Šta je novo?

Crkve Beograda

Vox91 svaka čast za razmišljanje. Što se tiče crkve Svetog Marka žao mi je što nema svoj topic i što forumaši izgleda nisu puno zainteresovani za objekat koji je po meni jedan od obeležja ovog grada. Upravo sam večeras prošao. Ceo taj spoljni momenat deluje sablasno sa onom uličicom izmedju pošte i simpovog salona, onog šipražja na severozapadnoj strani crkve , izlomljenog asfalta ispred same crkve, taksista, nedovoljne osvetljenosti, nikakvih info tabli koje ukazuju o hramu, radnom vremenu. Da Hrvati imaju Cara Dušana mislim da bi bio izložen kao neki božanstvo. Ovako kad su Srbi u pitanju guraj u ćošak najvećeg vladara. Inače kruna mu je u cetinjskom manastiru. Mislim da bi trebala da bude donešena u Srbiju i postavljena pored sarkofaga.

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Da, posebna je priča stanje oko crkve-asfalt sa rupama i parkirani automobili svuda okolo-to sve treba lepo popločati i postaviti neke klupe, odabrati neki poseban slog za popločanje, nekim uzidanim ciglicama u nivou zemlje obeležiti obrise stare Markove crkve srušene 1941.itd..što se tiče pozicije carevog sarkofaga-to mi je tek danas palo na pamet, da je to potpuno neadekvatno mesto, iako sam više puta bio u Markovoj crkvi. Zamišljam recimo da je sarkofag u kripti u nekom polumraku, izložen na nekom uzdignutom podijumu, da okolo stalno gore kandila, da tu vlada neka tišina i spokoj i da ljudi sa nekim strahopoštovanjem silaze da obidju takvo mesto..ovako mi sve izgleda suviše prosto za čoveka takvog istorijskog značaja-recimo kada je služba ili neko venčanje, pa je gomila ljudi u crkvi-svi su tako u gužvi a na korak od njih kosti cara iz 14.veka!? Pa malo mi je neukusno, još mogu i da se naslone na sarkofag..takodje je sa druge strane grob patrijarha Germana, preminulog 1991. Dakle nikakva paralela se ne može povući izmedju njih dvojice, bar da su živeli u isto vreme pa da ih nešto povezuje..mada će zemne ostatke patrijarha možda jednom i premestiti u kriptu Hrama svetog Save, ovakvo stanje u Markovoj crkvi nije adekvatno.
 
To može da postane jedan lep plato-trg za jako "male" pare samo da se hoće. Za treću najvišu crkvu u bgu što sam te pitao mislim da je ipak saborna u odnosu na ove nove crkve na nbgu

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Слажем се са вама момци, али мислим да дискусију треба преместити у "Цркве Београда" у "пројекти у изградњи", да не затрпавамо Храм офтопиком. А иначе, морам бити цепидлака:

CASTELBIANCO":1x1azgys je napisao(la):
Inače kruna mu je u cetinjskom manastiru. Mislim da bi trebala da bude donešena u Srbiju i postavljena pored sarkofaga.

Утврђено је да је време изграде ове круне, коју често зову и капа Стефана Дечанског крај 13. и почетак 14. века, међутим нигде нема потврде да је заиста реч о круни, нити доказа да је припадала баш Св. краљу Стефану Дечанском. Постоји и мишљење да су се сви Немањићки краљеви крунисани оном првом римском круном Стефана Првовенчаног, која је вероватно била западног типа, а да су Душан и Урош правили посебну, царску круну, која би свакако требало да је била раскошније од оне круне/капе која се чува на Цетињу. Било како било, митрополит карловачки поклонио ју је владици Петру Петровићу Његошу, а једини ко је поуздано њоме крунисан је краљ Никола. И са тог становишта, тешко да ће је Црногорци дати да стоји у Београду.
 
Odnos prema moštima Nemanjića je savremenom čoveku prilično neshvatljiv. Imao sam priliku da više puta vidim mošti kralja Milutina u Sofiji - te mošti se svake godine oblače u nove odore, a čaršav na kome počiva se secka i deli verujućem narodu, na dan svetog Krala (Milutin u Bugarskoj ima status poluboga). Oni koji dobiju parčence čaršava, stavljaju ga na svoju trpezu tog dana. I tako već decenijama srpska i bugarska crkva pregovaraju o tome koji deo moštiju će se vratiti našoj Crkvi, obzirom da neki delovi već nedostaju. Meni sve to zvuči toliko nadrealno i neverovatno.

