Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Svetlopis

Intermediate
Učlanjen(a)
03.03.2017.
Poruke
426
Pohvaljen
845
Voleo bih da svoj zivot nastavim u nekom manjem mestu, pa cak i selu dokle god ispunjava odredjene uslove.
Medjutim, ne poznajem toliko Srbiju. Naravno, dosta toga sam obisao, ali tada nisam posmatrao iz perspektive da bih na tim mestima jednog dana mogao da zivim. Takodje gledam cesto oglase da vidim placeve i kuce koje se prodaju, ali svakako nije dovoljno da se stekne celokupan utisak.

Da ne pretvorim ovo u duzi post koji niko nece citati, da kazem sta imam:

Voleo bih dakle neko mesto koje je mirno. Voleo bih da ima lepu prirodu, klasicno prigradsko naselje me ne zanima. Pod time podrazumevam da ima blizinu reke, jezera, sume, brda ili bilo cega sto to mesto cini lepsim u odnosu na ostala.

Trazim previse - ali internet mi je takodje potreban jer zivim radeci preko interneta. Mada, ovo nije i neophodno jer bih ovim svoj izbor previse suzio pretpostavljam.

Na kraju, postoji i faktor budzeta svakako. Nemam novca za neke atraktivne lokacije.

Da sumiram, trazim preporuku za lepe predele Srbije u kojima moze da se po normalnim uslovima nadje mesto za zivot.
 
Uf, teško pitanje, sa mnogo nepoznatih koje moraju da uđu u formulu.
Što se tiče budžeta: zavisi kakvi su ti prihodi (ako ih imaš). Generalno (mada ne uvek!), ako imaš iole pristojnu i osiguranu zaradu, bilo gde izvan aglomeracije Beograda i Novog Sada ćeš dobro proći. Ako, pak, pretpostavljaš da ćeš se i zaposliti u tom mestu: imaj u vidu da potrošačka korpa (u negativnom smislu) prati lični dohodak. Da, želim da napomenem da mlade IT firme (ako kojim slučajem imaš veze sa time) sve češće sele sedišta izvan većih gradova upravo zbog toga što je zarada kudikamo ista (nezavisno od lokacije, bitno je samo da postoji odgovarajuća infrastruktura, koje sada uglavnom ima svuda), a troškovi života zaposlenih dosta niži, pa se stvara "iluzija" višeg standarda.

I da: nekretnine su dosta jeftinije u odnosu na Beograd i Novi Sad.

Sve ovo je vrlo relativno i zavisi od tvoje lične situacije.

Lično, meni Vojvodina pada na pamet, naravno, i tamo treba probrati. Sa izuzetkom Bačke, vredan pomena je uvek Južni Banat, mada je putna infrastruktura đene-đene (s druge strane, ako nemaš kola, voz do Vršca šljaka relativno dobro).
Takođe, volim negde i Zapadnu Srbiju: naročito nećeš pogrešiti sa Mačvom i Podrinjem, a ni sa pojedinim delovima Šumadije.

Sve u svemu, da više ne editujem ovaj post: eto kako ja razmišljam, a tebi želim puno sreće oko izbora! :kk:
 
