Šta je novo?

Crkve Beograda

Прилог вредан хвале, само наставите.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421959#p421959:21umg50g je napisao(la):
JohnnyLee » Pet Dec 09, 2016 9:14 am[/url]":21umg50g]оно што мени није јасно је зашто црквени оци инсистирају на нео-српско-византијском стилу? ето, нпр. црква Светог Василија Острошког на Бежанији има изглед ротонде и врло лепо изгледа. и необично и ново. што мало црквени оци не прошире своје видике, да добијемо мало модернију неку грађевину, ван шаблона?

Не бих се много играла са архитектуром сакралних објеката. Видели смо како сабласно може да изгледа новосаграђена црква (не мислим на ону коју си ти споменуо). Истина, ни црквени оци не мењају стил "униформе" па ми се чини да се не би постигла хармонија ни са унутрашњим изгледом цркве.

Пронађох две фотографије цркве Св. Василија Острошког на Бежанијској коси (фотографисала за друге потребе па отуда само делови цркве и непознати човек са дететом ).

Pogledajte prilog 1

Стил јесте другачији али је далеко од неких нових решења као нпр. ово у Суботици:

Pogledajte prilog 2
Издвојено из извора https://www.subotica.com/vesti/uskoro-i ... 28824.html

Projekat za izgradnju hrama izradio je Biro za projektovanje i inženjering „Studio 1“. Izgled buduće crkve koja će biti u srpsko-vizantijskom stilu, površine od oko 400 kvadratnih metara, na prvi pogled odstupa od uobičajenih, starijih vojvođanskih crkava, koje su mahom starije i građene u barokonom stilu. Međutim, slična je crkvama u Bajmoku i Šantiću i novijim hramovima širom Vojvodine. Nova crkva biće bela, sa isturenim zvonikom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=463049#p463049:2rr59asf je napisao(la):
Ksenija » 03 Јул 2017, 11:13[/url]":2rr59asf]Не бих се много играла са архитектуром сакралних објеката.

ја бих се и те како играо. погледај само како се праве необичне цркве у католичким и протестантнским државама. само треба имати кохонес за тако нешто (а то наше архитекте немају), да тако нешто испројектују и изгурају и одбране пројекат код црквених великодостојника
 
Одавно и погледала и прошла поред истих и не само у Европи. На Видиковцу је некада постојала мала црква (не знам шта је сада са њом), ушла сам унутра и само што сам успела изговорити оченаш изашла сам главом без обзира, толико ми није било пријатно. То није црква, то је бетонска зграда која тек личи на цркву, о унутрашности да не причам. Хладни бели зидови, мале иконе прислоњене уза зид... Можда је сада сређена, не знам. Да немам избора, одма бих се замонашила.

Због чега такво здање мора да постане као свемирски брод? Довољно је што се ради од другог материјала, нема ни смисла да личи нпр. на модерну Оперу каква је у Сиднеју. Црква је место које мора имати своју тајанственост па, како је кренуло, нека тако и настави али је јасно да ће се у одређеној мери ипак мењати. Пустимо да се то дешава спонтано.

Ево примера од којих ми се диже коса на глави. Pogledajte prilog 2
http://www.bosnasrebrena.ba/v2010/uprav ... rinji.html

Pogledajte prilog 1
Беч, Аустрија

А тек ово :bash:



Можда имаш "боље" примере, за мене је и ово довољо да се најежим.
Толико је могућности да пројектанти покажу своје умеће и савремени израз па баш не морају да се ижвљавају на црквама. И зато молим Бога да Православље и у том смислу остане ПРАВО.
 
Pre desetak godina fasada crkve na Zemunskom groblju je izgledala sasvim korektno. Ne mogu da pronađem ni jedan podatak više.
Fotografije od pre par dana pokazuju dovoljno ili možda čak premalo.
Tu je i zaštita kao nagoveštaj dobrih namera ali avaj, počela je i ona da se obrušava.

Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=463111#p463111:1uzx4f0t je napisao(la):
Ksenija » 03 Jul 2017, 15:47[/url]":1uzx4f0t]....
Због чега такво здање мора да постане као свемирски брод? Довољно је што се ради од другог материјала, нема ни смисла да личи нпр. на модерну Оперу каква је у Сиднеју. Црква је место које мора имати своју тајанственост па, како је кренуло, нека тако и настави али је јасно да ће се у одређеној мери ипак мењати. Пустимо да се то дешава спонтано.

Moj utisak je da crkvene novogradnje u Srbiji nemaju taj spontanitet nego se na silu gura stil koji je bio savremen pre vise stotina godina. Sto je ironicno s obzirom da je takav stil u to vreme bio moderan i u duhu vremena. Kada vidim takve novogradnje vise imam utisak da idem u zgradu nekog tematskog parka nego u sakralni objekat. Taj utisak nemam recimo u Sabornoj crkvi ili crkvi Sv. Marka posto je rec o autenticnim objektima.
 
