Šta je novo?

Crni Vrh - poslovno - turisticki kompleks

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432523#p432523:27y3iace je napisao(la):
vlasta » Sre Feb 08, 2017 7:19 pm[/url]":27y3iace]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432517#p432517:27y3iace je napisao(la):
bobcha78 » Wed Feb 08, 2017 7:58 pm[/url]":27y3iace]ovo extra izgleda. Greota je ovo da stoji da propada. Mada je i hotel na Borskom jezeru propadao kada sam 2009 bio.

A jesi li možda video kako sada izgleda - extra klasa.
Plus što je i exterijer doteran kako treba, uživanje za kupanje i oči.
Nisam bio od tada. Juna 2009 sam dolazio sa drugarima iz orkestra i sa drugarima koji drže Sezam televiziju i diskografsku kuću, bili smo na jezeru dva dana pekli smo jagnje, roštiljali i pili. Hotel je bio zatvoren, tražili su kupca šta li već. .....

Drago mi je da sada radi, lepo je mesto. Ove slike su extra što si postavio. Stvarno da se čovek načudi, toliko godina je prošlo a lepo izgleda. Gledam drvene grede sve su u fulu, jedino je diskutabilno ono što kisne tj što nije pokriveno, ali to su sitne stvari za opravku.

DA pitam i ja, kao Igor, postoje li tu staze za skijanje? Koliko je Borsko jezero blizu hotelu? Šta bi moglo tu da se radi ako bi se sredilo za odmor? Mislim put da se uradi od Borskog jezera do gore je vrlo laka stvar, samo treba volja, ali nije neizvodljvo.

Gore je šuma koliko se sećam, ima mesta sigurno da se naprave staze za šetanje i slično ......
 
Kakva smo mi pacerska nacija.... :(


Hvala @Vlasta na iscrpnim objasnjenjima i fotografijama
 
@Власто, одлична фоторепортажа :kk: , укњижени плусићћћи

Стварно је штета да ово пропада, да се среди и ето још једног лепог и занимљивог туристичког центра Србије.
У хотелу на Борском језеру сам био далеке 1982 године, на дочеку Нове године. Тада је било скромно, али опет чисто и уредно.
 
DA pitam i ja, kao Igor, postoje li tu staze za skijanje? Koliko je Borsko jezero blizu hotelu? Šta bi moglo tu da se radi ako bi se sredilo za odmor? Mislim put da se uradi od Borskog jezera do gore je vrlo laka stvar, samo treba volja, ali nije neizvodljvo.

Neke stvari si propustio - od jezera do podnožja hotela postoji prvoklasni put od oko 9km, koji dalje produžava kao manje prvoklasan prema Žagubici, Požarevcu ...

Leti kupanje u bazenu, eventualno na jezeru, šetnja.
Hotel je na nadmorskoj visini 900m, a Crni Vrh na 1030m, sa koga pucaju prvoklasni vidici.

Od hotela do Crnog Vrha je formirana jedna staza od oko 900m sa žičarom koja nije u funkciji.
Kod magistrale na lokaciji heliodroma počinje dvoseda žičara koja ide do radarske stanice, sa svojom zasebnom stazom.
Stazu održava Bor i funkcioniše svake sezone. Staza je dužine oko 1.500m. Imate slike na Google Earthu.

U svakom slučaju ima materijala za dalji rad.
 
Ima materijala , ali nema volje...
A volje ce biti kada se zatvori `dil` i odluci da se proda za 5% realne vrednosti (I jos 5% ce da kosta podmazivanje gde je potrebno)

Zato i jesmo tu gde jesmo.
 
Čekajte ljudi, da li stvarno mislite da ovaj kompleks ima neku tržišnu budućnost?

Skijanje slobodno zaboravite, jer jedna mala staza koja godišnje može da radi mesec-dva (u vr' glave)
Ko će da da i 10 miliona EUR, a kamoli 50 u ovo? Pa na Staroj planini koja je daleko razvijeniji centar nema nikoga da uloži makar jedan evro.

