Стајалишта

Tramvaji, autobusi, trolejbusi, a nadamo se jednog dana i metro...

Moderator: Igor

solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Dec 06, 2011 2:06 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2358
Pohvalio: 3334

Re: Стајалишта

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 2:52 am

Potpuno identična nastrešica koja se by the way ne vidi uopšte na slici.
Slika
Pohvale za post: 4
Bumbarevo brdo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Jun 01, 2016 2:59 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1795
Pohvalio: 1490

Postod Bumbarevo brdo » Uto Feb 20, 2018 3:05 am

Odlicno se vidi da je bilbord fiksiran na stubu, a ne na podlozi, sto je sasvim dovoljan pokazatelj o kom modelu se radi, tj da je u pitanju identican kao prethodni. Postoji AQ katalog, a postoji i stajaliste, svako moze da se uveri.
Poslednja izmena od Igor u Uto Feb 20, 2018 4:00 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: Admin edit
Trolebus ili troleJbus, druže kolektore?
Prazna limenka najviše zveči, druže kolektore!
Beo-Zoo-Konc-Logor - Vrt tuge i beznađa!

NaprDNO - do pobede - alek musliu.
Pohvale za post: 3
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 7:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1773
Pohvalio: 607

Postod Žika » Uto Feb 20, 2018 11:32 am

I jeste bio jedan od najtoplijih januara.

Srednja temperatura vazduha tokom januara je bila u intervalu od -2,6ºC na Kopaoniku do 5,3ºC u Beogradu.
Januar 2018. godine je peti najtopliji u Srbiji za period 1951-2018. godina. U Somboru i Banatskom Karlovcu ovo je drugi najtopliji januar, dok je treći najtopliji u Novom Sadu, Zrenjaninu, Kikindi, Loznici i na Zlatiboru. U Beogradu je januar 2018. godine peti najtopliji.
U Srbiji je od januara 2018. godine bio topliji januar 2007, 2014, 1988. i 1983. godine.

Slika
solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 1:05 pm

Bumbarevo brdo » February 20th, 2018, 3:05 am napisao:Odlicno se vidi da je bilbord fiksiran na stubu, a ne na podlozi, sto je sasvim dovoljan pokazatelj o kom modelu se radi, tj da je u pitanju identican kao prethodni. Postoji AQ katalog, a postoji i stajaliste, svako moze da se uveri.

Bilo bi lepo kada bi nam to prezentovao ovde.
Slika
Pohvale za post: 1
solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 1:06 pm

Žika » February 20th, 2018, 11:32 am napisao:I jeste bio jedan od najtoplijih januara.

Srednja temperatura vazduha tokom januara je bila u intervalu od -2,6ºC na Kopaoniku do 5,3ºC u Beogradu.
Januar 2018. godine je peti najtopliji u Srbiji za period 1951-2018. godina. U Somboru i Banatskom Karlovcu ovo je drugi najtopliji januar, dok je treći najtopliji u Novom Sadu, Zrenjaninu, Kikindi, Loznici i na Zlatiboru. U Beogradu je januar 2018. godine peti najtopliji.
U Srbiji je od januara 2018. godine bio topliji januar 2007, 2014, 1988. i 1983. godine.

Slika

:kk: Konkretno i jasno , u šta može svako da se uveri.
Slika
predrag1978
Intermediate
Pridružio se: Čet Avg 11, 2016 6:24 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 205
Pohvalio: 73

