Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Za kamione bi opet bile tesne. Ulice Braće Jugovića, Zmaja od Noćaja, Cara Uroša pa i Kralja Petra nisu stvorene za kamione. Niti za brz prolazak vozila (ma koje vrste). Za kamion koji dolazi od trga i ide ka Kalemegdanu ili njegovoj okolini, najbrža i najprohodnija ruta jeste preko Vasine.

Vasina i Uzun Mirkova stoje tu stotinama godina, i to s razlogom. Nakon zatvaranja Kneza, taj potez je prvi sledeći najlogičniji i najbrži način da se stigne od Trga do Kalemegdana i obrnuto. Trajno ukidati njega za saobraćaj radi apsolutne pešačke zone je promašaj. Prvo što Vasina nema takve radnje kao Knez da privlači hiljade ljudi pa da im treba 15 metara prostora. A drugo, upravo zbog eliminisanja tog koridora i teranja još više saobraćaja u ove okolne tesne ulice. Sve što je potrebno je samo da se kolovoz suzi na 1+1 i da se zabrani prolazak putničkim vozilima. Neće pešacima ništa biti ako jednom u tri sata budu morali da se sklone metar u stranu da bi propustili FAP, Škodu ili Fiat Ducato.

P.S.
A tu je i problem turističkih autobusa. Kroz St Trg svakodnevno prođe i stane oko 20ak autobusa dok čekaju turiste da obiđu centar i/ili da ih odvezu do Pristaništa. Uz to, svake nedelje dođe bar jedan autobus sa gostima za hotel Royal u Kralja Petra. Ako bi se eliminisao pravac Vasina-Uzun Mirkova, svi ti autobusi ne bi imali gde da stanu i da prođu. Jer ugao Braće Jugovića s Kralja Petra jedva može da propusti skretanje autobusa. A tek Zmaja od Noćaja je nemoguća. Ulica je ko seoski sokak, ništa veće od kombija ne može u njoj/iz nje da manevriše.

Uostalom kad je bio onaj famozni konkurs za Trg Republike pre par godina, jedan od glavnih uslova bilo je da se uključi i stajanka za turističke autobuse. Kad smo kolege i radile na tome, upinjali smo se da nađemo mesta za tu stajanku. Da bi se na kraju izabralo rešenje koje apsolutno ništa nije ispoštovalo osim što je imalo ''kul rendere''. Tako da ne znam stvarno gde onda misle da smeste i sprovedu sve te autobuse i turiste.
 
U potpunosti se slažem. Potpuno nerazumno, sumanuto, štetno, zlonamerno prema gradu i njegovom funkcionisanju, bilo bi potpuno ukidanje saobraćaja u Vasinoj i pretvaranje tog poteza u čisto pešačku zonu. Niti je potrebno da i ta ulica bude pešačka, tu su muzeji, fakulteti, hoteli kojima treba prilaz, a najvažnije je što su Vasina i Uzun Mirkova glavna veza Terazija i Kalemegdana. Nema logike gurati saobraćaj u uske uličice ispod Pozorišta, a glavni i široki pravac pretvarati u pešačku zonu. Naravno, voleo bih da se od Slavije, preko Trga i Vasine do Kalemegdana vrati tramvaj, Vasina suzi na 1+1, lepo poploča i naprave široki trotoari, ali ako se to i ne uradi-najbitnije je ostaviti koridor za javni saobraćaj, trole, elektrobuse, a naravno-kao što i Bender reče-i za turističke buseve.
 
Зато је много паметније Васину, Узун Миркову и сам Студентски трг поплочати као Грачаничку улицу, са калдрмом уместо асфалта, и направити ту зону успореног саобраћаја. Задржати само део тролејбуских линија, 31 и део тролејбуских линија пребацити на Дорћол, размотрити и увођење трамваја.
 
Ne znam šta je ispod svih ovih Belgijanaca (doček fudbalera), ali verujem da nije travnata površina. Kada bi Trg sredili da nema drveća i velikog zelenila, dobili bismo odličan prostor za doček sportista koji bi mogli da izađu na terasu Narodnog pozorišta.



Trgovi valjda i služe za ovakva okupljanja.