Da se radi o nekom manjem naselju i faznoj gradnji pa da se i pojavi neki investitor - ovako piši propalo.

I da ne bude sve crno, i ja sam bio 2012. u tada tek renoviranom hotelu Jezero, i bilo je fantastično. Ceo taj kraj ima lep potencijal, a ovaj kompleks može da privuče nekog od onih turista koji obilaze Černobilj i puna kapa!
 
Ne skijam!
a Gle cuda, bio sam 15-tak puta na planinama. Bio bih i vise, da finansije dopustaju, alii da nemam alternativu kod rodjaka u brdskoplaninskom delu srbije.
A da budemo realni malo, po cemu je zlatibor planina za skijanje?
Bar po onome sto cuh od ljudi koji se tim sportom bave, nije i nece nikada biti.
planinarske setnje, voznja bicikla kroz sumu, jezero, bazen, neki sportski tereni, divna priroda , odlican vazduh...
malo li je?
Da ne zaboravimo, lovni turizam, koji je po tekstu i postojao na tom prostoru.
Dakle, po menina planinu se ne treba nuzno gledati samo kroz prizmu alpskih sportova, vec mnogo sire.
I da, mislim da ima potencijala. I to ne samo ovde, vec na mnogo slicnih mesta po Srbiji.
 
5.deo

Ovo je mali dodatak i odgovor na pitanja oko Borskog jezera danas.
Bez komentara, mislim da se lepo vidi veliki napredak:
Pogledajte prilog 18
Pogledajte prilog 17
Pogledajte prilog 16
Pogledajte prilog 15
Pogledajte prilog 14
Pogledajte prilog 13
Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11
Pogledajte prilog 10
Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6



Blizu je i Brestovačka banja, mala, kako je ja zovem, "džepna"banja:

Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1


Izvinte ako sam ugnjavio, ali ovo je bilo sa namerom da se sagleda deo ponude za eventualne buduće goste kompleksa Crni Vrh.

p.s.
Da, i ja leti bežim u domaće planine poslednjih 14 godina.
 
Najlakše je reći pogrešna investicija, nema ništa od toga. Od toga nema ništa jer smo takav narod. Da je ovo u Sloveniji, a da ne govorimo Švajcarskoj, vidjeli bi smo na šta bi sve to ličilo.
Inače, to bi trebao da bude posao vlasti, da ove i ovakve državne pare koje stoje inertne na mnogim mjestima, aktivira kako zna i umije.
 
Vlasto, plusevi za reportaže! Borsko jezero za mene je otkriće, sjajno sve to izgleda.

Kao što je Laki gore to sažeto opisao, planinski turizam je mnogo više od skijanja i grudvanja. Ovo što je sagrađeno i te kako ima perspektivu, te ako bi domaći standard bio na visini recimo poljskog, kad bi građani mogli da zuje, očas bi neki jači domaći investitor to upeglao.

Kasno sam otkrio planine, nekako sam uvek naginjao morskom žalu. Onda sam jednog dana išao preko Pirineja, tj. Andore i odjednom svhvatio koliko 'tamo gore' vrvi od ljudi. Usred leta. Odlični putevi na sve strane, najzabitija sela naseljena, kad prolaziš kroz njih tezge sa lokalnim proizvodima. Kuća-pansiona koliko hoćeš, kampovi, planinski domovi, besprekorno čista priroda... Na 2.500 m gužve na planinarskim stazama, šou!

Od domaćeg standarda to može da zaživi, nikako drugačije.
 
Ljudi ovo je zapoceto kao politicki projekat, tako ce biti i zavrsen. U koje pare da ce Vucic da reaktivira ovu lokaciju s nekim hotelskim lancem/arapima, u roku od par nedelja/meseci...

