Šta je novo?

Narodni muzej

Pratimo kako je. Ja se prvi radujem tome da izvori nisu u pravu.
Ruku na srce, otezanje je moguće zato što kod nas sve fascinantno kasni (videti pod "Prokop").
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532362#p532362:2eqarc4u je napisao(la):
Propeler » Pon Apr 16, 2018 2:12 pm[/url]":2eqarc4u]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532335#p532335:2eqarc4u je napisao(la):
DzonTravolta » Pon Apr 16, 2018 9:45 am[/url]":2eqarc4u]Inače, iz još nekih izvora bliskih Muzeju sam čuo da je dosta eksponata stradalo za ovih 15-16 godina, kao i da su neki "odneti".
Navodno, i otezanje je bilo zbog principa "da se Vlasi ne sete".
Videćemo, uostalom. Nadam se da malo starije forumaše služi sećanje ;)

Te sam informacije dobijao poslednjih godina iz više izvora, od kojih su neki dosta pouzdani. Uostalom, uklapa se i logički, zašto bi inače rekonstrukcija zgrade trajala toliko dugo.....? :(

Pitaj Boga da li je išta od bitnijih originala uopšte ostalo, a da nisu zamnjeni replikama :oops: .
A kako misliš da se eksponati zamene replikama? Znaš koliko ljudi radi u muzeju, kustosa, restauratora? Šta bi oni svi ćutali i gledali kako se eksponati iznose, sve bi ih potplatili da ćute? Ta priča nema nikakve logike. Ko bi to uzeo originalne eksponate iz muzeja? Strani muzeji? Kako bi onda izložili kradeni materijal? Drugo, kao da naš muzej čuva sve sama remek dela svetske umetnosti, pa su svi potrčali da nas opljačkaju. Kako da se uradi replika Renoarovih, Degaovih, Moneovih dela? Ko da uradi verne kopije i da ih sada kao izlože u postavci? Pa to bi običan istoričar umetnosti odmah primetio...Sve su to nerealne priče kojima se opravdava obična nesposobnost i lopovluk vlasti. 2003. za vreme vanrednog stanja brže bolje zatvorili postavku, kao zbog katastrofalnih uslova, i onda direktorka Cvjetićanin pozvala Rakočevića da radi projekat preko veze i bez javnog konkursa zato što je postojala povezana klika kojoj je cilj bio da zgrne ogromne pare. Kada je stručna javnost opravdano osporila loš projekat, onda doveli Lojanicu. A pare se samo troše na neadekvatne projekte. Vreme ide, a pod desetogodišnjim direktorovanjem Tanje Cvjetičanin nije uradjeno ništa, u atrijumu je komotno sve ovo vreme mogla da stoji arheološka postavka, njoj ne smetaju spoljni uslovi. Mogli su i da brzo obnove salu na drugom spratu i da menjaju izložbe svakih dva meseca. Ništa od toga nisu radili, bilo ih je briga što mlade generacije rastu bez uvida u kulturno blago. Hvala Bogu da je smeniše 2013. i da se počelo sa saniranjem zgrade kada već nema para za bolje rešenje. Najgore je to što bivša uprava muzeja i drugi odgovorni nisu odgovarali za takvo stanje i silne bačene pare na loše projekte
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532368#p532368:1nr9y1ly je napisao(la):
Vox91 » 16 Apr 2018, 14:44[/url]":1nr9y1ly]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532362#p532362:1nr9y1ly je napisao(la):
Propeler » Pon Apr 16, 2018 2:12 pm[/url]":1nr9y1ly]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532335#p532335:1nr9y1ly je napisao(la):
DzonTravolta » Pon Apr 16, 2018 9:45 am[/url]":1nr9y1ly]Inače, iz još nekih izvora bliskih Muzeju sam čuo da je dosta eksponata stradalo za ovih 15-16 godina, kao i da su neki "odneti".
Navodno, i otezanje je bilo zbog principa "da se Vlasi ne sete".
Videćemo, uostalom. Nadam se da malo starije forumaše služi sećanje ;)