Zavisi da li čovek voli ravnicu, brda ili planine.
Moj favoriti su :
- zapadna Srbija (Tara, pa zatim Divčibare, ili Zlatibor, Zlatar). Za koji mesec će biti autoput od Obrenovca do Čačka a u novembru treba da se potpiše i deonoca Čačak-Požega koja bi onda bila gotova za 3-4 godine. Znači dobra je povezanost autoputem sa Beogradom i dalje. Mentalitet tih ljudi mi je bliži od južne i istočne Srbije. Posebno je zanimljiva okolina Zaovinksog jezera na Tari.
- istočna Bosna, konkretno deo između Foče i Gackog je neotkriveni dragulj (Zelengora, Tjentište, Maglić). Tu bi se mogli razviti ozbijni prihodi od turizma, npr kompleks kamenog grada na brdu sa ulicama, trgovima, hotelima, otvorenim mini pozorištem, vidikovcima...sav u belom kamenu, kompaktan, mali možda 500 x 500m onako sa primesama stare grčke arhitekture, poljoprivredom okolo, solarnim panelima.... O takvom projektu ja razmišljam... Mana je što Republika Srpska još nije ujedinjena sa Srbijom. Moguće da će se autoput u budućnosti povezati do Višegrada ili Ustiprače odakle bi autoputem to bilo udaljeno svega pola sata-sat vožnje.
- okolina Vrnjačke banje. Imamo neki novi stan i ove godine sam prvi put posle xy godina bio i prijatno se iznenadio. Mesto je mirno, dosta zelenila u centru. Zapravo cela ta dolina Morave (od Čačka ka Kruševcu) je pitoma i plodna, sa kućama sa dosta cveća. U blizini su planine i divljina za odmor ili bežanje leti od vrućina. Takođe, u planu je gradnja autoputa Pojate-Preljina čime bi ovaj kraj bio povezan na mrežu autoputeva.
- Podnožje Midžroa. Ovde nikada nisam bio ali mislim da podnožje ove planine (blizu kog je i hotel Falkenštajner) ima veliki potencijal za razvoj turizma, posebno skijaškog. Izgradnja nekog malog etno grada i gradnja boljih pristupnih puteva od Pirota bi otvorili ovaj kraj i doneli velike prihode od turizma ljudima koji bi tu živeli. Austrija je puna takvih malih gradića u podnožju sa žičarama okolo gde se lepo i dobro živi od turizma. Istočni krak Koridora 10 će za 10tak meseci biti gotov, pa će autoput biti na 30tak km odatle.
- Zlatibor mi je pre bio favorit ali je sada pretrpan, nedovoljno ima puteva, parkinga pa je gužva.
- Vojvodinu ne bi preporučivao zbog velike vlažnosti leti usled podzeminih voda. Međutim infrastruktura je tu najrazvijenija u celoj Srbiji, ima dosta mesta koji imaju više km asfaltiranog puta po stanovniku nego Beograd. Zemlja je plodna za prihode od poljoprivrede. Ko voli pecanje i blizinu Beograda, a opet mir i širinu, život bez nervoze, Srem ili južni i srednji Banat i blizina Dunava, Tise ili Tamiša, to može biti dobar izbor za njega.
- Šumadija, Kosmaj, kraj oko Aranđelovca, Topole... je pitom kraj, blago valovit, plodan i takođe može biti dobar izbor. Autoputevi su relativno blizu i za čas se može biti u Beogradu.

Moji najveći favorit je predeo oko nacionalnog parka Tjentište pa zatim Tara ili neki deo zapadne Srbije nedaleko od sadašnjeg i budućeg "Koridora 11". Obratio bih pažnju i na kojoj sam strani u odnosu na sunce, tj da li imam dovoljno sunca za postavljanje solarnih panela kako bi sem proizvodnje hrane i energetski bio što više nezavistan. U narednih par godina, nadam se da ću ući u ovako neki projekat, a u zavisnosti od para zavisi koliki. Sem proizvodnje hrane i energije, ako bi imao više para uložio bi u kreiranje nekog orginalnog turističkog sadržaja poput mog sna - gore navedenog gradića u kamenu.
 
Vojvodinu ne bi preporučivao zbog velike vlažnosti leti usled podzeminih voda.
Kipite jeftine, a dobre kuće ili vikendice sa voćnjakom na Fruškoj gori ... dok još ima po ovoj ceni.
 
Da, i to što Dragan kaže. Inače pročitah, a ne znam da li je tačno, da je u NS navala na stanove.
 
Gde ziveti u Srbiji?
Pa prosto ...... tamo gde Gaigerov brojač ćuti :lol:



uzimajuci u obzir vreme raspada i način naknadnog rasprostiranja
sa danšnjom opštom kliničkom slikom zdrastvenog stanja i mortaliteta... pitanje tj odgovor je suvog zlata vredno

Mozda neka mapa tadašnjih dejstva bi pomogla za lociranje ne dirnutih lokaliteta

:sesir:
 
Tema se pretvara u raspravu o štetnosti osiromašenog uranijuma u roku od 3...2...1...
 