Video sam i mesto gde počiva kralj Dragutin u manastiru Đurđevi stupovi, kao i prva dva vladara Nemanjića u Studenici, i to jedino ima smisla - da vladar počiva tamo gde je i sahranjen. Ako je to mesto oskrnavljeno, a mošti su morale da se sele (Uroš, Dušan, Milutin...) onda bi jedino imalo smisla da se polože u kriptu hrama sv. Save.

Isto važi i za nesrećne poslednje Obrenoviće. Ako neko treba da baštini dostojanstvo, onda je to SPC (a ne da otima pepeo Nikole Tesle, rasparčava mošti kralja Milutina i izlaže kovčeg sa carem Dušanom u ćošku na ulazu u crkvu sv. Marka).
 
Prebacio sam postove iz teme o Hramu Svetog Save i spojio temu Sakralna Arhitektura sa temom Crkve Beograda.
 
Sa teme Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=477980#p477980:3lqrcjnj je napisao(la):
Vox91 » 15 Sep 2017 19:35[/url]":3lqrcjnj]Bez obzira što u svemu ovome ima populizma, podržavam ideju o postavljanju spomenika značajnim istorijskim ličnostima. Pa ljudi sramota je da do sada nismo imali spomenik Nemanji. Na temi o crkvama pisao sam i kako mi izgleda trenutna pozicija sarkofaga cara Dušana u Markovoj crkvi-nedostojno značaja takve istorijske veličine. Umesto da je u postavljen u namenski izgradjenoj kripti, da okolo neprestano stoji počasna straža i da se takvo mesto obilazi sa strahopoštovanjem-mi smo sarkofag skoro pa gurnuli u ćošak kod ulaznih vrata. Kako izgleda Napoleonov grob u Domu invalida-postavljen u "rupi" da mu se svi hteli-ne hteli poklone kad ga gledaju. Da je Dušan bio Slovenac ili Hrvat-oni bi stavili turističke putokaze još na ulazu u grad i od njegovog groba bi napravili mesto hodočašća. Koliko Srba nema pojma ni gde je carev sarkofag, a busamo se u slavnu istoriju..

Crkva moze da veliča samo branitelja (mučeništvo)
Dušan je zanačajno proširio i teritoriju i slavu
dobro je sto su uopšte iznašli takvo rešenje
a sobzirom
da je Dušan prvenstveno bio NAŠ i Evropski ikada najveci ne poražen DRŽAVNIK
(Austougarska se ne računa u narod , jer je sastavljena od unije različitih naroda )
onda jeste država nadležna za dostojno mesto njegove vecne kuce
a čisto zbog kompleksa nize vrednosti svih narednih vladaoca kroz vekove to nije nikada učinjeno
a kad i dal ce .... to ne znamo...
te moramo biti zahvalni našoj crkvi što mu je ipak pružila pristojno mesto pod njenim skutima

:sesir:
 
Dušan je počivao u svojoj zadužbini do 1927. kada je njegove ostatke otkrio profesor Grujić medju manastirskim ruševinama. Uspeo je da ih sačuva i u ratu, a držao ih je jedno vreme i u kutiji u svojoj biblioteci u Patrijaršiji. Tek 1968. su preneti i sahranjeni u Markovoj crkvi u sarkofagu sa desne strane, uz tiho negodovanje komunističkih vlasti, koje su mislile da crkva tako budi "velikosrpska osećanja". Ako je to možda i bio motiv da sarkofag bude tako "javno" izložen, mislim da mu danas treba naći počasnije mesto i dostojnije ga izložiti, jer je to naš najveći vladar, a i sticajem okolnosti ne može mirno da počiva u svojoj zadužbini kod Pizrena.
 
