Šta je novo?

Saobraćajna signalizacija

Hvala za info, moguće da si generalno u pravu, ne idem često ovom deonicom, ali u utorak je definitvno semafor bio drugačije podešen, po mojoj proceni crveno iz pravca Resnika nije bile duže od 30-ak sekundi. Semafor koji je u blizini ovoga puta nije stvarao gužvu.
 
Zanimljiva tema, štata što nije mnogo popularna. Smatram da su mnoge raskrsnice u BG loše obeležene, i da postoje situacije kada nije jasno regulisano ko ime prednost.
Kao moj prilog temi, šaljem sliku i opis nedoumice vezano za raskrsnicu u Zemun polju, a mislim da ima više sličnih situacija u BG. Na slici je opisana signalizacije na raskrsnici.

kad se gleda ovako na slici, odozgo, deluje da je sve jasno i nedvosmisleno, međutim ako se stavite u poziciju vozava vidi se da baš i nije tako. Često sam išao iz pravca vrtića (crveni auto na slici) u pravcu okretnice, dakle skretanje u levo. Primetio sam da se neretko dešava da vozila koja idu iz pravca pumpe (plavi auto) i idu ka vrtiću (pravo) ili skreću ka okretnici nisu voljni da ispoštuju moju prednost i propusteme. Naravno kao svako vozač, često sam ovake poteze nagradio po nekom psovkom, a ponekad i sirenom.
A onda sam malo razmislio, pa on/ona ako privi puta ide ovom raskrsnicom, ne može da zna da ja imam prednost. Vidi svoj znak, trougao, ali ne vidi moj znak i verovatno misli da i ja imam trougao.
Zašto se štedelo na znacima? ovde je morao na sva 4 ulaza u raskrsnicu da stoji četvrtast znak gde se jasno vidi da putanja vrtić-okretnica ima prednost.
 
A mozda su znakovi pokradjeni a moze i kruzni da se napravi
 
Retko gde da stavljaju znake pružanje puta sa pravom prvenstva prolaza na sporednim pravcima a trebali bi upravo da se spreče konfliktne situacije.
 
Ако сигнализација није недвосмислена, џаба је и постављају. Слична је ситуација и са класичним знаковима за првенствто пролаза о којима је на овом топику доста писано. Апсолутно ми нису јасни они који бране то што ови знакови нису постављени, као онда ће они који долазе из правца са првенством пролаза мало успорити па ће све бити сигурније. Забораљају да ако пак наиђу на раскрсницу која нема знакове и важи правило десне стране, неки возачи ће помислити чим немам знак а возим у БГ значи имам предност, поготово они бахати. Знам да оваквих раскрсница нема много, али их има.
A mozda su znakovi pokradjeni a moze i kruzni da se napravi
Чест случај али не и овде, једино ако су покрадени пре више од 10 година.
 
Ja sam stvarno za to da se ovi saobraćajni znaci spuste na kolovoz. To mislim u smislu da se nacrtaju na raskrsnicu. Video ja to u inostranstvu više puta i mislim da je mnogo efikasnije i čak bezbednije.

Drugim rečima mislim da je užasno glupo da vozači moraju da bulje u šumu drugih znakova koji se nalaze na visini saobraćajnih ili kroz krošnje drveća (ili pak u najgorim slučajevima u zadnju stranu znaka u poprečnoj ulici) ne bi li ugledali trougao i protumačili ko ima prednost.
 
Evo primer iz engleske:

give%20way%20signs%20uk.jpg



EDIT: Inače, ne vidi se na ovoj slici ali Englezi koriste neku mnogo kvalitetniju farbu na svojim putevima (sloj nje ispadne mnogo deblji nego kod nas + mnogo duže traje).


