Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=535793#p535793:cjhpjj2f je napisao(la):
boca-ica » 04.May.2018/5:39 pm[/url]":cjhpjj2f]
...kako bi se donela odluka o proglašenju nedostupnih stanara....
Ne ide to tako ....
neki imaju nekretnine i u dr. državama... pa niko ih ne prinudjava da tamo budu non-stop dostupni , a kamoli kod nas

još gore bi bilo ozvaničeni ,,nedostupan,, kao takav onda mora se osloboditi svih tekucih obaveza uprave stambene zgrade
jer očigledno i ozvaničeno...

Mogu oni da imaju i pola Beograda, ako se ne pojave na 2 ili 3 sastanka može im se oduzeti pravo glasa ali su u obavezi da poštuju sve odluke skupštine.
Ako su previše zauzeti mogu dati ovlašćenje nekome da ide umesto njih.

Ovo je pre svega za one potpuno nezainteresovane koji blokiraju svaki rad skupštine pošto se nekada ne pojavi i više od 1/3 , a trebala je 1/2 za prolaz.
 
Tu nezainteresovanost imam priliku da gledam u mom soliteru i to je najgora stvar kod naših ljudi.

I onda je posle kuknjava...

Plus što razni "ludaci" imaju osobinu da su redovni na sastancima.

I ja sada već imam više razumevanja za ove što dolaze na sastanke, nego ove koji su u kalimero fazonu, a mrzi ih da se pojave na sastanku...

I ti što ne dolaze su skroz ubeđeni da nedolaskom oni nemaju obavezu da , recimo, plaćaju onu nadoknadu za profi upravnika...
 
Pa zainteresujte ih
evo ako dovedete i Go-go igračice i ako nisam vaš stanar rado bi svrno :lol:

Šalim se, mada treba (po moguctvu uz kafu) popričati sa takvim ljudima nisu baš svi toliko ne zainteresovani
ima sam prilike ... muka jeste al da se ponekad i rešiti....
al najgori od najgorih su oni, što izdaju drugima svoje stanove , pa se prave blesaviji i od blesavih :lol:
 
Tim sto iznajmljuju stanove prijavis poreskoj upravi pa ce da dodju na sledeci sastanak
 
direktor":cc9pdok6 je napisao(la):
Tim sto iznajmljuju stanove prijavis poreskoj upravi pa ce da dodju na sledeci sastanak

Evo, ja sam upravnik SZ i bivši predsednik SS, pa mi ne pada na pamet da se bavim drukanjem, cinkarenjem i ostalim vrstama blamaže. :oops:

Da tek ne pričam o cinkarenju poreskoj upravi, sačuvaj Bože.. :oops:

U opisu posla upravnika nigde ne stoji dostava nekakvih podataka ili informacija bilo kom državnom organu, već se samo policiji daje informacija o tome ko je stanar ili vlasnik stana, i ništa više...

Inače, drukanje, cinkarenje i ostale budalaštine su glavna karakterna crta ličnosti POLITIKANATA, nebitno iz kojih stranaka, a koji svakodnevno "ordiniraju" po ovom forumu... :mrgreen:
 
Da li stambena zajednica podleže propisima o računovodstvu?

Odredbe Zakona o računovodstvu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2013), kojim se uređuje finansijsko poslovanje pravnih lica, ne odnose se na stambene zgrade (Čl. 4, stav 4), odnosno stambene zajednice, pa stoga stambena zajednica nema zakonsku obavezu da sastavlja i dostavlja nadležnom organu finansijski izveštaj o svom poslovanju.

:arrow: http://stanovanje.gov.rs/latinica/pitan ... govori.php
 
,, ...stanari, to jest članovi stambene zajednice vrše uplatu te naknade na račun stambene zajednice,
koja je pravno lice, a stambena zajednica mora imati ovlašćenog knjigovođu koji ima elektronski sertifikat i ovlašćenje stambene zajednice da može poreskoj upravi da podnese ovaj obračun poreza i doprinosa na naknadu upravnika zgrade.
I ne samo da podnese obračun, već i da obavi i uplatu istih na relevantne račune.

Tek po uplati poreza i doprinosa može se vršiti isplata naknade upravniku - objašnjavaju u PKS... ,,

https://www.blic.rs/vesti/beograd/kes-i ... da/nmj8g2c

:shok: :shok: :shok:


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536248#p536248:38ghief0 je napisao(la):
Vladivoje » 07 Maj 2018 08:24[/url]":38ghief0]
Da li stambena zajednica podleže propisima o računovodstvu?