Dzoni
tema jeste odlična i vrlo je bitna za dve od tri gupe društva

Mlade - koj trebaju da odluče gde ce provesti radni vek i zasnovati porodicu
Starije - koj su završili radni vek i žele da se povuku iz žiže dešavanja

Naravno da su parametri totalno različiti
ali
zajednički preduslovi i imperativ jeste prvo zdravlje

djaba maladima i starima ispunje svih uslova lepote, povoljsnosti , i atraktivnosti
ako ce galopirajuci da svenu i uvenu....

Zato definisati zdrave ,,regije,,, pa ostale uslova lepote, povoljsnosti , i atraktivnosti redom naznačiti u obrazloženju predloga :)

a i sam sam vrlo zainteresovan za pronalaženje mesta u kome bi proveo svoje III doba
jer tamo gde nešto imam ne vredi IČ-nula ....jer tamo ljudi i mladi i stari u tom mestu mnogo venu i mnogi su uveli a znamo i zašto....

:sesir:
 
Ima vise faktora koje treba uzeti, po meni: plodnost zemlje, voda, struja, put, internet, kanalizacija, lepota kraja, kvalitet vazduha, alergeni, zmije, ose, kolicina sunca na placu, klizista, kvalitet komsija, velicina placa, blizina doma zdravlja, skole, prodavnice.... Neke od ovih stvari su neophodne, a oko nekih je moguce praviti kompromis.
 
Urbanizacioni faktori su takodje bitni
konkretno naše varošice su idealne (sela imaju dosta razih manjkavosti) ali koje varošice ?
Ovako prostorno mali i ako neka jeste bila poštedjena ....zbog okolnih uticaja i ona trpi ...

zato sam se i pitao postoji li neka mapa , gde moze da se pronadje ,,poštedjena regija,,
pa da može čovek da izabere neku varošicu :)
 
Smederevo!

Infrastruktura slična beogradskoj, što je i razumljivo zbog blizine. Ako ti štogod u Beogradu i zatreba, tu je na pljucomet. Nebrojeno puta sam zezao kolege iz rubnih delova Beograda (Zemun Polje, Borča, Sremčica itd.) kako brže na fakultet stignem ja iz Smedereva Lastinim autobusom nego oni gradskim prevozom :D

Što se prirode tiče - imamo Dunav, imamo čak i Adu, koja je doduše potopljena izgradnjom Đerdapa, ali je i dalje popularna među pecarošima. Ukratko - čamac sa pentom i Bog da te vidi. Imamo i Jugovo - koje je zamišljeno kao odmaralište za radnike Železare, neka polu-banja, ali su naravno smeštajni kapaciteti odavno propali i sada je sve poprimilo oblik jednog ogromnog parka na Dunavu, na oko pet kilometara od centra grada. Veoma prijatno mesto, uporedio bih ga sa recimo parkom na Ušću, samo je dosta mirnije i prijatnije. Evo i kako to izgleda na Guglu: https://goo.gl/Zy8EK1 .

Imamo divnu tvrđavu - da parafraziram autora kome ne znam ime - i lepšu i stariju od beogradske! :laugh:

Finansijski faktor, naravno, nema potrebe da ističem, provincija je generalno dosta jeftinija od Beograda.

Što se tiče negativnih strana:

Smederevo je, kao i, čini mi se, svaki provincijski grad, dosadno do zla Boga. Mladi nemaju gde da izađu osim ako nisu u pitanju "cajke", to je između ostalog, razlog što ja sa svojih 25 godina i dalje preferiram da živim u Beogradu.