Te sam informacije dobijao poslednjih godina iz više izvora, od kojih su neki dosta pouzdani. Uostalom, uklapa se i logički, zašto bi inače rekonstrukcija zgrade trajala toliko dugo.....? :(

Pitaj Boga da li je išta od bitnijih originala uopšte ostalo, a da nisu zamnjeni replikama :oops: .
A kako misliš da se eksponati zamene replikama? Znaš koliko ljudi radi u muzeju, kustosa, restauratora? Šta bi oni svi ćutali i gledali kako se eksponati iznose, sve bi ih potplatili da ćute? Ta priča nema nikakve logike. Ko bi to uzeo originalne eksponate iz muzeja? Strani muzeji? Kako bi onda izložili kradeni materijal? Drugo, kao da naš muzej čuva sve sama remek dela svetske umetnosti, pa su svi potrčali da nas opljačkaju. Kako da se uradi replika Renoarovih, Degaovih, Moneovih dela? Ko da uradi verne kopije i da ih sada kao izlože u postavci? Pa to bi običan istoričar umetnosti odmah primetio...Sve su to nerealne priče kojima se opravdava obična nesposobnost i lopovluk vlasti. 2003. za vreme vanrednog stanja brže bolje zatvorili postavku, kao zbog katastrofalnih uslova, i onda direktorka Cvjetićanin pozvala Rakočevića da radi projekat preko veze i bez javnog konkursa zato što je postojala povezana klika kojoj je cilj bio da zgrne ogromne pare. Kada je stručna javnost opravdano osporila loš projekat, onda doveli Lojanicu. A pare se samo troše na neadekvatne projekte. Vreme ide, a pod desetogodišnjim direktorovanjem Tanje Cvjetičanin nije uradjeno ništa, u atrijumu je komotno sve ovo vreme mogla da stoji arheološka postavka, njoj ne smetaju spoljni uslovi. Mogli su i da brzo obnove salu na drugom spratu i da menjaju izložbe svakih dva meseca. Ništa od toga nisu radili, bilo ih je briga što mlade generacije rastu bez uvida u kulturno blago. Hvala Bogu da je smeniše 2013. i da se počelo sa saniranjem zgrade kada već nema para za bolje rešenje. Najgore je to što bivša uprava muzeja i drugi odgovorni nisu odgovarali za takvo stanje i silne bačene pare na loše projekte
Nije ovde samo upitno da je nešto "iznošeno", već je, prema navodima, dosta toga stradalo u podrumu, u neadekvatnim uslovima: malo zbog neodgovarajuće klimatizacije, malo zbog poplava.
No dobro. Videćemo šta će biti kad se otvori. Iskreno se nadam - ništa.
 
Sve ja razumem šta hoćeš da kažeš. Živimo u zemlji gde bi bilo vrlo zamislivo da pola eksponata bude uništeno, ali ipak verujem u stručnost kustosa, restauratora i drugih zaposlenih u muzeju, koji vole svoj posao i brinu o tom umetničkom blagu. Za sve ove godine mnogi eksponati iz muzeja su gostovali po svetu-dakle "živi su", nisu propali. Verujem kustoskinji Ljubici Miljković, koja je odavno osporavala megalomanske projekte rekonstrukcije. Žena je rekla da uslovi u depoima nikada nisu bili katastrofalni da bi uzrokovali propast umetnina. Kaže da su uslovi u tim depoima-nekadašnjim trezorima prilično klimatski stabilni i bez bilo kakvih tehničkih pomagala. Jedino im problem prave veliki minusi. Dalje, žena je pričala da se velika izložbena dvorana na drugom spratu sa malo sredstava mogla dobro sanirati i osposobiti za povremene izložbe. U ostalim salama trebalo je uvesti nove instalacije, promeniti podove i okrečiti ih. Sve je to moglo da se uradi za godinu-dve i mi bismo imali obnovljenu zgradu još 2005. A novac da se skuplja za trajnije rešenje-npr. gradnju nove zgrade na Ušću. Ali eto, nisu se slušali dobronamerni i stručni ljudi, već je glasnija bila klika oko bivše direktorke koja je htela da u ovako siromašnoj zemlji pravi Luvr. Ti suprotstavljeni interesi su i doveli do ovakvog stanja.
 