Mala digresija na temu bloka 25 i 26 gde sam izložio da se stil crkve u izgradnji nikako ne slaže sa planom za taj blok 4 oblakodera, dve postojeća staklena poslovna kompleksa, planirani unutrašnji trg...sve u svemu moderno. I crkva u vizantijsko-moravskom stilu. Nasa crkva je nazalost zabagovana u vremenu.
Umesto da dobijemo ovako nešto ukoliko postoji potreba za takvim objektom. Medju primerima ima dosta i pravoslavnih tako da nema izgovora.
6a4202063e5671f2148d6bd5e9dd5a97.jpg
7af860a49f484d4af52d3853abee3458.jpg
11d1981bc6e39ae0d5157a1dea17a908.jpg
29e0add7e9f61269b01ddd2d5237c29c.jpg
903d30ce59c561b8207b3b702d90ec52.jpg
dac79d962116b172fcd447fb1524e845.jpg
5981b97e59ba8ad86c3098225fff2621.jpg
cf29b666916d5846424bf0b5e8811ec6.jpg
298ec5c5996f6df3e1f78793c9090b94.jpg


Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
I još nekoliko:
3c112aa9d44256467260ceebab9b15db.jpg
d7eaa0c3b9fa5b3c5fadeb70a75d4adb.jpg
7abb8c3b5f4b6fcf70e1bdf63296b10a.jpg
b0b39ba665fa8c433733a7c99175e6bc.jpg
d002df4611bd8ed08f85de0d95ae1d2a.jpg
5a4abb36135d1adc78c6eed058fa19d2.jpg
eb33988e275c39c087dbe80df4cb418e.jpg
7382a0bfdc1dca2413416e2f27b3b7fe.jpg
bfdedc6fc4cb54aefcc7f4f9647aa942.jpg


Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Реално, већини фали само лајт-шоу па да постану респектабилне дискотеке. Мада се слажем да је у Блоку 26 било примереније сазидати нешто попут цркве на Бежанијској коси (пројектовао ју је академик Михаило Митровић).

Овако, остаје нам нада да ће се ова црква уклопити у будуће зеленило и да ће околни јапијевци, када их стигну прве трагедије, имати кутак за тиховање и размишљање о бесмислености постојања.
 
Изградња Цркве у Реснику лепо напредује. Локација је на крају насеља у блиском подножију Авале.
Парохијски дом
Pogledajte prilog 1
Црква у изградњи
Pogledajte prilog 2
 
Lepo :)
Parohijski dom je zavrsen?

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Тако је, завршен је прошле године и на спрату је привремено стављен мали олатр за богослужења. До цркве је асфалтиран прилаз и паркинг за двадесетак аутомобила. Планирано је да се направи велико дечије игралиште јер имају 2 хектара земље.
 
Sarkofag Cara Dušana. crkva svetog Marka
db695fc9af1af5359e8c2eb45289be8b.jpg


Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Napreduje fasada sa severne strane Crkve Svetog Dimitrija na Novom Beogradu.

JMVbKli.jpg


OtaHY6s.jpg


U6DtbuA.jpg


uTaUYRb.jpg
 
За највише 10ак дана биће завршени радови и уклоњене скеле са мозаика у олтарском делу цркве Св. Марка. Свакако ћу проћи туда наредне недеље, па ћу усликати. Речено ми је да се то очекује сваког дана.
 
Црква у изградњи у Реснику, слике од 27. октобра.
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
Поглед у раним јутарњим часовима на Авалу је неописив (нажалост телефон то не може пренети)
 
црква св. Јована Владимира на граници Јерковића и Медака



треба друге цркве да се на њих угледају
 
@Директоре, да се мало нашалим, вероватно је и ЏониЛи мислио на то замаскирање климе кад каже, "да се друге цркве угледају на њих". :wink:
 
наравно, видите како су лепо урадили. и то на оба зида (и на супротном). а не, пуф, па бела клима по сред фреске... јбт, замаскирајте мало...
 
Evo nove reportaže :)

Završen je mozaik i skinute su skele sa oltara u Crkvi Svetog Marka. Nadam se da se neće dugo čekati na nastavak radova.

LQ8f8jK.jpg


U Crkvi Svetog Aleksandra Nevskog (na Dorćolu) radi se na oslikavanju severnog dela. Prethodno su već oslikani istočni deo, južni deo i kupola.

xPFckIT.jpg


841nR7R.jpg


Na Crkvi Svetog Dimitrija završena je fasada severne strane i sada se radi istočna strana.

JFbwYrJ.jpg


MP3U0xi.jpg


OPhJF0u.jpg
 
Vrh