Mi ovakav prostor nemamo (a da ne zaustavimo saobraćaj kao npr. ispred Skupštine)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552137#p552137:8nhjqupb je napisao(la):
astrodule » Pon Jul 16, 2018 6:16 pm[/url]":8nhjqupb]Ne znam šta je ispod svih ovih Belgijanaca (doček fudbalera), ali verujem da nije travnata površina. Kada bi Trg sredili da nema drveća i velikog zelenila, dobili bismo odličan prostor za doček sportista koji bi mogli da izađu na terasu Narodnog pozorišta.



Trgovi valjda i služe za ovakva okupljanja.

Mi ovakav prostor nemamo (a da ne zaustavimo saobraćaj kao npr. ispred Skupštine)
file.php
Nisam ja siguran da zasluzuju docek naravno svaka cas pojedincima.Ali vazno da ce nasi fudbaleri za odlican rezultat da dobiju nacionalni stadion. :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552137#p552137:28sathg3 je napisao(la):
astrodule » Pon Jul 16, 2018 6:16 pm[/url]":28sathg3]Ne znam šta je ispod svih ovih Belgijanaca (doček fudbalera), ali verujem da nije travnata površina. Kada bi Trg sredili da nema drveća i velikog zelenila, dobili bismo odličan prostor za doček sportista koji bi mogli da izađu na terasu Narodnog pozorišta.



Trgovi valjda i služe za ovakva okupljanja.

Mi ovakav prostor nemamo (a da ne zaustavimo saobraćaj kao npr. ispred Skupštine)
file.php
Nisam ja siguran da zasluzuju docek naravno svaka cas pojedincima.Ali vazno da ce nasi fudbaleri za odlican rezultat da dobiju nacionalni stadion. :mrgreen:
 
Ma kakvi fudbaleri. Nećemo mi doćiveti neku proslavu gde su oni u prvom planu.

Mislio sam na okupljanja koja se dešavaju ispred gradske / savezne skupštine, a i za koncerte (Novogodišnji) nama treba ovakav TRG.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552137#p552137:q90db95u je napisao(la):
astrodule » 16 Jul 2018 05:16 pm[/url]":q90db95u]Ne znam šta je ispod svih ovih Belgijanaca (doček fudbalera), ali verujem da nije travnata površina. Kada bi Trg sredili da nema drveća i velikog zelenila, dobili bismo odličan prostor za doček sportista koji bi mogli da izađu na terasu Narodnog pozorišta.



Trgovi valjda i služe za ovakva okupljanja.

Mi ovakav prostor nemamo (a da ne zaustavimo saobraćaj kao npr. ispred Skupštine)
file.php

Upravo to.
Nama treba trg u vidu prazne sobe bez krova, bas kao ovaj primer iz Belgije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552137#p552137:2xj2xfwo je napisao(la):
astrodule » 16 Jul 2018 18:16[/url]":2xj2xfwo]Ne znam šta je ispod svih ovih Belgijanaca (doček fudbalera), ali verujem da nije travnata površina.....
file.php
Evo , pa da se zna šta je ispod nogu .... njiovo kockasto.... ko da si ušao u kutiju od cipela
pa i nije nešto golemo, u odnosu na naš Trg Republike i poredeci samo površinu a ne i okolne (lepše) fasade zgrada
Naša površina sa zelenilom i fontanom je i BOLJA zbog svog ne pravilnog oblika.... samo kad bi bila sredjena :D
jer kod nas
leti moze i u podne da se sedne - zadrži negde u hladu i na sredini trga zbog našeg drveca i hlada
a oni samo u hladu od zgrade

Naravno da je njiovom projektantu to bio i cilj, da im trg što više bude osunčan - bez drveca koje pravi hlad
jer tamo severnije jesu željni sunca , zbog geografskih i klimatskih odlika...
dok mi (južniji)
sunca imamo dovoljno i geo klimatske odlike su drugačije -povoljnije i treba nam po koje drvo za hlad


Svako preslikavanje je debilno , trg mora odogovarati i geo-klimatskim odlikama i potrebaama mesta gde se nalazi

:sesir:
 
Ispade samo je naš trg naopak i jedini u svetu što ima po koje drvo
ko da su svi tgovi na ovom svetu ČELAVI , pa naš jedini takav izrod, feleričan i najgori

A da ne zastupamo samo jednu urbaniističku stranu gledanja
i to onu koja se slepo drži onog narodnog... ,, U tudjeg tatka, golema patka,, :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552261#p552261:i96643tp je napisao(la):
astrodule » Uto Jul 17, 2018 8:49 am[/url]":i96643tp]Eno Madrid i Barselona ludi pa imaju "prazne" trgove. Tu je i Solun takođe.