Odredbe Zakona o računovodstvu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2013), kojim se uređuje finansijsko poslovanje pravnih lica, ne odnose se na stambene zgrade (Čl. 4, stav 4), odnosno stambene zajednice, pa stoga stambena zajednica nema zakonsku obavezu da sastavlja i dostavlja nadležnom organu finansijski izveštaj o svom poslovanju.

:arrow: http://stanovanje.gov.rs/latinica/pitan ... govori.php



:shock: Šta je sad ovo ? :roll:
 
Možda ovo važi za stambene zajednice koje imaju profesionalne upravnike ili upravnike iz redova stanara koje su odlučili da plaćaju.

One stambene zajednice koje ne plaćaju svoje upravnike (iz redova stanara) nemaju zakonsku obavezu da bilo kome dostavljaju finansijski izveštaj.
 
Drukanje i cinkarenje nikad nije lepo i ja takođe ne volim takve stvari. ALI... fora je što u Srbiji živi mnogo ljudi koji poznaju jedino jezik prinude. Ljudi s kojima se ne može racionalno, korektno, dogovorom... nego samo silom i batinom. Tako da se često dešava da sve lepo što se pokuša propadne i da na kraju mora da se potegne prinuda.
 
Realno oko "cinkarenja i drukanja" su sve strane u pravu...
U soliteru pored mene, čovek koji ima dva stana i oba izdaje ne želi da prihvati ništa od obaveza koje mu sleduju. Izdao je izričito naređenje podstanarima da ne kontaktiraju sa ostalim stanarima.
Jedan od podstanara je čak hteo na svoju ruku da plaća tog upravnika i kintu za održavanje jer mu je bilo stalo da bude u dobrim odnosima, ovaj je to čuo i odlepio, pretio da će da ga izbaci....
Jbga sa nekim ljudima prosto ne možeš....
 
čovek koji ima dva stana i oba izdaje ne želi da prihvati ništa od obaveza koje mu sleduju.
E baš takvima se uvek treba ''napiti krvi''. Dakle, što se mene tiče, nek radi on šta hoće sa svojim stanom, briga me dal ima prihode 20, 200 ili 2000 evra od njega. Ali ima da plaća i da radi isto što i ostali. Ima da da svoj minimum minumuma toj zajednici oko sebe, odnosno oko svog stana. Pogotovu ako to izdavanje stvara dodatne troškove zgradi (recimo više se aka lift usled većeg broja ljudi, ili mora da se menja brava, ili šta god...)


I sad kad malo razmislimo o svemu ovome vidimo da se na kraju opet vraćamo na ono staro - kad država i nadležni neće da rade svoj posao, ljudi pre ili kasnije preuzmu stvari u svoje ruke.
 
Bender Rodriguez":15n3wsax je napisao(la):
I sad kad malo razmislimo o svemu ovome vidimo da se na kraju opet vraćamo na ono staro - kad država i nadležni neće da rade svoj posao, ljudi pre ili kasnije preuzmu stvari u svoje ruke.

Kao i uvek, slažem se sa tobom i oko ovih stvari.

Čak i podržavam ljude da preuzmu stvar u svoje ruke, ako drugačije ne može.

Ali, drukanje, cinkarenja - to je, bar po meni, "rezervisano" samo za ljude sa "one strane zakona", u koje spadaju i POLITIKANTI... :mrgreen:
 
Manite se tekstova iz Blic-a koji promovisu profesionalne upravnike.
Sajt stanovanje.gov.rs uredjuje nadlezno ministarstvo i tu je sve prezvakano...
Knjigovodja treba SAMO ako komsija upravnik odluci da radi uz zvanicnu nadoknadu od novca koji se skuplja na racun SZ a da za to ima potrebnu vecinu. Kako u Beogradu normalan knjigovodja nece da radi ispod 50 eur, ova varijanta ispada skuplja pita nego tepsija kada se odbiju porezi na dohodak/naknadu komsiji upravniku + trosak knjigovodje + xyz dinara komsijskom upravniku.
Ovo se mozda isplati samo zgradama sa velikim prihodima mimo placanja stanara (antene na krovovima, reklame, bilbordi, izdavanje lokala itd).
 
