Šta je novo?

Problem pasa lutalica

Pa dobro sad, to je već diskutabilno. Mene je ujeo pas kad sam imao 10 godina zato što sam sa drugarom trčao za autobusom pored Pravnog fakulteta, i u onom žbunju ispred je bio čopor koji se ''aktivirao'' i pojurio nas. Četiri od pet pasa su se samo ''zaleteli'' u nas, a peti me je ujeo za butinu. Nije probio kožu ali daleko do toga da je bio puki blef. Otvorio je bio usta i uradio pravi ugriz, samo što je odlučio da ga ne zadrži. Posle su se sklonili nazad.

A bukvalno ceo život gotivim i mazim kerove, čak i dan danas kad vidim nekog na ulici gledam dal će da mi dozvoli da ga pomazim.

Nego u takvim situacija sve zavisi od psihologije i okolnosti. Imaju životinje dobre instinkte, ali ne toliko kao što se često misli. One mnogo više polažu u
1) prethodna iskustva i asocijacije koje njima stvaraju i 2) govor tela.

Ali u nekim situacijama, jedini način da se ker odvikne od nečeg jeste upravo primena sile. Bilo ilustrativno (zastrašivanje) bilo kontaktom. I tu nema ničeg lošeg. Nije svaki fizički kontakt iživljavanje, i to zna i sama životinja. Zna ona kad je neko sadista, a kad samo kaže ''ne smeš to da radiš''. U životinskom carstvu, majke uče mladunce da nešto ne rade tako što ih zagrizu za uši i drže par sekundi, dok ovaj ne zacvili. Životinjama to nije iživljavanje, nego direktan način da se kaže ''ne, ne možeš to, kraj priče''. I tu nema ničeg lošeg. Tako je od vajkada. Nego se onda jave razni dušebrižnici koji glume veće pse od pasa pa govore kako sa kerovima treba da se priča, da se vode u radionice, da im se crta, da se pregovara s njima... a ne kapiraju da životinja najbolje uči svoja ograničenja upravo kroz negativna iskustva. I jednom kad nauči neće ih više nikad ponavljati.
 
Onda sam ja mnogo zao, kada su prešli na moju stranu ulice, krenuli da laju i prvi me napali (ugrizli). Tek posle ujeda sam krenuo da se nogatam, pa su me ujeli još dva puta.

Postoje dobroćudne lutalice koje ne napadaju nikoga, ali desi se i februar prošle godine, posle hladnog perioda, kada gladni kučići pobesne, i nađu mene mršavog u sred bela malo da gricnu po listovima.

A desi se nekada i da se spuštaš bajsom niz Radničku i da krenu da trče uz tebe i kidišu ti na nogu.

A desi se i zimi po sunčanom danu u Košutnjaku da krenu da trče kroz šumu paralelno sa tobom na biciklu, i onda provališ da nisu nasmejani, i da mnogo brzo trče (35km/h) i da polako skreću ka tebi.

A desi se i mom drugaru da ga pre neko veče napadnu na Bežanijskoj kosi dok je trčao, pa je morao da preskače ogradu.

Mogu i da nastavim...

ps: Inače, svi kažu da sam duša od čoveka, životinje i deca me vole.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536923#p536923:32idji14 je napisao(la):
Vladivoje » Sre Maj 09, 2018 7:24 pm[/url]":32idji14]Znaju psi (a i ostale životinje) bolje od ljudi ko je kakav.

Dobrog čoveka NIJEDAN pas NIKADA ujesti neće.

Može da laje (na dobru osobu), ali NIKADA ujesti neće. :wink:
A postoji dete da je los covek? :bash: Pricate svasta...Zasto kucici ujedu dete, npr. od 2,3 god? Oni tada ne znaju da ih zadirkuju, vec zele da ih pomaze samo.
 
Meni nešto nije jasno. Pas uglavnom ne sme da se šeta bez povoca (neki ni bez brnjice), a pas lutalica uvek sme da se kreće bez povoca i brnjice.

