Šta je novo?

Beogradske opservatorije i planetarijum

Giorano Angelo

Higher intermediate
Učlanjen(a)
22.10.2011.
Poruke
865
Pohvaljen
2.758
Нисам видео да постоји тема о Опсерваторији на Звездари, па рекох да је отворим.
 
Par zanimljivosti nevezanih za arhitekturu (mislim da je neki Čeh u pitanju).

Većina opreme je dobijena kao reparacija od Nemačke za 1. svetski rat. Optika je uglavnom Karl Cajs Jena.

Veliki teleskop je trenutno dobar za posmatranje dvojnih zvezda (zaboravio sam detalje zašto baš za njih). Naravno, zbog svetlosnog zagušenja, svako ozbiljnije posmatranje je onemogućeno.

Za vreme NATO bombardovanja, u jednom od paviljona je bilo nešto vojno što je eksplodiralo zbog nestručnosti vojnika (nije pogođeno od NATO-a).

Biblioteka prelepo izgleda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=481651#p481651:1rqlh3nr je napisao(la):
astrodule » 30 Сеп 2017 03:35 pm[/url]":1rqlh3nr]Par zanimljivosti nevezanih za arhitekturu (mislim da je neki Čeh u pitanju).

Većina opreme je dobijena kao reparacija od Nemačke za 1. svetski rat. Optika je uglavnom Karl Cajs Jena.

Veliki teleskop je trenutno dobar za posmatranje dvojnih zvezda (zaboravio sam detalje zašto baš za njih). Naravno, zbog svetlosnog zagušenja, svako ozbiljnije posmatranje je onemogućeno.

Za vreme NATO bombardovanja, u jednom od paviljona je bilo nešto vojno što je eksplodiralo zbog nestručnosti vojnika (nije pogođeno od NATO-a).

Biblioteka prelepo izgleda.

Да. То ми је све познато. Био сам данас први пут тамо. Постоји организован обилазак сваке последње суботе од марта до септембра.

Ево библиотеке.
 
Kako je tema suviše uska - Zvezdarska opservatorija - a dogadjji retki
bilo bi dobro proširiti i ujediniti u jednu temu i druge astronomske Bg zgrade
kao sto su Zvezdarska opservatorija sa

Kalemegdanskom opservatorijom
a naročito
i gotovo zaboravljeni Kalemegdanski planetarijum

mozda naziv da bude
Bgd opservatorije i planetraijum :roll:

a izgradnja novog planetarijuma se pominjalo na temi - Blok 39 - Centar Za Promociju Nauke i Nanocentar-
te bi bilo stvarno zgodno ,,sve ovo-zemaljske i van-zemaljske astro Bg informacije,,
objediniti u jednu ovakvu temu
:sesir:
 
био сам пре месец дана. врло лепо, само треба мало уложити пара. биће слике када их пребацим са телефона
 
Imao sam utisak da cu da sretnem Indiana Jones-a u biblioteci. Doduse ona zena je arheolog, tako da nije daleko. :)





 
U skladu sa bocinom sugestijom promenio sam naziv teme kako bi pokrili vise srodnih objekata.
 
Hvala Igore :D :) :D
+1 :)
Planetarijum je više edukativne prirode naročito za mladje koj ce se tako zainteresovati i za opservatorije

Na zalost poslednje sto znam da je planetarijum u vrlo tuznom stanju
te i ne moze da kod nove generacije vrši popularizaciju opservatorija
koje čeka ista sudbina ako izostane interesovanje

Mozda se i ovo malo pročuje...... pa da se obnovi i jedini a zaboravljeni Bgd planetarijum :)

:sesir:
 
Evo jedne ponude iz 2014 a svezije nema i pitanje je da li Planetarijum uopšte i ,,živ,, :roll:
rekonstrukcija u svakom slučaju je neophodna
jer Bgd ne bi smeo da dozvoli da ovakva ustanova jednostavno nestane a neophodna kako za mališane tako i one starije :)

Oduvek su nas privlačile misterije svemira i pokušavali smo da ih objasnimo i predstavimo što jednostavnije, ali ne vredi - i dan danas, svemir je za nas najveća tajna. Mars, Venera, Merkur, Zemlja, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Mesec, Mlečni put i Kumova slama... Vreme je da ih upoznate i čujete razne zanimljivosti o njima
Ulaznica za projekciju u planetarijumu koja uključuje projekciju izgleda zvezdanog neba, zanimljive događaje u vasioni i priču o vasioni uz projekciju, koja se održava svake subote u 19 časova, u Astronomskom društvu Ruđer Bošković na Kalemegdanu.
Planetarijumska projekcija održava se u planetarijumu svake subote u periodu od 1. Marta do 31. Oktobra, sa početkom u 19h. U okviru projekcije, koja traje nepun sat, posetioci se upoznaju sa sazvežđima, kretanjem nebeske sfere, izgledom neba i različitim geografskim širinama, sa svemirom, od njegovog nastanka do našeg vremena, i objektima koji ga nastanjuju.
U okviru Planetarijuma postoji Zvezdani bioskop – za predškolce , osnovce, srednjoškolce i studente, kao i za turističke grupe. Priča o zanimljivoj vasioni prilagođena je uzrastu posetilaca.
Astronomsko društvo Ruđer Bošković pruža i ostale usluge koje su većinom besplatne ili u simboličnom iznosu:
-Razgledanje astronomskog neba petkom i subotom od 21:00-22:00 ukoliko je vedro
-Kurs astronomije program od aprilu do juna i od septembra do novembra
-Tematski Letnje astronomske susrete
-Astronomski vikend u junu
-Panoramsko razgledanje sa kule na Kalemegdanu
-Letnja škola astronomije