@Steva
Istina je da su novosagrađeni objekti različiti u odnosu na stare/autentične, ali ipak smo još uvek daleko od nekih koji takve objekte prave kao savremene građevine. I današnji graditelji mogu da teže modernom i u duhu vremena u čemu ne vidim ni jedan valjan razlog. Postoje pravila koja se moraju poštovati. Ako je sve što se dešava u takvom objektu ostalo isto, ne vidim opravdanost da se menja izgled objekta, neka se i budući grade po uzoru na autentične.
 
Otvaram temu vezanu za crkve Beograda, jer mislim da zaslužuju posebnu temu :)

U prilog ove teme mala reportaža.

1. Crkva Svetog Marka

Na oltaru se postavlja mozaik.

znbhDRv.jpg


2. Crkva Svetog Aleksandra Nevskog (na Dorćolu)

Oslikana je većina unutrašnjosti crkve, levi tj. severni deo koji nije urađen je planiran za kraj avgusta ili početak septembra kako su mi rekli.

UTzEivT.jpg


9EygbEL.jpg


3. Crkva Svetog Dimitrija (na Novom Beogradu)

Radi se fasada crkve i posle dužeg vremena sam video napredak sa severne strane.

K9kfvjs.jpg


4. Crkva Preobraženja Gospodnjeg (na Voždovcu, tačnije Lekinom Brdu)

Radi se na oslikavanju oltara, sam oltar je završen, a sada se radi prednji deo.

bjOVfqo.jpg


5. Crkva Svete Trojice

Na placu crkve izgrađen je parohijski dom. U planu je uskoro čim se skupe sredstva da se izgradi nova crkva na mestu stare, s obzirom da je crkva stara i sklona rušenju, a i sama crkva je nekada bila obična kuća koja je pretvorena u crkvu pa je i zbog samog izgleda planirana nova kako mi je rekao sveštenik.
Inače u parohijskom domu (koji je ispod same crkve) je planirano održavanje liturgije i službe za vreme izgradnje nove crkve.

FfXT8qF.jpg


6. Crkva Svetog Simeona Mirotočivog (na Novom Beogradu)

Znam da ima posebna tema za ovu crkvu, ali čisto i nju da pomenem.

JCwNNzP.jpg
 
Zanimljiva tema. Da li neko zna koja crkve u BG imaju redovne turisticke obilaske na srpskom ili engleskom?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472986#p472986:1t27ax78 je napisao(la):
Zombieboy » 23 Aug 2017 09:14 am[/url]":1t27ax78]Zanimljiva tema. Da li neko zna koja crkve u BG imaju redovne turisticke obilaske na srpskom ili engleskom?

Ovi iz Belgrade (Free) walking tours od skora imaju turu "20 vek" koja se završava Hramom Svetog Save. Ide se svaki dan, cele godine i tura je na engleskom.
 
ако тако гледамо, готово свака пешачка тура у Београду пролази поред неке цркве са кратком причом о истој. али обилазак цркве као цркве, нема
 
Koja je razlika izmedju ove teme i teme Sakralna arhitektura u Relaxu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473194#p473194:1anuqiue je napisao(la):
JohnnyLee » 24 Aug 2017 05:52 am[/url]":1anuqiue]ако тако гледамо, готово свака пешачка тура у Београду пролази поред неке цркве са кратком причом о истој. али обилазак цркве као цркве, нема

Videvši slike sa par tura, zaključio sam da pričaju o Hramu i ulaze u njega, jer su bili i u Kripti i vodič je pričao nešto tu. Ne znam da li je format uvek isti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473213#p473213:1btras38 je napisao(la):
Kokos » 24 Aug 2017 08:42 am[/url]":1btras38]Koja je razlika izmedju ove teme i teme Sakralna arhitektura u Relaxu?

Čovek je postavio crkve gde se radi na eksterijeru/enterijeru u odgovarajuću temu - projekti u izgradnji.
 
Ukoliko bi se radio projekat za rekonstrukciju platoa i staza oko hrama Svetog Save, bilo bi dobro razmisliti da se uredi konačno i plato oko crkve Svetog Marka

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Pominjali su da imaju to u planu. Zamišljam kako bi bilo lepo i da nema one zgrade u kojoj je poslovnica Air Serbia, navodno je SPC nekada i planirala da se ona rentira i tako završi oslikavanje crkve, a onda poruši da bi se dobio veliki trg-plato oko crkve.
 
@Vox91
Znas li mozda dokle se stiglo sa oslikavanjem crkve Svetog Marka?
Ne znam kako gradu nije u interrsu da konačno reši taj problem sa restitucijom vezano za SPC. Šta je čije da se definiše pa da se krene u sredjivanje. Inače smatram da bi taj trg/plato bio još jedna od atrakcija za videti u Bgu. Ispred bi mogao da čučne neki fontana-spomenik
Da li znaš koji je treći sakralni objekat po gabaritima posle hrama i crkve Svetog Marka?

