Hram Svetog Save

Teme o pojedinačnim projektima koji se nalaze u izgradnji

Moderator: Igor

Vox91
Intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 349
Pohvalio: 107

Re: Hram Svetog Save

Postod Vox91 » Sub Sep 02, 2017 6:41 pm

Mislim da ne treba da brinemo-ja sam tu informaciju shvatio tako da će do 2019. završiti mozaik u kupoli i oltaru, postaviće podno grejanje, mermerni pod i lift za posetioce i onda će se 2019. obeležiti veliki jubilej..Razumeo sam da može da se postavi pod jer će skele za radove mozaika na zidovima biti manje i laganije od ove za kupolu, pa neće oštetiti pod kad se budu postavljale. U medjuvremenu se pronalaze načini za finansiranje mozaika za ostatak Hrama. Takodje je i AV rekao da će Hram biti završen do kraja njegovog mandata..jedino ako ne bude osetnog zahladjenja odnosa sa Rusijom, pa dodje do pauze u radovima, ali nadam se da će sve biti ok. Inače i trenutne radove u kupoli obavlja nevelik broj radnika, zapravo oni samo "lepe" već gotove table sa mozaikom koje su ruski umetnici sklopili. To onda prilično ubrzava posao, ranije sam mislio da umetnici u Hramu slažu kamenčić po kamenčić, da će to morati da radi veliki broj ljudi, ali ovako je mnogo brže.
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sub Sep 01, 2007 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 261
Pohvalio: 220

Postod Sarajevska » Sub Sep 02, 2017 7:07 pm

Videćemo... Tačno je da mnogo toga zavisi od osnosa sa Rusijom. Tačno je i da malo ljudi "lepi" mozaik, ako se ne varam ne više od 10-ak, mahom mladih, obučenih radnika iz Rusije. Za Kupolu koja ima 1230 kvadrata, trebalo je oko 15 meseci efektivnog rada, za osmišljavanje, organizaciju, pravljenje mozaika, pravljenje konstrukcije u BG, transport i postavljanje u Kupoli. Ne znam kolika je ukupna površina koju treba pokriti mozaikom, ali na osnovu nje bismo mogli da damo aproksimaciju potrebnog vremena Muhinu i ekipi ruskih i naših umetnika i građevinaca da urade posao. I onda da vidmo koliko koštaju tih nekoliko godina Muhinovog života i života drugih umetnika, materijal itd... I na kraju da vidimo kako se to uklapa u dva petogodišnja Vučićeva mandata :D Ovih 1230 kvadrata koštali su oko 4 miliona evra, a pominjano je i da je potrebno 20ak miliona za završetak radova.

A sada jedna minijaturna ekskluziva! Skele u oltarskom delu koje smo spominjali ovih dana služiće da - se na njih postave posteri, ogromnih dimenzija, sa nekoliko predloga rešenja za mozaik u tom delu. Komisija će na osnovu, između ostalog, i tih prikaza i njihovog uklapanja u prostor hrama, doneti odluku koje rešenje da se izrađuje. Danas uslikah:

Slika

Slika
Pohvale za post: 7
Vox91
Intermediate
Kontakt:

Postod Vox91 » Sub Sep 02, 2017 7:46 pm

Ja sam optimista-biće to gotovo za 5 godina. Inače, kada su iznosili table sa mozaikom iz kamiona-nisam bio oduševljen, ali na onom nedavnom snimku radova u kupoli-sve izgleda fantastično. Ne mogu ni da zamislim kako će to veličanstveno da izgleda na kraju, kakav će utisak na ljude da ostavi tolika lepota u Hramu. Muhin je pravi majstor. Šteta što on nije radio i kriptu, jer je po meni taj deo Hrama neuspeo.
Sarajevska
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sub Sep 01, 2007 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 261
Pohvalio: 220

Postod Sarajevska » Čet Sep 07, 2017 10:36 am

Preko skela postavljeno je, reklo bi se, neko platno?

Slika
Pohvale za post: 1
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1698
Pohvalio: 547

Postod boca-ica » Čet Sep 07, 2017 8:36 pm

Prodjoh parkom uz fontanu ispred hrama
auuuu.... koliko polomljenih ploča na stazama.... :(
.
SRBO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 9:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 268
Pohvalio: 16

Postod SRBO » Sub Sep 09, 2017 8:45 pm

Јес вала дошло време да се среди плато около
CASTELBIANCO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Dec 17, 2011 2:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 526
Pohvalio: 294

Postod CASTELBIANCO » Ned Sep 10, 2017 2:42 am

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:685002-Ispred-svetinje-ruglo

Prati se forum :)

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
"In the kingdom of the blind, the one-eyed man is king."
Vox91
Intermediate
Kontakt:

Postod Vox91 » Ned Sep 10, 2017 11:19 am

Ceo plato oko Hrama je užasan.počev od tih fontana sa uskim prolazom izmedju njih, koji je konstantno natopljen vodom...tu bi po meni dobro došlo popločavanje nekim drugim tipom kamena, koji bi se bolje slagao sa samim Hramom i kompletna reorganizacija pešačkih staza i parkovskih površina.
MarcBg
Intermediate
Pridružio se: Sre Mar 30, 2016 1:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 193
Pohvalio: 1057

Postod MarcBg » Pon Sep 11, 2017 3:20 pm

Vox91 » Ned Sep 10, 2017 11:19 am napisao:Ceo plato oko Hrama je užasan.počev od tih fontana sa uskim prolazom izmedju njih, koji je konstantno natopljen vodom...tu bi po meni dobro došlo popločavanje nekim drugim tipom kamena, koji bi se bolje slagao sa samim Hramom i kompletna reorganizacija pešačkih staza i parkovskih površina.

