Šta je novo?

Murali Beograda

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550544#p550544:2ef9c5al je napisao(la):
Bender Rodriguez » 10 Jul 2018 10:42 am[/url]":2ef9c5al]Važi. Daj mi pare za rad, materijal i obezbeđenje, pa možemo da krenemo.

Tebi je "zapisan" zid, prijavi Beokomu ili obezbedi sve sto je potrebno. Za razliku od zvrljotina meni ti murali ne smetaju.
 
Beokom takve stvari ne zanimaju. A ja mogu da obezbedim sve što treba, al tek pošto mi ti daš pare neophodne za sve to. Šta si ti mislio, da ja izdvojim pare iz svog džepa i okrečim, da bi već posle par dana svinje opet napravile novi nered?
 
Da li ti znaš šta to znači, pošto lupetaš na dve strane toliko da si postao iritantan?
 
Samo prijave komunalnoj inspekciji grafite zatrpati ih sto vise
 
Ne, ti nisi taj koji plaća uklanjanje "takvih svinjarija". Te svinjarije plaćaju stanari zgrade po nalogu komunalne inspekcije. Grad Beograd nije odvojio ni jedan jedini dinar za čišćenje grafita sa fasada u predhodnih 5 godina.
Tvoj porez na koji se ponosiš se troši na neke druge stvari, a ne vidim da se se toliko raspisao oko toga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550592#p550592:1dt7fua3 je napisao(la):
Moravac » Uto Jul 10, 2018 2:00 pm[/url]":1dt7fua3]Ne, ti nisi taj koji plaća uklanjanje "takvih svinjarija". Te svinjarije plaćaju stanari zgrade po nalogu komunalne inspekcije.
Phaha ne znam dal si svestan toga, ali upravo si sam sebi odgovorio. :lol:

Što se tiče poreza i upravljanja novcem, pričao sam ja i o tome. To što ti nisi čitao te postove ne znači da o tome nisam pričao.
 
Šta sam odgovorio?


Izgleda da si ti jedan od onih koji mnogo pričaju, a malo, ili skoro ništa ne urade.
Za godinu dana si napucao preko 2200 postova, koliko je to.... 6 dnevno, a skoro svaki nenormalno digresivan i dugačak ???

Manje prati forum, ima i drugih zadovoljstava?
 
Pa kažeš nisam ja od tih koji plaćaju to, to plaćaju stanari. A života ti, gde ja živim, u svemirskom brodu? :lol:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550599#p550599:1jvm2h07 je napisao(la):
Moravac » Uto Jul 10, 2018 2:11 pm[/url]":1jvm2h07]Izgleda da si ti jedan od onih koji mnogo pričaju, a malo, ili skoro ništa ne urade.
Za godinu dana si napucao preko 2200 postova, koliko je to.... 6 dnevno, a skoro svaki nenormalno digresivan i dugačak ???

Manje prati forum, ima i drugih zadovoljstava?
Na primer da računam statistiku drugih članova na forumu?

A što se tiče delanja, ne brini ti ništa, ja sam za svoju zgradu do sad uradio više nego što ćeš ti za ceo život.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550603#p550603:1y9jy7kd je napisao(la):
Bender Rodriguez » 10 Jul 2018 01:14 pm[/url]":1y9jy7kd]Šta si ti mislio, da ja izdvojim pare iz svog džepa i okrečim, da bi već posle par dana svinje opet napravile novi nered?
Onda se ipak slazemo da murali ostanu?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550603#p550603:1y9jy7kd je napisao(la):
Bender Rodriguez » 10 Jul 2018 01:14 pm[/url]":1y9jy7kd]
A što se tiče delanja, ne brini ti ništa, ja sam za svoju zgradu do sad uradio više nego što ćeš ti za ceo život.

Bravo, mislim da zasluzujes mural sa svojim likom.
 