EDIT 2:

Još je bolje kad na putu piše kuda te neka traka vodi

direction%20signs%20uk.jpg
 
Ovde ima i horizontalna i vertikalna signalizacija za ukrštanje sa putem sa prvenstvom.
Druga slika je kod Waterloo stanice, vidim poznato mi, prolazio sam tuda samo ne kolima, a i sledeć nedelje sam u Londonu, pa ako nekome treba nešto ....
 
Ovo je ekstra. Slično je i na auto-putevima po Evropi na isključenima.

Ako na nečemu ne treba štedeti to su horizontalna i vertikalna signalizacija
 
Ima toga (horizontalne signalizacije) sporadicno i kod nas, ali vertikalna signalizacija mora da postoji.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Tako je. Džaba dobra horizontalna signalizacija, ako je gužva. Kada imamo više traka, mnogo znači videti unapred koja je traka za koji smer na sledećoj raskrsnici.
 
+1
Sve te boje po asfaltu znaju da budu veoma klizave po kiši.
 
Nemora da znaci cak i trake mogu da budu hrapave i da budu manje klizave od asfalta
 
f8c8067bc37d747300c3a274f56f03e1.jpg


Kneza Danila -Ruzveltova

Ova horizontalna signalizacija moze da zbuni vozace, mogli su pre ove raskrsnice da stave ove strelice pa onda ispravno da ih ponove pred semafor. Ovako ispada da je dozvoljeno levo skretanje u Ruzveltovu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na kolovozu je stara signalizacija reklo bi se a vertikalma je starija od hotizontalne
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=490711#p490711:105jz9py je napisao(la):
paradox polje » Čet Nov 09, 2017 1:47 pm[/url]":105jz9py]

file.php

U Kanadi bar u Montreal-u su ovakve raskrsnice resili tako sto su na sve cetri strane postavili stop, i ko prvi stane taj ima prvenstvo prolaza ili ti prvi krece, nebitno u kom smeru ide. I funksionise sasvim normalno, al tamo ljudi staju na stop :)
 
Dobro si to reko tamo ljudi staju na stop ovdje jok
 
Već par dana postavljaju semafore ispred Novog bežanijskog groblja (raskrsnica Grčke-Norveške i Ljubinke Bobić).

Sa obzirom na veliku frekvenciju pešaka, naročito starijih, dobro je da postoji semafor.

Međutim, izgleda da neće da postoje posebna svetla za leva skretanja, ni uslovna desna (mislim da već dva dana stoje semafori i to samo po jedan na svakom ćošku bez pomoćnih svetala).

Nemanje uslovnih desnih još i mogu da prihvatim zbog pešaka, ali nepostojanje semafora za leva skretanja mislim da je greška jer je skretanje levo iz Norveške u Ljubinke Bobić dosta često i tu neće biti ništa bezbednije nego što je sada, štaviše, biće opasnije. Nadam se da će da postave bar ono svetlo za žutim pešakom da upozorava na pešake prilikom desnih skretanja.

Videćemo baš kakav će da bude interval jer jedan krak ulazi u groblje i taj krak će se najmanje koristiti.

Pogledajte prilog 1
 
Poslao mi kolega pre desetak dana, Kneževačka novi neobeleženi ležeći sa znakovima u krošnjama. Idila po kiši uveče.



 
Ima dosta novih lezecih koji nisu ofarbani tj uradjeno do pola cak i bez znakova
 
Као што је @Дуле већ рекао горе изнад, почели су и полако завршавају постављање семафора на раскрсници улица Норвешка-Грчка-Љубинке Бобић.
Слике су од недеље-17.12.2017. и тада је остало још да поставе два семафора.

Поглед из Норвешке улице на раскрсницу са Грчком и Љубинке Бобић и улицом која иде према улазу у гробље
Pogledajte prilog 4
Поглед према улици која води према улазу у гробље. Ту стуб са семафором још није био постављен, близу знака за "пешачки прелаз".
Pogledajte prilog 3
Поглед према Грчкој улици и крај улице Љубинке Бобић
Pogledajte prilog 2
Поглед из улице Љубинке Бобић према улици која води у Ново Бежанијско гробље 1
Pogledajte prilog 1
Поглед из Грчке улице према Норвешкој улици, десни стуб са семафором још није био тада постављен.

