Šta je novo?

Narodni muzej

Sa danom zakašnjenja u odnosu na obećano, bejah popodne i uveče u Narodnom muzeju.
Nesumnjivo, prvi utisak je velika gužva. Red se pružio od ulaza dobrih 150 metara u smeru ka Kalemegdanu, tako da sam čekao nekih 40 minuta.
Već prilikom ulaska se vidi da neke stvari zaista nisu urađene do kraja. Nedostaju bilo kakvi putokazi - izuzev inače dobrog objašnjenja šta je na kom spratu. U samom amfiteatru, nije objašnjeno gde izložba hronološki počinje, tako da samo "zdravorazumsko" znanje da Vinčanska kultura ide pre Starog Rima doprinosi snalaženju. I zaista: šta košta da se postave neki natpisi pored tih eksponata... Pohvale za numizmatičku kolekciju, koja na neki način zaokružuje ovaj nivo.

Prvi sprat donosi veliku gužvu, jer je ogroman red za Miroslavljevo Jevanđelje (nisam znao da će odmah biti dostupno). I ovde nedostaje kakva-takva informacija gde treba krenuti hronološki u obilazak, zbog toga prezauzeti momci i devojke daju nemušta objašnjenja kako bi i šta moglo da se radi. Tek iz te vizure postaje jasno ono na čemu Igor insistira, a to je da zgrada nije namenski građena za muzej: sa jednog dosta "običnog" hodnika se ulazi u galerije, koje su, pak, fenomenalno urađene. Ovog puta zatičem natpise - što na srpskom, tako i na engleskog (doduše, uz poneki biser poput "u Kosovskoj bitki", ali dobro...). U tom smislu i jedna manja zamerka: grupa stranih turista se zatekla ispred odlično odrađenih rodoslova srpskih srednjevekovnih dinastija, koji su bili ispisani samo na srpskom, i to na ćirilici. Jedna devojka se mučila da im prevede šta je ko kome. Takve stvari nije teško prevesti na engleski.

Drugi sprat i strana kolekcija: fenomenalna, nisam ni znao da imamo toliko remek-dela. Nažalost, žurio sam, pa sam preleteo, ali vidim da je sve brižno čuvano, obeleženo i (iznad svega) objašnjeno.

Konačno, najnegativniji utisak "vuče" traženje izlaza. Kad sam se spustio sa drugog sprata blizu ulaza, vratili su me skroz na prvi sprat (iako su mogli samo da me puste nazad do garderobe, dva metra odatle), odakle su se vodiči negde izgubili, pa sam jedva pronašao da moram opet da prođem kroz galeriju do velikog stepeništa i tu izađem skroz blizu mesta gde sam koji minut ranije najpre sišao.

Utisak: kao neko ko je prethodnih godina često prebivao u Beču (i zato obilazio tamošnje velike muzeje), subjektivan utisak je da je naš Narodni muzej ipak dosta mali i (za sada) konfuzan. No objektivno mi je jasno da tu ni ne može da dođe do poređenja, iz prostog razloga što su sve te "muzejčine" to već bile u istorijskom trenutku dok je Beograd tek postajao grad. To na stranu, ovo je ipak bio veliki vikend i veoma značajan dan. Petnaest godina nedostatka najznačajnije muzejske institucije u zemlji je zaista svojevrsni autogenocid.
Ali, iako je bilo dovoljno vremena, opet je mnogo toga odrađeno na brzinu, tako da su brljotine neizostavan deo. Verujem da će se to narednih dana i nedelja ispraviti. Još neke ideje (a nadam se da Vox91 ili Sarajevska znaju nešto više): trebalo bi uvesti makar neku brošuru ili audio vodič, da ljudi ne nagađaju šta, ko i gde, jer mi smo mala zemlja, o čijoj istoriji se ne zna mnogo u svetu.

Ocena: vrlo dobar 4.
 