Ne deluje mi da je potrebno vise od 20 miliona evra za zavrsetak ovoga, a obrazlozenje koje je dao NIS je no comment... "osnovna delatnost NISa nije hospitality management", vau, to su shvatili juce. Novinarstvo se urusilo u poslednjih 10 godina vise nego ikada...
 
Slike hotela na Crnom Vrhu su savršene imaš plusić od moje malenkosti, po svemu sudeći su popustili sa kontolom jer su mene umalo tandžarom poterali kad sa hteo da slikam pre ~dve godine.

Kako sam se udao u Bor poslednjih 15 godina tamo redovno idem a kako volim da bazam okolo u prilici sam da vidim kako se stvari razvijaju. Generalno ceo taj kraj ima strašnog potencijala i priroda je fantastična ali mislim da lokalci to ne mogu da shvate i gledaju samo kako će sebi da pucaju u nogu a onda da za sve okrive Beograd. Svedok sam da na jezeru su u poslednje 2-3 godine počele da niču vikendice ala Tomina koliba kraj Save koje samo što nisu u samo jezero posadili. Šatro sve imaju sanitarne septičke jame ali podatak da u Boru ne postoji ono kamionče koje bi iste čistilo te da se najbliše nalazi u Zaječaru, mislim da vam govori di sve fekalije idu. Divlja gradnja je stvarno podivljala u poslednjih par godina a raznorazni moćnici su uspeli da se dočepaju vlasništva nad zemljištem čak i u vodi.

O đubretu itd neću ni da pričam, narod toliko nema obzira gde baca đubre da je to začuđujuće s obzirom da je celo jezero pokriveno organizovanim odnošenjem đubreta sa više nego dovoljno kontejnera. Takođe moram da prokomentarišem i put do tamo. Na dva načina se može stići.

Preko Požarevca, Petrovca na Mlavi, Žagubice je kraći lepši ali poguban po vozilo kojim se ide naročito parče od Krepoljina do Žagubice.

Drugi duži je Paraćin, Čestobrodica, Boljevac, Selište, Bor koji je odličan do Selišta, mestimično dobar do skretanja za jezero a odatle horor. Zimske udarne rupe se obično krpe u avgustu tako da celu sezonu se vozi slalom. PZP Zaječa iliti Štrabag kao stalno nešto radi tamo i stalno se nadam da će početi makar u etapama da ga sređuju ali za ovih 15 godina sređeno je samo parče asfalta od nekih 300m skoro kod samog jezera. Onaj dobar put koji pomenut u prethodnim postovima je odradio Sloba čini mi se neke '97. (ne znam tačnu godinu) i to je sve što postoji od dobrih puteva u okolini jezera i Crnog Vrha.

Hotel je fantastičan ali kako pripada RTB-u tako i radi. Većina zaposlenih je na privremenom radu i vrlo često se podštapaju sa zaposlenima Sportskog Centra Bor. Uradili su delimičnu restauraciju ali su izostavili neke veoma bitne momente tipa oluk. Elem nisu sredili odvod vode svuda pa se na mnogo mesta ista izliva nekontrolisano na parking, terasu restorana itd...

Mogao bih ostatak dana da pišem o problemima koje sam konstatovao u Boru, na jezeru u Zlotu, Zaječaru, Crnom Vrhu, Rtnju, Dubašnici koji u stvari nisu problemi kada bi se našao jedan odlučan da ih reši.

Sve u svemu zaljubljen sam u taj kraj malo manje nego u svoju dragu tako da se svaki put jedem što je lokalna vlast (a i sami stanovnici velikom većinom) potpuno ignorantna za rešavanje komunalnih problema za koje im treba samo dobra volja jer sve ostalo imaju...
 
Kakva je ovo zelena linija koja ide preko cele planine do Borskog jezera sa satelitskog snimka?
 
