Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Mislim da nije tačna izjava da je Srbija jedina zemlja u svetu gde se Windows prodaje više na engleskom nego na srpskom. Odnosno maternjem jeziku zemlje.
 
Fora je što nismo 1 u 10 nego je tako na celoj planeti. Vi ste umislili da samo Srbi koriste engleski i latinicu pri radu na računaru. To ne može biti dalje od istine. Ono što je latinski jezik u svetu medicine, prava i prirodnjačkih nauka, to su engleski i latinica u svetu računarstva i elektronike.

Inače i Ruski je tako bio standard jedno vreme u Jugoslaviji, pogotovu u sferi vojske i tehnike. Pa niko tad nije kukao po medijima zbog toga.
 
Живео сам у Шведској и на Кипру. И једни и други користе рачунаре на матерњим језицима, са све тастатурама. Него какве везе имају коришћење ћирилице на рачунарима, рецимо, у Србији, са потребом просечног Србина да пише латиницом док комуницира са другим Србином? Какве везе имају коришћење енглеског језика у рачунском програмирању са латиницом у Србији?
Ајде конкретно, када и где је теби данас лакше или потребно да пишеш латиницом?
 
Svugde. Ali to je samo odgovor na tvoje pitanje, ne kažem da svi treba da rade isto što i ja. Nek radi kako ko želi.
Što se tiče računara, i kod nas se u državnim preduzećima naručuju tastature i OS sa srpskim. Štaviše evo i ja imam tastaturu sa srpskom latinicom.

Ja razumem brigu određenog dela ljudi ovde za ćirilicu. To što se ne slažem sa svim vašim stavovima ne znači da vas ne razumem.
Ali u ovom konkretnom slučaju, ta priča da je Srbija jedina, ili među retkih 10ak zemalja, gde se više koristi Windows na engleskom nego na maternjem jeziku prosto nije tačna.
 
Мени су најсмешнији ваши аргументи. Схбаташ ли да смо феномен? А сад ја тебе да питам на основу чега тврдиш да то није тачно, нећеш знати да ми кажеш....
Друже радим на највећем међународном аеродрому на свету. Сваки дан се сусрећем са Кинезима, Јапанцима, Арапима, Русима који користе само и искључиво своје писмо на мобилном. Ако ти кажем да је српска ћирилица можда и једино писмо које никада нисам видео ни на једном државном сајту у УК, ни на једном борду са информацијама, ни на једној декларацији на производу да ли ћеш ми веровати? До скоро српске ћирилице није било ни на једном мобилном. То је углавном био и једини језик који је недостајао. Ни данас га нема на IOS. А знаш разлог? Овај твој пост изнад је и став наших власти.
 
Ma mogu da ti budu smešni argumenti ili kako god želiš, ali činjenica je da očigledno većina Srba prelazi na ćirilicu, svidelo se to vama ili ne. A isto je i sa drugim narodima gde se koristi ćirilica. E sad to što vi u svemu vidite neku zaveru, veleizdaju, pomodarstvo... to je vaš problem.

Ti si izneo tvrdnju da je Srbija jedina zemlja na svetu gde se Windows prodaje više na engleskom nego na maternjem jeziku zemlje. Ja sam te pitao da navedeš izvor te tvrdnje. Nisi ga naveo. Do daljnjeg, tvoja izjava ostaje samo špekulacija. Kad nađeš dokaz ili izvor te tvrdnje, onda možemo dalje da pričamo o tome.

Što se tiče proizvoda na ćirilici, ne znam zašto bi iko očekivao da se na sajtovima u Ujedinjenom kraljevstvu pojavljuju sajtovi i proizvodi na ćirilici.