Gde je tu logika?
 
У психологији паса као и свих животиња постоји територијално понашање. Пас у дворишту брани своје двориште. Луталица брани свој простор. Неке се навикну на друге људе и животиње па их не нападају а неке не. Друга појава јесте формирање чопира где се животиње отуђују од људи, слично као и људи у чопорима и имају хиерархију (банде, навијачке групе).
За власничке псе одговорни су власници, а луталице немају власнике (мада би требао да буде град по некој логици). Значи за озледе од власничког пса одговара власник, а за озледе од луталице одговара град.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536919#p536919:2mj6t04u je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Maj 09, 2018 7:11 pm[/url]":2mj6t04u]
Drugo, sve i da ih poprska biber sprejem... ajde objasnite mi vi što se zgrožavate, šta će im biti ako ih poprska? Oće razviti astmu? Oće dobiti rak? Oće možda ostati bez noge? Dajte bre ljudi to su životinje koje u divljini preživljavaju mnogo gore stvari i opasnosti a vi ovde dižete dževu što je žena rekla da se opremila biber sprejem za svaki slučaj, ako ikad dođe do situacije da mora da ga upotrebi. Opustite se malo. Neće kerovima ništa biti.

Interesantno, dakle najbolje da svi onda nosimo biber sprej i prskamo svakog ko nam iole zasmeta (mislim na ljude), ništa im ionako neće biti, jel tako?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536919#p536919:2mj6t04u je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Maj 09, 2018 7:11 pm[/url]":2mj6t04u] Čak će naučiti da malo ''spuste loptu'' i shvatiti da nisu najjači i sutradan neće pohitati da napadnu drugi čopor i da rizikuju batine, nego će naučiti kad treba da se sklone ili primire.

Ovako razmišlja samo osoba koja u životu nije bila u kontaktu sa psima. Hajde da psu učinim nažao, pokoriće mi se.
 
Onaj lik sa NG što šapuće sa psima se ne bi složio sa tobom. Koliko se sećam, koristi silu upravo da bi mu se pokorili.

Koliko sam gledao emisije o životinjama, životinje tako funkcionišu. Vođa se pošiba sa izazivačem i to je to. Slabiji se pokorava jačem.
 
kad prolazim kroz teritoriju pasa lutalica u mom kraju, koja je asfaltni put kroz šumu, uvek uzmem neku veću granu i vučem je za sobom po asfaltu. Svi kerovi zauzmu distancu, ne znam kako to šljaka pretpostavljam da ih zvuk plaši.

kad prolazim bajsem - samo dobar mišićni tonus može da me izvuče.
 
Probajte da im se obratite milim glasom, recite im nešto lepo. Na agresiju i oni reaguju agresivno. Nije teško biti fin.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537216#p537216:34bzrb10 je napisao(la):
sofatester » Čet Maj 10, 2018 9:04 pm[/url]":34bzrb10]

Interesantno, dakle najbolje da svi onda nosimo biber sprej i prskamo svakog ko nam iole zasmeta (mislim na ljude), ništa im ionako neće biti, jel tako
Ne, nego najbolje da sledeći put kad ti naletiš na neku neuračunljivu ili nasilnu osobu ili životinju, ti sedni pa pričaj s njom. Kad zamahne nož ka tebi, ili kad poleti neki očnjak ka tvojoj butini, ti vikni ''Čekaj! Ajde da popričamo o ovome! Znam da si u duši dobrica!'' i ispregovaraj primirje sa njima. Probaj da racionalizuješ stvari sa nekim ko poznaje samo jezik prinude i (nad)moći. Uspeh je zagarantovan.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537216#p537216:34bzrb10 je napisao(la):
sofatester » Čet Maj 10, 2018 9:04 pm[/url]":34bzrb10]
Ovako razmišlja samo osoba koja u životu nije bila u kontaktu sa psima. Hajde da psu učinim nažao, pokoriće mi se.
Da s' ti meni živ i zdrav, imao sam ih dva za svog života, a u međuvremenu sam uspeo da pomirim neke koji do malopre nisu mogli da smisle jedni druge ili bi im se kontakt svodio na griženje. I verovao ili ne, učenje pokornosti, granicama i hijerarhiji je bio jedan od sastavnih elemenata u tom procesu.