Ako na Google Earthu zumbiraš na 1000m jasno ćeš videti stubove nosače dalekovoda. a ispod njih na trasi je iskrčen teren:

 
Evo imam jednu dobru ideju, ali što je jako važno, već dokazanu u praksi (hotel Jugobanka na Kopaoniku, koji su svi zaboravili iako je reč o jednom od najvećih uspeha ove vlasti).

Država kupi hotel od NIS-a (na primer za 100 miliona dolara), i zatim ga proda gos'n šeiku Al Nahjanu. Pošto postoji državni sporazum sa UAE, za prodaju ne treba tender, već mogu direktno da se dogovore o ceni (na primer milion dolara). Dalje ne mora ništa da se radi, dovoljno je ovoliko.

Rezultat:
Srećni Rusi - dobili 100 meleona.
Srećan šeik - kupio ispod cene i vlasnik je neverovatne nekretnine za pod stare dane.
Srećni mi - objasniće nam neko već zašto.
 
Danas je izašao članak u Večernjim Novostima o okolini Borskog jezera, tj. Crnog vrha. U svakom slučaju lepa ponuda, kao što sam već pominjao:

"AVANTURU, predivnu prirodu i pravo opuštanje - sve ovo ćete pronaći na Borskom jezeru, blagu istočne Srbije koje tek treba da otkriju mnogi naši turisti. Doduše, ovo bajkovito mesto na oko 250 kilometara od Beograda iz godine u godinu privlači sve više gostiju, a razlog nije samo predivna "alpska scenografija", već i činjenica da su cene primerene prosečnom srpskom džepu.

Dugo je ovaj kraj bio neopradvano zapostavljen na turističkoj mapi Srbije. Srećom, situacija se promenila, pa turisti polako otkrivaju ne samo lepotu Borskog jezera, već i veliki broj prirodnih i istorijskih znamenitosti u okolini.

U podnožju planine Crni vrh, na nadmorskoj visini od 438 metara, prostire se jezero u kojem tokom letnjih meseci temperatura vode dostiže 25 stepeni Celzijusovih, pa je kupanje izuzetno prijatno. Voda je čista i bistra, a oko jezera se nalaze borova šuma i čempresi. Ušuškano u najlepšem krajoliku Homoljskih planina, jedno je od najkvalitetnijih veštačkih jezera na Balkanu. Kada je lepo vreme, na površini jezera se, kao u ogledalu, odslikavaju okolni šumski kompleksi, livade i pašnjaci.

Kada dođu na Borsko jezero, gosti uglavnom odsedaju u potpuno renoviranom hotelu "Jezero" sa četiri zvezdice koji poseduje 111 veoma moderno opremljenih soba i apartmana, velnes i spa centar, zatvoren bazen, sportske terene, slanu sobu, američku kuglanu, osvetljenu trim stazu... Na hotelskoj plaži nalaze se uređeni pontonski bazeni, u samom jezeru, veći dubine 180 i manji dubine 60 centimetara.

- Već posle nekoliko dana ljudi ovde uspevaju da se potpuno opuste i pobegnu od stresa - kaže Milica Milovanović, upravnik hotela "Jezero".

Oko jezera se nalaze i mnogobrojni apartmani za izdavanje, a tu je i etno-restoran koji nudi domaće sireve i pečenja, kačamak, pite, vlaške palačinke, a sve je dobavljeno iz okolnih sela.

Sa Borskog jezera lako se stiže do Crnog vrha, lovišta Dubašnice, vulkanskih kupa Tilva njagra i Tilva mika, Lazarevog kanjona i njegovih pećina (Lazareva i Vernjikica). Gosti ovde uživaju u bujnom zelenilu i čistom planinskom vazduhu, a na Crnom vrhu i u vožnji žičarom, odnosno panoramskom razgledanju. Posetiocima su na raspolaganju i paraglajding, planinski biciklizam i pešačke ture.