Nisam još išao, pregledao sam snimke i vidim da je tu ostalo još mnogo posla da se uradi. Kompletna arheološka postavka još nema legendi, ništa nije obeleženo, a samo dve vitrine imaju osvetljenje. Gomila eksponata je samo poredjana po onim postamentima-to sigurno ne treba na kraju tako da izgleda, a i fjerinic reče da dosta vitrina još nije izradjeno, pa su valjda zato to samo tako i poredjali. Nema poente ići i razgledati, a da ne znaš šta je šta. Dok oni u svaku vitrinu postave osvetljenje i natpise, sve završe i doteraju-proći će par meseci. Šteta što nije bilo više vremena da sve već na otvaranju zablista, ali tako je kako je. Stednji vek mi izgleda jako lepo ali opet nije gomila toga obeležena, u stranoj kolekciji na drugom spratu treba još dosta slika da se okači, jer koliko vidim u skoro svim dvoranama ka Vasinoj i Trgu nisu ugradjeni prozorski paneli, pa zidovi zvrje prazni. Nisu ni slike još obeležene, stoje Mone, Gogen, Pikaso, a ljudi nemaju pojma pored čega prolaze. Sačekaću još dve nedelje pa ću da idem. Ipak, mnogo je lepo videti toliko interesovanje kod ljudi-biće i audio-vodiča i brošura, stručnih vodjenja itd. pa će utisak biti mnogo bolji.
 
Kada se obidje strana kolekcija na drugom spratu, trebalo bi da je poslednja u nizu jedna sala sa galerijom-hodnikom u produžetku. E kroz taj hodnik izbijaš pravo na stepenište ka Trgu i silaziš skroz dole do izlaza. Ti verovatno nisi sišao tim stepeništem, nego onim kojim si se i peo na spratove, pa su te zato vratili. Treba sve to lepo obeležiti, naročito je zbunjujuće u gužvi.
 
Kako nije bilo nekih devojaka zaduženih da upute u pravi smer? Vidi se da su zbrzali otvaranje.. :wink:
 
A ti hteo da im privučeš pažnju tako što ćeš da zalutaš-Džontra, Džontra.. :mrgreen:
 
"Радно време muzeja

Уторак: 10 – 18
Среда: 10 – 18
Четвртак: 12 – 20
Петак: 10 – 18
Субота: 12 – 20
Недеља: 10 – 18

Понедељком је музеј затворен за посете."
Izvor : www.narodnimuzej.rs
 
Lepo je to što je napokon nakon toliko vremena bar delić naše kulturno istoriske vrednosti opet postao dostupno javnosti :kk:

Pamtim još iz onog vremena dok je pre radio isti problem dostupan je samo delić
najveci deo nalazi se po raznim depoima , magacinima, katakombama mada ima eksponata koj su i na gostovanju
Vecina vrednih eksponata je nevidljivo ili se retko vidjaju tek kad dodju na red po neke godine .... :(

Tu zgradu bih prepustio prirodnjačkom (sa Kalemegdana i onom iz Njegoševe ) muzeju da SVE svoje kolekcije izlože
mada i njima bi manji deo eksponata ostao u nekom depou ...

Narodnom muzeju fali bar pet puta više kvadrata nego što ima sada :!:
Narodnom muzeju treba nova zgrada sa prostorijama i za sve pratece aktivnosti , za zaposlene tako i za istraživačke-edukativne aktivnosti
Narodnom muzeju treba i prostor oko zgrade za postavke koje su namenjene prikazivanju na otvorenom
Narodnom muzeju treba i ..... da ne nabrajmam više

Džaba su toliko dugo i skupo krečili .... :lol:

Ipak se radujem nj. poseti čim ufatim priliku i malo vremena :D
 
Jesu minule gužve?
Hoću da ga obidjem na miru pa koliko god poseta trebalo, ali neću da se guram.
 