A ti ako oćeš slobodno razvij svoju metodu komunikacije i dresure pasa. Eto vodi ih u radionice, crtaj im crteže, pričaj s njima... pa mi javi kako je prošlo. Evo uzmi i 11030, napravite eksperiment gde će se psi vaspitavati i odgajati samo putem nagrađivanja, pričanja i beskonačnog popuštanja, pa mi javite kako je to prošlo.

Probajte da im se obratite milim glasom, recite im nešto lepo. Na agresiju i oni reaguju agresivno. Nije teško biti fin.
Životinje, a posebno psi, pri kontaktu sa nepoznatim, mnogo više pažnje pridaju govoru tela nego verbalnom govoru. To zna svako ko ima ikakvog iskustva s njima i ko zna šta je životinja. Ostali žive u svojim iluzijama i pokušavaju da ih poistovete sa ljudima, što se na kraju najčešće završi katastrofom i neuspehom.
 
Znaci ko ne deli tvoje misljenje i metod zivi u iluzijama? Nisi ti jedini koji ima psa ili je imao psa ili ima iskustva sa psima. Ne zahteva svaka zivotinja da joj probijes prag bola da bi te poslusala. Postoje i drugi metodi motivacije. To je ko oni psiho roditelji koji moraju da izudaraju dete da bi uspostavili autoritet ili da bi ih poslusalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537314#p537314:zmkyitsb je napisao(la):
11030 » Pet Maj 11, 2018 8:58 am[/url]":zmkyitsb]Ne zahteva svaka zivotinja da joj probijes prag bola da bi te poslusala.
Izvrtanje reči i teranje stvari u ekstrem je najčešći trik kojim se ljudi služe kad nemaju ništa argumentovano da kažu.
 
Ja moram da priznam da su mi neki bliski ljudi izbegavali napad agresivnih pasa tako što su krenuli da lepo pričaju sa kučićima.

Ali shvatite, da kada neko krene da laje na vas sa iskeženim zubima (u grupi), samo retki mogu da to urade.

Zato, čim čujem i vidim lutalicu, snimam situaciju i pravim izlaznu strategiju (tražim poglednom drvo ili nešto drugo da se popnem, kamenje, grane za samoodbranu...)

Neki kučići se sami skalanjaju čim zamahneš (makar i praznom rukom) ka njima ili se sagneš da uzmeš kamen, naučili su i zašto.
 
Mora se znati da psihologija psa i čopora pasa nije ista
najveci ,,dobrica,, u čoporu nema svoju vec ,,čoporativnu,, logiku
te kako su u prigradskim naseljima (a ne u užem delu grada) uglavnom čopori pasa
Nije lepo , personalnu humanost zamenjivati animalnošću kada su u pitanju čopori

Često hranim dve vrlo sipatične lutalice (sterilisane i nose onu ogrlicu) i prikupljam danima sa svog stola košćice za njih ali zato sam siguran da onog dana kada se budu pridružileiz nekog razloga mnogobrojnim Batajničkim čoporima pasa
niti ce oni više biti moje lutalice niti cu ja više biti njihov prijatelj te u odsutnom mometu ako čopor krene krenuce i one na mene.