Postod predrag1978 » Uto Feb 20, 2018 1:40 pm

Dobro......sad kad smo utvrdili da je zima blaga,nadam se da smo i utvrdili koliko je ova rasprava jedno veliko gubljenje vremena....imate ljudi temu izbori i pisite tamo koliko hocete...od nekoliko zamenjenih stajalista napravili smo drzavni problem...meni je dovoljno da stajaliste ima pokriven deo kao zastitu od padavina,a da li ce istovremeno da mi svetli i vrti reklame,zaista me najmanje zanima jer ja kao korisnik tih stajalista od cekanja busa svoju porodicu sigurno necu nahraniti,ali svakako cu se baviti pitanjem samog prevoza jer to je ono sto treba da nam bude centar delovanja i analize.Bespotrebno se ganjamo ko je sta premestao i gde i ubedjujemo se dok ne isteramo svoje.Toliko od mene vezano za ovaj problem,izneo sam svoj stav....nek mi niko ne zameri,ne vidim sebe u ovakvim raspravama na temama koje nisu za to predvidjene...jer izbori su sada centar zbivanja i sta god da se radi,imace veze sa time,svidelo se to ljudima ili ne...sve je politika nazalost....
Pohvale za post: 2
Pasarela
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pet Feb 16, 2018 4:17 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 106
Pohvalio: 119

Postod Pasarela » Uto Feb 20, 2018 1:53 pm

Ali - Stajalište !? uvek mi vrati osmeh na lice :) tu je verovatno koren reči od stajati ? kad negde stajiš ? dobro ajde liči na stojiš, ali što stojiš ? čekaš nešto ? autobus ? pa što nije onda čekalište ?? ima više smisla od stajalište, mislim da sve ima više smisla od reči stajalište koje ne postoji u srpskom jeziku ali zato je i ubačeno u upotrebu i to može samo kod nas da se desi, tako da eto danas postoji i ta reč koja ne znači ništa a govori mnogo, gde smo, šta smo, kako smo i šta radimo.

Mi imamo sistemski grešku kao društvo, to nema veze sa znanjem i sposobnostima, mi težimo ka autodestrukciji ka lošim i gorim rešenjima iz nekog nejasnog razloga koji je više tema za psihološke poremećaje itd..
Bumbarevo brdo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bumbarevo brdo » Uto Feb 20, 2018 5:40 pm

solecar » Uto Feb 20, 2018 12:05 pm napisao:
Bumbarevo brdo » February 20th, 2018, 3:05 am napisao:Odlicno se vidi da je bilbord fiksiran na stubu, a ne na podlozi, sto je sasvim dovoljan pokazatelj o kom modelu se radi, tj da je u pitanju identican kao prethodni. Postoji AQ katalog, a postoji i stajaliste, svako moze da se uveri.

Bilo bi lepo kada bi nam to prezentovao ovde.

Pa vec je prezentovano :bash: , bukira slikao.

Ha ha, januar jedan od najtoplijih, a stajalista cupana u februaru :lool:
Aj da vidimo februarski prosek, pa svi da uskocimo u one bermude i gacice, i pravac na celava brrrr stajalista. Da se malo celicimo. :lool:

Bumbarevo brdo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bumbarevo brdo » Uto Feb 20, 2018 5:57 pm

Pasarela » Uto Feb 20, 2018 12:53 pm napisao:Ali - Stajalište !? uvek mi vrati osmeh na lice :) tu je verovatno koren reči od stajati ? kad negde stajiš ? dobro ajde liči na stojiš, ali što stojiš ? čekaš nešto ? autobus ? pa što nije onda čekalište ?? ima više smisla od stajalište, mislim da sve ima više smisla od reči stajalište koje ne postoji u srpskom jeziku ali zato je i ubačeno u upotrebu i to može samo kod nas da se desi, tako da eto danas postoji i ta reč koja ne znači ništa a govori mnogo, gde smo, šta smo, kako smo i šta radimo.

Mi imamo sistemski grešku kao društvo, to nema veze sa znanjem i sposobnostima, mi težimo ka autodestrukciji ka lošim i gorim rešenjima iz nekog nejasnog razloga koji je više tema za psihološke poremećaje itd..

Potpuno se slazem, niko to ranije nije zvao 'stajaliste', niti se takva rec upotrebljavala u srpskom jeziku, uvek je bila 'stanica', gomila crno-belih slika ima sa tim natpisom.

solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 6:56 pm

Bumbarevo brdo » February 20th, 2018, 5:40 pm napisao:Pa vec je prezentovano :bash: , bukira slikao.

