Šta je novo?

Компјутери и технологија

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532117#p532117:31gm5izb je napisao(la):
direktor » Sub Apr 14, 2018 9:53 pm[/url]":31gm5izb]Djole intelelektalna svojina se ne otpisuje kako ti mislis
Sve to i dalje podleze naknadi za koriscenje te programe koje koristis ne bi mogo javno da koristis u nekoj firmi a da neplatis kaznu itd .

e pa vidis cinjenica je da je to tako ali je to po meni bolesno, meni npr treba za neki kontroler neki prastari dos, i ja ga skinem, zato sto se kaci toliko da je rasprostranjen kao da je open source, i microsoft ce da me kazni? oce bole ih uvo radije love firme koje ne placaju windows 7 8 10

a da ipak hocu legalno to da uradim, ne mogu, jer microsoft ne prodaje taj softver vise, sto znaci da je meni zabranjeno da koristim stariji softver i moram samo novi

a ja sam ljubitelj prastarog prostog softvera koji radi, ne treba mi fensi grafika, treba mi nesto sto radi, i sta me briga da prelazim na noviji koji zeza samo zbog tamo nekog zakona

evo odlican primer je 10-ka, on je totalno u tom fazonu, ne da ti da stavis stari drajver za stampac, to jest da ti, al onda ga sje*******e kad se sledeci put automatski updatuje (sto moze da bude u sred radnog dana kad ti nesto hitno treba) i ne radi ti printer pa ajde opet namestaj, pa sledeci put opet, pa onda izadje neka druga zezalica... prosto je nepraktican sistem i nema sile da me neko ubedi da predjem na njega, manje vise me briga za spijuniranje, ali mi ne da da radim
 
Danas se leti avionom a eto ima i onih koj uživaju to da čine balonom
i ako je davno izbaceno iz upotrebe i prevazicjeno , debelo placaju to zadovoljstvo ....

Zamisli da neko konkuriše za posao E- mailom a da poslodavac moze da vidi da je poslato sa ukradenog od Microsofta
pa šta ce sutra takav tek da sve krade iz te firme ... :lol:

E sad druga je stvar što je ovo Srbistan i pre prvog slova bukvara, uči se kako da se izigraju , zaobidju pravila, zakoni.... :(

a treca je stvar politika Microsofta koj je zamislio da kad neko izgovori bilo šta od IT hoce da imamo u glavi samo jedno i to WIN :(
četvrta .... ako te interesuje još šta ... ma imaš na netu gomile i gomile info. pa čitaj :idea:

ako ne, bez brige , skidaj i tereaj šta ti je drago :kk:
ali znaj da svako slovo iz tovog compa sa windowsom ide vlasniku Microsoftu .... i ko zna kome još...
a gotovo u svim državnim organima rade na čemu ? :lol: :lool: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532186#p532186:2b4z8w8y je napisao(la):
Djole Pevcanin » Ned Apr 15, 2018 7:02 am[/url]":2b4z8w8y]Директоре нисам те ништа разумео. Треба да плаћам DOS који се више не користи???? Да ли си ти Директоре нормалан?!!?

ne, ne treba da placas, jer se vise ne prodaje, nego prosto ne smes da ga koristis, ne postoji legalan nacin da ga koristis
 
Откуд Мајкрософт зна да ли ја користим "нелегалан" или боље да кажем легалан и оригиналан оперативни систем? Питање се не односи на Боцу.
 
Windows je poput standardnog automobila za prosečnog korisnika sa prosečnim potrebama, koji obuhvata širok dijapazon usluga. Linux, s druge strane, savršeno pogoduje naprednim korisnicima sa specifičnim potrebama i resursima. Windows je Passat koje je takav kakav je, za mnoge stvari dobar ali bez velikog potencijala za unapređenje (od strane korisnika). Dok su Linuxi unikatna namenski pravljena terenska vozila od kojih mogu da se naprave čuda od vozila, ako vlasnik ima znanja i strpljenja da se tome posveti. Problem je samo u tome što, mnogi vole da ubeđuju sebe da im treba terenac iako im jedan Passat završava sve potrebe. Pa tako prelaze na Linux ubeđeni da bez njega ne mogu i da im je on neophodan, iako zapravo i ne znaju šta bi uopšte radili s njim.