Kontaktirao sam firmu VATROSPREM, u vezi kupovine PP-aparata i opreme za hidrantsku mrežu.

:arrow: http://www.vatrosprem.rs/proizvodi/prot ... arati.html

U kratkom roku sam dobio ljubaznu ponudu, koja iznosi 54.054,00 dinara.

Kada se ova suma podeli sa 20 stanova, svaki stan treba da izdvoji 2.750,00 dinara, što je, za naše platežne sposobnosti - MNOGO. :roll:


 
Pa iz vise rata skupite pare i onda kupite
2 750 dinnna 6 mjeseci =459 din ili pak na 12 rata
A valjda imate neke pare vec na racunu i trazite ponudu o od todorovica identicnu kao i od vatrosprema i da aparati i oprema mora da se atestira na 6 odnosno 12 mjeseci
 
Ma kakve crne pare na računu, čoveče. :roll:

Zaključno sa 30.11.2017. godine smo 177.000 u minusu.

Atest se radi na 6 meseci.
 
To ste u minusu kod gradskog stambenog neznaci da nemozete mimo njih da skupite pare i kupite aparate
Obavezan je plan evakuacije uputstva za ponasanje u slucaju pozara upotrebe hidranta i pp aparata i tonovi za uzbunjivanje ima toga dosta ...
 
PP ormarice ce da provale, aparate da pokradu, creva da odnesu....
a da ne pričam da zbog rokova ispravnosti ...šestomesečno servisiranje nije besplatno .......
ukratko i ako je i po zakonu i po logici to vrlo dobro imati , u praksi zbog kradja je čista zaludana nabavka i bacanje para

Ono što je bitno
da u zgradi na ponekom spratu postoji ispravan hidrant čij ce se pritisak u njemu periodično meriti
a ako vam i creva ukradu iz hoidranta to nije kraj sveta jer ne samo da i creva imaju rok ispravnosti nego
vatrogasci uvek nose zbog nastavljanja ispravna hidratska creva
tako da u ozbiljnim situacijama bar imaju gde da se priključe jer se cisterne brzo isprazne

Pored spratnog hidratna preporučio bi na poselednjem spratu u hodniku jedan senzor za dim vezan za sirenu i drugih nužnih izdataka i nema

Muka živa je u zgradama kao kod mene što ni na jednom spratu nema hidranta, pa me zanima koliko bi koštalo uvodjenje
bar dva-tri kom. al na jednoj hidr. cevi ?

:sesir:
 
Ako neko zna, kako se rezultuje na stanju računa kod gs ako u zgradi postoji par stanova za koje se sumnja da ne plaćaju Infostan redovno? Naime, kod mene u zgradi imaju dva stana kojima su poštanski sandučići puni onih uplatnica. Osnovano sumnjamo da oni to baš i ne plaćaju redovno, pošto se ti stanovi povremeno izdaju...
Dakle kako to utiče na stanje na računu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536248#p536248:2xnabvh4 je napisao(la):
Vladivoje » 07 May 2018 09:24 am[/url]":2xnabvh4]
Da li stambena zajednica podleže propisima o računovodstvu?

Odredbe Zakona o računovodstvu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2013), kojim se uređuje finansijsko poslovanje pravnih lica, ne odnose se na stambene zgrade (Čl. 4, stav 4), odnosno stambene zajednice, pa stoga stambena zajednica nema zakonsku obavezu da sastavlja i dostavlja nadležnom organu finansijski izveštaj o svom poslovanju.

:arrow: http://stanovanje.gov.rs/latinica/pitan ... govori.php

Zakon o računovodstvu nije jedini koji uređuje obaveze skupštine stanara iz oblasti finansija i poreza. Tu je takođe i Zakon o porezu na dobit koji razlikuje preduzeća i nedobitne organizacije. Skupštine stambene zajednice, s obzirom da se osnivaju radi održavanja stambene zgrade, a ne radi ostvarenja profita, spadaju u drugu kategoriju.Zakon o porezu na dobit nameće obavezu skupštinama stanara kao nedobitnim organizacijama da predaju poresku prijavu poreza na dobit koju prati poreski bilans. Pravilnikom o poreskom bilansu definisano je da se poreski bilans izrađuje na osnovu bilansa uspeha, koji je pak finansijski izveštaj koji nastaje kao rezultat vođenja poslovnih knjiga. Znači stambena zgrada mora da vodi poslovne knjige i izradi bilans uspeha kako bi na osnovu njega izradila poreski bilans i poresku prijavu.
 