Bio sam u sredu, tj protrčao pred kraj radnog vremena, kako bih stekao makar osnovni utisak o zgradi i postavci. Gužve su još uvek, u arheološkoj i srednjovekovnoj postavci još nema legendi uz eksponate. Kažu volonterke da je bilo problema sa štamparijom i da će natpise postaviti sledeće nedelje. Atrijum izgleda najbolje, najmasivnije i najmonumentalnije od cele zgrade. Kao što je pisao i fjerinic-fali još dosta vitrina za arheologiju, prave se. Zato mi i deluje da je arheoloških eksponata malo. U vitrinama nema osvetljenja-tek treba da se ugradi. Eksponati se zato ne vide dobro. Numizmatička postavka je odlična, tu je sve lepo objašnjeno. Prvi sprat-srednjovekovna postavka poludovršena, nigde legendi, treba da se izloži još dosta toga i to će opet naknadno da rade. Postavka srpskog slikarstva 18. i 19. veka dosta dobra, mnogo lepih slika-Hercegovački begunci, Utopljenica i Portret kraljice Natalije najlepši. Drugi sprat-postavka jugoslovenske umetnosti 20. veka je meni najlepša u celoj zgradi, najlepše slike, utisak punoće i lepote na sve strane. Deluje da je tu sve završeno. Nasuprot tome-postavka strane umetnosti poludovršena. U svim salama treba tek da ugrade panele preko prozora i onda da izlože još slika-sada su te sale poluprazne. Zidovi obojeni plavo i odaju neki melanholičan utisak. U renesansnoj dvorani većina slika je od nepoznatih autora. Za portret Kristine od Danske su naveli da je autor nepoznat-ne smeju da napišu da je Ticijan, jer nemaju pouzdane podatke. Izloženo je više radova Koroa, Renoara, Degaa itd. Ima još dosta posla oko doterivanja strane postavke. Izložiće i Krunisanje Dušanovo u holu kod stepeništa, trenutno mu menjaju ram. Završni utisak-krajem godine, kada će sve, nadam se, doći na svoje mesto. Zgrada nikako ne može da zadovolji potrebe NM u 21. veku, svakome će to posle obilaska biti jasno. Niti bilo kakva proširenja, prokopavanja Trga, ili povezivanja sa susednim zgradama. Ne znam kako je to bilo kome ko je tu zgradu ikada posetio, moglo da padne na pamet i kao ideja. Zidati novu zgradu u narednih 10-15 godina i mirni smo za ceo vek..
 
Hvala. Sačekaću još malo baš zbog legendi za eksponate, očigledno da su zbrzali zbog forsiranja da se otvori baš na Vidovdan.
 
Pisao sam ranije o audio vodiču i koja firma je zadužena za to ali od tih ljudi ni traga ni glasa, doduše ne znam koji su im rokovi...

Slikarstvo koje je dosta šturo i arheologija će nadam se biti dopunjeni do kraja godine, a i numizmatika će verovatno biti još malo dopunjena... Kao što ste imali priliku da vidite oni trezori su jako zagušljivi, a nije bilo dozvoljeno uvoditi klimatizaciju u njih jer su navodno pod zaštitom, te se tu traži rešenje sa nekim portabl klima uređajima itd. Inače zgrada i dalje nije prošla tehnički prijem, tako da se ne zna ni kada će se zaposleni preseliti nazad u istu.
 
Realno adekvatan tehnicki prijem ne moze ni da prodje. Kao stambena ili poslovna da , bez problema. Kao muzej nema sanse , jer danasnji zahtevi su preteski
svetlost, vlaznost vazduha, bezbednost.....
sve preskupo za kalemljenje

Jednostavno mora nova zgrada.
:sesir:
 
Da ode ovo u zavrsene projekte
Za novu zgradu trazite mecenu
I ova sad zadovoljava uslove svjetlost vlaznost vazduha bezbjednost
 
Pa nije završeno dok se ne postavi osvetljenje i natpisi.