@Дуле, мислим да овде није потребно постављање условног левог зеленог светла из Норвешке у Љубинке Бобић, јесте да ту баш скрећу две градске линије 82 и 613, али је ипак саобраћај више оријентисан тј. гушћи је на правац према Грчкој улици. Иначе се условно зелено за лево скретање ретко поставља, баш због злоупотребе појединих возача где често на таквим раскрсницама прођу право уместо да иду лево, ако су већ стали у ту леву траку. У појединим таквим случајевима нажалост дође и до саобраћајне несреће са оним возилом које има зелено светло из попречног правца. Овде обим саобраћаја није као у центру, да би се поставила таква сигнализација за убрзање саобраћаја, поготово јавног градског саобраћаја, јер се за њих и углавном поставља лево условно зелено светло, али опет кажем, ређе.

Видећемо како ће бити са семафорима кад буду задушнице. Овде је тада хаос од возила и .....

Иначе су почели да постављају семафоре овде на Бежанијској коси и на раскрсници улица Др. Хуго Клајна и Пеђе Милосављевића.
 
Dodao bih da ne postoji uslovno levo skretanje regulisano semaforom, bar ja nigde nisam video da to postoji. Tu nema nikakvog uslova kao kod desnog skretanja (uslov je da nema pešaka i da se bezbedno može uključiti na pravac).
Levo zeleno je čisto zeleno, pešacima je crveno, vozilima koji idu u pravac je crveno.
Zovu ga uslovno zato što (pogotovu po Novom Sadu) ne postoji razdvojen semafor sa sva tri svetla koja regulišu uključenje na pravac već samo postoji strelica u levo, kao kod uslovnog desnog.
 
Mislio sam na uslovno desno, a za levo da bude poseban semafor. Leva skretanja na ovakvim raskrsnicama,po mom mišljenju moraju da imaju poseban semafor, što zbog pešaka kojima je zeleno, što zbog brzog pravca Grčka - Norveška.

Inače, postavljaju semafor i u Huga Klajna X Peđe Milosavljevića (nadam se da će skinuti ležeće na toj raskrsnici).

Ja stvarno ne razumem zašto kilave sa tim semaforima nekoliko dana. Mislim da je par dana bilo neasfaltiran kanal u Ljubinke Bobić i to vrlo oštrih ivica i dubok. Da se ja pitam, sve s to odradi za jedan dan, ili još bolje - noć.
 
Sta treba da uradim da bi postavili JEDAN semafor u Batajnici
stalno obecavaju te rekonstrukcija , te kruzni tok , te nadvoznjak, te podvoznjak...... i od svega godinama NIŠTA

ajd sad da bi nam u Bataji bar malo svanulo
nek stave jedan semafor , dok stvarno nesto ne krenu da rade sa tom saobracajnicom

jer gomila autobusa sa okretnice ( poslednja stanica-okretica Bgvoza) prečesto ne moze da izadje i da se uključi jer
vozila koja se krecu iz Ugrinovaca (prečica sa auto puta ) ne prekidaju svoju kolonu kako bi se IKO mogao uključiti :twisted:

brze stignem od Vuka do Bataje , nego što prodjem tu raskrsnicu... baš višegodišnja sramota na svim nivoima nadležnosti

evo i slike te Batajničke raskrsnice Matruzova i Carice Jelene sa ,,semaforskom,, strelicom
:sesir:
 
Trazi od sekrtarijata za saobracaj sad imaju gomilu polovnih semafora sto sa kosancica sto iz ruzveltove sto iz bul oslobodjenja tako da nemogu da kazu da nemaju sve sa automatikom
 
Vrh