Na Bgd. ulicama lepo je i gotovo bezazleno videti i hraniti lutalice jer se radi o pojeinačnim slučajevima i jedinkama
U Beogradskim obodnim naseljima vrlo je opasno susreti čopor lutalica

Ponekad biciklu poteram i naokolo ali se ne osudjujem da idem bez lanca, kojim sam par puta morao da se branim
moramo razgraničiti odnos prema jedinki od odnosa prema čoporu

Čopori pasa moraju se uništavati
a jedinke mogu se sterilisati i vrati na ulicu i njihovo prisustvo čak grad čine i plemenitijim
ali čopori napuštenih pasa moraju se na svaki način uništavati makar to radili i puškama lovci

Jedno je biti human a drugo je biti animalan po svaku cenu
manimo se foliranja i praznih priča , dela su bitna
Ko voli lutalic nek je hrani a ako voli i čopore čik da ga vidim dal ce prilaziti REDOVNO da ih hrani

:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537340#p537340:2enr21rc je napisao(la):
astrodule » Pet Maj 11, 2018 11:15 am[/url]":2enr21rc]Ja moram da priznam da su mi neki bliski ljudi izbegavali napad agresivnih pasa tako što su krenuli da lepo pričaju sa kučićima.
Pametno, važno je odsustvo straha jer psi to osećaju. Pronaćiću jednu lepu istinitu priču o susretu besnog psa sa čovekom, da vidiš šta radi psiha pojedinca kad razularenog psa smiruje da mu rep počinje veselo lepršati. :D

Ali shvatite, da kada neko krene da laje na vas sa iskeženim zubima (u grupi), samo retki mogu da to urade.
Ali samo u grupi, kada su sami ne.

Zato, čim čujem i vidim lutalicu, snimam situaciju i pravim izlaznu strategiju (tražim poglednom drvo ili nešto drugo da se popnem, kamenje, grane za samoodbranu...)
Opet te zamišljam kako se penješ uz drvo.
479116528.gif


Moj savet: dezodorans u spreju za svaku sigurnost, i protiv pasa i protiv besnih ljudi.
 
Na sreću još nisam testirao svoju spretnost u brzom penjanju na drvo i posledice, ali drugar mi je pokazao ožiljke na dlanovima kada je morao da preskače ogradu na sporstkom centru na Bežanijskoj kosi pre neko veče kada su ga napali.

Biber sprej je bolji, i u zgodnom je pakovanju (visine pakle cigareta), ipak mi je nezgodno da ga nosim na trčanje (ali za bicikl je odličan).
 
Bender i Dule briljiraju na ovoj temi, na kozeričan način iznoseći svoje stavove i iskustva i dobro sam se nasmejala (makar na poslednje tri strane), ali i slažem se s njima kao i lakijem82, i staloženim objašnjenjem Дошљака.

Imala sam psa u stanu, dobra sam u duši, kako Dule kaže za sebe :D ali, kada naiđe čopor pasa ili jedan iz moje bivše ulice, bogami sam kružila okolo kao avion kada ne može da sleti na pistu, i nisam jedina. Onda mi je jednom dozlogrdilo, skupila sam hrabrost pa šta bude da bude. Mirno sam krenula s mislima - ne možeš ti biti jači od mene. I bi tako, ostah živa, nije me ni primetio.

Možda sam negde pisala o slučaju kada je taj isti pas iz moje ulice napao ženu invalida sa štakama. Tu se zadesio policajac i repetirao pištolj. Pas je izbegao smrt jer je pobegao, valjda od straha.

I zato samo biber sprej. Idem odmah da ga kupim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536893#p536893:1plp3rfj je napisao(la):
laki72 » Sre Maj 09, 2018 3:59 pm[/url]":1plp3rfj]A da probamo da budemo malo realni?
Kakvo hranjenje pasa?
Zasto bi zaboga neko hranio pse lutalice?
I manite me prica o 'humanosti' jer se HUMANost odnosi na neku drugu kategoriju, a ne pse lutalice.

Razna udruzenja 'ljubitelja'pasa, formalna i jos vise neformalna su vremenom prerasla u prave male sekte, pa se po pravilu nalaze opravdanja za pse koji napadaju a to je samo odraz velikog socioloskog problema o kome ne mozemo ovde diskutovati.

