Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

casting":18dsxfji je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550121#p550121 je napisao(la):
kolombaja » Ned Jul 08, 2018 5:45 pm[/url]":18dsxfji]

Naime, u našoj zgradi na vidikovcu, gde sam stanar i upravnik zgrade, pre izvesnog vremena se pojavila firma "vojno građevinski centar". Kad su došli, zapečatili su jednu zajedničku prostoriju (inicijalnu smecaru) sa nekim sudskim rešenjem, voskom, kanapom i bravom i otišli.

Sta pise u naslovu tog resenja? Da li je u pitanju privremena mera ili se tim resenjem utvrdjuje vlasnistvo?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550121#p550121 je napisao(la):
kolombaja » Ned Jul 08, 2018 5:45 pm[/url]":18dsxfji]
Inače imam solidno iskustvo sa GS, ugradili su nam protupožarne aparate, led rasvetu sa senzorima i pristup za invalide. Trenutno nam ne radi interfon, i za to sam im poslao zahtev pa se nadam da će se odazvati uskoro.


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Mozes li nam reci koji model aparata je i po kojoj ceni su vam ih prodali? Koliko vremena je proslo od pismenog zahteva do realizacije ?
Aparat je S6A, a cenu ne znam, nismo dobili nikakav papir, račun, izveštaj ili slično.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Moras traziti finansiski izvjestaj od stambenog godisnji da bi to sasznao
Mislim da je aparat sa kutiom i ugradnjom 9 000 din ako se dobro sjecam
 
Ja koliko sam gledao na netu, s6 + kutija/vitrina je oko 6000 + 20% pdv. Ako je preko Gradskog stambenog "samo" 9000 i nije strasna razlika u ceni. Naravno, tamo gde svi stanari redovno placaju odrzavanje uvek je bolje kupiti samostalno.
 
U našoj zgradi sa 15 stanova bio je problem skupiti po 200 dinara mesečno, verovali ili ne. Zato je GS ili neki drugi izvođač spas.

Inače odneo sam dopis u vojsku pa ćemo videti odgovor. U infostanu ne postoji nikakav poslovni prostor na spisku, samo 15 stanova. Pitao sam kako je moguće, kaže žena možda oni plaćaju nešto direktno pa ih nema na spisku... Priča nije gotova, videću šta još mogu da iskopam.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Vidi u katastru sta stoji to je naj bitnije trazi i projekat zgrade
 
Imam pitanje, ako je podstanica parnog grejanja gradskih toplana u nasem ulazu tj u nasoj zgradi (ulazi se iz zasebnog ulaza) i tu se desava da odredjena lica provale i udju pa klosare, ko je nadlezan da obezbedi vrata tj prozore, da stavi resetke? Policiju smo zvali oni dodju i ne zateknu ih pa ne mogu nista. Da li je to duznost Gradskih toplana ili nas kao stambene zajednice?
 
Ako su za održavanje sistema daljinskog grejanja nadležne Gradske toplane, logično je da podstanice kao sastavni deo sistema, oni moraju obezbediti.
 