Ima krugova, porodica, pa čak i velikih organizacija koji su se takvim poslovima, odnosno pljačkama umetnina oduvek bavili i čuvali ih dug vremenski period, a onda ih posle više desetina godina, nekada i značajno duže obelodanjivali, uvek pod izgovorom da se ne zna kojim putem su se tu našle i da je pravo poreklo i kretanje potpuno nepoznato. To nije nikakva teorija zavere premda je i meni je zvučalo u prvi mah tako, pa sam o tome malo podrobnije čitao. To je ujedno i dosta čest način dolaska do neprocenjivih vrednosti u slučaju Vatikana i njihovih organizacija, mnoge Jevrejske porodice su to radile, tajna društva, poput templara ranije i drugih u sadašnjem vremenu.
 
Imam resenje za prosirenje muzeja. Dom vojske :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532467#p532467:3f411wvk je napisao(la):
neven_k » 16 Apr 2018, 22:30[/url]":3f411wvk]Imam resenje za prosirenje muzeja. Dom vojske :)
Uff, ne znam šta bih ti rekao. Vojska će to teško ustupiti.
 
Imaju odlicnu galeriju sa prirodnim svetlom sa krova. Sta ce njima dom u centru, imaju ceo Topcider.

To su jedini ljudi koji razumeju Visi interes, ovi ostali to ne razumeju. (Npr Narodna Banka)
 
A шта фали дворовима, а да се председник исели у СИВ, а скупштина града у 27. марта. Дом војске има пригодан програм и изложбе, било би греота иселити га на Топчидер.
 
moze i to, cak verujem i da Vucic ne bi imao nista protiv, ali ubedi one koji rade u predsednistvu, da nisu vise u centru grada.

Isto je bilo kada se diskutovalo pre 20 godina gde ce biti Opera, bukvalno su hteli da crknu na samo pomisao da opera nece biti vise na trgu.
 
To predsednistvo mi je odvek bilo besmisleno kao institucija, nije mi jasno sta ti ljudi tamo rade, sem sto smrde u zgradi koja bi trebala biti otvorena za javnost.

U Beogradu nema puno raskosnih istorijskih zgrada, a vecina nije otvorena za obilazak, sem ponekad za mali broj ljudi s posebnim povodom.
 
A zamisli samo atrakciju kada bi otvorili deo SIVA za posete. Sala svake republike itd... Svako iz bivse Juge bi isao da vidi, cak i sire....radi se o kulturnom dobru, tako da je nas zahtev da bude otvoreno za javnost itekako legitiman.

Ja bih i princa prebacio u neku veliku vilu na Dedinju, a dve palate otvorio u sklopu velikog parka, koji bi samo danju bio otvoren....Na kraju radi se o velikom novcu, jer bi sve te stvari znacajno povecale turisticku ponudu Beograda....
 
Narodnom muzeju, kao najstarijem i najvećem u zemlji, treba podići novu zgradu po svim modernim standardima. Dakle da ima namenski projektovan deo za arheologiju, numizmatiku, srednji vek, slikarstvo, skulpture, grafike itd. U toj zgradi treba da postoje visoke dvorane za izlaganje velikih slika, a ne kao u sadašnjoj zgradi-kada izlože Pajin Dušanov zakonik-da slika udara u plafon i ne liči ni na šta, niti može da se sagleda kako treba. Da ne pričam o posebnim savremenim depoima, konzervaciji i drugim potrebama. Takve uslove može da obezbedi samo nova zgrada. Druge muzeje i mogu smestiti u adaptirane prostore, ali za Narodni moraju da obezbede najbolje uslove jer je taj muzej ogledalo države. Novi objekat treba podići i na arheološkom lokalitetu u Vinči-kolevka evropske civilizacije se davi u septičkim jamama. Takav skandal može samo Srbija da toleriše. Umesto da tamo stane svaki kruzer-nama pare odlaze niz Dunav. A sigurno bi i Evropa dala pare za uredjenje, ali verujem da naši vlastodršci ni ne znaju da Vinča postoji, a kamoli da apliciraju za strane fondove.
 