Još jedan problem s Linuxom je što njegovi korisnici često pate od elitizma i iluzija. Npr programeri i predavači koji su ceo život proveli piljeći u beskrajne linije koda, ne mogu da se načude kako neko može da koristi Windows, i kako to ljudska bića zahtevaju GUI i miš za rad. Oni misle da to što su njima dovoljni pravougaonik s kodom u njemu, i tastatura za pisanje, da to treba da bude standard za sve.
Dalje, tu su i obični, ''priučeni'' Linux korisnici, koje mahom čine ljudi koji su ispi*deli na Windows jer nisu mogli da instaliraju nešto pa su rešili da pređu na Linux, misleći da će im on rešiti problem. I da bi sebi opravdali mesece i mesece učenja i privikavanja, oni od Linuxa naprave Zlatno runo, koje večito uzdižu u nebesa, a Windows predstavljaju kao nešto najgore ikad.
I treća grupa elitista je sama Linux zajednica, gde vlada stav da svako ko hoće da se bavi Linuxom treba prethodno da prođe 20 kurseva i 20 knjiga da bi uopšte smeo da pita za pomoć. Što je, pored nezgrapnosti i komplikovanosti, drugi najveći razlog koji početnike odbija od Linuxa.

Što ne znači da je Linux loš. Naprotiv. Ali nije za svakoga. Bar ne dok je još u ovakvom stadijumu. Windows je poput porodičnog automobila projektovanog za prosečnog korisnika sa prosečnim potrebama. I dobar je u tome, ma šta god njegovi kritizeri (u koje sam nekad i ja spadao) pričali. S druge strane, Linux je poput nekog modularnog terenca, koji uz adekvatno znanje i resurse, može da se pretvori u vrhunsko vozilo. I jedno i drugo vozilo ima svoju namenu i svoje prednosti i mane. Direktno ih upoređivati je besmisleno.

Što se tiče priče o pirateriji, citiraću mog profesora matematike kad su mu jednom neki programeri solili pamet da je piraterija čisto zlo: ''dečice, da nije bilo piraterije, k... moj bi vi danas znali da programirate. I k... bi Microsoft, Google, Facebook, Oracle i ostali dobili pristup milionima talentovanih programera koji su se trenirali i obučavali upravo na piratizovanim softverima, da bi posle stvarali čuda''. Toliko o tome.

Inače slažem se sa Đoletom da softveri stariji od 20 godina treba da budu besplatni. Kad smo već kod toga, isto mislim i za filmove starije od 30 godina.
 
Некима се не може објаснити да се Windows-и од 1.0 до Висте више не могу купити од Мајкрософта. Зато одем лепо на један сајт, нађем потпуно оригиналан и не пиратски ISO фајл, скинем, упалим ImgBurn и готово! Исто тако и за Office 97-2010. Може и десетка да се скине на исту фору.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532355#p532355:32549vpo je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Apr 16, 2018 1:33 pm[/url]":32549vpo]Windows je poput standardnog automobila za prosečnog korisnika sa prosečnim potrebama, koji obuhvata širok dijapazon usluga. Linux, s druge strane, savršeno pogoduje naprednim korisnicima sa specifičnim potrebama i resursima. Windows je Passat koje je takav kakav je, za mnoge stvari dobar ali bez velikog potencijala za unapređenje (od strane korisnika). Dok su Linuxi unikatna namenski pravljena terenska vozila od kojih mogu da se naprave čuda od vozila, ako vlasnik ima znanja i strpljenja da se tome posveti. Problem je samo u tome što, mnogi vole da ubeđuju sebe da im treba terenac iako im jedan Passat završava sve potrebe. Pa tako prelaze na Linux ubeđeni da bez njega ne mogu i da im je on neophodan, iako zapravo i ne znaju šta bi uopšte radili s njim.

Još jedan problem s Linuxom je što njegovi korisnici često pate od elitizma i iluzija. Npr programeri i predavači koji su ceo život proveli piljeći u beskrajne linije koda, ne mogu da se načude kako neko može da koristi Windows, i kako to ljudska bića zahtevaju GUI i miš za rad. Oni misle da to što su njima dovoljni pravougaonik s kodom u njemu, i tastatura za pisanje, da to treba da bude standard za sve.
Dalje, tu su i obični, ''priučeni'' Linux korisnici, koje mahom čine ljudi koji su ispi*deli na Windows jer nisu mogli da instaliraju nešto pa su rešili da pređu na Linux, misleći da će im on rešiti problem. I da bi sebi opravdali mesece i mesece učenja i privikavanja, oni od Linuxa naprave Zlatno runo, koje večito uzdižu u nebesa, a Windows predstavljaju kao nešto najgore ikad.
I treća grupa elitista je sama Linux zajednica, gde vlada stav da svako ko hoće da se bavi Linuxom treba prethodno da prođe 20 kurseva i 20 knjiga da bi uopšte smeo da pita za pomoć. Što je, pored nezgrapnosti i komplikovanosti, drugi najveći razlog koji početnike odbija od Linuxa.