I zašto pitaš pitanja za koja unapred znaš da ti se neće svideti odgovor? Zašto me pitaš gde mi je lakše da koristim latinicu, samo da bi se posle isprosipao kad ti kažem da mi je svuda lakše s njom? Šta si očekivao da ti kažem?
Još budem fin pa ti lepo napišem da je to samo moj odgovor na pitanje koje si ti postavio, i da to ne predstavlja stav celog naroda, niti da drugi treba da rade identično što i ja. I napišem ti da razumem vaše stavove, samo da smatram da ne treba da budete toliko zadrti u njima. Ali ne, ti opet ko ovi ostali ćirilofanatici. Postaviš pitanje, sve pod nekom glumom uljudne debate, da bi dobio materijala da nastaviš sa cimanjem. I onda vi posle pričate o provokacijama i ponašanju. Pa vidim odlično vam ide. Uspešni ste u popularizaciji ćirilice taman koliko je i Jelena Milić uspešna u popularizaciji NATO pakta u Srbiji. Sami ste sebi najveća antireklama.
 
Davne 2001 u Madjarskoj, u nekom trznom centru drug gleda neki komp i kaze kako su glupi Madjari imaju vindous na svom jeziku, to je nesto autosovinisticki sto nam je usadjeno poslednjih par decenija. Norvežani, Bugari, Turci...koriste i windows i android na svom jeziku. Veliki je problem sto drzava ne radi nista na ocuvanju svog zvanicnog jezika i pisma (po trenutnom ustavu je to jos uvek samo cirilica, latinica se moze koristiti u sluzbenoj upotrebi), tako poslednji ofis nema cirilicu vec samo latiniccu, samsung cak nema ni cirilicnu tastaturu vec moras da instaliras google tastaturu, nijedna deklarcija nije na cirilici (inace crnogorci polako uvvode svoje deklaracije sa svojom azbukom, tako da to nije izgovor da se koriste u CG). I da, za 10 godina cirilice u Srbiji nece biti nigde, ali je pitanje sta ce biti sa Srbijom koja se po svim tackama urusava, cirilica je samo jedna u nizu. Ne ulazim dalje u raspravu zato sto znam kako to dalje ide, ti si nazadan, ne znas ni racunar da ukljucis, koristis cirilicu znaci ti si ratni zlocinac, protiv evrointegracija... samo sam hteo da istaknem da dosta drugih nacija koriste lokalizovan softver.
Pozdrav

Послато са SM-N920I уз помоћ Тапатока
 
Све се на крају сведе на поглед на живот и на свет. Можемо ми "ћирилофанатици" или како нас све већ називају да до краја времена објашњавамо да је важно и зашто је важно заштитити ћирилицу и преко ње нашу везу са нашим прецима, нашом православном духовношћу, нашим српским одређењем (или идентитетом за "латиничаре") јер у ушима и умовима и душама многих грађана Србије српског порекла (јер како их у назвати Србима у пуном смислу те речи?) то су све појмови који више не значе ништа и одзвањају онако шупље попут неког олупаног лончета што се котрља низ степенице и не служи више ничему већ само смета на путу у "светлу будућност" (комунизам и југословенство некада а глобализам и Запад данас).

Сада је само важно да ли је нешто како кажу лакше, иако чак није ни стварно лакше већ се само таквим доживљава из чисте навике. Ово знам зато што сам и сам до почетка деведесетих година прошлог века као ученик основне школе писао латиницу, да бих подстакнут свиме што је уследило прешао на ћирилицу и схватио да је изговор о наводно лакшој латиници заиста само (глупи) изговор.

Што је најгоре, они ("латиничари") не само да траже за себе право да раде то што раде, већ би да забране било коме да убудуће предузме било какве активне мере да се ово самозатирање (аутогеноцид) не настави.

Шта је вас "латиничаре" брига да ли би сутра нека нова деца у српском знала и користила латиницу? Вама и онако није стало зар не? А, ипак вам је можда мало и стало? Онда се запитајте до чега вам је тачно стало, јер и сами сте дубоко свесни да једно мора да умре, али и довољно безобзирни и бахати да вас не буде брига јер се то вероватно још неће десити за вашег живота да својим очима видите до чега сте својим чињењем и/или нечињењем довели.