A gde je ta fotografija modela u katalogu , pošto je ja ne vidim. Pri tom ne mislim na fotografije postavljanja AQ nadstrešnice.

Bumbarevo brdo » February 20th, 2018, 5:40 pm napisao:Ha ha, januar jedan od najtoplijih, a stajalista cupana u februaru :lool:

I ti bi da nešto dokažeš a nisi video da su stajališta "čupana" i u januaru. Pri tom ne mislim na nadstrešinice kod BG Arene.

Bumbarevo brdo napisao:
Pasarela » Uto Feb 20, 2018 12:53 pm napisao:Ali - Stajalište !? uvek mi vrati osmeh na lice :) tu je verovatno koren reči od stajati ? kad negde stajiš ? dobro ajde liči na stojiš, ali što stojiš ? čekaš nešto ? autobus ? pa što nije onda čekalište ?? ima više smisla od stajalište, mislim da sve ima više smisla od reči stajalište koje ne postoji u srpskom jeziku ali zato je i ubačeno u upotrebu i to može samo kod nas da se desi, tako da eto danas postoji i ta reč koja ne znači ništa a govori mnogo, gde smo, šta smo, kako smo i šta radimo.

Potpuno se slazem, niko to ranije nije zvao 'stajaliste', niti se takva rec upotrebljavala u srpskom jeziku, uvek je bila 'stanica', gomila crno-belih slika ima sa tim natpisom.

Isto kao što ranije niko nije koristio reč "slika" za nešto načinjeno fotoaparatom , već je uvek bila fotografija.
Slika
Dejan011
Intermediate
Pridružio se: Uto Nov 18, 2014 10:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 481
Pohvalio: 315

Postod Dejan011 » Uto Feb 20, 2018 8:08 pm

Odgovor Sekretarijata za javni prevoz.

slika.jpg
slika.jpg (60.11 KiB) Pogledano 991 puta

Ne znam samo kako će da uvale tu nadstrešnicu kad je uzan prolaz na trotoaru pogotovo što dosta ljudi prolazi stalno tuda sa raznim koferima i torbama. Mogli su komotno ovo staro da dovedu u ispravno stanje, a za Batajnicu i Kijevo da naprave nove pečurke.
Pasarela
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod Pasarela » Uto Feb 20, 2018 8:29 pm

"Slika i fotografija" su primer kao "kola i automobil" ili "hleb i pogača", slično a nije isto ali može da se koristi kao izraz za istu stvar itd.. ali izraz stajalište je potpuno izmišljen termin koji nema koren u nijednoj reči srpskog jezika niti ima logički smisao.
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Žika » Uto Feb 20, 2018 8:36 pm

Za februarski bilten mora još malo da se čeka ali po accu bilo je toplo.

Slika
solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 9:01 pm

Pasarela » February 20th, 2018, 8:29 pm napisao:"hleb i pogača", slično a nije isto ali može da se koristi kao izraz za istu stvar

Kada odem u pekaru i tražim pogaču , dobijem okruglu stvar , a kada tražim hleb , dobijem duguljastu. Tj. kada tražim pogaču , dobijem pogaču , a kada tražim hleb , dobijem hleb.

Pasarela » February 20th, 2018, 8:29 pm napisao:izraz stajalište je potpuno izmišljen termin koji nema koren u nijednoj reči srpskog jezika niti ima logički smisao.

Možda tebi nema logički smisao , ali meni ima , jer više stojimo nego što bilo špta drugo radimo dok čekamo da nam dođe prevoz. :)

definicija reči stajalište: službeno, propisno opremljeno mesto na pruzi na kojem se obavlja ograničeno prihvatanje i otpremanje putnika i na kojem se zaustavljaju vozovi za prevoz putnika radi njihovog ulaska i izlaska.
Poslednja izmena od solecar u Uto Feb 20, 2018 9:09 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Slika
Bumbarevo brdo
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bumbarevo brdo » Uto Feb 20, 2018 9:07 pm

solecar » Uto Feb 20, 2018 5:56 pm napisao:Isto kao što ranije niko nije koristio reč "slika" za nešto načinjeno fotoaparatom , već je uvek bila fotografija.