Uvek će biti nekog posla oko ove zgrade (što spolja, što iznutra, što u podrumima...).
 
Kod nas će se graditi nova samo ako za 50 godina ova bude u raspadu, sada kad je otvorena nema tu 5% šanse da će se graditi nova zgrada NM u naredne 3 decenije minimum. Sada bi sledeći trebalo da bude Prirodnjački muzej.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=549665#p549665:1ewmf3fk je napisao(la):
astrodule » Pet Jul 06, 2018 1:32 pm[/url]":1ewmf3fk]Pa nije završeno dok se ne postavi osvetljenje i natpisi.

Uvek će biti nekog posla oko ove zgrade (što spolja, što iznutra, što u podrumima...).
Postavljeno je sad sam prosao a i imas sliku na (fasadama)
 
Danas sa prvi put bio u Narodnom muzeju sa mojih 27 godina. Prvo 2 sata pa još sat. Moji utisci.
Red je bio oko 20 metara ispred ulaza. I narastao je toliko za мozda 15 minuta, od 9.45 -10.00 sati.

U prizemlju је bila neviđena gužva, prolazi do zida su jako uski. Na zidovima ima dosta toga ispisanog što je deo postavke, međutim nije lako pronaći sve u samoj postavci. Recimo, na zidu piše amfora sa rukom, i sada logično je da ako se okrenete na drugu stranu da će amfora biti iza vas, nažalost nije tako već je na skroz drugom mestu. Celo prizemlje izgleda nedovršeno. U sefove nisam ulazio zbog gužve. Nisam nameravao da slikam, jer sam došao da uživam, međutim napravio sam par fotki lošijeg kvaliteta.
Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3

Na prvom spratu postavka kreće od bakroreza i litografija, koje su me oduševile. Nisam znao da tako nešto uopšte imamo. Posebno me zadivilo što su kroz litografije oslikani izuzetno važni događaji u srpskoj istoriji.

Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1

Največi utisak na mene su ostavile slike Paje Jovanovića - Izdajica i Borba petlova. Statue nisu imale natpise tako da pojma nemam šta sam video. Nadam se da će ih staviti što pre. Srednjovekovna postavka je na mene ostavila mlak utisak... Nema natpisa a i nisam zainteresovan za taj period. Neki penzioneri se samo slikaju, Morao sam bukvalno da se provlačim.

2.sprat je prelep. Mnogo ljudi se zaustavljalo pred Bošovom slikom, posebno mladi. Najlepše slike nemaju natpise, a neke su i pod staklom, poput Van GoGa, Renoara,Degaa… Zanimljivo da jedna slika od Gogena je pod staklom, a druga nije (Tahićanka) Ima baš svega Tjepolo, Koro, Gogen, Moro.. Pojedine statue gotovo da smetaju da se slike lepo posmatraju, a ispred Tintoretove slike se nalazi stub što i nije baš ok. Pojedini zidovi su prazni. Mnogo "nepoznatih slikara". Na mene je največi utisak ostavila slika Judita i Holofern. Kroz jugoslovensku umetnost sam samo protrčao jer nisam imao vremena.



 
A Vinca u baraki
rep-vinca-mala2.jpg
 
Vidim na instagramu da su se barem pojavili natpisi/opisi kod Pikasa, Monea, Mondrijana i drugih skupih slika, kao i kod većine ili svih skulptura.

Takođe, deluje da još uvek nema natpisa na Srednjem veku, za arheologiju ne mogu da prosudim.

Na osnovu fotki na instagramu, jasno je koji su eksponati najzanimljiviji posetiocima - na prvom mestu skulptura sa velom Đuzepea Krofa, a potom su najčešće fotografisani Pit Mondrijan, Pikaso, Ženidba cara Dušana, Kraljica Natalija, drvene carske dveri, poznoantički kapiteli na arheologiji...
 
Vrh