Ово није никакво драмљење већ чињеница. Свако ко не пише ћирилицу изравно и неумитно доприноси њеном изумирању.

Sent from my ZTE A2017U using Tapatalk
 
Шта је вас "латиничаре" брига да ли би сутра нека нова деца у српском знала и користила латиницу?
Mene je lično briga zato što sa dva pisma čovek ima veće mogućnosti za komunikaciju. Onaj ko zna samo ćirilicu je bitno hendikepiran u današnjem svetu, a tek bi bio u budućnosti. Ne želim da buduća deca budu hendikepirana zbog paranoidnih fantazija raznoraznih ćirilizatora i protiv sam toga da se nešto nameće na silu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521700#p521700:1jlmte80 je napisao(la):
Astrotrain » 03 Mar 2018 05:41 pm[/url]":1jlmte80]Можемо ми "ћирилофанатици" или како нас све већ називају да до краја времена објашњавамо да је важно и зашто је важно заштитити ћирилицу и преко ње нашу везу са нашим прецима, нашом православном духовношћу, нашим српским одређењем (или идентитетом за "латиничаре") ...

Веза са прецима? ОК. Не тако редак случај у Србији, међу средовечним светом: деда писао ћирилицом, баба била неписмена (сваки други Србијанац је био, колико 1941.), отац и мајка писали латиницом... 2:1 за латиницу. Кад смо код православне духовности, ја могу да читам црквенословенски, јер знам руски. Можеш ли ти? Споне у писменима са својом православном прошлошћу смо се одрекли Вуковом реформом, што у данашње време, између осталих тврди, рецимо, владика бачки Иринеј. Црква никада није аминовала ћирилицу којом данас пишемо. Да се она питала, писали бисмо отприлике онако као што то чине Бугари.

Оно што тебе наводи на погрешну мисао и на лош предлог, јесте то што пренебрегаваш чињеницу да је Србија, док се у њој писало само ћирилицом, успела да описмени тек 40 одсто својих грађана (Шведска 98%). А сада би да из нашег културног круга избришеш читаву епоху у којој су наша уметност, култура и наука достигле, гледано са данашње тачке, ипак, највиши ниво свог развоја. Мислим, упореди 1880-те и 1980-те. Код Француза и Руса можда су 1880-те у том смислу и биле боље, али ми нисмо ниједно од та два.

Реци ми, да ли сматраш да албуми "Рибље чорбе", например, не припадају српској масовној култури, и не творе бар делић нашег идентитета? Или, да ли је певач те групе, можда, "антисрбин, комуниста, аутошовиниста"? Све је то у основи хрватска десничарска терминологија и начин мишљења, а то се мени, баш нимало, не нарави.

Гледе компјутера - то је последица дууугог толерисања пиратског софтвера у Србији, као и неких генијалности спољнотрговинске политике СФРЈ које су компјутеризацију земље успориле (забрана увоза рачунара са више од 64 килобајта - да ли млађи људи, уопште, могу да поверују да је таква мера била на снази половином осамдесетих?).
Ја сам, иначе, Србин и ћириличар, али сам хтео да разбијем свој Самсунгов телефон док нисам провалио да је волпејпер, у ствари, тапета. Увек ћу инсталирати енглески Виндоуз на свој рачунар, свестан да то, свеукупно, није добро, јер сам у међувремену научио да ван градских насеља у Србији има и људи који за пропуштен позив кажу да су имали "мисед кал".
 
Za mene postoje: 1) korisnici ćirilice - obični ljudi koriste ćirilicu; 2) zastupnici ćirilice, ljudi koji se zalažu za nju, ali bez odlaženja u krajnost i zadrtost. I postoji treća grupa, koji se vode politikom ''biće kako mi zahtevamo, ili neće biti nikako'', koji pričaju da svako ko odbija da koristi ćirilicu nije Srbin, da iza svega toga stoje strane sile i svašta nešto što više priliči poslanicima u Skupštini nego normalnim ljudima. E ja kad kažem ''ćirilofanatici'' mislim na takve.

