Šta je novo?

MSU-Muzej savremene umetnosti

Secam se da je bivsa vlast potencirala glumce i filmadzije od svih umetnika, valjda zbog uskih prijateljskih i rodbinskih veza, dok je likovna stvarno bila zadnja rupa na svirali. Bilo je dosta tog narodnjackog - folklornog miljea u svojstvu nacionalnog identiteta, sto je malo paradoksalno, jer 'demokrate' smatramo elokventnijim i obrazovanijim ljudima od ovih sada, jel'te.

Sada imamo RTS programe koji su prepuni kulturnog sadrzaja, otvoren je MSU, uskoro NM, ali zato manje slobodnih medija. Kao da ima nekog vraga u tom odnosu - sto vise umetnosti, to manje slobode.
Umetnost je cesto politicki angazovana i kriticki nastrojena prema aktuelnim vlastima svuda u svetu, ali to moze da prokuzi samo uzan krug ljudi koji se za to interesuje i koji vec ima definisan stav, sto je za svaku vlast u sustini bezopasno. Stavise, moze da na neki nacin neutralise opasnost od te nedemokratske vlasti, dajuci joj na legitimitetu i vaznosti, samim tim sto saradjuje i pravi kompromise.

Umetnost ne moze nikad da zameni direktnu politicku angazovanost i informativne medije, ali zato moze da napravi privid slobode, ili cak biti u sluzbi vlasti na indirektan nacin, pogotovu ako je satiricnog karaktera.

Sada cu malo da prosirim temu - Nama ni u najljucim dirtaturama nije falilo satire i parodije. 80ih godina - 20og veka, rock muzicari su imali neobicno puno slobode da kriikuju vlast - kroz pesmu i stihove- dok su pesnici i polit. teoreticari bili utoliko vise proganjani. 90ih je bilo "indeksovo pozoriste", dok su novinari su ubijani, onda "utisak nedelje" (koji je isto bio zabavno-satiricnog karaktera) i danas "24 minuta sa kesicem".
 
Ovo jeste povezano s temom. Ne mozemo pricati samo o zgradi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486662#p486662:1v8nhjx6 je napisao(la):
Vox91 » 23 Oct 2017 12:21 am[/url]":1v8nhjx6]Kada se sve promenilo? Kada je bivši mladi direktor MSU, Vlada Šćepanović dogovorio sa navijačima na Marakani da istaknu transparent-zašto muzeji ne rade? Sećate se, to je bilo pre nekoliko godina. E tada je konačno naš vladar koji je od izložbi u životu posetio verovatno samo Necenzurisane laži-rešio da udeli neki dinar i ispuni želju svom društvu sa tribina.

Не потцењујте толико Вучића, ако ништа, за њега се не може рећи да је необразован човек.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486710#p486710:bcupfd7a je napisao(la):
Пантограф » 23 Okt 2017, 12:36[/url]":bcupfd7a]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486662#p486662:bcupfd7a je napisao(la):
Vox91 » 23 Oct 2017 12:21 am[/url]":bcupfd7a]Kada se sve promenilo? Kada je bivši mladi direktor MSU, Vlada Šćepanović dogovorio sa navijačima na Marakani da istaknu transparent-zašto muzeji ne rade? Sećate se, to je bilo pre nekoliko godina. E tada je konačno naš vladar koji je od izložbi u životu posetio verovatno samo Necenzurisane laži-rešio da udeli neki dinar i ispuni želju svom društvu sa tribina.

Не потцењујте толико Вучића, ако ништа, за њега се не може рећи да је необразован човек.
Neobrazovan nije. Ali, na primeru njegovog nekadašnjeg mentora vidimo da i obrazovana osoba može biti balvan. :kafa:
 
isao i ja za vikend. utisci su sledeci:
Sama zgrada je fantasticna! Na zalost, prvi put sam sada bio u njoj i odusevljen sam.
Rekonstrukcija je uradjena vrlo pristojno, nemam nekih zamerki. Nise sa pogledom naa Usce ili na park su sjajne!
Sama postavka je dobra, mada je moglo malo bolje da se obelezi kojim redosledom se izlozbe nadovezuju jedna na drugu.
Moji favoriti:
Zagonetka slema, Petar Omcikus:
41.PetarOmcikus.jpg


Predeo mrtvih ptica, Vladimir Velickovic:
artwork_4665.jpg


Kartasi, Vasa Pomorisac:
Vasa_Pomorisac_-_Kartasi,_1924..jpg


Inace, mi smo dosli u nedelju oko 10h, vec je bilo ljudi unutra. Ali oko 11-12h vec se napravio red od nekoliko desetina metara. Vrlo je lep prizor videti tolike ljude koji zude za umetnoscu.

Sve u svemu, uz ooogromno zakasnjenje, Beograd konacno (ponovo) dobija muzej kakav zasluzuje.
 
Ех, откуд птице код Владе Величковића... :)

@DzonTravolta
Према мом скромном искуству, управо је несхватање савремене уметности и прихватање једино и искључиво реализма у сликарству/вајарству, вододелница која у данашње време разграничава образованог човека од образованог балвана. Зато је добро да имамо овај музеј.
 
Tako je. Mada, Šešelj se nešto i razume u modernu umetnost, koliko se sećam nekih komentara.
 
Сигурно је закачио и одатле, исувише је начитан.
 