BRESTOVAČKA BANjA

U NEPOSREDNOJ blizini je i Brestovačka banja, jedinstvena ne samo po velikom broju lekovitih izvora koji pomažu u lečenju reumatskih oboljenja, bolesti bubrega, želuca i očiju, već i po tome što je jedina banja u kojoj su se srele srpske vladarske dinastije Obrenović i Karađorđević. Ovde se nalaze konak kneza Miloša izgrađen 1837. godine i dvorac kneza Aleksandra Karađorđevića iz 1856. godine, koji predstvljaju kulturna dobra pod zaštitom države. Osim u banji, ovde gosti odsedaju i u hotelu "Klub RTB Bor".

MISTIČNI LAZAREV KANjON

LAZAREV kanjon čija dubina dostiže 500 metara, Zlotska pećina sa uređenim pešačkim stazama, arheološka nalazišta iz doba neolita i starog Rima, samo su deo turističkih lepota opštine Bor. Zbog strmosti stenovitih litica, Lazarev kanjon (dug devet kilometara) ni danas nije u potpunosti ispitan. Ovaj grandiozni prirodni fenomen usečen je u krečnjačku Dubašničku ravan, a na njega se nadovezuju plići i manji kanjoni Mikuljske i Pojenske reke, kao i kanjon Demizloka.

Jedinstven je po raznovrsnosti površinskih i podzemnih oblika kraškog reljefa, kao što su kraške doline, vrtače, škrape, kamenice, pećine i jame. Najpoznatija je Lazareva (Zlotska) pećina, koja je od maja do oktobra otvorena za posetioce uz pratnju vodiča."

Članak sa par fotografija:

http://www.novosti.rs/vesti/turizam.90. ... te-otkriti
 
Moram da pohvalim, pre par dana su završili sređivanje 3-4 km puta ka jezeru. Tačnije od Brestovačke Banje pa skoro do odmarališta Savača tako da sada imamo normalan asfalt skoro do samog hotela Jezero. Ostalo je još da se sredi nekih 5km od puta Bor - Selište do Banjskog Polja i od hotela Jezero do velikog uspona ka Crnom Vrhu pa da se izgubi potreba za reglažom trapa nakon puta ka Crnom Vrhu. Inače interesantno je da skoro pa da nisu uklanjali stari asfalt već su samo malko zagrebali površinu i preko toga šljunuli novi... Kao da u startu put nije bio dovoljne debljine a možda se tako i radi, ne znam, ne sam školovao...

Žao mi je što nisam mogao da uslikam ni rezultat ni radove al za informaciju iste je izvodio Strabag iliti PZP Zaječar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432521#p432521:203mz10t je napisao(la):
Пантограф » 08 Feb 2017 07:15 pm[/url]":203mz10t]Држава може и да заврши хотел, па да га препусти некоме на управљање, као што је случај на Старој планини ("Фалкенштајнер"). Могу и да понуде ово на продају и Коле или неко други ће свакако купити и завршити.

Ја бих овде радо долазио.
Свако би радо ту долазио, али наша држава је сама себи маћеха и највећи непријатељ.
Ово је велика трагедија, јер и делови који су урађени (дрвене греде, детаљи покривеног крова, стаклена фасада и столарија) то би све морало поново да се уради јер је пропало! :(
 
Danas popodne u emisiji "Ovo je Srbija" reporterka RTS-a je razgovarala sa nekim iz opštine Bor.
Snimano je sa mesta odakle se pruža lep pogled na hotelski kompleks.
Gledao sam poslednjih pola minuta, a čovek je pričao o tome da će opština probati da animira
vlasnike kompleksa - Republika, NIS, Energoprojekt i RTB, da se proba finaliziranje objekta.
Na žalost nisam gledao od početka.
 
Neki :) ne pokreću džaba tu priču. Za koji dan će opet da pričaju o Kapiji Bora garant. Šalu na stranu, zar opštinski ne bi trebalo da su uskoro (2018)?
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6XzdBU7fves[/youtube]
 
Vrh