Partibrejkera sam nazvao ćirilofanatikom jer iako on nije rekao da nisam Srbin što ne koristim ćirilicu, služi se taktikama ćirilofanatika. Pita me gde mi je lakše da koristim latinicu. Ja mu dam iskren odgovor. Onda on počne da mi soli pamet. Čekaj, za koj moj onda pitaš pitanje ako znaš, ne da nećemo doći do kompromisa, nego da stavovi mogu samo još više da nam se udalje?

Dalje, vidim po dobrom starom običaju, sad se opet poteže i pitanje duhovnosti i vere. Opet se prosipa ona čuvena idiotska floskula da neko ne može da bude duhovan a da ne piše ćirilicom. Ko veli, svako ko ne piše ćirilicom, on nije pravoslavac. A čim nije pravoslavac, samim tim nije ni duhovan?

O čemu bre vi lupetate? Ko bre vama daje pravo da nekome pričate koliko je, i na koji način duhovan? Da vam nije Srpska pravoslavna crkva dala to pravo? Ona mafijaška organizacija što krsti kriminalce, venčava lopove i saginje se svakom ko zamahne parama? Ko ste bre vi da pričate nekome o duhovosti?! Jel vi u svojim ograničenim glavama uopšte možete da shvatite razliku između: 1) vere 2) religije 3) crkve i 4) duhovnosti?

Alo bre pa još dok sam bio vernik nisam pitao SPC i popine da mi kažu jesam li dovoljan Srbin, čovek i pravoslavac. Pa ne vrti se ta vera oko njih, nego oko boga. Oni su samo njegovi umišljeni izaslanici. Koji su odavno pogazili sve o čemu pričaju. I kao što ću da otkačim svaku popinu koja bi da mi soli pamet o Srpstvu i gunđa samo zato što ne igram kako SPC zasvira, tako ću da otkačim i svakog od vas koji počne da mi kenja dal jesam ili nisam Srbin ako koristim ćirilicu ili ne.

Duhovnici moji, ako već oćete da pričate o tome ko je koliki Srbin, savršeno je jbno nebitno kojim pismom čovek piše. Nego šta je taj čovek uradio za srpsko društvo. Ja više poštovanja imam prema jednom Arnu Gujonu, Čarlsu Kateru i drugim strancima koji ovde žive a koji su mnogo uradili za našu zemlju (proguglajte njihova imena, obrazujte se malo) nego na primer prema jednom ''srpskom'' (al malo morgen) plemenu Karić, kome se saginje cela SPC i predstavlja ih kao mini božanstvo i najveće Srbe ikada, a u stvari su sve lopurda do lopurde.

Te vaše imbecilne poglede na svet i podele na ''one naše'' i ''one ostale što su protiv nas'' sačuvajte za sebe. To kad vi jednog dana budete stvarali novo Dušanovo carstvo sa Miroljubom Petrovićem na čelu, e onda do mile volje tako klasifikujte ljude. Do tad odletite u troskocima i pomirite se više sa činjenicom da vas sve gazi vreme i umesto što mrsite muda tu, bolje nađite da radite nešto korisno, što za sebe, što za društvo, što za tu ćirilicu.

I ovo ima da napišem svakome ko mi nastupi u tom crno-belom ograničenom maniru. Ko god pokušava da na racionalan način sačuva i popularizuje ćirilicu, ima podršku od mene. Ali ko god mi krene s tim Džordž Buš nastupima (ili ste s nama ili ste protiv nas) može da dobije samo brz i odsečan odje*******. Takve stvari nosite u SkupSlinu i u Nemanjinu 11.
 