Ko se sunca krije, bolje da ga nije.
Ja sam vec rekao da svako ima prvo na svoje misljenje.Meni se recimo taj trg u Belgiji uopste ne svidja.Prvo sto ima te grozne bazene sa crveni cvecem sto znate na sta nas podseca.Sto se tice Madrida bio sam pre 3 meseca i video sam da samo najveci i najvazniji trg nema zelenilo vec kaldrmu ali do tog trga su drvoredi,uredjene fasada ali ajde da je kod nas na trgu problem ne uredjene fasade nego ono stakleno cudoviste staklenac,onda odmah preko puta jos jedno stakleno cudoviste a ni ona zgrda pored Bosko Buha nije nesto.Inace sto se tice ostalih trgova svuda ima po neko drvo a nema upljuvane ploce ,polomljene kulupe,zarbijeni mobilijar i takodje ima prelepe stare zgrade koje su jos i obnovljene.Inace sto se tice projekta za trg on ce imati samo onih 12 stabala uz sadasnji pesacki prelaz i sve ostalo prazno.
 
Skoro svi glavni trgovi u većim evropskim gradovima jesu ćelavi. Možda ima po neko drvo (uređeno, koje ne zaklanja fasadu u potpunosti), ali nema "livade" sa cvećem.

Nisam video uživo nefunkcionalniji gradski trg od Trga republike (a nije da nisam putovao Evropom).

Evo vam test. Idite na Google Images i odradite pretragu za "Main square IME-GRADA-U-EVROPI"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552259#p552259:25ds8gtb je napisao(la):
boca-ica » Uto Jul 17, 2018 8:20 am[/url]":25ds8gtb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552137#p552137:25ds8gtb je napisao(la):
astrodule » 16 Jul 2018 18:16[/url]":25ds8gtb]Ne znam šta je ispod svih ovih Belgijanaca (doček fudbalera), ali verujem da nije travnata površina.....
file.php
Evo , pa da se zna šta je ispod nogu .... njiovo kockasto.... ko da si ušao u kutiju od cipela
pa i nije nešto golemo, u odnosu na naš Trg Republike i poredeci samo površinu a ne i okolne (lepše) fasade zgrada
Naša površina sa zelenilom i fontanom je i BOLJA zbog svog ne pravilnog oblika.... samo kad bi bila sredjena :D
jer kod nas
leti moze i u podne da se sedne - zadrži negde u hladu i na sredini trga zbog našeg drveca i hlada
a oni samo u hladu od zgrade

Naravno da je njiovom projektantu to bio i cilj, da im trg što više bude osunčan - bez drveca koje pravi hlad
jer tamo severnije jesu željni sunca , zbog geografskih i klimatskih odlika...
dok mi (južniji)
sunca imamo dovoljno i geo klimatske odlike su drugačije -povoljnije i treba nam po koje drvo za hlad


Svako preslikavanje je debilno , trg mora odogovarati i geo-klimatskim odlikama i potrebaama mesta gde se nalazi

:sesir:
file.php
Pogledajte ove fasade,ovaj ambijent i ove novogodišnje ukrase...Za to i kazem bolje da ima sto manje prostora za jelke,onaj market koji je sigurno zajedno sa rasvetom najgori u svetu pa cak neki delovi Srbije imaju potpuno normalnu rasvetu i stavlju je gde treba i kad treba. :bash: :bash: :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552274#p552274:1xsva0mt je napisao(la):
astrodule » Uto Jul 17, 2018 9:44 am[/url]":1xsva0mt]Skoro svi glavni trgovi u većim evropskim gradovima jesu ćelavi. Možda ima po neko drvo (uređeno, koje ne zaklanja fasadu u potpunosti), ali nema "livade" sa cvećem.

Nisam video uživo nefunkcionalniji gradski trg od Trga republike (a nije da nisam putovao Evropom).