Što ne znači da je Linux loš. Naprotiv. Ali nije za svakoga. Bar ne dok je još u ovakvom stadijumu. Windows je poput porodičnog automobila projektovanog za prosečnog korisnika sa prosečnim potrebama. I dobar je u tome, ma šta god njegovi kritizeri (u koje sam nekad i ja spadao) pričali. S druge strane, Linux je poput nekog modularnog terenca, koji uz adekvatno znanje i resurse, može da se pretvori u vrhunsko vozilo. I jedno i drugo vozilo ima svoju namenu i svoje prednosti i mane. Direktno ih upoređivati je besmisleno.

Što se tiče priče o pirateriji, citiraću mog profesora matematike kad su mu jednom neki programeri solili pamet da je piraterija čisto zlo: ''dečice, da nije bilo piraterije, k... moj bi vi danas znali da programirate. I k... bi Microsoft, Google, Facebook, Oracle i ostali dobili pristup milionima talentovanih programera koji su se trenirali i obučavali upravo na piratizovanim softverima, da bi posle stvarali čuda''. Toliko o tome.

Inače slažem se sa Đoletom da softveri stariji od 20 godina treba da budu besplatni. Kad smo već kod toga, isto mislim i za filmove starije od 30 godina.

e vidis to si potpuno u pravu za prosecnog korisnika, ali nisi u pravu da je linux samo za napredne, imas 2 tipa linuxa:

1.te komplikovane elitisticke: arch, gentoo, slackware(koji mi je bio prvi jer sam se nalozio hakerskim pricama a mom ujaku je omiljeni distro), i naravno lfs
2. proste, vrlo bazicne, pravljene za neiskusne: mint, elementary, ubuntu, puppy... i naravno android, sve smart tv platforme, pa cak i sistem na PS4, koji nije linux nego bsd, al to end-useru ne znaci apsolutno nista jer je arhitektura sistema ista
tu je i kategorija 1.5: nesto izmedju, za one kojima je mint dosadio i zapravo zele da se upuste malo detaljnije u sistem: fedora, opensuse, debian, kali...

naravno da ne spominjem embedded sisteme koji pokrecu vecinu racunara na svetu: serveri, ruteri...


sad vec stvarno ispada da reklamiram manjaro ali mi se mnogo svidja, stalno isprobavam nove distro-e i nikako da nadjem bolji od njega, vec jedno 4-5 godina ga vec koristim, on mi se mnogo svidja jer nije kategorija 1.5, prost je kao kategorija 2, vrlo lako se koristi i ima buvalno sve preinstalirano, ne mora trazis kodeke ko na ubuntu-u i takve zezancije, za prosecnog korisnika windowsa sasvim intuitivan a po mnogo cemu cemu i prostiji, a sa druge strane kako ucis ne moras da prelazis na komplikovaniju i mocniju kategoriju jer ima sve sto i kategorija 1, jer je baziran na arch-u koji je poznat kao najlaksi i najmocniji linux



i slazem se skoro potpuno s tobom oko tog elitizma, jeste kancerogen, ali nije toliko izrazen u normalnim forumima, jer ipak ne mozes da ocekujes da na forumu o kompajliranju kernela pitas "koji distro da skinem", moras nekim redom da ucis, a cini mi se da su ubuntu i manjaro forumi skroz ok po tom pitanju, progresivni su al ne namecu previse steep learning curve, mada iskreno nisam mnogo bio po forumima, tako da ne mogu bas da tvrdim
 
Jedno pitanje za ljude koji koriste poslovne (hosting) mejlove: da li prethodnih dana imate neuobičajeno veliki broj spamova iz "banaka", sa domenima iz celog sveta? Čini mi se da su se hakeri prilično raspomamili i bombarduju, očekujući da će neko da nasedne.
Na serveru sam samo od ponedeljka do danas blokirao jedno pet najrazličitijih domena, a kako vidim da je u CC-u večito i jedna naša "firma", rekao bih da im je neko dostavljao na hiljade adresa.
U decembru je, btw, bio i jedan masovniji ransomware napad na stotine srpskih firmi.
 
Na kompjuteru imam audio front panel sa USB-om. Priključak USB-a uključim na ploču u svakom slučaju i radi. Pošto sam ubacio neintergrisanu zvučnu karticu, audio front panel ne radi.

Ima li za to nekog rešenja? Gde da priključim pinove od prednjeg audio panela? Na zvučnoj kartici imaju priključci za TV karticu i CD, ali priključak za audio front panel ne vidim.
 