Djeca treba da uce oba pisma kao i do sad radi opste pismenosti i kasnijeg lakseg ucenja stranih jezika
Ono sto sam licno upoznat da pojedini izdavaci po difoltu stampaju latinicom ako im sutor striktno netrazi cirilicu npr laguna sa svojim krs novim prevodima stranih klasika
Takodje iz licnog iskustva dizsjneri vecina po difoltu rade latinicom uz neka kretenska objasnjenja .
Izradu flajera koje sam svojevremeno narucio iako sam elektronsku postu napisao cirilicom i skrenuo paznju da bude cirilica letak je uradjen latinicom sa pravopisnim greskama .Svima je objasnjenje pa zbog stranaca ili trzista u fbih hr kao sto rade i na deklaracikama proizvoda dok za mk mogu napraviti cirilicnu
Interesantno da KJ a ni sfrj nije namakla latinicu makedonicima i slovencima cirilicu .
Vidim da cirilica postaje popularna u zadnje vrijeme sto je dobro jer bolje sto ide svojevoljno
 
Онај ко пише српски језик латиницом, доприноси директно изумирању ћирилице. То је истина од које се не може побећи.
Што се духовности тиче, мислио сам на везу са оним што нас је вековима одржало у идентитетском смислу, а православље и ћирилица су кључни елементи тога, па и та СПЦ која ти толико смета.
Знаш, и Милогорци су до скоро били Срби, а види их сада. Да не причамо даље о значајном делу данашњих Хрвата или муслимана у Босни.
Али ништа, ко не учи из ранијих грешака осуђен је да их понавља.
 
I meni smeta ponašanje SPC, koje je u suštini antisrpsko i antinarodno.

SPC bi trebalo da bude institucija ovoga naroda, ali je ona, nažalost, daleko od toga, s obzirom na činjenicu da otvoreno podržava svaku aktuelnu vlast.
Svima nama je poznato da su sve vlasti od 1990. godine do danas bile (i jesu i sada) antinarodne, antidržavne i pogubne po narod, društvo i državu.
SPC sve ove godine "mudro ćuti" i na taj način otvoreno podržava štetočinske i marionetske vlasti.

Što se tiče mog ručnog pisanja - samo ćirilica.
 
Онај ко пише српски језик латиницом, доприноси директно изумирању ћирилице. То је истина од које се не може побећи.
Oko ovoga si suštinski u pravu. Ali način na koji ti to opisuješ i doživljavaš... izumiranje ćirilice... bogte, ko da slušam one čudake na ulici što drže natpis i propovedaju da je kraj blizu. Sve neka izumiranja, propasti, kataklizme, izdaje, iskušenja, sudnji dani...
Ponekad kad učestvujem u ovakvim raspravama stičem utisak kao da neki ljudi misle da će Srbija propasti ako svi ne rezonuju kao Miroljub Petrović, a da će postati raj na Zemlji ako svi budu rezonovali kao on. Uvek neke krajnosti u tim idejama. Ako uradimo ovako, biće blagostanje, a ako uradimo onako biće propast. :roll:

Што се духовности тиче, мислио сам на везу са оним што нас је вековима одржало у идентитетском смислу, а православље и ћирилица су кључни елементи тога, па и та СПЦ која ти толико смета.
To što su ključni elementi našeg identiteta ne znači da su i jedini. I paganstvo i mitologija su nekad bili ključni element slovenskog identiteta. Pa jel to sad znači da treba da se vratimo njima? Ne pričam o duhovnosti i životnoj filozofiji, nego baš o paganstvu i mitologiji. Mislim možemo tako da nađemo 50 primera, šta je bilo nekad a šta danas nema. Bilo pa se zamenilo nečim drugim. Bilo je tu i puno dobrih stvari, ali jednostavno su zamenjene nečim prikladnijim. Da se ceo svet čvrsto držao samo tradicija i starih vremena dan danas bismo živeli isto kao pre 5000 godina.