Bender, koja to ekipa je crtala mural tom Luki Miškoviću? Pošto očigledno nisi znao ko crta GTR murale dok ti ja nisam okačio ovde linkove, navedi mi ko su ti ljudi koji su crtali taj mural? Gde se taj mural nalazi? Pošto ti je to jedna od glavnih teza koje pominješ ovde i time dokazuješ vezu GTRa i organizovanog kriminala.

Inače drago mi je da su i drugi korisnici primetili da ovde lečiš svoje frustracije, odlično je što je neko uporedio tvoj veliki broj postova i kratak forumaški staž.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550666#p550666:1kyqitsg je napisao(la):
fjerinic » Uto Jul 10, 2018 4:36 pm[/url]":1kyqitsg]Bender, koja to ekipa je crtala mural tom Luki Miškoviću?
Ista ona koja crta GTR ''murale'' po ostatku kraja.
Pošto očigledno nisi znao ko crta GTR murale dok ti ja nisam okačio ovde linkove
Koje linkove? Misliš na onog slikara za kog si samo ti čuo?
Gde se taj mural nalazi? Pošto ti je to jedna od glavnih teza koje pominješ ovde i time dokazuješ vezu GTRa i organizovanog kriminala.
Na uglu Gospodar Jovanove i Cara Uroša. 5 metara ispod njega su dva GTR ''murala''.
fjerinic":1kyqitsg je napisao(la):
Inače drago mi je da su i drugi korisnici primetili da ovde lečiš svoje frustracije, odlično je što je neko uporedio tvoj veliki broj postova i kratak forumaški staž.
Vidim, skupila se ekipica s konopa i koca, ne zna se ko više briljira od vas četvorice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550628#p550628:awki7gzo je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Jul 10, 2018 3:10 pm[/url]":awki7gzo]Hvala. Mada ja bih više voleo statuu.

Rodriguez, pošalji mi fotografiju, ima da te murališem da nećeš verovati. I naravno, biraću mesto naročito predviđeno za murale, bez brige. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550666#p550666:52f6u95r je napisao(la):
fjerinic » Uto Jul 10, 2018 4:36 pm[/url]":52f6u95r]Bender, (...)
Inače drago mi je da su i drugi korisnici primetili da ovde lečiš svoje frustracije, odlično je što je neko uporedio tvoj veliki broj postova i kratak forumaški staž.
Ovo je tako nekorektno da nemam reči. Obzirom da si stalno protiv nekoga očigledno da si ti frustriran.
Inače, nikada neću razumeti zbog čega neki ljudi vređaju ljude spočitavajući im frustracije. Čak da ih i ima, čemu takva osuda? Zar je to greh? Pri tom, Bender Rodriguez odaje utisak čoveka koji razmišlja, sjajno se izražava sa često dobrom dozom kozeričnosti pa mi se nameće zaključak koga neću izneti zbog mira na forumu. Svakako, Bender je vrlo originalan i meni jedan od omiljenih forumaša.
A broj postova, što bi ikoga tangirao taj podatak?

Tema:

"Mojoj Tamari"
 
Kao i uvek, fala na podršci Ksenija. :D Bender se savijati neće! 8)

Hvala i na ponudi za mural, počastvovan sam, evo mislim da bi ovako nešto bilo prikladno. 8)

floozybots.jpg


:mrgreen: :sesir:
 
Odlična ideja, sada ostaje da pronađem rezervisan zid za murale :D
 
Муралу у Рајићевој враћена некадашња лепота

Дело које су 1984. године урадили студенти предвођени професором Чедомиром Васићем сада је освежено. – Нову генерацију академаца која обнавља слику на зиду овај пут предводи професорка Весна Кнежевић која је и сама учествовала у првобитном осликавању

mural-knez---------foto-N-NEGOVANOVICH.jpg


Cа блоком у руци, подигнуте главе и загледан у слапове боја који се сливају према њему, већ 34 године студент Факултета ликовних уметности стоји на зиду зграде у Рајићевој улици 19. Остарио јесте, али још није одмакао даље од ФЛУ-а, где је, као први градски мурал, настао далеке 1984. године.