direktor":3bvst6d5 je napisao(la):
Vidi u katastru sta stoji to je naj bitnije trazi i projekat zgrade
Procedura je komplikovana. Bio sam do opštine. Da bih dobio pristup projektu moram da podnesem zahtev gde se unosi i br gradjevinske dozvole koji moram od vojske da potražim (u opstini to nemaju). Potom se čeka oko dve nedelje sa oni obrade zahtev i onda ako me ne odbiju dobijam pristup projektu zgrade. Probacu da dobijem projekat na drugi način, pa ako uspem pogledacu kakva je situacija sa prizemljem. Pitanje šta nakon toga, ako u prizemlju nije predviđen poslovni prostor? Pretpostavljam da onda treba da angazujemo advokata i nadgornjavamo se sa vojskom oko te prostorije?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Projekat potrazi u arhivu grada bg za sve zgrade nakon 1974 mora da ima pohranjen tamo
Opstina vidim smara Ako je prostor bio smecara imate vertikalu koja zavrsava u toj prostoriji onda je to od stambene zajednice
Znam bar 3 zgrade koje taj prostor za kontis izdaju .
Trazite od toplana da to urade jer satro nikom nece da daju kljuc iako su u obavezi
Inace podstanica je u vlasnistvu stanara a toplane samo upravljaju istom
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=551222#p551222:qu07mblg je napisao(la):
kolombaja » Čet Jul 12, 2018 7:08 pm[/url]":qu07mblg]
direktor":qu07mblg je napisao(la):
Vidi u katastru sta stoji to je naj bitnije trazi i projekat zgrade
Procedura je komplikovana. Bio sam do opštine. Da bih dobio pristup projektu moram da podnesem zahtev gde se unosi i br gradjevinske dozvole koji moram od vojske da potražim (u opstini to nemaju). Potom se čeka oko dve nedelje sa oni obrade zahtev i onda ako me ne odbiju dobijam pristup projektu zgrade. Probacu da dobijem projekat na drugi način, pa ako uspem pogledacu kakva je situacija sa prizemljem. Pitanje šta nakon toga, ako u prizemlju nije predviđen poslovni prostor? Pretpostavljam da onda treba da angazujemo advokata i nadgornjavamo se sa vojskom oko te prostorije?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Predaj ti zahtev, napisi samo ulicu i broj i broj parcele. Imaju u opstini 100% i mogu da nadju bez broja gradjevinske parcele. Ja sam u opstini Zvezdara (proveravao kvadraturu stana kada sam kupovao) platio nesto manje od 400 dinara taksu, zvali posle 10tak dana dok nadju predmet. A predmet je fascikla gde imas celu istoriju zgrade, i planove. Nema razloga da je drugacije u Rakovici. Vidi sa komsijama ko je zadnji knjizio stan, on sigurno ima i broj predmeta pod kojim se vodi dosije zgrade mada i bez toga u opstini mogu da nadju.
 
Svaka opština ima popis svih nekretnina na teritoriji. U pravu je casting, treba podneti zahtev opštinskoj arhivi gde se projekat mora nalaziti. Zna se koliko se šta čuva i ostaje u opštini, a šta nakon izvesnog vremena ide u arhivski depo, van opštine.

Moj savet: za bilo kakav zahtev, mišljenje i sl. obavezno se obratiti najmanje na tri mesta čak u istoj ustanovi pa i na istom šalteru ili kancelariji. Često se dobijaju potpuno različiti odgovori.
 
Члан 7.
Минимални износ на име трошкова из члана 6. ове одлуке утврђује се:
– по квадратном метру самосталног дела зграде (просторије са техничким уређајима, трансформаторске станице, склоништа) старости до 10 година у износу од 1,88 РСД,
старости од 10 до 20 година у износу од 2,81 РСД, старости од 20 до 30 година у износу од 3,75 РСД и старости од 30 година у износу од 4,69 РСД.

Не разумем да ли су станари у обавези да плаћају одржавање за самостални део зграде. Зар то није обавеза власника склоништа ако је јавно склониште или чији су просторије са техничким уређајима (електране, електродистрибуција и сл.). И на какво се то одржавање мисли. И шта ако је подстаница у једном улазу а опслужује више улаза са више управника једне стамбене зграде . Коме иду паре и на чији текући рачун се уплаћује ?
 
Nisam siguran al za potstanicu toplane su nekada i davale koj dinar kućnom savetu, kada su u zgradi sve kupljeni (privatni) stanovi
a kako je sad nemam pojma ... :roll:
Što se tiče skloništa , znamo da preko infostana imaju svoju stavku na računu pa svi je povremeno i placamo
mozda se od tih para i uplacuje stanarima u čijem je ulazu :roll:

Ukratno JLZ stanje :lool: :lol: :lool:
 


Komunalcima na opstini Zvezdara se izgleda zuri da krenu sa postavljanjem prinudne uprave, danas u komsiluku postavili zapisnik gde je rok za registraciju prepravljen sa 30 na 10 dana.
Zanimljiva cinjenica je da u zapisniku pise da je “nadzor” zavrsen u 10;15 h a da je zapisnik okacen u 10:00 h .
 