Ja sam prijavio gradskim skuzbama taj plato jos pre 4 meseca, ali su mi napisali je za njega iskljucivo nadlezna sluzba hrama Svetog Save i SPC-a.
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod boca-ica » Pon Sep 11, 2017 7:48 pm

Moracemo da sačekamo da se završi popločavanje pešačke zone oko Kneza
pa ostaci ploča najverovatnije biče donirani za sredjivanje platoa ispred hrama
osim
ako ih več neko od višljih
nije begenisao za svoje dvorište ili vikendicu .....
.
Vox91
Intermediate
Kontakt:

Postod Vox91 » Pon Sep 11, 2017 8:23 pm

MarcBg, svaka ti čast što službama ukazuješ na probleme u gradu, mislim da ovo nije tvoj jedini post gde sam to video, ali eto-odgovor koji su ti dali samo pokazuje ono klasično prebacivanje odgovornosti..meni se nikako ne svidja trenutno uredjenje staza i zelenih površina oko Hrama, mislim da tu treba da bude više popločanog prostora, a zelenilo sa strane, da se Hram nekako više istakne. Ne znam koji bi kamen bio odgovarajući, ali mi se ovaj tamni granit nekako ne slaže sa belinom Hrama, prevelik je kontrast. Ne znam kako bi izgledalo da se poploča nekim kamenim kockama, ali nešto mi smeta kod sadašnjeg popločavanja što još nisam uspeo da definišem..fali mi neka masivnost primerena veličini Hrama, ove ploče okolo su mi nekako slabe, lako lomljive..CASTELBIANCO, ne znam tačno dokle se stiglo sa freskopisanjem Markove crkve, čitam trenutno jednu staru knjigu o Majskom prevratu, pa ću, pošto sam pod velikim utiskom, verovatno otići da upalim sveću zverski ubijenom kralju i kraljici-javljam onda ovde utiske o radovima. Inače-ne znam koja je treća najveća crkva, ali rad sam da nešto novo naučim?? :wink:
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod boca-ica » Pon Sep 11, 2017 8:31 pm

..pošto sam pod velikim utiskom,...

mora da si stigo do ,,nabadanja na sablju i pronešenja ,, :lol:
e.... i to smo mi....

baš se radujem tvojim buducim tazim utiscima
jer nisam davno bio i jedine novosti o unutrašnjosti hrama vidim ovde na BBu
:sesir:
.
MarcBg
Intermediate
Pridružio se: Sre Mar 30, 2016 1:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 193
Pohvalio: 1057

Postod MarcBg » Sre Sep 13, 2017 5:42 pm

Vox91 » Pon Sep 11, 2017 8:23 pm napisao:MarcBg, svaka ti čast što službama ukazuješ na probleme u gradu, mislim da ovo nije tvoj jedini post gde sam to video, ali eto-odgovor koji su ti dali samo pokazuje ono klasično prebacivanje odgovornosti..

Hvala, mene nista ne kosta da slikam telefonom kada prolazim, nesto vidim i potrosim posle 2min za prijavljivanje, jer, popraviti se samo nece...a nekad i kad znam da je privaljivanje trazenje nemoguceg, ipak ima jedna dobra stvar, a to je da nadlezne gradske sluzbe vide da postoji pritisak i da gradjani primecuju.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6213
Pohvalio: 5642

Postod Igor » Čet Sep 14, 2017 11:38 am

Prebacicu postove popodne
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6213
Pohvalio: 5642

Postod Igor » Čet Sep 14, 2017 5:24 pm

Prebacio sam postove u temu viewtopic.php?f=3&t=3590&start=50
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1040
Pohvalio: 1038

Postod Bender Rodriguez » Sub Sep 16, 2017 9:12 pm

''Čuli'' vas :D

Plato kod Hrama uskoro kao nov
M. Lj. P. | 15. septembar 2017. 23:59 | Komentara: 0

Gradska uprava uređuje prostor oko svetinje na beogradskom Vračaru

PLATO ispred Hrama Svetog Save, koji je i izrazito lošem stanju, uskoro će biti renoviran, najavljuju iz gradske uprave. Naime, nakon pisanja "Novosti" o zapuštenosti prostora koji okružuje hram, nadležni podsećaju da je u planu izrada projekta rekonstrukcije postojećih kocaka, kao i uređenja celog platoa sa novim sadržajima.

Prostor ispred najveće pravoslavne svetinje u Beogradu već godinama je potpuno ruiniran. Ploče su polomljene i rasklimane, a iz rupa viri korov. Sanaciju otežava i činjenica da se ne zna ko je tačno nadležan za održavanje ove lokacije.

Iz gradske uprave najavljuju da će utvrditi ko je vlasnik zemlje s obzirom na to da neke parcele pripadaju gradu, a druge Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
- Opština Vračar više neće dozvoljavati postavljanje tezgi na kojima se sada prodaje sve i svašta, grad će se pobrinuti za obezbeđivanje toaleta, a posle završetka rekonstrukcije Ulice Bore Stankovića počeće formiranje porte Hrama - kažu u upravi grada.

Inače, plan je da posao bude urađen do 2019. godine kada SPC slavi 800 godina samostalnosti.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ro-kao-nov

Povratak na “Projekti u izgradnji”