Дело које већ деценијама представља симбол краја Кнез Михаилове улице урадили су студенти предвођени професором Чедомиром Васићем, а по скици Перице Донкова. Зуб времена га је оштетио, али му се стари сјај враћа. Нова генерација академаца, овај пут предвођена професорком Весном Кнежевић, обнавља мурал који ће сутра бити отворен у оквиру рођенданске прослове тржног центра „Рајићева”.

Са оловкама у руци, студенти су јуче вредно на папиру представљали „замке” са којима су се сусретали враћајући стару лепоту вечитом младићу. Зид је био напукао, боје су биле избледеле и ољуштене, али мурал је сада, после много рада и труда, исти као некада. Вредној екипи помогле су фотографије из осамдесетих година, али и сећања стручног консултанта Васића.

– Била је то озбиљна акција јер је први пут у центру Београда на једној фасади урађена зидна слика која има уметничку вредност. Изабрана је скица Перице Донкова која представља младог човека са блоком у руци, по чему се види да је он студент Факултета ликовних уметности. На њега се сливају боје, а тај приказ представља оно што академце чека током образовања – објашњава Весна Кнежевић која је, са Даријом Качић, Игором Степанчићем и Мирком Огњановићем, по чијем лику је урађена скица, била део групе студената Чедомира Васића, упослене на осликавању мурала.

Сада су, као део њене екипе, ангажоване нове младе наде – Теодора Николић, Дијана Симић, Јован Турчиновић, Антанасије Пуношевац, Звездана Мутаповић и Стела Милеуснић. Радове на скели у току обнове водио је професор Радомир Кнежевић, који је са Весном учествовао и на првој обнови мурала пре петнаестак година.

– Реакције грађана тада су биле позитивне. Београд је увек тежио да се приближи метрополама, док су наши људи били отворени, знатижељни и волели су да буду део света. Овај мурал покренуо је размишљање да у градовима, на фасадама које немају архитектонско решење значајно за очување, постоји могућност за стварање зидних слика које мењају визуру града – објашњава Весна Кнежевић, док Радомир додаје да је то била реакција студената Ликовне академије на просторе града и њихова жеља да оживе празнине, испуне градске џепове и уметничку енергију изразе ван атељеа.

Сама идеја о осликавању мурала као врсти уметничке интервенције у граду покренута је 1983. године, када је Скупштини града понуђено 50 зидова са готовим решењима. Мурал на згради тадашње банке у Рајићевој прихваћен је први, присећа се професор Васић и додаје да је истовремено, 1984. године, настао и мурал који је Француски културни центар радио на згради биоскопа „20. октобар”.

– Били су то почеци новог муралског покрета што се тада називало „поправка града”. Стваране су нове димензије доживљаја пролазника, доживљаја који је садржајнији од гледања у празне и голе зидове – објашњава Васић, додајући да се, што се тиче индивидуалне уметности осликавања мурала, већ раније активирао Лазар Вујаклија који је 1970. урадио мурал у тадашњем Булевару револуције, а 1979. на Западној капији Београда.

За грађане је појава оваквог рада у центру града била необична, али је, пошто је дело настало у оквиру југословенских омладинских сусрета, ипак имало добар пријем, иако је било и људи који нису били задовољни таквим начином исказивања креативности.

– На почетку се није знало како ће се све развијати, постојала је опасност да се извитопери у шарање града. Касније се испоставило другачије. Мурали су убрзо добили смисао као нешто што служи позитивној сврси, односно као уметничко дело. Јер, кад радите мурал, ви поклањате нешто месту и дајете му душу. Тај простор престаје да буде безличан – закључује Васић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/41113 ... nja-lepota
 
Мурали на стамбеној кули поред Генексове куле, блок 33

Pogledajte prilog 2

Такође у блику 33, мени лично веома драг мурал, као веома великом поштоваоцу састава "Пинк Флојд". Мурал је урађен у част великог успеха њихове плоче "Тамна страна месеца" , а осликан је на трафостаници за стамбену и генекс куле.

Pogledajte prilog 1
 
Vrh