:bash: :bash: :bash:

Od ovoga nema dalje, ovo je dno dna bukvalnog bukvalizma. :cry:

Izraz 'Album slika' nikad nije koriscen???
'Aj me slikaj', 'slike na telefonu' i sl izrazi. Ne???
Pictures - slike, jedno znacenje
Paintings - slike, drugo znacenje
Photographs - fotografije tj slike u prvom znacenju

Homonimija??? Nikad cuo, zar ne? :cry:
Poslednja izmena od Bumbarevo brdo u Uto Feb 20, 2018 9:25 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 9:13 pm

Nije ovo nikakav bukvalizam , već nepoznavanje materije sagovornika.
Slika
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8383
Pohvalio: 8473

Postod Igor » Uto Feb 20, 2018 9:14 pm

Ako nastavite sa ovim sitnicarenjem i prepucavanjem znate sta sledi ;)
Pasarela
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod Pasarela » Uto Feb 20, 2018 9:21 pm

Ne znam odakle si ti ? ja sam iz Beograda i verovatno si mladji od mene poprilično ali ni to nije presudno, izraz stajalište u vokabularu Beogradjana ne postoji, jednostavno je strana reč, ali, primetio sam kod mladjih ljudi iz untrašnjosti da koriste taj termin jer im program Bus Plus ispira mozak čim pristignu ovde i prevaren mladi svet prihvata izraz i počinje da ga upotrebljava čak i na ovom forumu što me je zaista iznenadilo.
solecar
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod solecar » Uto Feb 20, 2018 9:40 pm

Ne postoji u vokabularu Beograđana? Šta sad , svaki grad mora da se služi nekim svojim srpskim? Postoje reči i dijalekti specifični za određeno područje , koji mogu da se koriste i drugde i to mi je potpuno OK. Konkretna reč postoji u srpskom jeziku , i ne razlikuje se po značenju mnogo od onoga za šta se masovno koristi. Da li je ta mala razlika tol'ko velika lingvistička greška , najbolje da presudi neki profesor srpskog. Druga stvar je što nekome smeta taj izraz , a nekome ne.
Po meni je mnogo gore to što današnja deca i omladina ne znaju srpski jezik , već reči koje su izvorno naše , zamenjuju rečima iz engleskog. Druga stvar su reči koje smo preuzeli iz drugih jezika.
Slika
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Žika » Uto Feb 20, 2018 10:00 pm

Što kažu švabe Station oder Haltestelle

Haltestelle
Substantiv, feminin - Stelle, an der öffentliche Verkehrsmittel anhalten, um Fahrgäste aus- oder einsteigen zu lassen

Station
Substantiv, feminin - 1. Haltestelle (eines öffentlichen Verkehrsmittels); [kleiner] …2a. Aufenthalt[sort], Rast[platz] (während einer Fahrt); 2b. [geweihte] Stelle des Kreuzwegs und …

Pitanje:

Zašto je stanica (gradskog prevoza) promenila naziv u stajalište, kada je to nepismeno? Slušaoci promenu naziva povezuju sa "dolaskom" BUSPLUS-a. Ako se 120 godina koristio jedan naziv, zašto sada nije podoban i može li se vratiti na staro?

Odgovor:

Postoji bitna razlika između autobuskih stanica i autobuskih stajališta u saobraćajnoj terminologiji.
Autobusko stajalište je unapred utvrđeno i obleženo mesto ili fizički odvojeno od kolovoza gde se zaustavljaju vozila za ulazak i izlazak putnika. Stajalište ima ulaz i izlaz iz stajališta, predviđeno je isključivo za zaustavljanje autobusa na redovnim autobuskim linijama.
Autobusko stajalište jeste uređen prostor pored kolovoza, odnosno propisno obeležena površina na kolovozu na kojoj se zaustavljaju autobusi radi ulaska i izlaska putnika, odvojeno za svaki smer saobraćaja.