A što se tiče SPC, jeste smeta mi. Čak je i njena uloga u srpskoj istoriji i kulturi preuveličana do bola. Al aj da se složim s tobom da jeste bila ključni element našeg identiteta. Bila. Sve dok nije postala mafijaška organizacija koja služi interesima pojedinaca.
Знаш, и Милогорци су до скоро били Срби, а види их сада. Да не причамо даље о значајном делу данашњих Хрвата или муслимана у Босни.
Jel ti fali nešto otkako su se odvojili od nas? Nek idu, ko ih šiša.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521737#p521737:33wq72s5 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Суб Мар 03, 2018 7:38 pm[/url]":33wq72s5]Za mene postoje: 1) korisnici ćirilice - obični ljudi koriste ćirilicu; 2) zastupnici ćirilice, ljudi koji se zalažu za nju, ali bez odlaženja u krajnost i zadrtost. I postoji treća grupa, koji se vode politikom ''biće kako mi zahtevamo, ili neće biti nikako'', koji pričaju da svako ko odbija da koristi ćirilicu nije Srbin, da iza svega toga stoje strane sile i svašta nešto što više priliči poslanicima u Skupštini nego normalnim ljudima. E ja kad kažem ''ćirilofanatici'' mislim na takve.

Partibrejkera sam nazvao ćirilofanatikom jer iako on nije rekao da nisam Srbin što ne koristim ćirilicu, služi se taktikama ćirilofanatika. Pita me gde mi je lakše da koristim latinicu. Ja mu dam iskren odgovor. Onda on počne da mi soli pamet. Čekaj, za koj moj onda pitaš pitanje ako znaš, ne da nećemo doći do kompromisa, nego da stavovi mogu samo još više da nam se udalje?

Dalje, vidim po dobrom starom običaju, sad se opet poteže i pitanje duhovnosti i vere. Opet se prosipa ona čuvena idiotska floskula da neko ne može da bude duhovan a da ne piše ćirilicom. Ko veli, svako ko ne piše ćirilicom, on nije pravoslavac. A čim nije pravoslavac, samim tim nije ni duhovan?

O čemu bre vi lupetate? Ko bre vama daje pravo da nekome pričate koliko je, i na koji način duhovan? Da vam nije Srpska pravoslavna crkva dala to pravo? Ona mafijaška organizacija što krsti kriminalce, venčava lopove i saginje se svakom ko zamahne parama? Ko ste bre vi da pričate nekome o duhovosti?! Jel vi u svojim ograničenim glavama uopšte možete da shvatite razliku između: 1) vere 2) religije 3) crkve i 4) duhovnosti?

Alo bre pa još dok sam bio vernik nisam pitao SPC i popine da mi kažu jesam li dovoljan Srbin, čovek i pravoslavac. Pa ne vrti se ta vera oko njih, nego oko boga. Oni su samo njegovi umišljeni izaslanici. Koji su odavno pogazili sve o čemu pričaju. I kao što ću da otkačim svaku popinu koja bi da mi soli pamet o Srpstvu i gunđa samo zato što ne igram kako SPC zasvira, tako ću da otkačim i svakog od vas koji počne da mi kenja dal jesam ili nisam Srbin ako koristim ćirilicu ili ne.

Duhovnici moji, ako već oćete da pričate o tome ko je koliki Srbin, savršeno je jbno nebitno kojim pismom čovek piše. Nego šta je taj čovek uradio za srpsko društvo. Ja više poštovanja imam prema jednom Arnu Gujonu, Čarlsu Kateru i drugim strancima koji ovde žive a koji su mnogo uradili za našu zemlju (proguglajte njihova imena, obrazujte se malo) nego na primer prema jednom ''srpskom'' (al malo morgen) plemenu Karić, kome se saginje cela SPC i predstavlja ih kao mini božanstvo i najveće Srbe ikada, a u stvari su sve lopurda do lopurde.