No, odgovoriti ljudima kako su u 'nedodjiji' ???
Ne, zapravo nisu! Oni su u planski izgradjenom naselju na gradskom gradjevinskom zemljistu, na teritoriji gradske opstine Beograda!
I kao takvi, imaju apsolutno identicna prava kao i oni sa Savskog Venca ili Starog grada.

Nije @svetska putnica (niti bilo ko od drugih ljudi koji su kupili stanove na ovoj lokaciji) dosla na "njihovu" teritoriju, kako je neko napisao.
Ne, "njihovu teritoriju" je grad prodao investitoru, a oni prodali stanove ljudima koji danas u njima zive, te shodno tome imaju i obavezu da im obezbede notmalne uslove za zivot, sto ukljucuje i slobodu kretanja bez straha dal ce ih napasti manijak, PAS lutalica, ili nesto trece...

Eto, neki ljudi ne pristaju na 'reketiranje', pa makar se ono svodilo na davanje koske ili snicle lokalnom vodji copora pasa lutalica.

PS
Molim 'dusebriznike' da me postede komentara tipa "ko ne voli pse, ne voli ni ljude" i slicnih.
Osim sto su IDIOTSKI, samo dokazuju nizak nivo inteligencije i drustvene svesti.
Takve parole ostavite za vase FB, instagram i druge grupe.
Da, zaista, hajde da probamo da budemo REALNI:

Svi komunalni/gradski psi koji se, koriscenjem pogresne terminologije, nazivaju lutalicama, moraju biti sterilisani.

Pojedine jedinke koje, pre svega zbog genetike pojedinih rasa, imaju prirodno usadjenu agresivnost, moraju se skloniti u prihvatilista zbog bezbednosti gradjana, ali i da zbog njih OGROMNA vecina ostalih potpuno miroljubivih pasa ne bi bila na losem glasu, a samim tim u vitalno ugrozena.

Svi ostali apsolutno miroljubivi psi MORAJU IMATI PRAVO NA SLOBODAN ZIVOT, svidelo se to ili ne pojedinim osvedocenim mrziteljima, koji ovakve zivotinje 'ne mogu ocima da vide' bez obzira da li su pitome ili ne.

Hranjenje i pojenje ovih zivotinja jeste pozeljno zbog socijalizacije (njihove, ali i ljudske prema njima), ali svakako nije neophodno jer su u pitanju vrlo snalazljiva i izdrzljiva bica, pa ovi sto ne zele da budu HUMANI (jer na njihovu zalost, to ipak jeste humanost), to svakako ne moraju da rade.

U pitanju je zivotinjska vrsta koja ne spada u kategoriju 'pests' tj stetocine, vec u kategoriju 'najbolji covekov prijatelj', tako da pojedini izuzetno zabrinjavajuci izlivi netolerancije (kao u gore citiranom komentaru), sa ozbiljnim elementima teske psihopatologije, moraju biti u korenu saseceni, svim raspolozivim sredstvima.

Uostalom, postoje i ozbiljne studije koje nedvosmisleno potvrdjuju da je prisustvo komunalnih pasa i macaka, ne samo korisno vec i neophodno u ekoloskom lancu jedne urbane sredine, jer upravo oni drze pod kontrolom sve ostale zivotinje koje se mogu svrstati u kategoriju 'pests', a u ekoloskom smislu svakako su daleko prihvatljiviji od primene razlicitih otrova.
 
Биолошка контрола штеточина је одувек била боља опција од отрова. Ја сам приметио две врсте напуштених паса, социјализоване - које хране људи и дружељубиви су, и дивље, у чопорима, који су врло територијални и нападају и људе и друге животиње. Наравно, стерилизација куја и кастрирање мужијака поред смањења популације има утицај и на смањење агресивности.
 