Ideje postoje, ali para nema.

A ko zna šta bi uradili da imaju pare.

Uvek se setim onog nesuđenog centra za nauku u Bloku 39. Ali zato poslovne zgrade samo niču duž Bulevara Milutina Milankovića.

To je naš odnos prema nauci i kulturi.
 
Pazi, kad su Austrijanci sami donirali novac za Golubačku tvrdjavu, kako bi se lako mogli naći fondovi EU za nešto tako važno za svet poput Vinče. Ali ovde nema ko to da pogura, nikoga to ne interesuje. Muzealci inertni i čekaju državu za sve, političari neprosvećeni i briga ih za tako nešto. Da sam ja bio direktor Narodnog muzeja 10 godina i da ništa nisam postigao na planu rekonstrukcije kao Tanja Cvjetičanin-pa ubio bih se, ne bih čekao da me smene..Treba dovesti dobre menadžere, možda i strance ako treba, da se ljudi nametnu i razmrdaju svest okoštale okoline. A pre svega da pokažu kako mogu da se naprave dobre pare u kulturi, pošto to ovde niko ne kapira, jer je smatraju teretom za budžet.
 
Što se tiče Vinče, tu se potpuno slažem. Ozbiljna država bi, od takvog lokaliteta, napravila arheološki spektakl koji bi donosio, ne milione, nego stotine miliona evra. To bi trebalo da bude najveće kulturno dobro u Srbiji i najznačajnija atrakcija u Beogradu.

Međutim, to je ipak malo škakljiva tema i tu priču koja je realna, ni da smo mnogo ozbiljnija država, ne bismo dugo vremena mogli da izguramo do kraja, jer ona obara skoro čitavu zvaničnu svetsku istoriju, prema kojoj su najstarije civilizacije bile Sumer, Vavilon i Mesopotamija, dok je dokazano da je Vinča, kao nastavak Lepenskog Vira, bila mnogo starija. Tu je između ostalog nastalo i najstarije pismo na svetu ili protopismo iz kojeg je najverovatnije nastala ćirilica, a možda čak i latinica. Tim tvrdnjama bi se suprostavljale mnoge države sveta, kao što se već sad mnogi suprostavljaju, poput Grčke i Italije pre svih, jer oni forsiraju zvaničnu priču da su najstarije civilizacije u Evropi i da su oni stvorili civilizacijski osnov Evrope, što naravno nije tačno.

Uzimajući ovo u obzir, mi bismo morali da tražimo širi krug onih koji bi to podržali, jer niko ne bi podržao priču da je u Srbiji nastala najstarija civilizacija na svetu i prvo protopismo, već bismo morali tu da govorimo o Vinčancima čija je genetika, odnosno haplogrupa G2a danas prisutna i u Švajcarskoj, Austriji, Nemačkoj, Mađarskoj i Rumuniji, pored Srbije i tu da tražimo pomoć Nemaca da nas podrže po tom pitanju.

Znajući, u kakvoj državi živimo, od toga neće biti ništa još dugi niz godina, a fekalije i deponija će uništavati ovo nalazište. :violina:

Da ne idemo previše u offtopic......
 
Sve ja to znam, ali zadatak sredjenog lokaliteta u Vinči ne bi ni bio da obara zvanične teorije, niti da nekome upire prst u oko. Neka veruje ko u šta hoće. Taj lokalitet treba srediti zbog nas samih, zbog odgovornosti pred civilizacijom i istorijom. Da tu dolaze turisti, da se lep novac sliva u budžet, da se sve lepo otkopa i lepo prezentuje. A onda će arheolozi iz sveta dolaziti, proučavati i pisati radove. Šta nas i sada sprečava da jedan od glavnih suvenira u ovoj zemlji bude figurica iz Vinče? Da je reklamiramo na aerodromu, duž autoputa, po Beogradu..ništa-samo nemar.
 