Pantograf, ne daj se prevariti-to što je sa 45 godina života naprasno počeo da citira Vebera i Kanta samo pokazuje koliko je u dubini svoje ličnosti jedan folirant. To što je završio fakultet nikako ne znači da je i produhovljena i kultivisana priroda, već je on sve suprotno od toga-jedan bahat i autoritaran karakter nespreman da čuje tudje mišljenje i da prihvati kritiku. Po svemu se oseti da njegovo biće umetnost nije ni dotakla, a kamoli oplemenila. I završavam moje skretanje sa teme jednom odličnom rečenicom Siniše Kovačevića o našem vodji: Mislim da se njegov kulturni model završava na košarkaškoj utakmici i to je kulturološki svetonazor naše političke elite."
 
BIo sam i ja do MSU-u, kud svi tud i mali Vučko :D

Slika Jugoremedije koja prikazuje kako je politika tukla radnike. Za drugu sliku ne treba objašnjenje.
 
Zašto bodi bilderi ne bi bili deo savremene umetnosti ? ;) Zar teretana nije deo modernog života ;) Evo par moji dela na tu temu kad sam bio klinac i voleo da crtam.
 
Bravo, jeste Dorian Yates :kk: Te 94-e je bio Mr. Olimpije, kao i Švarceneger 2 decenije ranije :)
 
Ok mozemo se vratiti temi ;)
 
Један детаљ, пре неко вече. Одмарање од савремене уметности. :)
 
Posle posete Muzeju zainteresovao sam se i za ličnost prvog upravnika MSU, Miodraga Protića, pa sam iz biblioteke uzeo njegove knjige "Nojeva barka". Lep prikaz jednog prošlog vremena, osnivanja Muzeja, formiranja kolekcije, velikih decenijskih izložbi jugoslovenske umetnosti, ali i impozantne medjunarodne saradnje. Mogu samo da zamislim kako je ljudima bilo lepo da prisustvuju takvim izložbama i mnogo mi je žao što moja generacija i deca danas nemaju prilike da iskuse tako nešto. Inače, kako Protić piše-Tito je samo jednom posetio Muzej, u novembru 1967. On je inače bio protivnik apstraktne umetnosti, na ulazu u Muzej rekao je Protiću kako su mu pričali da je zgrada ružna, ali da on ne misli tako, već da je vrlo svetla i iznenadjujuće prostrana, pošto mu tako spolja ne izgleda. Protiću je bilo neprijatno kada su došli do njegovih izloženih slika, hteo je da skrene Titov pogled na drugu stranu, ali ga je Branko Pešić osujetio i rekao Titu-a ovo ovde su upravnikovi radovi :) U knjigu utisaka upisao je samo-Tito i rekao kako će drugi put biti više. Na izlazu ga je Jovanka pitala-znaš li da drug Protić mnogo čini za umetničku saradnju Bg, Zg i Ljubljane, na šta je Tito samo odvratio-znam i ušao u auto. Izgleda da nije baš bio oduševljen Protićem i postavkom. Takodje je i Kardelj dolazio i prema Protićevom mišljenju pokazivao priličnu zavist i iznenadjenje bogatstvom zbirke, ali je smatrao da zgrada, kameni kej i sve okolo predstavlja nepotreban luksuz..S druge strane, Alfred Bar iz njujorškog MoMe bio je oduševljen zgradom i govorio kako je prostor bolji od MoME baš zbog pretapanja nivoa i omogućavanja da se sa viših sagledaju niži delovi..eto od mene malo zanimljivih crtica :wink:
 
@вокс91

Хвала ти за подсећање на Миодрага Бату Протића, по многима најзаслужнијег човека што имамо овај предиван музеј. Овај рођени Врњчанин и краљевачки ђак један је од примера људи који се нису родили у Београду, а својим делом су учинили да овај град, упркос свему, надиђе своје габарите и заслужи статус једне од европских престоница.
 
Nema na čemu, Sizife! :sesir: Da, Protić je bio vanredna ličnost. Uspeo je da u teškim uslovima realizuje svoju zamisao da se za muzej podigne nova zgrada, a svojim kontaktima sa upravnicima svetskih muzeja omogućio je da u Beograd dodju velike svetske izložbe. 15 godina je bio na čelu MSU i ucrtao ga na mapu svetskih kulturnih institucija. Sve preporuke da se pročita njegovo trotomno delo Nojeva barka. Saznaćete još mnogo neverovatnih stvari.
 
Za spoljno uređenje Muzeja savremene umetnosti još 38 miliona dinara
Vlada Srbije je iz tekuće budžetske rezerve izdvojila nešto više od 38 miliona dinara za spoljno uređenje Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, objavljeno je u poslednjem "Službenom glasniku".

Rešenje o izdvajanju 38.304.000 dinara Vlada je donela 20. novembra.

Muzej savremene umetnosti otvoren je za posetioce 20. oktobra ove godine, posle 10 godina koliko je bio zatvoren zbog radova na adaptaciji, rekonstrukciji i dogradnji zgrade na Ušću.

Vlada je u septembru za organizovanje svečanosti povodom otvaranja rekonstruisane zgrade Muzeja takođe iz budžetske rezerve izdvojila nešto više od 30 miliona dinara.

http://www.b92.net/kultura/vesti.ph...e%20umetnosti%20jo%9A%2038%20miliona%20dinara
 
Vrh