Nadlezan je R. Boškovic koj ga ovako predstavljao
Планетаријумска пројекција за грађанство
Одржава се у Планетаријуму Астрономског друштва "Руђер Бошковић"
сваке суботе, од 1. апри- ла до 31. октобра, са почетком у 19 часова и траје непун сат.
Цена улазнице је 250 динара;
за децу до седам година старости 100 динара.
Чланови Астроном- ског друштва „Руђер Бошковић” имају бесплатан улаз.
ЗА СВЕ ПО- СЕТИОЦЕ ЈЕ ОБАВЕЗНА ПРЕТХОД- НА РЕЗЕРВАЦИЈА МЕСТА, преко е-mail адресе adrb@adrb.org или путем телефона (011)30-32-133 (уторком, средом и четвртком од 9 до 16, а петком и суботом од 15 до 22 часа).

I malo istorije

....Na mestu gde se danas nalazi Amam u Donjem gradu Kalemegdanskog parka se sve do 1690 godine nalazila zgrada barutane koja je uništena u eksploziji. Na tom mestu je u 18. veku sagrađeno kupatilo kao objekat javnog karaktera.
Krajem 19. veka Amam je pretvoren u vojničku kuhinju koja je znatno oštećena u eksploziji susednog magacina municije 1944. godine.

Zgrada Amama je obnovljena 1962. godine, a 1970. godine je u nju smešten Planetarijum Astronomskog društva "Ruđer Bošković". Tako danas ova zgrada ne podseća na popularna javna kupatila koja dan danas krase brojne turske gradove, već je skrivena zelenilom i prenamenjena, a njena originalna funkcija zaboravljena.

Opština Stari Grad je 2007. godine izdvojila šest miliona dinara za projekat sanacije koji je uradio Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture.
Amam na Kalemegdanu je jedini od sedam javnih i mnogo privatnih amama koji se do danas se sačuvao i svakako bi bilo moguće napraviti od njega izuzetno privlačnu turističku atrakciju.....
Izvor http://www.dnevno.rs/istorijski-zabavni ... prestonice
 
Планетаријум би ваљало да добије примеренији модеран објекат наменски изграђен, а амам би у оригиналној намени био већа туристичка атракција и примеренији локацији.
 
U pravu si
ali
Planetarijum je planiran u Blok 39 - Centar Za Promociju Nauke i Nanocentar- ,, ne lipši magarče , do zelene trave,,
a dotle generacije su izgubljene za astronomsko opismenjavanje
te bolje da malko i za ,, privremeno ,, da popravimo ovo sto imamo
dok jednog dana Bgd i ne dobije planetarijum
bez koga nema ni neke vece zainteresovanosti za ozbiljne naučne opservatorije

:sesir:
 
Не брините за новен генерације. Планетаријум увелико гостује по београдским и околним школама.
 
Управна зграда Астрономске опсерваторије на Звездари, прошли викенд. :sesir:
 
Ne znam kakva je sada situacija, ali pre desetak godina su po okolini i u krugu opservatorije šetali čopori lutalica, nije bilo ni malo prijatno. Takođe, i psi onih ljudi što žive u zgradama u krugu opservatorije su bili neprijateljski nastrojeni.
 
Često sam tuda okolo vozio bajs, a pre par nedelja se i prošetao i nije bilo nikakvih lutalica oko Opservatorije.

Dok sam studirao (2000. +- 3) sam par puta bio u krugu opservatorije i ni tada se ne sećam pasa.
 
I ja sam bila u tom kraju više desetinaa puta i osim insekata, ptičica koje su cvrkutale i jedne dobro negovane bele pudle, nisam videla nikakvog psa lutalicu koji bi ev. nasrnuo na radoznalog posetioca. Osećala sam se bezbedno u pitomoj sredini.
 
ја сам заборавио да сам обећао слике прошле године. ево их сада
7d26edb68a919e312c83815b43cf07e5.jpg
667b77efc9de245b475a31bc3f5a9b30.jpg
1cb892a45355445e2420c3cd37939fd1.jpg
96c316070ea4ce1c3ca2fe9fec6a1701.jpg
dd3ea3679fe42c1f0da3f9edbb258695.jpg
c82814a7ccdc514f80a7d1b480dd4fc2.jpg
bc0432ae6055ea4fd88b57bcd9b44961.jpg
c7ad04e83157df407d4a0a4cb29cb319.jpg
826893bfebe10a9cd47ae1b6ba00a721.jpg


Послато са Nokia 7 plus уз помоћ Тапатока
 
JohnnyLee, svaka čast za fotografije.
 
Биће да се ради фасада. Сликано пре пар дана.
received_193871635397399.jpeg
 
има ту доста да се ради на партерном уређењу, доста је запуштено
 
Vrh