Zakon o stanovanju propisuje prava i obaveze stambenih zajednica.

Odredbe Zakona o računovodstvu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2013), kojim se uređuje finansijsko poslovanje pravnih lica, ne odnose se na stambene zgrade (Čl. 4, stav 4), odnosno stambene zajednice, pa stoga stambena zajednica nema zakonsku obavezu da sastavlja i dostavlja nadležnom organu finansijski izveštaj o svom poslovanju.

Mislim da je ovo što je citirano sasvim dovoljno kao istinita informacija.

Najbolje je, uz tumačenje, staviti i odgovarajuće linkove, da bi priče bile nečim potkrepljene.
 
"Tatjana, imaš 15 dana da podneseš ostavku, u suprotnom.."
Izvor: B92, R. C. utorak, 8.05.2018.

5065613815af0adf7d0c33829431945_v4_big.png


Profesionalna upravnica zgrada Tatjana Strugar iz Beograda dobila je, na adresu firme u kojoj je zaposlena, anonimnu preteću poruku zbog koje sada živi u strahu

Kako je rekla za B92.net, u poruci preteće sadržine piše: "Tatjana, ugrozila si mnoge porodice. Imaš 15 dana da podneseš ostavku svuda gde si upravnik zgrade i da se mirno povučeš. Shvati ovo kao dobru nameru. U suprotnom…"

"Strahujem za svoju i bezbednost svoje porodice. Mi ne znamo o kakvom se umu radi, grozan je osećaj", navodi profesionalna upravnica zgrada u čijoj je nadležnosti oko 40 ulaza, to jest oko 1.500 domaćinstava u naselju "Stepa Stepanović" u Beogradu.

Slučaj je prijavila MUP-u, a inspektori su, kako je navela, izdali nalog da se pregleda video-nadzor pošte u kojoj je preteće pismo poslato.

"Dobila sam punu podršku i zaštitu od inspektora koji je veoma ozbiljno shvatio situaciju i profesionalno nastupio, sa napomenom da se obratim i pozovem ih u slučaju bilo kakve dalje pretnje ili presretanja", rekla nam je Strugarova.

Izjavila je da je dosad održala oko 60 sastanaka sa stanarima, da je ponekad bilo neprijatnosti na tim sastancima, ali da ne može ni da pretpostavi ko bi mogao biti autor pretnje.

"Nikoga nisam dirala, ni prozivala, stogo sam profesinalna, ali bilo je neprijatnosti, verbalnih sukoba... Svaki drugi, treći sastanak neko od stanara napravi pometnju, a drugi neće da se mešaju, da se ne zameraju komšijama. Ali ja ne verujem da je neko od njih, to je neko ko je seo, smislio, napisao pa otišao do pošte - to je neko ko razmišlja o tome", navela je upravnica i dodala:

"Nadam se da će moj slučaj bar malo pokrenuti na razmišljanje ko je u stvari profesionalni upravnik i koliko je njegov posao i odgovoran i opasan i težak. Upravnik mora da sprovede zakon, da radi po pravilnicima, da trpi rizike, da ga stanari bojkotuju, a da pritom nema nikakvu zaštitu, niti je formiran tim Komunalne policije koji bi vršio nadzor".

Ona je ponovila da ne zna na koga da sumnja, da živi u strahu, ali i nadi da se njena situacija neće ponoviti nikome.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1389938

e31.jpg
 
Cudno koliko zgrada nema hidrante spratne u bg za ugradnju istog potrebno je da postoje tehnicki uslovi da ima prostora svi se vezu uvjek na jednu vertikalu
Potreban je projekat i naravno atest po izgradnji .
Kad krenu da pljuste kazne zacnemanje pp opreme bice kuku lele u nekih 80 % zgrada nista nije ispravno
Imacete manje para na racunu za neplacene racune za ingostan
Boco a da sredite vrata stavite kamere da da vidite o vam to ordinira po ulazu
 
Auuu ala je ta gospoja Tatjana vredna. Servisira 1500 domacinstava.. Svaki dan po dva nova ulaza.. Kako li to postize?
 
Vrh