Zaboravih u preth komentaru, boca je sve lepo objasnio o psihologiji copora koji se moraju HUMANO razbijati (a ne puskama kako on predlaze) i tu pre svega treba angazovati ova mnogobrojna udruzenja, jer OGROMNA VECINA tih pasa kada nije u coporu se potpuno normalno ponasa.

Ne pamtim period u svom zivotu da nisam imao psa, setao sam ih kroz mnostvo nbg copora, ali bukvalno kroz a ne pored, nikada napad nisam doziveo. Oni i kada kidisu iz daljine to je pre svega i najcesce samo iz teritorijalnih razloga, dovoljno je da im se stavi do znanja da ih se ne plasimo, reaguju i na glas i na pokrete ruku, a posebno odustaju u slucaju da se krene ka njima u neku vrstu doziranog kontranapada.
Jedino sto nikad ne sme da se radi je strategija 'bež'te noge usraću vas', je je to apsolutno kontraproduktivno.

Cinjenica je i da mnogi copori prolaze pored ljudi potpuno nezainteresovani za bilo koji oblik interakcije, a ovi koji umeju da se ponasaju teritorijalno to nikada ne rade prema svim ljudima vec ih najvise iritiraju ljudi sa drugim psima i razni oblici tockova, kako automobilskih tako i biciklistickih. :mrgreen:

Napadi po parkovima i decjim igralistima, po pravilu i na ogromnu zalost dezurnih forumskih mrzitelja, ne budu od strane nevlasnickih nego bas vlasnickih pasa.
Takodje, na jos vecu njihovu zalost, delovanjem mnogobrojnih udruzenja, humanost i drustvena svest o potrebama ovih napacenih bica su se u ogromnoj meri popravili u njihovu korist. Oni u sebi nose gen velike privrzenosti prema ljudima, pa svi koji 'ne mogu ocima da ih vide', svakako u odr meri spadaju u domen psihopatoloskih i sociopatoloskih poremecaja sa ozbiljnim nedostatkom humanosti i empatije.
 
Kao što u sebi nos gen privrženosti ljudima, tako u sebi imaju i gene vuka. Loš ti je argument.

Kao što postoje zli ljudi, postoje i zli kučići pa zato i postoje napadi na ljude koji se samo šetaju (trče, voze bicikl) kroz "njihovu" teritoriju.

Kao i sve u životu, ni ovde situacija nije crna ili bela.
 
Nisu zli već instinktivni. Kad protrčiš pored njih prva misao je da te uhvate. To nema veze sa zlom, a ni sa vučjim genom. U komšiluku imamo hibrida vuka i psa, on je uvek slobodan na ulici i nikad nikoga nije pojurio, napao, presreo. Meditira po ceo dan ili sam šeta. Pitomije ''kuče'' ne videh.
 
Haha, zli kucici, smesniju konstataciju odavno nisam cuo. Zlo, kao oblik ponasanja, je ipak ekskluzivno i rezervisano samo za coveka, apsolutno nijedna zivotinja ne nosi zlo u sebi, cak ni najkrvolocniji predator, u pitanju su instinkti.

Geni vuka, tj agresivnost, su prisutni kod odr broja mesanaca kod kojih preovladjuje genetska struktura sluzbenih rasa koje su i napravljene pre svega sa svrhom i namenom da budu cuvari.
Vec napisah gore da takve treba humano sklanjati u prihvatilista, kako svojom pojavom ne bi ugrozavali ljude, ali i opstanak na ulici svih ostalih miroljubivih koji su ipak u ogromnoj vecini, hteli to pojedinci da priznaju ili ne.
Psi sa tim karakteristikama su svakako jedini koje treba skloniti sa ulice i forsirati udomljavanje jer se dresurom njihova agresivnost pravilno usmerava u pravcu u kom je i namenjena, za cuvanje.
Za sve ostale, apsolutno ne postoji ni ljudsko ni moralno opravdanje da came u mnogobrojnim sinterskim konc logorima.
 
Vrh