Naizgled glupo pitanje, ali jesi proveravao opcije u BIOSu/UEFIju? Ne mogu da budem određeniji jer ne znam konfiguraciju a ni šta tačno uzrokuje problem. Ali počni od BIOSa.
 
pa valjda kad se ubaci posebna audio kartica ne daje signal izlazima na maticnoj, tako da i da radi ne bi ti bio dobar signal, ovo verovatno ugasi softverski bas zbog toga
 
Bas tako. Kada radi na integrisanoj zvučnoj, onda ima signal, ali cim ubacim neintegrisanu, front panel više ne radi.
 
to mi je i logicno

ako ti bas treba front panel, mozes da secnes neki kabl od slusalica il tako nesto, ili kupis sam dzek, pa napravis adapter na onaj konektor sto ide na maticnu, ili prosto 3.5mm produzni gajtan zalepis napred
 
Front panel vec ima svoj džek, koji je prikopčan na matičnu. I radi kada zvuk ide preko integrisane zvucne. Čim ubodem neintegrisanu zvučnu u PCI slot, instaliram drajver, imam zvuk preko nje, ali na front panelu nema.

U BIOS-u imam opciju da ukljucim ili iskljucim integrisanu zvučnu, a kada je uključim, dobijem i dodatnu opciju da ukljucim ili iskljucim front panel. A opciju da iskljucim integrisanu zvucnu, a da ukljucim front panel - nemam. On može da bude ukljucen, samo ako je ukljucena integrisana zvucna kartica.

Pada mi na pamet opcija da na same konektore za zvucnike i mikrofon na zvucnoj kartici mogu da zalemim kabal za zvucnike i povezem ih sa kablovima od front panela, ali to bi radio ako nema nikakvog drugog rešenja.

Generalno ne volim budženja i nabudživanja, iako je to cesto najlaksi nacin da se nesto popravi.
 
Proveri podesavanja oko AC97 i 5.1 u zavisnosti kako ti je front panel povezan.
 
Bitno mi je samo da front panel može da bude prikopčan na matičnu plocu i da radi, iako je ubacena neintegrisana zvučna kartica. A lako cu podesiti. Javljam sta sam uradio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537022#p537022:3ekecf14 je napisao(la):
Blade » Čet Maj 10, 2018 12:12 am[/url]":3ekecf14]Front panel vec ima svoj džek, koji je prikopčan na matičnu. I radi kada zvuk ide preko integrisane zvucne. Čim ubodem neintegrisanu zvučnu u PCI slot, instaliram drajver, imam zvuk preko nje, ali na front panelu nema.

U BIOS-u imam opciju da ukljucim ili iskljucim integrisanu zvučnu, a kada je uključim, dobijem i dodatnu opciju da ukljucim ili iskljucim front panel. A opciju da iskljucim integrisanu zvucnu, a da ukljucim front panel - nemam. On može da bude ukljucen, samo ako je ukljucena integrisana zvucna kartica.

Pada mi na pamet opcija da na same konektore za zvucnike i mikrofon na zvucnoj kartici mogu da zalemim kabal za zvucnike i povezem ih sa kablovima od front panela, ali to bi radio ako nema nikakvog drugog rešenja.

Generalno ne volim budženja i nabudživanja, iako je to cesto najlaksi nacin da se nesto popravi.

na tako neku budzevinu sam i mislio
 
Vrlo interesantna prepiska, meni poučna.

Jedno pitanje: zbog čega moj kompjuter ne može da prihvati usb?
 
Ksenija
od ta dva nešto je ili suviše staro ili suviše moderno, po nešto moze i sa update da se upari a po nešto i ne
po nekad kad ubodeš i na dr. USB ulaz , ume da prihvati (vidi dr. ulaz iza kompa)
Preporuka :
Ufati prvog komšinskog klinca, serviraj mu parče torte , coca-colu pored compa
i pusti ga da to sredi
:sesir:
 
to resenje me podseca na ovo :D

ZYCT5v8.png
 
A može da bude i do toga da je USB prosto crko ili mu je poremećen fajl sistem te ne može da uspostavi adekvatnu vezu sa operativnim sistemom.

Jel taj USB ranije radio na tom kompjuteru bez problema?
 
@boca-ica
@Bender Rodriguez

Sve je podjednako i staro i moderno, a ja bih rekla solidno. Šta će mi klinac, nisam nepismena da ne pronađem odgovor, zato i pitam.
Bender, USB je novi, na drugom kompjuteru koga ne koristim normalno funkcioniše.

Hvala momci na savetima. :)
 
Ево ти још једног: уколико је системски проблем са USB-ом реинсталирај оперативни систем, што је много боље него да се зезаш са драјверима.
 
Vrh