Saobraćaj je pomalo haotičan - posle Drugog svetskog rata a naročito tokom ratova devedesetih, Smederevo je doživelo ogroman porast broja stanovnika, najpre radnika koji su se doseljavali zbog Železare, a kasnije i zbog izbeglica iz Hrvatske, Bosne i naročito Kosova (antagonizam između "autohtonih" Smederevaca i "Kosovara" je veoma izražen, maltene doveden do nivoa mržnje). Ovakav porast broja stanovnika i posledično širenje grada nije bilo propraćeno adekvatnim urbanim planiranjem, te su uske ulice, nedostatak trotoara i parkinga, šestostruke raskrsnice i ostalo sasvim normalni od šireg centra ka periferiji.

Nadam se da sam dovoljno rekao, ako nekog nešto zanima, neka pita! :)
 
Al Smederevo je grad.... ja bi varošicu jer u njoj je zdraviji i mirniji život i sve moze a ima i bilioteka, dom zdravlja pošte banke ...
naročito zbog vitamina Ce a njega u gradovima nema
baštiCe, pilenCe, jagnjenCe, vinCe..... :D
 
Smederevac, pohvale za post.
Vrlo je lepo čuti da neko promoviše svoje mesto za život (i to sa potpunom dozom objektivnosti), kada 90% ljudi govori ili "beži u Beograd" ili "beži iz ove zemlje".
Jbmmu miša, gde god sam išao po provinciji u zadnjih 7-8 godina, svi govore kako su nekada bili drugi grad po platama u "velikoj Jugoslaviji", kako im je sve propalo i kako će maltene sutra da pomru od kolere.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=484476#p484476:80qmjqw5 je napisao(la):
Earthmoving » Čet Okt 12, 2017 7:36 pm[/url]":80qmjqw5]Ima vise faktora koje treba uzeti, po meni: plodnost zemlje, voda, struja, put, internet, kanalizacija, lepota kraja, kvalitet vazduha, alergeni, zmije, ose, kolicina sunca na placu, klizista, kvalitet komsija, velicina placa, blizina doma zdravlja, skole, prodavnice.... Neke od ovih stvari su neophodne, a oko nekih je moguce praviti kompromis.

Ne bih imala šta dodati, slično sam pisala. Ljudima je izgleda najvažnija cena objekta, cena građ. zemljišta a ostalo manje više. Tek kada ih iznenadi jedna od negativnih pojava lupiće glavom o prvu banderu ako je bude u blizini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=484126#p484126:23zqd13c je napisao(la):
Earthmoving » Sre Okt 11, 2017 1:43 pm[/url]":23zqd13c] - Vojvodinu ne bi preporučivao zbog velike vlažnosti leti usled podzeminih voda. Međutim infrastruktura je tu najrazvijenija u celoj Srbiji, ima dosta mesta koji imaju više km asfaltiranog puta po stanovniku nego Beograd. Zemlja je plodna za prihode od poljoprivrede. Ko voli pecanje i blizinu Beograda, a opet mir i širinu, život bez nervoze, Srem ili južni i srednji Banat i blizina Dunava, Tise ili Tamiša, to može biti dobar izbor za njega.
Sve ovo mogu prihvatiti samo oni koji su rođeni u Vojvodini ali nikako dođoši iz brdskih i planinskih predela. Mnoge ravnica obeshrabruje pa ne iznenađuje činjenica da je najviše samoubistava upravo u Vojvodini. Treba izuzeti Frušku goru pa neka nije ni brdo, ni planina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=484522#p484522:oaomzi26 je napisao(la):
Ksenija » 12 Okt 2017 10:17 pm[/url]":oaomzi26]..Treba izuzeti Frušku goru pa neka nije ni brdo, ni planina.
Fruška gora jeste brdo većim delom, a jeste i planina manjim delom. :)

Preporučujem južnu stranu FG, tj. opštine Irig i pogotovu S.Mitrovica.
 