Pre dva dana dodjose dva radnika Telekoma Srbije, da traže moju saglasnost daj zgradu i na spratovima uvedu infrastrukturu za optiku. Time bi postali konkurencija SBBu koji već ima uređaje u našoj zgradi. Kažu da im je potrebna samo saglasnost upravnika za to.

Ja sam pogledao ugovor, on glasi na 10 godina sa klauzulom produženja nakon toga ukoliko ni jenda strana nema prigovora. Kažu da zgrada ne bi imala nikakve dodatne troškove u smislu struje jer je napajanje nezavisno od ostatka zgrade.

Interesuje me da li je neko od vas imao sličnu posetu? Na šta bi trebalo da obratim pažnju? Ima li neka loša strana ukoliko dam saglasnost?

Ja vidim pozitivne strane pre svega u tome što se razbija SBB monopol malo, stanari imaju alternativu i mogu da biraju povoljnije uslove, a optika svakako nudi veće brzine interneta nego kabl.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Uglavnom ljudi prihvataju znam za jednu zgradu na bb koja je prihvatila ponudu telekoma fino su sve korektno odradili znam da su upcetku placali zgradama neki novac
Za antene se jos uvijek placa
 
Ja u zgradi imam razvučene kablove od bar 3 provajdera. Niko me ništa nije pitao, a sve kanalice prolaze na metar od mojih vrata.
 
Valjda su pitali upravnika zgrade nekog nisu valjda na divlje razvlacili mada ima takvih primjera
 
Zna li neko, ako zgrada ima samo jedan lift, da li upravnik može da svojim božanskim autoritetom odredi da je on samo i isključivo za putnike?
 
astrodule":u4pxcyhu je napisao(la):
Možda su pitali predsednika (verovatno), ali to nije bilo na sastanku stanara.

Evo recimo, ja sam u junu prošle godine dao saglasnost Telekomu za uvođenje optičkog kabla, ali pod uslovom da ne burgijaju zgradu, jer su već postojali prazni kanali od strane nekog operatera koji sada više i ne postoji.

Ubuduće, neće biti više davanja saglasnosti za bilo kakva burgijanja po zgradi, već će oni koji imaju ponude - te svoje ponude lepo da ubacuju u poštanske sandučiće, pa ako bude bilo zainteresovanih od strane većine stanara - videće se šta i kako dalje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555045#p555045:1s3xq9j8 je napisao(la):
unedfined » Pet Jul 27, 2018 2:30 pm[/url]":1s3xq9j8]Zna li neko, ako zgrada ima samo jedan lift, da li upravnik može da svojim božanskim autoritetom odredi da je on samo i isključivo za putnike?
Poštovani unedfined,
Verujem da vam je poznata činjenica da postoje mnogo tipova liftova, od putničkih pa do teretnih, a između je čitava lepeza ostalih. Ako već imate lift u zgradi dovoljno je da pročitate etiketu koja mora biti zalepljena na unutrašnjem zidu lifta i jasno vidljiva, gde je naznačena nosivost lifta i njegova namena. Dakle, u ovom slučaju, upravnik sa sve božanskim autoritetom vam nije potreban ni u snu.

Npr. ako lift može da ponese toliko i toliko kg. a vi želite da popnete na neki sprat npr. predmet koji zajedno sa vama ne prelazi naznačenu težinu, lift možete smatati i teretnim a ne samo putničkim. Važno je da se predmet sam ne vozi u liftu. :laugh: Ne zamerite što se smejem jer vaša muka je ništa u odnosu na moju. Naime, u bivšoj zgradi nisam imala lift tako da se i dalje svojski borim za njega jer neko će nastaviti da živi u istoj.
 
Opa ksenija poslusala savjet kupila stan u zgradi sa liftom bravo
 
Vrh