Mi kada bi sređivali Vinču bi istakli na sva zvona da su Srbi narod najstariji. Trebalo bi Vinču lepo srediti (kao Lepenski vir) i izneti činjenice bez previše prejudiciranja stvari koje nisu priznate 100% od zvanične istorije.

Da li kruzeri uopšte i svraćaju u Lepenski vir?
 
Pristaju u Milanovcu pa obilaze okolinu, a u dalekim planovima je izgradnja pristaništa i na Lepenskom viru..A što se tiče Vinče-napišu se zvanični podaci, bar je danas lako analizirati starost pronadjenih ostataka, nema tu mnogo prostora za manipulaciju. A ako su ambicije veće-naša vlada recimo može da na konkursima finansira istraživačke i naučne radove stranih arheologa, pogotovu mladih željnih dokazivanja. Onda oni dodju u Srbiju, pa istražuju, pišu, pa se polako čuju i drugi naučni stavovi itd. Ali za to treba strategija, planiranje, cilj da se polako radi na promociji i boljem imidžu Srbije-sve ono što ovde ne postoji.
 
Nadam se da će otvaranja ova dva muzeja u Beogradu biti pokretačka snaga za celu kulturnu scenu. (da ne budem previše pesimističan)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532622#p532622:z6yn7eyb je napisao(la):
astrodule » Uto Apr 17, 2018 5:14 pm[/url]":z6yn7eyb]Mi kada bi sređivali Vinču bi istakli na sva zvona da su Srbi narod najstariji. Trebalo bi Vinču lepo srediti (kao Lepenski vir) i izneti činjenice bez previše prejudiciranja stvari koje nisu priznate 100% od zvanične istorije.

Da li kruzeri uopšte i svraćaju u Lepenski vir?

Da, da, već mogu da zamislim. Postavljene krstove sa četiri ocila na sve strane, dvoglave bele orlove, potvrdu o srpskom poreklu svih indo-arijevaca i ostalo, što bi svelo veoma ozbiljno, arheološko nalazište na nivo seljačke ezoterije :laugh: .

Zato sam i napisao da bi trebalo jasno pominjati haplogrupu G2a, koja je danas prisutna kod samo 5 posto Srba, ali ni kod drugih naroda koje sam navodio nije u većem procentu zastupljena, izuzev kod Švajcaraca, kog kojih je oko 10 posto. Na taj način bi jasno trebalo priču o Vinči odvojiti od prostog, nacionalnog nivoa, što je realnost, naravno.

Druga stvar, čitava svetska istorija je satkana na jako malo pouzdanih, egzaktnih podataka, većina je iskonstruisana i izmišljena iz različitih nacionalnih, religijskih ili političkih razloga, pa ni tu ne bi trebalo prepustiti sve drugima da rade za nas, jer bi u tom slučaju sve bilo urađeno isključivo za druge, već je tu neophodna saradnja u radu.

Vinča ima i odličan položaj, s obzirom da je na Dunavu, pa bi baš mogla da privlači kruzere iz dunavskih zemalja, ako bi tu postojalo nešto dobro organizovano i uređeno.
 
Lepenski Vir i Viminacijum su besprekorno uredjena arh. nalazista, znaci da se moze, kad pare stignu sa strane.
Donacije za ovakve ocito znacajne istorijske lokacije su od EU 100% zagarantovane, ali ako se nevesto aplicira, onda se ne mogu dobiti.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532636#p532636:3o82401k je napisao(la):
astrodule » 17 Apr 2018 06:06 pm[/url]":3o82401k]Nadam se da će otvaranja ova dva muzeja u Beogradu biti pokretačka snaga za celu kulturnu scenu. (da ne budem previše pesimističan)

Bice sigurno, mora, jer je pokrenuto sa mrtve tacke.
Bitno je da ne dodje do 'elitizacije', ili 'beogradizacije', jer su oba muzeja REPUBLICKE institucije, a ne gradske.

Izgradnjom galerije na mestu staklenca mogli bi se resiti ovi problemi koje ima zgrada narodnog muzeja.
 
Hoce li neko da odsece ovo zbunje ispred muzeja ?
 
Vrh