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Čitao sam i ranije dosta o tome, ali to je skoro uvek bio pogled pobedničke strane koja je Obrenoviće uglavnom negativno posmatrala..ovu knjigu je napisao čovek koji je bio svedok dogadjaja, stajao je u parku ispred Starog konaka i gledao kako ih bacaju kroz prozor-kaže da zvuk udarca njihovih tela na kaldrmu nikada nije zaboravio. Po njemu je kralj još uvek bio živ kada su ga bacali napolje, jer se levom rukom polusvestan uhvatio za zavesu na prozoru i ona se pocepala..da tako završi jedan kralj koji uzgred iza sebe nije imao niti jedno političko ubistvo, da se nad njima te zveri tako iživljavaju. Sve nam od tada ide nizbrdo..I dvor je strašno opljačkan, nove kuće zaverenika su posle prevrata nicale kao pečurke po Beogradu, a niko nije smeo da im se suprotstavi. Potpuno drugi pogled od zvanično usvojenog gledanja na zlatno doba naše demokratije 1903-1914. Tada je i počelo sveopšte bogaćenje političara, radikala pre svega, koje nije bilo moguće pod Obrenovićima..ali skretoh sa teme mnogo. Inače 2 puta sam hteo da sidjem u kriptu Markove crkve, ali je bila zaključana, sada ću definitivno to morati da izvedem..
 
Inače 2 puta sam hteo da sidjem u kriptu Markove crkve, ali je bila zaključana, sada ću definitivno to morati da izvedem..
Kao klinac više puta sam sa onim čičicom sto prodaje svece silazio ,,dole,, u kriptu Markove crkve
moguce da su ključevi od zvonika i kripte još uvek u ,,svecari,, pitaj , a ako nisu
mozes preko puta u onoj baraci gde su službene crkvene prostorije da dobiješ inormaciju kako i kada ,
ne brini vrlo su ljubazni i uvek dobronamerni :)

Inace donji deo hrama Svetog Save ima uspešno postignutu neku harmoniju i toplinu
što u gornjem nivou valjda zbog velikog prostora nekako dodje dosta slabije ...
al ajd to su stari utisci .... čekam-o tvoje taze :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472754#p472754:axexohf6 je napisao(la):
L@nselot » 21 Aug 2017 10:31 pm[/url]":axexohf6]Otvaram temu vezanu za crkve Beograda, jer mislim da zaslužuju posebnu temu :)

U prilog ove teme mala reportaža.

1. Crkva Svetog Marka

Na oltaru se postavlja mozaik.

znbhDRv.jpg

Мислим да сам набасао на инстаграм профил једног мозаичара, ипа пар занимљивих фотки:

https://www.instagram.com/dejomilic/
 
Bio danas do Crkve svetog Marka, zidovi su lepo omalterisani i očigledno spremni za oslikavanje, ali koliko mi se čini-radovi nisu ni u najavi. U septembru prošle godine su počeli sa postavljanjem mozaika Bogorodice u apsidi iza oltara, stoje skele i radnici i čini mi se da su pri kraju..ali to je samo mali deo, ko zna kada će početi sa oslikavanjem ostalog dela crkve. Ne mogu da verujem da je u Podgorici mogla da bude sazidana i oslikana onolika nova crkva, a da u sred Beograda SPC nije mogla sve ove godine da oslika drugu najveću crkvu. Inače 2 stvari mi ranije nisu upadale u oči-pod u Markovoj crkvi mi ne izgleda najbolje, a ni najkvalitetnije, podseća na podove domova zdravlja od pre 30-40 godina-jednoga dana kad završe freskopis mogli bi i da ih promene i stave neke kvalitetnije.. U kriptu opet nisam uspeo da udjem, žene koje prodaju sveće nisu znale da mi kažu kada je otvorena. Baš šteta, ne znam zašto moraju da je zaključavaju, trebalo bi da bude stalno dostupna posetiocima, dole su ipak grobovi srpskog kralja i kraljice. Druga zamerka se tiče pozicije sarkofaga cara Dušana. Trebalo bi da bude postavljen nekako svečanije, to je naš najveći vladar, a ovako nekako udješ u crkvu i odmah sa desne strane hop-evo ga grob cara Dušana..znam da je slično i u Sabornoj crkvi sa grobom kneza Mihaila, ali ona je manja pa je nekako intimnije..možda bi bilo bolje da je ovde carev sarkofag u kripti, pa da se sidje dole i pokloni njegovim ostacima u nekoj prisnijoj i svečanijoj atmosferi. Po tome mi je oplenačka kripta neprevazidjena.
 
Sada vidim da je nedavno otvorena tema o crkvama Beograda, pa ovaj moj post može i tamo da se prebaci.
 
Vrh