Evo vam test. Idite na Google Images i odradite pretragu za "Main square IME-GRADA-U-EVROPI"
Evo ja sam otisao u gradove a ne na google i slazem se sa tobom cak i ovde ima dosta slika ali ajde da uzmemo tu iz Madrida i na foto shopu da ispraznimo trg republike...BAS ME ZANIMA U CEMU CE BITI RAZLIKA! :mrgreen:
 
I jao ako se sete da stave fontanu............................ :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
 
Zavisi ko šta voli. Meni se te fasade na gornjim fotografijama ne sviđaju. Lepa je svaka za sebe, ali zajedno je previše. Monotono i mrtvo....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552264#p552264:1b4u5w1p je napisao(la):
boca-ica » Uto Jul 17, 2018 8:56 am[/url]":1b4u5w1p]Ispade samo je naš trg naopak i jedini u svetu što ima po koje drvo
ko da su svi tgovi na ovom svetu ČELAVI , pa naš jedini takav izrod, feleričan i najgori

A da ne zastupamo samo jednu urbaniističku stranu gledanja
i to onu koja se slepo drži onog narodnog... ,, U tudjeg tatka, golema patka,, :lol:

Kad vec pominjes tatka, odgovorio bih ti, ali se bojim da ces me optuziti za teoriju zavere :lol: Elem, tatko, mojega brata (po babine linije) tatka, koji je radio pri urbanizmu nekada davno, kaze da su imali "tople" preporuke od nekih ljudi iz tadasnje vlasti o (ne)uredjenju trgova. "... jer avaj, trgovi se mogu zloupotrebiti i u svrhu demonstracija protiv vlasti!" Kada pogledam iz te perspektive, vidim da u Beogradu niti jedan plato nije mogao biti uredjen u konvencionalnom smislu trga, jer je neko o tome "vodio racuna".

No, ta su vremena prosla (nadam se) tako da sada imamo priliku da dobijemo prostor koji ce liciti na pravi trg. Saglasan sam, ukusi jesu razliciti, ja licno, kada su trgovi u pitanju, glasam za to da bude bez drveca i svakako bez žardinjera, kugli, stubića i ostale skalamerija koja me mnogo vise nervira nego da poneko drvo ostane u rubnom delu trga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552290#p552290:3v8iwqif je napisao(la):
Baston » 17 Јул 2018, 10:43[/url]":3v8iwqif]
..."tople" preporuke od nekih ljudi iz tadasnje vlasti o (ne)uredjenju trgova. "... jer avaj, trgovi se mogu zloupotrebiti i u svrhu demonstracija protiv vlasti!" Kada pogledam iz te perspektive, vidim da u Beogradu niti jedan plato nije mogao biti uredjen u konvencionalnom smislu trga, jer je neko o tome "vodio racuna".

No, ta su vremena prosla (nadam se) tako da sada imamo priliku da dobijemo prostor koji ce liciti na pravi trg.
Само се ти надај. "Та" времена код нас никада неће проћи. Такав нам је "хоро(р)скоп".
 
Ma jedno nam je svima zajednicko volimo fotane :lol: :lol: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552299#p552299:s8weu6hy je napisao(la):
] Baston » 17 Јул 2018, 10:43[/url]":s8weu6hy]
...Само се ти надај. "Та" времена код нас никада неће проћи. Такав нам је "хоро(р)скоп". ..
[/quote]

Jest vala, ne prekidno taki ,,horo(r)skop,, nas u mozak j.... iz istog horo(r)skopskog razloga
pretvaranje pešačke pasarele u neophodni auto-nadvožnjak iz Deligradske (Slavije) do Prokopa se decenijama NE radi
jer otvara treci ulaz iz grada na sujeverno Dedinje ...

Te da uticaja on ima na konačan izgled trga Republike , i taki horo(r)skop ima sigugno
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=552356#p552356:22tfm9lj je napisao(la):
spatiotecte » Uto Jul 17, 2018 12:13 pm[/url]":22tfm9lj]Kako god, vreme je da Beograd dobije svoj prvi (pravi) trg.

Čekaj bre, zar nisu Cvetni trg i Trg Slavija pravi trgovi? :lool: :D
 
Vrh