Autobuske stanice ili terminali su površine gde autobusi, počinju, završavaju ili tranzitiraju vožnju, ostvaruju kontakt sa putnicima u smislu zadovoljenja njihovih zahteva.

Oba termina je pravilno koristiti, mada je obično preciznije koristiti termin autobuska stanica , jer su u većini slučajeva stanice prolazne i nemaju završni karakter sa dužim zadržavanjem autobusa kao što je slučaj u terminalima u okviru kojih postoje i parking zone za ostavljanje vozila između dve vožnje.

Bilo je i do sada primedbi naših korisnika koji smatraju da se reč „stajalište“ koristi samo u Hrvatskoj. Jedina reč koja se koristi samo u hrvatkom jeziku je „kolodvor“ dok su reči „stajalište“ i „stanica“ takođe zastupljene kao i kod nas. Za javni gradski prevoz je sada kao i pre nastanka Bus Plus sistema nadležna Direkcija za javni prevoz grada Beograda, pa se tako u Službenom listu grada Beograda broj 24 iz 30.11.2006. pod Odlukom o linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda u članu 4. spominje stajalište, odgovara Aljoša Dragaš, Direktor sektora za podršku korisnicima BUSPLUS-a.
Aleksandar1
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Mar 23, 2015 12:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 805
Pohvalio: 541

Postod Aleksandar1 » Uto Feb 20, 2018 10:20 pm

Postoji pesma Prljavog kazalista "U mraku kod posljednje tramvajske stanice", i koja bi bedno zvucala kao "U mraku kod posljednjeg tramvajskog stajalista".
Aleksandar1
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Mar 23, 2015 12:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 805
Pohvalio: 541

Postod Aleksandar1 » Uto Feb 20, 2018 10:26 pm

Aljosa Dragas nije odgovorio na pitanje!!
Pasarela
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod Pasarela » Uto Feb 20, 2018 10:54 pm

Evo pokušavam da zamislim kako se dogovaram sa devojkom da se nadjem tamo.. znaš, čekam te na stajalištu! ha ha ha komedija.
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Žika » Uto Feb 20, 2018 11:19 pm

Šta kaže

PRAVILNIK O BLIŽIM SAOBRAĆAJNO-TEHNIČKIM I DRUGIM USLOVIMA ZA IZGRADNJU, ODRŽAVANJE I EKSPLOATACIJU AUTOBUSKIH STANICA I AUTOBUSKIH STAJALIŠTA

Član 2
Autobuska stanica je objekat u kome se obavlja: prihvat i otprema autobusa, prtljaga i stvari,
ukrcavanje i iskrcavanje putnika, izdavanje voznih karata i drugih prevoznih isprava, davanje
obaveštenja o prevozu i pružanje drugih usluga u vezi sa prevozom.
Član 3
Stranica mora da ima istaknut natpis: "Autobuska stanica" sa imenom i naznakom
naseljenog mesta u kome se nalazi.
Stanica ima poslovnu zgradu i prostor za autobuse, a može da ima i prostor za parkiranje
drugih vozila.

Član 18
Stajalište je izgrađen prostor van kolovoza ili propisno obeležena površina na kolovozu,
namenjena za zaustavljanje autobusa i za ukrcavanje i iskrcavanje putnika i utovar i istovar
prtljaga.
Stajalište mora da bude obeleženo propisanim saobraćajnim znakom, da ima istaknut naziv i
izvod iz reda vožnje.
Stajalište mora da ima nadstrešnicu, uzdignutu površinu za putnike i korpu za otpatke.
Žika
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Žika » Uto Feb 20, 2018 11:22 pm

Koliko njih nije u skladu sa propisima

Član 20
Stajalište ne može da se gradi na unutrašnjim stranama krivina puta, na mestima gde je
izvučena puna linija na sredini kolovoza, odnosno u zonama koje su na putu obeležene
saobraćajnim znacima opasnosti.

Povratak na “Javni gradski saobraćajni prevoz”