Te vaše imbecilne poglede na svet i podele na ''one naše'' i ''one ostale što su protiv nas'' sačuvajte za sebe. To kad vi jednog dana budete stvarali novo Dušanovo carstvo sa Miroljubom Petrovićem na čelu, e onda do mile volje tako klasifikujte ljude. Do tad odletite u troskocima i pomirite se više sa činjenicom da vas sve gazi vreme i umesto što mrsite m*** tu, bolje nađite da radite nešto korisno, što za sebe, što za društvo, što za tu ćirilicu.

I ovo ima da napišem svakome ko mi nastupi u tom crno-belom ograničenom maniru. Ko god pokušava da na racionalan način sačuva i popularizuje ćirilicu, ima podršku od mene. Ali ko god mi krene s tim Džordž Buš nastupima (ili ste s nama ili ste protiv nas) može da dobije samo brz i odsečan odje*******. Takve stvari nosite u SkupSlinu i u Nemanjinu 11.

Нисам никакав "ћирилофанатик". Сем ако "ћирилофанатизам" не сматраш и Уставом ове земље који каже да је ћирилица државно писмо. Значи проблем, генерално, није којим се писмом ти користиш. Што се мене тиче, дописуј се на мобилном са неким на свахилију. Проблем је што је мени, као држављанину Србије ускраћено право на сопствено писмо. Није ћирилицу прегазило време него малограђанштина и помодарство. Испоштовати сопствени Устав и ћирилицу вратити у јавну употребу ( телевизија, штампа, књижевност, бизнис...) како нам деца не би расла у овом шизофреном стању по којем смо ендемити у свету. Јасно је да је проблем политички ( у осталом као и 99% проблема у земљи..).
 
U Ustavu svašta piše, ali se mnogo toga što tamo piše - ne sprovodi ili krši.
Nažalost, u nesprovođenju ili kršenju Ustava prednjače vlasti (koje god da su).

Inače, mislim da sada više ljudi piše ćirilicom, a i po gradu ima više ćiriličnih natpisa nego tokom 1970-ih i 1980-ih godina, što je ipak pozitivan trend.

Sa druge strane, na TV kanalima i u štampanim medijima je jako malo ćirilice, jer se tu radi o spoljnim finansijerima.
 
Увек се згрозим када отворим ову тему ал ајде кад сам већ упао. Једно моје искусто са мастера на Факултету техничких наука у Новом Саду:

Презентујемо ми свој пројекат из арх. пројектовања комплексних програма (који му тамо дође неки врхунац студија). Плакати нам на ћирлилици, од свих радова једини технички довршен и посмен, сви остали на латиници а пројекти на нивоу средње архитектонске или ниже.

Изашао ја последњи за катедру кад асистент поспрдно/зачуђено:

- Хахаха, ови су одрадили плакате на ћирилици!?

Ја куљам у тренутку али игноришем. Колега га подсети да му се у "темплејтима" за плакате поткрала и једна опција за ћирилицу, поред 5-6 за латиницу. Одрадим ја ту презентацију, одслушам глупаве коментаре асистената и професора и одем назад на посао.

Епилог - једино наш пројекат није изложен у ходнику факултета.

Решење - крвави грађански рат за ослобођење од ових тирјана домаћих примитивних нечисте душе и затрованог ума и освета тим поганим изродима за ово сатирање људских права најсветијих и целог српског народа.

поздрав
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521807#p521807:2ey488bi je napisao(la):
Delija » Ned Mar 04, 2018 2:13 am[/url]":2ey488bi]
Решење - крвави грађански рат за ослобођење од ових тирјана домаћих примитивних нечисте душе и затрованог ума и освета тим поганим изродима за ово сатирање људских права најсветијих и целог српског народа.

поздрав
pazi da ne napunis gace zbog ovog ultimativnog nacionalno osvescenog isprtka.
 
Мада, до овог часа, пет људи на овој теми се изјаснило у корист "крвавог грађанског рата" у Србији као решења...
 
Vrh