korupciju, ili pak plati-pa-klati sistem u kome su neki jednakiji od drugih zato što se nekima svašta dozvoljava, možda zato što su uplatili i na šalteru a i iza šaltera.
Sigurno je samo da taj "liberalno tržišni" sistem vodi ka proizvoljnosti, u smislu da je sve moguće kako se nekome digne ona stvar, a to je teško braniti sa stručne i urbanističke pozicije. Jer onda imamo situaciju da grad plati nekakvu studiju visokih objekata, a onda sledeće godine obrišemo dupe sa njom jer je neki investitor kupio parcelu XY, pa je znao gde potplatiti da se 8 spratova konvertuje u 80, naravno sve u skladu sa zakonom, što ga čini uspešnim tržišnim igračem, jer on je pametan a neko drugi je glup pa je kupio tamo gde može samo 6 spratova. Očevidan nedostatak učenja i ugledanja na Vebera, Ingvara Kamprada i ostale protestantske humaniste i renesansiste.
Američki protiv evropskog urbanizma. Srbija bira (što me i brine).
Eh...
Bio sam na godisnjem u vreme kada si ovo pisao, a nakon toga sam "slabo pratio na casu" ;)
U svakom slicaju, svaka ti cast za odlican post!

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
I ja sam to čuo. Zašto Sarajevska da bude pešačka zona ? Ko će tu da se šeta po sred bivšeg kolovoza ? Gde je logika ?
Niti ima lepe stare zgrade niti postoji neki sadržaj.
 
POČELA GRADNJA "SKYLINE BELGRADE" Kompleks sa tri kule težak 200 miliona evra do 2022. godine

Kao "budućnost Beograda", "umetničko delo arhitekture" i "novi simbol grada" ocenjen je večeras "Skyline Belgrade", moderni i 200 miliona evra vredni stambeno-poslovni kopleks sa tri kule, koji bi kroz četiri i po godine trebalo da bude izgrađen na mestu bivšeg Saveznog MUP-a u Ulici kneza Miloša.

Na svečanoj ceremoniji u "Erport sitiju" simbolično su počeli i radovi na gradnji kompleksa, čiji je investitor izraelska kompanija AFI Europe, a prisutni su imali priliku da premijerno vide kako će on izgledati u budućnosti. "Skyline Belgrade" sastojaće se od tri kule - centralne poslovne i dve stambene, a arhitekte veruju da će one zauvek promeniti horizont i lice grada. Pri dnu će ih spajati ritejl zona i parkovi Gazela i Tri ključa, čije su uređenje investori takođe preuzeli na sebe.

Ceo kompleks prostiraće se na 68.000 kvadratnih metara. Za stambene jedinice predviđeno je 34.000 kvadrata, za maloprodajni prostor 4.000, poslovni prostor trebalo bi da ima 30.000 kvadrata, dok će kompleks imati i veliku podzemnu garažu sa 900 mesta.

i4uktkqTURBXy82NTg5ODhkMTc1Nzg0OTE1MTc3MDU4YjgxNGRlNjEyNC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA


Vučić: Beograd postaje metropola u pravom smislu te reči

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je na ceremoniji da Beograd postaje metropola u pravom smislu te reči, te da projekti poput "Skyline Belgrade" treba da doprinesu i većoj turističkoj ponudi.

- To će izgledati izvanredno i spajaće se sa "Beogradom na vodi", otvoriće Ulicu kneza Miloša, umesto porušene zgrade Saveznog MUP-a imaćete i rezidencijalne objekte i hotele i šoping mol... To za nas znači, pre svega, više turista i više novca, da Beograd postaje sve atraktivniji - rekao je Vučić.

Predsednik Srbije istakao je da postoje i druge stvari koje moraju ubrzano da budu rešavane.

- To su veliki projekti - hotel "Jugoslavija", šta i kako sa Ratnim ostrvom, gondola mora da se gradi, nakon otvaranja Muzeja savremene umetnosti da vidimo kako da se napravi jedan od najlepših zabavnih parkova, kako da se napravi bogatija ponuda i da povećavamo broj turista - rekao je Vučić.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da ovakvi projekti menjaju panoramu Beograda i pokreću građevinsku industriju i privredu, a od zapuštenih lokacija prave simbole grada.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/pocela ... 22/lng1slr

I dalje ostaje misterija sta spada u fazu 1 a sta u fazu 2?
 
Evo slike sa otvaranja. Ja mislim da je ovo najbolji projekat u Beogradu.
 
"Kompleks sa tri kule težak 200 miliona evra". Mislim da su pogrešili, verovatno 200 hiljada milijardi evra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=477829#p477829:xmzet9el je napisao(la):
marone » Fri Sep 15, 2017 7:25 am[/url]":xmzet9el]
I dalje ostaje misterija sta spada u fazu 1 a sta u fazu 2?

Mislim da ce poslovna kula biti faza 2).

Nadam se da gresis, glupo bi bilo useliti se a da ti odmah pored grade kuletinu jos par godina. Nekako je logicno prvo poslovna kula (koja je najtezi i centrali projekat) pa onda stambene.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=477869#p477869:325dckkr je napisao(la):
Max15 » 15 Sep 2017 10:54 am[/url]":325dckkr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=477829#p477829:325dckkr je napisao(la):
marone » Fri Sep 15, 2017 7:25 am[/url]":325dckkr]
I dalje ostaje misterija sta spada u fazu 1 a sta u fazu 2?

Mislim da ce poslovna kula biti faza 2).

Nadam se da gresis, glupo bi bilo useliti se a da ti odmah pored grade kuletinu jos par godina. Nekako je logicno prvo poslovna kula (koja je najtezi i centrali projekat) pa onda stambene.

I ja se nadam, ali trziste diktira stvari. Mislim da ce kula ostati za fazu 2 (da ce na njenom mestu srediti samo plato) i da ce biti na cekanju neko vreme, da ce biti odlagana, poput West 65 itd.

Davno sam za Magazin Student (cini mi se 2007-2008) pisao poveci clanak uz graficke priloge o projektima koji su planirani za Beograd (akcenat na visokim objektima). Nista od toga nije realizovano. Ne mogu a da ne budem skeptik. Dobro je sto su resili da na toj lokaciji grade visoke objekte, pozitivno ce uticati na gradsku vizuru. Ipak cini mi se da u ovom trenutku Beograd nema kapaciteta za visoke poslovne zgrade. Npr za kulu Beograd u SA je predvidjeno da ima kombinovanu funkciju. To je samo pokazatelj stanja na trzistu.
 
zasto to onda nije bio problem sa BNV, koji je prvo krenuo da gradi Residence, Vistu, Parkview pa ce onda kulu i hotele?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=477750#p477750:m5wlgxf0 je napisao(la):
marone » 14 Sep 2017 05:54 pm[/url]":m5wlgxf0]Kazu da je rok za zavrsetak radiova dve godine i da postoji inicijativa da Sarajevska ulica postane pesacka zona.

Koje bi to bilo potpuno traćenje resursa... Ne vidim zašto bi iko od svih ulica šetao po Sarajevskoj, sa sivim soc zgradama, i udžericama u delu ka
Gazeli... Ima najmanje 50 ulica u BG koje bi imalo više smisla zatvoriti nego Sarajevsku.
 
Да разбијемо неизвесност - градилиште и даље изгледа исто као пре месец и више дана, дакле ту су контејнери и машине, још увек се ништа не дешава. Слике од данас
 
Vrh