Već konzumiram taj deo FG. Ima li nekakav grafikon da vidim gde je brdo a gde planina?
:)
 
Što se tiče negativnih strana:

Smederevo je, kao i, čini mi se, svaki provincijski grad, dosadno do zla Boga. Mladi nemaju gde da izađu osim ako nisu u pitanju "cajke", to je između ostalog, razlog što ja sa svojih 25 godina i dalje preferiram da živim u Beogradu.
Meni ovo uopšte nije negativno. :mrgreen: Štaviše, posle skoro 3 decenije života u tzv. ekstra-mega-giga zoni (čitaj-plaćaš ko Beverli Hils a dobijaš isti Mogadiš kao i svi ostali), u centru Balkanskog Las Vegasa, poslednje što želim u svojoj okolini su upravo kafići i klubovi. :mrgreen: Došlo vreme da se zvuci motora, pijandura i basova pod prozorom zamene mirom, tišinom i sopstvenim mislima. Tako da polako gledam da se sklonim iz svog tog ludila jer se bojim da će veliki deo Beograda postati jedan veliki vašar u narednih 5-10 godina.

Elem, lep i sadržajan post. :sesir: Reci mi samo, jel zagađuje Železara? Kapiram da nije to RTB Bor ili Kolubara, ali kapiram i da ima tu ponešto od hemije i gasovitih nusprodukata što se stvara kad se radi s tim metalima i visokim pećima...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485186#p485186:2qnsdid4 je napisao(la):
Ksenija » 15 Okt 2017 10:52 pm[/url]":2qnsdid4].. Ima li nekakav grafikon da vidim gde je brdo a gde planina?
Evo, ovaj deo Grebanskog puta, okolina Crvenog čota i Iriškog venca, može da se nazove

planina, jer su obližnji vrhovi od 450 do 540 metara, pa mnogo liče na pravu planinu. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=484107#p484107:ugvnz2i6 je napisao(la):
Svetlopis » 11 Okt 2017, 12:44[/url]":ugvnz2i6]Voleo bih da svoj zivot nastavim u nekom manjem mestu, pa cak i selu dokle god ispunjava odredjene uslove.
Gde trenutno živiš "Svetlopise"
 
Hvala vam svima na divnim upisima.

@plećko Zivim u Beogradu trenutno.
 
Potez između Šapca i Požege (m21 putni pravac) ima dosta lepe prirode, moj cilj kad bih imao više vremena je da imam neku kuću u prirodi tuda negde... Valjevo bih izdvojio kao lepo mesto za život, dosta zelenila, lep kej, kanjon reke Gradac, pitome planine u blizini (nisam Valjevac nemam direktne veze sa njim osim nekih prijatelja tamo).
 
Negde izmedju Arandjelovca i Gornjeg Milanovca. Taj kraj mi je nekako najlepsi i najpitomiji a uz to je odlicno povezan saobracajno i ima dosta sela u kojima postoji potrebna infrastruktura. Vec kad prodjes Cacak pa krenes ka nama u Uzicu postajes sve manje povezan i priroda je sve surovija da se tako izrazim.
Mi koji smo odavde volimo i Taru i Zlatibor... Ali nije bas da je lako ziveti tamo posebno kad zaveje u zimu.

Ako imas dovoljno novca, i dovoljno avanturistickog duha onda je Bela Zemlja ili neko naselje izmedju Uzica i Zlatibora skroz dobra opcija. Ali za lep zivot tamo treba dosta para i treba zelja i volja da se obilaze lepote u okolini i tako pune baterije. :D Takodje potrebno je i da nisi poslovno ili bilo kako vezan za Beograd npr, jer je saobracajna povezanost dosta losija nego iz ostalih delova zemlje :D
 
Nikad nisam bio u Negotinskoj krajini :oops:
ali ona mi je trenutno naj interesantnija za zdrav život

a evo malo ruznih sličica :(
koje pojašnjavaju i zašto potez Pozerevac, Donji Milanovac, Negotin Zajcara nije zagadjen
a i novinskog teksta koj me je potsetio da treba uzeti i parametar zdrave sredine za izbor ,,gde živeti u Srbiji,, :grand:

NATO na Srbiju sručio osam "Hirošima"
.... Ekvivalent korišćenih eksploziva je između šest i osam nuklearnih bombi bačenih na Hirošimu. Bio je to najasimetričniji rat vođen u dotadašnjih 50 godina postojanja NATO.....
Izvor http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... m-Hirosima


:sesir:
 
Vrh